Ktorú platformu pre začiatočníka

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hal_sk »

Zdravím,
Nemám veľké skúsenosti s obchodovaním na burze. Držím nejaké podielové fondy a mám FIO Broker účet s zopár ETF a pár krát do roka dopĺňam, prípadne dokupujem nové tituly. Robím málo transakcií a zatiaľ takmer všetko nákup.
Ale chcem si vyskúšať obchodovanie akcií a ETF na dennej báze. V platformách sa vôbec nevyznám, okrem FIO Broker, ale to vyzerá otrasne - ako študentská bakalárska práca.
Chcel by som poprosiť, poradte mi nejaké platformy kde je demo účet, vhodné pre začiatočníka. Môže byť aj po anglicky, len nech je to prehľadné a nech sa to dá neskôr preklopiť do ostrej verzie aby sa tam dali prevádzať peniaze zo SR a naspäť bez problémov (SEPA prevody?).
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa polovnik »

degiro si skusal alebo lynx.cz ? u lynxu musis mat 50 K CZK ale nemusis ich mat zainvestovane,
urobis si ucet eu a czk u fia a mozes posielat , peniaze zamenis cez transferwise alebo currencyfair RoklenFx (min 1000 eur) , na trasferwise sa da zohnat nejaky voucher /link na prvy prevod zdarma.
ber ma s rezervou , mozno bude mat niekto lepsi tip
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa rmaly »

Ked si zvladol FIO, tak si neviem predstavit system, ktory by si nezvladol :) :). Na obranu FIO, system podla mna vznikol niekedy davno v 90tych rokoch (tak aj vyzera). A kedze asi funguje, tak to velmi nechcu menit (mohli by) :)
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hal_sk »

Je u Degiro a lynxbroker.sk možnosť demo účtu? Alebo je demo účet samozrejmosť u všetkých platforiem?
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Degiro nema demo ucet - platforma je vsak jednoducha.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hokaido »

Lynx ma demo, ale az po otvoreni uctu. Cize musis poslat vsetky doklady k otvoreniu a potom ti zriadia demo. :roll:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hal_sk napísal:... mám FIO Broker účet s zopár ETF a pár krát do roka dopĺňam, prípadne dokupujem nové tituly. Robím málo transakcií a zatiaľ takmer všetko nákup. Ale chcem si vyskúšať obchodovanie akcií a ETF na dennej báze.
Ak máš FIO, tak Degiro už nemá zmysel. Jedine vymeniť Fio za Degiro. Obaja sú brokeri vhodní pre investovanie.

Píšeš, že chceš obchodovanie akcií a ETF na dennej báze. To je niečo úplne iné. LYNX a IB sú brokeri s priamym prístupom na burzy ..to je najdôležitejšie. Ďalej sú to deep discount brokeri - čiže s nízkymi cenami. Tu treba vedieť, že LYNX má vyššie ceny ako IB lebo je to partnerský broker...na druhej strane má podporu a klientsky servis v SK, alebo CZ jazyku. Nevýhodou IB je že tam potrebuješ min. 10 000 USD/EUR (ked to nezmenili ) a mal by si vedieť AJ, alebo NJ.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa polovnik »

Ak máš FIO, tak Degiro už nemá zmysel. Jedine vymeniť Fio za Degiro. Obaja sú brokeri vhodní pre investovanie.
Nevýhodou IB je že tam potrebuješ min. 10 000 USD/EUR (ked to nezmenili ) a mal by si vedieť AJ, alebo NJ.

tych 10 K staci mat na ucte alebo musim ich mat zainvestovanych ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stačí ako vklad pri zakladaní účtu. Nezáleží čo s tým potom robíš. Možno by si aj mohol časť vybrať pozdejšie, to ale presne neviem. Im je to už potom fuk. Dôležitá hranica je 2000, od nej funguje margin trading a komodity.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa pedro.v »

a pre aky operacny system to chces?
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hal_sk »

pedro.v napísal:a pre aky operacny system to chces?
Neviem koho sa pýtaš, ale za mňa Windows 10.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Nevýhodou IB je že tam potrebuješ min. 10 000 USD/EUR...
Prave som to pozeral, ked som si spomenul, ze sa to tu niekde riesilo. IB toto zmenil a ucet ti otvoria aj s 0 USD
https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=4969" onclick="window.open(this.href);return false;
A tu je aj recenzia, kde to tiez spominaju https://brokerchooser.com/broker-review ... ers-review" onclick="window.open(this.href);return false;

Vsetko v ENG. Ale ked si otvaras ucet v IB, tak s tym treba ratat. Tiez treba mysliet na to, ze len citanie v ENG nemusi stacit. Ak by si riesil nieco s ich podporou tak v slovencine nic nevybavis.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hokaido: fajn recenzia, z nej vyberám:
Interactive Brokers has a highly competitive and transparent fee structure. DEGIRO is the only broker can compete with Interactive Brokers fees.

Ale z tými 0 depositmi to je len formálne. Ćítaj nižšie:

Broker Account Minimum
A USD 10,000 (or non-USD equivalent) up front deposit will be required that will be applied against commissions during the first 8 months.

Starting the 9th month: USD 2,000 per month (or non-USD equivalent)

Čiže je to ešte horšie. Predtým stačilo vložiť 10K a mohol si isť dolu vodou, alebo po čase niečo vybrať. Teraz ked to dobre chápem, prvých 8 mesiacov tam stále musíš mať minimum 10K a od 9 mesiaca stačí 2 000.

Inactivity fee pod 2000 je dokonca 20 USD...čiže netrejdiť, len držať malý kapitál sa neoplatí, lebo 20USD = 1% mesačne !
Polahčujúca okolnosť: zoberú len 20USD mínus odtrejdované fee

Ináč pre bežný účet inaktivity fee 10USD aplikované iba ked neurobíš poplatky za 10USD to je férové.
Pre klientov do 25 rokov inaktivity 3USD ked neurobia poplatky 3USD - to je super.

Keby sme sa nebavili vo vlákne o účtoch pre začiatočníkov, tak pre tých čo seriózne a hodne trejdia sú aj iné varianty a finty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ináč pre bežný účet inaktivity fee 10USD aplikované iba ked neurobíš poplatky za 10USD to je férové.

Trochu sa na ten poplatok pozriem z pohľadu bežného investora, ktorý si šetrí na dôchodok a raz ročne nakupuje celosvetove indexove ETF-ko za 1200 USD.

Ročný poplatok IB bude 120 USD.
Prvý rok bude mať na účte 1200 USD a poplatok bude 10% z investovanej sumy.
Druhý rok bude mať na účte 2400 USD a poplatok bude 5% z investovanej sumy.

Desiaty rok bude mať na účte 12000 USD a poplatok bude 1% z investovanej sumy.

Štyridsiaty rok bude mať na účte 48000 USD a poplatok bude 0.25% z investovanej sumy.


Bežní drahí cs-brokeri majú ročný poplatok 0.12% z investovanej sumy. Lynx dokonca žiaden.

Preto je pre bežného investora absolútne nevýhodné otvárať účet u IB, IB je vhodné len pre tradera, alebo aktívneho investora, ktorý robí každý mesiac nejaké obchody.


Pre jednoduchosť som nezapočítal zhodnotenie vloženej sumy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Ktorú platformu pre začiatočníka

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: Čiže je to ešte horšie. Predtým stačilo vložiť 10K a mohol si isť dolu vodou, alebo po čase niečo vybrať. Teraz ked to dobre chápem, prvých 8 mesiacov tam stále musíš mať minimum 10K a od 9 mesiaca stačí 2 000.
Priznam sa, cital som len recenziu :D

If total commissions paid during the first 8 months are less than the required minimum, the difference is paid as a maintenance fee.
Example: USD 10,000 minimum - USD 7,000 commissions = USD 3,000 maintenance fee.


Precital som si to 4x o tych minimach, bo 10000 USD mi prislo ako preklep. Ale nebol. Aby som to ale pochopil, musel som si otvorit aj historicke fees a tych 10k a 2k sa vztahuju na introducing brokera. Preto tam pisu Broker Account Minimum a Client Account Minimum. Podla mna by to mohlo byt aj jednoznacnejsie napisane, tak ako to mali v minulosti.

Chapem to tak, ze ked mas otvoreny ucet, este neplatis poplatky, to zacnes, az ked posles prvy depozit. Aj to az po troch mesiacoch od pripisania penazi.
jogo napísal:Preto je pre bežného investora absolútne nevýhodné otvárať účet u IB, IB je vhodné len pre tradera, alebo aktívneho investora, ktorý robí každý mesiac nejaké obchody.
Jogo mas pravdu, pokial chce nakupovat europske ETF. Keby chcel americke, tak tie by momentalne nemohol kupit, ale mohol by v ramci poplatku 10USD nakupit priamo akcie. Je mi jasne, ze zaciatocnik si asi nebude skladat vlastne portfolio, len som chcel poukazat aj na takuto moznost.

Este doplnim informacie o ochrane z recenzie, ze IB UK ma £50k a IB US €500k. Nakupy na europskej burze realizuje IBUK, takze tam mame tu nizsiu ochranu, nakupy v USA realizuje IBUS a teda ochrana by mala byt ta vyssia. Vychadzam ale z toho clanku a presne podmienky IB som necital. Ale aj oni tam zdoraznuju, ze tato schema nie je jednoznacna a treba sa z casu na cas pytat na supporte ako to prave je.

Ked by som chcel raz rocne nakupit ETF MSCI World tak IB neodporucam, to radsej DEGIRO alebo Lynx.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"