Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
chodovson
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 07 08, 2017 3:39 pm

Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa chodovson »

Zdravím, potkal jsem za život již mnoho lidí, kteří šetří co to jde. Vše investují (ještě k tomu nesmyslně konzervativně na termíňácích atd. i přesto, že mají investiční horizont v řádu desítek let, ale to neni primární účel mého příspěvku). Neustále říkají, jak "jednou" z toho něco bude, ale mezitím jim život (a hlavně mládí) protéká mezi prsty.

Přistihli jste se už někdy nad myšlenkou, jestli tohle celé má vůbec smysl? Jestli naopak není smysl vše co vydělám si náležitě užít, protože teď k tomu mám předpoklady (peníze, zdraví, mládí, apod.) a kdoví, co bude? A to nejen co může potkat individuálního člověka, ale i systém, vždyť jen za posledních 100 let si spočítejte kolikrát v Československu byla situace, kdy se občanům ukradlo, co šlo a kdyby zavládla opět třeba KSČ, tak bolševiky nějaký respekt k soukromému vlastnictví a už vůbec ne život z imperialistických dividend nebude zajímat.

Přiznám se totiž, že se ve mě bijí oba tyto přístupy a zajímalo by mne, zda jste tuto filozofickou otázku též řešili a jak jste si ji sami pro sebe vyřešili?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chodovson, velmi zaujimavy postreh a zaoberal som sa tym uz aj ja. Bezne sa moje nazory o nejakej veci takmer nemenia alebo menia len velmi pomaly. Som ako mul. Riesenie tejto otazky ma ale prekvapilo - ze proste netusim ake je spravne riesenie a nevidim cestu ktora by mala vo vsetkych aspektoch vyrazne viac vyhod oproti inym cestam.
Moj problem je, ten ze som zvyknuty minat prilis malo. A aj ked v zamesnani vyvijam minimum energie (obycajne sa praci venujem tak tretinu pracovnej doby, niektore dni vobec) a s nadriadenym hovorim asi 2 krat mesacne; aj tak mi vzdy platili prilis vela a peniaze sa hromadili. Tak som sa teda ozenil a mal deti a investoval do domu, ale aj tak som nedokazal minat cele vyplaty. Teraz navyse manzelka zase zacala pracovat tak co s tym? Mam kupit nejake sibnute BMW a za 5 rokov v tom utopit 50k?

Na druhu stranu mas pravdu, ze ludia co drzia terminaky prakticky platia rozhadzovacnost tym mercedesovym 25-rocnym frajerom.

Riesenie nezname. To rovno mozes zacat riesit otazku ci sa zenit alebo nezenit. Ved to je z financneho hladiska tiez uplne nelogicke.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Istiach »

Zi tak ako ti to pride spravne. Sem tam to prehodnot a opakuj.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa jogo »

chodovson napísal:Zdravím, potkal jsem za život již mnoho lidí, kteří šetří co to jde. Vše investují (ještě k tomu nesmyslně konzervativně na termíňácích atd. i přesto, že mají investiční horizont v řádu desítek let, ale to neni primární účel mého příspěvku). Neustále říkají, jak "jednou" z toho něco bude, ale mezitím jim život (a hlavně mládí) protéká mezi prsty.

Přistihli jste se už někdy nad myšlenkou, jestli tohle celé má vůbec smysl? Jestli naopak není smysl vše co vydělám si náležitě užít, protože teď k tomu mám předpoklady (peníze, zdraví, mládí, apod.) a kdoví, co bude? A to nejen co může potkat individuálního člověka, ale i systém, vždyť jen za posledních 100 let si spočítejte kolikrát v Československu byla situace, kdy se občanům ukradlo, co šlo a kdyby zavládla opět třeba KSČ, tak bolševiky nějaký respekt k soukromému vlastnictví a už vůbec ne život z imperialistických dividend nebude zajímat.

Přiznám se totiž, že se ve mě bijí oba tyto přístupy a zajímalo by mne, zda jste tuto filozofickou otázku též řešili a jak jste si ji sami pro sebe vyřešili?
Otázku si položil veľmi čiernobielo. Buď sporiť ako držgroš a žiť na pokraji chudoby alebo míňať celý príjem najlepšie cez pôžičky, aby si si hneď teraz všetko užil.
Ako vždy najlepšia je stredná cesta.
Časť príjmu odkladaj na horšie časy a zbytok môžeš minúť. Môžeš si na ten zbytok peňazí zobrať aj pôžičku, ak nutne potrebuješ ku šťastiu mať všetko hneď teraz. Len daj pozor, aby si nekupoval veci, ktoré nepotrebuješ, za peniaze, ktoré nemáš(lebo si ich požičiaš), aby si nimi ohúril ľudí, ktorých nepoznáš. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Keď som bola mladšia, tak vtedy sa oplatilo šetriť lebo boli úroky (na stavebnom napr.) ktoré prebili aj infláciu; ale teraz to majú mladí ťažké so sporením, nie sú možnosti, takźe sa im vôbec nečudujem že si chcú užívať a míňať. (Akcie sú “vysoko”, forex je drina, atď ...).
Aj toto je problém že čo ak sa zmení systém a pod. (Ale mne tento systém celkom vyhovuje)

No , tak to aj ja chcem mať takú prácu ako Jaroslav80 ( veľa peňazí a málo práce) kebyže mi niekto dá 20 000 € tak v momente ich otrieskam. Vždy sú príležitosti na rozhadzovanie (výlety, nákupy, ...).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tak ono zeny vseobecne nemaju problem minut peniaze. Osamote zijuca zena ktora by mala uspory vyssie nez 5 vyplat je asi rarita. No nevadi, lebo vyznamnym kapitalom mladeho cloveka je jeho praceschopnost.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Ladis »

Chodovson,
měl by jsi si zařídit, mít příjem z dividend v prvním roce důchodu alespoň tak vysoký, jako tvůj důchod. A pak si obstarat ještě několik dalších příjmů. Například 384 euro měsíčně německý přídavek na dvě děti. Můžeš v důchodu mít 4x vyšší příjmy než bude důchod. Tak jako to mám já zařízeno.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ladis napísal:Chodovson,
měl by jsi si zařídit, mít příjem z dividend v prvním roce důchodu alespoň tak vysoký, jako tvůj důchod. A pak si obstarat ještě několik dalších příjmů. Například 384 euro měsíčně německý přídavek na dvě děti. Můžeš v důchodu mít 4x vyšší příjmy než bude důchod. Tak jako to mám já zařízeno.
To chceš povedať Ladis , že ked dosiahneme dôchodkový vek,že si máme najsť nejakú mladu p.čku spraviť jej deti aby som mal dľší príjem vo forme pridavkou na deti? To vidno ,že to už v hlave nemáš v poriadku.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Peggy36 »

jaroslav80 napísal: Osamote zijuca zena ktora by mala uspory vyssie nez 5 vyplat je asi rarita.
Bolo aj to (pred kúpou bytu). Teraz tak 4výplaty.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ludia bud sporia, alebo si uzivaju podla vzoru rodicov. Je to akoby v genoch a s tym je tazko hybat. Za sociku rodicia a stari rodicia zrejme nemuseli setrit na stare kolena. Plati to viac pre Cesko ako Slovensko, kde na vidieku ciastocne prezivala filozofia gazdovania, vratanie neprejedenia obilia potrebneho v buducnosti na sadenie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Aurelio »

tiez som sa nad tym zamyslal. mna skor stve, ze system je nastaveny v prospech tych, ktori ziju nezodpovedne. krachne banka? no ti co mali pozicane su na tom lepsie ako ti, co tam mali nasporene. mas dlhodoby dlh /hypo/? dostanes danove zvyhodnenie. mas dlhodobe investicie, z ktorych mas dividendy? dostanes presne naopak, dodatocne zdanenie.

napriek tymto systemovym znevyhodneniam sa snazim investovat. nezachadzam do extremu, je dolezite si uzivat zivot. mam target, ze 30% prijmu musi ist do investicii, 70% na spotrebu. vdaka kazdy mesiac rastucemu objemu aktiv v investiciach mi rastie prijem, ktory generuju a to mi umoznuje navysovat spotrebu a viac si uzivat. samozrejme je najdolezitejsie navysovat aktivny prijem, lebo minut 70% z 2000€ je vzdy vacsia sranda ako minut vsetko z 1000€
Power of Knowledge
Gargamel
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 06 09, 2017 7:23 pm

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa Gargamel »

jogo napísal: Len daj pozor, aby si nekupoval veci, ktoré nepotrebuješ, za peniaze, ktoré nemáš(lebo si ich požičiaš), aby si nimi ohúril ľudí, ktorých nepoznáš. :)
Najlepší citát z fight clubu
To chodovson
Neviem prečo to chceš mať vyriešené hneď a na stálo. Ja som teraz mladý, odkladám si len málo peňazí, aby som dokázal prežiť ak prídu horšie časy, keby zarábam viac, tak aj viac odkladám. Každopádne väčšinu míňam na to čo mám rád, pretože za 15rokov možno budem mať peniaze ale už nebudem schopný robiť to čo mám rád. Neodkladaj život napotom.
Jediný dôvod prečo by som prestal míňať je rodina, alebo nejaký podnikateľský nápad/ veľká investícia.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Spořit na investice nebo utrácet a užívat si?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak si mlady (to ja pokladam za vek 20-30 rokov), preco si myslis ze o 15 rokov budes mat extra problemy? Kopa ludi si uziva zabavu a cestovanie aj 60-70 rocny. Nie sme v 17-tom storoci ze po 45-ke si uz clovek doma hobloval truhlu. Kopa ludi sa dozije aj 90 a poznam zopar osemdesiatnikov ktori dokazu fyzicky pracovat takmer rovnako ako ja (lebo nie su rozmaznani ako sucasna, moja a predchadzajuca generacia).
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"