Opcie a opčné stratégie

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj Mika,

aké filtre na IV používaš?
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

adec01 napísal:Ahoj Rado,

aj keď vnímaš online zverejňovanie obchodov "na figu", priznám sa, že som sa z nich dosť naučil ako vnimat opcne obchodovanie. Tak za mna by som bol rad keby si v tom pokračoval.
Pokračoval by som rád, ale je to teraz pre mňa veľmi ťažké. V piatok som obchodoval až do konca a nemal som priestor zverejniť svoje obchody. Ex post je to už na figu. Preto som ani nezverejňoval obchody, ktoré som otvoril na tento týždeň. Tiež to bolo 30 minút pred close a nebol čas to hňeď zapisovať. Je to niečo úplné iné ako otvoriť spready a 3 týždne čakať.

Vyzerá to tak, že rolovať moje pozície na SPX v minulom mesiaci by bolo asi lepšie riešenie ako to, ktoré som zvolil. Na tom je pekne vidieť, že obchodovanie spreadov resp. kreditných stratégií si vyžaduje trpezlivosť, trpezlivosť a trpezlivosť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Airmike »

adec01 napísal:Ahoj Mika,

aké filtre na IV používaš?
ja pouzivam klasicke TR a ATR
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Keďže nastal celkom dobrý príklad ako sa dá upravovať stratégia BWB (Broken Wing Butterfly), tak to uvediem v obrázkoch.
Obchod otvorený včera na CMG. Inkaso prémia 1,80$. Otváral som Call stranu, teda som bol vo výhľade trochu short. Pozícia vyzerala takto:
Prílohy
Calendár_spread.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Dnes cena CMG klesla a nastal možnosť upraviť BWB na klasický symetrický Butterfly. Robí sa to nákupom call spreadu tak, aby kupované opcie boli rovnako vzdialené od predávaného striku. V prípade, že nákup spreadu bude za menej ako bolo pôvodné inkaso (1.80$), tak pozícia sa už do expirácie nemôže dostať do straty. V tomto prípade je nákup 0,55$, takže celkový minimálny profit je 1.25$, čo predstavuje ROI 20%. V prípade, že by cena podkladu bola medzi 735 až 740 v čase expirácie, tak je výnos ešte väčší. Aktuálny výnos sa do expirácie zvyšuje spolu s cenou, ak sa približuje k predanému striku. Tak dúfam, že to niekomu pomôže. Dobré obchody. :D

Postup v obrázkoch:
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ahoj Rado,

Ďakujem za vzorový príklad. Mám pár otázok:

1, Na základe čoho si vyberáš akcie?

2, Ako si vyberáš vstup a stratégiu?
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Akcie vyberám podľa objemu obchodovaných opcií a volume na samotnej akcii. Objem obchodovaných opcií na jednotlivé akcie nájdeš tu:http://www.cboe.com/data/avgdailyvolarchive.aspx Podobne nájdeš aj indexy a ETFka.
Kontrolujem si ešte správy, dividendu a termín najbližšieho zverejnenia, aby ma neprekvapil nárast volatility. Žiadne iné fundamenty nepotrebujem.

Keďže ide o krátke obchody (8-9 dní), tak otváram prevažne BWButterfly a kreditné spready. Pri nízkej volatilite ešte calendárny spread, čo však momentálne nepoužívam. Pravdepodobnosť, že cena dosiahne BEP v čase expirácie je minimálne 65% v môj prospech. Celé je to trochu náročnejšie na sledovanie, ale zatiaľ som spokojný. V tomto prípade mám aj striktný sizing pozícii, ktorý nie je viac ako 5% z účtu. Aktuálne robím veľa obchodov tak, aby sa pravdepodobnosť s ktorou obchodujem prejavila.
Prílohy
Toto mám aktuálne otvorené
Toto mám aktuálne otvorené
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Otvoril som ucet u IB a chcem na zaciatok urobit najjednoduchsi ukon tj.kupit CALL opciu na SPY. Nie je mi vsak jasne, ci v den expiracie, ak bude opcia ITM mam urobit nejaky ukon (napriklad ju uplatnit, aj ked take tlacitko v platforme nevidim, pripadne ju predat), alebo jednoducho nechat expirovat a zisk sa mi automaticky pripise na ucet.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

jogo: neobchodoval si nahodou credit spready na SPY ? Kedykolvek ak je ITM vies opciu uplatnit, ako presne v platforme ti povie Rado :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Jogo, opciu predaj. Stále budeš mať aj časovú hodnotu v cene opcie, čo je pre teba lepšie ako si ju uplatniť. Môže sa stať, že SPY potom v pondelok otvorí nižšie a bude po zisku.
Uplatnenie opcie nájdeš na priloženom obrázku. BTW Ja som to ešte nerobil.
Prílohy
Calendár_spread.jpg
Calendár_spread.jpg (42.82 KiB) 17910 zobrazenia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: ci v den expiracie, ak bude opcia ITM mam urobit nejaky ukon (napriklad ju uplatnit, aj ked take tlacitko v platforme nevidim, pripadne ju predat), alebo jednoducho nechat expirovat a zisk sa mi automaticky pripise na ucet.
Rado píše ako uplatniť.
Predať tiež môžeš...bez premie ihned
Ak neurobiš nič, tak si nájdeš v pondelok na účte akcie

Ja nechávam expirovať..proste ak sa mi nepredá z prémiou tak mi pribudnú na účet akcie zo ziskom a tie potom predám...Može to mať len jednu nevýhodu, že musíš mať na účte dosť peňazí, aby ti mohli pripísať akcie.
Ešte sa mi nestalo, že by nebolo dosť peňazí, ale som si istý, že ak by nebolo, tak broker by ťa vyzýval predať, alebo uplatniť a nakoniec by ti zrejme časť predal alebo uplatnil sám...aby si vyhovoval margin požiadavkám.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Chris napísal:jogo: neobchodoval si nahodou credit spready na SPY ?
Myslis, tie demo - opcne - obchody, co som tu konzultoval s Radom? :)

p.s: Pred par rokmi som obchodoval na realnom ucte binarne opcie a tie sa dost podobali na kreditne spready, ale to bol system "vsetko alebo nic", cize ziadne rolovanie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado, Juggler, diky za odpoved.
Este jedna otazka:
Aku burzu vyberate pri nakupe opcie? CBOE alebo nechate volbu Smart?
Co to vlastne to Smart znamena, najvyhodnejsi nakup?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Ja dávam príkaz smart. Neviem, či je najvýhodnejší v cene to asi nie lebo príkaz mám limit, ale smart ti zrealizuje príkaz tam, kde je po ňom dopyt resp. ponuka. Neobmedzujem sa na CBOE aj keď napríklad pri likvidnom SPY to je asi jedno. Objemy si pozri v linku, ktorý som tu dal.

Čo sa týka Jugglerovej odpovede, tak broker aj keby si nemal dosť peňazí, tak ti pozíciu v pondelok sám zatvorí resp. dá ju do stavu, ktorý zodpovedá stavu na účte. Opcie sa musia vysporiadať vždy. To je ich podstata.

Pozri si zajtra ceny opcií na SPY. Aj tie ITM by si predal za viac ako je ich vnútorná hodnota. Ak ti cena pokryje aj poplatky za predaj a ešte niečo viac zarobíš, tak by som ich predal. Je to však na tebe.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
adec01
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 19 07, 2015 3:39 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa adec01 »

Ďakujem za odpovede.

Obchoduješ počas celého dňa alebo len v určitú stanovenú hodinu? Osobne využívam pri komoditných spreadoch určitú stanovenú hodinu (zaberá mi to menej času).

Ešte som si chcel overiť jednu vec.Spomínal si, že otváraš BWB. Na základe čoho si vyberáš, či ideš na akcii call alebo put?
Denis
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Stanovenú hodinu na obchodovanie nemám. Keď otváram obchody na týždeň, tak je to pre mňa časovo náročnejšie ako otvoriť obchod s expiráciou 2-3 týždne do expirácie.

K BWB len toľko, že call alebo put si vyberám podľa toho, či som viac up alebo down vzhľadom na ďalší pohyb ceny podkladu. Call, ak predpokladám, že cena klesne a opačne put, ak predpokladám rast ceny.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Menší update. Nechal som sa inšpirovať kasínom a zmenil som prístup k alokácii kapitálu. Robím podstatne viac obchodov, čo má svoje plusy aj mínusy. Plusom je isto diverzifikácia a tým pre mňa menšie riziko väčšej straty kapitálu. Mínusom je zasa veľká pracnosť a hlavne problém alokovať toľko kapitálu, koľko by som chcel. Toto kompenzujem otváraním obchodov na rôzne expirácie. Tieto obchody mi už neumožňujú zverejňovať online obchody, tak aspoň malá ukážka. :)
Prílohy
1.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Zmena síce priniesla vyššiu pracnosť, ale výsledok to kompenzuje. Alokáciou kapitálu do viacerých pozícií a podkladov som znížil možné riziko pri potenciálnej nepredvídanej udalosti. Viac obchodov otvorených s 80% pravdepodobnosťou spôsobuje, že výskyt ziskových obchodov sa približuje pravdepodobnosti možného zisku. Ešte zoznam obchodov s poplatkami.
Prílohy
1.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Zmena síce priniesla vyššiu pracnosť, ale výsledok to kompenzuje. Alokáciou kapitálu do viacerých pozícií a podkladov som znížil možné riziko pri potenciálnej nepredvídanej udalosti.
Akcie, na ktore vypisujes opcie su tiez z SP500, cize vysoko koreluju. Prudky prepad na trhoch stiahne vsetky tieto akcie dole a ohrozi ti pravdepodobne vsetky spready, podobne ako to bolo pri opciach na indexy. Pamatas v 2008 roku, aj fundamentalne zdrave akcie boli panikou na trhu stiahnute dole.
Neviem, ci si nepresiel z dazda pod okap... :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Musíš sa lepšie pozerať. Vypisujem na akcie s rôznou koreláciou k indexom, EUR/USD, "ropu", dlhopisy… Niečo sú put spready na rast a niečo call spready na pokles. Všetko sú to krátke pozície na 7-5 dní. Viac už to diverzifikovať neviem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

Rado, ako to ide s opciami ? stale sa im venujes ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Opcie obchodujem stále. :D Keďže mi expirujú skoro každý týždeň, tak niekedy je to super a niekedy nie. Obchody otváram s pravdepodobnosťou 80:20, tak približne takto mám aj rozdelené plusové a mínusové obchody. Občas trh prekvapí, ale to je súčasť tejto hry.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Chris »

si presiel z cca 3 tyzdnovej expiracie na tyzdnovu ? Si sa doma nudil ? :D
Nuz, az nabuduce pojdem okolo, tak sa musim stavit na kavu :mrgreen:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj Rado.

Na budúci týždeň možno nastane zvláštna situácia a ktorej uvažujem, či by sa nedala zobchodovať cez opcie.

V súvislosti s Fedom a následnou expiráciou opcií môže nastať veľký pohyb dole. Ten by bol s veľkou pravdepodobnosťou pozdejšie vystriedaný pohybom hore. Takisto už teraz pekne rastie volatilita a na budúci týždeň môže zájsť do extrému. Tá tiež bude mať tendenciu pozdejšie klesať.

Uvažujem na pokles indexov: call opcie na inverzný SPXU (3x SPX) s najbližšou expiráciou.
Na rast volatility: call na UVXY, takisto najbližšia exp., asi ITM, alebo nie ďaleko v OTM

čo povieš...rovno k tomu niečo na rast indexov a pokles VIXu so vzdialenejšou expiráciou?

..alebo sa len prichystať a skúsiť chytať opcie na rast indexov a pokles volatility ak by nastal silný pokles trhov?

P.S. Jedno pekné free videjko o opčnom ,,investičnom,,, trejde: https://www.youtube.com/watch?v=31wrY_3pioI" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Juggler uvažujeme podobne. Ja som otvoril nejaké put pozície nie len na indexy. Všetko kreditné spready. Očakávania mám podobné ako ty preto som si vybral expiráciu, ktorá nepripadá na tento týždeň. Pre istotu som chcel mať viac času a nechcel som stále sledovať, čo trhy robia.

Call opcie na SPXU nemusia byť zlou voľbou. Možno by som to otváral postupne a posúval striky tak, ako sa bude do rozhodnutia FEDu posúvať trh. Nemusí to byť zlý obchod. Pokiaľ do toho nevstúpi ešte ropa. :D

Chris pridal som do obchodovania aj týždenné expirácie, ale otváranie obchodov som znova posunul na 2-3 týždne. Bolo to skutočne náročné okrem obchodovania aj na alokáciu kapitálu. Zainvestovať na týždeň to, čo som chcel bolo skutočne ťažké. Jedna, dve pozície to som ešte zvládal, ale viac už bolo skutočne veľa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Tilbur »

Caute, vcera som videl celkom pekny obchod. Put butterfly spread na SPY. Niekto vsadil, ze pojde dole a max zisk je na strike 195.
Takto vyzera obchod a namodelovana situacia.

Opcie na 205 su kupene, na 195vypisane a na 185 kupene.
SPY put butterfly.jpg
Prílohy
put butterfly spread.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Laco.
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 20 02, 2012 12:35 pm

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Laco. »

Ahojte. Pod účtom menej ako $25000 koľko opčných obchodov sa dá spraviť na akciách za týždeň? Je to podobné ako pri kupovaní akcií kde je možné spraviť 3x predaj/nákup? Díky
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Laco. napísal:Ahojte. Pod účtom menej ako $25000 koľko opčných obchodov sa dá spraviť na akciách za týždeň? Je to podobné ako pri kupovaní akcií kde je možné spraviť 3x predaj/nákup? Díky
Môžeš urobiť neobmedzené množstvo. PDT rule sa týka čisto akcií nie opcii.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
mikr
Gold Member **
Príspevky: 359
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa mikr »

Môžeš urobiť neobmedzené množstvo. PDT rule sa týka čisto akcií nie opcii.

Není pravda. Pouze futures není daytrading. Na opce platí jako na akcie u IB.
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Maš pravdu. Som si myslel tým, že je opcia zmluva o dodaní podkl. aktíva v budúcnosti tak sa tam PDT rule neuplatňuje.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Neobmedzene môže trejdiť akcie cez CFD. Mnoho tickerov, ktoré sú trejditeľné cez opcie sú zároveň trejditelné cez CFD.Pri zadávaní tickeru do riadku vidno, či sa dá trejdiť cez CFD. Páka by mala byť 1:10 a takých akcií cca 1000-2000 ks.Pri väčších akciách je ešte možnosť SSF - single stock futures. Tiež by to malo byť bez DT limitu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Dobra stránka o opciach:
http://dobretrejdy.com/?page_id=10" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Aurelio »

Aurelio: nezaistujem, ja mam investicny horizont niekolko dekad, takze to pre mna nema vyznam. zijem sice v cesku, ale za domacu menu povazujem euro. napriek tomu 70% net worth mam v usd, pretoze tejto mene a ekonomike najviac verim vo vyhlade do roku 2050. vklady na investicny ucet davam priebezne, takze som uz menil jak pri 21,5 usdczk , tak som menil aj pri 25,5 usdczk, takze za nejakych dobrych 20 rokov budem mat kurz spriemerovany - to je moje zaistenie. vystup z pozicii neplanujem nikdy, planujem drzat dividendove portfolio do smrti a brat pasivny prijem z dividend. tam je uz potom otazka tie kurzove vykyvy zaistovat, lebo jeden rok mi moze prist povedzme 5000usd v dividendach a mam za to 4500€ a o rok neskor to moze byt 5250usd ale iba 4200€ ... toto ale budem riesit fakt az o 20 rokov

opcie vyuzivam na lepsiu nakupnu cenu /naked put/ alebo na generovanie dalsieho prijmu popri dividendach /covered call/.

Chris napísal:Ani si sa nepochvalil ze si sa poucil a ides NP & CC. Ako sa ti s nimi dari?
cau, odpisem ti sem a sem pridavam odkaz na temu, kde si sa pytal: Predmet: lynx vs. degiro nechcem temu o brokeroch zakafrat diskusiou o opcnych strategiach

s tymi strategiami to vychadza ako kedy, pride mi to ako strasny random. mal som obrovske stastie i obrovsku smolu. napriklad teraz v piatok som mal expiraciu na HRL covered call 35 strike za ktoru som dostal myslim 30 alebo 40 dollarov a akcia skoncila na 36.79, cize dobrych 150 dollarov som prerobil. ani sa mi nesnivalo, ze taka leniva akcia jak HRL moze vyliezt za necelych 5 tyzdnov o 25% nahor. CC uz pri spote 33-34 so strike 35 som povazoval za luxusny deal.

potom som mal aj mega stastie, ked som mal priradene v januari GME za 24 a do dvoch tyzdnov sa zbavil cez CC strike 25. vybral som jak premia, tak i rozdiel 100usd medzi nakupkou a predajnou cenou. odvtedy GME slo iba do sraciek.

velku smolu som mal pri SKT, kedy som dal NP za 35 a to bol moj prvy obchod v zivote, kedy som vypisoval ITM opciu a ked pozries na ten graf jak to vyzera so SKT dnes, tak sa mi chce grcat - tam krvacam. som kvoli tomu v tejto pozicii i extremne preexponovany, lebo drzim cca 600-1000 dollarove pozicie a tam som mal 3500 a teraz strata 1000. na toto sa ani neda vypisovat nejake CC, iba cakat jak blb.

u CC a NP narazam na obrovske obmedzenie co do velkosti pozicie. napr mam vyhliadnuty CMG teraz a ten ide po vyse 300 za kus. ist do toho opciami je hotove kamikadze, lebo sa tu bavime o jednej pozicii v hodnote 30 000 usd.

CC a NP vyuzivam cisto iba na lacnejsi nakup a doplnok k dividendam. uvedene tituly chcem vlastnit a drzat dlhodobo, maju kvalitne fundamenty a firmam verim /okrem toho GME/.
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Čau Rado. Ako sa darí?

Ja som obchodoval MU pri zverejnení. Zarobil som nejaké drobné na pivo. Shortol som na pár minút.

Zverejnenie bolo pomerne slabé. Zvykne sa lepšie prekonávať.

Ale marže boli OK a na tlačovke dala dobrý guide:

Micron guides Q4 Revs and EPS above consensus (58.95 -0.30) :
MU expects FY18 CapEx to be approx $8 bln;
Sees Q4 Revenue in the range of $8.0-8.4 bln, Capital IQ consensus $8.0 bln
Sees Q4 Gross Margin in the range of 59-62%;
Sees Q4 OpEx in the range of $725-775 mln'
Sees Q4 EPS in the range of $3.23-3.37, Capital IQ consensus $3.17.
Co noted it is not seeing weakness in its NAND ASPs


Micron má jedno veľké plus - že je extrémne podhodnotený. Ale trh ho nejak nemá rád - hoci posledný rok sa nie je na čo sťažovať - dal +100%. Vnútorná hodnota a targety análov sú však oveľa vyššie - niekde medzi 75-100.
Ahoj Juggler,

premiestnil som svoju odpoveď lebo nechcem Martinovi kaziť jeho vlákno.
Darí sa mi celkom fajn. Nemôžem si veľmi sťažovať. Pridal som do svojho "arzenálu" aj obchody na earnings. Tie po zverejnení boli fajn, ale keď mi zvolená stratégia nevyšla, tak bola strata väčšia ako by mi bolo milé. :mrgreen:

Viac som sa zameral na obchody pred earnings. Straty, ktoré mi tieto obchody nadeľujú sú akceptovateľné a nie je ich našťastie veľa. :D Konkrétne MU som obchodoval cez calendar spread a výsledok je 29,73% z investovanej sumy. Celkovo som mal pozíciu otvorenú 15 dní. Priznám sa, že pri tomto obchodovaní je pre mňa MU - MU a nie Micron. V skutočnosti o tých firmách neviem skoro nič. Zaujíma ma iba cena opcie a historický vývoj pred minulými ER. (tiež prístup :lol: )
Investoval som do toho veľa času na backtest a aj peňazí. Trochu si ma na to naviedol aj ty lebo som si pamätal ako si hovoril, že teraz si naplno vyťažený zverejneniami. Pre mňa už teraz začalo "busy" obdobie lebo potrebujem otvárať pred zverejnením.

Dnes som napr. otváral calendar na BIIB a hadgeoval otvorený straddle na BUD. Okrem týchto obchodov mám ešte stále v obľube spready. To mi ostalo. :D

Pracujem ešte s jednou myšlienkou (pre mňa dosť kacírskou) a to je nákup čistej call opcie pred earnings zatiaľ bez definície pri akej Δ. Napr. MSFT pri posledných 8 zverejneniach nadeľuje priemerný výnos 91% pričom straty boli iba dve max. 18%. Asi to pri tomto zverejnení skúsim a dám potom vedieť ako som dopadol. :lol:

Dobré obchody.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tvoja kacírska myšlienka bude fungovať dobre ked trhy padnú. Vtedy akcie dobrých firiem rastú a pri slabších zverejneniach nepadajú. Teraz ked je niečo slabšie a dokonca ani nemusí, tak sa vyberajú zisky a pokles je takmer istý. Darmo 70% firiem akože zverejnuje lepšie...

Preto ja obchodujem teraz iba ,,po,, a iba krátkodobé momentum.

P.S.Skús kacírsku myšlienku s nákupom putiek u akcií ktoré vyrástli do neba. Nepotrebuješ analýzu, stačí pozrieť na graf a aby bola akcia nad targetmi análov.

Držím palce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal:tvoja kacírska myšlienka bude fungovať dobre ked trhy padnú. Vtedy akcie dobrých firiem rastú a pri slabších zverejneniach nepadajú. Teraz ked je niečo slabšie a dokonca ani nemusí, tak sa vyberajú zisky a pokles je takmer istý. Darmo 70% firiem akože zverejnuje lepšie...

Preto ja obchodujem teraz iba ,,po,, a iba krátkodobé momentum.
Neviem, či trhy musia padnúť. Microsoft takto fungoval z posledných 8 zverejnení v 7 prípadoch. Počas tej doby som žiadny prepad na trhoch nezaznamenal. Konkrétne pri tejto spoločnosti hodnota opcií eroduje každý deň ako pri každej inej, ale na druhej strane rastúca volatilita ju viac ako kompenzuje. V percentuálnom vyjadrení strata bola vo výške 20% z investovanej sumy. Priemerný výnos cca 114%. Všetko je to však iba teória aj keď na reálnych dátach.
Istotne celkový vývoj na trhoch na to má vplyv. Pokiaľ sa však všeobecná nálada na trhoch nezmení, tak nie je dôvod, aby sa to malo zmeniť. Paradoxne väčšia nervozita na trhoch zvýši volatilitu a tým aj ceny opcií. :D
JUGGLER napísal:P.S.Skús kacírsku myšlienku s nákupom putiek u akcií ktoré vyrástli do neba. Nepotrebuješ analýzu, stačí pozrieť na graf a aby bola akcia nad targetmi análov.
Na ziskové putky je toho strašne málo. BBBY, SKX, PEP, COP, MO a to som prefiltroval veľa spoločností. Tieto mali ziskový nákup putiek bez rozdielu strikov z pohľadu či boli ITM alebo OTM. Nastavenie trhov je momentálne UP.
BTW spoločností so ziskovým nákupom call opcií tiež nie je veľa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa jogo »

Ahoj Rado, stale si full time trader?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Našťastie nie. :D Znovu mám cez deň kolektív.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa Rado »

Tak som veľmi zvedavý ako bude vyzerať výsledok. Call opcia som strikom 98$ a expiráciou 20 júla. Deň po zverejnení výsledkov. Vstup za 2,68$ pri cene 97,60$. Backtest vyzerá nádejne až na aktuálnu situáciu na trhoch. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Opcie a opčné stratégie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

zabudol si napisať o čo ide..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"