Dane z BTC

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
slon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 04 01, 2018 6:07 pm

Dane z BTC

Príspevok od používateľa slon »

Caute, podla toho co som doteraz nasiel vynosy z obchodovania z btc pokial som FO sa dania podla ZoDP §8 ako "iny" prijem, mate s tym niekto skusenosti? Chcel by som arbitraz medzi burzami co bohuzial znamena vsetko oficialne cez ucet v banke = minimalna moznost danovo to o****at :(

Dalsia vec, ked som fo je z toho dan vazne neskutocnych sialenych 33%??? Vsak vedla v CZ som cital ze maju 15%!!! :evil: :evil:
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Co som studoval, tak ano, dan je 33 % pri nizkom prijme, pri zaujimavejsich sumach to je 39%. Totiz od priblizne 35 tisic platis 25% dan z prijmu (na taku sumu sa dostanes hravo ak mas aj ine prijmy). 14% zdravotne odvody su pri oboch, bez stropu a z plnej sumy :| :roll: . A to dnes Kazimir este zastrajal, ze uvali na kryptomeny nejaku specialnu dan :lol: ale tak ktovie, snad to uz ani nemoze byt viacej ako v sucasnosti.

Otazka na tunajsich odbornikov - je to uplne legalne a bezproblemove, ak by som na pol roka vycestoval do CR, otvoril by som tam ucet a po pol roku, ked by som sa uz mal stat danovym rezidentom CR, tak by som predal moje kryptomeny, zdanil ich 15% podla platnych zakonov v Cesku a nasledne by som ich previedol na moj slovensky ucet?
Dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia by mala uchranit pred dalsim danenim na Slovensku a nic dalsie by som uz neplatil. Je v tomto nejaky hacik alebo je na tom nieco nelegalne?

Ak by som mal napriklad milion eur, tak by ten rozdiel cinil takmer stvrt miliona menej na daniach v prospech Ceska. To sa uz oplati premysliet :lol: .

Je tento sposob mozny?

Dakujem!
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Rokosák »

Odporucam prestahovat sa do Somalska. Tam su dane nulove.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Rokosák napísal:Odporucam prestahovat sa do Somalska. Tam su dane nulove.

Dobrý nápad :lol: :lol: :lol:
slon napísal:Caute, podla toho co som doteraz nasiel vynosy z obchodovania z btc pokial som FO sa dania podla ZoDP §8 ako "iny" prijem, mate s tym niekto skusenosti? Chcel by som arbitraz medzi burzami co bohuzial znamena vsetko oficialne cez ucet v banke = minimalna moznost danovo to o****at :(
Dalsia vec, ked som fo je z toho dan vazne neskutocnych sialenych 33%??? Vsak vedla v CZ som cital ze maju 15%!!! :evil: :evil:
Áno s tými daňami a odvodmi je to tak, daň + odvody = 33%, a ak základ dane(nie príjem) prevýši niečo cez 35 tis. potom je už zvýšená sadzba.
Každá transakcia by ti išla cez banku inak to nejde?
raitrader napísal:Otazka na tunajsich odbornikov - je to uplne legalne a bezproblemove, ak by som na pol roka vycestoval do CR, otvoril by som tam ucet a po pol roku, ked by som sa uz mal stat danovym rezidentom CR, tak by som predal moje kryptomeny, zdanil ich 15% podla platnych zakonov v Cesku a nasledne by som ich previedol na moj slovensky ucet?
Dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia by mala uchranit pred dalsim danenim na Slovensku a nic dalsie by som uz neplatil. Je v tomto nejaky hacik alebo je na tom nieco nelegalne?

Ak by som mal napriklad milion eur, tak by ten rozdiel cinil takmer stvrt miliona menej na daniach v prospech Ceska. To sa uz oplati premysliet :lol: .

Je tento sposob mozny?

Dakujem!
Odborník nie som, ale takto ľahko by to nešlo ani náhodou. Po pol roku sa stávaš len rezidentom 2 štátov a v tomto prípade platíš dane v tom štáte, kde máš stály byt. (trvalý pobyt alebo iné časovo neobmedzené bývanie, ktoré ti musí byť kedykoľvek k dispozícii - neurčitá doba). U nás nie je možné mať 2 trvalé pobyty, takže ak nemáš byť naisto rezidentom Slovenska nesmieš tu mať trvalý pobyt.:-)
Ak by si mal milion eur, tak myslím, že by si to zdaňovanie riešil inak, minimálne ako firma ktorá zdravotné odvody neplatí alebo ako píše Rokosák, presťahovať sa inam. :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

raitrader napísal:Otazka na tunajsich odbornikov - je to uplne legalne a bezproblemove, ak by som na pol roka vycestoval do CR, otvoril by som tam ucet a po pol roku, ked by som sa uz mal stat danovym rezidentom CR, tak by som predal moje kryptomeny, zdanil ich 15% podla platnych zakonov v Cesku a nasledne by som ich previedol na moj slovensky ucet?
Dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenia by mala uchranit pred dalsim danenim na Slovensku a nic dalsie by som uz neplatil. Je v tomto nejaky hacik alebo je na tom nieco nelegalne?

Ak by som mal napriklad milion eur, tak by ten rozdiel cinil takmer stvrt miliona menej na daniach v prospech Ceska. To sa uz oplati premysliet :lol: .

Je tento sposob mozny?

Dakujem!
v principe to mozne je, ale ako pise Dana nie je to take jednoduche. Cize moze sa stat, ze napriek tomu, ze stravis aj viac ako 183 dni v CR ti vznkne danova rezidencia na Slovensku.


"Od 1.1. 2018 je aj nové kritérium pre určenie daňovej rezidencie fyzickej osoby bude bydlisko, ktorým sa rozumie “možnosť ubytovania, ktoré neslúži len k príležitostnému ubytovaniu, pričom možno predpokladať zámer sa v tomto bydlisku trvale zdržovať”.

V zákone uvedená terminológia pritom vyplýva z kontextu zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Ten vyžaduje v prípade konfliktu primárne skúmať, kde má osoba bydlisko. Ak ho má v oboch štátoch, pričom nerozhoduje právne vlastníctvo, ale či má k dispozícii byt, potom nasledujú ďalšie kritériá, z ktorých v praxi rozhodne zvyčajne stredisko životných záujmov. V európskych krajinách zvyknú mať pri určovaní strediska prednosť osobné (a rodinné) vzťahy pred hospodárskymi.

Ak bude úspešný slovenský umelec-svetobežník používať byt na Malte, čo je krajina, s ktorou Slovensko má uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, a pri návštevách Slovenska na prespatie svoj druhý byt tu alebo dom rodičov, rozhodovať o daňovej rezidencii v zmysle medzinárodnej zmluvy bude najpravdepodobnejšie stredisko životných záujmov. V tomto prípade môže byť napríklad rozhodujúce, kde budú deti chodiť do školy a aký druh príjmu podľa medzinárodnej zmluvy bude takémuto svetobežníkovi plynúť (zo zamestnania, z podnikania resp. z autorských práv)."

zdroj: https://blog.etrend.sk/renata-blahova/s ... ovcov.html" onclick="window.open(this.href);return false;
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa emr »

slon napísal:Chcel by som arbitraz medzi burzami co bohuzial znamena vsetko oficialne cez ucet v banke
Rad by som si precital detaily napadu takejto arbitraze. Ja som si moznosti arbitraze studoval asi 2 dni, moj zaver bol ze sa to neoplati, resp. moznosti na nejaku jednoduchu a dostatocne ziskovu arbitraz uz pominuli. Plus po 2 prevodoch v banke ti zavolaju WTF tam cyklujes peniaze cez ucet.
slon napísal:Dalsia vec, ked som fo je z toho dan vazne neskutocnych sialenych 33%??? Vsak vedla v CZ som cital ze maju 15%!!! :evil: :evil:
A akych peniazoch sa tu bavime? Pouzival si niekedy obojsmerny BTC bankomat? Zle kurzy ale hlboko pod 15%. Atd, tych moznosti je viac.

BTW tato tema sa tu uz rozoberala http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =37&t=6156" onclick="window.open(this.href);return false;

Na zmenu DANOVEJ rezidencie potrebujes daleko viac ako ucet v CR alebo schrankove trvale bydlisko. Vid clanok 4
https://www.akont.cz/sk/nase-znalosti/p ... ia-cesko/0" onclick="window.open(this.href);return false;
slon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 04 01, 2018 6:07 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa slon »

este som rozmyslal uplne zufalstvo - ak sa btc uctuje ako "iny prijem" je to ako zisk ked napr. nieco kupim a drahsie predam na bazosi?

Ak ano, na zaklade coho FO taky zisk vykazuje? Vezmime si ze nieco kupim v hotovosti ale predam cez ucet, ako dokazem daniarom kolko som na tom ne/zarobil? Pri PO je to jasne ale FO? FO predsa nevydavaju medzi sebou blocky a faktury.

Ja by som totizto mal nejake transakcie v banke ale co mi brani tvrdit ze som mal aj transakcie cez cash kde som vsak bol "nahodou" stratovy? Ako ktosi uz pisal prilezitost na arb. uz aj tak pominula (kolo vianoc bol rozdiel 7-10%) takze uz aj tak len teoreticky.

A btw *****t tento nenazrany zlodejistan.

edit: bankomaty nie su moznost kedze islo o prevody medzi burzami nie klasicke obchodovanie
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa emr »

slon napísal:Ja by som totizto mal nejake transakcie v banke ale co mi brani tvrdit ze som mal aj transakcie cez cash kde som vsak bol "nahodou" stratovy?
Nic ti nebrani tvrdit, ale ak dojdu daniari, bremeno dokazu je na tebe.
slon napísal: Ako ktosi uz pisal prilezitost na arb. uz aj tak pominula (kolo vianoc bol rozdiel 7-10%) takze uz aj tak len teoreticky.
K tej arbitrazi:
Ja som to nakoniec nikdy nerealizoval, lebo co som si k tomu nacital ma odradilo:
- banky by zacali pindat ak by si chcel urobit viac ako jeden cyklus takejto arbitraze (prejavilo by sa to ako prichadzajuce a ochadzajuce prevody z burz)
- prevod BTC je pomaly a/alebo drahy, je predpoklad ze takuto arbitraz robia aj dalsi (vacsi a chytrejsi) hraci a tym padom zisk budu mat oni a kym tebe pridu prachy, tebe zostanu len oci pre plac. Inac povedane. Kym ti to prejde na tu druhu burzu, kurz bude uz taky ze budes mat zisk minimalny alebo stratu. Preto aj rozdiel v cenach bol hlavne v BTC a menej v menach ktore maju prevody rychle a za normalnu cenu.
- limit na SEPA prevod z burzy na tvoj ucet je 10 000 eur ak mas nejake zakladne konto. Na nejake vyssie levely treba tusim dodatocnu verifikaciu, musis preukazovat ako si tie prachy nadobudol apod. Absurdistan.
- cast tej transakcie ti zozeru poplatky, okrem BTC poplatku za prevod aj poplatky burzam za konverziu (nemusia byt vysoke)
- idealny pripad: das do toho 10 tisic, urobis si jeden dva cykly, podari sa ti nacasovanie a neodrbu ta algo traderi. Mas 1400 eur tak za 2 tyzdne. Plus kopa roboty, plus riziko. Suma sumarum: za ten cas si mohol 1400 zarobit asi aj inac.
- suma sumarum: prilezitost na zarobky na tomto bola a ti ktori na to mali automaty a nieco o tradovani vedia, sa podla mna na tomto mohli hodne nabalit. Je nejaka prilezitost zrejme aj teraz, ale uz sa to tam asi hemzi (polo)profesionalmi, ktori tvoje pokusy o arbitraz oholia tak ze ti zostanu len trenky.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To s tým presťahovaním..proste trvalým pobytom nad 6 mes. už nie také ľahké ako bolo. Niekde som čítal, že to nanovo definovali a neujdú im ani športovci, ktorí tradične využívajú Monaco. Dá sa to niekde vygúglovať..proste nebude to platiť, ked sa vraciaš na Slovensko, máš tu byt, rodinu a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

slon napísal:este som rozmyslal uplne zufalstvo - ak sa btc uctuje ako "iny prijem" je to ako zisk ked napr. nieco kupim a drahsie predam na bazosi?

Ak ano, na zaklade coho FO taky zisk vykazuje? Vezmime si ze nieco kupim v hotovosti ale predam cez ucet, ako dokazem daniarom kolko som na tom ne/zarobil? Pri PO je to jasne ale FO? FO predsa nevydavaju medzi sebou blocky a faktury.

Ak ojedinele niečo na bazoši predáš ako nepodnikateľ, je to príjem oslobodený od dane. To je zase zatriedenie podľa Občianskeho zákonníka, podľa ktorého je aj také zvieratko hnuteľná vec. Pre mňa to je živý tvor a nie vec:)
Ak sa však niečo robí pravidelne je oslobodený príjem prekvalifikovaný na podnikanie (nedovolené podnikanie).
A keďže to chceš z btc prevádzať pravidelne oslobodený príjem môžme vylúčiť okrem toho, že aj tak by bol ako hnuteľná vec spochybňovaný podľa rozdelenia v inom zákone

Keď podnikateľ niečo kúpi v hotovosti, tak by musel pokladničný doklad vypísať, nejak to zaevidovať musí. :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
slon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 04 01, 2018 6:07 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa slon »

emr napísal: Nic ti nebrani tvrdit, ale ak dojdu daniari, bremeno dokazu je na tebe.
hm, to neni az taka vyhra ale mozno sa s tym da pracovat
emr napísal:
- banky by zacali pindat ak by si chcel urobit viac ako jeden cyklus takejto arbitraze (prejavilo by sa to ako prichadzajuce a ochadzajuce prevody z burz)
co je banku od toho kam posielam moje prachy?
emr napísal: - prevod BTC je pomaly a/alebo drahy,
prevod btc medzi burzami (aspon tymi co chcem ja) stoji presne 0€/0btc a trva okolo 90 min. Ano, je riziko ze btc za ten cas klesne, hlavne teraz. AK sa ale trh obrati je to naopak, okrem arb zarobis aj na tom ze btc medzitym stupol
emr napísal: Kym ti to prejde na tu druhu burzu, kurz bude uz taky ze budes mat zisk minimalny alebo stratu.
ano ale to iste je predsa aj pri klasickom obchodovani so vsetkym. Ked kupis moze cena klesnut, taky je zivot.
emr napísal: - limit na SEPA prevod z burzy na tvoj ucet je 10 000 eur ak mas nejake zakladne konto. Na nejake vyssie levely treba tusim dodatocnu verifikaciu, musis preukazovat ako si tie prachy nadobudol apod. Absurdistan.
limit 10000€ sa ma dllllho tykat nebude. Ja som dedinska liga, nie fcb :)
emr napísal: Mas 1400 eur tak za 2 tyzdne. Plus kopa roboty, plus riziko. Suma sumarum: za ten cas si mohol 1400 zarobit asi aj inac.
vid vyssie. Keby som mal z toho 1400 za ROK tak skacem od radosti cez povalu, nie ze za 2 tyzdne :D Ludia vy tu asi rutinne tradujete 100k hore dole, mne sa potia prsty ked davam order za 100 :)
emr napísal: - cast tej transakcie ti zozeru poplatky, okrem BTC poplatku za prevod aj poplatky burzam za konverziu (nemusia byt vysoke)
poplatok je 0,25% na jednej burze, 0-0,25% na druhej (podla toho aky das order). Sepa prevod zadarmo. Este ale musim vyskusat vybrat € z burzy, tam veru dost mozne bude zadrhel. Zatial som vyberal len btc.

btw neviem kolko ste si mysleli ze idem na tom zarobit, cize ked poviem ze urcite nie viac nez 3k rocne je rozumne proste cakat ze daniari toto riesit nebudu?
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa emr »

Banka musi riesit podozrive transakcie minimalne z dovodu legislativy proti praniu (spinavych) penazi. Na co su kryptomeny idealnym nastrojom, teda boli by este lepsie keby vsetky burzy nechceli verifikacie.

Co sa tyka tych fluktuacii pocas arbitraze, nemam to odskusane, teoreticky to moze fungovat, teda mohlo, ale na trhu kde je dost vela schopnych hracov by pre teba resp. pre mna ako nimand investorov nemalo. Tento napad malo zrejme desattisice ludi, pri takej konkurencii sa trh postara aby zisk bol maly alebo ziadny. Ale kludne vyskusaj a daj vediet :)
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

JUGGLER napísal:To s tým presťahovaním..proste trvalým pobytom nad 6 mes. už nie také ľahké ako bolo. Niekde som čítal, že to nanovo definovali a neujdú im ani športovci, ktorí tradične využívajú Monaco. Dá sa to niekde vygúglovať..proste nebude to platiť, ked sa vraciaš na Slovensko, máš tu byt, rodinu a pod.
To sa tyka hlavne medialne znamych ludi, o ktorych je jasne, ze sa zdrzuju na slovensku. Snad mi nechcete tvrdit, ze ak si realne prenajmem ja, ako bezny slovak, nejaky byt v Cesku, pripadne si tam prehlasim aj trvaly pobyt a zaroven nemam ziaden byt v mojom vlastnictve na Slovensku (vlastne nemam ani ziadnu najomnu zmluvu), tak by som sa nestal casom danovy rezident v cesku :roll: . To by ostatne staty, kde pracuju dlhodobo slovaci, nemali moc radost z nasich obcanov, keby svoje dane museli platit dlhodobo na Slovensko, aj keby tam realne neboli ani jeden den v roku :lol: . Budme kusok realisti.
Cesky danovy urad by ma velmi rad zacal evidovat ako jeho danoveho rezidenta, ved im tam chcem platit dane, preco by mi v tom branili? :lol: Oni budu len radi. Peniaze sa vyplatia na moj cesky bankovy ucet. Zdani sa to v Cesku. Nasledne sa vratis na Slovensko a hotovo.

Ano, je to kusok komplikacia a narusi to nejake plany v zivote. Ale ak vam to usetri stvrt miliona na daniach? Myslim, ze sa oplati prestahovat sa na pol roka niekam inam :wink:

Este mi tak napadlo vycestovat do Slovinska. Na bitcoin je tam 0% dan pre sukromne osoby (vygooglujte si), kedze kapitalove zisky nie su zdanene. Pri jednom milione eur to mate usetrenych 390 tisic na dani. Ak by mi to tolko usetrilo, tak by som urcite zduchol do Slovinska.

Uvidime s cim to pride Kazimir. Ak tu jeho novu krypto dan aplikuje ako dodatocnu dan k sucasnemu zdaneniu (39%), tak to sa mozeme dostat aj na zdanenie cez 50%. Ale moooozno prekvapi a ostatne dane sa na krypto vztahovat nebudu (dan z prijmu + zdravotne odvody) a daju na to jednotnu dan napriklad 15%. Potom by som to bezproblemov zaplatil a nic nevymyslal.

Proste ak budu prilis nenazrani, tak sa bohati majitelia kryptomien zariadia inac (napriklad ako spominam v tejto teme) a zdania to v zahranici a slovensko obide naprazdno. Ak bude ta dan v rozumnej vyske, tak nikto vymyslat nebude. Ale ja proste nedam polovicu mojich ziskov z tak rizikovej investicie len tak, hlavne ak je moznost legalne sa tomu vyhnut. Okrem toho, stat si aj tak pride minimalne na svojich 20% cez DPH.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vsetky aktivity a situacie maju vyhody a nevyhody. Napriklad ak si bohaty celis nastraham, ktore sa ostatnych netykaju. Spomeniem unos deti za ucelom vydierania a vobec priemysel orientovany na bohatych, kde za o nieco vyssiu kvalitu platis neumerne viac. Takisto si musis chranit sukromie, co napriklad ja nepotrebujem. Mozem sa hocikde ukazat a nebude ma nikto otravovat. Znamena to, ze nechcem zbohatnut? Odradilo to hocikoho od tuzby skutocne zbohatnut? Obycajne nie.

Danova otazka okolo kryptomien je druhorada. Ak z miliona zisku zaplatis dane, stale ti zostane poriadny kusisko penazi. Samozrejme lepsie je neplatit ziadnu dan, pripadne radsej nizsiu ako vyssiu. Danove otazky su dolezite, ale nie prvorade.

Pri krypto by som povazoval za dolezitejsie hruby zisk a bezpecnost investicie. Podla mojich zdrojov centralne banky ci uz niektore, alebo kolektivne cez vymenu informacii, maju pristup ku vsetkym krypto uctom a transakciam. To je podla mna dolezite riziko. Riskujes sto percent svojej investicie, nie 39%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Sorry Rokosák, ale nejako nechapem o com hovoris. Ak to mas v krypto, tak banky a stat je na teba prikratky. Tam si mozes vytvorit tisic novych uctov kliknutim jedneho tlacidla, priamo vo svojom pocitaci. Nie su nijako previazane na tvoje meno ani nic. Len splet cisiel. To je asi ako tvrdit, ze ked si v mojom notebooku ulozim na ploche novy textovy dokument, tak o tom vie Narodna Banka Slovenska :D .

Problem s anonymitou nastava vtedy, ked si to prevedies na burzu a vyplatis si to na svoj bankovy ucet. V tom momente je anonymita prec a zaroven prave vtedy vznika danova povinnost. A celkovo neviem o com sa bavime. Mne ani inym ludom este nevznikla ziadna danova povinnost. Nepreviedli sme nase vynosy na eura. Neviem cim teda riskujem 100% zdanenie? Ja hovorim, ze sa jednoducho presunies do zahranicia, prehlasis si danovu rezidenciu, potom to nasledne prehodis na eura, v tom momente vznikne danova povinnost, ale uz v danom state, v ktorom budes mat danovu povinnost, ktoru si nalezite splnis. To je 100% legalne, nech ti tam pride aj 1000 auditorov. A to, ze staty maju rozdielne zdanovanie nie je tvoj problem, to je tvoja vyhoda.

Ty si potom mozes previest na slovensky ucet aj sto miliard eur, nikto ti nic nemoze spravit. Medzi statmi mame zakon o zamedzenie dvojiteho zdanenia (nie so vsetkymi statmi sveta ovsem). Slovaci ta nemozu zdanit z niecoho, z coho uz bola raz odvedena dan.

Ja tu nikoho nenavadzam ani sa nepytam na nelegalne sposoby ako obist dan. Ja sa pytam, ako ju za sucasnych zakonov legalne optimalizovat. Pokial viem, prestahovanie sa da ineho clenskeho statu EU a nasledne platenie tam nie je trestne, alebo ano? :lol:

Takze poprosim menej nepodlozeneho strasenia a drzme sa faktov.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa emr »

Rokosák napísal:Podla mojich zdrojov centralne banky ci uz niektore, alebo kolektivne cez vymenu informacii, maju pristup ku vsetkym krypto uctom a transakciam. To je podla mna dolezite riziko. Riskujes sto percent svojej investicie, nie 39%.
Odkial mas toto info o centralnych bankach? Daj link. A preco riziko 100% tym ze stat o tom vie? Pokial to aktivum nie je nelegalne, aky je dovod? A ak by ho staty spravili nelegalne, toto rozhodnutie by nemalo byt retroaktivne a teda mas stale priestor na spatnu konverziu na eura. Toto je ale v kazdom pripade teoreticka situacia ktora sa zatial necrta.

Moj nazor, SR financna sprava alebo centralna banka kryptomeny proaktivne vobec neriesia, ti nezvladaju ani zakladnu agendu kde na danovych unikoch stracaju desiatky percent. Maximalne pouziju nejaku kost co im hodia partneri zo zahranicia. Ale napr. USA ma urcite dobru databazu a aktivne na tom pracuju. 100% zmapovanie je IMO nemozne a to aj pri bitcoine co je relativne transparentna mena. Pri menach ako Monero su podla mna staty bezradne.

Zober si vzorovu transakciu - nakup BTC v bakomate ktory nevyzaduje ziadnu verifikaciu. Nakup do walletu na telefone (ak si paranoidny tak do papieroveho walletu). Pokial nemas skrytu kameru pri bankomate alebo ta ten bankomat nefoti alebo nejako nepreskenuje, nikto nema sancu zistit ze si tie BTCs kupil. Viditelna je prislusna transakcia medzi ATM a burzou ale z toho sa vela vody nenavari.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa SomPanko »

emr napísal:Zober si vzorovu transakciu - nakup BTC v bakomate ktory nevyzaduje ziadnu verifikaciu. .... Pokial nemas skrytu kameru pri bankomate alebo ta ten bankomat nefoti alebo nejako nepreskenuje, nikto nema sancu zistit ze si tie BTCs kupil. Viditelna je prislusna transakcia medzi ATM a burzou ale z toho sa vela vody nenavari.
Nakoľko neviem ako vyzerá BTC bankomat, tak len dodám, že ak je podobný/rovnaký ako normálne, tak je veľmi pravdepodobné, že tiež fotí, ako aj normálne bankomaty.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Problem s anonymtou krypto nie je. Su lepsie sposoby ako bitcoin automat. Napriklad localbitcoins, kde sa mozete bud osobne stretnut a dostat cash do ruky (resp zaplatit) alebo vam ho dana fyzicka osoba posle klasickym prevodom na ucet. Alebo vytazenie meny vlastnym PC (to je skor z minulosti, ale takych ludi je stale dost).

O to ale v tejto teme nejde. Pokial to mate v krypto mene, tak je to aj tak jedno. Ziadnu danovu povinnost nemate, takze je jedno ci to je anonymne alebo nie. Pre mna za mna nech sa to rovno posiela aj na financnu spravu. Danova udalost, resp. povinnost zaplatit dane vznika az v momente dosiahnutia zisku. Teda vtedy ked to premenite na eura a poslete si to na bankovy ucet. A v tom momente uz toho vela nenavymyslate a dani sa nevyhnete. Preto odporucam predtym ist na dlhsiu dobu do zahranicia, zmenit si tam danovu rezidenciu a nasledne si to poslete na ucet v banke, zdanite to ich prislusnou sadzbou (15% v Cesku, 0% v Slovinsku) a mozete sa kludne vratit na Slovensko. Aj keby vas prisiel skontrolovat sam minister financii, tak vam nemozu absolutne nic.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Raitrader, ako som písala. Ak chceš mať istotu, že nebudeš rezidentom SR, je najlepšie odhlásiť sa u nás z trvalého pobytu, s čím súvisí aj odovzdanie občianskeho preukazu.
ČR by sa ti samozrejme ako rezidentovi ČR potešila, aby si len u nich odvádzal dane, ale si uvedom, že aj náš štát o ne nebude chcieť len tak prísť, preto platí nejaké poradie pravidiel a na 6 mesiacov sa odsťahovať nestačí.

V ČR by ti dali trvalý pobyt až po 5 rokoch.
Stály byt neznamená len trvalý pobyt. Môžeš mať aj nájomnú zmluvu, ale musí byť na dobu neurčitú, aby to bol časovo neobmedzený pobyt. A s tým býva tiež niekedy problém. Ak je na rok, je to len časovo obmedzený pobyt, darmo že sa potom predĺži.
Po 6 mesiacoch sa stávaš len rezidentom 2 štátov. Ak budeš mať splnenú podmienku, že máš stále byty 2 (náš trvalý pobyt a v druhom štáte povedzme, že máš nájomnú zmluvu na neurčito), potom máš preukazovať svoje životné záujmy a tie budeš ako preukazovať?? ked sa chceš potom vrátiť späť. Teda tvoje životné zájmy sú v SR, tak by si bol vyhodnotený ako rezident SR, že si mal u nás platiť dane. Bohužiaľ, ty sa musíš vážne chcieť presťahovať alebo hľadať iné možnosti.

Čo sa týka platenia dane - u brokerov, ak je z uzavretých pozícii na konci zdaňovacieho obdobia zisk, treba ho zdaniť a je jedno, že si zisk nepreviedol na bankový účet.
U tej burzy to možno máte lepšie, lebo tá asi nereportuje transakcie ako brokeri, tam zrejme žiadny MIFID a neviem aké somariny nie sú. Takže tam, ak nikto o tebe nevie, len tá burza ktorá nič nehlási, tak by som tiež zdaňovala až ked by mi to prišlo na bankový účet.
U nás tie postihy z neplatenia daní sú dosť veľké. Nedoplatky na daniach od 266 € môžu ísť na trestné stíhanie, ak neprejavíš účinnú ľútosť:) sankcie asi do výšky 100% z nezaplatenej dane (neviem presne), takže to určenie rezidencie by som až tak nepodceňovala. To nie je o strašení, ale aby neboli problémy.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Uz davnejsie som si presiel dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi Slovenskom a Ceskom a taktiez Slovenskom a Slovinskom. Tie kriteria su zoradene podla dolezitosti. Najdolezitejsie kriterium je to, kde mate k dispozicii byt (staci podnajom, aj izba). Ja osobne na Slovensku nevlastnim ziaden byt a ani nemam ziadnu najomnu zmluvu. Takze moj jediny byt bol v CR a tym je problematika vyriesena, kedze to je najhlavnejsie kriterium.

To s tym platenim zisku na konci zdanovacieho obdobia sa mi nezda. Chapem to spravne, ja si od niekoho osobne kupim 1 bitcoin, nic s nim absolutne nerobim a mam kazdy rok z neho platit 39%? To by bola aka sialenost :-D . To je prvykrat co nieco take pocujem a to som bol v komunikacii s niekolkymi auditormi, ale aj samotnou financnou spravou.

Bitcoin nie je na Slovensku povazovany za financny nastroj. Je to uplne rovnake, ako keby si si kupila kilo cukru. Ty ho na konci roka zdanis, ak stupol na hodnote, aj ked ho nemas v plane predat a ziskat na tom?

Nenastala ziadna danova udalost. Niet co danit. Ako mozem platit dan z prijmu ak este nebol ziaden prijem/zisk? :P

Edit: A prosim, nestraste tu pokutami za neplatenie dani atd. bububu. Ja od zaciatku hovorim, ze sa tu nebavime o NEPLATENI DANI. My sa tu bavime o legalnej optimalizacii :wink: . O pokutach sa tu mozeme bavit vtedy, ked by som navrhoval poslat si to na ucet a nic nepriznat. To by bolo trestne :!: . Ale neviem o tom, ze by bolo trestne dodrziavanie platnych zakonov statov, v ktorej ste danovym rezidentom.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Stály byt sa nemyslí vlastníctvo, ale kde sa zdržiavaš (bývaš). Musí to byť bývanie na časovo neobmedzenú dobu. Čo spĺňa trvalý pobyt príp. nájom na neurčito. Vlastniť nemusíš vôbec nič. Na vlastníctvo by sa prihliadalo až pri životných záujmoch, ale aj to nemusí nič znamenať, aj keď niekedy môže.
Ak si len kúpil a nič nepredal, tak nemáš čo zdaňovať, lebo nevieš výsledok. Som písala uzavreté pozície, tak je len otvorená.
Fungujete tam tak, že ak predáš, tak ti to ide hneď na bankový účet? To je potom ok, že až potom daníš.:)

Pokuty sa spomínajú, lebo nebýva sranda aj chybu urobiť hoci neúmyselne.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Ale tak za usetrenych 390 tisic € si tam kludne aj ten byt kupim a budem tam realne byvat/zit. Tam by uz snad nemala byt ziadna "trhlina" v tomto plane. Realne budem zit v Cesku/Slovinsku, moja jedina nehnutelnost bude v Cesku/Slovinsku. Co viacej este by mohli chciet?

Nie, nejde to hned na bankovy ucet, musis o to poziadat. Ale bitcoin je tvojom vlastnictve, mas od neho privatny kluc. Nie je dovod ho len tak predavat na eura pocas roka. Ked ho predam, tak to urobim len vtedy, ked ho hned na to budem chciet poslat aj na bankovy ucet.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

To by už bolo lepšie. Poukazovalo by to na záujmy žiť v ČR. Len najprv musíš kúpiť ten byt a byť tam 6 mesiacov. Až potom sa stávaš rezidentom.
Ak by si sa však na Slovensko po čase vrátil a trvalý pobyt ti tu stále ostáva, (v ČR by ti ho ešte nedali) nemusí ti ani to vlastníctvo pomôcť. Stále sa to môže prehodnotiť, že stredisko tvojich záujmov je na Slovensku.

Ak je btc v tvojom vlastníctve, tak ho máš len kúpený. Je to ako otvorená pozícia.
Myslela som, keď predáš a nepožiadaš aby ti to prišlo na účet, či dá sa aj tak alebo predaj automaticky znamená vyrovnávka (zaslanie platby) na bankový účet?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Preto by som si najprv po 6 mesiacoch zasiel na prislusny danovy urad po potvrdenie o danovej rezidencii. Je to bezny dokument, ktory vydavaju, pokial viem, vsetky EU danove urady. Az potom by som to realne predal.

Pozeraj sa na to tak - chcem sa odstahovat do zahranicia. To, ze nasledne idem nieco predavat, nie je podstatne. A prestahovat sa do inej EU krajiny snad nie je take obtiazne, zvladlo to uz niekolko stotisic slovakov ;).

Predaj znamena len ulozenie penazi u brokera. Mozem za ne dalej nakupovat dalsie meny atd. alebo si ich mozem dat vyplatit na ucet. Takze automaticky sa nic nezasle.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Otázne však, či by ti to potvrdenie o domicile v ČR dali. To, že ho pred rokmi bez problémov dávali, nemusí už dnes platiť.
A čo by si tam tak uviedol?

"Své rezidenství prokažte důkazními prostředky o adrese bydliště/pobytu (stálého bytu), délce Vašeho pobytu v ČR, zaměstnání, místem pobytu Vaší rodiny (např. předložením nájemní smlouvy, průkazu o přechodném pobytu v ČR, pracovní smlouvou, pobytem manžela/ky, dětí apod.) nebo prohlášením do protokolu"

Ak predaj je uloženie peňazí u brokera, tak potom musíš zdaňovať podľa roka, keď pozíciu uzavrieš, nie keď sa ti to dostane na bankový účet. To je ako keby si si peniaze zaslal na bankový účet a potom ich poslal k brokerovi späť, aby si mohol urobiť ďalší nákup:).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Ani s jednym bodom tych otazok by som nemal problem. K praci potrebujem len pocitac/internet, takze aj to by mi preslo. Nie som viazany na miesto.

Ale ved to ja cely cas od zaciatku tvrdim, ze danova povinnost vznikne az vtedy, ked to prevediem z kryptomeny na eura. Je absolutne jedno ci si to potom vyplatim postovou poukazkou, prevodom na ucet, pojdem si po to osobne alebo to necham lezat len tak na burze. To je tu snad kazdemu jasne. Ja som nic nepredal. Nemal som z toho ziaden prijem a nemam teda z coho platit dane.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Ok, tak potom je všetko jasné:)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

Dana napísal:Stály byt sa nemyslí vlastníctvo, ale kde sa zdržiavaš (bývaš). Musí to byť bývanie na časovo neobmedzenú dobu. Čo spĺňa trvalý pobyt príp. nájom na neurčito. Vlastniť nemusíš vôbec nič. Na vlastníctvo by sa prihliadalo až pri životných záujmoch, ale aj to nemusí nič znamenať, aj keď niekedy môže.
toto je ale strasny nezmysel a modlim sa, aby si sa mylila. vies to niekde overit? ja zijem v cesku uz cele roky, nikdy som nemal na dobu neurcitu najom (dokonca ani prac. zmluvu) a trvaly pobyt mam doma u rodicov, odkial som odisiel pred 10 rokmi. nechce sa mi menit trvaly pobyt, ked vobec netusim, kde sa nakoniec usadim. z toho co tvrdis by som mal odvadzat dan z prijmu slovensku a nie cesku a nebojim sa povedat, ze by to bol pripad dalsich minimalne 100 tis. slovakov zijucich v cesku.
Power of Knowledge
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Z logiky veci "stály byt" je proste stály a nie nejaká určitá doba aj keď tak to doslova napísané nie je.
Ak si za tak dlhý čas nepožiadal v ČR o trvalý pobyt, lebo nevieš kde by si ho mal mať:) tak je najlepším riešením požiadať ČR o potvrdenie o daňovom domicile ako písal reitrader (zaškrtneš "požaduji vyšší ověření"). Ak ti ho dajú, potom ti ho naše úrady musia uznať.

http://www.financnisprava.cz/cs/mezinar ... -dokumentu" onclick="window.open(this.href);return false;


Inak je poradie: ak sa nedá určiť v ktorom štáte máš stály byt, v ktorom štáte bude stredisko tvojich životných záujmov, ďalšia kategoria je, v ktorom štáte si štátnym príslušníkom , čo si predpokladám u nás :)

Ak pracuješ v ČR, dane zo zamestnania platíš v ČR. Na Slovensku by si mal povinnosť podávať tzv. "informačné DP" v ktorom štáte poberáš príjmy a aké, čo viem, že veľa ľudí ani netuší, že nejaká taká povinnosť je.
Ak máš okrem zamestnania aj iné príjmy (trading) tie si mal zdaňovať u nás pokial by si nemal od ČR potvrdenie o daňovom domicile.
Naposledy upravil/-a Dana v Ne 14 01, 2018 1:24 pm, upravené celkom 2 krát.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aurelio napísal: nebojim sa povedat, ze by to bol pripad dalsich minimalne 100 tis. slovakov zijucich v cesku.
Nikoho nesudim, neodsudzujem ani nikomu neradim. Ale nie je vysledkom, ze z makroekonomickeho pohladu zaplatene dane 100 tisic Slovakov skoncia u rodicoch svojich rovesnikov v Cesku a nie svojich na Slovennsku?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa SomPanko »

Otázne je, či by aj tak neskončili niekde inde aj keď by tie dane platili tu. V každom prípade je podľa mňa úplne v poriadku platiť dane tam, kde žiješ, pracuješ a plánuješ sa tam usadiť. Mne by práve naopak pripadalo zvláštne, keby som žil v CZ a platil by som dane na Slovensku.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

Rokosák napísal:
Ale nie je vysledkom, ze z makroekonomickeho pohladu zaplatene dane 100 tisic Slovakov skoncia u rodicoch svojich rovesnikov v Cesku a nie svojich na Slovennsku?
sry, nerozumiem otazke.
Power of Knowledge
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

SomPanko napísal:Otázne je, či by aj tak neskončili niekde inde aj keď by tie dane platili tu. V každom prípade je podľa mňa úplne v poriadku platiť dane tam, kde žiješ, pracuješ a plánuješ sa tam usadiť. Mne by práve naopak pripadalo zvláštne, keby som žil v CZ a platil by som dane na Slovensku.
mne to tiez pride takto logicke. pripadne ak chce slovensko odo mna kradnut, tak mi to ma oznamit, ja si rozhodne nebudem studovat medzinarodne danove zmluvy a zakony. vypalne platim ceskej republike, lebo tu zijem, pracujem, podnikam aj trejdim. tento rok odchadzam do polska, budem tam viac ako polroka, tak budem dane zo zamestnania platit tam, dane z podnikania v cesku, kedze tu podnikam, a trading tiez v cesku, kedze som evidovany u ceskeho lynx.
Power of Knowledge
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Aurelio keď tam podnikáš, tak by ti daňový domicil o to skôr mohli dať. Ale vybav si ho čím skôr. Ideálne pred odchodom do Poľska.

Že máš český lynx vôbec neznamená že príjmy z tradingu daníš tam, ale podľa svojej rezidencie, nie sídla brokera. A tá je dosť otázna, či by bola v ČR.Ja si myslím, že skôr nie.

Neviem, či aj predtým si takto odchádzal z ČR na dlhší čas, lebo ak nie si tam 5 rokov nepretržite, tak trvalý pobyt nemusia dať ani po 10 rokoch. (odchody by si mal hlásiť cudzineckej polícii). Takže teraz by si mal prerušený pobyt a 5 rokov sa asi počíta odznova (neviem naisto). Ale v minulosti si už možno tých 5 rokov získal, ak by si chcel o TP požiadať.
Neviem presne ako to tam funguje, ale na nete bolo, že niekto ani po 12 rokoch ten trvalý pobyt nezískal, lebo na nejaký čas odišiel.

Príjmy z Poľska potom tiež musíš v DP uvádzať aj keď už boli zdanené. Štát ti nepoviem :).
Držím palce nech ti domicil dajú, lebo vieš potom kde:)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

Dana napísal:Aurelio keď tam podnikáš, tak by ti daňový domicil o to skôr mohli dať. Ale vybav si ho čím skôr. Ideálne pred odchodom do Poľska.

Že máš český lynx vôbec neznamená že príjmy z tradingu daníš tam, ale podľa svojej rezidencie, nie sídla brokera. A tá je dosť otázna, či by bola v ČR.Ja si myslím, že skôr nie.

Neviem, či aj predtým si takto odchádzal z ČR na dlhší čas, lebo ak nie si tam 5 rokov nepretržite, tak trvalý pobyt nemusia dať ani po 10 rokoch. (odchody by si mal hlásiť cudzineckej polícii). Takže teraz by si mal prerušený pobyt a 5 rokov sa asi počíta odznova (neviem naisto). Ale v minulosti si už možno tých 5 rokov získal, ak by si chcel o TP požiadať.
Neviem presne ako to tam funguje, ale na nete bolo, že niekto ani po 12 rokoch ten trvalý pobyt nezískal, lebo na nejaký čas odišiel.

Príjmy z Poľska potom tiež musíš v DP uvádzať aj keď už boli zdanené. Štát ti nepoviem :).
Držím palce nech ti domicil dajú, lebo vieš potom kde:)
sorry Dana, ale toto pocujem prvykrat v zivote a samozrejme nebudem venovat svoj volny cas studiu neprehladnej legislativy. ak ma chce slovensky stat okradat, tak sa ma prihlasit a oznamit mi to (a vybavit si to s ceskym statom). kedze zijem v cr, tak vypalne budem platit tu. nebranim sa platit spravne, ale urcite nebudem behat po uradoch a vybavovat domicily a neviem co vsetko este. stat tu ma byt pre mna a ne ja pre neho. zivot urcite nebudem travit behanim po uradoch a citanim nezmyslov. email maju vsetci, na firmu i datovu schranku. nech si to financna sprava sr, cr a polska vybavia medzi sebou a iba mi oznamia za ktoru cinnost mam kde platit kolko. ja fakt nemam zaujem kratit dane, ale ani travit desiatky hodin tyzdenne studiom a behanim po uradoch. na to platim zbytocnych uradnikov, aby to urobili za mna.
Power of Knowledge
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Ja osobne som mal z tejto diskusie pocit, ze vybavenie si danovej rezidencie v inom state je nadludsky vykon a pomaly budeme posielat exekutorov na emigrovanych slovakov do USA z 1968 za neplatenie dani :oops: . Neviem, podla mna to taketo narocne nemoze byt.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Emigrujúci do USA v 68 tu dávno trvalý pobyt nemá.
Položte si otázku prečo sa nechcete vzdať trvalého pobytu u nás resp. prečo sa nedostaví snaha vybaviť si ho v druhom štáte?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Obycajne so smenou trvaleho pobytu suvisi zmena vsetkych dokladov (=cestovanie+cas+poplatky), nahlasovanie v bankach, v poistovniach a u vsemoznych poskytovatelov sluzieb od telefonu po vodarne. Lebo vsade chcu mat aktualne udaje o trvalom bydlisku osoby ktorej poskytuju sluzby. Na adresy byvaleho bydliska aj tak bude nasledujucich 10 rokov este chodit nejaka zabudnuta posta. Cize menit trvaly pobyt trebars kazdy rok je asi sialenstvo - hlavne z dovodu byrokracie okolo toho. Musel by som tym usetrit aspon 1500E na daniach aby sa mi oplatilo nieco take riesit. Navyse zmenami bydliska by som sa do hladacika danoveho uradu (a inych uradov) praveze dostal, nez ked ho zmenim raz za 30 rokov.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

Dana napísal:Emigrujúci do USA v 68 tu dávno trvalý pobyt nemá.
Položte si otázku prečo sa nechcete vzdať trvalého pobytu u nás resp. prečo sa nedostaví snaha vybaviť si ho v druhom štáte?
pretoze este neviem kde budem zit. a nechce sa mi behat po uradoch - myslim to smrtelne vazne, behat po uradoch je ta posledna vec akou chcem travit svoj zivot. stat ako cesky, tak i slovensky ma informaciu kde sa cele roky nachadzam, nech sa paci, mozu mi automaticky menit trvale pobyty a neobtazovat ma tym ... platim si za to zbytocnych uradnikov. tak isto nemam problem platit vypalne kde ho podla ich vymyslenych, nezmyselnych, neprehladnych a komplikovanych pravidiel platit mam. nech si to vybavia medzi sebou a nech mi daju vediet kde a kolko. nemam najmensi problem. kontakty na mna maju.

ale ocakavat, ze ja budem behat po ich uradoch, studovat tie dristy jak tu bol priklad v nejakej teme, ze nejaky paragraf odkazuje na iny zakon a ten zas na iny a ten na dalsi atd atd az pri 28. odkaze zistime, ze je to nezmysel a odkazuje to opat na zaciatok; alebo si dokonca platit danove poradenstvo z vlastnych, aby som porozumel ich hlupostiam, tak to ani nahodou, takto ja svoj volny cas rozhodne travit nebudem. maju na to armadu zbytocnych uradnikov, ktori su nami plateni presne od toho.

a preco mam stale rodicovsku adresu jak trvaly pobyt? rodicia sa za poslednych 30 rokov stahovali iba raz a aj to vramci jedneho sidliska. ja som zil za poslednych 10 rokov v 5 krajinach, ak mam pocitat to dalsie stahovanie, tak to bude 6 v celkovo 8 mestach a v takej bratislave som zil snad na 7 roznych adresach.
Power of Knowledge
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Aurelio ja to chápem. Ale ak úradníci na to dôjdu, (neprajem ti to) obvykle zľutovanie neplatí resp. povedia, že pokutu musia dať. (nemám na mysli účinnú ľútosť).
A ide o tie príjmy z tradingu, dane si mal z nich odvádzať u nás. Si jasným rezidentom SR, pretože len u nás máš stále bývanie. U podnikania tiež, 4 % doplácať, keďže my máme vyššie dane ako ČR. Ale to by ti nezdaniteľná čiastka snaď vykryla.
Tu je ťažké čo s tým, sama neviem čo by som robila. Ak si však presvedčený, že sa ubrániš ak by bolo zle, tak nechať to tak.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"