Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

( FundShare EUR Cash Fund/Degiro verzus dane a odvody)........ Zdravim Vas .Mam takyto problem.Chcem si dokoncit registraciu v Degire ale narazil som na maly no podstatny zadrhel. Takmer mi uslo z pozornosti to ze nemecke Degiro zhodnocuje prostriedky na ucte vo fonde FundShare EUR Cash Funds......... Samozrejme moj investicny horizont je na minimalne na rok a mam uz typ na super ETFko bez dividend kedze nechcem mat danove ci odvodove problemy kôli tomu ze sa to riesi cez burzu v zahranici.Cize aj keby som mal peniaze par mesiacov alebo par dni na ich ucte aj ked nie velmi ale trosku by sa zhodnocovali cez fond FundShare EUR Cash Funds.....Vy co ste skuseni iste viete co je to za fond. V skopirovanom texte nizsie je text k nemu v nemcine.. Nech rozmyslam ako rozmyslam aj ked to hodi mozno len par centov az par euro ci uz za par dni alebo par mesiacov kym si kupim vysnivane ETFko vznika mi problem s tym ze nejaky zins-urok cize zisk spravim a budem ho mysliet udat v danovom priznani.Kedze nehodlam cakat rok aby to nepodliehalo odvodom. Chcem sa opytat Vas co ste sa nad tym zamyslali co by ste mi poradili? Co sa tohto problemu tyka.Peniaze by som nechcel previest spat na slovensky ucet ktory som zadal pri registracii v Degire.No v okamihu nakupu z Degiro uctu kedze nakupim etf a nejakych mozno 10 euro mi ostane na pripadne poplatky skratka porusujem podmienku zotrvana vo fonde aspon rok cize vysvetlujem si to tak ze vzniknuty rozdiel z uroku budem musiet uviest v dalsom roku v danovom priznani a zaplatit z toho dan a pripadne odvody.Co mi poradite?


Erhalte ich einen Guthabenzins auf meine Bareinlagen?



FundShare EUR Cash Funds
Basisverzinsung EUR Zinssatz

EONIA

Basisverzinsung EUR Spread

minus 0,25 %





Der Zinssatz für Ihr Guthaben setzt sich zusammen aus dem aktuellen EONIA Zinssatz abzüglich. 0,25 %. Die Minimalverzinsung beträgt jedoch immer 0,00 %. Ein Negativzins ist nicht vorgesehen.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Istiach »

pochybujem o tom ze niekto bude riesit par centov urok ktory dostanes ked tam budes mat ulozeny chvilku cash. Mimochodom, do 500 eciek ci kolko nedanis, ak nemas ine prijmy. Ja osobne by som sa s tym nepapral.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

To ze su dane premlcatelne to viem ale viem aj to ze zdravotna poistka premlcatelna nie je.
V clanku o daniach je uvedene aj to ze stale platia odvody 14 percent na zdravotne poistenie.Uz som mal pocit ze to asi zrusili.Viem ty osobne by si sa s tym nebabral ale predsa tento podstatny problem mi veru robi starosti.
v Clanku o daniach z novembra na tejto stranke je uvedene toto.
Pri príjmov z cenných papierov je možné využiť tzv. 1 ročný časový test, teda ak cenný papier prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu na Slovensku alebo v zahraničí predáte až po uplynutí doby dlhšej ako1 rok z takéhoto príjmu neplatíte daň ani zdravotné odvody.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

amalfi, ved ked neni si na SK zdravotne poisteny, tak ti to moze byt jedno :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

Nie je mi to jedno lebo nemam rad nemile prekvapenia hoc ani po dvadsiatich rokoch.No viem ze pri roznych prijmoch z ktorych sa na sk plati okrem dane aj poistne do zdravotky okrem toho ze sa zaplati dan v state danovej rezidencie teda SR pri osobe ktora ma trvaly pobyt V SR ale robi a je zdravotne poistena v at musi dan odviest na uzemi SR a ak je tento v ramci AT zakonov podliehajuci v AT aj zdravotnemu odvodu musi len zdravotny prijem zaplatit zvlast v AT. Ak chces mozes mi napisat do spravy ako to riesis ty.Degiro mam uz na lopate ale kym toto nedoriesim neposlem im ani jedno euro aby som mohol ucet aktivovat. Zatial som nezistil ako by to bolo v nemeckom Interaktive Brokers pripadne inde kde by som mal istotu ze to nedavaju do ziadneho fondu ale radsej na terminak zrazeny zrazkovou danou alebo maju moznost zriect sa toho sibenicneho uroku by som volil taku moznost.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

amalfi napísal:( FundShare EUR Cash Fund/Degiro verzus dane a odvody)........ Zdravim Vas .Mam takyto problem.Chcem si dokoncit registraciu v Degire ale narazil som na maly no podstatny zadrhel. Takmer mi uslo z pozornosti to ze nemecke Degiro zhodnocuje prostriedky na ucte vo fonde FundShare EUR Cash Funds......... Samozrejme moj investicny horizont je na minimalne na rok a mam uz typ na super ETFko bez dividend kedze nechcem mat danove ci odvodove problemy kôli tomu ze sa to riesi cez burzu v zahranici.Cize aj keby som mal peniaze par mesiacov alebo par dni na ich ucte aj ked nie velmi ale trosku by sa zhodnocovali cez fond FundShare EUR Cash Funds.....Vy co ste skuseni iste viete co je to za fond. V skopirovanom texte nizsie je text k nemu v nemcine.. Nech rozmyslam ako rozmyslam aj ked to hodi mozno len par centov az par euro ci uz za par dni alebo par mesiacov kym si kupim vysnivane ETFko vznika mi problem s tym ze nejaky zins-urok cize zisk spravim a budem ho mysliet udat v danovom priznani.Kedze nehodlam cakat rok aby to nepodliehalo odvodom. Chcem sa opytat Vas co ste sa nad tym zamyslali co by ste mi poradili? Co sa tohto problemu tyka.Peniaze by som nechcel previest spat na slovensky ucet ktory som zadal pri registracii v Degire.No v okamihu nakupu z Degiro uctu kedze nakupim etf a nejakych mozno 10 euro mi ostane na pripadne poplatky skratka porusujem podmienku zotrvana vo fonde aspon rok cize vysvetlujem si to tak ze vzniknuty rozdiel z uroku budem musiet uviest v dalsom roku v danovom priznani a zaplatit z toho dan a pripadne odvody.Co mi poradite?


Erhalte ich einen Guthabenzins auf meine Bareinlagen?



FundShare EUR Cash Funds
Basisverzinsung EUR Zinssatz

EONIA

Basisverzinsung EUR Spread

minus 0,25 %





Der Zinssatz für Ihr Guthaben setzt sich zusammen aus dem aktuellen EONIA Zinssatz abzüglich. 0,25 %. Die Minimalverzinsung beträgt jedoch immer 0,00 %. Ein Negativzins ist nicht vorgesehen.
Este pridavam info z ceskeho Degira

DEGIRO není banka, ale investiční společnost. Banky mohou použít peníze, které jejich klienti drží na účtech, pro vlastní podnikání, pro půjčky třetím stranám, nebo na investice. V případě bankrotu banky může klient přijít o své peníze. Jelikož bankovní klienti podstupují riziko ztráty svých finančních prostředků, existuje u bankovních vkladů také bankovní garance. Protože společnost DEGIRO není bankou, nemůže použít peníze klientů pro své vlastní investice. Veškeré transakce proto probíhají přes peněžní fond Beleggersgiro. DEGIRO okamžitě finanční prostředky převedené na investiční účet uloží na centrálním účetu Beleggersgiro a následně smění na podíly v příslušném FundShare peněžním Fondu (pro více informací http://www.fundshare.nl" onclick="window.open(this.href);return false;, na této stránce můžete také najít prospekty fondů). Peněžní Fondy jsou investiční fondy, které cílí, s nejnižším možným rizikem, na výnos mírně pod tržní sazbou příslušné měny na trhu. Veškerá aktiva v peněžních fondech jsou držena odděleně u správců aktiv, kteří jsou nezávislí na správcích fondů a nenesou žádné riziko v případě úpadku společnosti DEGIRO nebo správců fondů. Vaše peníze jsou tak u DEGIRO drženy stejně bezpečně jako vaše investice.



Margin Cash Fund

Pokud máte u Beleggersgiro pozici v derivátech, Debit money nebo Shortujete cenné papíry, peníze získané pro vás nebo od vás mohou být investovány do Margin Cash Fund. Margin Cash Fund má právo zastavit tyto pozice třetím stranám se kterými Beleggersgiro drží tyto pozice pro vás v derivátech, Debit money nebo Shortovaných cenných papírech. (viz. Úrok z cenných papírů pro třetí strany‘).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Amalfi zdravotna poistovna ti vyrubuje zdravotne poistenie predsa na zaklade danoveho priznania.
Nezaplatenymi drobnymi danami sa na danovom urade nebude nikto zaoberat a po 6 rokoch uz uplne nikto.

A ak si Al Caponeho synovec a zamlcujes dane z podstatnej casti tvojich prijmov tak zase ani po 6 rokoch si nemozes byt isty ze na teba nenajdu paragraf, podla ktoreho ta mozu este dodatocne skontrolovat a pokutovat.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

Lenze Amalfi, vsetky naklady ktore vznikaju zo zdravotnej starostlivosti nesie rakuska zdravotna poistovna, pretoze tam si poisteny. NIE Slovenska

Cize logicky platis zdravotne poistenie tam kde si poisteny, cize nie na slovensku. Na slovensku musis platit len dan.

V rakusku je to definovane ze dan platis tam, kde je centrum tvojich zivotnych cinnosti, teeda ak byvas na SK tak na SK. Ak pracujes v AT, tak v AT.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

podla toho co si popisal a co ma degiro uvedene na webe je toto dost komplikovany problem. Ak som spravne pochopil, tak ty nie si Slovensky danovy rezident resp. zdravotne si poisteny v Rakusku co to skomplikuje, kedze musis pri kazdom prijme brat do uvahy Zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SK a AT.

V tvojom pripade by som sa obratil na danoveho poradcu, ktory sa specializuju na taketo pripady.


Ak som to z toho co maju na webe spravne pochopil, tak hlavny problem vidim v tom, ze peniaze do toho fondu idu nie pod tvojim menom, ale pod menom nejakej nadacie - Beleggersgiro.

Cize ty 1 rocny test ani nevies vyuzit, kedze tie prostriedky defakto nie su tvoje (nie su na tvojom ucte), ty si zrejme len ich "beneficial owner".

Na Slovensku by to pravdepodobne teda bol podla zakona iny prijem, nieco take ako by si im tie peniaze pozical a dostal za to nejaky urok.



btw. k "dobrym radam nepriznavat akykolvek prijem" - treba si uvedomit, ze od tohoto roku je uz cca. 100 krajin zapojenych do CRS a vsetky financne institucie v tychto krajinach reportuju kolko tam mate penazi, ake mate zisky.. uz som to tu niekde pisal, pohladajte si to.

Treba si zvazit, ci ti tych par eur stoji za to, ze ti to aj za X rokov stat moze dodanit + penale a pri vacsej sume tam je trestnopravna zodpovednost..
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Amalfi, spýtaj sa ich - ak kúpiš ETF-ko z ktorého dosiahneš výnos, kto bude tento príjem zdaňovať. Či oni zrážkovou daňou alebo si ich máš zdaniť sám podľa našich zákonov a hned bude jasné kto by bol vlastníkom ETF-ka.

Ak ho budú chcieť zdaňovať oni, nájdi si radšej iného brokera.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

Dana napísal:Amalfi, spýtaj sa ich - ak kúpiš ETF-ko z ktorého dosiahneš výnos, kto bude tento príjem zdaňovať. Či oni zrážkovou daňou alebo si ich máš zdaniť sám podľa našich zákonov a hned bude jasné kto by bol vlastníkom ETF-ka.

Ak ho budú chcieť zdaňovať oni, nájdi si radšej iného brokera.
to si zrejme nepochopila spravne, nejde o ziadnu investiciu ale o drzanie a zhodnocovanie volnych prostriedkov na ucte.

pozrel som si zbezne tie ich zmluvy a ak to chapem spravne:
ked klient cokolvek "kupy" u degira napr. akcie tak tie nie su pripisane na jeho ucet, ale na ucet tej nadacie. Cize aj z danoveho hladiska tie akcie nie su ale aj su tvoje!

"Nekompatibilitu" s kontinentalnym pravom pekne vidiet pri ceskych dividendach. Tie su zdanene v CR na urovni tej nadacie 35% sadzbou vid. https://www.degiro.cz/helpcenter/faq/obchodov-n-/978" onclick="window.open(this.href);return false;
A potom si ako "beneficial owner" mozes poziadat o vratenie casti zaplatenej dane.

Pri US, UK.. akciach to nie je problem, kedze tam su tieto schemy zapracovane v pravnom systeme.

Co sa tyka dani z prijmu je ta nadacia "Pass-Through Entity", cize kapitalove prijmy nezdanuje, ale zdanenie prebieha na urovni "beneficial owner".
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

Andre: a u IB/Lynx je to ako? Ved tam je tiez ze broker je vlastnik a ty si len beneficial owner nie ?

Anyway, tetusky na danovom, nehovorim ani socialke a zdravotnom nemaju sajnu ako je v komplikovanych situaciach ak si pendler medzi 2 statmi, nie to este danovy poradca.. kazdy si zakon inak vysvetli
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

Chris napísal:Andre: a u IB/Lynx je to ako? Ved tam je tiez ze broker je vlastnik a ty si len beneficial owner nie ?

Anyway, tetusky na danovom, nehovorim ani socialke a zdravotnom nemaju sajnu ako je v komplikovanych situaciach ak si pendler medzi 2 statmi, nie to este danovy poradca.. kazdy si zakon inak vysvetli
ano, v US teda v celom anglosaskom pravnom prostredi je to bezny model. V kontinentalnej Europe skor nie vid. slovensky CDCP kde je register vsetkych akcionarov Slovenskych firiem..

Niekedy vznika problem, ze napr. nase zakony na niektore situacie, ktore pri takomto drzani akcii mozu vzniknut nemyslia, kedze u nas sa takyto model nepouziva.


Si nemyl statneho uradnika, ktory nema ziadnu zodpovednost, za to co ti povie a danoveho poradcu, ktory ti vie dat oficialne stanovisko, ktorym vies argumentovat aj pri danovej kontrole.. Samozrejme musis najst takeho, ktory sa zaobera tym, co ta zaujima..
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka

Príspevok od používateľa Chris »

Cize pochybujem ze nemecka pobocka IB to bude mat inak a predsa si vsetci uplatnuju danovy test, hoci majitelom ETF je briker a ty beneficial owner. :-)

Takisto oficialne stanovisko ti ma dat socialna, zdravotna poistovna na viacerich pobockach pozeraju na teba len a emaju sajnu, poziadas o stanovisko centralu tak sa nevyjadria.

Takisto akcsa jedna o par stovak, nikto to nebude riesit, lb v tom maju bordel al ani jedna strana nevie ci to nezaplatil na druhej :-). Dalsia vec ze aj keby to niekedy nasli tak poziadas o danovu milost, doplatis dan a mozno ti odpustia pokutu....

Odvody sa v Rakusku platia len do prijmu 70k rocne, vsetko nad sa plati len dan bez odvodov.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Ak české dividendy zdaňujú 35%-ami, tak je to divné, lebo na území ČR je daň z dividend 15%. Teda zdaňujú pravdepodobne podľa svojho domicilu a daň nad 15-imi %-ami už nevráti nikto. Tak isto môže dopadnúť aj zdaňovanie US akcii, ak budú zdaňovať opäť podľa svojho domicilu a nie podľa toho kde sídli spoločnosť ktorej akcie boli kúpené.
Preto som písala nech sa pýta, či pri výnose z ETF by urobili zrážku dane - ak sa bude zdaňovať podľa ich domicilu tak tu zrážku urobiť musia (nepripíšu celý výnos z ETF) a ďalej tento znížený výnos by sa ešte zdaňoval u nás pod § 7.

Ak zrážku nerobia a každý si to má zdaniť podľa svojho domicilu tak to ide pod § 8, kde sa dá uplatniť časový test.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

jaroslav80 napísal:Amalfi zdravotna poistovna ti vyrubuje zdravotne poistenie predsa na zaklade danoveho priznania.
Nezaplatenymi drobnymi danami sa na danovom urade nebude nikto zaoberat a po 6 rokoch uz uplne nikto.

A ak si Al Caponeho synovec a zamlcujes dane z podstatnej casti tvojich prijmov tak zase ani po 6 rokoch si nemozes byt isty ze na teba nenajdu paragraf, podla ktoreho ta mozu este dodatocne skontrolovat a pokutovat.

Jaroslav-----------------Vies niekedy je lepsie zaplatit aj drobne dane ako nespat pokojne..........Ja nemam problem zaplatit co zaplatit musim.Lenze tiez nemam rad nemile prekvapenia ktore niesu zapricenene mojou vinou.Si predstav kolko ludi chce zotrvat v ETFku aspon rok aby neplatili ani dane ani poistkovu omacku a zrazu zistia ze existuje taky fond v Amsterdame ktory im nejake peniaze zo zostatku na uctu trosku generuje alebo generuje zatial kym z neho nepresunu peniaze do ETF alebo ked aj dostali z vyplateneho etfka po roku nechaju to tam len den a uz maju papierovacky ako tie sibenicne centy ci eura vysporiadaju.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka

Príspevok od používateľa amalfi »

Chris napísal:Cize pochybujem ze nemecka pobocka IB to bude mat inak a predsa si vsetci uplatnuju danovy test, hoci majitelom ETF je briker a ty beneficial owner. :-)

Takisto oficialne stanovisko ti ma dat socialna, zdravotna poistovna na viacerich pobockach pozeraju na teba len a emaju sajnu, poziadas o stanovisko centralu tak sa nevyjadria.

Takisto akcsa jedna o par stovak, nikto to nebude riesit, lb v tom maju bordel al ani jedna strana nevie ci to nezaplatil na druhej :-). Dalsia vec ze aj keby to niekedy nasli tak poziadas o danovu milost, doplatis dan a mozno ti odpustia pokutu....

Odvody sa v Rakusku platia len do prijmu 70k rocne, vsetko nad sa plati len dan bez odvodov.
Ved to ze na tych uradoch by sa s otazkami na ktore sami nevedia najst odpoved nebudu chciet zapodievat a povedia najdite si pravnika.----------Ako ja by som to tam tych par centov ci eur uviedol v danovom z toho uctu len preto ze je pristupovy k burze ale stale to chapem ako ked vystupim z etfka ci uz pred ukoncenim rocneho testu alebo po ukonceni rocneho testu nejaky prijem sa mi generuje aj ked velmi malicky a ani sam FInanzminister s jeho druzinou netusi ako to vysporiadam papierovo.-----------Co si myslel tym ze odvody v Rakusku sa platia do 70k rocne? nerozumiem tej odpovedi ............
Naposledy upravil/-a amalfi v Pi 24 11, 2017 1:01 am, upravené celkom 1 krát.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

andre napísal:podla toho co si popisal a co ma degiro uvedene na webe je toto dost komplikovany problem. Ak som spravne pochopil, tak ty nie si Slovensky danovy rezident resp. zdravotne si poisteny v Rakusku co to skomplikuje, kedze musis pri kazdom prijme brat do uvahy Zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi SK a AT.

V tvojom pripade by som sa obratil na danoveho poradcu, ktory sa specializuju na taketo pripady.


Ak som to z toho co maju na webe spravne pochopil, tak hlavny problem vidim v tom, ze peniaze do toho fondu idu nie pod tvojim menom, ale pod menom nejakej nadacie - Beleggersgiro.

Cize ty 1 rocny test ani nevies vyuzit, kedze tie prostriedky defakto nie su tvoje (nie su na tvojom ucte), ty si zrejme len ich "beneficial owner".

Na Slovensku by to pravdepodobne teda bol podla zakona iny prijem, nieco take ako by si im tie peniaze pozical a dostal za to nejaky urok.



btw. k "dobrym radam nepriznavat akykolvek prijem" - treba si uvedomit, ze od tohoto roku je uz cca. 100 krajin zapojenych do CRS a vsetky financne institucie v tychto krajinach reportuju kolko tam mate penazi, ake mate zisky.. uz som to tu niekde pisal, pohladajte si to.

Treba si zvazit, ci ti tych par eur stoji za to, ze ti to aj za X rokov stat moze dodanit + penale a pri vacsej sume tam je trestnopravna zodpovednost..
Andre moja situacia je taka ze ja som rezident sr.cize byvam na sk ale robim len v AT a v at nemam ani prechodny ani trvaly pobyt.a kedze tam mam len pracu tak zdravotne odvody platim tam a stale sa drzim toho ze dan platim na sk ale zdravotne odvody ak aj nejake musim platit mal by som platit v krajine kde robim na HPP cize v AT.........Lenze osobne si myslim ze ak priznam tych par centov ci euro z investicneho uctu co tam ci tak nejake vzniknu nepride mi zo ziadnej poistovne ziadny nedoplatok a keby som aj siel na sk zdravotnu poistovnu povedali by mi ze to sa musim spytat v at v poistovni nie u nich a bodka. Co myslis kolko je asi takych ludi ako som ja na SK? Ludia co poznam co robia v AT nevedia ani co je to indexovy fond ci ktora banka ma najlepsi terminak..........A Ani ja som este do tohto leta nevedel co je to Degiro a v auguste o nejakom online brokerovi dokonca cez net nechcel ani pocut.Ale ked som si prepocital po clankoch z tohto fora kolko prachov by som stratil u bank za nich tak mi to dodalo odvahu skusit online brokera.No teraz narazam na maly no pre mna dolezity problem .Idealne by bolo ak by broker ponukal moznost zriect sa zhodnotenia z toho ich penazneho fondu lebo kde neni prijmu tam neni ani poistka ani dan a ani zbytocna byrokracia.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

Dana napísal:Amalfi, spýtaj sa ich - ak kúpiš ETF-ko z ktorého dosiahneš výnos, kto bude tento príjem zdaňovať. Či oni zrážkovou daňou alebo si ich máš zdaniť sám podľa našich zákonov a hned bude jasné kto by bol vlastníkom ETF-ka.

Ak ho budú chcieť zdaňovať oni, nájdi si radšej iného brokera.

Ved nik tu nepise zeby im Degiro nieco strhlo...........Rozmyslam skôr ci je nejaka moznost zriect sa urocenia v tom ich penaznom fonde-Lebo keby to bol nejaky terminak kde by sa zrazkovo zdanila dan by som bol radsej.No ale v nazve to ucet je D.......
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka

Príspevok od používateľa andre »

Chris napísal:Takisto oficialne stanovisko ti ma dat socialna, zdravotna poistovna na viacerich pobockach pozeraju na teba len a emaju sajnu, poziadas o stanovisko centralu tak sa nevyjadria.
na to si ako prisiel? oficialne stanoviska dava len financna sprava a tie stoja od 4000Eur (http://www.teraz.sk/ekonomika/firmy-fin ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;) a potom financny poradca. Ostatny uradnici podla zakona v principe nie su zodpovedny za to co hovoria, napisu..

je to tvoj problem, ako si zakon vylozis, alebo pojdes za danovym poradcom, pravnikom..

amalfi napísal:Andre moja situacia je taka ze ja som rezident sr.cize byvam na sk ale robim len v AT a v at nemam ani prechodny ani trvaly pobyt.a kedze tam mam len pracu tak zdravotne odvody platim tam a stale sa drzim toho ze dan platim na sk ale zdravotne odvody ak aj nejake musim platit mal by som platit v krajine kde robim na HPP cize v AT.........Lenze osobne si myslim ze ak priznam tych par centov ci euro z investicneho uctu co tam ci tak nejake vzniknu nepride mi zo ziadnej poistovne ziadny nedoplatok a keby som aj siel na sk zdravotnu poistovnu povedali by mi ze to sa musim spytat v at v poistovni nie u nich a bodka. Co myslis kolko je asi takych ludi ako som ja na SK? Ludia co poznam co robia v AT nevedia ani co je to indexovy fond ci ktora banka ma najlepsi terminak..........A Ani ja som este do tohto leta nevedel co je to Degiro a v auguste o nejakom online brokerovi dokonca cez net nechcel ani pocut.Ale ked som si prepocital po clankoch z tohto fora kolko prachov by som stratil u bank za nich tak mi to dodalo odvahu skusit online brokera.No teraz narazam na maly no pre mna dolezity problem .Idealne by bolo ak by broker ponukal moznost zriect sa zhodnotenia z toho ich penazneho fondu lebo kde neni prijmu tam neni ani poistka ani dan a ani zbytocna byrokracia.
V principe by si mal na Slovensku platit zdravotne odvody len ak su tu zdravotne poisteny, cize teba by sa mali tykat len dane na Slovensku. Nemoze ti prijst nedoplatok zo ZP, lebo si v ziadnej neni registrovany, kedze v EU mozes byt len v 1.

Ale urcite by som si to cele presiel s danovym poradcom alebo pravnikom. Lebo ked ti oni zhodnocuju volne prostriedky na ucte podla mna nesplnis zakonnu definiciu na oslobodenie prijmu podla 1 rocneho testu. Lebo ty si takyto obchod vo svojom mene nevykonal a nebudes mat k tomu doklad na vypise z uctu, ze to bola takato operacia (nakup a predaj po 1 roku):
(1) Od dane je oslobodený príjem
k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,

Dana napísal:Ak české dividendy zdaňujú 35%-ami, tak je to divné, lebo na území ČR je daň z dividend 15%. Teda zdaňujú pravdepodobne podľa svojho domicilu a daň nad 15-imi %-ami už nevráti nikto. Tak isto môže dopadnúť aj zdaňovanie US akcii, ak budú zdaňovať opäť podľa svojho domicilu a nie podľa toho kde sídli spoločnosť ktorej akcie boli kúpené.
Preto som písala nech sa pýta, či pri výnose z ETF by urobili zrážku dane - ak sa bude zdaňovať podľa ich domicilu tak tu zrážku urobiť musia (nepripíšu celý výnos z ETF) a ďalej tento znížený výnos by sa ešte zdaňoval u nás pod § 7.

Ak zrážku nerobia a každý si to má zdaniť podľa svojho domicilu tak to ide pod § 8, kde sa dá uplatniť časový test.
omyl, 15% je zakladna sadzba pre CR rezidentov a pre osoby na ktore sa uplatnuju zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia a 35% je pre ostatnych. vid. § 36 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586" onclick="window.open(this.href);return false;

Rovnaky model plati od tohoto roku aj pre slovenske dividendy akurat sadzby su 7% a 35%.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Ale ved je rezidentom EU, tak akých 35 %

35 % z příjmů uvedených v písmenech a) a b), a to pro poplatníky, kteří nejsou daňovými rezidenty

1. jiného členského státu Evropské unie nebo dalšího státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, nebo
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

Dana napísal:Ale ved je rezidentom EU, tak akých 35 %

35 % z příjmů uvedených v písmenech a) a b), a to pro poplatníky, kteří nejsou daňovými rezidenty

1. jiného členského státu Evropské unie nebo dalšího státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, nebo
Ta pasivna entita ako ju Degiro vola ma sice sidlo v EU, ale nie je tu danovym rezidentom, minimalne nie podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a zrejme Holandskom.


Pre predstavu, podobny princip sa vyuziva u "double irish", ktore vyuziva Apple, Google.. aby v EU neplatil dane. Kde firma zalozena v Irsku je danovym rezidentom na Cayman Islands alebo Bermudach.
It is called double Irish because two Irish companies are used in the arrangement. One of these companies is tax resident in a tax haven, such as the Cayman Islands or Bermuda. Irish tax law currently provides that a company is tax resident where its central management and control is located, not where it is incorporated, so that it is possible for the first Irish company not to be tax resident in Ireland.

https://en.wikipedia.org/wiki/Double_Irish_arrangement" onclick="window.open(this.href);return false;
to su take perlicky v medzinarodom prave ;-)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

cize este raz.

ak kupujes ETF cez derigo, lynx, IB tak neni su kupene na tvoje meno, ale na meno brokera a ty si len beneficial owner, cize vsetci na fore robia akoze danove podvody ? :D

dalsia vec, ked len to oficialne stanovisko stoji 4000e, danovy poradca co sa vyzna v medzinarodnych danovych pravach bude sa tiez pohybovat k 4 cifernej sume.Ak ma zaplatit dan par stovak, tak sa ozaj vyplati.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

to si ma celkom nepochopil, uvediem priklad snad pomoze.

klasicky nakup a predaj cez brokera je ok, ty dostanes vypis z uctu kde mas jednotlive obchody, kde vies vydokladovat ten 1 rocny test alebo cokolvek ine chces.
To, ze nie si realny vlastnik je v tomto pripade nepodstatne.


Zhodnocovanie volnych prostriedkov na ucte - skus si to predstavit tak, ze das peniaze banke na terminovany ucet, za co ti banka vyplati urok X %.

Banka dostane tvoje peniaze a vlozi ich do nejakeho fondu ako degiro, vystavy hypotekarne zalozne listy alebo cokolvek ine. Teba predsa netrapy, ako tie peniaze investuje banka a nevies ani vyuzit 1 rocny test aj keby za ne kupila CP, ktore by pod tento test patrili. Lebo to robi vo svojom mene nie v tvojom.

Je len dobra vola degira, ze zverejnili do coho investuju volne prostriedky na uctoch. Ty proste dostanes svoj urok a ten si zdanis podla prislusneho § zakona o dani z prijmu v krajine kde si danovy rezident a na Slovensku zaplatis este zdravotne odvody ak sa takehoto prijmu tykaju.

Chapeme sa?

Konzultacia s danovym poradcom ta v BA vyjde tak od 50Eur/hodina, oficialne stanovisko tak od 200 Eur a viac, podla zlozitosti.
btw. od 1.1.2018 bude stat zav. stanovisko Fin. spravy uz len od 2000Eur ;-)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

andre napísal: klasicky nakup a predaj cez brokera je ok, ty dostanes vypis z uctu kde mas jednotlive obchody, kde vies vydokladovat ten 1 rocny test alebo cokolvek ine chces.
To, ze nie si realny vlastnik je v tomto pripade nepodstatne.
Cize mas v rukach vypis obchodov, ktore urobil broker v jeho mene a ty si bol len beneficial owner. A uplatnutnujes si danove oslobodenie od dani, ktore by mal v podstate riesit borker, lebo obchody boli vykonane v jeho mene.

A mozes si za >2000e vypytat stanovisko od financnej spravy ci je to OK. Pricom to bude stanovisko len slovenskej strany. Mozes si za 10k vypytat stanovisko od USA, za 5k od Baham, atd.... Navyse zo slovenskej strany to bude len od financnej spravy, sud na to moze mat uplne iny nazor, iny sud zase iny nazor.

:) :)

Nechapes tomu Chris?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

[quote="pokus"]Menej rozmyslaj a viac to ries s brokerom. Alebo financnou spravou. Podla mna len zbytocne spekulujes podobne, ako si chcel kedysi len brokera s miestnou kamennou pobockou, lebo si si vymyslel, ze je to bezpecnejsie.
A nakoniec si preco vlastne skoncil pri degire? Ved chces drzat dlhodobo a s tvojou povahou... Mal si ist rovno do svojej banky a neriesit veci, ktore nasa legislativa
Ano spekulujem a to som sa nedostal ani k poslednemu bodu aktivacie uctu ani k nakupeniu ETFka ktore malo byt o problemy s dividendami osetrene..Skutocne sa snazim pohravat s myslienkou ci nie je radsej lepsie par desiatok euro zaplatit za rok v u ineho brokera ako v Degire ak povedzme taky Lynx ci IB mozno pod nemeckou vlajkou. A vyslo by to stale vyhodnejsie povedzme nez cez FIO a Across .Ktovie akoby reagovali nasi experti typu Filip,Jugler alebo Cmorej.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

andre: asi nechapem, otvorim si ucet u deriga, alebo bars kde , kupim si ETFko napr.

Kód: Vybrať všetko

BNP Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF EUR
Oficialny vlastnik je derigo, ano ? ty is len beneficial owner.

Stale si nemozes uplatnit danovy test, lb ty si neni oficialny vlastnik, ale tvoj broker, ktory neni na uzemi SK ? :)

Problem #1

a Problem #2 - takisto ako je v eu zakon o zamedzeni dvojiteho zdanenia, tak je aj o zamedzeni dvojiteho zdravotneho poistenia z prijmu. Co som sa bavil s kamosom, co to riesil pred 7 rokmi, tak si mozes vybrat kde chces byt, ale kedze si zamestnany v Rakusku, tak mal by si tam.
Len neviem ako sa zatvari slovenska zdravotne a socialna poistovna ak
- podas danove priznanie s vynatim prijmov zo zahranicia, potom tam uvedies kapitalove prijmy, kde priznas dan a zaplatis
- tipujem, ze potom sa ozve slovenska socialna a zdravotna, hoci neni si na SK poisteny
- takisto ak v rakuskom podas, ze ten prijem mas a zdanil si ho na Slovensku, hoci vsetok prijem zo zamestnania zdanujes v Rakusku a ze chces zaplatit len socialny a zdravotny odvod

no dakujem pekne :lol:

amalfi potom daj vediet ako ten ping pong prebiehal
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Rokosák »

Beneficial owner je klient Degira, Andre. Andre je aj skutocny vlastnik. Degiro nie je vlastnikom, ale reprezentuje majitelov (holds title) v urcitych konkretnych pripadoch. https://www.investopedia.com/terms/b/be ... lowner.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

Chris.Skutocne ma to odradza od Degira a privadza k niecomu alternativnejsiemu.Lebo ak mam don vstupit s vedomim tohto problemu tak tam radsej nevstupim ani s tymi 15 centami potrebnymi na ukoncenie registracie.Ale co by som podaval v AT priznanie z takehoto prijmu ked tam nemam ani trvaly ani prechodny pobyt. Ja podavam len z prace. Zatial davam Degiru stopku .Co je dobre pre rezidentov inych krajin kde take nezmyselne odvody nemaju nemusi byt dobre pre rezidentov krajin kde take odvody maju.(by ma zaujimalo ktori poslanci hlasovali za tento nezmysel tak ti uz odomna hlas vo volbach nedostanu ani keby to bolo SaS .)Dalsia vec je holandsky jazyk.To ze sotva clovek vie nieco odborne prelozit z nemciny to este pochopim ale z holandstiny to je uz dalsia komplikacia.Degiro mi niekedy pripada ako Ryanaxxxr alebo Tiptouxxxr ci Studentagencxxxy alebo ako ked si objednas lacneho murarxxxa.Bude to aj tak vyzerat.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Chris, žiadna poisťovňa sa ti neozve aj keď podáš DP, lebo nebudú vedieť ktorá je tá, čo by sa ozvať mala, keďže nie si nikde registrovaný.

Pýtajte sa Degira, čo ich oprávňuje k tomu, aby v prípade preberania dividend vystupovali ako vlastníci akcii, ked tým značne v našom prípade poškodzujú klienta. Príp. či môžu zastupovať klienta v daňových otázkach, ak čr zdaňuje ich namiesto skutočných vlastníkov:) Neviem ako by si potom klient mohol vypýtať späť daň, ak nebol zdaňovaný on, ale broker resp, tá nadácia.

To, či je niečo v zákonoch zapracované alebo nie je, by nemalo byť až tak podstatné. Zmluvy o zamedzení sú nadradené zákonom štátu a majú byť dodržiavané. Takto je asi nemožné ich dodržať.

Navyše dividenda bude považovaná za dividendu len v 2 štátoch. Nemôže to byť ČR- xy-SR, lebo zmluva hovorí iba o 2 štátoch a nie o 3. Takže u nás ako 3.štát by to už nebola dividenda aj keby to práve na výpise písali, ale iný výnos, ktorý už okrem daní podlieha aj zdravotnému odvodu, lebo zrážková daň nebola odvedená u nás.

Iné by to bolo ak by išlo o nejaký podielový fond alebo obdobu toho, len tam potom nebudete na burze obchodovať vy, takže to je zase iný prípad.

Právnik sice nie som, ale taký by bol asi môj pohľad:).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Chris »

Dana: tak potom ako na to pridu ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Chris, na čo ako prídu?

Ak poisťovňa, tak na základe DP sa ozve vždy tá poisťovňa ktorá ťa registruje ako poistenca. A keďže nemusíš byť u nás zdravotne poistený ak pracuješ v zahraničí, tak sa neozve žiadna.

Ak dividenda, ČR dividenda 35% bije do očí, že nejde o vzťah ČR - SR, ale že bude do toho vmontovaný ešte nejaký iný štát.
Samozrejme v prípade znalejšieho daniara.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa amalfi »

Hracik napísal:Mám účet u Degiro tak ma zaujali o čo tu ide.
Pozrel som si ten FundShare EUR Cash a je tam uvedené že to zhodnocuje podľa EONIA mínus 0,25% alebo 0, podľa toho čo je viac. EONIA je posledné roky dokonca záporná -0.35%, takže reálne tak k žiadnemu zhodnoteniu nedochádza.

Bude to aktuálne ak ECB by dvihla úrokovú mieru aspoň o 0.75% či 1%.
Tak ci tak pre niekoho ako som ja je to stale ako sopka Vezuv. Darmo je sadzba zaporna.Mozne je ze by som tam mal aj desat rokov aktiva a za tych desat rokov sa moze vela zmenit.Davam zatial Degiru stopku .
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa andre »

Chris napísal:andre: asi nechapem, otvorim si ucet u deriga, alebo bars kde , kupim si ETFko napr.

Kód: Vybrať všetko

BNP Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF EUR
Oficialny vlastnik je derigo, ano ? ty is len beneficial owner.

Stale si nemozes uplatnit danovy test, lb ty si neni oficialny vlastnik, ale tvoj broker, ktory neni na uzemi SK ? :)

Problem #1
mozes, kedze na ucely dane z prijmu si povazovany za vlastnika tych akcii. Standardne takto drzis akciu u vacsiny online brokerov aj ked tych sposobov drzania existuje niekolko vid. https://the-international-investor.com/ ... unt-safety" onclick="window.open(this.href);return false;

Problem je to, ze podla inych predpisovat (zakonov nejakych statov, medzinarodnych zmluv a smernic EU) vlastnikom nie si.

Chris napísal:a Problem #2 - takisto ako je v eu zakon o zamedzeni dvojiteho zdanenia, tak je aj o zamedzeni dvojiteho zdravotneho poistenia z prijmu. Co som sa bavil s kamosom, co to riesil pred 7 rokmi, tak si mozes vybrat kde chces byt, ale kedze si zamestnany v Rakusku, tak mal by si tam.
Len neviem ako sa zatvari slovenska zdravotne a socialna poistovna ak
- podas danove priznanie s vynatim prijmov zo zahranicia, potom tam uvedies kapitalove prijmy, kde priznas dan a zaplatis
- tipujem, ze potom sa ozve slovenska socialna a zdravotna, hoci neni si na SK poisteny
- takisto ak v rakuskom podas, ze ten prijem mas a zdanil si ho na Slovensku, hoci vsetok prijem zo zamestnania zdanujes v Rakusku a ze chces zaplatit len socialny a zdravotny odvod

no dakujem pekne :lol:

amalfi potom daj vediet ako ten ping pong prebiehal
Zdravotne poistenie usmernuje smernica EU v ktorej je uvedene, ze 1 obcan EU ma byt v ramci EU poisteny len v 1 poistovni. Zrejme to je takto smernica http://www.health.gov.sk/Zdroje?/Source ... 011_24.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako som pisal vyssie: "V principe by si mal na Slovensku platit zdravotne odvody len ak si tu zdravotne poisteny, cize teba by sa mali tykat len dane na Slovensku."

Rokosák napísal:Beneficial owner je klient Degira, Andre. Andre je aj skutocny vlastnik. Degiro nie je vlastnikom, ale reprezentuje majitelov (holds title) v urcitych konkretnych pripadoch. https://www.investopedia.com/terms/b/be ... lowner.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako ilustruje problem s Ceskymi dividendami ono to nie je take jednoduche ako to vyzera na prvy pohlad. Podla niektorych predpisov si a podla inych vlastnikom nie si.

Dana napísal:Pýtajte sa Degira, čo ich oprávňuje k tomu, aby v prípade preberania dividend vystupovali ako vlastníci akcii, ked tým značne v našom prípade poškodzujú klienta. Príp. či môžu zastupovať klienta v daňových otázkach, ak čr zdaňuje ich namiesto skutočných vlastníkov:) Neviem ako by si potom klient mohol vypýtať späť daň, ak nebol zdaňovaný on, ale broker resp, tá nadácia.

To, či je niečo v zákonoch zapracované alebo nie je, by nemalo byť až tak podstatné. Zmluvy o zamedzení sú nadradené zákonom štátu a majú byť dodržiavané. Takto je asi nemožné ich dodržať.

Navyše dividenda bude považovaná za dividendu len v 2 štátoch. Nemôže to byť ČR- xy-SR, lebo zmluva hovorí iba o 2 štátoch a nie o 3. Takže u nás ako 3.štát by to už nebola dividenda aj keby to práve na výpise písali, ale iný výnos, ktorý už okrem daní podlieha aj zdravotnému odvodu, lebo zrážková daň nebola odvedená u nás.
Ta uvaha je postavena na vode. To akoze Degiro moze za to, ze v CR nemaju v zakone osetrenu schemu, ktoru pouziva Degiro na vsetkych burzach kde posoby podla Holandskeho prava kde to ich zakonu povoluju?

Problem je zrejme v tom, ze ta "pasivna entita Degira" je v Ceskom CDCP vedena ako vlastnik tych akcii a tieto danove dosledky sposobuje "nekompatibilita" prava CR a Holandska. Degiro by muselo byt schopne Ceske akcie napisat priamo na klientov, co zatial nie su. Mozno to ani neni mozne a je tam nejaky problem v ramci Holandskeho prava..
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa Dana »

Ak sa to týka len českých akcii, tak to také hrozné nie je, myslela som, že všetkých :)
Ak ostatné europske akcie idú ako u iných brokerov, ok.

Mne je to v podstate jedno nie som u nich.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka.

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

andre napísal: treba si uvedomit, ze od tohoto roku je uz cca. 100 krajin zapojenych do CRS a vsetky financne institucie v tychto krajinach reportuju kolko tam mate penazi, ake mate zisky.. uz som to tu niekde pisal, pohladajte si to.
Cize vdaka nekompatibilite prava v jednotlivych krajinach bude danovym uradom pristup k tymto informaciam nadalej na dve veci. Danovy uradnik nebude vediet ci podla nejakej medzinarodnej zmluvy nie je vsetko OK (kedze bezny danovy uradnik horko-tazko stiha sledovat zmeny slovenskeho danoveho prava) a zaroven nebude vediet ci zisky u jedneho brokera neboli kompenzovane stratami u ineho brokera, hoci aj na panamskych ostrovoch alebo inej minirepublike nezapojenej do toho reportovacieho systemu. Cize na danovu kontrolu niekoho drobneho sa neodvazi, lebo by z toho mohol mat viac starosti a problemov nez osohu. V skratke - CRC mozeme zaradit k dalsej bezodnej diere kam tecu miliony z vybranych dani (statne zakazky su softverovymi firmami realizovane v zasade za nemale peniaze a hardver je statnym organom predavany podobne "vyhodne").
Je to podobna situacia ako ohladom kontrol dodrziavania autorskych prav. Nepocul som nikde v sirokom okoli, ze by nejaka sukromna osoba bola kontrolovana ci v pocitaci nahodou nema nieco bez legalneho zakupenia. Aj ked podla teorie by to vraj mohlo byt kontrolovatelne, sankciovatelne a podobne prazdne reci.
V skutocnosti ani v mnohych medzinarodnych velkych fabrikach na mnohych oddeleniach som nepocul, ze by niekedy niekto prisiel kontrolovat licencie na softver. Ak aj na SK nejaky organ zaoberajuci sa podobnymi kontrolami je, zrejme je natolko poddimenzovany (alebo ma take instrukcie), ze stiha kontrolovat jednu desattisicinu z toho co spada pod pole jeho kompetencii.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"