Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Cena Bitcoinu sa dnes prepadla o 16% od zaciatku roka to je -77.35 %.
je to monstrozny pad. kedze sa posledne tyzdne drzim stranou, napadaju ma rozne myslienky kolko traderov a firiem takyto kolaps neustoji. druha vec ktora ma napadla je, ze je mozno na case trosku zmenit pristup v tradingu. na menej agresivnejsi.
preco ?

prezil som 4 fatalne eventy , ktore by sa dali prirovnat k black swan alebo krize.
2008-all market crash, 2011-flash crash, 2015-SNB event, 2018-Bitcoin

bez ohladu na to, ci to bolo stastie, alebo skill, prezil som ich v pohode a zo vsetkych som vysiel mentalne, aj kapitalovo silnejsi.
dnes si mozem dovolit robit len obchody, ktore pokladam za najlepsie. mozem si dovolit redukovat risk na minimum a pomaly sa zacat pripravovat na moj finalny projekt.

len som sa chcel podelit o svoje myslienky v tychto, pre mna zaujimavych dnoch
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Tilbur »

pomaly sa zacat pripravovat na moj finalny projekt.
Budeme Ti fandit.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa polovnik »

pomaly sa zacat pripravovat na moj finalny projekt.
co to ma byt ?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Airmike napísal: prezil som 4 fatalne eventy , ktore by sa dali prirovnat k black swan alebo krize.
2008-all market crash, 2011-flash crash, 2015-SNB event, 2018-Bitcoin
Pre mna bolo obrovskym prekvapenim vitazstvo Trumpa nad Clintonovou a vysledok Brexit referenda. Ak by som neutrpel stratu, ktora ma odradila od forexu v januari 2016, tak pri oboch tych eventoch by som ju utrpel, lebo som bral ako uplnu samozrejmost ze to dopadne opacne, nez to dopadlo.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal:
Pre mna bolo obrovskym prekvapenim vitazstvo Trumpa nad Clintonovou a vysledok Brexit referenda.
To je v poriadku, nikto do buducnosti nevidi. Ak sa nesnazis predvidat buducnost, tak psychologicky neinvestujes do svojej predpovede a teda si volnejsi reagovat na nepriaznivy vyvoj.

Co Juggler tuto na fore pise zo svojich skusenosti je, ze vediet ako rozmyslat je prvorade. Az potom pridu vedomosti. Spoliehat sa na vlastne predpovede, aj ked na zaklade vedomosti, nepatri medzi spravne myslenie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosak, lenze aj taktika nic nerobenia je urcite rozhodnutie. Predal si akcie a si v cash, rozhodol si sa. Mozes prepast narast trhov aky tu doteraz nebol a cena potom ist 20 rokov do boku, zaroven moze prist inflacia. Potom sa tvoje rozhodnutie ukaze ako nevyhodne. Odhadol si, ze to sa snad nestane a podla toho si sa zariadil.

Rok 1933 - Hitler sa dostal k moci. Kopa Zidov v Europe si povedala, ze ved snad az do extremov to nezajde a ze skusia svoje podnikanie a majetky nadalej nejako udrzat a zveladovat. Prisli o vsetko, o majetky, rodiny aj vlastne zivoty. Mnohi z nich na odchod z Europy aj mali, ale odhadli to, ze take hrozne to iste nebude a vsadili na to.
Rok 1940 - Anglicania a Francuzi odhadli, ze Hitler sa uspokoji s pohltanim Rakuska, Ceskoslovenska a Polska. Boli viazani voci braniacemu sa Polsku spojeneckou zmluvou, Polska+Francuzska+Anglicka armada mali znacnu materialnu, pocetnu aj strategicku vyhodu. O 5 rokov neskor ich porazka Nemecka vysla 10 nasobne drahsie.

Proste zivot sa ta nepyta ci sa chces rozhodovat alebo nechces - automaticky cokolvek robis (aj nerobis) je rozhodnutie na zaklade tvojho mimovolneho odhadovania buducnosti.

_______________

Tvoju obchodnu strategiu, ktoru si v minulosti prezentoval - by som popisal nasledujucim algoritmom:
Nahodilo vybrat akcie a kupovat len tie, ktore su aktualne na all-time-high.
Trailig stop 20%.

To je cele. Cira technicka analyza zmiesana s Monte-Carlo metodou. Pri tak malej statistickej vzorke aku stihnes pocas zivota absolvovat to nedava ziadnu statisticku vyhodu. Zaklada sa to cele len na fundamentalnej vyhode, ze kedze ludstvo je podnikave a nenazrane, akcie snad z dlhodobeho hladiska budu rast. Dlhodobe hladisko = vzorkovanie sa moze robit kludne po dekadach a kludne mozu byt aj 3-4 dekady zivorenia.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Aurelio »

jaroslav: si na fore dost dlho, aby si vedel, ze s rokosakom nema absolutne cenu diskutovat. bude si tu tliachat svoje nezmysly aj ked mu das priklady s hitlerom alebo matkou terezou. je to slabsia verzia ladisa. slabsia len preto, lebo pouziva aspon stop loss, inak je to rovnaky e-mental jak ladis :roll:
Power of Knowledge
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jaroslav: Nahodilo (bez prilisnej analyzy) ano.
Na all-time high - nemusia byt i ked raz sa mi to "podarilo".
Trailing stop 20% ano, ale ako posledna instancia.
Rad beriem straty (menej ako 20%) ked zistim, ze trh ide proti mne. Straty priam milujem.

Moja reakcia na Tvoj prispevok bola o inom. Bola o nevhodnosti snahy predpovedat buducnost. Takisto o precenovani vedomosti a podcenovani spravneho ci vhodneho myslenia. Ja redukujem spravne myslenie na nepredvidanie buducnosti a odstranenie svojho ega. Davam prednost hlupemu zisku pred elegantnou stratou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosák napísal: Na all-time high - nemusia byt i ked raz sa mi to "podarilo".
Davnejsie si prezentoval myslienku, ze ked cena akcie klesa, tak zrejme existuje nejaky dovod na to. Aj ked drviva vacsina ludi nema dostatok informacii na odhalenie a spravne usporiadanie vah suboru tych dovodov. Z toho dovodu pri 20% poklese uz kazdopadne predavas. Bolo by teda nelogicke, keby si kupoval akciu ktora je zrovna 30% klesnuta, alebo 19% klesnuta.

Tak dodefinujem prvu cast algoritmu na "nakup na doterajsom all-time-high alebo prinajhorsom 10% pod nim".
Rokosák napísal: Moja reakcia na Tvoj prispevok bola o inom. Bola o nevhodnosti snahy predpovedat buducnost.
Riziko je súcin pravdepodobnosti a rozsahu skody, ktora moze vzniknut. Nadalej si myslim, ze mimovolne sa snazis predchadzat riziku - a sucastou toho je odhadovanie buducnosti. A peniaze si zatial ochotny vsadzat len na tu jedinu fundamentalnu vyhodu akcii, ktoru som popisal.


Ja nekritizujem tvoju obchodnu strategiu. Len hovorim ze aj ta obchodna strategia je urcitym typom "odhadovania buducnosti" voci ktoremu sa vehementne branis. Skutocnou snahou neodhadovat buducnost by bolo nakupovat akcie pravidelne, bez ohladov na ich predchadzajucu cenu, striedavo na long a na short. Lebo uz aj nakupmi na long "sa snazis odhadnut buducnost", ze fundamentalna vyhoda akcii bude pokracovat a ze podnikavost ludstva bude pokracovat a bude uspesna a nie destruktiva (co sa mimochodom tiez moze stat).

Koniec koncov - aj ked si sa isiel ozenit, snazil si sa odhadovat buducnost. Ze proste snad ta zena nie je sibnuta a z dostupnych je k tebe vhodnejsia nez ina. Je to podobne ako s akciami.

Aurelio - Rokosak mal stastie a je si toho vedomy. To je jeho velke plus a je na tom ovela lepsie nez luckeri, ktori si navravaju, ze ten zisk dosiahli vdaka ich uzasnym schopnostiam.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal:
Riziko je súcin pravdepodobnosti a rozsahu skody, ktora moze vzniknut. Nadalej si myslim, ze mimovolne sa snazis predchadzat riziku - a sucastou toho je odhadovanie buducnosti.
Nieco na tom je, Jaroslav. Samozrejme, ze investujem za ucelom dosiahnutia zisku kde predpokladam, ze budem uspesny. Teda do buducnosti sa divam optimisticky, co nemusi vzdy vyjst.

Ja sa na riziko divam takto: Kupim nieco za 100? Moja prva otazka je kolko mozem maximalne stratit. Odpoved je 100. Druha otazka je, mozem stratit 100, bez toho, aby to neovplyvnilo moj zivotny standard. Napriklad neskoncim byvat pod mostom. Ak si mozem dovolit stratit vsetko tak do toho idem. To vsak vylucuje futurity a shortovanie, kde je strata neznama a teoreticky neobmedzena.

Stratenu prilezitost neriesim. Lepsie su nerealizovane zisky ako realizovane straty. Domnievam sa, ze z psychologickeho hladiska obava o stratu zisku je obycajna pazravost, alebo aspon nedostatok trpezlivosti.

Ako pisem vyssie, rad beriem straty. Tym sa vyhybam klamnosti utopeneho vydavku (sunk cost fallacy), kde z dovodov priemyselnej mytologie (zpriemerovanie) a zranitelnej psychiky, by som cakal prilis dlho s realizovanim straty, ktora moze casom narast. Proste som urobil chybu, zle som obchod nacasoval, zle spracoval fakty, pripadne dobre spracoval fakty, ale trh ich vyriesil inak.

Cela moja filozofia sa zaklada na tom, ze skutocnost vladne a vyplody mojho mozgu treba hodnotit a prehodnocovat do akej miery zodpovedaju skutocnosti. Proste zaklada sa na skromnosti, od ktorej nikto neumrel.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:
Stratenu prilezitost neriesim. Lepsie su nerealizovane zisky ako realizovane straty. Domnievam sa, ze z psychologickeho hladiska obava o stratu zisku je obycajna pazravost, alebo aspon nedostatok trpezlivosti.
Palec hore ! Súhlasím.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Tilbur »

jaroslav: si na fore dost dlho, aby si vedel, ze s rokosakom nema absolutne cenu diskutovat. bude si tu tliachat svoje nezmysly aj ked mu das priklady s hitlerom alebo matkou terezou. je to slabsia verzia ladisa. slabsia len preto, lebo pouziva aspon stop loss, inak je to rovnaky e-mental jak ladis
Aurelio daj si pozor na to, co pises. Medzi Rokosakom a Ladisom je priepastny rozdiel. Rokosak ma skusenosti z investicneho biznisu. Robil to profesionalne. Kto na fore moze toto povedat? Je stara skola. Ale v investovani sa toho casom vela nemeni. Ludske emocie su stale rovnake. Ja s nim suhlasim vo vela veciach. Nazory co pise nie su ziadne e-mentalne vyplody.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Aurelio »

tilbur, to ze ty s jeho bludmi suhlasis je fajn, kazdy mame svoj nazor. aj s bludmi ladisa vela ludi suhlasi. to ze rokosak ma skusenosti z investicneho biznisu absolutne nic neznamena. ladis v tejto oblasti napisal dokonca knizku. tiez to nic neznamena. minuly tyzden tu boli linky na frajera, ktory tiez robil profesionalne a vygumoval hedge fond za jeden den, ked cena plynu poskocila. LTCM tiez robili profici , dokonca laureati nobelovky za ekonomiu, a ten fond krachol. takze to, ze niekto nieco robil este neznamena, ze to aj robit vie.

rozdiel medzi ladisom a rokosakom je iba v tom, ze pouziva stop loss. inak obaja si tu stale zvania svoje dristy cele roky dookola. este je rozdiel v tom, ze kym jeden je posadnuty cenou akcie, tak druhy je posadnuty dividendou. ladis si napisal knizku, rokosak si zalozil temicku, kde si svoje obohrane prispevky dal este pekne dokopy ako sumar. do kazdej temy pchaju svoje prispevky na jedno kopyto, ktore nikoho nezaujimaju. je to super si precitat niekoho nazor raz, dva razy, tri razy. ale oni si tu pchaju prispevky do kazdej temy a stale to iste dookola.

potom sa najde niekto ako ja, ked som sa snazil ladisovi a potom i rokosakovi nieco vysvetlit. to je ako plavat proti tsunami. jeden mudry clovek raz povedal, ze iba dve veci su nekonecne. vesmir a ludska hlupost. ale u tej prvej si nie je isty. vtedy som pochopil silu tohto tvrdenia a vzdal som to s tymito dvoma. juggler s ladisom stale bojuje. tiez raz pochopi silu tohto vyroku. myslim, ze to povedal einstein. teraz vidim, ze jaroslav tu robi rovnaku chybu ako ja, tak som ho iba varoval.

dalej tu uz nebudem komentovat. reagujte si na nich kolko chcete. vysvetlujte im ako vravim i na prikladoch matky terezy. len jedno vam poviem s istotou ... fatalne zlyhate ... precitajte si este raz ten einsteinov vyrok.
Power of Knowledge
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Tilbur »

V investovani neplati jedina spravna cesta. Pri Ladisovi sme vysvetlili, preco jeho myslienkove pochody asi nie su spravne.
Mozno sa vsetci mylime a len on ma pravdu. Ja na Rokosakovom pristupe chybu nevidim. Aj Ladis aj Rokosak su stari vlci. To uz niekedy tak je, ze ich neprevychovas.
"Hedge fond", ktory buchol minuly tyzden mal hlavny problem, ze nepouzival stop loss. Inak by utrpel len stratu, nie bankrot. Ak postavis stop loss nad svoje ego, nemal by si skrachovat.
Nechame tak, ale bol by som rad, ak by sme sa tu spravali slusne jeden voci druhemu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s Tilburom. Musíme byť voči sebe tolerantní a rešpektovať názory iných. Aj keď s tými názormi nesúhlasím.
Treba si uvedomiť, že aj ten náš je subjektívny a nemusí byť správny. Nuž, sloboda slova je o tom, že máme právo sa vyjadriť. Nepoužívajme slovíčka ktoré devalvujú úroveň diskusie, vyvolávajú hádky, alebo šíria nenávisť.

Čo sa týka Ladisa, ja s ním nebojujem. Len mu ukazujem jeho vlastnú realitu, keď tu prichádza šíriť zdanie aké ľahké a výnosné je investovanie do akcií. Ked tu ukazuje vybrané časové obdobia, kedy akcie dali stovky % a zamotáva hlavu nováčkom ohladom fundamentálnej analýzy. Vždy ked niečo k nemu prispievam , robím to pre ľudí, ktorí ho nepoznajú a môžu na to doplatiť.

Je to ako dejavú - pred krízou 2008/2009 robil Ladis to isté. Vtedy radil a ospevoval banky, ktoré kopa ľudí následne nakúpila a potom na to doplatili. Druhý dôvod je ten, že Ladis je dôležitou ukážkou toho ako funguje investovanie v praxi. Jedna vec je teória o ktorej sa tu môžeme baviť donekonečna a druhá vec je prax, ktorú ukazujeme na konkrétnych príkladoch. Ladis ja náš dôležitý a dlhodobý investičný model. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Aurelio, kazdy na tomto fore ma nejaku zivotnu filozofiu a nejaku obchodnu filozofiu. Kazdy kto sem pise roky a napisal desiatky prispevkov nieco o tom dal najavo a vies, ze to bude obsahovat aj jeho dalsi prispevok.
Radikalne zmenit nazor niekoho je velmi zriedkavy jav. No trebars Ladis sa posledny rok znacne skulturnil ohladom mnozstva prispevkov s podobnym obsahom.

Ja povazujem za velmi cenne ked niekto otvorene prejavi jeho obchodny nazor. Pamatas si v prvej polovici 2016 sa tu objavil nejaky chlapik co vsadil cele uspory plus cast uspor znamych a rodiny na to, ze v polke 2016 bude vyrazny pad trhov. Robil to cez opcie, zakladal si na Eliotovych vlnach, kyvadlach, informaciach o tankeroch stojacich pri pobrezi a tak. Obchod mu zrejme dopadol katastrofalne. Ale aj tak si cenim ze otvorene dal najavo jeho obchodnu strategiu a aj dovody ktore na nu mal. Lebo predsa z toho si najlahsie kazdy urobi nazor a pripadne sa nieco nauci. Ked uz nic ine, tak aspon ze coho sa v buducnosti vyvarovat.)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tilbur napísal: "Hedge fond", ktory buchol minuly tyzden mal hlavny problem, ze nepouzival stop loss. Inak by utrpel len stratu, nie bankrot. Ak postavis stop loss nad svoje ego, nemal by si skrachovat.
Ja na vlastnom pripade si myslim, ze ci uz som peniaze ktore som chcel risknut do obchodovania premarnil jednym velkym obchodom so zlou strategiou, alebo by som ten kapital zmarnil seriou strat vychadzajucej zo zlej strategie - z mojho pohladu to je jedno.
Ak je zla strategia - tak aj ak niekto pouziva stop loss, tak akurat bude mat seriu strat miesto jednej ale tiez skrachuje.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Rado »

Hedge fond, ktorý tu spomínate by SL asi nezachránil. Vypisovanie opcií nie je o SL lebo by to až tak ziskové nebolo a nie som si istý, či by cena nepreskočila plánovaný SL. Isto ťahal dlhú sériu ziskov až doteraz.
Chyba bola v kapitále, ktorý do toho dal a stratégii samotnej. Lepšie by na tom bol, ak by mal otvorený spread. Výnos by bol síce nižší, ale strata fixná. Takto vymazal komplet účty + každý ešte bude musieť zaplatiť dodatočných cca 30% hodnoty účtu. (pokiaľ si dobré pamätám hrubé čísla) Obchodovali aj IRA účty, takže niektorí prišli aj o dôchodky. To je dosť smutné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Chris »

A ja sa pytam aj seba, co maju tieto citove vylevy spolocne s Mikovym vlaknom?
Aj tak v konecnom dosledku zalezi na tom, aka je bilancia uctu. Nie kto mal kedy pravdu
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No ved Mika zacal s tym, ze jeho ucet prezil 4 divne eventy v dobrom zdravi a ze ho dostal do stavu, kedy mieni uz riskovat menej a vyberat si len najlepsie prilezitosti.

Tak kazdy k tomu povedal to svoje a vsetci su spokojni :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

odlahcime trosku temu chlapi. dnes som nasiel na svojom blogu nepublikovany post z roku 2015.
tak som sa trosku pobavil.

http://airstarter.blogspot.com/2018/11/ ... -2015.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

pani. chcel by som Vas o nieco poprosit a urobim to radsej verejne, pretoze by som napriamo urcite na viac ludi zabudol.

ak sme sa niekedy v minulosti bavili o zaujimavych temach, investovani, obchodovani alebo biznise a mate zaujem v tom v buducnosti pokracovat, napiste mi prosim spravu do posty. nerad by som stratil kontakty.

moj nazor som hovoril vela krat, kvalita fora klesla a prispevkou o investovani je tu minimum. nie je to nic pre mna.
dik vsetkym, ktori sa to tu snazili drzat nad vodou.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Zdravim

napadla ma jedna myslienka a rad by som sa o nu podelil. pocul nazor.
pre ludi, co ma nepoznaju, napisem zrychlene svoje CV . od cca 2007/08 som pracoval ako trader.
prvu polovicu svojej kariery som robil marketmakera a liquidity providera na derivatoch CME, ICE, Eurex. bla bla
druhu polovicu kariery som robil v podstate to iste. len na crypto derivatoch.
v sucasnosti robim infrastrukturu pre profesionalnych crypto traderov.

v poslednych dnoch som testoval par burzovych enginov. nieco som musel aj kupit. skratka, ostala mi v inventari jedna cista burza. ziadny klienti, ziadne ucty, len hole technicke riesenie. do developmentu som investoval nejake peniaze a nejake by som mal investovat na dokoncenie. burza ale po dokonceni nebude splnat kriteria, ktore potrebujem. mam teda dve moznosti.

1. cele riesenie zahodim
2. dokoncim ju a predam ako ready made
ani jedno z tychto rieseni sa mi nepaci

napadla ma ale myslienka, ze by som mohol nastartovat komunitny projekt.
projekt , ktory moze ludi nieco naucit, a zaroven priniest nejaky benefit.

ponukol by som tuto burzu komunite. kto by chcel, moze sa zapojit. akoukolvek formou. ako trader, developer, investor, admin. support. cokolvek Vas napadne. iniciative sa medze nekladu. ponukam moznost komunite, hlavne ludom, ktori sa chcu zapojit a naucit nieco nove. benefit dostane kazdy, kto vytvori hodnotu. ciste pragmaticky a podla zasluhy.

vobec netusim, co z toho moze vzniknut. len nahlas rozmyslam. ak by niekto mal zaujem sa do projektu zapojit. tak kludne piste sem do vlakna. mozeme spolu pouvazovat nad nesmrtelnostou chrusta.

cim mozem prispiet ja:

1. viem ako sa burzy funguju. bol som pri zrode niekolkych burz. takze mozem poradit.
2. mozem poskytnut prvotnu investiciu k tomu, co som uz do burzy zainvestoval
3. mam fungujuci trading biznis, takze mozem na burze obchodovat, platit tucne feecka :D
4. mam vehicle, slovensku s.r.o. uplne cistu, nikdy nepouzitu, pod ktorou moze burza fungovat
5. viem do startu pozicat admina. ktory pomoze z rozbehom.


je to pre mna experiment. som zvedavy, ci je o takyto sposob budovania firmy zaujem.
v projekte nechcem participovat, ani z neho extra benefitovat. mam svoj biznis. chcem skusit tento projekt rozbehnut a nechat budovat mladym a sikovnym ludom.

ak bude zaujem, navrhneme dasi krok.
ak zaujem nebude, projekt skipnem

napiste mi pod prispevok zoznam, kto ma zaujem participovat
meno + ako chcem prispiet

dik
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Juggler, Jogo, Chodec. :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Airmike: čo tak celé fórum do toho nejak zapojiť, keď je to/má byť komunitný projekt :) Tiež si tu dlhú dobu fungoval, možno sa to dá nejak prepojiť, neviem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Obávam sa, že tu nikto nechápe, akoby komunita diskutérov zo všetkých možných fachov mohla využiť burzový engine.

Možno Andrej Hano, čo stvoril brokera Birdwingo a bol nás tu navštíviť:

https://fintechcowboys.cz/tatrym-prinas ... -poplatku/
Andrej Hano napísal: Ut 10 01, 2023 11:57 pm Ahojte, tu Andrej Hano, CEO Birdwingo. Veľmi podnetná diskusia, vďaka. Birdwingo sme zakladali najmä preto, že nás ako investorov trápili vysoké a netransparentné poplatky, nedostatočne dobré užívateľské rozhranie a priateľskosť & otvorenosť iných platform a bánk. Dlhšie sme žili v Spojených štátoch a Londýne, kde sme videli, že je možné stavať produkty inovatívnejšie. V Amerike investuje 58% dospelej populácie, v EÚ iba 15% (2021). Poďme sa spoločne dostať aspoň na 30%.

Záleží nám na tom, aby sme mali najlepší produkt na európskom trhu. Veľa nám ešte chýba, napr. v čase tohto komentára nemáme spustenú webovú platformu. Momentálne máme plne spustené obchodovanie s viac ako 11-tisíc rôznymi akciami, ETF a podieľovými fondmi cez modernú aplikáciu.

Vďaka rozumne nastavenej infraštruktúre a nízkym interným nákladom sme momentálne najlacnejší nielen na československom ale aj európskom trhu. Účtujeme si 0,49% ale maximálne 1 euro za obchod. Nemáme žiaden vstupný alebo výstupný poplatok, poplatok pri zmene mien (používame interbank exchange rate, rovnaký ako Revolut), spread, poplatok za neaktívnosť, poplatok za vklad/výber ani žiaden iný poplatok. Zároveň, 10% poplatku ide na charity.

My a naši partneri sme plne regulovaní v Európe (NBS) a Spojených Štátoch (FINRA). Birdwingo finančne podporil venture capital/private equity fond z New Yorku.

Investovanie je citlivá téma a preto ako firma chceme o všetkom transparentne komunikovať. Pokojne mi napíšte otázky na [andrej bodka hano zavináč birdwingo bodka com] a vždy sa pokúsim čo najskôr odpovedať. Rovnako oceníme akýkoľvek feedback - robíme to pre Vás. Pokojne si nás vyskúšajte, sme na App Store & Play Store pod "Birdwingo".

Ďakujeme za podporu, veľmi si to vážime a posúva nás to vpred <3
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Hadam, ze kazdy z tej komunity diskuterov nejaky burzovy engine vyuziva . takze si dovolim nesuhlasit 🙂.

ale nie, vazne. ked nikoho nic nenapadne. tak nema vyznam zapajat sa.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaja »

Hm, celkem by mne to zajímalo. Jak už netrejdím, nemám moc do čeho píchnout a tohle zní, že by to mohl být zajímavý projekt. Potíž je, že v sobotu odlítám na měsíc do střední Ameriky, tak bych se mohl zapojit až po návratu začátkem dubna.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Rokosák »

Andrej Hano napísal: Ut 10 01, 2023 11:57 pm V Amerike investuje 58% dospelej populácie, v EÚ iba 15% (2021).
Tych 58% vsak nie je individualnych investorov, ale do velkej miery ucastnici v podnikovych a odborovych schemach typu nasho tretieho piliera. Co sa tyka EU, tak napriklad nemecki sporitelia na dochodok dlhe roky investovali do terminovanych vkladov vynasajucich 6 percent rocne.

Pre vacsinu Slovakov je dolezitejsie investovat do telesneho a dusevneho zdravia, lebo dobra cast z tej polovice nad vahu ci stvrtiny obeznych sa dochodku ani nedozije. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

offtopik si prosim presunte do vlakna kde je to ziaduce. dakujem
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal: Pi 03 03, 2023 12:07 am Obávam sa, že tu nikto nechápe, akoby komunita diskutérov zo všetkých možných fachov mohla využiť burzový engine.

Možno Andrej Hano, čo stvoril brokera Birdwingo a bol nás tu navštíviť:

https://fintechcowboys.cz/tatrym-prinas ... -poplatku/
neponukam burzovy engine ale hotovu burzu.
a som si isty , ze andrej by vedel co s nou robit uplne rovnako, ako hocikto iny.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Airmike: Ak môžem otázku a chápem to správne, Tvoja ponuka sa týka IT-čkárov? Čím by mohol niekto, kto nie je IT-čkár pomôcť, okrem teda tej role investora, pokiaľ by sa chcel nejak pridať/zapojiť?

PS: znie to veľmi zaujímavo, teda aspoň podľa mňa, ale obávam sa, že sa tá ponuka buď nedotýka úplne hocikoho z fóra, alebo nie je všetkým celkom zrejmé, čím by sa mohol ten "každý" niečím zapojiť :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Ta ponuka sa netyka ITckarov. tyka sa kazdeho, kto chce a ma co ponuknut.
mozem spomenut nejake role

napriklad:

trader , investor, administrator, klientsky support, marketak, strateg, analytik, produktak, ITckari, CEO, CTO
v principe hocikto, kto chce niecim prispiet. kazda z roli ma nejaku pridanu hodnotu a kazdy clovek by za nu mal byt ohodnoteny. ohodnotenie moze byt peniazmi, alebo podielom.

priznavam, ze to nie je uplne uchopitelne pre kazdeho, pretoze nezijeme v anglosasskom modele ekonomiky, ale ja mam s tymto modelom velmi dobru skusenost, a tak som chcel ponuknut moznost zapojit sa do experimentu

celkom urcite ludi napadlo, ze tu asi niekoho chcem nahirovat pre seba. NIE nie je to tak, ja nehladam ludsky kapital pre seba. ani pre moje firmy. ja mam skoro hotovy produkt, ktory nemam ako vyuzit. a preto som ochotny ho s inymi ludmi zdielat, predat, odovzdat. proste je to sanca pre niekoho, kto ma rad crypto a chce mu aspon trochu porozumiet. myslim z vnutra. nie z clankov na webe.

uplne konkretny priklad.

napise mi particka studentov, ze su crypto fanatici a obchoduju na binance. vobec nevedia ako ten biznis funguje, ale maju chut si to vyskusat. nemaju ziadny tech skill, ale studuju ekonomiku a trejduju. popri studiu by si ale mohli budovat svoj biznis, alebo aspon s casti svoj, a mohli by sa podielat trebars na tvorbe contentu. ta najvacsia vyhoda je, ze mozu obchodovat na vlastnej burze , do ktorej zainvestovali, 100-200-500 eur. kolko chcu . nemusia platit poplatky firmam, ktore im nepatria.

k nim sa moze pridat ITckar, frontendak, ktory spravy burze pekny dizajn. alebo clovek ktory bude riesit uctovnictvo. marketaci, ktory budu burzu podporovat.

moze sa pridat sikovny pravnik, ktory sa bude starat o firmu s pravneho hladiska, registre, zmluvy, podiely.

uprimne si myslim, ze sanca na fail je obrovska, ale aky je downside toho projektu ? prisiel nejaky magor na forum a povedal, ze nechce burzu. pretoze mu nezapada do portfolia. tak ju chce niekomu predat. v zmysle, odovzdat , nie vycashovat.

aby bolo jasne, keby som burzu chcel oportunisticky predat, tak v nej za 6 mesiacov vytocim revenue 5-10k USD p.m. a predam ju za 80k na nejakom marketplace, kde sa predavaju firmy. ja ale nechcem stracat cas takymito blbostami.

radsej spravim experiment, a dam sancu ludom odstartovat si biznis. a ked sa nikto nenajde, tak to jednoducho skipnem
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Úprimne wow a klobúk dole. Vyzeráš byť z toho, čo si napísal nielen veľmi skúsený, ale aj fajn človek, iní by s tým naložili úplne inak.

To čo dávaš do „hry“ a zároveň ponúkaš je veľmi cenné. Nie ani tak peniazmi (to je len možná hudba budúcnosti), ale tou možnosťou reálnej skúsenosti.

Nebojíš sa však o to, že takto „organicky“ neriadené od začiatku niekým, to má všetky predispozície na rýchly fail?

Čo z toho experimentu očakávaš ty? Čo bude Tvojim najväčším prínosom z toho celého? Keď to uspeje, prerazí a naozaj z toho niečo vznikne? Tie „dáta“ o tom, kde to zlyhalo, keď to neuspeje?

PS: dokedy chceš s týmto celým čakať, kedy je cca Tvoj časový SL, kedy to skipneš?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

tomáš virdzek napísal: Pi 03 03, 2023 10:56 am Úprimne wow a klobúk dole. Vyzeráš byť z toho, čo si napísal nielen veľmi skúsený, ale aj fajn človek, iní by s tým naložili úplne inak.

To čo dávaš do „hry“ a zároveň ponúkaš je veľmi cenné. Nie ani tak peniazmi (to je len možná hudba budúcnosti), ale tou možnosťou reálnej skúsenosti.

Nebojíš sa však o to, že takto „organicky“ neriadené od začiatku niekým, to má všetky predispozície na rýchly fail?

Čo z toho experimentu očakávaš ty? Čo bude Tvojim najväčším prínosom z toho celého? Keď to uspeje, prerazí a naozaj z toho niečo vznikne? Tie „dáta“ o tom, kde to zlyhalo, keď to neuspeje?

PS: dokedy chceš s týmto celým čakať, kedy je cca Tvoj časový SL, kedy to skipneš?
nechcem neorganizovanu strukturu. chcem aby to riadil mlady a motivovany CEO. ked najdem niekoho, koho to bude bavit a bude mat na to, tak mu viem v zaciatku pomoct. failu ako takeho sa nebojim vobec. pre mna to moze byt sucess aj ked to failne :). dolezite je to skusit.

Ja z toho experimentu ocakavam dve veci. jedna je cisto pragmaticka a druha trosku abstraktna.
1. vo firme si necham marginalny podiel, ak sa mi vratia naklady, bude to moj benefit ak nie, fuck it.
2. druha vec je pre mna ovela dolezitejsia. ak sa mi podari odstartovat zivotaschopny projekt, budem mat validaciu, ze sa takto daju vytvarat firmy.

data o tom, kde to moze zlyhat davno mam. robil som to x-krat. burzy konzultujem roky , algotrading je moj core biznis.

ja nie som nicim limitovany. jedine co potebujem doriesit je, ci mam investovat dalsie peniaze a programatorom dat pokyn aby burzu dokoncili, alebo nie. ja som schopny na to zabudnut velmi rychlo. moju investiciu vnimam ako odpisanu uz teraz.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

no 3 dni a zaujem 0. tak to asi nebude uplne zaujimave pre komunitu :), skusim inde.
aj tak dik za prispevky.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Airmike napísal: Ne 05 03, 2023 1:08 pm no 3 dni a zaujem 0. tak to asi nebude uplne zaujimave pre komunitu :), skusim inde.
aj tak dik za prispevky.
Nie tak celkom nula. Záujem prejavil ten najpovolanejší, špičkový programátor a trejder 2 v 1:
jaja napísal: Pi 03 03, 2023 1:31 am Hm, celkem by mne to zajímalo. Jak už netrejdím, nemám moc do čeho píchnout a tohle zní, že by to mohl být zajímavý projekt. Potíž je, že v sobotu odlítám na měsíc do střední Ameriky, tak bych se mohl zapojit až po návratu začátkem dubna.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

Aha ano , to som prehliadol . pardon
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Neviem ako v sfere aglotraderov a programatorov v burzovom svete, ale v priemyselnej automatizacii je to akutalne tak, ze firmy (od megafiriem po lokalnu firmicku instalujucu klimatizacie) beru kohokolvek z ulice, kto aspon trochu nieco niekedy programoval - a v pripade nadnarodnej firmy ak ma aspon trochu schopnu anglictinu. Byt v sucasnosti studentom technickej skoly vo finalnom rocniku musi byt uplna parada.
Trebars v Siemense je situacia taka, ze (priklad ponuky) - budes chodit po Nemecku a Rakusku, ale ved prvy polrok pre nas aj tak budes nepouzitelny a nevyslatelny, ale pocas tej doby sa nemcinu popri vsetkom ostatnom potrebnom v pohode naucis :D. A takmer v kazdej konkurencii SIEMENSu ti ponuknu podmienky v podstate este lepsie a benevolentnejsie, nez v SIEMENS.
Na Europskom trhu s automatizacnymi hracickami, frekvencnymi menicmi, vizualizacnymi a HMI systemami, ma SIEMENS asi najvacsi podiel (aj ked zdaleka nie bezkonkurencne najvacsi), preto ho spominam.

Ked to porovnam so stavom spred dvoch rokov, tak minimalne 5 nasobne viac ponuk a benevolencie ohladom uchadzaca. Co som si vzhladom na vojnu na Ukrajine a odpojenie EU od energii Ruska nevedel velmi vysvetlit - ale biznis svet teda evidentne funguje inak, nez je moje skromne chapanie v tomto smere...
Tiez aktualne nie je nudza o projekty kde "o peniaze sa nestaraj, su druhorade, ak to alebo tamto budes k pokracovaniu projeku potrebovat, klude to objednaj..."
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Mika - uvahy nad nesmrtelnostou chrusta

Príspevok od používateľa Airmike »

jardo

nemam ani najmensie tusenie, co si tym chcel povedat :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"