Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Ak by ste sa v lete 2021 mali rozhodnúť pre jedinú investíciu do crypta, ktoré z týchto by to bolo?:

1. jedine BTC !
25
46%
2. ETH (Ethereum )
15
28%
3. BCH (BTC cash )
0
Žiadne hlasovania
4. LTC (Litecoin )
0
Žiadne hlasovania
5. XRP (Ripple)
2
4%
6. ADA (Cardano )
8
15%
7. BNB (Binance )
1
2%
8. Solana
3
6%
9. Stellar
0
Žiadne hlasovania
10.Tezos
0
Žiadne hlasovania
11.Polkadot
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 54

rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa rasto800 »

Neboli ste vcera pozriet diskusiu aj o bitcoine?
https://dennikn.sk/1021482/debata-o-bit ... a/?ref=tit" onclick="window.open(this.href);return false;

cele video je myslim tu: https://www.facebook.com/projektn.sk/vi ... 913908393/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Pette »

rozumna diskusia, videl som zaznam - ten financnik a Pikus hovorili k veci a jasne, dokonca aj Karpis sa trosku krotil v jeho fantazmagoriach o konci sveta a penazi. Dolezite je, ze prakticky nikto verejne nehovori, ako tam treba naliat vela penazi a ze na tom zarobite miliony. To je fajn a zodpovedne, napr v realitnej bubline pred krizou boli vyjadrenia o 3 bytoch na hypoteku a stastnom zivote z prenajmov uplne bezne.
KikinaSK
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 03 05, 2018 10:43 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa KikinaSK »

Ahoj, zvažujem investíciu, našla som si pár firiem ktoré ponúkajú rôzne kryptomena. Tiež som zvažovala aj ťažbu, máme obyčajné PC ale so slušnou grafickú kartu, má to dnes vôbec zmysel? Nie je lepšie skôr špekulovať s cenou kryptomena? Inak som našla nejaké rady tu
, či máte ďalší zdroj budem veľmi rada
Stock_trader
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 02 05, 2018 10:23 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Stock_trader »

KikinaSK napísal:Ahoj, zvažujem investíciu, našla som si pár firiem ktoré ponúkajú rôzne kryptomena. Tiež som zvažovala aj ťažbu, máme obyčajné PC ale so slušnou grafickú kartu, má to dnes vôbec zmysel? Nie je lepšie skôr špekulovať s cenou kryptomena? Inak som našla nejaké rady tu, či máte ďalší zdroj budem veľmi rada
Pokiaľ by si chcela ťažiť kryptomeny, tak s jednou grafickou kartou toho veľmi nevyťažíš. Je lepšie si zostaviť mining rig a ťažiť kryptomeny v mining poole alebo cez cloud mining.

Špekulovať na rast kryptomien môžeš na klasických kryptoburzách ako GDAX, Bittrex alebo Bitfinex. Pri niektorých ale nemáš možnosť shortovať. Takže ak chceš špekulovať na rast alebo pokles kryptomien môžeš využiť CFD kontrakty, na Bitcoin už existuje aj Futures kontrakt.
Trade like a Pro: https://uspesnynaburze.sk/
PavelK
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 25 10, 2018 4:02 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa PavelK »

Ahoj, snažím se najít dobrou kryptoměnovou směnárnu, nedávno jsem četl tento článek: https://finex.cz/recenze/coinmate/" onclick="window.open(this.href);return false;, co si o ni myslíte? Jaké směnárny používáte vy? S kryptoměnama teprve začínám, tak bych uvítal každou radu
Jirus
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 12 11, 2018 10:08 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Jirus »

Zdravím všechny,

před pár měsícema jsem začal spekulativně investovat do Bitcoinu, i po svém největším pádu procházel vývoj určitými výkyvy, což je samozřejmě do určité míry přirozené. Ba naopak mi ale přijde až "nepřirozeně" stabilní po celé poslední měsíce, někdy od konce srpna v podstatně žáden podstatný záchvěv. Přemýšlím čím to může být. Očekává někdo v brzké době nějaký výkyv? Jak myslíte, že se bude kurz Bitcoinu vyvíjet ke konci roku?
Jira
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jogo »

Osobne si myslím, že kurz známych kryptomien tohto času už pokrýva len náklady na ich ťažbu. Ak už ani nepokryje náklady na ťažbu, ich cena skolabuje.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozerám, že dnes sa bitcoin zosypal o -15% a iné crypto aj viac....Čo sa stalo?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lagy182
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Po 31 10, 2016 10:35 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa lagy182 »

ja som zachytil ze to sposobil fork pri Bitcoin cash ale to bol len clanok nevyznam sa cize len sprostredkuvavam co som cital. Kazdopadne tu na ako investovat bol clanok par dni dozadu ze technicka analyza predpoveda prepad btc z pasma okolo 6000 nizsie na 4000-1000...a par dni na to to fakt prerazilo to pasmo
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa radvan »

toto je pekne :)

https://www.news.com.au/finance/markets ... 3ada7e2086" onclick="window.open(this.href);return false;

"But in recent months, Bitcoin has looked quiet. Too quiet …

A period of very suspicious stability fell upon cryptocurrency markets in September. In September, October and November, as global markets roared and wept, Bitcoin showed about as much volatility as a rock. Almost every day it was trading between US$6200 and US$6600. The flatness was remarkable.

The stability made Bitcoin boring. Until all of a sudden it wasn’t. When that happened, the crash had a very peculiar shape about it that made me sit up and pay attention."

"I felt like I’d seen this before. It looked to me a lot like the collapse of a fixed currency, also known as a peg."

presne aj mne to tak pripadalo ... niekto defendoval $6200-6600 a neubranil :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa rasto800 »

Tak to je celkom zaujimave ten clanok. Hlavne ta podobnost s thajskom a argentinou. Nejake tipy kedy to dosiahne 0$ ? :))
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa rasto800 »

Tak news.com.au nie je asi zrovna specializovany crypto casopis ale typek teda videl nejaky pattern co videl uz predtym a podelil sa o to zo svetom. Ta podobnost tam je tak preco o to nenapisat nie? A pre mna ako uplneho crypto laika to bolo celkom zaujimave par minutove citanie. Ale tak ved napis co tam nesedi a nielen ja sa urcite rad poucim. Lebo ako vravim nejak hlboko do toho nevidim. Teda ak sa ti chce samozrejme
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prečo sa bitcoin može stať virtuálne bezcenný.

Snažím sa pochopiť fundamentálnu logiku pre cryptomeny, preto sem-tam čítam nejaké články. Tento ma zaujal...nejaký profesor finančníctva hovorí, že:

.. kým papierové meny sú pod kontrolou centrálnych bánk, ktoré rozhodujú kedy tlačiť a distribuovať peniaze, tak bitcoin vzniká ťažbou, ktorá využíva výpočtovú silu na udržiavanie záznamov o tom kto vlastní kryptomenu. Bez toho by žiadne transakcie neboli možné.

V súčasnosti je však problém v tom, že vyťažiť bitcoin stojí viac ako ho vlastniť. A to je neudržateľné.
Ak sa nedejú transakcie a nevytvárajú záznamy o tom kto vlastní bitcoin, potom vlastníte iba súbor čísel a všetky tie čísla sú bezcenné..


Why bitcoin may become virtually worthless: Finance professor

Bitcoin soared above $19,000 at its peak a year ago, only to fall sharply. It’s currently hovering around $3,600 level, according to Coindesk.

“Fundamentally bitcoin has not lived up to its hype,” Atulya Sarin said to FOX Business’ Stuart Varney on Thursday. “Primarily if you look up all the activity around bitcoin it’s mostly around creating. It doesn’t seem to have too many use cases.”

Unlike paper money, which is backed by a central bank which decides when to print and distribute money, bitcoin is issued through mining which uses computational power to maintain a record of who owns the cryptocurrency. Without it, no transactions would be possible.

Sarin said right now the problem is that it costs more to mine bitcoin than to actually own it -- and “that’s not sustainable.”

“If there is no transaction happening and there’s no record of who owns what then all you have is a set of numbers and all those numbers are worthless,” he said.

Investors aren't the only major hurdle for bitcoin and other cryptocurrencies; they also face pressure from regulators looking into potential market manipulation.

https://finance.yahoo.com/news/why-bitc ... 26365.html" onclick="window.open(this.href);return false;


P.S. pozeral som kto je autor. Vyzerá byť fundovaný:
An expert in transfer pricing and the valuation of intangible assets, Professor Sarin has performed transfer pricing analyses for more than a dozen Fortune 500 companies, the Internal Revenue Service (IRS), and numerous state and federal tax agencies. His work has included delivering expert testimony in federal and state courts, and participating in audit and appeals proceedings.
Professor Sarin has prepared analyses for tax documentation for diversified multinationals in the pharmaceutical/medical devices, computer hardware/software, retail, manufacturing, and entertainment industries, and also has consulted for financial institutions, the Big Four accounting firms, and government agencies in the United States and Canada. In these engagements, Professor Sarin has established arm's length transfer pricing payments, made determinations of economic substance/business purpose, analyzed various aspects of the financial and securities markets, and performed valuations of subsidiaries and intangible assets.

Dávam linku na paper z januára 2018 o valuácii cryptomien a digitálnych assets. Nechce sa mi to čítať, crypto neobchodujuem, ale možno niekomu poslúži:

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm ... id=3117859" onclick="window.open(this.href);return false;

Abstract
With the recent surge in crypto-activity, a natural question arises as to what exactly a “cryptocurrency” is and how to value and assess these digital assets. In this paper, we provide an overview of the history and technology underlying cryptocurrencies. We also present information on the volume, size, and volatility of this emerging asset class, which we compare to major fiat currencies and commodities. Finally, we provide a framework for valuing crypto-assets, discuss the still-evolving regulatory environment for this asset class, and discuss the mechanics of investing in cryptocurrencies.
Prílohy
BTC.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa rasto800 »

Uz je to na nule? :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vie niekto povedať aké sú teraz náklady na ťažbu 1 BTC bez nákladov na hardvér?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa hokaido »

Tu je pekne priklad preratane na niektore krajiny sveta podla ceny elektriny
https://www.elitefixtures.com/blog/post ... y-country/" onclick="window.open(this.href);return false;

Len je to z Feb 2018

Tu si vies pozriet aka bola narocnost v tom case a aka je dnes
https://data.bitcoinity.org/bitcoin/difficulty/5y?t=l" onclick="window.open(this.href);return false;
Celkom dobra stranka, vies si tam prepinat pohlady na rozne veci. Musel som chvilku googlit, kym som ju znova nasiel ;)

A tu som este nasiel stranku https://www.asicminervalue.com/" onclick="window.open(this.href);return false; kde je vynosnost jednotlivych minerov preratana k aktualnej cene BTC.

Neviem nakolko su tie data presne, pre mna je to okrajova tema, len som to pred casom skumal, tak snad ti to nieco napovie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Slokavia 4750 USD..to budeme my ...Vo Venezuele 500 USD. Západ od 5000 do 15 000 USD.

Som zaskočený, že je to od 500 do 26 000 USD (južná Korea )...Venezuela by mala byť plná minerov...a každý zrejme špekuluje ako mať vlastnú elektrinu zadarmo...

Pýtam sa preto, lebo minule som čítal, že niekto stanovil fair value bitcoinu ...Dám to do googla.

Tu je teraz 6000 USD: https://www.coinfairvalue.com/coins/bitcoin/" onclick="window.open(this.href);return false;

TU 5500 USD: https://www.alfaquotes.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Analytik Tom Lee: Bitcoin is Severely Undervalued and Fair Market Value is $14,800
https://www.investinblockchain.com/bitc ... lue-14800/" onclick="window.open(this.href);return false;

OK. K vnútornej hodnote musí rásť počet ľudí, ktorí používajú bitcoinový účet:

Among key drivers that would drive the value of BTC upward, Lee named mass adoption of Bitcoin and its acceptance as an asset class. He also noted that the fair value of the leading cryptocurrency would reach $150,000 per coin, once BTC wallets account for 7 percent of Visa’s 4.5 billion account holders.

Lee has repeatedly expressed his optimistic stance towards Bitcoin’s recovery. Speaking at BlockShow Asia 2018, he noted that crypto has only 50 million active wallets so far against the 254 million PayPal accounts in Q3 2018 and 4.6 billion Visa and MasterCard accounts. Comparing Bitcoin to other payment systems in terms of social network value, Lee supposed that in ten years it could be worth $10 million per coin.

Despite the recent market crash, Lee reiterated his year-end price prediction for BTC at $15,000 in late November. The analyst pointed out two major types of crypto players, those who are “using it and have wallets in crypto,” and those who belong to a speculative side of the market.

Today Cointelegraph reported that cryptocurrency gained 17 million “verified users” this year, according to a study published by the Cambridge Centre for Alternative Finance. In the first three quarters of 2018 the number of ID-verified cryptocurrency users reportedly nearly doubled, climbing from 18 million to 35 million.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

noo . tu vidim trosku konflikt zaujmou. predpokladam, ze sa tu bitcoinu zas tak moc ludi nevenuje, tak len upozornujem, ze brat tohto pana ako relevantnu osobu, ktora valuuje bitcoin je trosku neadekvatne. tento “niekto” je hodne zainteresovany na to, aby valuoval bitcoin a bral ho vobec niekto vazne
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa MartinPillar »

To by bolo super, keby 95% toho objemu nebol wash trading. Takto to všetci berú s rezervou a očakávajú skôr dump ako pokračovanie rastu z dna.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

ono je to prave naopak. vsetci ktori su zainteresovani v tradingu bitcoinu tusia, dufaju , su presvedceni, ze bitcoin pojde hore. v obehu je prilis maly pocet na to, aby to neslo. akurat nikto nevie, kedy to bude. a je velmi pravdepodobne, ze do hry vstupi niekto velky a skupi cely trh. nikto ale nechce riskovat ten drawdown 60-70%. pri tisicke by ta pravdepodobnost masivne vzrastla. pri 3 tisickach to je stale len hra mensich traderov ktori sa boja ze nestihnu nastup velkeho nakupcu. je to trivialna matematika. staci si pozriet valuaciu bitcoinu a preratat si peniaze, ktore by mohli byt pripravene na strane HF. zda sa ze dalsiu sancu na nakup pod 3000 uz nedostaneme. ale dufam ze sa mylim.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Istiach »

No ja teda dufam ze pride pod 1000, mam tam order. Aj ked je to asi iba zbozne zelanie :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

Ticho pred burkou, bud down alebo up. Tak ci tak, som out z klasickej burzy a zacinam alokovat prachy do krypto. Opat nastava ten cas.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Obdivujem ten špekulatívny optimizmus. Ten ešte robí dopyt...Ale dokedy? Stále nevidím dôvod prečo by normálni ľudia mali používať cryptomeny...
Chápem, že frfleme na Paypal, Visu, banky...že všade berú poplatky...urvú nejaké %.... Lenže, keď kúpim BTC dnes a zajtra padne, tak ako mena, platidlo nemá pre mňa žiadny význam. Nikto mi nič negarantuje, ale štátna moc si uzurpuje kontrolu ..aj ju bude mať a rovno nadnárodnú...takže o anonymite a súkromí nemôže byť ani reči.

Uvažujem, že ako vraví Airmike, niekto skúpi celý trh...OK. Kúpia to Hedge fondy ..za peniaze iných ľudí...a čo potom?
Čo budú mať v rukách...digitálne assets kryté čím? Číslami? Spotrebovanou elektrinou, opotrebovanými grafikami a hardvérom...?
OK. skúpia to...možno to už potichu skupujú...takže len oznámia, alebo regulácia oznámi, že niekto vlastní velký podiel...a potom čo? Kto bude tlačiť cenu hore, ked normálny užívateľ nemá garantovanú stabilitu ceny a tým pádom ani dôvod to užívať ako platidlo?

Zvláštny trh, ktorý robí dojem, že všetko je super a clear, ale nikto to nevie definovať ako assets, ani ako to oceniť...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

zatial nikto nic neskupuje. to by bolo vidiet.

vsetci investori zo starej skoly riesia value a masivnu adaptaciu. ale je viac ako zrejme ze nikto z nich bitcoinu skutocne nerozumie. nikto zo spekulantov masivnu adaptaciu neriesi. pretoze to bola povodna myslienka ideologickych nadsencov. dnes je jasne, ze nic take nepride. value bitcoinu je v jeho akceptovatelnost financnymii autoritami a rychlosti transferu. to je to co ma value a co si vie kazdy subjekt nacenit. nikto zatial nevymyslel nic rychlajsie ani lacnejsie.
btw: po zavedeni derivatov uz kurzove riziko ziadnu vacsiu instituciu trapit nemusi. cize je uplne jedno ci ma bitcoin cenu 3000 alebo 5000 alebo skoci o 200 dolarov v momente, kedy ho presuvas.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Jari »

Airmike napísal:zatial nikto nic neskupuje. to by bolo vidiet.
Ako to bude vidiet, ak sa to bude skupovat? Myslis si, ze pod 3tisic uz nepojdeme? Pretoze ak by sme mali uz ist hore, tak by mala byt faza konsolidacie a ta este neprebehla.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Okrem toho..ten trh ide proti podstate finančného priemyslu...proti bankám, gigantom ako Visa...proti najmocnejším tohoto sveta.

Prečo by mali dovoliť, aby to fungovalo? Čo keď už niekto skupuje celý trh ( a možno aj za natlačené peniaze :lol: ) a miesto ,,pump,, bude ,,dump,,?

Možno konšpiratívne myšlienky, ale nestálo by to veľa peňazí v porovnaní s tým aké škody im to môže v budúcnosti narobiť... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

jari.

ja skutocne nespekulujem. netusim co sa stane, ale myslim si, ze pod 3000 to nepusti retail. pretoze jeho kupna sila je velka. ale bol by som velmi spokojny, keby som sa mylil. na grafe to ci niekto skupuje alebo nie neuvidis. to uvidis len na objeme. ked skupuju velki hraci tak to robia trosku rafinovanejsie. cez pasivne objednavky.
Naposledy upravil/-a Airmike v Pi 28 12, 2018 11:53 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:Okrem toho..ten trh ide proti podstate finančného priemyslu...proti bankám, gigantom ako Visa...proti najmocnejším tohoto sveta.

Prečo by mali dovoliť, aby to fungovalo? Čo keď už niekto skupuje celý trh ( a možno aj za natlačené peniaze :lol: ) a miesto ,,pump,, bude ,,dump,,?

Možno konšpiratívne myšlienky, ale nestálo by to veľa peňazí v porovnaní s tým aké škody im to môže v budúcnosti narobiť... :roll:
bitcoin ako taky nejde proti podstate financneho priemyslu. bitcoin je inovacia, ktoru polka priemyslu akceptuje a druha nie.
to, ze sa bankovy sektor meni je evidentne a dokonca aj samotne banky hraju dvojitu hru. problem je v tom, ze klasicke banky, aj keby chceli, bitcoin ako taky nemozu zastavit. dnes totiz bankovu licenciu dostane kazdy a nikde nieje napisane, ze inovativne bankovnictvo nereplacne to neinovativne. banky sa jednoducho prisposobit musia. takze to garde je opacne. nove technologie niesu v ohrozeni tym , ze ich banky nebudu akceptovat. to banky su ohrozene tym, ze nebudu inovovat. a to nehovorim len o bitcoine.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Airmike napísal: value bitcoinu je v jeho akceptovatelnost financnymii autoritami a rychlosti transferu. to je to co ma value a co si vie kazdy subjekt nacenit. nikto zatial nevymyslel nic rychlejsie ani lacnejsie.
Potom stačí tým finančným inštitúciám hodiť na trh vlastnú digitálnu menu, transparentnú a stabilnú a bude po všetkých ,,hand made,, cryptomenách.

Aha...: Central banks should consider issuing digital money, IMF’s Lagarde says:
https://www.cnbc.com/2018/11/14/central ... garde.html" onclick="window.open(this.href);return false;

btw: po zavedeni derivatov uz kurzove riziko ziadnu vacsiu instituciu trapit nemusi. cize je uplne jedno ci ma bitcoin cenu 3000 alebo 5000 alebo skoci o 200 dolarov v momente, kedy ho presuvas.
lenže to sú náklady...a už to nebude pre nich najlacnejšie. Špekulatívny aspekt chápem. Len ten praktický nevidím. Ked digitálna mena nebude fungovať primárne ako mena, tak podľa mňa stratí význam...

Idem ešte pogúglovať, či sa niečo o tom nepíše...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

no podla mna centralne banky uz svoje kryptomeny maju :) , mozno budu emitovat dalsie, to ja netusim. kazdopadne tie meny musi niekto akceptovat a ja si neviem uplne dobre predstavit, ze by sucasny early adopters bitcoinu akceptovali nieco, co hodi na trh centralna autorita.

naklady podla mna problem niesu. ale to je na dlhsie . bitcoin ako mena akceptovana je , ide len o to , ze nenastane masivna adopcia. ak bitcoin padne, tak to bude z trochu ineho dovodu. tym dovodom je nevratnost transakcie a jeho obmedzene mnozstvo. myslim si, ze toto su problemy, s ktorymi vyvojari neratali
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nourini píše, že centrálne banky majú lepší a bezpečnejší systém..takisto rýchly a lacný...len váhajú, lebo by to mohlo zničiť tradičný bankový systém. Ale ked sa raz rozhodnú, tak to zničí kryptomeny...

Why central bank digital currencies will destroy bitcoin.

https://www.theguardian.com/business/20 ... oy-bitcoin" onclick="window.open(this.href);return false;

The world’s central bankers have begun to discuss the idea of central bank digital currencies (CBDCs)

Vyberám:

If a CBDC were to be issued, it would immediately displace cryptocurrencies, which are not scalable, cheap, secure, or actually decentralised. Enthusiasts will argue that cryptocurrencies would remain attractive to those who wish to remain anonymous. But, like private bank deposits today, CBDC transactions could also be made anonymous, with access to account-holder information available, when necessary, only to law-enforcement authorities or regulators, as already happens with private banks. Besides, cryptocurrencies such as bitcoin are not actually anonymous, given that individuals and organisations using crypto-wallets still leave a digital footprint. And authorities that legitimately want to track criminals and terrorists will soon crack down on attempts to create cryptocurrencies with complete privacy.
Insofar as CBDCs would crowd out worthless cryptocurrencies, they should be welcomed. Moreover, by transferring payments from private to central banks, a CBDC-based system would be a boon for financial inclusion. Millions of unbanked people would have access to a near-free, efficient payment system through their cell phones.
The main problem with CBDCs is that they would disrupt the current fractional-reserve system through which commercial banks create money by lending out more than they hold in liquid deposits. Banks need deposits in order to make loans and investment decisions. If all private bank deposits were to be moved into CBDCs, then traditional banks would need to become “loanable funds intermediaries,” borrowing long-term funds to finance long-term loans such as mortgages.
In other words, the fractional-reserve banking system would be replaced by a narrow-banking system administered mostly by the central bank. That would amount to a financial revolution – and one that would yield many benefits. Central banks would be in a much better position to control credit bubbles, stop bank runs, prevent maturity mismatches, and regulate risky credit/lending decisions by private banks.
So far, no country has decided to go this route, perhaps because it would entail a radical disintermediation of the private banking sector.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa radvan »

cryptotrader napísal:ethereum ide pekne hore. Z decembrovych 82 dolarov na teraz cca 150 :)
urcite v tom ma prsty januarovy upgrade. resp. celkove podhodnotenie tejto meny.

EDIT: co mna skor zaujima, ako sa zachova krypto trh, ked pride kriza. Teda minimalne nemame ani data z minulosti, kedze bitcoin vznikol az po poslednej hospodarskej krize. Moj osobny nazor, ze sa trh bude spravat podobne ako zlato.
uz som sa dlho nezapojil do diskusie, ale toto mi neda :)

https://quantpedia.com/Blog/Details/bit ... eta-stocks

ked bude fakt pruser na indexoch, tak bitcoin poleti dole ... cele crypto sa najviac podoba na male nasdaq stocky, ked budu padat technology, budu padat aj cryptos ... staci, ked si clovek kukne XLK etfko a budes mat predstavu co to urobi ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jan »

BTC nasiel support, to je asi jedine tvrdenie, s ktorym suhlasim.
Neexistuje ziadna korelacia bitcoinu so zlatom, ani len na mesiac trvajucom casovom useku.
Suskanie o velkych investoroch, ktori skupia vsetko, aby mali obrovsky zisk aj vsetci ti, ktori kupovali predtym najdrahsie... .
Totu su bajky stare ako burza sama.

Najvacsi nedostatok celeho krypto odvetvia je ten, ze stale neprisli ziadne prakticke aplikacie, ktore by stali za zmienku. A to v poslednych 2 rokoch ma toto odvetvie celosvetovu pozornost, nie iba pozornost par desiatok nadsencov.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

cryptotrader napísal:A beries do uvahy aj to, ze su krypta v podstate 80% dole? BTC uz naraza na support retailu. Psychologicka hranica, kde uz retail je znova ochotny do toho vrazat prachy. Dalsia vec, ze ked teraz trhy padali, BTC koreloval so zlatom, to je tiez taky zaujimavy point, co stoji za povsimnutie. Taktiez sa suska, ze institucionalny investori potichucky skupuju BTC, asi hlavne OTC, alebo Airmike sa chvalil, ze vie ako na to, ako tradovat potichu velke objemy, aby to neovplyvnilo cenu :)
nerad reagujem na podobne pichlave prispevky, pretoze je to kontraproduktivne. na to, ako nakupovat velke objemy na akonkolvek trhu by prisiel kazdy normalny trader, ktoreho naplnou prace je nakupovat alebo predavat velke objemy. nikdy som sa tym nechvalil, proste som to povedal, pretoze je to bezna sucast biznisu a zvladol by to aj delfin. a nemusi ist v principe o OTC. ked som zacinal trejdovat, robil som 3-5% denneho objemu na top burzach. 1% v cine. moze to zniet, ze je to vela, ale burzy v tom case boli male. dnes je to vec kapitalu, nie algorytmu. za posledne 2 roky som na krypte zobchodoval cca nieco malo cez 1.5 MLD USD. to je verejna informacia. da sa dohladat.

vsetci marketmakeri naju velmi podobne algorytmi. ak nejaky vacsi investor chce nakupit alebo predat stovky bitcoinov. tak si staci zaplatit nejake mensie feecko a firmy mu to zobchoduju. bez toho aby to trhom pohlo. nasa firma to nerobila, ale konzultoval som podobne predaje z ucastnikmi, ktore potrebovali zobchodovat krypto po ICO

ja som pisal o tom. ze pri nizkych cenach bitcoinu sa do hry mozu vlozit velki hraci, ziadne suskanie som nespominal. vacsina ludi, ktori sa kryptom zaoberaju su retail. a ten si suska kadeco.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Airmike napísal:ak nejaky vacsi investor chce nakupit alebo predat stovky bitcoinov. tak si staci zaplatit nejake mensie feecko a firmy mu to zobchoduju. bez toho aby to trhom pohlo.
Predstavme si, ze Bill Gates sa rozhodne skupit 20% islandskych korun, ktore su v obehu. Aj keby to zadal ako zakazku vela firmam a na obdobie 2 mesiacov, tak hodnotu ISK by to predsa zvysilo, nie??
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

nechapem preco do toho tahas Billa Gatesa a islandsku korunu. bavime sa o Bitcoine, ktory ma trhovu kapitalizaciu 70 MLD USD. v sucasnosti je denny objem len na derivatoch je 1.5 MLD, na burzovom spote moze byt 1-1.5 MLD . do toho vobec nepocitam OTC. 1% je 700 milionov. zalezi na aktualnej situacii na trhu ale pri velkych poklesoch trh urobi objem aj 5-7mld,zalezi na cene BTC. pri dennom objeme v miliardach zlikvidovat 700 milionovu objednavku radovo v dnoch az tyzdnoch nemusi byt zas taky problem. to je jednoducha matematika. bavit sa o tom je strata casu. pretoze kazdy, koho to zaujima si ten pocet dokaze urobit sam za 5 minut. za 30 si vygooogli firmy. ktore to robia. a my si tu usetrime zbitocne diskusie.

apelujem na vas chlapci, aby sme zbitocne nemrhali casom. ak sa tomu skutocne detailne chce niekto venovat a robit v tom, som otvoreny diskusii, rad poradim. ale len tak pre vseobecnu zaujimavost nemam zaujem tieto veci vysvetlovat.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Poznas nejaku inu menu, ktorej je v obehu blizsie k 70 MLD USD nez ISK?
Ak hovoris o objeme 1% z celkoveho objemu a o tyzdnoch, tak to by logiku malo.

Bitcoinov by malo byt nakoniec 21 milionov a hovoril si o stovkach, cize zle som to pochopil, ze hovoris o desiatkach percent z celkoveho objemu.
Airmike napísal: apelujem na vas chlapci, aby sme zbitocne nemrhali casom. ak sa tomu skutocne detailne chce niekto venovat a robit v tom, som otvoreny diskusii, rad poradim. ale len tak pre vseobecnu zaujimavost nemam zaujem tieto veci vysvetlovat.
Zaujimalo ma to len z pohladu beznej logiky, nie ako business.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Airmike »

pred chvilou si robil pump and dump a teraz robis desiatky milionov. ale v poho.
1.5 mld nieje ziadny problem, pretoze sa da scalpovat na trhy, ktory ma poplatky RT od 0.0-0.2%.

za mna tema uzavrea.

dik :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Adammd »

f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Kryptomeny - základy, diskusia, nápady

Príspevok od používateľa Istiach »

Rozmyslam co by im to pomohlo ked sa bitcoin kotuje v dolaroch.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"