Dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Dane

Príspevok od používateľa Luký123 »

Chcem sa spýtať či treba platiť daň. Najprv som stratil 5000€ no potom som ich získal nespať po 1 mesiaci , pýtam sa či treba aj z toho odviesť daň. Dakujem
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

A viac už nebudeš obchodovať? či kedy to bolo?
Za tento rok celkový výsledok budeš vedieť až na konci roka.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Luký123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 8:38 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Luký123 »

Bolo to ešte v roku 2015.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Ak to bolo s rovnakým inštrumentom napr. len v CP zisky a straty v rámci roka si naisto započítaš, takže netreba platiť daň.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Mam otázku ohladne klasickej menovej konverzii investor ma 10000 EUR kurz bude 1,10 USD za EUR urobi klasickú menovú konverziu dostane 11000 USD po roku bude kurz 1,0000 USD za EUR rozhodne sa cash cez menovú konverziu opäť zmeniť na EUR dostane 11000 EUR. Bude mať +1000EUR. Podliehala by ta suma 1000 eur zdaneniu aj keď slo len o klasickú menovú konverziu žiadna menová spekulacia. Dakujem
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Kedze sa jedna o zisk, tak niektory sialeny danovy kontrolor by to mohol vnimat ako zisk zaraditelny sposobom ziskania pod pismeno "ine".
Ak by dotycny spravil jednu konverziu tento rok a druhu konverziu iny rok, tak by sa zisk dal tazsie dopatrat. Kedze v tvojom priklade su ale obe konverzie v jednom roku a je tam jasny zisk v EUR (v mene v ktorej zrejme bude podavane danove priznanie) tak je to horsie.

Kedze vyklad zakonov je casto nejednoznacny, prakticky zalezi od toho ako si dany kontrolor dany zakon vyklada ... a ci si dany zisk vsimne ... a ci danove priznanie dotycnej osoby bude vobec niekto citat...
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

jaroslav80 napísal:Kedze sa jedna o zisk, tak niektory sialeny danovy kontrolor by to mohol vnimat ako zisk zaraditelny sposobom ziskania pod pismeno "ine".
Ak by dotycny spravil jednu konverziu tento rok a druhu konverziu iny rok, tak by sa zisk dal tazsie dopatrat. Kedze v tvojom priklade su ale obe konverzie v jednom roku a je tam jasny zisk v EUR (v mene v ktorej zrejme bude podavane danove priznanie) tak je to horsie.

Kedze vyklad zakonov je casto nejednoznacny, prakticky zalezi od toho ako si dany kontrolor dany zakon vyklada ... a ci si dany zisk vsimne ... a ci danove priznanie dotycnej osoby bude vobec niekto citat...
Dakujem za odpoveď. Uvazujem nad tým že by som to až po novom roku zkonvertoval na EUR pri kurze 1,0000 u IB cez FXCONV.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Alo asi tak. Ak si zameníš u brokera alebo v banke s ktorou máš podpísanú zmluvu, môžu ti to posudzovať, že to bola činnosť za účelom dosiahnutia zisku. Ak si zameníš v zmenárni, kde nebudeš podpisovať žiadnu zmluvu zdaňovať nemusíš, potrebuješ si akože len zameniť.
Alebo si u brokera zameň, ale ich aj vyber a spätne si to už chod potom zameniť do zmenárne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Dana napísal:Alo asi tak. Ak si zameníš u brokera alebo v banke s ktorou máš podpísanú zmluvu, môžu ti to posudzovať, že to bola činnosť za účelom dosiahnutia zisku. Ak si zameníš v zmenárni, kde nebudeš podpisovať žiadnu zmluvu zdaňovať nemusíš, potrebuješ si akože len zameniť.
Alebo si u brokera zameň, ale ich aj vyber a spätne si to už chod potom zameniť do zmenárne.
Dakujem za odpoveď Dana
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak mas na ucte jedine 10,000 Eur a za ne kupis 11,000 Dolarov a casom tych 11,000 Dolarov predas za 11,000 Eur a vyberies si ich tak mas zisk 1,000 Eur.

Ak si vsak za 11,000 Dolarov kupis akcie a potom predas za sumu po konverzii rovnajucu sa 11,000 Euram tak nam Dana moze posudit moznost zakamuflovat kurzovy zisk pouzivanim priemerneho rocneho kurzu ak to je vyhodnejsie. Neviem...
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Pokus, v principe to budes danit tak,ako pises. Len nechapem, preco si stratove pozicie v piatok nezavrel, aby si znizil zisk za minuly rok. Ved zajtra by si ich mohol znova otvorit.
Navyse si nie som isty, ci stratovu poziciu po roku drzania mozes odpocitat od zisku, nakolko tu mame ten danovy test.
V casoch, ked mali rocny danovy test v Cechach som cital, ze sa strata po roku neda odratat.
Oporu pre toto tvrdenie v nasom danovom zakone nenachadzam, ale pre istotu si to poriadne prestuduj.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Úroky za držanie šort pozícii nejdú do výdavkov, mali by tam ísť len poplatky za nákup a predaj /nadobudnutie CP, nie pôžičky/ a je dosť možné, že tie máš už zohľadnené v tom zisku 4 000€. Skús pozrieť nejaké obchody porovnať nákup a predaj počet ks x cena či je vo výsledku obchodu započítaný aj poplatok. Je možné že zdaňovať budeš 3 500.
Ako písal Jogo, škoda veru, že si neznížil zisk koncom roka uzavretím aj nejakých strát.
Ak vykážeš stratu v tomto roku a urobíš taký istý zisk, tak budeš na 0 a nedaníš.

Ak budete CP držať viac ako rok, tak z tých si straty neodpočítate. Pri oslobodených príjmoch sa do DP nezapisujú ani príjmy ani výdaje. Zisky a straty si môžete medzi sebou započítavať len u CP ktoré sa držia menej ako rok.

Rokosák, priemerné kurzy by sa mali používať len vtedy ak sa peniaze v skutočnosti nezamieňali aj ked zákon dovoľuje vybrať si. To by záležalo na tom daňovom pracovníkovi aké sú jeho znalosti a či by sa tým kurzovým ziskom vôbec zaoberal.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa ondro »

Ahojte,

potreboval by som poradiť, ako mám postupovať. Situácia je nasledujúca:
  1. Som fyzická osoba nepodnikateľ, daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ.
  2. Účet som si otvoril u brokera LYNX (CZ) v roku 2016 vedený v mene EUR.
  3. Niekoľko-krát som nakúpil a následne predal ETF vedené v EUR, čím som dosiahol zisk.
  4. Následne som urobil konverziu z EUR do USD.
  5. Niekoľko-krát som nakúpil a následne predal ETF vedené v USD, čím som dosiahol vzhľadom na menu USD v niektorých prípadoch zisk a v niektorých stratu, súhrnne zisk.
  6. K 31.12. som bol v CASH v USD, pričom hodnota USD od konverzie vzrástla.
Metodické otázky:
  1. Vzhľadom na to, že som nič nedržal dlhšie ako 1 rok predpokladám, že daň platím z rozdielu ziskových a stratových obchodov po odpočítaní poplatkov. Je to tak?
  2. Vzhľadom na to, že niektoré z realizovaných ziskov/strát a poplatkov boli realizované v USD, ako správne vypočítať čistý zisk v EUR pre účely daňového priznania? Treba každý nákup/predaj/poplatok rátať kurzom ku dňu realizácie obchodného prípadu alebo vypočítam čistý zisk v USD a následne prepočítam na EUR kurzom k 31.12.? Na konci príspevku uvádzam príklad na kurzový rozdiel.
  3. Podnikateľskému subjektu, ktorý vedie podvojné účtovníctvo (neviem ako je to v jednoduchom), by ku koncu roka vznikol kurzový zisk, čo by musel v rámci uzávierkových operácií zaúčtovať ako výnos a predpokladám, že by sa to započítalo aj do základu dane. Nie som si však istý, či mám rovnako postupovať ako fyzická osoba nepodnikateľ, alebo tam sa to nerieši?
  4. Poplatok súvisiaci s konverziou meny sa predpokladám odpočítava v závislosti od odpovede na predchádzajúcu otázku. Ak by som kurzový zisk priznával, tak odpočítavam poplatok za konverziu, v opačnom prípade ten poplatok odpočítať nemôžem. Je to tak?
Praktické otázky:
  1. Keďže daňové predpisy sú v rôznych štátoch rôzne, predpokladám, že hotový report s výsledným číslom podľa našich predpisov si asi nebudem vedieť vygenerovať. Dá sa u LYNX vygenerovať niečo, čo mi aspoň čiastkovo pomôže, aby som to nemusel počítať ručne? Ak áno, akým postupom?
  2. Čo a v akej forme mám dodať zamestnávateľovi, aby to podľa toho vedel zahrnúť do daňového priznania?
Príklad na kurzový rozdiel zisku na ETF v USD. Čísla z môjho prípadu nie sú presné, ale ilustračné.
Nakúpil som 300 x SH za 37.12 v čase, keď bol kurz dolára 1.12, predal za 38.06 v čase, keď bol kurz dolára 1.10 a ku koncu kalendárneho roka bol kurz 1.06 a doláre som pôvodne nakúpil v kurze 1.11. Za nákup aj predaj som platil poplatok 5 USD. Ako správne vypočítať zisk z tohto obchodu pre účely DP?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

príjmy z predaja CP pokiaľ si nedržal dlhšie ako rok su oslobodené do 500 EUR po odpočítaní poplatkov.
pokiaľ máš zisk aj v USD ten sa prepočíta priemerným kurzom za celý rok
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/ ... ady-kurzov" onclick="window.open(this.href);return false;
a daj si kumulatívny PDF a dole budeš mať priemerné kurzy za rok 2016
a čo sa týka výpisov tak sa prihlás do Account managmentu-reports-activity statement a u customize statements si vyber v
Default Sections
Account Information ,Client Fees,Open Positions,Trades ,Withholding Tax,Interest Accruals ,Routing Commissions ,Transaction Codes ,Transaction Fees,
v Optional Sections
Other Fees,Dividends,Payment in Lieu of Dividends,
v Section Configurations:
Group buys and sells per symbol in Trades section
v Profit and Loss:
Realized P/L Only
daj tomu nejaky nazov daj save potom hore u statements si vyber tu ulozenu zlozku daj si custom date range vyber si prvý januárový den z roku 2016, ktorý tam bude a posledný decembrovy , ktory tam bude format pdf a daj view budes tam mat všetky otvorené pozície , všetky obchody a nakonci tých obchodov bude celkový zisk/strata, fx konverzie,vyplatené dividenda, zražková dan, poplatky za data k burzám, úroky ktoré si získal prenájmom CP.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa ondro »

Ďakujem za radu, report som si podľa postupu vygeneroval a zisk realizovaný v dolároch obsahuje aj prepočet na eurá. Do limitu 500 eur som sa vďaka uzatvoreniu stratovej pozície v posledný deň kalendárneho roka zmestil, preto ide predpokladám o príjem oslobodený od dane a v daňovom priznaní sa vôbec neuvádza.

V reporte som si však všimol, že mi bola okrem ziskov z predaja vyplatená aj dividenda z Európskeho ETF (EUN2.DE). Neviem, či mi bola vyplatená už so zrazenou daňou alebo treba dodatočne zdaniť, ako to zistím? Je potrebné riešiť aj odvod do ZP?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

ondro napísal:Ďakujem za radu, report som si podľa postupu vygeneroval a zisk realizovaný v dolároch obsahuje aj prepočet na eurá. Do limitu 500 eur som sa vďaka uzatvoreniu stratovej pozície v posledný deň kalendárneho roka zmestil, preto ide predpokladám o príjem oslobodený od dane a v daňovom priznaní sa vôbec neuvádza.

V reporte som si však všimol, že mi bola okrem ziskov z predaja vyplatená aj dividenda z Európskeho ETF (EUN2.DE). Neviem, či mi bola vyplatená už so zrazenou daňou alebo treba dodatočne zdaniť, ako to zistím? Je potrebné riešiť aj odvod do ZP?
mas u witholding tax nejaký údaj?
Od Blackroku (Ishares) viem, že platia witholding Tax za investorov podla zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (15%)
odvod do ZP neplatíš.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa ondro »

Wihtholding tax napriek tomu, že som mal v nastaveniach statementu zaškrtnuté, sa nikde vo vygenerovanom reporte nechachádza. Znamená to, že daň zrazená nebola?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

ondro napísal:Wihtholding tax napriek tomu, že som mal v nastaveniach statementu zaškrtnuté, sa nikde vo vygenerovanom reporte nechachádza. Znamená to, že daň zrazená nebola?
Ak aj nebola to nevadí nakoľko platný zákon o dividendách na SR hovorí že daň z dividend je 0% ani oznamovaciu povinnosť nemáš voči DP a dań z dividend sa opať zavádza až od roku 2018 vo výške 7%.
Zo zvedavosti kedy ti bola pripísaná a o akú výšku dividendy na podiel išlo? ide o (iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF )
posledná dividenda bola v novembri 0,1783 na podiel spravne?
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa ondro »

Ďakujem za rady. Moja bola pripísaná k 31.5.2016 vo výške 0.2449 na podiel. Či bola posledná v novembri a v akej výške neviem, po brexite som zamenil eurá na doláre a obchodoval SPY a SH.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Asi nezdanená super suma sedí 0,2449 eur.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Mal som par rokov prerusenu zivnost, tak som nesledoval zmeny v tejto oblasti. Na buduci rok mi skonci datum prerusenia a zivnost bude aktivna. Chcem sa opytat, ake odvody budem musiet platit, ak:
-budem zamestnany a zivnost budem mat otvorenu popri zamestnani, ale nebudem mat z nej ziadne prijmy
-budem zamestnany a zivnost budem mat otvorenu popri zamestnani, a budem mat z nej prilezitostne prijmy
-ak budem pracovat na zivnost
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane

Príspevok od používateľa Aurelio »

CR alebo SVK? lebo viem, ze si v CR mal zivnost. a zamestnany CR/SVK?
Power of Knowledge
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Aurelio napísal:CR alebo SVK? lebo viem, ze si v CR mal zivnost. a zamestnany CR/SVK?
Mam slovensku zivnost, teraz pracujem v Cechach za slovensku firmu ako zamestnanec. Na konci roka mi konci zmluva na dobu urcitu a kvoli kvalite ubytovania ju nepredlzim. Nas zamestnavatel vzdy hlada najlacnejsiu ubytovnu v meste a ze tam byvaju romovia, rumuni, ukrajinci atd ho nezaujima.Sak taky ludia z byvalych statov ZSSR ani nevedia pouzivat nas zachod. Oni sa fakt postavia na zachodovu misu a tak s..u. Blato na zachodovych misach o tom svedci.A to nehovorim o sprchach, kde su zapchate odpady a stojim po clenky vo vode...
Cize budem mat slovensku zivnost a budem pracovat v Prahe/Bratislave, kde si prenajmem byt pripadne samostatnu izbu s normalnymi ludmi vo vedlajsich izbach a potom budem hladat pracu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:Mal som par rokov prerusenu zivnost, tak som nesledoval zmeny v tejto oblasti. Na buduci rok mi skonci datum prerusenia a zivnost bude aktivna. Chcem sa opytat, ake odvody budem musiet platit, ak:
-budem zamestnany a zivnost budem mat otvorenu popri zamestnani, ale nebudem mat z nej ziadne prijmy
-budem zamestnany a zivnost budem mat otvorenu popri zamestnani, a budem mat z nej prilezitostne prijmy
-ak budem pracovat na zivnost
Tu je dobry clanok, ktory odpoveda na moje otazky: https://www.podnikajte.sk/start-podnika ... 2017.xhtml" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To zvysenie pausalnych vydavkov zo 40% na 60% a ich stropu na 15k je jedna z mala rozumnych veci, ktoru v poslednych rokoch odsuhlasili. Konecne drobnym zivnostnikom odpadne zhananie a skladovanie blockov a dan vyjde rozumna (aj ked cast z nej sa roztrati alebo vyplytva na nezmysly).
brute
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 05 01, 2018 1:03 am

Re: Dane

Príspevok od používateľa brute »

Vdaka za vsetky informacie. Este mi ale nie je jasna jedna vec ohladne kurzovych rozdielov.

Priklad:
Nakupim 1200 USD za 1000 EUR (kurz 1.2 USD za 1 EUR)
Nasledne v iny den v rovnakom roku nakupim akcie za 1200 USD (kurz v den obchodu povedzme 1 USD za 1 EUR)
Tym mi pri kupe akcii vznika realizovany zisk 200 EUR, nemal by som to uz v ten rok zdanit ako zisk z forexovych operacii?

Konkretne v Lynxe taketo nieco rata automaticky - polozka Optional Sections: Forex P/L Details
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Musíš rozlíšiť menová špekulácia a menová konverzia.
Pri menovej špekulácii špekuluješ na zmenu jednej meny voči druhej s cieľom dosiahnuť zisk (zisk zdaníš)
Pri menovej konverzii (FXCONV) robíš konverziu jednej meny na druhu s cieľom napr nákupu cenných papierov a ak ti tam vznikne zisk z menovej knverzie tak to nepodlieha zdaneniu.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Zisk z menovej konverzie podľa mňa nepodlieha zdaneniu, len ak ide o hotovosť. Ak je to z účtu na účet už by som si tým taká istá nebola.(peniaze v tejto podobe sa už nemusia považovať za hnuteľnú vec)

Ale ten zisk zo zámeny by sa mal premietnuť do vykazovania zisku z akcii, pretože tie by si mal v tomto prípade prepočítavať skutočným kurzom a to isté ak by si tie akcie predal a znovu zamieňal usd na eura. Ak ich nebudeš prepočítavať skutočným kurzom, tak teoreticky by mohli po tebe chcieť zdanenie zisku ak opäť zameníš usd na eura a išlo by o zaujímavejšiu sumu. Ten zisk však nevyčísľuješ v čase nákupu akcie, ale až ked znovu prevedieš usd na eura.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Zisk z menovej konverzie podľa mňa nepodlieha zdaneniu, len ak ide o hotovosť. Ak je to z účtu na účet už by som si tým taká istá nebola.(peniaze v tejto podobe sa už nemusia považovať za hnuteľnú vec)
Andre, co si ty o tom myslis? Lebo ak by to bola pravda, tak vsetci slovaci pracujuci v Cechach, Anglicku, Svajciarsku majuci tam ucet by museli pri poslani tychto penazi na Euro-ucet platit dan z kurzovych ziskov.A to pokial viem nikto nerobi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

Jogo, takto sa to nedaní. Toto nie je špekulácia za účelom dosiahnuitia zisku, ale proste že potrebuješ inú menu. Ak niekto mení eura na usd lebo chce nakúpiť akcie v usd, tak by daniť nemal a ten kurzový rozdiel by sa mu aj premietol do zisku na akciách. Ak si však zamení a tie akcie nakoniec vôbec nekúpi alebo s tým bude otáľať napr. rok a kurz eura voči usd medzitým výrazne oslabí čím by dosiahol zaujímavejší zisk, tak je to už trochu tenký ľad medzitým či to bola špekulácia alebo že som naozaj potrebovala inú menu.
Majú to už proste na očiach a na rozdiel od hotovosti to aj u brokerov zamieňaš za podstatne výhodnejšie kurzy, aké by si mal napr, v zmenárňach alebo v bankách.

Zoberme také kryptomeny tam tiež môže vznikať tenký ľad či pôjde o špekuláciu na zmenu kurzu alebo ich chce niekto len vlastniť a či by sa považovali alebo napovažovali za hnuteľnú vec ako to je u niečoho hmatateľného.
Nehovoriac že u niektorých kryptomien sa ani nemusí dať hodnota voči euru alebo usd vyčísliť, lebo kurzy národných bánk ani nie sú:).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

kurzovy zisk ci kurzova strata , predsa menia hospodarsky vysledok firmy , tak sa zakonite musia zdanovat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Ako ti uz odpisali vyssie, kurzovy zisk z obchodu napr. EUR -> USD sa pri spatnom obchode USD -> EUR podla zakona urcite zdanuje. Vola sa to spotovy obchod. Je nepodstatne ci zamenene peniaze len drzis, alebo za ne nieco nakupis napr. akcie.

Zamenu zarobenych penazi napr. CZK na EUR samozrejme nezdanujes. Nemas ani ako stanovit nakupnu cenu z ktorej by si robil rozdiel..
Dana napísal:Zisk z menovej konverzie podľa mňa nepodlieha zdaneniu, len ak ide o hotovosť.
Neviem o tom, ze by niekde v zakone bola vynimka na hotovostne operacie..

Pri zdanovani vies primerane vyuzit uctovne standardy pouzivane u firiem, tu su nejake priklady: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t ... tve&idc=46" onclick="window.open(this.href);return false;

a zrejme musis este zaplatit aj zdravotne 14%, kedze som nenasiel takyto prijem v zozname oslobodenych od zdr. odvodov na http://www.health.gov.sk/?clanok3" onclick="window.open(this.href);return false;


Tu je stanovisko Financnej spravy:
"Príjem z realizácie spotových menových obchodov (s dodávkou) nie je vylúčený z predmetu dane podľa § 3 ZDP, nie je oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ZDP a je zdaniteľným príjmom podľa § 8 ZDP (iný). Uvedené platí za podmienky, že realizované spotové menové obchody nemajú charakter derivátových operácií.

Do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 8 ZDP sa zahŕňa takýto zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie (§ 8 ods. 2 ZDP). Ak sú výdavky spojené s jednotlivým takýmto príjmom vyššie ako daný konkrétny príjem, na rozdiel sa neprihliada (nie je možné vykázať stratu)."

https://podpora.financnasprava.sk/56833 ... h-obchodov" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa jogo »

Diky za to stanovisko financnej spravy. Nevedel som, ze si to tak vykladaju a zariadim sa podla toho.
Lenze pod polozkou "ine" mozu kludne ziadat dan z Bitcoinu a vsetkych moznych inych ziskov, okrem ziskov, ktore su explicitne uvedene v danovom zakone ako nezdanitelne.
Cize neviem, preco sa Kazimir trapi so zdanovanim Bitcoinu, ked uz ho ma v polozke "ine" zahrnute. :)

Aby to nebolo take jednoduche :) , jeden protichodny nazor od danovej poradkyne:
Predpokladám, že uvedenú činnosť vykonávate ako fyzická osoba nepodnikateľ. U forexových obchodov je dôležité, či sú to spotové obchody alebo obchody derivátového charakteru. Spotový obchod, teda nákup alebo predaj určitého množstva jednej meny za druhú pri kurze, ktorý je odvodený od aktuálneho kurzu na finančnom trhu, nepodlieha dani z príjmu. Je to vlastne to isté, ako bežný nákup alebo predaj cudzej meny.
https://www.etrend.sk/financie/ako-zdan ... orexu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Ten clanok je 5 rokov stary a danove zakony sa u nas menia minimalne 1x za rok.

Pokial tam nie je uvedeny § podla ktoreho je ten prijem oslobodeny od dane, je to len reklamny clanok na ktoreho konci je uvedne, ze "Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede..."
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane

Príspevok od používateľa Chris »

btw. mal uz niekto z Vas danovu kontrolu ako FO ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane

Príspevok od používateľa Dana »

V prvom rade by sme nemali miešať podnikateľa- účtovnú jednotku s nepodnikateľom, ktorý bude zdaňovať v §8.

Oba články o spotovom obchode sú ako-tak pravdivé a nič sa ani za tých 5 rokov nezmenilo.
Článok v trende je tiež metodickým pokynom ktorý kedysi vydala finančná správa a odpoveď daňovej poradkyne bola iba 1.veta. Ďalej je len kompletne skopírovaný metodický pokyn, ktorému v tom čase neviem či vôbec finančná správa rozumela. Teraz ho narýchlo už neviem na ich stránke nájsť, možno ho už aj odstránili.

A z čoho citoval andre
https://podpora.financnasprava.sk/568336-Zda" onclick="window.open(this.href);return false;ňovanie-príjmov-zo-spotových-obchodov

K prvému pokynu (trend)- zámeny v zmenárňach alebo bankách s ktorými nepodpisujeme zmluvy meníme ked potrebujeme druhú menu príp. sa zbavujeme zbytočnosti a zameníme si to späť. Vtedy nezdaňujeme, aj ked by sme mali zisk.

§9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

peniaze a zaručene hotovosť patria medzi hnuteľné veci a z pohľadu zákona o dani z príjmu aj peniaze na účtoch

Oproti tomu stoja špekulácie na kurzový rozdiel, kde už nejde o predaj a prebieha to trochu inak.

Máte ukážku ako ľahko sa z oslobodeného príjmu stane zdaniteľný.Postavili to na podpise zmluvy o prevádzaní obchodov. Pritom z otázky pýtajúceho sa vôbec nie je jasné, či tú zmluvu podpísanú mal a ako často to vôbec mieni robiť, že tak zaručene to vylúčili z oslobodených príjmov.

Len ak to mienia potom zaradiť medzi podnikanie, prečo to potom nemáme zdaňovať v §6 ale 8-ke. Povolenia netreba tak teoreticky by sme si to mohli potom aj my prekvalifikovať:). Aj ked účtovníctvo by sa mi práve viesť nechcelo.


A bitcoin by teoreticky tiež mal patriť medzi hnuteľnú vec z pohľadu daňového zákona, to riešili pri trestnom že nematerializované peniaze nie sú veci:) ale kto povie, či to jednoznačne je alebo nie je oslobodené od dane.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane

Príspevok od používateľa andre »

Elektronicke peniaze (tj. na bankovom ucte, alebo na ucte u brokera..) podla mna nie su v ziadnom pripade hnutelnou vecou. To uz zas ani fyzika nepusti.

A co sa tyka danoveho hladiska, tak by som si nebol isty ani s fyzickymi peniazmi. Nenasiel som takuto definiciu nikde v zakone, danovom poriadku.. Poznacim si to, a ked budem nieco riesit sa spytam aj na toto a dam vediet.
Chris napísal:btw. mal uz niekto z Vas danovu kontrolu ako FO ? :)
Dnes ked uz maju k dispozicii nastroje ako CRS, MiFIR reporty.. je len otazka vole, alebo skor potreby zvysit prijmi statu aby sa viac venovat aj FO.

Momentalne FO riesi skor FSJ, alebo NAKA a aj to vacsinou len ked ta reportuje nejaka financna institucia pri podozrivej platobnej operacii podla zakona 297/2008, alebo ta nejaky dobrak bonzne..

Otazka je to, ci ti par usetrenych EUR stoji za to, ze ta mozu X rokov spatne kvoli tomu zacat riesit..
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane

Príspevok od používateľa Chris »

ani ked priznas ucinnu milost ako Kiska a doplatis usle dane ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3797
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

doplatit je treba vsetko co dorubia teda aj pokuta +100% a ucinna lutost vraj plati , kym vec neriesi policia, potom uz nie. Ja aspon mam take info.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane

Príspevok od používateľa Aurelio »

velke uniky vzdy ostanu nepotrestane a tie male, ktore su casto neumyslene, su potrestane takmer likvidacne. viem ja ake dane mam platit z toho co vsetko robim na burze a v podnikani? nejak to danove priznanie kazdy rok zbucham, ale fakt netusim ci je dobre. ked ma budu za 15 rokov nahanat jak nejakeho zlodeja, tak dakujem. za minuly rok som v suchu, odviedol som omylom o dost viac ako som mal, som zvedavy ci ma budu i kvoli tomu nahanat a davat mi este 100% bonus odskodnenie, ked 100% je navysenie ako pokuta pri krateni.

studovat ich komplikovane nezmysly nemam cas, ak chce stat aby som to studoval, tak im vyfakturujem hodinovu sadzbu a to poriadne vysoku, lebo sa s tym fakt nechcem srat, nemam na to bunky. ak chcu, aby som vyuzil drahe sluzby danovych poradcov, tak opat ... mozu to zaplatit (co je aj tak nezmysel, lebo by to opat platili z penazi co ukradnu ludom). ja nemam problem odviest spravne vypalne, ale oni maju problem, ze to nevedia odkomunikovat. cele je to na hlavu ako tato spolocnost funguje.

samozrejme, ze ked casom vyska vypalneho bude neumerne vysoka sluzbam, ktore stat poskytuje, tak to budem riesit a optimalizovat. zatial to beriem ze je to v norme.
Power of Knowledge
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"