Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
errorqo
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 08 09, 2017 1:07 pm

Dane a burza

Príspevok od používateľa errorqo »

Zdravim,


vysvetli mi niekto ako to je na SVK s danami z obchodov z forexu?
najlepsie na nejakom konkretnom priklade...

napriklad za rok co obchodujem na burze som zarobil okolo 1500 € musim podavat danove priznanie alebo nie?
popripade z 500 € musim podavat danove priznanie?
a ak hej ako vyratam kolko musim zaplatit z tychto dvoch sum
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tisíckrát rozoberaná téma. Prezri si staršie vlákna o daniach.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Dana »

Predstava daniarov je asi taká, že ak by si napr. kúpil 1 lot eur/usd za 1,17 a predal za 1,20 do príjmov v DP máš napísať 120 tis. a do výdajov 117 tis. čo je zisk 3000 ak ignorujeme poplatky a nejaké prepočty kurzov.

A ak máš tých obchodov viac, tak robíš úhrn príjmov a výdajov.

Dá sa to riešiť samozrejme aj jednoduchšie. Povedzme že by si do príjmov napísal len 3 tis príp. zníženú sumu o poplatky, ak je zisk v usd tak už aj prepočítaný do našej meny. a do výdajov by si už nepísal nič. Základ dane by bol v oboch prípadoch rovnaký.

Jediný rozdiel je len v tom, či za príjem by uznali zisk alebo hodnotu toho lotu v čase predaja. Od toho sa odvíja povinnosť podávania/nepodávania DP.

Treba však počítať skôr s 1.možnosťou a preto to zdaniť treba + počítať aj s odvodmi aj keby malo ísť o tvoj jediný príjem. 2. možnosť je na hádanie sa s nimi, čo príjmom je a nie je:).

Daň je u nás 19% zdravotné odvody ak si u nás poistený 14 %. Takže daň 500 príp. 1500x19% = 95 alebo 285 € ak je zisk už prepočítaný na eura. Podobným spôsobom sa vypočítajú aj odvody 500 alebo 1500x14%.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Chris »

Cize ak neni si poisteny na SK ale si rezidentom s trvalym pobytom na SK , tak odvadzas len dan a odvody nie?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Dana »

Áno tak. Veď ktorá zdravotná poisťovňa by odvody pýtala, ak nie si u nás poistený:)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Chris »

ale tie odvody by si mal zaplatit teda v zahranicii, ci to ostane akoze v ciernej diere?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Dana »

V zahraničí platí zo zamestnania alebo kvôli čomu tam je.
Niekde jasné, že sa platiť musia, apoň minimálne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chris napísal: Ale ako tu uz davoo nacal rozlozenia fora, aspon vidno v aktivitach prispevkoch. O jednej akcii tu je popisane milion litanii a domienok, ale vo vkladne o daniach sa pomaly nema kto vyjadrit. Pytam sa preco ? Lebo nikto tuna nema skusenosti s optimalizaciou dani, alebo vsetci poslusne dania vsetko naviac ako by mohli ?


Ja posledne dva roky nedanim, lebo z obchodovania ziadne zisky nemam. A keby som aj nahodou mal, istotne by boli maximalne stvrtinou mojho celorocneho prijmu zo zamestnania; cize kedze poznam situaciu a chaos na danovych uradoch, asi by som to riskol, ze ihlu v kope sena aj tak nenajdu a nebudem si komplikovat zivot a danove priznanie vysvetlovanim uctovnicke kolonku, ktoru nikdy neriesila.
Ty si ale zrejme v inej situacii a zisky z obchodovania u teba tvoria podstatnu cast prijmu. Tak na zaslepenie oci by si aspon nieco zdanit mal. Tym sa samozrejme vystavujes riziku, ze ked uz nacnes tuto temu, zacnu to skumat podrobnejsie - a v tom pripade ti bude mudrejsie mat vsetky lahko skontrolovatelne prijmy priznane a zdanene. Ja osobne by som sa napriklad podstatne zisky u brokera so sidlom v EU (napr. Dukascopy) bal nezdanovat. Ak by som nemal lahko preukazatelne straty v podobnej vyske a podobneho druhu u ineho brokera (tam uz by mi nezalezalo ci EU alebo US - kazda strata sa pocita a na danove ucely je dobra).
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa demorez »

pokial viem straty z kapitalovych odvodov nejsu odpocitatelnou polozkou, takze mal by si samostatne zdanovat kazdu ziskovu tranzakciu aj ked boli vybalansovane negativnymi tranzakciami. rovnake plati o poplatkoch, tiez ich nemozes zapocitat. otazka je do akej miery to danovy urad kontroluje, minule som sa snazil zistit ci uz niekto mal danovu kontrolu ako FO - nepodnikatel a kukali na mna ze co by akoze mali kontrolovat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja som sa v minulosti zaoberal forexom a obchodovanim CFD ... a tam pokial viem sa zratuvaju zisky a straty za rok (derivatove operacie) a dan by sa mala platit z vysledneho zisku.
Kapitalove zisky su ina kolonka danoveho priznania nez derivatove operacie a v kazdom pripade asi platia rozdielne pravidla.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Chris »

demorez napísal:pokial viem straty z kapitalovych odvodov nejsu odpocitatelnou polozkou, takze mal by si samostatne zdanovat kazdu ziskovu tranzakciu aj ked boli vybalansovane negativnymi tranzakciami. rovnake plati o poplatkoch, tiez ich nemozes zapocitat. otazka je do akej miery to danovy urad kontroluje, minule som sa snazil zistit ci uz niekto mal danovu kontrolu ako FO - nepodnikatel a kukali na mna ze co by akoze mali kontrolovat
To kde si prosim ta na to prisiel ? :) Lebo to je totalna blbost .... Pretoze firmy co sa hedguju na forexe by mali riadne komplikovany zivot a aj napr trejderi na akciovom trhu v usa s uctom v eurach ...

https://podpora.financnasprava.sk/568336-Zda" onclick="window.open(this.href);return false;ňovanie-pr%C3%ADjmov-zo-spotových-obchodov
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

demorez napísal:pokial viem straty z kapitalovych odvodov nejsu odpocitatelnou polozkou, takze mal by si samostatne zdanovat kazdu ziskovu tranzakciu aj ked boli vybalansovane negativnymi tranzakciami.


Asi si to trochu poplietol. Ono trebars stratu ktoru vykazes v obchodovani s akciami mozes odpocitat jedine od zisku z obchodovania s akciami (a nemozes si nou znizit zisky v inej kategorii ziskov).

Akcie a dlhopisy: (§ 7 - prijmy z kapitaloveho majetku)
Opcie: (§ 8 - ine prijmy pismeno D)
Derivatove operacie: (§ 8 - ine prijmy pismeno K)

§ 8 odsek 2:
Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Chris »

jaroslav80 napísal:
Ja posledne dva roky nedanim, lebo z obchodovania ziadne zisky nemam. A keby som aj nahodou mal, istotne by boli maximalne stvrtinou mojho celorocneho prijmu zo zamestnania; cize kedze poznam situaciu a chaos na danovych uradoch, asi by som to riskol, ze ihlu v kope sena aj tak nenajdu a nebudem si komplikovat zivot a danove priznanie vysvetlovanim uctovnicke kolonku, ktoru nikdy neriesila.
Ty si ale zrejme v inej situacii a zisky z obchodovania u teba tvoria podstatnu cast prijmu. Tak na zaslepenie oci by si aspon nieco zdanit mal. Tym sa samozrejme vystavujes riziku, ze ked uz nacnes tuto temu, zacnu to skumat podrobnejsie - a v tom pripade ti bude mudrejsie mat vsetky lahko skontrolovatelne prijmy priznane a zdanene. Ja osobne by som sa napriklad podstatne zisky u brokera so sidlom v EU (napr. Dukascopy) bal nezdanovat. Ak by som nemal lahko preukazatelne straty v podobnej vyske a podobneho druhu u ineho brokera (tam uz by mi nezalezalo ci EU alebo US - kazda strata sa pocita a na danove ucely je dobra).
Jaroslav, lenze mna nezaujima otazka ci zdanovat alebo nie. Mna zaujima ako danit efektivne a optimalizovat napr na sro znizovanim danoveho zakladu nakladmi ...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chapem co ta zaujima a v tvojej situacii by to zaujimalo aj mna. V mojej situacii a v situacii mojej najblizsej rodiny s.r.o v porovnani s beznym zamestnaneckym pomerom alebo zivnostou nepripadala do uvahy, preto som vyhody a danove postupy sro nikdy hlbsie neskumal. Mam dojem ze posledny rok sa zvysovali pausalne vydavky ktore si zivnostnik (mozno aj sro) moze uplatnovat, tym padom skladovanie blockov od drobnosti odpada.
Navyse mna vzdy zaujimala situacia len na miestnom malomestskom danovom urade, kedze ten je pre mna relevantny. V BA su danovaci mozno viac ostrielani kedze sa stretavaju so zvlastnymi druhmi prijmu beznejsie. Tym padom mozu byt premudrelejsi, nebezpecnejsi a robit viac komplikacii.

Zaujimava vec je napriklad, ze povedzme tretinu spoluziakov zo zakladky mas drobnych zivnostnikov (murari, kadernicky) a vacsina z nich dane proste neplati. Kazdy rok im zisky a naklady vyjdu tak nejako ze su na nule a dan nulova. Tymto sa ale nikto nezaobera, proste to tak je. (Aspon v situacii malomestskeho danoveho uradu - ako som uz povedal v BA a Kosiciach to je mozno trochu inak, aj ked iste nie o vela).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Chris napísal: Jaroslav, lenze mna nezaujima otazka ci zdanovat alebo nie. Mna zaujima ako danit efektivne a optimalizovat napr na sro znizovanim danoveho zakladu nakladmi ...

Chris, skoda ze si neprisiel, mali sme tu o tom prednasku :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Chris »

Spekuloval som ako to vtesnam do programu, ale nevyslo. Nedelu podvecer pojdem okolo ale to uz tam asi nic nebude...

Prednasku od koho? K akemu zaveru ste dospeli ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Škoda ,že ste to nahrali na kameru
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

oprava (nenahrali)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

prednasku som robil ja.

v skratke:

FO (pre akcie, ETF sa daň a ZO neplatia pri držaní viac ako 1 rok):
19% - 25% daň z predaja
14% zdravotné odvody

FO – dividendy:
7% daň z dividend od 1.1.2017 (ak nebola zrazená v krajne pôvodu)

FO: Z obchodovanie s CP, derivátmi a opciami nie je možné vykázať stratu, ani započítať stratu z 1 inštrumentu voči zisku z iného resp. iným príjmom.


PO:
21% daň z predaja

PO – dividendy:
0%

PO: Z obchodovania je možné vykázať stratu a je ju možné započítať voči ostatným príjmom (ak je splnená podmienka podľa § 19 ods. 2 písm. f) bodu 1. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov). Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.


btw. nase urady sa o uz dozvedia ak mas prijmi od brokera z krajiny zapojenej do CRS, kde su dnes uz takmer vsetky vid. http://www.oecd.org/tax/automatic-excha ... tories.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; Cize ak to nezdanis, je len otazke casu kedy si na teba najdu cas a domeraju ti to. Odporucam nastudovat CRS.


Ked budem mat cas, spravit k tomu clanok. Zatial zakladne info k zalozeniu PO najdete tu - https://www.companyconsulting.sk/blog-6 ... e-cinnosti" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

USA nie su v CRS. Maju dohody s krajinami prevazne mierene na ucty Americanov v zahranici. Slovenske danove organy mozu poziadat USA o informacie a nie je vylucene, ze sa im vyhovie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Rokosák napísal:USA nie su v CRS. Maju dohody s krajinami prevazne mierene na ucty Americanov v zahranici. Slovenske danove organy mozu poziadat USA o informacie a nie je vylucene, ze sa im vyhovie.

to je sice pravda, ale Slovensko ma s US uzavretu bilateralnu dohodu FACTA o automatickej (ziadne poziadavky, udaje sa poskytuju reciprocne a automaticky) vymene financnych informacii svojich rezidentov.

btw. brokeri ktori posobia v EU tu musia mat nejaku regulovanu entitu napr. IB ma INTERACTIVE BROKERS (U.K.) LIMITED a SK rezidenti maju formalne ucet otvoreny v tejto pobocke..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

FATCA dohody nemaju vahu americkeho zakona, IRS nema kapacity vyhoviet reciprocite s inymi krajinami a reciprocita nie je zakonom vyzadovana. (Wikipedia)

Reciprocity not authorised by Congress. FATCA as implemented by Congress included no mention of reciprocity.[168] Rather, the Executive Branch's IGA implementation of FATCA has made reciprocity promises to foreign governments.[169][170]
FATCA IGAs are not treaties under US law. A treaty requires two thirds consent in the U.S, Senate in order to become applicable in U.S. law. The applicability of IGAs is being challenged in U.S. court.[171] The plaintiffs state that the IGAs are not valid Executive Agreements. The IGA documents are all signed by officials lower than the President.[172]
IRS not equipped. According to The New York Times, the IRS is not equipped to handle millions of extra complicated filings.[60] The IRS allowed 2014 and 2015 as a transition period for enforcement and administration for entities but not individuals.[173] This lack of capacity, including closure of all IRS overseas offices, has contributed to breaches of taxpayer rights as noted in the 'most serious problems' section of multiple annual reports by the IRS Taxpayer Advocate.[174][175][176]
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Rokosák napísal:FATCA dohody nemaju vahu americkeho zakona, IRS nema kapacity vyhoviet reciprocite s inymi krajinami a reciprocita nie je zakonom vyzadovana. (Wikipedia)

Reciprocity not authorised by Congress. FATCA as implemented by Congress included no mention of reciprocity.[168] Rather, the Executive Branch's IGA implementation of FATCA has made reciprocity promises to foreign governments.[169][170]
FATCA IGAs are not treaties under US law. A treaty requires two thirds consent in the U.S, Senate in order to become applicable in U.S. law. The applicability of IGAs is being challenged in U.S. court.[171] The plaintiffs state that the IGAs are not valid Executive Agreements. The IGA documents are all signed by officials lower than the President.[172]
IRS not equipped. According to The New York Times, the IRS is not equipped to handle millions of extra complicated filings.[60] The IRS allowed 2014 and 2015 as a transition period for enforcement and administration for entities but not individuals.[173] This lack of capacity, including closure of all IRS overseas offices, has contributed to breaches of taxpayer rights as noted in the 'most serious problems' section of multiple annual reports by the IRS Taxpayer Advocate.[174][175][176]
Uprimne tomuto sk.rvenemu štátu platiť vôbec nejaké dane nemám chuť aj keby malo ísť o drobné. Len ako písal andre EU účty su otvarane cez UK pobočku IBKR a ak sa dobre pamatam tak minulý rok mi to,ked som sa prihlasil na môj účet vyskočilo, že na zaklade zmluvy dôjde k vymene info a som to musel odsuhlasiť.Ak by so tradil futka tak by som šiel cez ineho brokera ,ktorý ma pobočku iba v USA.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Rokosák napísal:FATCA dohody nemaju vahu americkeho zakona, IRS nema kapacity vyhoviet reciprocite s inymi krajinami a reciprocita nie je zakonom vyzadovana. (Wikipedia)

Reciprocity not authorised by Congress. FATCA as implemented by Congress included no mention of reciprocity.[168] Rather, the Executive Branch's IGA implementation of FATCA has made reciprocity promises to foreign governments.[169][170]
FATCA IGAs are not treaties under US law. A treaty requires two thirds consent in the U.S, Senate in order to become applicable in U.S. law. The applicability of IGAs is being challenged in U.S. court.[171] The plaintiffs state that the IGAs are not valid Executive Agreements. The IGA documents are all signed by officials lower than the President.[172]
IRS not equipped. According to The New York Times, the IRS is not equipped to handle millions of extra complicated filings.[60] The IRS allowed 2014 and 2015 as a transition period for enforcement and administration for entities but not individuals.[173] This lack of capacity, including closure of all IRS overseas offices, has contributed to breaches of taxpayer rights as noted in the 'most serious problems' section of multiple annual reports by the IRS Taxpayer Advocate.[174][175][176]
Legislativny proces v US ide mimo mna. V kazdom pripade tie dohody su napisena tak, ze tam je reciprocita.

Kludne sa moze stat, ze ked to schvalia povedzme v 2020, tak to poslu na Slovensko od 2015, odkedy FACTA vstupila do platnosti. A potom ti danovaci mozu pekne domerat dan + uroky + pokuta + trestne oznamenie

V kazdom pripade mi neplatenie dani a spoliehanie sa na to, ze sa to nikto nedozvie a usetrim nejake drobne pripada take Slovenske.. nebudem menovat.

a potom sa kazdy stazuje na cesty, skolstvo, zdravotnictvo...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

andre napísal: Kludne sa moze stat, ze ked to schvalia povedzme v 2020, tak to poslu na Slovensko od 2015, odkedy FACTA vstupila do platnosti. A potom ti danovaci mozu pekne domerat dan + uroky + pokuta + trestne oznamenie
Povedzme ze broker posle informacie niekam na SK. Aby sa to dostalo k niekomu konkretnemu pod koho spadas na danovom urade a aby sa tym ten clovek aj zaoberal (este k tomu v horizonte 6 rokov), to by sa musel stat asi zazrak. Teraz od jedneho brokera by mu prisiel oznameny zisk a nemal by ponatia ci u inych brokerov si nemal stratu (v danom instrumente) - lebo straty zrejme nemaju povinnost hlasit.

Realisticky - je to prakticky nekontrolovatelne.

Ak by si mal firmu s 10 zamestnancami ktora by mala v popise cinnosti obchodovanie s cennymi papiermi - tak tam by mozno niekto nieco obcas skontroloval.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Povedzme ze broker posle informacie niekam na SK. Aby sa to dostalo k niekomu konkretnemu pod koho spadas na danovom urade a aby sa tym ten clovek aj zaoberal (este k tomu v horizonte 6 rokov), to by sa musel stat asi zazrak. Teraz od jedneho brokera by mu prisiel oznameny zisk a nemal by ponatia ci u inych brokerov si nemal stratu (v danom instrumente) - lebo straty zrejme nemaju povinnost hlasit.

Realisticky - je to prakticky nekontrolovatelne.

Ak by si mal firmu s 10 zamestnancami ktora by mala v popise cinnosti obchodovanie s cennymi papiermi - tak tam by mozno niekto nieco obcas skontroloval.
skus si najprv pozriet ako to funguje, kym nieco taketo napises...

ten system je vymysleny velmi dobre: v kazdom state data zbiera centralne 1 statna organizacia a ta elektronicky posle udaje prislusnej organizacii v 2 krajine.

samozrejme je to aj otazka ochoty to riesit na Slovensku..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presne tak. Chalani, Andre to má namakané... zbytočne spochybňujete ten proces výmeny informácii. Je to zazmluvnené.
Ono to neprebieha cez brokerov, tí sú len povinní hlásiť americkému daňovému úradu (IRS), presne tak ako banky, poisťovne atd. Američania podpísali zmluvy už temer s celým svetom. Vrátane takých rebelov ako Rusko a Čína. A každý to z nimi podpisuje, lebo by im amíci zdaňovali všetky zisky vygenerované v USA rovno sadzbou 30%, alebo im neumožnili kapitálové investície v USA.

Vôbec netreba pochybovať o tom, že amíci to nebudú robiť. Oni nie sú bordelári. V zmluve je uvedené, že ide o recipročnú výmenu a je zbytočné pochybovať, či je pre nich problém poslať naším raz ročne databázu s údajmi. Oni to podla mňa budú robiť na 100%. Skôr je otázka, čo s tým urobia naši. A tu by som povedal, že vzhladom na suchoty v štátnej kase to nebudú len tak ignorovať.

A pozor. Táto vec sa netýka len brokerov. Týka sa aj účtov v zahraničných bankách, kde vám nabehnú úroky nad 10 USD, alebo akýchkolvek investícii v zahraničí, vrátane fondov a kadečoho iného. Každá finančná inštitúcia a každá firma sa musela priradiť do určitej kategórie v rámci FATCA. Amíci to vymakali vo FATCA, krajiny OECD v GATCA a od 2015 proste funguje výmena s USA...od 2016 výmena v rámci EU..a od 2017 len nejaké výnimky ako Rakúsko ....Naši to podpísali tuším v lete minulého roku..ved aj tu sme mali o tom debatu, ked to podpísal Kiska. Jediným zdržovákom je implementácia..takže naši dostali termíny 2017...ale týka sa to infomácii už od 2015.
andre napísal:
v skratke:

FO (pre akcie, ETF sa daň a ZO neplatia pri držaní viac ako 1 rok):
19% - 25% daň z predaja
14% zdravotné odvody

FO – dividendy:
7% daň z dividend od 1.1.2017 (ak nebola zrazená v krajne pôvodu)

FO: Z obchodovanie s CP, derivátmi a opciami nie je možné vykázať stratu, ani započítať stratu z 1 inštrumentu voči zisku z iného resp. iným príjmom.


PO:
21% daň z predaja

PO – dividendy:
0%

PO: Z obchodovania je možné vykázať stratu a je ju možné započítať voči ostatným príjmom (ak je splnená podmienka podľa § 19 ods. 2 písm. f) bodu 1. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov). Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.


btw. nase urady sa o uz dozvedia ak mas prijmi od brokera z krajiny zapojenej do CRS, kde su dnes uz takmer vsetky vid. http://www.oecd.org/tax/automatic-excha ... tories.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; Cize ak to nezdanis, je len otazke casu kedy si na teba najdu cas a domeraju ti to. Odporucam nastudovat CRS.


Ked budem mat cas, spravit k tomu clanok. Zatial zakladne info k zalozeniu PO najdete tu - https://www.companyconsulting.sk/blog-6 ... e-cinnosti" onclick="window.open(this.href);return false;
Parádna prednáška. A obsahovo najcenejšia, čo sa týka toho ako obchodovať na firmu, ako odseparovať trading do zvláštneho fondu, ako možno započítať stratu, alebo handlovať iných investorov....

Dúfam, že skončila dlhoročná éra nekonečných otázok na túto tému a ktokolvek niečo potrebuje, obráťte sa na Andreho.
Je to expert. Neváhajte sa zveriť do jeho rúk, ceny majú velmi dobré.

Ešte k obchodovaniu na firmu spomeniem jednu vec, hlavne pre tých, čo to robia v malom. Pri obchodovani na firmu musíte platiť u brokera za dáta ako inštitúcia. Nevadí to ak máte stratégie kde neobchodujete často, resp. držíte pozície dlho...tam vám stačia aj také kvázi náhradné dáta (IB to dáva za 10 USD a dokonca zadarmo ak spravíte fees 30 USD), kde vidíte relatívne presnú cenu (lebo niektoré ECN kótujú zadarmo). Lenže pri daytradingu a nebodaj tradingu mimo trading hours to nestačí. Tam potrebujete platiť mesačne minimálne NYSE 45 USD + Nasdaq 23 a k tomu zvážiť Nyse Amex za 23 ( to sú prevážne ETF, ktoré sa bez dát nedostatočne kótujú v preopen a afterclose). Okrem toho také ES stojí 90 USD mesačne, opcie 33 USD... Pozrite si cenníky IB...pre USA kliknut ,,North America,, a každá inštitúcia je braná ako ,,proffesional,,.

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... -data-fees" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri lenivých swingových a pozičných stratégiách to môžete obísť , že si necháte jeden účet individual a v ňom pozeráte real time dáta. Alebo ak netrejdíte futures, ale chcete vidieť reálny stav na trhu, môžete ich nahradiť ETFkami ( SP500 = SPY, Ropa= USO...atd)

Donedávna sa NYSE za dáta platilo cez faktúry priamo do Ameriky. Každý sa sťažoval na Nyse byrokraciu a zmetky. Potom zaviedli online invoicing a nakoniec spravili s IB zmluvu, že to môže účtovať priamo broker. Ale neviem či to funguje aj pri iných brokeroch.

Dane. Často sa tu opakujú tie isté otázky na ktoré bolo niekolkokrát odpovedané. Treba prejsť tých pár vlákien ku daniam a nájdete všetko. Dali sme aj externé linky, napr. na Trim broker, kde majú spracované aj zdaňovanie derivátov ako CFD, alebo forexu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No ved ja som spochybnoval prave to realisticku implementaciu do praxe. Jedna vec je co je v zakonoch, smerniciach, papieroch a databazach a ina vec je co je v realite.

Na danovom urade mas 50-rocnu danovu kontrolorku na 5 dedin (ktora ti je schopna povedat ze dnes sa im tabulky v Exceli otvarali pomalsie lebo tam dnes maju asi nejaku slabu elektrinu). Tato osoba ma skontrolovat 10000 ludi za 200-25-14=161 dni , je platena mizernymi par stovkami mesacne, nutia ju robit si bakalara popri zamestnani, potrebuje vypit 5 kaviciek denne a poklabosit 3 hodiny denne s kolegynami o mackach, detoch, kolegynach ktore tam prave nie su.

Urcite bude bezneho zamestnanca alebo vsedneho zivnostnika kontrolovat ci ak v akciach v USA zarobil 1000e za rok, ci nahodou na Malte alebo v Hong-Kongu neprerobil 2000. A ci sa jej oplati volat ho. Ovela pravdepodobnejsie je, ze ak nejaku dan odviedol, supne to do suplika "vybavene" a skusi v najblizsich tyzdnoch skontrolovat snad 20 tych najvacsich ryb ktore ma v rajone.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jaroslav80 , kolko danovych kontrol si osobne zazil?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

jaroslav80 napísal:No ved ja som spochybnoval prave to realisticku implementaciu do praxe. Jedna vec je co je v zakonoch, smerniciach, papieroch a databazach a ina vec je co je v realite.

Na danovom urade mas 50-rocnu danovu kontrolorku na 5 dedin (ktora ti je schopna povedat ze dnes sa im tabulky v Exceli otvarali pomalsie lebo tam dnes maju asi nejaku slabu elektrinu). Tato osoba ma skontrolovat 10000 ludi za 200-25-14=161 dni , je platena mizernymi par stovkami mesacne, nutia ju robit si bakalara popri zamestnani, potrebuje vypit 5 kaviciek denne a poklabosit 3 hodiny denne s kolegynami o mackach, detoch, kolegynach ktore tam prave nie su.

Urcite bude bezneho zamestnanca alebo vsedneho zivnostnika kontrolovat ci ak v akciach v USA zarobil 1000e za rok, ci nahodou na Malte alebo v Hong-Kongu neprerobil 2000. A ci sa jej oplati volat ho. Ovela pravdepodobnejsie je, ze ak nejaku dan odviedol, supne to do suplika "vybavene" a skusi v najblizsich tyzdnoch skontrolovat snad 20 tych najvacsich ryb ktore ma v rajone.
spytam sa len to, ze v akej dobe zijes? preco by to mal niekto rucne kontrolovat..

priklad z praxe - odpocty DPH - firmy podavaju danove priznania. Udaje sami natecu do analytickeho systemu a ten vyhodnoti ci bola dph odvedena porovnanim faktur u dodavatela a odberatela. Ak nebola automaticky vygeneruje request na poslanie danovej kontroly.

a vsetky nove medzinarodne pravidla su stavane tak, ze vsetky udaje sa vymienaju automaticky a elektronicky.

zbytok si snad domyslis...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Moja mama bola 30 rokov danovou kontrolorkou. Videl som ako to tam funguje a ake ma kolegyne. Rovnako ako to funguje vsade na uradoch, vo fabrikach, v skolach.

Ja chapem, ze ludia co sedia cele dni pri monitore s Excelom si to nepripustaju.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Napriklad vo fabrike. Darmo maju manageri softver a hardver za desattisice eur na zaznamenavanie prestojov vyroby a ich priciny, aby z toho vyvodili rozumne predbezne opatrenia. Ked podiaradeni im o 50% prestojov a poruch neprezradia skutocnu pricinu, aby na niekoho z nich nahodou nepadla zodpovednost.

Dam Vam iny priklad. Vo fabrike su dvaja kvalitari ktori neustale robia skusky kvality aby sa nasledne prisposobila vyroba. Ak skuska vyjde zle, vyroba nieco upravi a kvalitar musi urobit novu skusku. Samozrejme lenivy kvalitar si pozrie ako to ma vyjst a prisposobi to (uvazte ze trebars aj vsemozne technicke zabezpecenia na STK sa daju prisposobit a obist). Majster ho pochvali lebo nemusi nic menit, vsetci maju pokoj, na kvalitu vsetci kaslu. Poctivemu kvalitarovi, ktory dokola nosil skusky co nevychadzali dali vypoved, lebo nikto ho nemal rad.

Takto funguje realny svet, uplne odlisny od grafu ktory maju nakresleny manageri. Osamely_chodec, ty si zrejme starsi nez ja a mozno si zazil aj predchadzajucu garnituru. Iste musis vediet ako to chodi. Tuto nie je JU-ES-EJ.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Este jeden spickovy priklad. Ked ste taki technologicki maniaci.

Pozrite sa ako funguje TOP-diplomacia v 21. storoci. Americky prezident (USA = super pokrokova top spickova krajina) vykonava diplomaciu cez Twitter. Ved je to na smiech a vysmech vsetkemu. Simpsonovi v priamom prenose. Reuters, CNN ... preberaju utrzky z Twitteru.
Co potom cakate od danoveho uradu v zapadakove; aky poriadok a aku uroven?
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rasto800 »

andre napísal:prednasku som robil ja.
...

PO:
21% daň z predaja

PO – dividendy:
0%

PO: Z obchodovania je možné vykázať stratu a je ju možné započítať voči ostatným príjmom (ak je splnená podmienka podľa § 19 ods. 2 písm. f) bodu 1. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov). Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.
...
Zdravim,
cital som aj ten clanok co si uz napisal. Nie je mi ale uplne jasne ta vec ze: Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.
Ja sa priznam ze nie som ziaden expert na uctovnictvo a dane sro. Co sa presne tymto mysli? Ze ked to obchodovanie skonci za rok celkovo v strate tak tuto stratu neviem pouzit na znizenie danoveho zakladu sro? Tj. ze do danoveho zakladu ide iba potencialny zisk z obchodovania ale stratu tam uz vrazit nemozem? Dal som koment aj ku clanku ale tu je to asi lepsie.
Snad to dava trochu zmysel co sa pytam.
Diky!
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav80 napísal: Zaujimava vec je napriklad, ze povedzme tretinu spoluziakov zo zakladky mas drobnych zivnostnikov (murari, kadernicky) a vacsina z nich dane proste neplati. Kazdy rok im zisky a naklady vyjdu tak nejako ze su na nule a dan nulova. Tymto sa ale nikto nezaobera, proste to tak je. (Aspon v situacii malomestskeho danoveho uradu - ako som uz povedal v BA a Kosiciach to je mozno trochu inak, aj ked iste nie o vela).

haha, :D co maly zivnostnik co len tak tak prezije,, pozri si rozne firmy, ktore maju aspon 7 ciferne obraty, dane platia zasadne do 2000eur. asi kazdy ide o dusu do compoundingu.. alebo si majitelia poctivo vyplacaju zisky a dania to na FO.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Okrem nejakych sviatkov, Vam prijemne platenie dani zela ...

https://www.aktuality.sk/clanok/548994/ ... ie.c.x...A" onclick="window.open(this.href);return false;.

Firma, ktorú vlastní schránka z Britských panenských ostrovov, má na Slovensku stámiliónové tržby. Dcéra druhého muža Finančnej správy Dušana Páteka jej mala pomôcť pri projekte v Česku.

Firma Petroltrans obchoduje s ropnými produktami. Spolupracuje aj so Slovnaftom, jej ročné tržby sú v stovkách miliónov eur. Získala tiež štátnu zákazku od Železničnej spoločnosti Slovensko za desiatky miliónov eur.

Jej pozadie je však zahmlené. Petroltrans totiž vlastní schránková firma Grassmeadow Holdings Inc. z daňového raja Britské panenské ostrovy. Ten je známy nulovou firemnou daňou a anonymnými vlastníkmi spoločností.

Podľa zistení Aktuality.sk spolupracovala s firmou Petroltrans aj Lucia Pátková – dcéra viceprezidenta Finančnej správy Dušana Páteka.

Finančná správa má pritom na starosti čo najefektívnejší výber daní. Daňové raje sú jej nepriateľom.

Spoločnosť Petroltrans zaplatila za posledné tri roky na dani z príjmov 1,1 milióna eur. Jej čistý obrat bol v tomto období 687 miliónov eur.
Najskôr popierali

Denník N už písal o Pátekovom kariérnom postupe v súvislosti s kauzou Bašternák. Podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi vyplácal podozrivé vratky DPH daňový úrad patriaci pod Páteka.

Pátek odmietol angažmán svojej dcéry vo firme s prepojením na daňové raje komentovať. Hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová poslala len písomné vyjadrenie Pátekovej dcéry.

Lucia Pátková najskôr spoluprácu s firmou Petroltrans poprela. „Nemáte správne informácie vzhľadom na to, že som nikdy pre Vami spomínanú spoločnosť nepracovala.“

Následne sme Finančnej správe poslali dokument zo Živnostenského registra Českej republiky.

Pátkovú tam v roku 2015 zaevidovali ako oprávnenú osobu firmy Petroltrans – pre činnosť Výroba a spracovanie palív a mazív a distribúcia pohonných hmôt.

V tom čase mala 24 rokov, asi rok a pol predtým vyštudovala manažment. Jej zápis v českom registri je aj po dvoch rokoch stále aktívny.

Pátková vzápätí priznala, že zápis pri organizačnej zložke firmy Petroltrans v Česku sa týka jej. Vraj tam figuruje v súvislosti s projektom, ktorý sa v Česku rozbiehal, ale nebol realizovaný.

„Išlo o jednorazovú záležitosť, pri ktorej musela byť splnená aj podmienka na oprávnenú osobu, ktorá musí spĺňať požadované kritériá. Nedopatrením tam moje meno figuruje aj naďalej, o čom som nemala informáciu a čoskoro urobím nápravu.“

(text pokračuje pod rámčekom)

Finančná správa mlčí



Finančná správa, respektíve Dušan Pátek, na otázky Aktuality.sk nereagovali. Zaujímalo nás, či Pátek vedel o spolupráci svojej dcéry s firmou Petroltrans a či je poriadku, že je vlastnená schránkou z daňového raja.



Daniari sa nevyjadrili ani k tomu, či platí spoločnosť Petroltrans na Slovensku adekvátne dane, respektíve, čo si myslia o schránke v jej vlastníckej štruktúre.



Z tlačového oddelenia len odkázali, že Pátek už na žiadne otázky odpovedať nebude.



Firma Petroltrans najskôr reagovala, že žiadna osoba s menom Páteková u nich nepracuje. Vraj nevedia ani o tom, že by v ich spoločnosti pracoval „nejaký blízky príbuzný p. Páteka“.



Pátek nastúpil na post viceprezidenta Finančnej správy minulý rok v máji. Prišiel z pozície dlhoročného šéfa daňového úradu Bratislava.

Lucia Pátková v Živnostenskom registri ČR by JánKuciak on Scribd

Ukrajinská stopa

Šéfka predstavenstva firmy Adela Jevošová povedala, že Pátkovej zápis v registri už nie je aktuálny s tým, že o jej príbuzenskom vzťahu s daniarom Pátekom nevedeli.

Jevošová zároveň tvrdí, že firma Petroltrans si plní všetky záväzky voči štátu riadne a včas.

Prečo je vlastnená schránkou z daňového raja, nechcela komentovať. „Je vecou vlastníka spoločnosti, akým spôsobom riadi svoje majetkové portfólio.“

Rovnako neodpovedala ani na otázku, ktoré osoby spĺňajú definíciu pojmu ultimate beneficial owner – to znamená skutočný konečný vlastník firmy.

V protischránkovom registri uvádza firma Petroltrans len Ukrajinca Mykhayla Olevského z Kyjeva. Hlavným dokladom k zápisu je potvrdenie cyperskej právnickej kancelárie, ktorá spravuje spomínanú schránku na Britských panenských ostrovoch.

Cyperskí právnici potvrdili, že Olevskyy vlastní 80 percent akcií tejto schránkovej firmy. Komu patrí zvyšných 20 percent, nie je známe.

Britské panenské ostrovy sú populárnou offshoreovou destináciou, pretože majú prehľadné daňové zákony a minimálne dane.

„Hlavný dôvod, prečo sa stali populárnymi aj medzi ľuďmi, ktorí potrebujú svoj majetok skrývať, je anonymita. Britské panenské ostrovy nemajú verejný obchodný vestník,“ vysvetľuje Pavla Holcová, šéfka českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz.

Verifikačný dokument Petroltrans by JánKuciak on Scribd

Biely kôň?

Prípadom firmy Petroltrans sa zaoberali aj ukrajinskí novinári z portálu Apostrophe.ua. Snažili sa zistiť, kto je Mykhaylo Olevskyy – konečný vlastník miliónovej firmy na Slovensku.

V článku špekulujú, či nie je len biely kôň, ktorý má blízko k Jurijovi Vitrenkovi. Vitrenko figuruje v orgánoch ukrajinskej plynárenskej firmy Naftogaz.

Ako šéf medzinárodných záležitostí firmy Naftogaz bol aj pri rokovaniach o reverznom toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu.

Novinári hľadali Olevského dva mesiace, no neúspešne. Vraj nedostali odpoveď ani na email, ktorý poslali slovenskej firme Petroltrans.

„O podnikateľovi Mychajlovi Olevskom na Ukrajine nikto nič nepočul. Všetky informácie, ktoré sme mohli o ňom nájsť, boli získané z otvorených dát, zverejnených oficiálnymi orgánmi Slovenska,“ píše portál Apostrophe.ua.

Ukrajinským novinárom sa napokon podarilo spojiť s jeho synom Danylom. Ten tvrdil, že firma Petroltrans s Ukrajinou nijako nesúvisí, ani tam neobchoduje. Telefonát však rýchlo ukončil.
Firma: Zámerná fabulácia

Aktuality.sk požiadali firmu Petroltrans aj o komentár k článku ukrajinského webu.

Spoločnosť reagovala, že ide o „zámernú fabuláciu údajov, ktorých cieľom sú zrejme ukrajinské firmy a ukrajinskí verejní činitelia, spomínaní v predmetnom článku z dôvodu konkurenčného alebo politického boja na Ukrajine“.

Firma tiež tvrdí, že podniká v oblasti, ktorá je veľmi citlivá na dobré meno. Publikovanie nepravdivých a skreslených údajov, ktoré sú podľa nej v ukrajinskom článku, by jej uškodilo.

„Nepochybne by to poškodilo enormné úsilie všetkých našich pracovníkov a ovplyvnilo hospodársky výsledok našej spoločnosti, čoho dôsledky by som nerada riešila právnou cestou.“
Odoslané z počítača
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rasto800 »

andre napísal:prednasku som robil ja.
...

PO:
21% daň z predaja

PO – dividendy:
0%

PO: Z obchodovania je možné vykázať stratu a je ju možné započítať voči ostatným príjmom (ak je splnená podmienka podľa § 19 ods. 2 písm. f) bodu 1. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov). Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.
...
rasto800 napísal: Zdravim,
cital som aj ten clanok co si uz napisal. Nie je mi ale uplne jasne ta vec ze: Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.
Ja sa priznam ze nie som ziaden expert na uctovnictvo a dane sro. Co sa presne tymto mysli? Ze ked to obchodovanie skonci za rok celkovo v strate tak tuto stratu neviem pouzit na znizenie danoveho zakladu sro? Tj. ze do danoveho zakladu ide iba potencialny zisk z obchodovania ale stratu tam uz vrazit nemozem? Dal som koment aj ku clanku ale tu je to asi lepsie.
Snad to dava trochu zmysel co sa pytam.
Diky!

Aha tak vidim ze si mi odpisal priamo v tej diskusii ku clanku. Tak to sem len skopirujem nech je tu zaznam v tomto vlakne:


Najskor bola moja otazka:
rasto800 napísal:Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.

=>

Chapem to spravne, ze ak by som obchodoval napr. forex alebo futures v ramci sro tak ak by tato sro za rok 2017 dosiahla celkovo stratu z obchodovania, tak o tuto stratu si nemoze znizit danovy zaklad? Tj. ak by inak firma mala zisk z nejakej hlavnej cinnosti (predaj kalerabov napriklad), tak tato strata z derivatov by sa nemohla pouzit na znizenie celkovej danovej povinnosti tejto sro?
Pridal: rasti dňa 19.12.2017 o 11:52
A potom prisla tvoja odpoved:
andre napísal:presne tak, zakon to uvadza nasledovne:

§ 19 ods. 2 Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú:

o) úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty 1) do výšky príjmov (výnosov) z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie, okrem...
Pridal: andre dňa 19.12.2017 o 15:10
A nakoniec teda este moja dalsia uvaha, ze ono je to vlastne jedno ak =>

To znamena, ze ak firma (sro) bola zalozena len na taketo obchodovanie a v podstate nevykazuje ziadny dalsi zisk z inej cinnosti (povedzme ze z hlavnej cinnosti, ktora je uvedena v obchodnom registri) tak ani nie je snaha aby sa strata z obchodovania dala pouzit na znizenie danoveho zakladu. Lebo ak bude strata z tohto obchodovania tak bude firma v strate tak ci tak a nie je dan z coho platit.

Jediny potencialny problem vidim, ze napriklad jeden rok tato firma skonci v strate lebo sa obchodovaniu nedarilo tak potom sa tato strata neda preniest do dalsieho roka. Lebo asi nie ked sa to neda pouzi ako danovy vydavok, ci nie? To je zase nieco ine a takato strata by predsa len sla preniest?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

iceberg8 napísal:Okrem nejakych sviatkov, Vam prijemne platenie dani zela ...

https://www.aktuality.sk/clanok/548994/ ... ie.c.x...A" onclick="window.open(this.href);return false;.
Super dcera zasra..ho danovaka dane neplatí a všetko je OK
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak zalezi ci porusuje zakon a nie ci plati dane.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V nacistickom Nemecku kopa veci neporusovala zakon, ale pritom boli skazene. Kopa statnych zakonov je nelogickych.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"