Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa gabriel »

Dobrý deň,

O investovaní som sa začal zaujímať niekoľko mesiacov dozadu. Preštudoval som niekoľko kníh, precital som zopár článkov na webe a diskusii na fórach. Chcel by som začať investovať na dôchodok, no mam zopár otázok a pochybností. Preto by som chcel poprosiť skúsenejších požívateľov tohto fóra, aby mi pomohli v začiatkoch. Za každú radu budem vďačný.

Ako som už spomínal, mojim plánom je investovať na dôchodok. Aktuálne mam 30 rokov, dĺžku investície odhadujem na 30-35 rokov, cieľovú sumu cca. 500.000 eur. Investovať by som chcel pravidelne, na mesačnej baze. Na tento účel mám každý mesiac 500 eur. Samozrejme táto suma sa bude kolísať, nakoľko za cca. 5 rokov plánujem postaviť rodinný dom, na ktorú budem potrebovať pravdepodobne hypotéku. Ak som správne pochopil z toho čo som doteraz čítal, keďže ide o dlhodobú investíciu, by som mal vložiť peniaze do akcií 80% a dlhopisov 20%, alebo iba čisto do akcií. Vybrať by som mal nejaký globálny, dobre diverzifikovaný fond. Postupne ako sa skracuje dĺžka investície by som mal presúvať peniaze do dlhopisov. V dôchodku nevybrať všetky peniaze naraz, ale nechať vo fondoch a vyberať postupne.

A teraz moje otázky:
• Najprv by som sa chcel spýtať ci môj plán je v poriadku, alebo je nereálny?
• Kde by som mal začať pozerať fondy? Aktuálne som začal študovať fondy, ktoré ponuka amundi.
• Kde by som mal kupovať fondy? Priamo alebo cez sprostredkovateľa?
• Čo sa stane ak skrachuje spoločnosť od ktorého som nakúpil fond?
• Mám začať investovať už teraz, aj keď sú ceny akcii vysoko, alebo odkladať si peniaze a počkať na prepad cien?

Ďakujem vopred.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

1. Plán je určite v poriadku :)
2.ŽIADNE podielove fondy,ale ETFka (exchange traded funds) po držbe dlhšej ako 1 rok su príjmy z predaja a prevodu CP oslobodené od daní. pre USA http://www.etf.com" onclick="window.open(this.href);return false;, http://www.etfdb.com" onclick="window.open(this.href);return false;, pre EU https://www.justetf.com/uk/find-etf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
3. Budeš si musieť zriadiť účet najlepšie na to bude Introducing broker pre Interactivebrokers (LYNX) ak sa chceš vyhnúť inactivity fees vo výške 10USD mesacne
4. majetok je segregovaný
5. Priebežne môžeš investovať určitú sumu mesacne tým sa ti budu ceny priemerovať DCA (dollar cost average) a ak dôjde k prepadu tak potom tam môžeš šupnúť nejakú vacsiu sumu.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pri vklade 500 za mesiac potrebujes vynos zhruba 6% cisteho rocne na dosiahnutie Tvojho ciela v danom obdobi.

Momentalne je najlepsie investovat do ETFiek, ako pise Alo vyssie, ale mozu byt obdobia ked mozes dosiahnut 6% aj cez dlhopisy ci dokonca terminovane ucty. Investujes na dlhsiu dobu a nikdy nevies co sa moze stat.

Hlavne je zacat. Ries iba poplatky (co najnizsie) a dane (tiez co najnizsie). Vyber investicii rob sam. Pri 20% poklese predavaj a kup nieco ineho. Sleduj vyvoj svojich investicii, ale iba raz mesacne. Tak to robim aj ja a zatial nemam dovod sa stazovat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Pri 20% poklese predavaj a kup nieco ineho.
Pokial kúpiš celosvetový akciový fond, tak túto radu nepočúvaj. Práve pri 20% prepade je ideálny čas na dokupy mimo pravidelných mesačných investícii a nie predávať.
Predaj v 20% prepade možno môže byť užitočný pri investovaní do jednotlivých akcii, sektorov(napríklad energetika), štátov(napríklad Írsko).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Rokosák »

20% pokles je zriedkavy a obycajne pokracuje. Predaj pri 20% strate zo 100 znamena, ze ti ostalo 80 na dokupovanie a nakupovanie. V tomto tisicroci padol SP500 o 49% a 56%. Z coho by si dokupoval a nakupoval radsej z 80, alebo 51 ci 44?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal:20% pokles je zriedkavy a obycajne pokracuje. Predaj pri 20% strate zo 100 znamena, ze ti ostalo 80 na dokupovanie a nakupovanie. V tomto tisicroci padol SP500 o 49% a 56%. Z coho by si dokupoval a nakupoval radsej z 80, alebo 51 ci 44?
20% pokles štatisticky prichádza raz za 4 roky, pokles väčší ako 50% štatisticky vzniká tak raz za 20 rokov. Čiže není pravda, že 20% pokles zvyčajne pokračuje.
Nenapísal som, že má pri 20% poklese nakupovať za všetky peniaze, ale môže urobiť mimoriadny dokup za časť peňazí a nechať si nejaké peniaze na dokup aj pri prípadnom 50% prepade.
Toto, čo ty popisuješ, je dlhodobý trading s 20% SL, ale ty nikdy nevieš po aktivovaní SL, kedy znova nastúpiť, lebo nikdy nevieš, či prepad ešte nebude ďalej pokračovať a znova ti nevyrazí 20% SL.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Rokosák »

SP500 padlo o 49.1 a 56% toto tisicrocie. Teda zhruba raz za 10 rokov. SL davam prave kvoli tomu, ze neviem ci bude pokles pokracovat, alebo nie. Udrziavam si vsak 80% stavu uctu a vraciam sa k nakupom az sa priaznivy trend ukaze.

Priklad:
1. Investicia je 100 padne na 50 po niekolkych rokoch sa trh vrati na 100 a teda stav uctu je 100.
2. Predam pri 20% strate stav uctu 80. Kupujem ked je trh 70, cize vyletel 40% co je viac ako dostatocny signal pre trend. Vysledok je 104. Tych 80 mozem medzitym investovat do kratkodoboveho dlhopisu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa gabriel »

Vdaka za odpovede.

Mam este otazku k brokerom, resp. k brokerovim spolocnostiam ako LYNX. Co sa stane s mojimi peniazmi ak skrachuju? Mozem preniest dane ETF-ka k inemu brokerovi, alebo ako to funguje vlastne?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

gabriel napísal:Vdaka za odpovede.

Mam este otazku k brokerom, resp. k brokerovim spolocnostiam ako LYNX. Co sa stane s mojimi peniazmi ak skrachuju? Mozem preniest dane ETF-ka k inemu brokerovi, alebo ako to funguje vlastne?
https://www.lynxbroker.sk/klienti/caste ... portfolia/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.lynxbroker.sk/klienti/caste ... ie-penazi/" onclick="window.open(this.href);return false;
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
dominika28
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 07 06, 2018 10:27 am

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa dominika28 »

Ahoj Gabriel,
ak sa ešte rozhoduješ kam peniaze zainvestovať, mali by sme pre teba riešenie. Takmer 20 rokov fungujeme na českom a slovenskom trhu. Likvidita je zaručená, investíciu si môžete kedykoľvek vybrať. Naše poplatky sú taktiež nízke a výnosy lákavé. Vieme pre vás spraviť portfólio, či už by ste sa jednalo o jednorázové alebo pravidelné investovanie, prípadne kombináciu jednorázového a pravidelného investovania. Prinášame riešenia pre každého. Poradíme vám po telefóne, prípadne osobne. V prípade záujmu o konzuláciu, prípadne poradenia ma neváhajte kontaktovať na telefónnom čísle 0949526796.

Viac sa dozviete na webstránke:
http://www.arcacapital.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.deluvis.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Dominika Tutková
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dominika, Ty fungujes uz od veku 6 rokov?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
dominika28
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 07 06, 2018 10:27 am

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa dominika28 »

Ja konkretne v spoločnosti, kde pracujem, nefungujem 20 rokov. Ta samotná spoločnosť, pre ktoru samozrejme aj ja pracujem je na trhu 20 rokov.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Chcel by som začať investovať, prosím o pomoc

Príspevok od používateľa rmaly »

ved sa neondej a daj detaily... mas tu kopec potencialnych zakaznikov, tak ak ta ponuka bude taka super ako naznacujes, urcite sa tu najde kopec zaujemcov... Vacsinou tu seriozni "predajcovia" pisu aj detaily... :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"