lynx vs. degiro

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Johnny10
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 06 12, 2017 4:54 pm

lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Johnny10 »

Caute, som novy vo svete investovania a potreboval by som poradit s vyberom brokera. Zatial som to zuzil na 2 moznosti (lynx alebo degiro).

Co chcem:
- investovat dlhodobo – nie vela nakupov a predajov
- planujem nakupit nejake ETFka a nejake individualne akcie (hlavne americke)
- dostatocnu ochranu vkladu
- nizke poplatky (nieco predsalen budem obchodovat :))
- moznost nejakej ochrany pred kuzovym rizikom (ak to dokaze broker poskytnut)
- pri akciach mi staci pristup na par najvacsich burz sveta

Cital som niektore diskusie, zatial mi vyplynulo toto. Ale pravdepodobne som vela doleziteho prehliadol:

degiro (irska verzia):
- najnizsie poplatky (napr. USA 0,50 € + USD 0,004 za akciu) (+ je tam poplatok za pristup na burzu, plati sa ale len rocne)
- garancia vkladu len do 20 000 eur
- netreba minimalny vklad
- vela ETF bez poplatku
- 35 % dan z dividend
- ziadne poplatky za neaktivitu

lynx:
- vyssie poplatky ako degiro, ale stale vseobecne nizke (napr. 5 USD za americku akciu)
- minimalny vklad 2 000 USD
- kvalitny servis
- ziadne poplatky za neaktivitu
- znacne vyssia garancia vkladu ako degiro

Urcite som vela dolezitych veci zabudol, budem rad ked ma doplnite (a napriklad v bodoch vznikne prehlad plusov a minusov)

Ktoreho z tych 2 brokerov by ste mi doporucili? Trochu viac to zatial vidim na lynx. Hlavne z dovodu vyssej garancie vkladu. A mozno lepsi servis. S poplatkami neviem, pri degiro mi pridu o dost nizsie, ale ani na zaklade ich struktury podla cennikov neviem dopredu urcit, co je pre mna lepsie. Mam taky zakladny odhad ze budem investovat hlavne do US akcii a nejakych ETF, ale konkretne zatial neviem. U obidvoch vitam ziadne poplatky za neaktivitu.

Este je moznost otvorit si ucet u oboch, a na degiro investovat iba tak, aby to z dlhodobejsieho pohladu bolo pod tych garantovanych 20 000 eur.

Diki
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Aurelio »

tiez investujem v USD a mne u degira vadi, ze nemaju multimenove ucty. ked tam nalejem CZK, tak ich nemozem zmenit, ale mozem iba nakupovat akcie v USD a vtedy sa to zmeni. lenze ja by som napr velmi rad pri tomto kurze zmenil vacsi objem CZK do USD a cakal na vhodne nakupne prilezitosti. lynx navyse umoznuje opcie. degiro ma bordel i s dividendami, maju tam nejaku sialenu zrazkovu dan z neviem akeho dovodu. u mna vyhral lynx, aj ked som si stale ponechal ako degiro, tak i fio
Power of Knowledge
Johnny10
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 06 12, 2017 4:54 pm

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Johnny10 »

Diki. Zaistujes sa nejako proti kurzovemu riziku? Ako vyuzivas opcie?
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Aurelio »

nezaistujem, ja mam investicny horizont niekolko dekad, takze to pre mna nema vyznam. zijem sice v cesku, ale za domacu menu povazujem euro. napriek tomu 70% net worth mam v usd, pretoze tejto mene a ekonomike najviac verim vo vyhlade do roku 2050. vklady na investicny ucet davam priebezne, takze som uz menil jak pri 21,5 usdczk , tak som menil aj pri 25,5 usdczk, takze za nejakych dobrych 20 rokov budem mat kurz spriemerovany - to je moje zaistenie. vystup z pozicii neplanujem nikdy, planujem drzat dividendove portfolio do smrti a brat pasivny prijem z dividend. tam je uz potom otazka tie kurzove vykyvy zaistovat, lebo jeden rok mi moze prist povedzme 5000usd v dividendach a mam za to 4500€ a o rok neskor to moze byt 5250usd ale iba 4200€ ... toto ale budem riesit fakt az o 20 rokov

opcie vyuzivam na lepsiu nakupnu cenu /naked put/ alebo na generovanie dalsieho prijmu popri dividendach /covered call/.
Power of Knowledge
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 18 times

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Ahoj,
ked zvazujes Lynx, porozmyslaj ci neist rovno do IB. IB ma nizsie poplatky ale ak mas pod 100k$ vklad, mas aj inactivity fee do 10$ mesacne. (Tu zalezi ci planujes v dohladnej dobe sa dostat na 100k pripadne ako casto chces nakupovat)
dalsia moznost je Exante.eu na rozdiel od IB/Lynx mas realtime data for free, ziadny min fee za trade, mozes kupit 1 akciu s poplatkom 0,01.
pri oboch je min vklad 10k, takze zalezi na tvojich moznostiach.

Ak raz zacnes v Lynxe, je prechod do IB oficialne 1 rok zakazany. - validacia cez email adresu, takze da sa to obist
Johnny10
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 06 12, 2017 4:54 pm

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Johnny10 »

Diki za info. U mna padlo IB prave na tom ze som investor pod 100k a mal by som inactivity fee. Mozno v buducnosti :)
To exante.eu znie dost zaujimavo. Vidim ze Aurelio uz zalozil novu temu, tak sa presuniem tam :) Co vravis na degiro?
Robo_1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 18 times

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Degiro nema resp. ked som to riesil nemalo APi cez ktore by sa dal robit trading. Sice som tweakol ich interface a dokazal to automazitovat, ale nieje to uplne to, co by sa dalo povazovat za standard.

Ja som kvoli tomu inactivity fee na zaciatku zacal s Lynxom. Casom som ale zistil, ze tych 10k$ som tam pretocil relativne rychlo a navyse to bolo nevhodne na trading. Naopak som bol prekvapeny, ze oficialne nebol mozny prechod do IB.
otoX
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Po 04 12, 2017 11:05 am

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa otoX »

Mam Lynx aj Degiro a kazdy ma svoje vyhody.
Co sa tyka tej 35%dane z dividend u Degira asi to nebude tak : chodia mi dividendy z nejakých us akcii ale zdanene su 15% (degiro.ie)
Nevyhoda Degira je ze neumoznuje (snad zatial) opcie na us akcie + nesikovne manazovanie ked investujes napr v eur aj US
Zas vyhoda je ze us akcie su prakticky zadarmo, takze clovek nema dilemu pri nakupe a moze dokupovat postupne aj po par stovkach.

Inac ta garancia vkladu 20000, niekde som tu cital ze sa to vztahuje na cash nie na akcie,v takom zmysle
ze napr mam zainvestovanu sumu v akciách + 30000Euro. Degiro krachne tak mi zostane 10000 Euro a akcie. Potom by to nebol ziadny problem ale asi to tak nebude?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: lynx vs. degiro

Príspevok od používateľa Chris »

Aurelio napísal:nezaistujem, ja mam investicny horizont niekolko dekad, takze to pre mna nema vyznam. zijem sice v cesku, ale za domacu menu povazujem euro. napriek tomu 70% net worth mam v usd, pretoze tejto mene a ekonomike najviac verim vo vyhlade do roku 2050. vklady na investicny ucet davam priebezne, takze som uz menil jak pri 21,5 usdczk , tak som menil aj pri 25,5 usdczk, takze za nejakych dobrych 20 rokov budem mat kurz spriemerovany - to je moje zaistenie. vystup z pozicii neplanujem nikdy, planujem drzat dividendove portfolio do smrti a brat pasivny prijem z dividend. tam je uz potom otazka tie kurzove vykyvy zaistovat, lebo jeden rok mi moze prist povedzme 5000usd v dividendach a mam za to 4500€ a o rok neskor to moze byt 5250usd ale iba 4200€ ... toto ale budem riesit fakt az o 20 rokov

opcie vyuzivam na lepsiu nakupnu cenu /naked put/ alebo na generovanie dalsieho prijmu popri dividendach /covered call/.
Ani si sa nepochvalil ze si sa poucil a ides NP & CC. Ako sa ti s nimi dari?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"