Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerné?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »


Precital som si obidva clanky a mam otazku:

V clanku uvadzas,ze sa daju najst aj 20 rocne obdobia,kde sa investicia nezhodnotila respektive poklesla. Ja som taketo obdobia hladal ale nenasiel som ich. Kukol som aj down jones,ale nenasiel som tam take obdobie. Mozes dat priklad takeho obdobia konkretne v tomto indexe?
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerné?

Príspevok od používateľa filip glasa »

no mylsím, že na tom grafe sú vidieť dve dlhé obdobia:

uvediem obdobia kedy sa index dostal iba na približne rovnakú hodnotu:
1929-1954
1966-1982
zhruba 1900-1920 - to už je na dlhších grafoch, čo nie sú na yahoo a nie je to úplne presne.

zaujímavé ale je, že v tom prvom (horšom) obodobí veľkej hospodárskej krízy a II. svetovej vojny by cez pravidelné sporenie - DCA bol výnos pozitívny. Krivka poklesu a návratu ceny bola totiž dosť hlboká.
V tom lepšom období, keď trh len prešlapoval na mieste 66-82 by ani cez DCA investor moc vody nenamútil.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerné?

Príspevok od používateľa filip glasa »

III. diel seriálu - kde je reálny strop výnosov:
http://ako-investovat.sk/index.php/comp ... y-III.html
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerné?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

filip glasa napísal:III. diel seriálu - kde je reálny strop výnosov:
http://invest-mag.ako-investovat.sk/ind ... y-III.html

paci sa mi to, dokonca budem pouzivat ako jednu cast prezentacie tych nasich panov guru ako stropy pre investonie. Co mi ale chyba a ak by si mal cas mohol by si sa do toho pustit je vynosy v pravidelnem investovani. Usetris mi kopu prace a mam taky pocit, ze na google uz vies kde siahnut.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerné?

Príspevok od používateľa filip glasa »

niečo k téme pravidelné investovanie je aj tu:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=6&t=284

beriem to ako typ na článok.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tento graf mam radsej ako DJ :)
Prílohy
untitled.JPG
untitled.JPG (114.46 KiB) 18828 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ono 100 ročný priemerný výnos SP 500 (prepočítaný dozadu) je takmer rovnaký = 5% rast + 4% dividenda.

12% p.a. ako som už spomínal je zhruba od 2 svetovej vojny (SP 500 vznikol v 50tych rokoch).
ibelinik
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 20 01, 2008 2:26 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa ibelinik »

Dobry clanok, najma pre mna ako zaciatocnika-investora. Myslim si, ze prave takymito clankami ma tato stranka sancu oslovit mnohych, ktori sa v tejto problematike chce zorientovat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

práve som pozeral na výkonnosť tohoto starého fondu 80 rokov do zadu.
http://us.pioneerinvestments.com/pers/o ... /piodx.xml

Pri type akcií (podielov) A, cene pred 80 rokmi 0,88 USD a dnešnej cene 44,5 USD mi vyšiel výnos 5,02 p.a. Nejaký ten !vstupný poplatok" by s tým už veľa neurobil.

Palo Špitálik zase prišiel s údajmi pri sporení:
Najstarši fungujuci fond Pio America historia skoro 80 rokov, myslím že uznaš že to je relevantny fond na nejaky bližší zaver: mesačné sporenia, o dlžke 20 rokov dosiahli asi takéto výsledky: minimálny priemerny výnos 6,7% p. a. najvyšši výnos 19,61 % p. a. výsledky pod 10% p.a. cca 4,3% prípadov, ano podotýkam, bolo to v usd, čiže nezohladnuje to menové riziko, ak by chcel niekto namietat, podotknem ale že prijímame Euro a tým pádom z veľkej časti menové riziko odpadne aj pre slovenského investora. takže fakty, ako si chcel. mysslím že nie je prehnané hovoriť o 10% p. a. pri sporení na základe takejto štatistiky.
Za to neviem ako by znížili jednotlivé vstupné poplatky ten výnos pri sporení.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:
Warren Buffett, najbohatší muž sveta, zhodnotil vo svojej spoločnosti Berkshire Hathaway investovaných 12 dolárov za akciu v roku 1965 na dnešných 130 000 dolárov za jednu akciu. To predstavuje takmer 25 % p.a. počas 43 rokov.
Benjamin Graham, otec fundamentálnej analýzy, dosahoval v spoločnosti Graham – Newman corp. výnos 17 % p.a. počas 20 rokov (do roku 1956).
Peter Lynch dokázal vo fonde Fidelity's Magellan 13 rokov (1977 – 1990) zhodnocovať investície výnosom 29 % p.a.
Eddie Lampert a jeho ESL Investments zhodnocovala investovaný majetok v priebehu 19 rokov (1988 – 2007) tempom rastu 30 % p.a.
John Templeton dosahoval v priebehu 20 rokov (1978 – 1998) výnos 16 % p.a.
George Soros a jeho hedge fond Quantum dokázal zhodnocovať investície v priebehu 36 rokov (1969 – 2005) výnosom 28 % p.a.
Michael Steinhardt ukončil svoje pôsobenie v hedge fonde Steinhardt Partners v roku 1995 s výsledkom 24 % p.a. v priebehu 28 rokov.

V prehľade najlepších z najlepších je vidieť, že snívanie o stovkách percent je naozaj strata času. 15- až 30-percentné výnosy sú síce reálne dosiahnuteľné aj v horizontoch 10 – 40 rokov, nesmieme sa však preceňovať a zabúdať na to, že sú to hviezdne výnosy najlepších investorov na svete. V krátkych časových úsekoch (mesiacoch a rokoch) nás môžu samozvaní guruovia oslniť podobnými aj vyššími výnosmi, ale v dlhšom horizonte sa bude ich výnos približovať k priemeru (prípadne k podpriemeru a ku strate).
Nesúhlasím.
Vážení.
Hľadíte do nebies a zabúdate, že žijete na Zemi.
Zhodnotiť peniaze o stovky % vôbec nie je nereálne.
Áno, snívanie samo o sebe je strata času. Treba sa zobudiť a ísť za svojím snom - a verte mnohé veci nie sú také nedostupné ako vyzerajú.

Buffett, Lynch, Soros, Steinhardt a spol. sú legendy, ktoré zhodnocovali miliardy. Koľko z Vás páni zhodnocuje miliardy?
Tak prečo sa všetci upierate na nich? Zhodnocovať miliardy dolárov vôbec nie je to isté ako zhodnocovať menšie sumy.
V prvom rade abstrahujme od rozdielov medzi investingom a tradingom. Filip sám povedal, že aj keď je tento portál investorský, neide vám len o pasívne investovanie, ale o aktívnu správu a teda zhodnocovanie, kde sa špekuluje nielen do čoho vstúpiť, ale aj kedy načasovať vstup a výstup. Ak to zhrnieme, tak mnohým neide len o dlhodobé investovanie, ale aj o obchodovanie, či špekulácie. Aj z tých legiend - napr. Buffet je typický investor a Steinhardt zase typický obchodník. Spoločný majú cieľ: zarobiť peniaze... i to, že potrebovali zhodnotiť veľké sumy peňazí.
Ja osobne som obchodník a špekulant. Som na trhu od prasknutia internetovej bubliny, takže onedlho to bude 10 rokov. Takže nejaké znalosti a skúsenosti mám, ináč by som si nedovolil písať takéto príspevky, ani byť cynický, či kritický voči iným.
A zodpovedne vyhlasujem - že zhodnotiť peniaze o stovky % na burze vôbec nie je nereálne a deje sa to bežne okolo nás.
Existuje tisíce obchodníkov a špekulantov, ktorí sa živia na burze a svojou výkonnosťou skryjú do vrecka všetky tie legendy o ktorých sa tu píše. Nepredbehnú ich nominálnym ziskom, to je dúfam jasné.
Ale dokážu sa vypracovať a malý kapitál zhodnotiť o stovky až tisíce % a to v stovkách až tisícoch drobných obchodov a špekulácii.
Dokážu sa vyučiť , trávia na trhu nespočetné množstvo hodín, chápu podstatu burzy a nájdu svoju cestu ako z nej pravidelne brať zisky. Berú len omrvinky s toho obrovského triliardového koláča a trh si ich nevšíma pokiaľ o to nemajú záujem. Mnohým ide hlavne o nezávislosť a slobodu, peniaze sú druhoradé a tak prežijú svoj trejderský život bez toho, aby sa o nich vedelo.
Píšem to tu preto, lebo vidím, že aj tu je mnoho zanietených prispievatelov, ktorí majú nadštandardný záujem o individuálne zhodnocovanie peňazí. A mrhajú energiou kadejakou štatistikou a limitami. A keď toto je téma o potenciálnej výkonnosti jednotlivca, tak vedzte, že možnosti sú neobmedzené. Limity sú len vo vašej hlave. Len si treba veriť.
V prvej lige sveta sa hrá z miliardami a dlhodobá výkonnosť najväčších hviezd sú desiatky % ročne. Nie je pravda, že dlhodobá výkonnosť malého obchodníka sa musí blížiť k priemeru trhu, či k nule. Sú obchodníci, ktorí roky prekonávajú trh. Sú obchodníci, ktorí zhodnotia svoj kapitál o tisíce%, zbohatnú a uchýlia sa na odpočinok. Sú obchodníci, ktorí bežne robia desiatky, stovky, ba až tisíce % ročne a aj keď sa im nie každý rok vydarí, v priemere sú aj po desiatkách rokoch ďaleko lepší ako legendy sveta.
Preto stále tvrdím, vykašlite sa na Buffetta. Aj na Steinhardta. Koniec koncov Steindhardt sa smial zo stratégii Buffeta.
A mal pravdu. Svoju pravdu.
Hľadajte sami seba.

Na záver musím upozorniť, že šance priemerného jedinca stať sa úspešným obchodníkom sú malé. Je to podobné ako keď malý chlapec hraje futbal a sníva, že bude veľkým futbalistom. Sú milióny chlapcov, ale len desiatky sa stanú legendami. No ďalšie tisíce zbohatnú a po svete hrajú prvú ligu. Oplatí sa hrať futbal?

Nevýhodou burziánstva je, že je ťažké špecifikovať ako sa stať úspešným. Dá sa tomu naučiť a zároveň nedá. Existuje mnoho spôsobov ako profitovať a zároveň nefunguje nič stopercentne.
Nie je to ani záležitosť vysokého intelektu, ani vysokého vzdelania, ani len čistej tvrdej driny. Nedokážete to bez entuziazmu a bez určiteho určitých psychických daností. Musíte byť hráč (akceptovať riziko), ale neskončiť ako hazardér. Atď. Atď.
To je len v kocke o téme o ktorej sa píše v stovkách kníh, ktoré vám ale nakoniec nemusia dať nič. Burza vás môže urobiť bohatými ale i zruinovať. Ale nie je to len o šťastí, alebo o hazarde ako radi tvrdia tí, čo svoje peniažky radšej odovzdávajú do správy iným. Keď sa bavíme o ziskoch, čo sa dá a čo sa nedá, tak si treba povedať na rovinu to, čo som napísal.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Št 10 07, 2008 11:22 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Ahoj,

toto ma zauijima? Co presne robis ty t.j oblast investovania forex, komodity,akcie? Dalšia moja otázka bude tradujes na základe technickej analyzy,alebo fundamenti?

K tvojmu prispevku. Momentalne sa dost zaoberam studiami o dosiahnutych vynosoch a dlhodobych moznostiach na trhu. Nie je sa len tak lahke dostat k udajom o aktivnych traderoch, lebo zdroje su casto nejasne, malo doverihodne alebo ziadne. Z tych traderov,co poznam tak viem, ake vynosy robia mesacne. Vobec nie je rarita 30% mesacne,ale taktiez viem ako zahucia. Nechcem tu teraz rozpitvavat ano keby mali dobry risk management, money management, to sem nepatri. Co tym chcem naznacit, rad by som spoznal skromneho tradera s dobrymi navykmi ale hlavne pokorou pred trhom.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal:Ahoj,

toto ma zauijima? Co presne robis ty t.j oblast investovania forex, komodity,akcie? Dalšia moja otázka bude tradujes na základe technickej analyzy,alebo fundamenti?

K tvojmu prispevku. Momentalne sa dost zaoberam studiami o dosiahnutych vynosoch a dlhodobych moznostiach na trhu. Nie je sa len tak lahke dostat k udajom o aktivnych traderoch, lebo zdroje su casto nejasne, malo doverihodne alebo ziadne. Z tych traderov,co poznam tak viem, ake vynosy robia mesacne. Vobec nie je rarita 30% mesacne,ale taktiez viem ako zahucia. Nechcem tu teraz rozpitvavat ano keby mali dobry risk management, money management, to sem nepatri. Co tym chcem naznacit, rad by som spoznal skromneho tradera s dobrymi navykmi ale hlavne pokorou pred trhom.
Ahoj.
Ja obchodujem akcie, ale pričuchol som už ku všetkému. Začal som akciami, skúšal deriváty i forex, ale nakoniec som sa vrátil k jedinej špecializácii. V pokore ku trhom - presne ako píšeš. Ale nerád by som tu v tomto vlákne rozoberal sám seba. Ak si zanietený trejder, nájdeš stovky mojích príspevkov na http://www.traders.cz.
A za tie roky som sa v real time diskusiách podelil aj o stovky skutočných obchodov.

P.S. Čo sa týka tých aktívnych trejderov, tak jediné relevantné údaje majú snáď brokeri a marketmakeri. Môj odhad: 90% sú loseri, 10% prežíva, s toho 5% dlhodobo a možno 1% skončia ako profíci.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

nie nie som aktivny trader. O tej stranke som pocul,je velmi znama. Len ten prispevok,co si cital do Filipa je pre 99% ludi.Ludia,ktori aktivne traduju su aj na tejto stranke,ale skor v su v mensine. To ze najdes aj to jedno % o ktorom hovoris moze byt pravda, ale nie je to dostupna moznost pre ludi. A co je najhorsie tito ludia ako si povedal odidu do dochodku a casom sa na nich zabudne. Nie su tu vzory preto aj tazko o nich pisat.

Ak by som ja nasiel tradera,ktoremu pevne doverujem, verim mu,vidim ako sa sprava k peniazom, rak by som mu posunul klientov, ale ziadneho takeho som nenasiel.
Obrázok
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

JUGGLER napísal:A za tie roky som sa v real time diskusiách podelil aj o stovky skutočných obchodov.
Mal som tu cest sa ich par zucastnit - zial s negativnym vysledkom :cry: ALe neber to ako vycitku - bola to moja blbost, lebo som neobchodoval svoj system, ale snazil sa napodobnit tvoj system bez toho aby som mal tvoje znalosti a moznosti (ty napr. mozes obchodovat aj v pre- a after hours markete - ja som tu moznost nemal a tak som sa nemohol pripadneho zleho obchodu zavcas zbavit) Ale dalo mi to poucenie - ze sa mam drzat toho co viem a nebyt greedy :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal: Len ten prispevok,co si cital do Filipa je pre 99% ludi.Ludia,ktori aktivne traduju su aj na tejto stranke,ale skor v su v mensine. To ze najdes aj to jedno % o ktorom hovoris moze byt pravda, ale nie je to dostupna moznost pre ludi.
Jasné. Sledujem túto stránku len sporadicky, ale zaujal ma práve Filip. Vlastne mi pripomenul seba samého, keď som začínal - je zanietený ako málokto a odovzdáva tu kopu dobrej práce.
jozef.puchon napísal:Ak by som ja nasiel tradera,ktoremu pevne doverujem, verim mu,vidim ako sa sprava k peniazom, tak by som mu posunul klientov, ale ziadneho takeho som nenasiel.
Ja takých poznám, ale je ich strašne málo. No verím len sebe.
Ja osobne už dlhšie ponuky odmietam. Klienti sú stres, rušia moje kruhy. No tí, čo boli - neoľutovali. Ak by som v budúcnosti zakladal nejaký hedge - tak mám referencie :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bobikpp napísal:
Mal som tu cest sa ich par zucastnit - zial s negativnym vysledkom :cry: ALe neber to ako vycitku - bola to moja blbost, lebo som neobchodoval svoj system, ale snazil sa napodobnit tvoj system bez toho aby som mal tvoje znalosti a moznosti (ty napr. mozes obchodovat aj v pre- a after hours markete - ja som tu moznost nemal a tak som sa nemohol pripadneho zleho obchodu zavcas zbavit) Ale dalo mi to poucenie - ze sa mam drzat toho co viem a nebyt greedy :lol:
Ahoj Bobi.
Dlhé roky som reportoval trejdy, ktoré sa dali kopírovať.
Teraz reportujem menej trejdov a to práve z dôvodu, že väčšina trejdov sa prelína s preopen, alebo afterhours.
Približne 60% až 70% obchodov vyjde, keď ma skopíruješ na vstupe a výstup sa udeje počas trading hours.
No keď sa momentum na ktoré hrajem udeje v nelikvidnom preopen, tak ti pomôžu len rýchle správy, dôkladná analýza a rýchly broker.
Aj sekunda je niekedy dlhý čas a jediné kliknutie myškou oddelí zisk od straty, keď sa dokážeš zbaviť akcií, alebo otočiť pozíciu v správnom čase. Inokedy je to zase opačne a práve nelikvidita ťa dostane do problémov.

Je mi ľúto, keď si vstúpil práve do takých obchodov, ktoré ti nevyšli, lebo si nemohol obchodovať mimo trading hours.
Ale x krát som na to upozornil - ja sa nedelím o moje obchody preto, aby ma niekto kopíroval, ale preto, aby aj iní videli, čo práve obchodujem. Teda v reálnom čase vstup, výstup a zisk/strata. Realita. Prax.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

JUGGLER ja ani tak netvrdím, že by nebolo možné dosiahnuť 100 a 1000 percent. Skôr to, že to nie je možné dosahovať 20-30 rokov. Samozrejme výnimky ( 0.1 % obyvateľastva) sa nájdu. Ale nechcel by som zbytočne dávať niekomu plané nádeje. Sám píšeš o tom, že len 1 % traderov sú na tom takto dobre.

Ja som to písal skôr z toho dôvodu, že som chcel uzemniť ľudí čo si pozreli reklamu na nejakú hlúpu poisťovňu, kde v titulkoch beží text, že ich fond rýchlo rastúcich ekonomík dosiahol 27 % minulý rok.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

JUGGLER napísal: Je mi ľúto, keď si vstúpil práve do takých obchodov, ktoré ti nevyšli,
Ako som hovoril - mne to luto nie je - naucilo ma to nieco - drzat sa svojho systemu :wink:

Tak ci tak tvoje obchody budem aj dalej sledovat, lebo je to dost zaujimave ako dokazes niekedy predvidat trh - dufam ze sa tiez take niekedy naucim :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:JUGGLER ja ani tak netvrdím, že by nebolo možné dosiahnuť 100 a 1000 percent. Skôr to, že to nie je možné dosahovať 20-30 rokov. Samozrejme výnimky ( 0.1 % obyvateľastva) sa nájdu. Ale nechcel by som zbytočne dávať niekomu plané nádeje. Sám píšeš o tom, že len 1 % traderov sú na tom takto dobre.

Ja som to písal skôr z toho dôvodu, že som chcel uzemniť ľudí čo si pozreli reklamu na nejakú hlúpu poisťovňu, kde v titulkoch beží text, že ich fond rýchlo rastúcich ekonomík dosiahol 27 % minulý rok.
Súhlasím. Len chcem ozrejmiť, že tradingom sa dá zbohatnúť a osamostatniť, kým investing znamená vo väčšine prípadov len zveľadenie majetku.
Na druhej strane je lepší vrabec v hrsti (90% investorov dlhodobo zarobí) ako holub na streche ( len 10% trejderov dlhodobo prežije).

Čo sa týka tých reklám, tak to je fakt hrôza ako banky ťahajú za nos obyčajných ľudí. A priam kriminálna je aj existencia úžerníckych nebankoviek.
Preto som rád, že sa zvyšuje finančná gramotnosť obyvateľstva a vyrastá generácia, ktorá sa nenechá oblbovať. A tvoja stránka tomu pomáha. Držím Ti palce a rád prispejem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

vďaka za podporu.
surco
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 30 10, 2008 1:30 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa surco »

Chalani este mi napiste... v akych fondoch co su dostupne na SR financnom trhu mozete mat 10 p.a ? ?
Hladam hladam nenasiel som nic....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

surco napísal:Chalani este mi napiste... v akych fondoch co su dostupne na SR financnom trhu mozete mat 10 p.a ? ?
Hladam hladam nenasiel som nic....
V nijakých. Tých +10% p.a. je len orientačný dlhodobý priemer (akciové trhy).
Okrem toho, a na to som upozorňoval už pred piatimi rokmi, už nič nemusí byť také isté ako bolo dajme tomu posledných 30 rokov.
Triliardy kapitálu v hedžových fondoch, ľahký prístup na burzy cez internet a nenásytní finančníci vymyšlajúci nové deriváty a stávky zmenili charakter finančných trhov.
Aj táto kríza, ktorá môže viesť k zrúteniu svetového finančného systému o tom vypovedá.
Ale nelám si na tom hlavu.
Úplne bez rizika ti teraz dávajú banky +5% p.a.
Ak chceš viac, musíš špekulovať.
Sám.
Nikto to za teba bez rizika neurobí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

v akych fondoch co su dostupne na SR financnom trhu mozete mat 10 p.a
v žiadnom fonde na svete. Garantovať 10% p.a. ti nevie nikto. Keď ti to niekto garantuje, tak si naňho treba dať pozor. 10% p.a. urobíš so šťastím ak si vyberieš správne trhy/trendy a na základe toho fondy.
Dlhodobo (desiatky rokov) možno dobré akciové fondy robia výnosy medzi 6-10% p.a., ale to vždy sa môžeš trafiť do zlého obdobia, alebo aj zlého fondu v dobrom období.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Len tak pre zaujímavosť aké vysoké výnosy hľdajú "žraloci":


Kúšik z Penty ukončil dovolenku a chystá sa investovať cez svoju firmu Odyssey 44:
Trend sa pýta:
Budete chcieť svoje peniaze ročne zhodnocovať o 15 až 20 percent, ako ste to mali nastavené v Pente?

Páčilo by sa mi, ak budem dosahovať v dlhodobom priemere desať percent plus.
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2 ... ardou.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To len opäť vraciam ľudí čo snívajú o "desiatkach percent konzistentne a dlhodobo" do reality.

A ešte jedna citácia mimo tejto témy:
Ako vidíte biznis v najbližších rokoch?

Firmy sa nemali nikdy tak dobre ako teraz. Po ozdravení a zefektívnení zo začiatku krízy sú mimoriadne vysoké marže i zisky. Firmy sú určite zdravé. Ale zasa ekonomika je cyklická a čaká nás recesia. Otázne je len, či to bude o rok, tri alebo päť. Treba sa na to pripraviť a opäť byť medzi tými, čo to zvládnu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa nie je reálne robiť ani 5%.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak zase závisí ako dlhodobo a ako konzistentne. Ak beriem dajme tomu 15-30 rokov, tak na takejto dĺžke za dobrého politického režimu sa zarobiť dá.
Ak sa investičný horizont naťahuje napríklad na stovky rokov, tak ide výnos dole - skôr či neskôr príde nejaká vojna, zmena režimu a podobne.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Pette »

Vynosy v desiatkach percent rocne su mozne pri vlastnom podnikani, ak sa zadari a podari sa vybudovat firma. Z relativnej nuly (napr z 30 tisicov) sa majitelia dostanu za 10 rokov na obrat 5 milionov a zisk 300 tisic, dalsich 10 rokov sa im takto dari a potom to predaju za 2 miliony, maju rocne vynosy okolo 20 percent. To iste zvladli niektore velke firmy, o rad, dva vyssie v sumach.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Rado »

V čom sa odlišuje vlastné podnikanie od vlastného obchodovania na burze? Ja vidím iba jedno, že nevieš obchodovanie predať. Na druhej strane máš vyššie ROI.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Pette »

Rado - asi v tom, ze vybudovat vlastnu firmu je tak 100 krat narocnejsie ako obchodovat na burze. Mnozstvo levelov starosti a tie kvanta ludi, s ktorymi musis tie roky fungovat - to je zataz, co zvladne naozaj malo ludi. Preto je tak malo uspesnych firiem, jedna na X tisic ludi.

Co sa tyka penazi, tak asi v tom, ze obchodovanie je vsadenie na nieco, co nevies ovplyvnit, vies zmenit len to, ci a kedy do toho pojdes. (alebo vystupis).
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa kupony »

Ak je "podnikanie" postavene na statnych zakazkach - tak samozrejme ocakavanie zisku je niekde inde ako ked Janko s Marienkou otvoria cukraren.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Výnosy, úroky, zisky - aké sú tie primerané?

Príspevok od používateľa Rado »

Z pohľadu zhodnotenia peňazí je to to isté. Podnikanie je náročné lebo bojuješ na viacerých frontoch. (Dodávateľ, odberateľ, zamestnanci, štát...) Obchodovanie na burze je náročné lebo je nevyspytateľné, ale z pohľadu zhodnotenia vkladu je rozdiel iba v tom, že v obchodovaní nevybuduješ aktíva, ktoré by si mohol eventuálne predať. V štandardných prípadoch podnikania však maržu, ktorú vieš dosiahnuť na burze nikdy mať nebudeš. Samozrejme, ak vieš, čo robíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"