Pasívne investovanie.

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ahoj.

23/04/2018 som otvoril účet v degiro.it

25/04/2018 iShares Core MSCI World UCITS ETF nákup 2 x 44 €

15/05/2018 ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF nákup 2 x 220.96 €

11/06/2018 Berkshire Hathaway B nákup 3 x 196.54 $

20/06/2018 Berkshire Hathaway B nákup 4 x 189.90 $

11/07/2018 ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF nákup 2 x 229.84 €

11/07/2018 Berkshire Hathaway B nákup 3 x 188.80 $
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Dnes som skúšal prepojiť moje portfólio s yahoo, aby som ho tu mohol zdieľať.
Stiahol som portfólio z degiro vo formáte CSV dal importovať na yahoo a nič. :!:

K dnešnému dňu je moje portfólio zložené približne z 1:1 Otvorené pozície na burze/cash.

Do konca roka, ak všetko pôjde podla plánu tak by som chcel mať 5k zainvestovaných a 5k v hotovosti, s tým že najprv dám 5k na burzu a potom budem odkladať peniaze.

Aký pomer máte v tomto "pred krízovom čase" v hotovosti/zainvestované?
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Dnes som "shortol" celé moje krypto portfólio.

S pôvodnej investície 1800€ mi svieti na platforme 463€, ani nebudem počítať koľko % mínus to je.
Niektoré kryptomeny mi nejdú poslať, ďalšie predať atď. Je to približne 50€, ku ktorým sa už asi ani nedostanem.
Pôvodný plán bol nakúpiť naspäť krypto, keď to padne o ďalších 50%.
Ale vo vnútri mi niečo hovorí, aby som dal od toho ruky preč úplne a stratu bral ako "školné".

Momentálne to nechám vo fiate, uvidím ako sa na koniec rozhodnem.

Rovnaký pocit mám aj z akciami, že kupujem na vrchole. V hlave každý deň mením stratégiu, to znamená že ma ovládajú emócie a nemám plán/systém, ktorému verím na 100%.

Práve som sa pustil do knihy Inteligentný investor, verím že mi pomôže byť lepším investorom.. :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Ladis »

Zdá se, že jsi začal jako akciový investor a žádný spekulant - žádný rychle kupující a prodávající trader.
Nejlepší je pro tebe koupit jen levné blue chip akcie s dividendou 3% až 6% a pak se nekoukat celý rok na plus nebo mínus u kurzu, jen na Silvestra. Každý týden bys měl jen kontrolovat na kontě, zda přišly dividendy z nějaké akcie. Často je jen z dividend radost, anebo z dividend není člověk nikdy nešťastný.
A proto bys neměl mít ani jeden fond, ETF, ani jednu akcii bez dividend nebo se slabým výnosem dividendy 1%.
Tedy Berkshire Hathaway akcie a ETF ishares prodat, pokud je to v plus.

Nyní ti zbývá jen zjistit, které velké a staré firmy ze západní Evropy a USA mají dnes levné akcie, nebo nepříliš drahé akcie s P/S P/B P/E, dividendu nad 3% a nejsou v krizi jak General Electric, nemíří k bankrotu jak Nokia, ale dlouhodobě zvyšují zisky (Gilead nebo Philip Morris snižují zisky).
:idea: A pamatuj: ''Královna ocenění akcií je poměr P/S, kurz / tržba.''
Snadno najdeš akcie AT&T, Kraft Heinz, Royal Dutch Shell, BMW, BASF, Munich Re (Iberdrola, BHP, Sanofi, HSBC).

http://nr1a.com/Mary-Ann-stocks.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ahoj Ladis, ďakujem za tvoju reakciu.

Ak je pravda čo som čítal, tak dividendové portfólio nedosahuje takú dlhodobú výnosnosť ako napríklad index SP500. Som na začiatku investovania, preto sa budem snažiť maximalizovať zisk. Dividendové portfólio môže byť pre mňa zaujímavá možnosť v dobe keď budem chcieť začať čerpať z portfólia a zabezpečiť sa čiastočne pri prepade trhov.

Zdá sa mi, že veľa ľudí tu zatvára svoje pozície, čakajú že príde kríza.
Držia takmer celé portfólio v cashi.

Pozrel som sa na túto možnosť z mojej situácie, či je lepšie tiež hromadiť hotovosť, alebo pokračovať v pravidelnom nákupe.

Situácia je len model a čísla vymyslené, je to len príklad, aby som sa vedel lepšie rozhodnúť čo spraviť.

a, Nakupujem vždy len jeden krát ročne za 6000€ (1.1.20xx)
b, priemerné p.a. je 10% ročne. (dosť optimistické)
c, infláciu a poplatky som nepočítal.


VÝSLEDOK:

1.1.2018 nákup za 6000€ = 1 akcia/6,00€ = 1000 akcií.
1.1.2019 nákup za 6000€ = 1 akcia/6,60€ = 909 akcií.
1.1.2020 nákup za 6000€ = 1 akcia/7,26€ = 827 akcií.
1.1.2021 nákup za 6000€ = 1 akcia/7,99€ = 751 akcií.
1.1.2022 nákup za 6000€ = 1 akcia/8,79€ = 683 akcií.

hodnota investície: 30 000€
hodnota portfólia po 5 rokov: 40 293,66 €
zisk: 10293€/34,31%
počet akcií: 4170
priemerná cena za jednu akciu: 7,33€


Druhá možnosť je počkať na nákup v čase prepadu trhu.
Cena jednej akcie je už 8,79€ v 1.1.2022.
Išiel by som all in, teda za 30 000€


VÝSLEDKY:

-10% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 7,92€
počet akcií za 30 000€: 3787
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov: 36 264€


-20% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 7,04€
počet akcií za 30 000€: 4261
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov: 32 235€



-30% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 6,16€
počet akcií za 30 000€: 4870
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:28 206€



-40% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 5,28€
počet akcií za 30 000€: 5681
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:24 176€




-50% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 4,40€
počet akcií za 30 000€: 6,818
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:20 147€




Ak by teda za 5 rokov prišla kríza tak už pri 30% prepade, keby za 30 000€ nakúpim, tak mám viac akcií ako pri pravidelnom investovaní. Rozdiel je +16,78%v počte akcií. Hodnota portfólia by bola vyššia o +1 794€ (+5,98%).

Problém by mohol nastať keby nepríde kríza v najbližších 5 rokov, alebo priemerné p.a. by bolo vyššie ako 10%.

ZÁVER:
Pre mňa ako začínajúceho investora bude lepšie počkať na lepšiu príležitosť vstupu na trhy.
Volný kapitál môžem použiť teoreticky na aktívne podnikanie a zvýšiť pravidelné príjmy.


Ak by bol niekto tak dobrý a skontroloval tie moje prepočty, resp. logiku jednotlivých krokov.
Nemám s tým skúsenosti, možno som to vypočítal celé zle.
:oops:

Samozrejme budem veľmi rád za každú reakciu. :)

Ps: Prvú investíciu dám do doučovania matematiky.. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Ty si celkom rozumný chalanisko. :D

Podľa mňa, ak to chceš robiť dlhodobo, tak či príde kríza za 5,10 alebo 15 rokov je irelevantné. Otázka je, či budeš vedieť nakupovať za všetky peniaze. Ja som to napríklad nedokázal a dnes ľutujem. V roku 2009 som urobil asi svoj najlepší obchod. V čase, keď som kupoval som si však myslel, že som najväčší šialenec na svete. :lol: Držím ti palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ďakujem za odpoveď Rado.. :)

Máš pravdu, ak to budem robiť dlhodobo, tak takéto časovanie trhu je nepodstatné, skorej je dosť možné že na tom prerobím peniaze ako zarobím. Súhlasím s tebou, že kupovať v časoch krízy keď sú ceny v prepade desiatky % percent, je extrémne náročné na psychiku. Ak niečo také mám zvládnuť, potrebujem presnú stratégiu, ktorá bude stáť na mojich vedomostiach.

Podľa tých prepočtov, ktoré som robil minulý príspevok ( stále neviem či sú správne), je lepšie počkať s nákupmi a peniaze buď odkladať keď budú lepšie ceny, alebo využiť na podnikanie.

Nevie niekto mi povedať, ako je to s plateným daní keď zatvorím pozície a budem cca 30€ v pluse?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Getty napísal: Máš pravdu, ak to budem robiť dlhodobo, tak takéto časovanie trhu je nepodstatné, skorej je dosť možné že na tom prerobím peniaze ako zarobím.
Ja si myslím presný opak. Keď je kríza, tak je cash King. Ten kto ho nemá, tak len pozoruje ako sa kupujú aktíva za lacný peniaz. Problém je vydržať, keď ťa pália prsty. Zvlášť v aktuálnych časoch musíš byť opatrný a naopak v čase krízy čo kúpiš - to ti zarobí. Ja by som teraz radšej investoval do podnikania.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Asi som to zle napísal, respektíve nedostatočne rozvinul myšlienku.
Plne s tebou súhlasím, lenže ako pasívny investor nakupujem v pravidelných intervaloch.
Nešetrím peniaze, na dodatočné nákupy, keď sú ceny nízke.
Takže väčšiu sumu ani mať nebudem, aby som mohol jednorazovo investovať v čase krízy.


Podľa mojich prepočtov, dokonca ak by rast pokračoval 10 rokov a priemerný ročný výnos by bol 10%, tak je stále výhodnejšie peniaze akumulovať a potom kúpiť keď bude cena akcií -40%.

Dôvod je ten, že nenakupujem jeden krát ale pravidelne ( jeden krát za rok). Cena za ktorú jeden krát ročne nakúpim je fixná celých 10 rokov. Takže cena danej akcie každým rokom rastie a počet kusov kúpených akcií klesá. Čo zvyšuje priemernú cenu akcie zloženým úrokom.

Preto si myslím že časovať trh pre nákup, je prvý krát veľmi dôležité. (kúpiť za lacno)
Hlavne prvý krát, keď človek ešte len začína s investovaním.
Prísť môžem len o teoretické zisky, ak by kríza neprišla ani po viac ako desiatich rokov, alebo by som nenakúpil pri dostatočnom poklese s dôvodu že trh tak nízko ani nepadne, alebo preto že ma ovládajú emócie.

Z dlhodobého hľadiska je časovanie trhu len špekulácia, v ktorej je minimálne otázne, či nám to prinesie nižší zisk, ako keby sme s portfóliom nič nerobili.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa jogo »

Getty napísal:Podľa mojich prepočtov, dokonca ak by rast pokračoval 10 rokov a priemerný ročný výnos by bol 10%, tak je stále výhodnejšie peniaze akumulovať a potom kúpiť keď bude cena akcií -40%.

Preto si myslím že časovať trh pre nákup, je prvý krát veľmi dôležité. (kúpiť za lacno)
Hlavne prvý krát, keď človek ešte len začína s investovaním.
Som na burze od roku 2000 najprv cez podielove fondy, potom od roku 2005 priamo cez brokera. Ale ani v roku 2002 som nedokázal nakúpiť po 50% prepade, lebo som si myslel, že po účtovných podvodoch vo firmách je všetko len fatamorgana, ani roku 2008 po 50% prepade, keď som bol 100% cash, lebo som si myslel, že prichádza kríza podobná rokom 1929-1933 a navyše som tradingoval, tak som si myslel, že bezbolestne zarobím.
Nepoznám nikoho na fórach, kto v roku 2009 mal velkú časť úspor v cashi a zainvestoval bez SL. Preto si myslím, že v budúcej kríze, ak nebudeš postupne investovať a na reálnych investíciach pripravovať svoju psychiku, nenajdeš odvahu nakúpiť za velkú časť úspor.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Presne tak ako píše jogo. Ja si veľmi dobre pamätám ako som na jar 2009 vrazil veľa peňazí do nákupu FCX. Ten pocit bol desivý. Mal som už investované a mal som stratu tak jednu Škodu Octavia.
Mal som si však požičať a vraziť oveľa viac. (zaujímavé, že v Kyiosakiho hre je to úplne rovnaké :)) FCX mi za necelý rok zarobil cca 375%, ak si dobre pamätám. Po náraste ceny urobili split 2:1 potom cena znova narástla a ja som si bil hlavu. :D To ti zarobí oveľa viac ako postupné priemerovanie.

Pri aktuálnom nastavení trhov musíš sakra dobre vedieť, že kupuješ lacno. V niečom musí byť tvoj edge. Neviem ako dobre sa vyznáš v analyzovaní účtovníctva, ale mal by si k investovaniu pristupovať ako bankový analytik, ktorý pripravuje úver pre klienta. Nezabudni, že to má jednoduchšie ako ty. Úver má zabezpečený. :lol: Jediný edge vidím v tom, že máš čas a vieš dať all in v časoch kedy by to nikto v bankovom sektore nepovolil. V analýze klientov na nich nemáš.
Inak ti ostáva len priemerovanie, čo nie je zlé. Kto začal po roku 2008, tak je vysmiaty. Môžeš využiť na priemerovanie aj krátke prepady. Nakupuj keď iní chcú predávať a predávaj keď iní chcú kupovať. (to som nepovedal ja, ale Sir.Templeton :D )

Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Nepoznám nikoho na fórach, kto v roku 2009 mal velkú časť úspor v cashi a zainvestoval bez SL.
Opýtam sa, čo znamená skratka SL, lebo ma to nemôže napadnúť. :oops:

Ďakujem za radu, určite máš pravdu a zvažujem aj nad tým že nejaké percento portfólia nechám ešte investovaných.
Určite budem informovať o tom ako som sa rozhodol, respektíve aké zmeny robím.

Primárne mi išlo o ten prepočet, aj keby rast pokračoval ešte 10 rokov, priemerne 10% ročne, a ja nakúpim počas tých desiatich rokov za priemernú cenu desať ročného obdobia, či som na tom lepšie alebo horšie keby nakúpim po 40% prepade, aj keby som čakal 10 rokov a nakúpil by som za tú istú sumu za akú som kupoval v súčte v pravidelných nákupoch. K tomuto sa nikto nevyjadril.
Pri aktuálnom nastavení trhov musíš sakra dobre vedieť, že kupuješ lacno.
To neviem, ale keď bude prepad v desiatkach %, tak je jasné že kupujem lacnejšie. Či to bolo naozaj lacné, ukáže čas.

Nakupuj keď iní chcú predávať a predávaj keď iní chcú kupovať. (to som nepovedal ja, ale Sir.Templeton :D )
Keby to bolo také ľahké ako sa to číta, tak by to bolo super. :lol:

Ps: Ak by som chcel zavrieť niektoré pozície a je tam pár desiatok € zisk, treba podať daňové priznanie?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Martin7 »

Getty:
SL - Stop loss, je to pokyn na ochranu pred stratou. Máš nejaké akcie akcie kúpené povedzme za 180 a zadáš SL napríklad na 160. Keď cena klesne na tú hodnotu, akcie sa predajú za 160 so stratou.

Odvody ani daňové priznanie neriešiš, pokiaľ je tvoj zisk do 500 eur.

Myslím, že viac zaujímavá investícia ako ETF-ka by pre teba najmä v tejto dobe bolo Tilburove portfólio alebo teda Tilburová stratégia. Má výborne riešený aj Exit z investície. Je kúsok pod tvojím vláknom.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa jogo »

Getty napísal:
Opýtam sa, čo znamená skratka SL, lebo ma to nemôže napadnúť. :oops:

Primárne mi išlo o ten prepočet, aj keby rast pokračoval ešte 10 rokov, priemerne 10% ročne, a ja nakúpim počas tých desiatich rokov za priemernú cenu desať ročného obdobia, či som na tom lepšie alebo horšie keby nakúpim po 40% prepade, aj keby som čakal 10 rokov a nakúpil by som za tú istú sumu za akú som kupoval v súčte v pravidelných nákupoch. K tomuto sa nikto nevyjadril.
SL je stop loss čiže zastavenie ďalšich strát predajom pozície.


Ak trh stúpne počas 10 rokov o 100%, tak pri následnom poklese o 50% sa dostane do východiskového bodu, takže samozrejme, že v takej korekcii nakúpiš výhodnejšie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Martin7 - ďakujem za odpoveď.
Odvody ani daňové priznanie neriešiš, pokiaľ je tvoj zisk do 500 eur.
Dobre vedieť, keby sa zisk blížil k 500 € tak zavriem niektoré pozície a SL si nadstavím na ceny za ktoré som nakupoval.
Problém vyriešený.
Myslím, že viac zaujímavá investícia ako ETF-ka by pre teba najmä v tejto dobe bolo Tilburove portfólio alebo teda Tilburová stratégia. Má výborne riešený aj Exit z investície. Je kúsok pod tvojím vláknom.
Naštudujem si to, potom dám vedieť či niečo s jeho stratégie použijem.
Ak trh stúpne počas 10 rokov o 100%, tak pri následnom poklese o 50% sa dostane do východiskového bodu, takže samozrejme, že v takej korekcii nakúpiš výhodnejšie.
Tu je dôležité poznamenať aby trh stúpol o 100% za 10 rokov, musí byť priemerný ročný výnos viac ako 12%. (pravidelné investovanie jeden krát ročne)

1, 12% p.a. priemerne v najbližších 10 rokoch je podľa mňa nereálne vysoké zhodnotenie. ( pasívne investovanie - kúpa etf idexov )

2, priemerná cena za ktorú nakúpiš počas 10 ročného intervalu je približne cena zo šiesteho roka nákupu. ( teoreticky dosť drahý nákup z desať ročného hľadiska )

3, Výhodnejší nákup bude už pri 40%, samozrejme Jogo máš pravdu, ale nie je to príklad z mojej situácie, resp. zo stratégie ktorú chcem použiť.

Edit ku kryptomenám.

Predal som 1 LTC pri cene cca 65€ a za pár dní cena vyskočila na 75€ za kus.
Tomu sa hovori časovanie trhu.. :oops: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

5.09.2018 - Poslal som 300€ na Degiro účet, chcem navýšiť pozíciu neinvestovaných peňazí. (20-30%)

5.09.2018 - Nakúpil som 2 ks Ltc za cenu cca 96€. ( Je zaujímavé sledovať sám seba ako dokážem meniť rýchlo názor :lol: )

Zaujali ma Opcie, našiel som o tom veľa informácií ale neviem sa s toho nejako vysomáriť, preto sa radšej opýtam.

Moja momentálna predstava ako to funguje, respektíve čo by som chcel spraviť:

1, Vlastním 100 ks akcií, v hodnote 1000€, 1 ks / 10€.
2, Vypíšem call (long) opciu so strikom 11€/akcia.
3, Dostanem prémiu 1-3% ( počítam 2%) = 20€ hneď na účet.
4,100 ks akcií mám zablokovaných do doby exspirácie. (nič s nimi nemôžem robiť)
5, V deň exspirácie sa môže stať:

a, cena bude 11,00€ a vyššie = Aktivuje sa strike a akcie sa odpredajú. Môj zisk je 20€ prémia + 100€ za rozdiel medzi nákupom a strikom. (Teoretická strata, ak by cena vyletela napr. 12,00€/akcia v dobe exspirácie). Na účte mám 1120€ v cashi.

b, cena bude medzi 10,00 € - 10,99 € ( počítam 10,50 €) = strike sa neaktivuje a môj zisk je 20€ prémia + rozdiel z nákupnej ceny. Na účte mám 1050€ v akciách + 20€ prémia = 1070€.

c, cena za akciu bude 10,00€: Stav je 1000€ v akciách + 20€ prémia = 1020€

d, cena bude 9,99€ - 0,00€ (počítam 5,00€) : Nič sa nestane, akcie mi ostávajú (100 ks) + 20€ prémia. 500€ v akciách + 20€ prémia. Stav 520€.

Čísla sú vymyslené a nie sú tam zahrnuté žiadne poplatky.

Je to správne a nič som nezabudol? Mohlo by to v praxi takto fungovať?
Všimol som si že Rado riešil opcie, ale je to pomerne staré vlákno, tak som to napísal sem.

Budem rád za každý názor, radu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nevelmi dobré dať otázky okolo opcií do vlákna o pasívnom investovaní. Opční trejderi to podľa mňa nečítajú. Rado aktuálne píše o opciách , ved pozri jeho posledné príspevky.

Vypisovaním opcií funguješ ako poisťovňa. Nič sa nestane, zinkasuješ cenu poistenia. Stane sa, platíš škody, ktoré ťa môžu zruinovať. Zisk je teda limitovaný, ale strata nelimitovaná.
Nákupom opcií, či už na rast, alebo na pokles (call, put) môžeš s malými peniazmi urobiť veľké obchody (získaš páku ), ale problém je v tom že platíš prémiu, ktorá vyprcháva a si limitovaný časom - pohyb musí nastať do času expirácie. Výhoda je, že tvoja strata je limitovaná a zisk môže byť nelimitovaný.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Getty všetko máš správne až na to blokovanie akcií. Broker ich neblokuje, ale ak by si ich predal, tak bude chcieť hotovosť, ktorú ti bude blokovať ako margin.
Strata ti môže vzniknúť, ak sa cena podkladu prepadne, ale budeš na tom lepšie o inkasované prémium ako keby si len akcie nakúpil a nechal tak. Najväčšia strata ti vznikne, ak sa podklad pohne vysoko nad vypísaný strike a ty budeš predávať za túto cenu. Síce predáš so ziskom, ale menším.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Kos3 »

Este by som upozornil na riziko zmeny volatility (komponent ceny opcie) --> okrem scenara "at maturity" kedy pozeras co sa udeje v posledny den expiracie opcie treba mat na pamati aj priebeh opcie ... ak by aj cena podkladoveho aktiva (akcie) ostala rovnaka pocas celej doby tebou predanej opcie, mozu sa od brokera zvysit poziadavky na margin, ak by volatility isla hore ... obzvlast treba dat pozor ak mas velku leveraged poziciu, napriek tomu ze by ti tvoja stavka teoreticky vysla a celu dobu sa pohybujes pod strikom vypisanej callky, mohol by si narazit na margin call kvoli zvyseniu ceny kvoli vysokej vole ... a taktiez naopak, ak kupujes opcie v najvacsich panikach kedy je vola vysoka, sa aj napriek directional pohybu v tvoj prospech moze cena opcie znizit a lebo pohyb vo volatilite bol vyraznejsi ako pohyb ceny podkladoveho aktiva
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Ak máš akcie na ktoré vypisuješ call opcie na účte, tak ti margin call nehrozí! Predajom call opcie si sa neodvolateľne zaviazal dodať akcie v stanovenom čase a za stanovenú cenu. Ak ich máš na účte, tak aký margin call ti hrozí??? Preto sa to volá covered call. Aj keby volatilita vybehla neviem kam, tak sa nič nedeje. BTW rastom ceny akcií prevažne volatilita klesá až na zopár výnimiek, takže bude klesať aj cena opcií (ich časová zložka) bez rozdielu call alebo put.

Margin call by hrozil v prípade naked call, ale toto nebola otázka na ktorú sa pýtal. Priebeh ceny opcie ťa v tomto prípade vôbec nemusí zaujímať. BTW toto nie je stávka. Toto je tvrdý kapitalizmus ako z akcie, ktorú vlastníš dostať dodatočný výnos. Call opcia sa nemusí vypisovať iba s expiráciou o 30 dní, ale aj na celý rok dopredu. Tým sa dá posunúť strike vyššie a aj samotný výnos je vyšší. Prémium ("dividendu") však inkasuješ okamžite. :D

Strata je iba z nerealizovaného zisku, ak cena vyletí nad strike vypísanej call opcie. Stratu pri poklese ceny akcie neberiem do úvahy lebo je nižšia ako v prípade, že len nakúpiš akcie a necháš ich na účte. V tomto prípade je strata nižšia o inkasované prémium z predaja opcie. Aj tu však platí to, čo hovorím pri naked put. Musíš vedieť, čo vlastníš a že je to v prípade potreby investícia na dlhšie obdobie.

V prípade, že by bolo veľmi zle, tak opciu, ktorú si predal kúpiš späť za logicky menej a predáš akcie. Budeš na tom znova lepšie ako ten, kto iba nakúpil akcie. Realizuješ totiž zisk na call opcii, ktorá ti zníži stratu na samotnej akcii.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ďakujem Rado, myslím že základ chápem.

Čo sa toho marginu týka, tak to vidím takto:

Musím mať počas doby vypísania call opcie až do jej exspirácie na účte podkladové aktívum (v našom prípade 100 ks akcií) na ktoré som vypísal call opciu, alebo hotovosť v hodnote striku. Margin call by mohol nastať ak, by som mal namiesto podkladového aktíva hotovosť a pred exspiráciou by bola cena podkladového aktíva vyššia ako strike.

Išiel som na to logicky, ale možno je to celé zle.. :lol:

Z príkladu zo včera sa pre mňa odvíjajú ďalšie otázky:

1, Ak hodnota podkladového aktíva dosiahne hodnotu striku pred dátumom exspirácie, tak majiteľ opčného práva môže dať príkaz na otvorenie pozície ( exercise ). Ak hodnota podkladového aktíva dosiahne vyššiu hodnotu ako je strike pred dátumom exspirácie tak si myslím že tiež majiteľ opčného práva má stále právo otvoriť pozíciu. Čítal som ale že exercise je veľmi výnimočná vec, málo kto to využíva. Dôvod prečo je to tak, že cena za kontrakt ( premium ) ktoré zaplatil sa mení podľa momentálnej hodnoty podkladového aktíva a času do doby exspirácie. A teda nastáva možnosť predať opčný kontrakt zo ziskom tretej osobe, ktorý kúpil na začiatku odo mňa. Funguje to takto?

2, Zdá sa mi že najdôležitejšia vec je samotné podkladové aktívum. Čo všetko môže byť podkladové aktívum pre vypísanie call opcie? Pre mňa ako pasívneho investora by bola najlepšie ak by to bolo indexové ETF, napr. S&P 500. Je to možné?

3,
Strata je iba z nerealizovaného zisku, ak cena vyletí nad strike vypísanej call opcie.
Z druhej strany by mohol byť pohlad aj takto?
Ak cena je 10,00€/1 akcia, strike je 11,00€/1 akcia, ale v dobe exspirácie bude hodnota 12,00€/1 akcia
Tak mám na účte 1100€ za ktoré nakúpim už len necelých 92 ks akcií namiesto 100 ks pôvodných.
Ako pasívny investor to môžem vnímať ako reálnu stratu. Zníženú o premium, ktoré som tu nezapočítal. Či zle si to vysvetlujem?

4, Volá sa táto stratégia o ktorej sa bavíme CC ( Covered Call ) ?

Ďakujem. :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Getty napísal: Čo sa toho marginu týka, tak to vidím takto:

Musím mať počas doby vypísania call opcie až do jej exspirácie na účte podkladové aktívum (v našom prípade 100 ks akcií) na ktoré som vypísal call opciu, alebo hotovosť v hodnote striku. Margin call by mohol nastať ak, by som mal namiesto podkladového aktíva hotovosť a pred exspiráciou by bola cena podkladového aktíva vyššia ako strike.

Išiel som na to logicky, ale možno je to celé zle.. :lol:
Všetko je dobre až na ten margin. Ten by nebol úplne vo výške striku x počet akcií. Menil by sa však v čase podľa vývoja ceny podkladu.
Getty napísal:
1, Ak hodnota podkladového aktíva dosiahne hodnotu striku pred dátumom exspirácie, tak majiteľ opčného práva môže dať príkaz na otvorenie pozície ( exercise ). Ak hodnota podkladového aktíva dosiahne vyššiu hodnotu ako je strike pred dátumom exspirácie tak si myslím že tiež majiteľ opčného práva má stále právo otvoriť pozíciu. Čítal som ale že exercise je veľmi výnimočná vec, málo kto to využíva. Dôvod prečo je to tak, že cena za kontrakt ( premium ) ktoré zaplatil sa mení podľa momentálnej hodnoty podkladového aktíva a času do doby exspirácie. A teda nastáva možnosť predať opčný kontrakt zo ziskom tretej osobe, ktorý kúpil na začiatku odo mňa. Funguje to takto?
Majiteľ opcie má právo uplatniť si opciu kedykoľvek bez ohľadu na cenu akcie! Otázka je prečo by to robil? Spraví to v prípade, že sa bude platiť dividenda a z tohto dôvodu sa mu to pred ex-dividend day oplatí. Záleží od výšky dividendy a ako ďaleko je cena podkladu od strike. Druhý dôvod je, keď už nie je skoro žiadna časová cena a opcia už má len vnútornú hodnotu. (rozdiel medzi cenou podkladu a strike = cene opcie) Ak prémium obsahuje aj časovú cenu, tak je lepšie opciu predať. V posledný deň je všetko nad strike priradené.
Všetko, čo som napísal platí pre americký typ opcie. (všetky opcie na akcie) Európsky typ opcie sa dá uplatniť po expirácii. Nie skôr. (Väčšina ETF SPX,RUT, OEX...)
Getty napísal: 2, Zdá sa mi že najdôležitejšia vec je samotné podkladové aktívum. Čo všetko môže byť podkladové aktívum pre vypísanie call opcie? Pre mňa ako pasívneho investora by bola najlepšie ak by to bolo indexové ETF, napr. S&P 500. Je to možné?
Podkladové aktívum na ktoré to môžeš robiť môže byť hocičo, čo má tiež opcie. ETF tiež, ale SPX má aktuálne hodnotu 2 895,50$ x 100ks je dosť veľa, ale možno disponuješ takým kapitálom. Neviem. SPY je za 290$, ale to už je americký typ opcie.
Nevidel by som problém pri tejto stratégii, ak si priradený, keď máš podkladové aktívum. Ja som už bol priradený pri naked pozíciách a žiadny strašiak to nie je.

Stratu si vypočítal správne až na to prémium, ktoré ide do plus. Nepozeral som na to tak, že teraz už nakúpiš menej. V každom prípade nemôžeš prerobiť, ak budeš vyberať hoci malé zisky. :D Stratégia sa volá covered call. Jej opak je naked put. To zase používaš, kým podklad nemáš nakúpený.

Predajom put opcie sa zaväzuješ, že nakúpiš za strike v uvedenom čase. Za predaj inkasuješ a na účte zablokuješ hotovosť. Ak put expiruje bezcenné, tak prémium ti ostane. Najhoršie je, ak cena porastie a ty budeš mať zisk len z prémia. Treba si počítať B.E.P., aby si vedel, kde si ešte v pohode. (Break Even Point) V tomto prípade, by to bolo cena akcie + prémium z predaja put. Napr. cena podkladu 80$ + cena put 4$, tak ak sa cena pohne až k 84 zarobíš rovnako ako ten, kto akciu kúpil. Všetko nad už bude pre teba strata z nerealizovaného zisku. Na druhej strane, ak cena klesne až k 76$, tak budeš na 0. Ten, kto kúpil akcie bude mať stratu -400$ resp. 4$ na akciu.

Platí, že musíš vedieť, čo chceš kupovať a prečo!!! Na druhej strane vždy vieš kúpiť put opciu späť a stále budeš mať výhodu oproti tomu, kto nakúpil čisté akcie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Chvíľku potrvá, kým tie informácie nasajem.. :lol:

Takže najlepšia možnosť mi príde kúpiť podkladové aktívum cez vypísanie put opcie za konkrétnu cenu (strike).
Môže byť strike nižší ako momentálna cena podkladového aktíva? A následne ak nastane strike, môžem hneď vypísať call opciu.
Ak strike nenastane pri vypísaní put opcie, tak som zarobil aspoň prémium.

1, Aké su možnosti ak nemám kapitál na kúpu podkladového aktíva a chcem začať s vypisovaním opcií?

2, Ako je to z daňami za prémium, resp. ak sa aktivuje strike a akcie sa odpredajú zo ziskom? Momentálne dane vôbec neriešim, keďže chcem splniť časový test.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Strike môže byť nižší ako aktuálna cena. Ak, tak kúpiš s väčšou zľavou. Po priradení môžeš hneď predávať call.
Ak nemáš dosť kapitálu, tak to môžeš riešiť cez spread. Short call na nižšom striku a long call na vyššom. Broker blokuje rozdiel medzi strikami. Pri put by to bolo opačne.

Dane by si platil pokiaľ by akcie, ktoré by si predal zo ziskom boli tvoje kratší čas. Zisk z opcií zdaňuješ bez rozdielu ako dlho ich držíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ak nemáš dosť kapitálu, tak to môžeš riešiť cez spread. Short call na nižšom striku a long call na vyššom. Broker blokuje rozdiel medzi strikami. Pri put by to bolo opačne.
Vieš mi poslať nejaký link, kde by som sa o tom dočítal viac?

Kde by som si mohol otvoriť demo účet a skúsiť vypisovať opcie?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Skús stránku Kirka Du Plessis. Chalan to má dobre spracované a veľa vecí má free spolu s videami. http://www.optionalpha.com

Demo by som si otvoril v TOS (Think Or Swim). Nevieš to otvoriť ako Slovák, ale dať tam nejakú adresu s tel. číslom nejakého nemeckého muzea nie je problém. :D Dostaneš plné demo na 60 dní aj s grafickým zobrazením pozícií a pravdepodobnosťami. Keď ti to expiruje, tak postup zopakuješ.
Dobrý platený soft s napojením na IB platformu je Optionnetexplorer.

Toto by už však v téme pasívne investovanie nemalo byť. :?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Toto by už však v téme pasívne investovanie nemalo byť. :?
Prečo si to myslíš? Zatiaľ to vyzerá pre mňa ako zaujímavá možnosť ako spraviť teoreticky niekoľko % ročne navyše bez rizika :?: .


Otvoril som si v TOS demo, zadal som prvý príkaz a uvidíme či sa zrealizuje keď sa burza otvorí.

SELL -1 SPY 100 (Weeklys) 12 OCT 18 291 PUT @2.98 LMT
Vypísal som 1 opciu že kúpim 100 ks SPY za 29100$ (strike 291$) za premium 298$ do doby expirácie 12.10.2018.
(Zaviazal som sa kúpiť akciu za 291$ a nižšie, za cenu 291$ do 12.10.2018 )

Čo sa môže stať:

1, Cena pôjde hore a opcia sa nepriradí. (Teoretická strata ak by som akcie kúpil normálne a ich rast by bol vyšší ako premium) Stav: +298$

2,Cena bude v dobe expirácie 291/akcia. Opcia sa priradí za cenu ktorá je vyššia o 9$/100ks akcií ako v deň vypísania opcie
298 - 9 = +289$

3, Ak bude cena v dobe exspirácie 288,02$/akcia tak som na nule. (Strike cena - premium).

4, Ak bude cena 288,01$ a nižšie som v strate.
Vidím tu riziko keď bude vysoká volatilita, alebo že kúpim podkladové aktívum drahšie ako je jeho aktuálna cena.
Na druhú stranu môže to byť len teoretické, keďže ako pasívny investor by som kúpil akcie v deň vypísania opcie za 290,91$.
Takže aj pri hoci akom prepade, som stále na tom lepšie o premium mínus rozdiel medzi strikom (291,00$) a kupnou cenou (290,91$) čo je len 9$.


Vieš mi prosím vysvetliť prečo mi v TOS ukazuje zostatok 94180,60$ zo 100 000$ ?
Vidíš tam nejaký zlý výpočet respektíve chybu?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rado »

Getty napísal: 2,Cena bude v dobe expirácie 291/akcia. Opcia sa priradí za cenu ktorá je vyššia o 9$/100ks akcií ako v deň vypísania opcie
298 - 9 = +289$
Trvalo mi cca 30 minút, kým som prišiel na to odkiaľ si zobral 9$. (starnem) Nikdy predtým som nepočítal rozdiel medzi aktuálnou cenou a strikom.

Máš to vypočítané správne. Tvoje B.E.P. sú 288,02 a 293,98 cca+-1% oproti cene SPY 290,91$. Ja by som možno vypisoval na nižších strikoch ako je aktuálna cena, ale každý máme inú stratégiu.

Neviem, čo presne v TOS vidíš, ale myslím si, že je to suma, ktorú môžeš použiť na obchodovanie. Broker ti zablokoval sumu, ktorá je rozdiel medzi pôvodnými 100k$ a zostatkom 94180$. Margin sa však v čase mení podľa vývoja ceny podkladu. Čím nižšie SPY pôjde, tak tým vyšší margin bude broker požadovať. Max je strike x počet opcií x 100. Rozdiel môžeš brať ako vstupnú investíciu, takže ak niekto kúpil akcie a cena skončí na 293,98, tak jeho výnos bude 1,02% tvoj 5,12% aj keď v absolútnej hodnote budete na tom rovnako. (298$)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

10.10.2018 - navýšenie cash pozície o 2000€

26.10.2018 chytený SL na ETF SP500 - sell 4 SP500 @ 226,90 €

Crypto stav:

4,5 ks LTC
16,7 ks NEO

Čo sa týka opcií tak pozícia sa uzavrela a ja som "prerobil"
Bohužial neviem sa v tej platforme doklikať k bližším informáciam.
Nemám moc času na to to teraz skúšať a ani reálny kapitál.
Potreboval by som k tomu aj prepnúť s Basic Account na Active Account, neviem aké sú tam poplatky.

Momentálne rozmýšľam nad nákupom akcií BMW ale neviem či je to dobrý nápad z dlhodobého hľadiska. Ladisov príspevok v inom vlákne mi dal chrobáka do hlavy.

Vie mi niekto poradiť ako sa zdaňujú dividendy ak sú do 500€/rok a koľko je to %?
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ahoj, vie mi niekto poradiť nástroj na sledovanie mojich príkazov na burze?
Je následne možné porovnať výkonnosť môjho portfólia voči indexu v p.a. ak nakupujem na mesačnej báze?
Ďakujem.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa mapper »

skus to hodit do justetf.com

napr. Lynx Ti vie ukazat portfolio vs. nejake indexy v case.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Rokosák »

Najzlozitejsou ulohou pri pasivnom (mam radsej termin kup a drz) investovani je pri skutocnych prepadoch, ktore sa stavaju v sucasnosti raz za desat rokov a su okolo 50%, je konat. Moj plan je predavat pri prepade 20% a kupovat ked sa trend otoci. Nechcem cakat desat rokov kym sa trh dostane na povodnu uroven. To nepovazujem za casovanie trhu, pripadne vynimku strategie necasovat trh.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Pasívne investovanie.

Príspevok od používateľa Istiach »

Najlepsia strategia je kupovat vysoko a predavat nizko :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"