Dokupovanie do straty

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Aurelio »

caute, chcel som to napisat ako sukromnu spravu, ale kedze som si dal namahu urobit simulaciu na historickych datach,
tak sa chcem podelit o vysledky a nechat si ich okomentovat viacerymi ludmi.

Predmet: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )
osamely chodec napísal:prepacte , ze sem pisem , pretoze o AMD neviem zhola nic. Viem len , ze dokupovanie do straty je traderska samovrazda.
nazdar chodec,

preco si to myslis? potrebujem nejaky iny uhol pohladu, tvoje info by ma mohlo slusne obohatit. uz som to viackrat cital, ze to je najvacsia chyba zaciatocnikov, ale nikdy som poriadne nenasiel dovod preco.

pytam sa, pretoze ja som velkym fanusikom dokupovania do straty. uprimne, ja stratu priam vitam :) musim ale podotknut, ze ja nie som trader ale buy&hold a ked dojde k vypredaju ako bol teraz na SBUX (Starbucks), tak iniciujem prvy nakup. dalsi nakup mam -40% v rovnakej velkosti dokupu, dalsi zase -40% v rovnakej velkosti atd.

podla mna tato strategia je zabijakom iba v pripade, ked clovek dokupuje do malych strat. napr po 20% prepade. ked ladis dokupoval Citi v 2007-08 po 10%-20% prepadoch, tak je jasne, ze je v haji. ale ked by dokupoval po 40%, tak myslim, ze dnes je v zisku.

no zo zvedavosti som si spravil research, natahal historicke ceny Citi a vyslo mi, ze by dokupoval takto:

Obrázok

takze aj na tak hrozivej akcii ako je Citi sa da neprist o prachy. dokonca mozem z vlastnej skusenosti povedat, ze toto je este dost konzervativny odhad a vysledok by bol este lepsi, lebo aspon ja osobne by som nestihal fundovat ucet v novembri 2008, kedy by som mal urobit 3 nakupy v jednom mesiaci, takze by som dokupoval neskor az ako by som nasetril a teda za podstatne nizsie ceny. dalsi dovod preco je tento scenar konzervativny je to, ze chybalo fakt len malilinko, aby sa uskutocnil aj ten posledny dokup za 8,52/kus v 03/2009, kedy sa prepad zastavil tesne nad touto hranicou dna 5.3.2009. ak by doslo k dalsiemu dokupu, tak dnes by to zhodnotenie vyzeralo uplne inak:

Obrázok

to by sme mali cez 8% p.a. bez dividend! na katastrofalnom grafe ako Citi!

a teraz absolutna bomba na zaver.

dnes je cena 66.82, ale priemernu nakupnu cenu 45.54$ za kus sme dosiahli poslednym nakupom 2.3.2009. uz 28.8.2009 cena uzavrela prvykrat nad 50$/kus, co ja osobne by som po takomto vodopade co sa s akciami Citi stal hned predaval s tymto ziskom. predaj za 50, priemerna nakupka za 45.54, zhodnotenie za 2 roky 9,79%, co je 4,78% bez dividend. Ano, citate spravne, zhodnotenie takmer 10% za dva roky na akcii, ktora sa skotulala z 564 (27.12.06) na 9.70 (5.3.2009).
Power of Knowledge
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa MartinPillar »

1) Cas je komdita. Skus si v tie datumy nasimulovat nakupy inych akcii z Dow Jones indexu v rovnakom objeme a zistis rozdiel medzi nakupovnim do zisku a nakupovanim do straty.
2) Len cistou nahodou Citi neskoncila ako Bear Sterns a Lehman brothers, kde ani nakupy do straty po 40% poklese nezabranili uplnej strate kapitalu v plnej vyske.
Prílohy
IMG_1755.JPG
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja by som povedal, ze treba rozlisovat medzi tym, ked:

kupujes akciu pri klesani jej ceny, ale zachovanej vnutornej hodnote. (napr firmy fundamenty sa nezmenili, ale na trhu je kratkodoba panika)

alebo ked klesa aj vnutorna hodnota firmy aj cena. (napr po tom ako sa zistilo, ze firma roky falsovala uctovnictvo)

a urcite aj ine, ale narychlo ma nenapada

alebo niekto kupuje napr na paku a ide proti trendu. (dokaze dolievat peniaze dlhsie ako bude pokracovat trend?)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy. To je relatívna vec, čo tu tvrdíš. To nie je pravé nakupovanie do straty . Ty si nakupoval 8 x a také niečo neexistuje v tradingu. To by si dal do jednej akcie celý kapitál a závisel len na nej. Zober si, že si opatrný swing trejder a máš v Citi 10% kapitálu. Dokúpiš 7 x a máš v nej 80% kapitálu. A teraz budeš čakať ďalších 8 rokov, aby si vyhlásil, že si v zisku? To sa v praxi nikdy neudeje.

Pozri sa, pametám si, že Citi v skutočnosti šla po 50 USD a v kríze padla na 1 USD. V istom čase reverzne splitovala 1 : 10, takže to znamená, že v starej cene teraz ide po 6,70.

Nepotrebuješ byť matematik aby si zistil, že keby si kúpil po 50 a potom zariedil na minime po 1, tak priemer by si mal 25.
Bol by si teraz v strate -72,8% , lebo cena je 6,70.

To čo si ty nahodil do tabulky je proste suma náhodných nákupov pri ktorých sa ti nejakým zázrakom priemer posunul pod 6 pretože tam máš len 2 nákupy za draho a 6 nákupov lacno:

1 po 50
2 po 30
3 po 18
4 po 11
5 po 6,50
6 po 3,90
7 po 2,37
8 po 1,42

Ale ja ked to spočítam a vydelím, tak mi vychádza že máš priemernú cenu 15,40..takže by si ešte stále bol v strate -50%.
Bud si niekde urobil chybu, alebo sa tu proste zaoberáš dollar cost averaging effektom, ktorý platí len pre investing.

Dokupovanie do straty a investovanie na 8 x do straty a potom dlhé roky čakania...to sú úplne odlišné veci.

Okrem toho v investingu je zbytočné tešiť sa zo ziskov kým ich nevyberieš. Každý výsledok je len priebežný. Bilancovať môžeš až na úplne na konci. Ked sa ti napríklad na konci zosypú akcie o -50%,tak celý cost averaging effekt ti bol nanič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vratko
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa vratko »

JUGGLER - nejake zaklady matematiky mozno predsa len potrebujes. to co je potrebne spocitat sa vola vazeny priemer, nie obycajny priemer.

najjednoduchsi priklad, ktory si dal: kupim jednu akciu za 50 a potom na minime kupim za 50 dolarov 50 akcii po 1 dolare. takze mam za 100 dolarov 51 akcii a priemerna cena nakupu mi vysla necele 2 dolare. (100/51) takze pri cene 6,70 mam zisk 235%
priemer z nakupnych cien 50 a 1 je 25,5 ale vazeny priemer nakupu, kde vaha pri cene 1 dolar je 50x vyssia nez vaha pri cene 50 dolarov vychadza necele 2 dolare.
o tom je cely zazrak cost averaging effectu - neintuitivnosti vazeneho priemeru.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dokupovanie do straty je nezmysel. Je to koncept financneho priemyslu, ktory zabranuje masovemu odpredaju padajucich titulov. Pre investora je to barlicka, ktorou zakryva fakt, ze investoval nespravne.

Casom sa da odstranit stratu dokupovanim, ale predat akciu a kupit inu je statisticky vyhodnejsie. Nezabudajme, ze pokles ceny akcie ma svoj dovod. Tym je, ze viac investorov predava ako kupuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa JUGGLER »

vratko napísal:JUGGLER - nejake zaklady matematiky mozno predsa len potrebujes. to co je potrebne spocitat sa vola vazeny priemer, nie obycajny priemer.

najjednoduchsi priklad, ktory si dal: kupim jednu akciu za 50 a potom na minime kupim za 50 dolarov 50 akcii po 1 dolare. takze mam za 100 dolarov 51 akcii a priemerna cena nakupu mi vysla necele 2 dolare. (100/51) takze pri cene 6,70 mam zisk 235%
priemer z nakupnych cien 50 a 1 je 25,5 ale vazeny priemer nakupu, kde vaha pri cene 1 dolar je 50x vyssia nez vaha pri cene 50 dolarov vychadza necele 2 dolare.
o tom je cely zazrak cost averaging effectu - neintuitivnosti vazeneho priemeru.

Áno, máš pravdu. Musel som si to nahodiť do simulátora, aby som sa presvedčil. Ďakujem že si ma poučil. :)
Tak predsa len tá naša matematikárka s ktorou sme chodili na pivo nebola až taká dobrá... :roll:

Po lopate vysvetlené: darmo že prvá investícia 500 USD stratila takmer 98% hodnoty..tá druhá v rovnakej sume sa zhodnotila o +568% a spolu dáva zhodnotenie +240%. :D

Nuž je to extrémny príklad kúpiť 1 akciu za 500 USD a potom 50 akcií po 10 USD ( po poklese -98%).
Keby Citigroup vtedy skrachovala, tak ako Bear Stearns alebo Lehman Brothers ( alebo desiatky iných menších bánk ), investor by vyšiel na bubon.

V praxi je tento vážený priemer dobrá vec pre dlhodobých investorov, zvlášť dividendových ako Frosy.
Ale v tradingu je to zbraň hromadného ničenia, lebo navyšovanie stratových pozícii obyčajne vedie len k väčším stratám.
Je to o chytaní šťastia, aby trejder dokázal dokúpiť rovno na dne. A nepoznám trejdera, ktorého prvá pozícia by rátala s tým, že môže dokupovať viac ako 2-3 x.
Prílohy
Citigroup 1 x po 500 USD a 49 x po 1 USD.PNG
Citigroup 1 x po 500 USD a 49 x po 1 USD.PNG (8.75 KiB) 5061 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aby sme si rozumeli, ja pod pojmom dokupovanie do straty, nemyslim planovany nakup aktiva z vopred urcenym maximalnym rizikom a teda aj so stopkou.Ja som skor reagoval na prispevky kde AMD by riedili do nekomecna. Inak paci sami ze to davate hypoteticke priklady ale vzdy na lavej strane grafu. No na jej pravej strane nik nevie co bude a kazda akcia moze zbankrotovat. Jedno viem isto kym som riedil, roloval ci ako tomu kto hovori vzdy som prerabal, akonahle som to prestal robit a robim opak, pridavam do zisku som na tom podstatne lepsie. Takze ja som si ten test, kde psychika hra hlavnu ulohu, co som tu nevidel zohladnene, vyskusal par rokov na sebe :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Aurelio »

MartinPillar napísal:1) Cas je komdita. Skus si v tie datumy nasimulovat nakupy inych akcii z Dow Jones indexu v rovnakom objeme a zistis rozdiel medzi nakupovnim do zisku a nakupovanim do straty.
v tom case ale padalo vsetko. ak by som kupoval cokolvek ine, tak by som siel do minusu a keby som sa nedrzal strategie "dokupovanie do straty", tak by som predaval po 10% poklese (napriklad) a realizoval by som straty. cash z takto ukoncenej investicie by som zase investoval do inej akcie, ta tiez klesa a klesa a zase by som vybral po 10% stop losse. nakoniec by som sa dozil dna v 03/2009, kedy by som mal povedzme 40% kapitalu a ten zainvestoval. vo vysledku by som snad skoncil na tom podobne ako s Citi. tu treba ale podotknut, ze citi je EXTREMNY priklad, maloktora akcia takto zahucala pocas krizy. ostatne dokupy do straty vo firmach ako GE, Exxon, 3M, Procter & Gamble Co., Emerson Electric, Coca-Cola Company, Johnson & Johnson by priniesli OBROVSKE zhodnotenie, iba extremna Citi by doniesla "iba" 4% p.a. lebo stratila 95% hodnoty pocas krizy
2) Len cistou nahodou Citi neskoncila ako Bear Sterns a Lehman brothers, kde ani nakupy do straty po 40% poklese nezabranili uplnej strate kapitalu v plnej vyske.
toto berem, toto je jediny scenar, kedy je stop loss lepsi ako dokupovanie do straty.
Istiach napísal:Ja by som povedal, ze treba rozlisovat medzi tym, ked:

kupujes akciu pri klesani jej ceny, ale zachovanej vnutornej hodnote. (napr firmy fundamenty sa nezmenili, ale na trhu je kratkodoba panika)

alebo ked klesa aj vnutorna hodnota firmy aj cena.
to bez debaty, ale v krize klesaju akcie vsetkym firmam a nevies do jakej miery je to sposobene fundamentami a do akej miery panikou na trhu. u firiem ako Procter & Gamble sa jednalo iba o cistu paniku (prepad zo 74 na 45 WTF), kedze fundamenty sa az tak strasne nezhorsili. urcite by som dokupoval do straty aj tu.
JUGGLER napísal:Frosy. To je relatívna vec, čo tu tvrdíš. To nie je pravé nakupovanie do straty . Ty si nakupoval 8 x a také niečo neexistuje v tradingu. To by si dal do jednej akcie celý kapitál a závisel len na nej. Zober si, že si opatrný swing trejder a máš v Citi 10% kapitálu. Dokúpiš 7 x a máš v nej 80% kapitálu. A teraz budeš čakať ďalších 8 rokov, aby si vyhlásil, že si v zisku? To sa v praxi nikdy neudeje.
pri divdendovom investovani nikdy nenakupujes na ukor inych akcii. nemoze sa stat, ze na to aby si dokupil dalsich 10%, tak musis inych 10% z portfolia predat. (akcie sa vzdy nakupuju z noveho prijmu zo zamestnania/biznisu a z dividend ktore uz prichadzaju z existujuceho portfolia). akcie drzis navzdy, takze ich nepredavas, lebo citi ide dolu vodou. dobre divi portfolio rozhodne drzi viac ako 10 akcii. idealne dividendove portfolio by malo obsahovat aspon 30 spolocnosti, lebo keby aj 1 kazdy rok krachla, tak iba dividendovym vynosom by si stratu vykompenzoval a nadalej rastol (yield on cost 3,3% nie je nezvycajny u par rokov stareho portfolia). napr ja mam 2,2% uz po zdaneni momentalne a to som v totalnych zaciatkoch. taky vitusus tu z fora, ktory zacal v 2011 ma yield on cost uplne inde. dividendovi investori, ktori ukoncili akumulacnu fazu po 20-30 rokoch a teda zacali zaciatkom 90 rokov maju yield on cost sialene vysoky. aj keby mali velku smolu a popri KO, MCD, JNJ, MMM, WMT, PG a pod firmach nakupili aj Citi, Enron alebo Kodak.
JUGGLER napísal:Nepotrebuješ byť matematik aby si zistil, že keby si kúpil po 50 a potom zariedil na minime po 1, tak priemer by si mal 25.
vid vratkov prispevok. Vratko diky za vysvetlenie
Rokosák napísal:Casom sa da odstranit stratu dokupovanim, ale predat akciu a kupit inu je statisticky vyhodnejsie. Nezabudajme, ze pokles ceny akcie ma svoj dovod. Tym je, ze viac investorov predava ako kupuje.
ja som zase cital presny opak. predavat pri poklese a nakupovat nieco ine vedie iba k zvysenym transakcnym nakladom a v dlhodobom horizonte investori obmienajuci portfolio podla pohybov trhu su neuspesnejsi ako ti, ktori drzia a drzia. vies si spomenut kde si tuto info nasiel? ja mam to svoje z dividendgrowthinvestor.com ale neviem presne dohladat ten research.
osamely chodec napísal: Inak paci sami ze to davate hypoteticke priklady ale vzdy na lavej strane grafu. No na jej pravej strane nik nevie co bude a kazda akcia moze zbankrotovat. Jedno viem isto kym som riedil, roloval ci ako tomu kto hovori vzdy som prerabal, akonahle som to prestal robit a robim opak, pridavam do zisku som na tom podstatne lepsie. Takze ja som si ten test, kde psychika hra hlavnu ulohu, co som tu nevidel zohladnene, vyskusal par rokov na sebe
ja si myslim, ze simulovat extremy na historickych datach ma vyznam. ak mi vyjde strategia nakupu do straty ako ziskova pri takych masakroch ako zazili za poslednych 10r USSteel alebo Citi, tak viem, ze mam do buducna funkcnu obchodnu strategiu v pripade poklesu. vacsina firiem si totiz takymto peklom neprejde a teda je to neskutocne vynosna strategia.

mne naopak tato strategia uzasne zafungovala v minulosti. kupil som firmu za 20$ kus (uz neexistujuca Relypsa), spadla na 14$, tak som dokupil. nasledne vyskocila na 32 a som si nechutne namastil vrecka. potom som mal USSteel, ktory som kupil za 10$ a za par tyzdnov sa prepadla na 6$. tu som nedokupil, co bola OBROVSKA chyba. nasledne som predaval za 16$ a moj profit bol OMNOHO nizsi ako mohol byt, keby som dokupoval.


chcem sa tu vsetkym podakovat za prispevky, dodali ste teme slusnu kvalitku. ja som si pri pisani tychto prispevkov uvedomil, ze uvedena strategia je napriklad funkcna iba v pripade, ked na vrchole bol uskutocneny iba jeden nakup. moja velkost nakupu sa pohybuje v rozsahu 600-800$ a ak by som nakupoval na vrchole Citi trikrat v priebehu 5 rokov, tak by mi riedenie do straty bolo h**** platne, lebo by som mal 3 nakupy na vysokej cene a cela matematika by sla do kelu. zaroven chcem dodat, ze mam aj ja ako dividendovy investor svoju exit strategiu (nie som blby ako tu jeden kvazi dividendovy investor a zaroven sa vyhnem moznemu osudu Lehman alebo Enron a pod.) a to je ked firma stopne vyplacanie dividend alebo ich znizi. cize uvedenu citi by som predaval pri cene 280$. v idealnom pripade (30 firiem v portfoliu - este tolko nemam) by mi to sposobilo realizovanu stratu 1,666% z portfolia (predpokladajme, ze ceny ostatnych akcii by boli nezmenene a podiel citi v portfoliu by bol equally weighted 3,333% a nakupoval by som na vrchole za 560$ - cize stale konzervativny scenar)
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Ladis »

''nie som blby ako tu jeden kvazi dividendovy investor''

To jistě nemyslíš mne. Ladis není blbý, ale u akcií vysoce studovaný. Tak vysoce studovaný jako málo kdo jiný. Ty tisíce vědomostí se vůbec nemohou v hlavě udržet, proto je nutné je dávat na webstránku nebo do knihy, aby se mohly kdykoliv vyhledat, když se zapoměly.

Pokud tisíc Slováků nemá Ladise české a německé státní příslušnosti rádo, pochází tato nenávist jen z nepravdivých pomluv od slovenských daytraderů a poradců s pojištěním, kterých je zde ve foru tisíc. Daytradeři a poradci s pojištěním nedokáží pochopit, že nejchytřejší je držet západní dividendové blue chips akcie až do smrti. Zvláště v bolševickém Slovensku je to neslýchané a nepochopitelné. Komunisti byli vždy nepřátelé akcií. Jen bolševický vrah Putin zabere z každého ruského podniku 10% akcií a jeho nakradené akcie mají hodnotu 60 miliard euro.


Nyní zde bylo vyjasněno a věří se to už, že akcie Citigroup kleslá na 1/95 a přikoupená za stejnou sumu 95x levněji byla kleslá jen na 1/2 a potřebovala do plus jen růst 100%. A toto zdvojnásobení kurzu bylo u mnohých akcií uskutečněno už za měsíc po krachu. To platí i pro akcie Royal Bank of Scotland a koncem roku 2002 pro akcie Ericsson. Po přikoupení za stejnou sumu na konci krachu bylo možno prodat akcie RBS roku 2009 a Ericsson roku 2002 beze ztráty.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aurelio napísal: ja som zase cital presny opak. predavat pri poklese a nakupovat nieco ine vedie iba k zvysenym transakcnym nakladom a v dlhodobom horizonte investori obmienajuci portfolio podla pohybov trhu su neuspesnejsi ako ti, ktori drzia a drzia. vies si spomenut kde si tuto info nasiel? ja mam to svoje z dividendgrowthinvestor.com ale neviem presne dohladat ten research.
[/b]
Odmietnutie nakupu pri poklese som videl na televizii od v tom case riaditela Bear Stearns Ace Greenberga zhruba okolo prelomu tisicrocia.

Je pravda, ze drzat akcie bolo uspesnejsie ako snaha o casovanie trhu pre dlhodobych investorov. To samozrejme neplati pre nespravne akcie vratane tych co uplne skrachovali. Otazkou je ci vyhoda drzania akcii plati dnes. Transakcne naklady su stale vyssie pri aktivnom obchodovani vratane pravidelneho dokupovania v porovnani s jednym nakupom za priemernu cenu, ak ju uhadnes. :lol:
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aurelio napísal:dividendovi investori, ktori ukoncili akumulacnu fazu po 20-30 rokoch a teda zacali zaciatkom 90 rokov maju yield on cost sialene vysoky.


to sice ano, ale ak v ~1990 som mal rocny plat, dajme tomu v USA aby som nedaval dalsi zbytocne premenne, 10K tak dnes mozem mat az 5K rocny vynos z tych akcii, cize investoval som rok zivota, pre dnes vtedajsieho pol roka ziskov, AVSAK dnes je priemerka uz 40K, cize mam namiesto 1/2 roka len 1/8 rocny zisk. cize inflacia. cisla som len tipoval, lebo mi ide o pointu. ako sa toto zohladnuje ?
Tym padom v este vacsom horizonte.. neviem co by to sposobilo, v absolutnych cislach je to super %, skoro 100% ROI na danu investiciu, ale inflacia, alebo neviem co...
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dokupovanie do straty

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aurelio, co keby si namiesto dokupovania do straty, zobral stratu pri 400, 300, alebo hoci aj 200 a potom pokracoval v nakupoch? Akoby by vyzerala Tvoja tabulka? A ako by vyzerala, keby si okrem novych penazi pouzil aj peniaze z predaja?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"