Dividendy z US akcii za rok 2017

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Vince »

Ako zdanim dividendy z americkych akcii za rok 2017?
Moj broker (IB) mi pri vacsine dividend rovno strhava aj witholding tax. Musim teda platit dan aj na slovensku? Dakujem za objasnenie...
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Vince napísal:Ako zdanim dividendy z americkych akcii za rok 2017?
Moj broker (IB) mi pri vacsine dividend rovno strhava aj witholding tax. Musim teda platit dan aj na slovensku? Dakujem za objasnenie...
Ak si na dani z dividend zaplatil v USA viac ako 7% čo je dan na Slovensku daniť už nič nebudeš jedine do DP uvedieš koľko dividend si zinkasoval brutto a koľko Witholding Tax si zaplatil.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mozno by si sa zaujimal ako dostat naspat dan zaplatenu v USA. https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p515.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; strana 52 kde maju apky na danove priznania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Rokosák »

https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p515.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; strana 40.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa west »

Rokosák, prosím ťa, ak vieš , aká je prax? vyplácajú plnú witholding tax, alebo si ponechajú 15%? podla zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia? Koľko štandartne strhávajú? 30%? diky
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Rokosák napísal:https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p515.pdf strana 40.
Rokosak na to aby som si mohol uplatniť naspať tu WTH by som musel mať ITIN (Individual Tax Indentification Number)
https://www.quora.com/What-is-Foreign-T ... his-number" onclick="window.open(this.href);return false;
A to by som musel pracovať v USA.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa JUGGLER »

NIkdy som nepočul o prípade, že by USA niečo vrátilo z tých 15% čo strhávajú. Veď zamedzenie dvojitého zdanenia je práve v tom, že , že zdanenie tvojho zisku ponechávajú na teba a oni si zdania len podiel na zisku vytvorený americkými daňovými subjektami ( korporáciami ). My máme z nimi zmluvu na zdaňovanie dividend 15% ...rôzne štáty majú rôzne sadzby...tie štáty ktoré s nimi zmluvu nemajú, tak tým zdania dividendy rovno 30%. Keby sme s nimi nemali zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, tak by ti okrem zdanenie dividend 30% zdanili aj ostatný zisk sadzbou 30%.

Ja si myslím, že amíci by nám vracali z tých 15% iba vtedy, keby sme mali s nimi zmluvu na 7%. To môžete skontrolovať, či naši z nimi nezmenili tú zmluvu... niekde som to raz vygooglil...celý zoznam...ktoré štáty majú aké sadzby.

Posledné 2 roky, čo temer každý štát s USA musel podpísať dohodu o výmene daňových informácii, tak to podpísali aj Rusi a Číňania...skrátka skoro každý...lebo keby to neurobili, tak by si amíci zdaňovali všetok zisk vygenerovaný v USA rovno sadzbou 30%. Ináč aj u nás je to podobne. My platíme 7% z dividend ( boli časy keď to bola 0, teraz chceli zaviesť 15% ,ale môžeme ďakovať Dankovi s SNS, že len 7%), ale keby šla dividenda niekomu vonku, kto nemá s nami podpísanú dohodu, tak to naši rovno zdania sadzbou 35%.

P.S. Mňa najviac štve, že fyzické osoby majú 14% zdravotný odvod. To je nielenže akési druhé, skryté zdaňovanie, ale minulého roku z toho smeráci odstránili strop. Ten strop bol cca 500 za mesiac, čiže cca 6000 ročne. A teraz je to bez stropu, takže napr. z 1 milióna € nezaplatíte zdravotku max. 6000 €, ale 140 000 €. Tým pádom nemôžete väčšie sumy trejdiť na seba, alebo ako živnostník...už sa to oplatí iba na firmu. A opačný extrém je to, že ako konateľ firmy už nemusíte platiť žiadne odvody...predtým bolo minimum zdravotného odvodu aspoň tých 60€..teraz konatelia môžu byť zdravotne poistení aj za 5€ mesačne. To je čisté Kocúrkovo, to naše Slovensko.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa west »

Vychádzam z vlastnej skúsenosti..., posledne 4 -5 rokov mi bola z jedného členského štátu EU z dividendy strhávaná daň 30%, neskor som zistil že je možnosť požiadať príslušný tax office o vrátenie zadržanej dane (pomerne jednoducho) a do pol roka som mal na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia 15% z dividendy na účte - teda polovicu z tých 30% a dokonca mi tam ešte naviac zarátali úrok, že mi zadržali tých 15%, podmienky boli totožne ako s USA čiže 15% zápočtom....
Preto som sa pýtal či tento postup je cca podobný pri USA, že pri výplate dividendy je zadržaných napr. 30% a potom sa dá žiadať späť 15% ktoré som vlastne "preplatil" , na sk by aj tak napriek tomu nemala vznikať povinnosť platiť akúkoľvek daň, kedže štát z ktorého dola dividenda vyplatená si nechal aj tak 15% vs 7% na sk...
tu je link na všetky staty aj sadzby:
https://www.financnasprava.sk/sk/danovi ... -zmluv-zdz" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Rokosák »

west napísal:Rokosák, prosím ťa, ak vieš , aká je prax? vyplácajú plnú witholding tax, alebo si ponechajú 15%? podla zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia? Koľko štandartne strhávajú? 30%? diky
Moj neodborny nazor je, ze ak podas DP tak sa dan urcuje na zaklade vysky prijmov. Prvych 10 az 15 tisic su v nulovej danovej zone.

Ako pise Jogo potrebujes k tomu danove cislo, ale to ide ziskat bez toho, aby si v USA zil ci pracoval.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

V brožurke IRS je jasne napisane musi mať SSN (Social Security Number) sa musí stať platcom dane v USA
As the withholding agent, in many cases you
must request that the payee provide you with its
U.S. TIN. You must in such a case include the
payee's TIN on forms, statements, and other
tax documents. The payee's TIN may be any of
the following.
An individual may have a social security
number (SSN). If the individual does not
have and is eligible for an SSN, he or she
must use Form SS-5, Application for a So-
cial Security Card, to get an SSN.

jediná možnosť je nakup CP na firmu tie myslím neplatia dan z dividend.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Rokosák »

SSN moze ziskat aj dieta. Teda nemusis v USA pracovat. Nemusis v USA zit, lebo danove priznanie musi podat aj obcan zijuci mimo USA. Nemusis byt US obcanom, lebo v USA ziju aj cudzinci a platia dane. Firmu teda nepotrebujes.

Treba pozriet na https://www.ssa.gov/" onclick="window.open(this.href);return false;. Ja s tym nemam skusenosti ani nie som odbornikom na dane.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa andre »

Uz som to tu raz pisal:

Refundacia zrazkovej dane vo vyske 15% nie je mozna, kedze tato sa neuplatnuje podla danovych zakonov v US ale podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia SK s US, ktore su "de jure" zakonom nadradene. Co plati ak mas podpisany prislusny formular.

Ak by si nemal a zrazaju ti plnu sadzbu napr. 35% podla danoveho zakona, vtedy by si mohol poziadat o refundaciu tohoto rozdielu 15 vs. 35%.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ale DP v USA sa riadi americkymi zakonmi. V DP udas americky prijem a mozno aj celosvetovy. Dane, ktore udas takisto a potom sa vypocita dan. Za pokus to stoji z dovodu, ze na nizke prijmy su dane nizke, pripadne aj nulove. Tusim na priemerny slovensky prijem je dan nula. Niekto by to mal skusit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa demorez »

tie dividendy zo zahranicia maju ist do danoveho prinznania do kolonky 95 a dane zaplatene v zahranici do 96? chapem spravne?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

demorez napísal:tie dividendy zo zahranicia maju ist do danoveho prinznania do kolonky 95 a dane zaplatene v zahranici do 96? chapem spravne?
Príloha č.2
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa demorez »

bunda, diky. takze dividendy idu v prilohe 2 do kolonky 01 zároveň aj do kolonky 13 a do kolonky 14 dam dan ktoru mi zrazkou stiahol broker. je to tak?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

demorez napísal:bunda, diky. takze dividendy idu v prilohe 2 do kolonky 01 zároveň aj do kolonky 13 a do kolonky 14 dam dan ktoru mi zrazkou stiahol broker. je to tak?
kolonky
01
06
07
09
11
12
13
14 dan zaplatená v zahranicí
15
16
17
18
Najlepšie urobíš ked si to vyplníš cez elektronický formulár
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.390.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prílohy
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa demorez »

jj, dik. ja to robim cez aplikaciu taxa, ta mi polia prepocitava automaticky, tak som dal len tie ktore dokazem vyplnit. ale sedi to s tym tvojim
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zdravim, mal by som jednu otazku: nezdanitelna suma ktora sa da odpocitat od prijmov naviac je pre tento rok cca 500e? Povedzme ze tento rok nebudem realizovat ziaden zisk, mam iba naklady a dividendy. Mozem si od dividend v danovom odpocitat tych 500e ? Dakujem
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dividendy z US akcii za rok 2017

Príspevok od používateľa andre »

nie
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"