USA akcie, TIN a dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andrejp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 01 01, 2018 2:45 pm

USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andrejp »

Ahoj. Mam USA akcie u americkeho brokera, dividendy mi nevyplacaju, ale automaticky reinvestuju (co si myslim, ze nie je podstatne, ci?). Doslo mi upozornenie, ze musim vyplnit foreign TIN. Vyplnal som to aj v minulosti (tak ako napr uvadza na svojich strankach lynx), ale v tom upozorneni pisu o nejakych zmenach od 1.januara. Dal som, ze government does not issue, ale nie som si isty. Nie je to ic dph? (ktore nemam) Som zivnostnik, mam tie dividendy potom uvadzat v danovom?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre potreby danoveho uradu USA nie je rozdiel medzi vyplatenymi ci reinvestovanymi dividendami.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Povedal by som, že aj reinvestované dividendy z USA sú reinvestované až po uplatnení zrážkovej dane 15%. Pokial viem, tak celé divideny sa vyplácajú, alebo reinvestujú jedine z GB.

TIN ti podla mna ako živnostníkovi netreba...to by malo byť číslo, ktoré pridelujú firmám medzinárodne registrovaným ako finančné inštitúcie...aby bol nejaký register. Živnostník je z toho hladiska to isté ako fyzická osoba. Podla mna nemá význam mať účet na obchodovanie ako živnostník, lebo ti takú činnosť živnostenský úrad nezapíše ako predmet podnikania a daňováci ti tým pádom nemusia uznať k týmto ziskom výdavky, alebo paušálne výdavky, a už vôbec nie straty... Neznížiš si tým daň a z celého zisku zrejme budeš musieť zaplatiť aj 14% zdravotný odvod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andre »

TIN je Tax Identification Numbers, cize po slovensky danove identifikacne cislo. Cize DIC, nie IC DPH.

Ak ho mas ako zivnostnik alebo z ineho dovodu pridelene mal by si tam uviest pridelene cislo, ak nie uvadzas rodne cislo vid. usmernenie OECD: https://www.oecd.org/tax/automatic-exch ... ic-TIN.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

a ako uviedil JUGGLER, dividendy sa v US reinvestuju po zdaneni. Co mam info si pri reinvestovani brokeri vypytaju klasicky poplatok za nakup akcii, cize sa to pri mensich sumach neoplati. https://ibkr.info/article/2730" onclick="window.open(this.href);return false;
andrejp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 01 01, 2018 2:45 pm

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andrejp »

Dik za link. Cize dam tam rodne cislo. Nasiel som medzitym, ze to CZ tak ma, ale nevedel som najst ze to tak mame aj my.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trochu o USA daniach. V USA nemaju rovnu dan, ale progresivny danovy system. To znamena, ze az v danovom priznani zistis vysku svojich dani a podla situacie vyzadujes vratenie preplatkov, ci pripajas platbu, ktoru dlhujes. Druby pripad je vyhodnejsi, lebo v tom pripade Ti stat poziciava na dane s nulovym urokom.

Dane sa vsak platia priebezne cez zrazkovu dan. V oblasti dividend pre cudzincov sa tiez plati zrazkova dan. Pre Slovakov je to 15%. Samotna dan typickeho slovenskeho subjektu obchodujucom v USA sa zisti az pri danovom priznani USA. Nie som si isty, ci je konecna dan z dividend pre Slovakov 15%, alebo vypocitana na zaklade celorocnych prijmov. Danova miera pre prvych 10,000 (15,000?) Dolarov rocnych prijmov je nula.

Kto sa do toho chce hlbsie pozriet, musi zistit konecne zdanovanie dividend. Takisto musi prejst cez proceduru ziskania si americkeho TIN, podania priznania a v pripade preplatkov urcenia (zalozenia) bankoveho uctu. To vsetko stoji peniaze aj cas.

Ja tieto detaily nepoznam, lebo sa ma to netyka. Niekto by to mal skusit a tym by posluzil mnohym investorom, vratane Andreja.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andrejp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 01 01, 2018 2:45 pm

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andrejp »

Hm, teraz neviem, čo myslíš, ale čo sa daní týka, budem postupovať ako sa to tu už viackrát rozoberalo.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andre »

Rokosák napísal:Trochu o USA daniach. V USA nemaju rovnu dan, ale progresivny danovy system. To znamena, ze az v danovom priznani zistis vysku svojich dani a podla situacie vyzadujes vratenie preplatkov, ci pripajas platbu, ktoru dlhujes. Druby pripad je vyhodnejsi, lebo v tom pripade Ti stat poziciava na dane s nulovym urokom.

Dane sa vsak platia priebezne cez zrazkovu dan. V oblasti dividend pre cudzincov sa tiez plati zrazkova dan. Pre Slovakov je to 15%. Samotna dan typickeho slovenskeho subjektu obchodujucom v USA sa zisti az pri danovom priznani USA. Nie som si isty, ci je konecna dan z dividend pre Slovakov 15%, alebo vypocitana na zaklade celorocnych prijmov. Danova miera pre prvych 10,000 (15,000?) Dolarov rocnych prijmov je nula.

Kto sa do toho chce hlbsie pozriet, musi zistit konecne zdanovanie dividend. Takisto musi prejst cez proceduru ziskania si americkeho TIN, podania priznania a v pripade preplatkov urcenia (zalozenia) bankoveho uctu. To vsetko stoji peniaze aj cas.

Ja tieto detaily nepoznam, lebo sa ma to netyka. Niekto by to mal skusit a tym by posluzil mnohym investorom, vratane Andreja.

Podla mna nie je mozna refundacia zrazkovej dane, kedze tato sa neuplatnuje podla danovych zakonov v US ale podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia SK s US. Co plati ak mas podpisany prislusny formular a nezrazaju ti plnu sadzbu 35%, vtedy by si mohol poziadat o refundaciu tohoto rozdielu 15 vs. 35%.

Keby sa ti aj cisto hypoteticky podarilo zabezpecit z US refundaciu zrazkovej dane z dividend, tak to budes musiet podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia na Slovensku dodanit.

https://www.irs.gov/pub/irs-prior/p515--2017.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
andrejp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 01 01, 2018 2:45 pm

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andrejp »

Čítal som tu aj niekde inde, že z týchto reinvestovaných dividend sa neplatí poistenie (teda po starom), ale nie je mi jasná ta logika, že prečo to nie je to isté, akoby som za vyplatené dividendy kúpil ďalšie akcie? (teda ak odhliadneme od toho, že ja môžem kúpiť iba celé akcie) A uvádza sa to v DP?
Ďalšia otázka, že ak akcie po roku predám, musím odčleniť a zdaniť tú reinvestovanú časť, čo má menej ako rok? Ešte ozrejmím, písal som, že som živnostník aby bolo jasné, že nie som zamestnanec. Nie preto, že by som to chcel mať ako predmet podnikania.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

andre napísal:

Podla mna nie je mozna refundacia zrazkovej dane, kedze tato sa neuplatnuje podla danovych zakonov v US ale podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia SK s US.
Keby sa ti aj cisto hypoteticky podarilo zabezpecit z US refundaciu zrazkovej dane z dividend, tak to budes musiet podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia na Slovensku dodanit.
Zmluva medzi SR a USA stanovuje maximalne percento nie konkretnu vysku.

Ano. pri refundacii z USA musis doplatit, ale vyhodnejsie je doplacat tam, kde je dan nizsia.

Vzhladom na to, ze v USA je termin danoveho priznaniae neskor existuju dalsie moznosti hladania vyhod.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andre »

andrejp napísal:Čítal som tu aj niekde inde, že z týchto reinvestovaných dividend sa neplatí poistenie (teda po starom), ale nie je mi jasná ta logika, že prečo to nie je to isté, akoby som za vyplatené dividendy kúpil ďalšie akcie? (teda ak odhliadneme od toho, že ja môžem kúpiť iba celé akcie) A uvádza sa to v DP?
Ďalšia otázka, že ak akcie po roku predám, musím odčleniť a zdaniť tú reinvestovanú časť, čo má menej ako rok? Ešte ozrejmím, písal som, že som živnostník aby bolo jasné, že nie som zamestnanec. Nie preto, že by som to chcel mať ako predmet podnikania.
1. neviem o tom, ze by v zakone bola taka vynimka. Cize pre dividendy do roku 2017 si musel platit aj zdravotne z takychto dividend. Prijate dividendy mas povinnost nahlasit na specialnom tlacive priamo tvojej zdravotnej poistovni.

2. presne ako pises, casovy test u novych akcii z reinvestovanych dividend sa pocita od ich nadobudutia, cize odo dna pripisania na tvoj ucet.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andre »

Rokosák napísal:Zmluva medzi SR a USA stanovuje maximalne percento nie konkretnu vysku.

Ano. pri refundacii z USA musis doplatit, ale vyhodnejsie je doplacat tam, kde je dan nizsia.

Vzhladom na to, ze v USA je termin danoveho priznaniae neskor existuju dalsie moznosti hladania vyhod.
US ale uplatnuju tu max. sadzbu 15% ako to kazdy vidi vo svojom vypise prijatych dividend, kedze zrazanie dane zabezpecuje priamo broker.

A kedze neexistuje pravny zaklad na refundaciu takychto dividend, zbytok len cisto len hypoteza..
andrejp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 01 01, 2018 2:45 pm

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andrejp »

andre no myslel som na to co pisala Dana tu http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 881#p92537" onclick="window.open(this.href);return false;. Preco by to mal byt nepenazny prijem? Myslim ze toto reinvestovanie sa nazyva DRIP. Nie som si isty, ci iba Dana zle pochopila, ako to funguje? (teda mozno ja zle rozumiem tomu ako funguje ten drip, mozno to je v skutocnosti fond)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

andre napísal:
A kedze neexistuje pravny zaklad na refundaciu takychto dividend, zbytok len cisto len hypoteza..
Broker strhava zrazkovu dan, ktorej vyska je docasna. Skutocna vyska dane sa ukaze az pri danovom priznani. Priklad: Prijem v Januari 10,000 co zanamena rocne 120,000 kde je danova miera povedzme 35%, teda zrazkova dan je 3500. Ak vsak nemas ziaden prijem do konca roka, tak pre rocny prijem 10,000 je dan nula, co znamena, ze danovy urad ti vrati 3500. Ci tento princip plati aj pre prijem dividend cudzincov neviem. Pre niektorych tuto na fore by sa to vyplatilo zistit.

Andrej, DRIP je specificke automaticke reinvestovanie dividend poskytovane samotnymi firmami. Nie vsetkymi a treba to vybavit priamo cez firmu, nie brokera.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa andre »

pokus napísal:Ako to bude s dividendami teraz na rok 2018? Plati sa len dan 7%? Cize ak mi v USA zrazili 15% neplatim uz nic?
presne tak, podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia ak je dividenda zdanena v US uz ju na Slovensku danit nemusis.
andrejp napísal:andre no myslel som na to co pisala Dana tu http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 881#p92537" onclick="window.open(this.href);return false;. Preco by to mal byt nepenazny prijem? Myslim ze toto reinvestovanie sa nazyva DRIP. Nie som si isty, ci iba Dana zle pochopila, ako to funguje? (teda mozno ja zle rozumiem tomu ako funguje ten drip, mozno to je v skutocnosti fond)

no, ja mam od danoveho poradcu info, ze sa aj takato dividenda povazuje za dividendu.

Keby si to povazoval za nepenazny vklad tak ti v US strhnu 15% zrazkovu dan a ty tu na Slovensku to zdanis ako nepenazny vklad 19%, alebo 25% sadzbou a zrejme musis este zaplatit aj zdravotne 14%, kedze som nenasiel takyto prijem v zozname oslobodenych od zdr. odvodov na http://www.health.gov.sk/?clanok3" onclick="window.open(this.href);return false; Zakon sa mi kvoli tomu citat nechce..

Mensia komplikacia je este v tom, ze takmer nikdy ti to nevyjde presne a dostanes aj cast tej dividendy cash. Teda napr. dostanes po zdaneni v US dividendy 105 USD, akcia stoji 50, cize sa ti kupia 2 akcie, este ti strhnu poplatok za nekup u IB 1USD a 4 USD dostanes cash.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: USA akcie, TIN a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Zmienka o nepeňažnom príjme bola reakciou na toto:

"reinvestoanie dividend = ziaden prijem = ziadne zdravotne odvody"

že ak nechcú novonadobudnuté akcie považovať za dividendu, aby sa vyhli zdravotným odvodom, majú na výber inú možnosť, považovať ich za nepeňažný príjem z ktorého musia zaplatiť (doplatiť) daň a aj tak by sa odvodom nevyhli. Dividenda je stále lepšou možnosťou.

Pokus u nás by si už daň z dividendy neplatil, ale musíš ju uviesť v daňovom priznaní. Ak si zamestnancom od zamestnávateľa si treba pýtať potvrdenie o príjmoch.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"