Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
RomanL
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 01 07, 2017 8:00 am

Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa RomanL »

Pekne zdravím.

Na brokerskom účte v USA som obchodoval s opciami a som celkovo trochu v pluse. Obchodujem ako FO, pričom všetky obchody prebehli v roku 2017. Pravdepodobne o nedlho skončím s obchodovaním a prevediem si peniaze späť na SK. Mám však niekoľko otázok ohľadom daní (samozrejme za predpokladu, že by som zostal v pluse):

1) Na SK sa z toho platí daň 19% nezávisle od výšky príjmu, alebo sa nad istú výšku príjmu z toho platí daň 25%, ako napríklad pri plate?
2) Viem, že zdravotné odvody sa na SK platia aj z dividendov a kapitálových príjmov. Predpokladám, že to zahŕňa aj zisky z obchodovania opcií, ale ako to presne funguje? Viem, že je nejaký limit do ktorého sa to platí a zároveň som niekde čítal, že odvody si človek môže odpočítať od základu dane, ale neviem čo je na tom pravdy.
3) Broker mi v USA strhne 15% zrážkovú daň. Čo to v praxi znamená pre zdanenie týchto príjmov na SK? Znamená to, že by som na SK platil iba 4% daň (čiže rozdiel) plus zdravotné odvody, alebo sa tých 15% zaplatených v USA iba odpočítava od základu dane?
4) Odkedy som previedol peniaze na brokerský účet v USA, pričom prevod obnášal konverziu z EUR na USD, tak sa kurz dolára o dosť zhoršil. Na prevode naspäť preto budem mať nejakú stratu (ale celkovo by som mal byť stále o niečo v pluse, ak sa teda situácia nezmení a nepadnú mi pozície). Zohľadní sa to nejako pri platbe daní a ak áno, ako?

Vopred ďakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zrážková daň 15% v USA sa týka iba vyplatených DIVIDEND od amerických firiem.

Opcie patria medzi deriváty. Prezri si viac vlákien ohladom zdaňovania a všetko tam nájdeš:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=15" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Názov vlákna je tým pádom nesprávny a zavádzajúci. Pozdejšie ti ho opravím iba na Dane z opcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

RomanL napísal:Pekne zdravím.

Na brokerskom účte v USA som obchodoval s opciami a som celkovo trochu v pluse. Obchodujem ako FO, pričom všetky obchody prebehli v roku 2017. Pravdepodobne o nedlho skončím s obchodovaním a prevediem si peniaze späť na SK. Mám však niekoľko otázok ohľadom daní (samozrejme za predpokladu, že by som zostal v pluse):

1) Na SK sa z toho platí daň 19% nezávisle od výšky príjmu, alebo sa nad istú výšku príjmu z toho platí daň 25%, ako napríklad pri plate?
2) Viem, že zdravotné odvody sa na SK platia aj z dividendov a kapitálových príjmov. Predpokladám, že to zahŕňa aj zisky z obchodovania opcií, ale ako to presne funguje? Viem, že je nejaký limit do ktorého sa to platí a zároveň som niekde čítal, že odvody si človek môže odpočítať od základu dane, ale neviem čo je na tom pravdy.
3) Broker mi v USA strhne 15% zrážkovú daň. Čo to v praxi znamená pre zdanenie týchto príjmov na SK? Znamená to, že by som na SK platil iba 4% daň (čiže rozdiel) plus zdravotné odvody, alebo sa tých 15% zaplatených v USA iba odpočítava od základu dane?
4) Odkedy som previedol peniaze na brokerský účet v USA, pričom prevod obnášal konverziu z EUR na USD, tak sa kurz dolára o dosť zhoršil. Na prevode naspäť preto budem mať nejakú stratu (ale celkovo by som mal byť stále o niečo v pluse, ak sa teda situácia nezmení a nepadnú mi pozície). Zohľadní sa to nejako pri platbe daní a ak áno, ako?

Vopred ďakujem za odpovede.
1.do 35 022,31 eura 19% a nad 35 022,31 eura 25%
2. zdravotné odvody (14%) iba z kapitaloveho príjmu a z ostatných príjmov (derivaty,opcie,cfd a menove špekulacie) dividendá nepodliehajú zdravotným odvodom.
3. zrážková dan 15% z dividend . Urobíš oznamovaciu povinnosť v daňovom priznaní buduci rok.
4:Ano ,ked si zkonvertoval 10000 EUR za 1,10(11000USD) a na konci roka budeš mať 13000 USD a zmeníš účet na EUR pri kurze 1,20 tak podliehať bude tých 2000 USD(1666,67 Eur)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
RomanL
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 01 07, 2017 8:00 am

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa RomanL »

JUGGLER napísal:Zrážková daň 15% v USA sa týka iba vyplatených DIVIDEND od amerických firiem.

Opcie patria medzi deriváty.
Ano, opcie patria medzi derivaty. V zmluve o zabraneni dvojiteho zdanenia medzi SK a USA som ale k opciam ani derivatom nic priame nenasiel. Zdalo sa mi vsak, ze podla definicie dividendov pre ucely tejto zmluvy (a iba pre tieto ucely) sa zisk z opcii moze povazovat za dividendy:

Clanok 10.4:
"Výraz „dividendy“ použitý v tomto článku označuje príjmy z akcií alebo iných práv s výnimkou pohľadávok, účasti na zisku, ako aj príjmy z iných práv k spoločnosti, ktoré podliehajú rovnakému zdaneniu ako príjmy z akcií podľa daňových predpisov štátu, v ktorom je spoločnosť, ktorá rozdeľuje zisk, rezidentom. Výraz „dividendy“ rovnako zahŕňa príjmy zo záväzkov vrátane dlhopisov s právom podieľať sa na zisku, a to v takom rozsahu, ako to ustanovujú právne predpisy toho zmluvného štátu, z ktorého plynie príjem. "

Navnadila ma na to hlavne veta "ako aj príjmy z iných práv k spoločnosti", kedze opcia je v podstate pravo kupit (alebo predat) akcie danej spolocnosti za urcitu cenu.

Ale OK, vsak ja sa budem iba tesit, ak mi 15% zrazkovu dan nestrhnu. Okrem ineho to aspon bude o komplikaciu menej.
JUGGLER napísal: Prezri si viac vlákien ohladom zdaňovania a všetko tam nájdeš:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=15" onclick="window.open(this.href);return false;"

P.S. Názov vlákna je tým pádom nesprávny a zavádzajúci. Pozdejšie ti ho opravím iba na Dane z opcií.
OK, ale prave k zdanovaniu opcii som nic konkretne, co by bolo relativne nove (tzn. z roku 2017, lebo tie zakony sa menia z roka na rok) nenasiel.
RomanL
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 01 07, 2017 8:00 am

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa RomanL »

Alo Bunda napísal:
1.do 35 022,31 eura 19% a nad 35 022,31 eura 25%
Vdaka. Moja neistota tu vyplyvala z tohto citatu financnej spravy SK:

"Ustanovenie § 7 zákona o dani z príjmov s účinnosťou d 1.1.2016 vymedzuje osobitný základ dane z príjmov z kapitálového majetku. Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d) sú:

úroky a ostatné výnosy z cenných papierov ( § 7 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov),
úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov (§ 7 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov),
úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek (§ 7 ods. 1 c) zákona o dani z príjmov),
dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu (zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu (§ 7 ods. 1 d) zákona o dani z príjmov),
plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia (§ 7 ods. 1 e) zákona o dani z príjmov),
výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja (§ 7 ods.1 f) zákona o dani z príjmov),
príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) (§ 7 ods. 1 g) zákona o dani z príjmov),
výnosy zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok (§ 7 ods. 1 h) zákona).

S účinnosťou od 1.1.2016 sa príjmy z kapitálového majetku vynímajú zo základu dane daňovníka vypočítaného podľa § 4 zákona o dani z príjmov a upravujú sa ako osobitný základ dane z kapitálového majetku, ktorý daňovník bude vykazovať samostatne. Príjmy z kapitálového majetku sa ako súčasť osobitného základu dane zdaňujú sadbou dane vo výške 19 %. Touto sadzbou sa zdaňuje príjem z kapitálového majetku bez ohľadu na skutočnosť, či plynie zo zdrojov na území SR alebo z príjmov zo zdrojov v zahraničí.

Pri príjmoch z kapitálového majetku sa vo väčšine prípadov uplatňuje vybratie dane zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Za vyberanie a platenie dane zrážkou z týchto príjmov je správcovi dane zodpovedný ich platiteľ, teda daňovník (inštitúcia), ktorá tieto príjmy vypláca alebo pripisuje v prospech daňovníka."


Zdroj: https://podpora.financnasprava.sk/81455 ... kladu-dane" onclick="window.open(this.href);return false;

Nanestastie vsak myslim, ze mas pravdu. Podrobnejsie som sa pozrel na zakon o prijmoch a prijmy z opcii tam spadaju medzi "ostatne prijmy" a nie prijmy z kapitaloveho majetku. Ostatne prijmy sa ale zda sa zapocitavaju do normalneho a nie osobitneho danoveho zakladu a preto sa zdanuju normalne, cize 19% a nad istou hranicou 25% urovnou... :(
Alo Bunda napísal: 2. zdravotné odvody (14%) iba z kapitaloveho príjmu a z ostatných príjmov (derivaty,opcie,cfd a menove špekulacie) dividendá nepodliehajú zdravotným odvodom.
OK, takze ich musim zaplatit, lebo moje prijmy su z opcii. Dokonca som niekde nasiel, ze prave tento rok zrusili na zdravotne odvody aj strop... dufam, ze to nie je pravda, ale vsetko tomu nasvedcuje. :(

Pochopil som to spravne, ze zdravotne odvody si mozem odpocitat od zakladu dane?

Priklad: zisk z opcii je 2000 USD, po konverzii (trebars bude prave kurz tych 1.2) 1666.67 EUR. Takze sa musia zaplatit odvody 14%, cize 233,3338 EUR.

Zostava teda 1433,3362 EUR ako zaklad. Dan (ak je prave 19%) teda bude iba 272,333878 EUR a nie 316,6673 EUR, co by bolo 19% keby som dan platil z plnej sumy 1666.67 EUR.

Spravne?
Alo Bunda napísal:3. zrážková dan 15% z dividend . Urobíš oznamovaciu povinnosť v daňovom priznaní buduci rok.
Dividendy nemam, iba opcie. Ak teda neplati moja interpretacia, ze pre potreby zmluvy SK-USA sa dividendy pocitaju opcie.
Alo Bunda napísal:4:Ano ,ked si zkonvertoval 10000 EUR za 1,10(11000USD) a na konci roka budeš mať 13000 USD a zmeníš účet na EUR pri kurze 1,20 tak podliehať bude tých 2000 USD(1666,67 Eur)
Tak toto je aspon pozitivna sprava. :)

Este raz vdaka.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa Dana »

Pri opciách zdaňuješ zisk nad 500 €. Ak by ti vychádzal cca 2000 už po prepočítaní kurzu na €, zdaňuješ 1500, z ktorých by si platil aj zdr. odvody.
Odvody najprv musíš zaplatiť, až tak si ich budeš môcť v DP odpočítavať, teda neodpočítaš si ich už v DP ktoré sa podáva v marci 2018 ale až neskôr, odvody by si platil až niekedy v septembri 2018, keď ťa k tomu vyzve zdr. poisťovňa na základe podaného DP.

Ak zisk z opcii by bol tvojím jediným príjmom, ( nepracuješ, nepodnikáš, nič si nepredával, nevyhral :)...) nemusíš DP podávať ak zisk nebude vyšší ako 1901, 67 €. Neplatil by si vtedy ani daň ani odvody.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ked si budeš robiť danove buduci rok tak si stiahani aplikaciu eDane (java verziu). Tam si to všetko nahodiš a ťa to automaticky upozorní na chyby.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Rado napísal: Dane by si platil pokiaľ by akcie, ktoré by si predal zo ziskom boli tvoje kratší čas. Zisk z opcií zdaňuješ bez rozdielu ako dlho ich držíš.
Pri citani jedneho vedlajsieho vlakna ma napadla jedna otazka co ma trapi uz dlhsie

Ako je to s opciami a danami a znizenim zisku
Napriklad : kedze opcie su derivaty musia sa uvadzat v danovom priznani pod inym pismenkom ako akcie
cize sa zoberie nakup , predaj opcii za cely rok a hla mame napriklad zisk 1000 $ a teraz otazka , co keby som kupil ITM opciu ( je jedno na aky podklad ) napriklad za 10$ cize by ma stala 1000 $ a manualne si uplatnim opciu a teda dostanem 100 akcii co sa bude diat s opciou ? kde sa zapocita pri uplatneni opcie , straca sa z trhu ? ako ju teda zapozictat je to teda cista strata 1000 $ ?

vdaka za objasnenie
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Príspevok od používateľa Rado »

Myslím, že v tomto prípade by bola cena opcie súčasť obstarávacej ceny samotnej akcie. Od výnosu z opcie si môžeš odpočítať náklady s tým súvisiace. Nie sú to náklady, ktoré máš z obchodovania s opciami. Teda by som na to pozeral opačne. Predáš opciu a od tohto výnosu si začneš odpočítavať náklady ktoré patria k danej opcii.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"