Sporenie pre dieťa

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.

Sporenie pre dieťa

Poslaťod missinkoo » Pia 12 22, 2017 11:53 pm

Zdravím,

rád by som sa vás opýtal na názory. Splácam hypotéku, takže väčšina peňazí, ktoré zarobím, ide do toho (čo sa ušetrí, to sa šetrí na mimoriadne splátky). Ale vyskytlo sa nejakých 1000 eur, ktoré sú výslovne určené pre naše malé dieťa (jeden a pol roka) a tak hľadám spôsob, čo s nimi urobiť, aby ich dieťa malo k dispozícii, keď bude treba. Predpokladám, že mu vieme každý rok dva-tri razy prihodiť ešte pár stovák, ťažko povedať ako presne sa to vyvinie.

Po preskúmaní možností sa mi zdá ako najrozumnejšia alternatíva investícia do indexových ETF napríklad cez Lynx. Áno, viem, že Degiro má o čosi nižšie poplatky, ale ich história sa mi nezdá dostatočná. Možno riešim voloviny, ale z toho, čo som si prečítal, nezískali moju dôveru.

Keď som pozeral ETFká stanovil som si takéto kritériá:
- ak sa tomu bude dať rozumne vyhnúť, nechcem kvôli dividendám podávať každý rok daňové priznanie, lebo som zamestnanec a štandardne mi to zúčtuje zamestnávateľ; takže hľadám podľa možnosti fondy, ktoré reinvestujú dividendy
- určite chcem mať v portfóliu niečo z Európy aj z Ameriky, zvyšok sveta mi až tak žily netrhá
- nechcem ísť do nejakých konkrétnych odvetví, radšej všeobecnejšie indexy
- uprednostňujem veľké fondy (aspoň 500 miliónov EUR/USD), nech je riziko, že skončia, minimálne
- uprednostňujem fondy, ktoré index fyzicky replikujú pred tými swapovacími
- nižší poplatok ako iné nikdy nie je na škodu
- cieľom je mať portfólio, do ktorého nie je nevyhnutné zasahovať častejšie ako raz do roka - keď nie pre iné, tak kvôli daňovému jednoročnému testu

Dopracoval som sa k týmto alternatívam:
1. Kúpiť len jedno ETFko obsahujúce akcie z celého sveta, napr. db x-trackers MSCI World Index UCITS ETF (DR) 1C alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)

2. Kúpiť kombináciu jedného amerického - konkrétne S&P500 (napr. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) alebo prípadne iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)) - a jedného európskeho (db x-trackers EURO STOXX 50 UCITS ETF (DR) 1C alebo iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc))

Budem veľmi rád, ak sa mi niekto skúsenejší vyjadrí, či dávajú moje úvahy zmysel a prípadne či spakruky nenájde nejaké vhodnejšie alternatívy. Vopred ďakujem.
missinkoo
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 12 22, 2017 11:12 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Poslaťod pokus » Sob 12 23, 2017 10:33 am

Osobne si myslim, ze na to ides velmi dobre.
SP500 je klasika, ES50 je oproti nemu dost uzky index. Osobne by som siel do niecoho sirsieho.

A este si musis vyriesit otazku hedzovania. Opat mne osobne je najsympatickejsia moznost mat v portfoliu dolar aj euro, nevsadzal by som na jednu kartu.
pokus
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str 01 06, 2016 7:11 pm


Späť na Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 4 hostia