Dane z BTC

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Aurelio »

jogo napísal: Za tie dane a odvody dostanu bezni ludia viac-menej bezplatne:
-skolstvo
-zdravotnictvo
-dochodky
-policajnu a sudnu ochranu
-nejake vojsko, ktore by nas ubranilo proti rovnocennym statom, urcite nie pred velmocami
-nejake socialne zabezpecenie, aby nas dlhodobo nezamestnani od hladu neprepadavali
-cesty
-dotovane potraviny, inac by boli mozno o polovicu drahsie
-nejaku hygienu predaja a restauracii, statny dozor nad pracoviskami atd.
Zda sa ti to malo? Vies si predstavit, ze by sme sa na hore uvedene veci mali dobrovolne skladat?
Druha vec je, ze mohli by to robit podstatne lacnejsie, ak by tolko nekradli, ale to uz je ina tema.
ano, zda sa mi to priserne malo. uvedomujem si ake su sluzby statu a aj aka by mala byt za ne primerana cena ... asi tak 10 nanajvys 20% toho co dnes na daniach vyberu. asi si v zivote nestretol nikoho, kto pracoval v statnej sprave, co? tolko co sa prehajdaka na zbytocnych mzdovych nakladoch, neefektivnostiach, predrazenych tendroch, inych zlodejinach je az nenormalne. keby si v roku 2018 trochu zefektivnil procesy, prepustil 70% uradnikov, zefektivnil a stransparentnil obstaravanie a celkovo riadil stat ako firmu, tak dnes pri DESATINOVOM az PATINOVOM danovom vybere by si tvoril este prebytok statneho rozpoctu (!). stacila by jedna dan zo spotreby, ludia by mali dvojnasobne platy a bolo by tu sveta zit /dvojnasobne preto, lebo dnes ti polku z vyplaty sprosto ukradnu na take chutovky ako bol napr podvod rozsahu nastenkovy tender za 150 MILIONOV eur /
Power of Knowledge
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Glogol »

Mam obavy ze vlastnik BTC bude pomaly povazovany za drogoveho dealera, paseraka, vraha malych deti a bude sa zdanovat 90 percentnou danou zisk a mozno aj na stratu sa daco vymysli.
Rozmyslam ci do ujasnenia danoveho zakona na cryptos nie je pre zacinajucich crypto spekulantov lepsie
robit nejake crypto obchody cez obchodnika co nerobi realne crypto vysporiadanie. Nieco ako nevyhodne Plus500.
( iba predpokladam ze u nich nebudem vlastnikom BTC). Spread je sice ovela nevyhodnejsi ale moznost zapocitavat si
crypto zisky-straty s akciovymi ziskami a stratami je pre mna ovela dolezitejsia. Nevidim rozdiel v spekulacii na BTC
a v spekulacii na NASDAQ. Ak nie som vlastnikom BTC tak danovo by to malo byt v jednej kolonke ako NASDAQ. Vas nazor ?
Mate tip na takeho obchodnika s lepsim spreadom a vacsim poctom cryptos ? Pozrel som sa na Plus500 a celkom sa mi paci. Maju tam dokonca aj moju vyhliadnutu IOTU, kvoli ktorej som tyzden premyslal ako na cryptos ...babral sa s coinbase, binance ...Normalne vazne uvazujem ze sa vykaslem vsetky cryptoburzy aj tak som do toho vela nechcel dat ...a dam par EUR do IOTY cez Plus500.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Ja som si pozeral cez moje Degiro a existuju priamo ETF, ktore kopiruju kurz BTC alebo inych kryptomien. Takze ak budes drzat dlhsie ako rok, tak podla slovenskej legislativy si oslobodeny od dane. Ironicke, ze ak tie BTC priamo vlastnis, tak mas platit 39%.

Nevyhodou je to, ze tam asi nenajdes vsetky meny, mozno sa mylim. Ja osobne IOTA neodporucam, pozri sa skor na Raiblocks. V tom vidim buducnost.

Inac najviac ma stve ako sa ten Kazimir vyskiera do kamery a uplne priamo hovori, ze kryptomeny su pouzivane hlavne podvodnikmi a mozu sa pouzit na financovanie terorizmu. Idiot jeden. Hlavne, ze chce nase peniaze.

Ja chapem, ze nejake dane musia byt aby stat fungoval. Ak by to bolo 10-20%, tak to prekusnem. Ale 39% priamo a nasledne zo zvysku minimalne 20-25% nepriamo cez DPH + spotrebne dane a rozne poplatky? Ako to, ze Cesko vyberie z predaja bitcoinov 15% a funguje nie ze rovnako, ale este lepsie ako Slovensko?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

SaS-ke môžeme vďačiť za tie odvody a pritom sami neukazujú ochotu ich platiť. Pri prenájme si ich znížili okamžite a teraz ich chce Miháľ znižovať len pre živnostníkov. Pre všetky skupiny by ho ani náhodou nenapadlo
K čomu vyberanie odvodov pomohlo ani písať netreba.

Glogol
Keď obchoduješ indexy cez CFD-ka a crypto bude tiež cez CFD, tak potom áno je to 1 skupina, ktorá sa môže spolu započítať resp. ak to budú ETF-ka s ETF, ale Plus 500 ani neviem či má ETF.
Presvedčenie však, aby sa akcie,opcie a derivátové obchody v skutočnosti nemohli naozaj spolu započítať nezdieľam, hlavne ak všetky 3 inštrumenty máš na 1 účte, ktorý by mali brať ako celok. Nikto to však nepotvrdil, tak zatiaľ to radšej berme, že sa nedá.
Zrejme za posledných 10 rokov nikto nemá ani skúsenosť či by ho stíhali ak nebude platiť dane, keď je pod vkladom alebo pod bodom posledného zdanenia.

A k tomuto :

Nakup crypta_A za eura a nasledne nakup crypta_B za crypto_A sa bude povazovat za predaj crypta_A a bude treba pocitat danovy zaklad ? Nemozu sa zapocitavat zisky straty z crypta so ziskami a stratami z akcii ?

Nákup B = predaj A, inak by si ten nákup nemohol urobiť, ak ďalšie peniaze nepribudli.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa emr »

Dana napísal: Nakup crypta_A za eura a nasledne nakup crypta_B za crypto_A sa bude povazovat za predaj crypta_A a bude treba pocitat danovy zaklad ? Nemozu sa zapocitavat zisky straty z crypta so ziskami a stratami z akcii ?

Nákup B = predaj A, inak by si ten nákup nemohol urobiť, ak ďalšie peniaze nepribudli.
Takze pri predaji A = nakupe B si mam vypocitat ci od nakupu A (bez ohladu na to ci som ho kupil za fiat alebo za inu kryptomenu) kurz A voci fiatu nestupol a pripadny pozitivny prirastok zdanit? :D

Dana, ze si ty Kazimirova prava ruka :lol:

No to by boli uz velke haluze. Ja som ten Kazimirov zvast na tlacovke chapal tak, ze zdanovany by mal byt iba prevod medzi cryptom a fiatom a prevod medzi cryptom a tovarom/sluzbami. Vymeny v ramci crypto by sa nemali zdanovat.
Inac by to viedlo k solidnym haluziam napr. pre day traderov, alebo algo traderov. Dan by rychlo prevysila vsetky vynosy.

I ked u Kazigrafa tazko povedat, ten banan odkedy ho sledujem len zavadza nove dane a existujuce zvysuje. A este za to dostava od komunistov z EU metale :?
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Inac mozno je nutne zdoraznit, ze vymienas cryptoA priamo za cryptoB bez medzikroku (predanie za €). Neviem, v tomto sa nevyznam, ale nemame nejaky zakon, ze ak vymienas za totozny "nastroj", tak sa to nerata ako danova udalost? V niektorych statoch to tak maju.

Inac pri crypto vela ludi pouziva botov a automaticke arbitraze atd. vo velkom objeme. Ten pocit, ked mas 320 MB .csv subor s 1 200 000 riadkami predajov a musis kupit vsetky krabice v obuvnictve, aby si to kazimirovi mohol zaslat, nech ti z toho vyrata dane :lol: :lol:
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Glogol »

Dana napísal: Presvedčenie však, aby sa akcie,opcie a derivátové obchody v skutočnosti nemohli naozaj spolu započítať nezdieľam
Som nepochopil. Kto povedal, ze sa nemozu ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

Glogol napísal:Mam obavy ze vlastnik BTC bude pomaly povazovany za drogoveho dealera, paseraka, vraha malych deti a bude sa zdanovat 90 percentnou danou zisk a mozno aj na stratu sa daco vymysli.
Rozmyslam ci do ujasnenia danoveho zakona na cryptos nie je pre zacinajucich crypto spekulantov lepsie
robit nejake crypto obchody cez obchodnika co nerobi realne crypto vysporiadanie. Nieco ako nevyhodne Plus500.
( iba predpokladam ze u nich nebudem vlastnikom BTC). Spread je sice ovela nevyhodnejsi ale moznost zapocitavat si
crypto zisky-straty s akciovymi ziskami a stratami je pre mna ovela dolezitejsia. Nevidim rozdiel v spekulacii na BTC
a v spekulacii na NASDAQ. Ak nie som vlastnikom BTC tak danovo by to malo byt v jednej kolonke ako NASDAQ. Vas nazor ?
Mate tip na takeho obchodnika s lepsim spreadom a vacsim poctom cryptos ? Pozrel som sa na Plus500 a celkom sa mi paci. Maju tam dokonca aj moju vyhliadnutu IOTU, kvoli ktorej som tyzden premyslal ako na cryptos ...babral sa s coinbase, binance ...Normalne vazne uvazujem ze sa vykaslem vsetky cryptoburzy aj tak som do toho vela nechcel dat ...a dam par EUR do IOTY cez Plus500.
U FO si zisk/stratu z CFD tj. derivatov nie je mozne uplatnit so ziskom/stratou z CP (teda aj akcii), ani z opcii a ani voci inym prijmom. A ono to plati celkovo pre kazdy kategoriu prijmov, ze sa zisk/strata neda zapocitat s inou kategoriou.

Nedavno sme k tomu spravili aj clanok http://ako-investovat.sk/clanok/1441/ak ... ba-a-firma" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a andre v Pi 19 01, 2018 9:49 am, upravené celkom 3 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Glogol napísal: Som nepochopil. Kto povedal, ze sa nemozu ?
Presne ako pise Andre. Zisky z akcii sa zdanuju v inej kategorii ako zisky z opcii a v inej ako zisky z derivatov. V danovom priznani mas na kazde zvlast kolonku a nemozes si trebars stratami z akcii znizovat zdanitelny zaklad z obchodovania derivatov. Toto uz urcite vedia aj bezni daniari a aj pri priebeznej kontrole by im to hned udrelo do oci.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Glogol »

moja frustracia dosahuje maxima, narobime kategorie, ziskovu zdanime 39%, stratovu si nechaj, v sumare budes rad ak ti daco ostane... Jasne ze voci inym prijmom to chapem ale CFD a CP nie.
Ak zaratam stratu casu na studium nastroja, techniky, danovych veci tak pomer (riziko+cas)/cisty_prijem je velmi zly. Asi budem cakat na crypto_ETF. ETF a CP by mali byt ta ista kategoria a zatial mam len CP.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Glogol napísal:narobime kategorie, ziskovu zdanime 39%, stratovu si nechaj, v sumare budes rad ak ti daco ostane...
Presne takto to je. Dalej ziskovy rok V DANEJ KATEGORII zdan a stratovy si nechaj. A je len otazka casu kedy niekto pride s tym ze ziskovy mesiac zdan a stratovy si nechaj.

System je postaveny tak, aby si si sadol na zadok ako cigani, nic nerobil a bral davky a zivoril z 200e na mesiac. Alebo aby si isiel za pas a makal tam za 600e/mesacne. A potom so zdanenymi peniazmi platil tovary zatazene spotrebnymi danami.

Alebo aby si sa pridal k vladnucej mafii a neplatil ziadne dane, ziadne pokuty, bral si z vybranych dani - lebo budes mat kamaratov na spravnych miestach a funkcia ti dovoli rozhodovat nad "spolocnymi" zalezitostami.
To ale nie je ziadna novinka, lebo takto to bolo aj pred 50 rokmi, aj pred 100 rokmi, aj pred 500 rokmi. A dlho este bude.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Glogol »

Presne. Myslim, ze aj preto frustracia mas prerasta do zaujmu o cryptos. Nemam nic proti normalnym daniam, nominalne najviac vo svojom zivote som doplatil ked bola Miklosova rovna. Doteraz pamatam vyskocene oci a nechapavy pohlad postarky ( chcel som mat dozivotny doklad). Potom sa aj akosi prestalo darit a vzorec (riziko+cas)/cisty_prijem sposoboval nechut ....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Emr, ja som to nevymyslela :) , iba ti tlmočím, ako by to daniari vnímali.
Predáš A, aby si kúpil B - nepodstatné, že v skutočnosti si za eura nepremieňal. Ako keby sa to stalo a urobil by si potom nákup B.
Tak je to aj u CP, kde tiež nezáleží na tom, že sa peniaze na bankový účet nedostali.
Jediné, čo sa dá, je zarátať si stratové obchody oproti ziskovým v rámci roka.
Či to niekto podľa predstáv daniarov bude robiť alebo nebude, je mi jedno :)
Raitrader, chápem to, že ten medzikrok je vynechaný. Ale z ich strany nezájem, ako keby sa to stalo.

Glogol, ja to tiež chápem voči iným príjmom, tu to zmysel nedáva. Ale oficiálne 1 riadok = 1 druh príjmu, ktoré sa nedajú medzi sebou započítať.
Nikto zatiaľ nepovedal, že sa to v tomto prípade započítať môže, ak sa nikto zatiaľ na to asi nepýtal (ja tiež nie).
V 1. fáze som len položila otázku o vysvetlenie vety "na straty sa neprihliada" keďže je ju možné pochopiť dvojako.
Či bude rozumná odpověď alebo sa budú snažiť kľučkovaním odpovedi vyhnúť, neviem:)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Inac, tak som si studoval rozne zakony aj v okolitych krajinach, ktore sa uplne jasne vyjadrili k tejto problematike. Slovinsko definuje kryptomeny ako hnutelny majetok a tiez sa vyjadruje v zmysle, ze to nie je financny nastroj. Predaj hnutelneho majetku v Slovinsku je oslobodeny od dane.

Preto by ma zaujimalo, ci by sa dalo hadat s daniarmi o tom, ze kedze sa jasne vyjadrili, ze bitcoin nie je financny nastroj (to mame overene z financnej spravy), tak ty ho teda povazujes za hnutelny majetok. A v tomto mame rovnaky zakon ako v Slovinsku - predaj hnutelneho majetku je na Slovensku oslobodeny od dani z prijmu. Co myslite? Kde inde by zaradili bitcoin ak nie do hnutelneho majetku?

I ked je mi jasne, ze by to bolo asi na dlho, plus nejake dotahovanie po sudoch. Avsak aj tak ma zaujima vas pohlad na dane riesenie a zaradenie do hnutelneho majetku.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Inac este uvaha c.2.

Bitcoin mozete predavat vo fyzickej podobe. Urcite ste videli v spravach, novinach atd. väcsinou ukazuju rozne bitcoin mince a podobne. Vola sa to papierova penazenka. Funguje to jednoducho, je tam vytlaceny a skryty verejny a privatny kluc, vsetko co je nutne na "ovladanie" bitcoinu. Moze to byt aj klasicky papier, kde su vytlacene dane "hesla". Co teda ak by som niekomu proste predaval tento papier? Je to hnutelny majetok? Urcite to nie je cenny papier.

Ako to teda je?

Dalsia uvaha - ak by to bol problem, tak proste predavate len kus farebneho papiera a kupujuci je ochotny zaplatit tak vysoku sumu za ten papier :lol:
Posledna uvaha - v podstate je uz len krocik od toho aby ste sa s kupujucim dohodli na tom, ze bitcoiny mu tajne poslete a akurat spisete darovaciu zmluvu, ze vam proste chce darovat xy tisic eur, len tak :lol:

Vas nazor?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

raitrader napísal:Inac, tak som si studoval rozne zakony aj v okolitych krajinach, ktore sa uplne jasne vyjadrili k tejto problematike. Slovinsko definuje kryptomeny ako hnutelny majetok a tiez sa vyjadruje v zmysle, ze to nie je financny nastroj. Predaj hnutelneho majetku v Slovinsku je oslobodeny od dane.

Preto by ma zaujimalo, ci by sa dalo hadat s daniarmi o tom, ze kedze sa jasne vyjadrili, ze bitcoin nie je financny nastroj (to mame overene z financnej spravy), tak ty ho teda povazujes za hnutelny majetok. A v tomto mame rovnaky zakon ako v Slovinsku - predaj hnutelneho majetku je na Slovensku oslobodeny od dani z prijmu. Co myslite? Kde inde by zaradili bitcoin ak nie do hnutelneho majetku?

I ked je mi jasne, ze by to bolo asi na dlho, plus nejake dotahovanie po sudoch. Avsak aj tak ma zaujima vas pohlad na dane riesenie a zaradenie do hnutelneho majetku.
V kontinentalne EU nie je precedencne pravo. Cize ak sa Slovinsky uradnici rozhodnu zaradit k nejakemu datumu kryptomeny medzi komodity, alebo im spravia samostatnu kategoriu (co su navrhy na urovni EU) na prechadzajue vyjadrenia sa nebude prihladiat.

A uz vobec nie na Slovensku na vyjadrenia v inom state..
raitrader napísal:Inac este uvaha c.2.

Bitcoin mozete predavat vo fyzickej podobe. Urcite ste videli v spravach, novinach atd. väcsinou ukazuju rozne bitcoin mince a podobne. Vola sa to papierova penazenka. Funguje to jednoducho, je tam vytlaceny a skryty verejny a privatny kluc, vsetko co je nutne na "ovladanie" bitcoinu. Moze to byt aj klasicky papier, kde su vytlacene dane "hesla". Co teda ak by som niekomu proste predaval tento papier? Je to hnutelny majetok? Urcite to nie je cenny papier.

Ako to teda je?

Dalsia uvaha - ak by to bol problem, tak proste predavate len kus farebneho papiera a kupujuci je ochotny zaplatit tak vysoku sumu za ten papier :lol:
Posledna uvaha - v podstate je uz len krocik od toho aby ste sa s kupujucim dohodli na tom, ze bitcoiny mu tajne poslete a akurat spisete darovaciu zmluvu, ze vam proste chce darovat xy tisic eur, len tak :lol:

Vas nazor?
Co je CP je v zakone presne definovane:
§ 2

(1) Cenný papier je peniazmi oceniteľný zápis v zákonom ustanovenej podobe a forme, s ktorým sú spojené práva podľa tohto zákona a práva podľa osobitných zákonov,1) najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči zákonom určeným osobám.

(2) Sústavu cenných papierov tvoria tieto druhy cenných papierov:

a) akcie,2)

b) dočasné listy,3)

c) podielové listy,4)

d) dlhopisy,5)

e) vkladové listy,6)

f) pokladničné poukážky (§ 3),

g) vkladné knižky,7)

h) kupóny (§ 4),

i) zmenky,8)

j) šeky,8)

k) cestovné šeky,9)

l) náložné listy,10)

m) skladištné listy,11)

n) skladiskové záložné listy,12)

o) tovarové záložné listy,12)

p) družstevné podielnické listy,13)

r) investičné certifikáty,

s) vkladové potvrdenky,

t) certifikáty podľa osobitného predpisu,13a)

u) iný druh cenného papiera, ktorý za cenný papier vyhlási osobitný predpis.
Naposledy upravil/-a andre v Pi 19 01, 2018 11:47 am, upravené celkom 1 krát.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

No ved to prave vravim, bitcoin NIE JE cenny papier. Je to teda hnutelny majetok? Ak ano, je oslobodeny od dani z prijmu.

Podotazka - fyzicky bitcoin (vo forme minci, papieru) - je to hnutelny majetok? Da sa chytit do ruky, da sa preniest. Mozeme ho povazovat za hnutelny majetok? Ak nie, co to teda je? Ak je obraz hnutelny majetok, tak potom aj papier s mojim privatnym klucom k mojmu bitcoinu je uplne rovnako hnutelny majetok?
Pripadne mozeme rovno ignorovat co je na tom papieri a mozem to proste niekomu predat ako normalny klasicky papier? Je to vec kupujuceho, ze mi chce zaplatit tak vela penazi za ten papier.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

raitrader napísal:No ved to prave vravim, bitcoin NIE JE cenny papier. Je to teda hnutelny majetok? Ak ano, je oslobodeny od dani z prijmu.

Podotazka - fyzicky bitcoin (vo forme minci, papieru) - je to hnutelny majetok? Da sa chytit do ruky, da sa preniest. Mozeme ho povazovat za hnutelny majetok? Ak nie, co to teda je? Ak je obraz hnutelny majetok, tak potom aj papier s mojim privatnym klucom k mojmu bitcoinu je uplne rovnako hnutelny majetok?
Pripadne mozeme rovno ignorovat co je na tom papieri a mozem to proste niekomu predat ako normalny klasicky papier? Je to vec kupujuceho, ze mi chce zaplatit tak vela penazi za ten papier.
Ty sa snazit uplne prekrutit co je kryptomena. Na papier vies vytlacit len nejake pristupove udaje. Nevies tam fyzicky dat ten BTC..

To je ako keby si tvrdil, ze dom je hnutelna vec. Lebo ho reprezentuje list z vlastnictva domu a ten vyjadruje aj tvoje vlastnictvo tohoto domu...
Naposledy upravil/-a andre v Pi 19 01, 2018 1:15 pm, upravené celkom 3 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Railtrader, moze ti byt uplne jedno co logicky BTC je. (Ak to spravne chapem, BTC je zhluk udajov). Dolezite je ako ho definuje statna sprava, ked sa konecne k tomu odhodla. A ta sa odhodla az po vzore USA a EU.
Samozrejme dane a poplatky budu chciet vybrat aj z obdobia ked sa k tomu este nevedeli ako maju postavit.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

No a ja predavam ten papier, mincu. Je to problem? Ak si videl v novinach/TV ako stale ukazuju tie fyzicke bitcoiny - tie si mozes realne kupit. A kupujuci tie hesla nikdy pouzit nemusi. Proste moze dalej predat ten fyzicky papier/mincu. Ide o predaj vlastne vyrobenej mince, o to ma kupujuci zaujem. O bitcoine nemusi byt ani zmienka.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

Ved k tomu uz existuje X stanovisk, to ze ich casom zmenia na tom nic nezmeni..

napr. https://www.etrend.sk/financie/prijem-z ... danit.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Z dôvodu absencie usmernenia k zdaneniu daného príjmu v SR by som osobne vychádzal z názorov IRS (pozn. americká vládna agentúra zodpovedná za výber daní a uplatnenie daňového práva), ktorá sa problematikou bitcoinov (ďalej aj „BTC") doposiaľ asi najviac zaoberala.

Mám teda zato, že bitcoin, resp. iné formy kryptomien je nutné považovať za osobný majetok, nie však za menu. Vyššie uvedené potvrdzuje aj tlačová správa NBS z 26. 11. 2013, ktorá menu bitcoin nepovažuje za jednu z uznaných národných mien.

V zahraničí sa zväčša na bitcoin hľadí ako na „investičné aktívum" obdobné napríklad zlatu, striebru a podobne. A zisk dosiahnutý z jeho konverzie do tzv. „fiat" mien (napr. EUR, USD) sa považuje za príjem z kapitálového majetku.
Ked ti to nestaci napis si ziadost o info sam cez: https://www.financnasprava.sk/sk/kontak ... omunikovat" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a andre v Pi 19 01, 2018 12:14 pm, upravené celkom 1 krát.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Pisal som a napisali mi, ze ho nemaju zadefinovany a nevedia mi odpovedat, ale zaroven ze to nie je financny nastroj/cenny papier. Takze prijem z kapitaloveho majetku sa neda aplikovat.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

Pytal si sa aj na to podla akeho § to mas zdanit?

Mozno by bolo vhodne keby si sem pastol tu odpoved a cela tato debata tym padom bude bezpredmetna..
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

V súčasnosti nie je na území Slovenskej republiky vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách. Podľa zákona o cenných papieroch sa do sústavy cenných papierov nezahrňuje žiadna kryptomena, preto príjem z jej predaja nemožno považovať za príjem z prevodu cenného papiera.

Ani zákon o dani z príjmov nerieši konkrétne zdaňovanie príjmov z predaja bitcoinov, ako aj iných kryptomien. Podľa zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom fyzickej osoby je však každý príjem, ktorý je predmetom dane z príjmov a ktorý nie je oslobodený od dane z príjmov podľa zákona o dani z príjmov alebo medzinárodnej zmluvy. Za príjem sa považuje peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby.

Preto príjem z predaja bitcoinov je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, a to ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov, ktorý fyzická osoba je povinná zdaniť cez podané daňové priznanie k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie, a to ako "iný" príjem. Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie skutočne dosiahnutý príjem z predaja bitcoinov znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Do výdavkov je možné zahrnúť cenu zaplatenú za obstaranie bitcoinov.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Raitrader, ešte sa ich môžeš spýtať na tú hnuteľnú vec, nestojí to nič.
Prečo by sme sa v §8 nemohli riadiť Občianskym zákonníkom, podľa ktorého to je hnuteľná vec. Nemali chudáci za tie roky čas, zaviesť medzi oslobodené príjmy slovíčko "hmotných". Aby to bolo "predaj hmotných hnuteľných vecí". Hneď by to bolo každému jasnejšie. Ako tvrdiť, že sa tu máme riadiť Trestným zákonom. :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Alebo ak je to nehnuteľná vec, oslobodenie po 5 rokoch? Prečo by to malo hneď patriť v 8-ke pod "Iné"
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Spytat sa ich mozem, ale podla mna pride podobna odpoved v style, ze to v zakone nie je jasne definovane a preto to dajme radsej do polozky "ine", nech to moze zdanit miesto 0% plnou 39% sadzbou :-). Bol by som vsak zvedavy, ci by sa to dalo napadnut na sude s tym, ze to je proste hnutelny majetok, ak to sami vylucili z cennych papierov. A je to tak, ako pises, zakon pise o hnutelnych, nespomina homtne alebo nehmotne veci. Takze je tam dost priestoru na manevrovanie.

A nehnutelnost - no neviem, to mi pride zvlastne. Nehnutelnost mi skor pasuje na budovy a podobne doslova nehnutelne veci. Ale to je len moj nazor laika.

Avsak v jednom aj druhom pripade by to za istych podmienok malo byt bez dane.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Inac, uz sa to rozoberalo na etrende, avsak je to nazor niekoho z accacce, nie financnej spravy:
https://www.etrend.sk/financie/obchodov ... rijem.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Zaoberali sme sa však aj otázkou , či je príjem z predaja bitcoinov možné považovať za oslobodený od dane v súlade s §9 ods.1 písm. c) ZDP. Predmetné ustanovenie oslobodzuje od dane príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré daňovník nemá zahrnuté do obchodného majetku.

Upozorňujem, že slovenská právna úprava neupravuje pojem „vec“. Občiansky zákonník z roku 1950 sa definíciou „veci“ zaoberal, pričom ju v právnom zmysle slova definoval ako ovládateľný hmotný predmet a prírodnú silu, ktoré slúžia ľudskej potrebe. Mám preto zato, že napr. v prípade bitcoinov sa v žiadnom prípade nemôže hovoriť o ovládateľnom hmotnom predmete, keďže jeho povaha je nehmotná. Som toho názoru, že príjem z predaja bitcoinov nie je možné oslobodiť od dane.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa Dana »

Tak potom neviem, noo. Od toho sú už väčší odborníci :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Jasne to budu mat az po prvych sudnych sporoch (precedensoch), lebo zvysne sudy dost prihliadaju podobne pripady z minulosti. Lenze zrejme este nemali odvahu na prve sudy ked nemaju ani oni jasne, ktoru variantu budu presadzovat.
raitrader
Príspevky: 30
Dátum registrácie: So 06 01, 2018 1:08 am

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa raitrader »

Asi tak. Takze teraz bud "pre istotu" zdanite svoje zisky najnevyhodnejsim sposobom s najvyssim zdanenim, alebo to nezdanite a budete sa obranovat po sudoch, kde sa mozete kryt napriklad tym hnutelnym majetkom. Dalsou variantou je potom cakanie na jasne zadefinovanie a pripadnu zmenu legislativy, co chysta Kazimir a bude platit od 2019.

Dost blba situacia.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Alebo nechat si to v BTC a vyckat ako sa to s BTC vyvinie. Mozno bude viac moznosti kde budu akceptovat priamo BTC a to by si bol za vodou. Ziaden zisk by nebol dokazatelny. Pred par rokmi si ziskal X BTC a po par rokoch si urobil nakupy za X BTC. Nie je co zdanit.
Je to akoby si pred hladomorom nakupil za 5000E obilie a pocas hladomoru by si ho predal za tri domy a pat aut.

Ked kupis auto za 20k EUR a o 5 rokov ho predas za 5k EUR, zvlastne ze o to sa stat vobec nezaujima :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: dane z btc

Príspevok od používateľa andre »

Pre info:

Na Európskom súdnom dvore bol prijatý rozsudok ESD C-264/14 v ktorom bolo jasne stanovené, že obchodovanie s kryptomenami v tomto prípade bitcoinom je oslobodené od DPH.

Z Rozsudku ESD C-264/14 vyplýva záver, že virtuálna mena s možnosťou obojstrannej výmeny napr. Bitcoin, vymenená v rámci výmenných transakcií za tradičné meny ako sú napr. meny EUR alebo USD, nemôže byť považovaná za hmotný majetok v zmysle článku 14 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systému dane z pridanej hodnoty v znení neskorších úprav a doplnení, keďže táto virtuálna mena neslúži na iné účely, ako je účel platidla.

https://www.companyconsulting.sk/blog-7 ... yptomenami" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.skdp.sk/webnew/main.nsf/0/0 ... 012018.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://s-epi.atom2.cz/form/filedownload ... eId=122435" onclick="window.open(this.href);return false;
roberto950
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 06, 2021 12:58 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa roberto950 »

Dobrý deň, prelistoval som viac tém, ale nikde som nenašiel odpoveď na moju otázku, tak snáď píšem správne :)

Snažím sa vypočítať si daňový základ pre účely podania daňového priznania so zisku z crypto...
Chystám sa moje príjmy zdaniť podľa zákona a podporiť tak štátnu hydru...
Nakoľko som však crypto obchodoval na viacerých burzách, nikde som nenašiel zodpovedanú otázku:

Ako započítať do daňového základu transakciu typu WITHDRAWAL medzi VLASTNÝMI kontami na rôznych burzách? Tzn. presunul som si napr. 1 BTC z kraken na binance...
Je treba tento 1 BTC zdaniť? Ja si myslím, že nie, pretože som ho nevymenil ani za iné crypto, ani za FIAT, ani som sa ho nezbavil, stále ho mám len na inej burze...
Čo si o tom myslíte?

A následne, keď ho na binance predám, aký si môžem uplatniť náklad? Predpokladám že ten z času obstarania daného BTC na krakene... Alebo z času depositu na binance? To mi nedáva zmysel...
Čo si o tom myslíte?

Z uvedeného mi vyplýva, že ak by som chcel maximálne presne vyčísliť daňový základ, mal by som si dať dokopy všetky crypto transakcie bez ohľadu na burzu, kde boli realizované... Otázka je či to tak bude niekedy počítať aj SK daňový úrad :)

Ďakujem za názory.
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Tango »

Je to jak píšeš, přesun jinam se nedaní, daníš rozdíl mez prodejem (cena Binance) a náklady na nákup + případné poplatky ( = cena nákup Kraken + poplatky za nákup a prodej)
roberto950
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 06, 2021 12:58 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa roberto950 »

Ďakujem za odpovede a výborné videá !!!

Pohol som sa ďalej, už celkom viem čo ako počítať. Aktuálne som sa zasekol na dvoch otázkach:

1. Tvorí príjem zo stakingu daňový základ? Aký je váš názor? Nie je to ani predaj, ani výmena, tak by podľa mňa len čistý príjem zo stakingu nemal byť DZ. Ak by bol, tak to je riadne svinstvo, pretože by sa to danilo vlastne dvakrát... raz pri nadobudnutí a druhý krát pri výmene za FIAT napr... A výdavky sú samozrejme 0. Názor skúsenejších?

2. Pri hľadaní možnosti optimalizácie daní z crypta som našiel, že daňovník, napr. aj dôchodca poberajúci napr. starobný dôchodok nemusí podať daňové priznanie, pokiaľ jeho zdaniteľný príjem nepresiahne polovicu nezdaniteľnej sumy (pre r. 2020 2207,10€). Pýtam sa, či tomu dobre rozumiem, keby som teda mal ako dôchodca len dôchodok (čo nie je zdaniteľný príjem) tak nemusím platiť z crypta daň, ak tieto moje "crypto" príjmy nepresiahnu cca 2200€?
2.1. Myslím si, že je to tak, ale predpokladám, že za zdaniteľný príjem z crypta je braný "hrubý" príjem, tzn. ak napr. predám BTC za 3000€, avšak som ho kúpil za 2000€ (čiže čistý príjem mám 1000€), tak mám podať daňové priznanie či nie? Lebo keby som ho podal, tak výsledná daň bude 0, za predpokladu, že si uplatním výdaje, že?. Aký je váš názor? Podať či nepodať? :)

Ďakujem za názory ;)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Rado »

V tvojom prípade 1000€ je čiastkový základ dane a nie príjem.
Ak máš napr. mzdu, tak daň sa počíta z hrubej mzdy a nie z čistej. Preto ako príjem sa berie hrubá mzda očistená o všetky odpočitateľné položky a dostaneš základ pre výpočet dane.
Pod príjmom sa myslí príjem a nie očistený príjem o výdaje, ktoré si môžeš uplatniť. Príjem, ktorý ideš zdaňovať a uplatňovať si z neho výdaje. Ak máš ako dôchodca možnosť neuvádzať príjem do 2200€, tak môžeš zatvoriť iba toľko pozícií, aby to bola taká suma.
Uvádzaš príjem 3000 a kúpil si za 2000. Čiastkový základ máš 1000, ale nerozumiem aké výdaje si chceš ešte uplatniť, keď sú odpočítané v 2000€ za ktoré si nakupoval. 1000€ by si mal pripočítať k ostatným čiastkovým základom. Z toho vypočítaš daň.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
roberto950
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 04 06, 2021 12:58 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa roberto950 »

Rado napísal: So 14 08, 2021 10:57 pm V tvojom prípade 1000€ je čiastkový základ dane a nie príjem.
Ak máš napr. mzdu, tak daň sa počíta z hrubej mzdy a nie z čistej. Preto ako príjem sa berie hrubá mzda očistená o všetky odpočitateľné položky a dostaneš základ pre výpočet dane.
Pod príjmom sa myslí príjem a nie očistený príjem o výdaje, ktoré si môžeš uplatniť. Príjem, ktorý ideš zdaňovať a uplatňovať si z neho výdaje. Ak máš ako dôchodca možnosť neuvádzať príjem do 2200€, tak môžeš zatvoriť iba toľko pozícií, aby to bola taká suma.
Uvádzaš príjem 3000 a kúpil si za 2000. Čiastkový základ máš 1000, ale nerozumiem aké výdaje si chceš ešte uplatniť, keď sú odpočítané v 2000€ za ktoré si nakupoval. 1000€ by si mal pripočítať k ostatným čiastkovým základom. Z toho vypočítaš daň.
Ďakujem za reakciu. Otázka je, či sa mám zaoberať DP, alebo nie. Podľa zákona, je daňovník povinný podať DP ak jeho zdaniteľný príjem presiahol cca 2200€. Môj príjem je 3000€, čiže podľa mňa mám podať DP. Tam uvediem príjem 3000€, uplatním si výdaje 2000€, čiže základ dane bude 1000€. Z toho odvediem daň. V pôvodnom príspevku som sa pomýlil, daň NEBUDE v tomto prípade 0 ale 190 E.
Pýtal som sa teda len to, či je zdaniteľný príjem 3000€ alebo 1000€... Z tvojej odpovede vyplýva to, čo som si myslel aj ja, že zdaniteľný príjem je 3000€ a teda DP robiť musím.

Dík
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len pre info , aj za nepodanie danoveho priznania je automaticky vyrubovana pokuta. https://podpora.financnasprava.sk/911380-Pokuty
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"