Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

ok mozno som to trochu zlahcil, samozrejme cez krizu desattisice ludi stratia pracu, ale tam sa da na to tiez nejak zhruba pripravit, kym ludia neziju fakt ze od vyplaty k vyplate. Tychto ludi kriza postihne najviac.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nevidím to čierno, len viem že kríza skôr či neskôr príde a Betruger sa nemusí s nákupom ponáhľať. Teraz keď niet bytov a ceny sú hore, tak nie je ani výber, ani radosť z nákupu. Ked to príde, všetci budú predávať a kupujúci bude pán - bude si vyberať.

Najľahšie zarobené peniaze sú tie, čo ušetríš ked ako kupujúci dokážeš stlačiť cenu na minimum. Momentálne je to naopak: najľahší zárobok majú developeri v BA, lebo ked nie sú byty v novostavbách, tak ľudia im zaplatia maximum.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

len ta kriza nemusi dlho prist, z okolia mam plno rovesnikov co rataju ze uz uz bude kriza, ceny bytov nemozu ist vyssie a medzitym za 4-5 rokov sli ceny bytov 40% hore.

ja myslim ze to dole este dlho nepojde a keby nie som obmedzeny dti, kupil by som byt teraz.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tie bankové štatistiky beriem z rezervou:

HSBC led the ranking in Europe, with a net income of nearly 13 billion U.S. dollars. Banco Santander followed with just over seven billion U.S. dollars in net income...

HSBC akcie od krízy -50% a Santander -70%. Barclays -80%..Citigroup -86%...Lloyds a RBS viac ako -90%...Pozri na Deutsche bank...pred krízou 108 dnes 8,50...dám graf len od 2011 a hned máš prehľad.

Áno tým naším picibankám sa darí. využívajú negramotnosť obyvateľstva. na hlúpych sa dobre zarába...Cicajú ľudí v nezmyselných fondoch a stupídnych produktoch...spolufinancujú developerské projekty...a úroky na spotrebitelských úveroch majú nad 10%, na kreditkách aj 18%, prečerpanie účtov 16%....ľudia platia, ani o tom nevedia.
Prílohy
DB.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa andre »

Bennes napísal:vo vyspelych (a nejuznych hura krajinach typu ita, spa, gre) tie pady tiez neboli v 08/09 nejake vyrazne:
https://www.businessinsider.com/the-pos ... -bubble-10" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze nemyslim ze nejak mohla za svk stabilitu v tych rokoch vynimocna situacia, ked bola podobna situacia aj inde.

Podla mna sa prilis strasi krizou
(pisem ako clovek co ma 3 hypo)

no tie prepady boli vyrazne:
irsko - By late 2011, house prices in Dublin were down 51% from peak and apartment prices down over 60%. https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_property_bubble" onclick="window.open(this.href);return false;
spanielsko - In the period of 2007-2013, Spanish house prices had fallen by 37% https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_property_bubble" onclick="window.open(this.href);return false;

Dam ti aj 1 priklad z BA - v 2012 som kupil od developera nepouzivany apartman v novostavbe za 174tis. ktory v 2009 ponukali za 296tis. Celkovo trh samozrejme klesol vyrazne menej, ale dali sa spravit aj taketo obchody.

Samozrejme nikto neviem co sa stane. Ale ako pisal JUGGLER - ekonomika bezi na plno - nezamestnanost uz velmi nema kam klesat.. je len otazka casu kedy prijde k recesii, a ci to bude aj "kriza" na ktoru mnohi cakaju sa uvidi.

A k tym bankam, Slovenske su na tom celkom ok. Ale si pozri vysledky talianskych, greckych.. tam je a bude problem.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

ekonomika bezi na plno - nezamestnanost uz velmi nema kam klesat.. je len otazka casu kedy prijde k recesii, a ci to bude aj "kriza" na ktoru mnohi cakaju sa uvidi.

prave ked je zamestnanost vysoko, ludia maju pracu, minaju, firmy investuju, stat vybera vela dani, banky zarabaju na uveroch, vsetko funguje podla mna laicky nie je dovod aby sa nieco zmenilo. Aby sa to len tak prerusilo z nicoho nic.
Ok podla nejakych ekonomickych teorii a pouciek je to koniec cyklu, ale ten cyklus sa moze na vrchole drzat dlho.

Az kym nepride nejaky spustac v podobe americkych prestrelenych MBS ako `08 a pod. A ten nemusi dlho prist.

Spomalenie moze sposobit strasenie krizou, ked ludia zacnu rozmyslat pri minani, ale do nejakych velkych padov bez vacsieho spustaca to podla mna nema preco ist.

Ale si pozri vysledky talianskych, greckych
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banks_in_Italy" onclick="window.open(this.href);return false;


Unicredit 3.7mld
https://en.wikipedia.org/wiki/UniCredit" onclick="window.open(this.href);return false;

Intesa 7.3 mld
https://en.wikipedia.org/wiki/Intesa_Sanpaolo" onclick="window.open(this.href);return false;

CDP 2.9 mld
https://en.wikipedia.org/wiki/Cassa_Depositi_e_Prestiti" onclick="window.open(this.href);return false;

tieto 3 banky maju zisk bliziaci sa k prijmom celeho svk rozpoctu.


Prve 3 grecke mimo centralnej nevyzeraju nejako zle
https://corporatefinanceinstitute.com/r ... in-greece/" onclick="window.open(this.href);return false;

kumulativne cisla nie az tak velmi daleko od slovenskych




Len pre zaujimavost, aku ma byt co si kupil cenu teraz?
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

JUGGLER napísal:Tie bankové štatistiky beriem z rezervou:

HSBC led the ranking in Europe, with a net income of nearly 13 billion U.S. dollars. Banco Santander followed with just over seven billion U.S. dollars in net income...

HSBC akcie od krízy -50% a Santander -70%. Barclays -80%..Citigroup -86%...Lloyds a RBS viac ako -90%...Pozri na Deutsche bank...pred krízou 108 dnes 8,50...dám graf len od 2011 a hned máš prehľad.

Áno tým naším picibankám sa darí. využívajú negramotnosť obyvateľstva. na hlúpych sa dobre zarába...Cicajú ľudí v nezmyselných fondoch a stupídnych produktoch...spolufinancujú developerské projekty...a úroky na spotrebitelských úveroch majú nad 10%, na kreditkách aj 18%, prečerpanie účtov 16%....ľudia platia, ani o tom nevedia.
tak deutsche po trochu pozviechani sa po krize prisli problemy a ksa dobre pamatam kvoli nejakym vysokym pokutam od americkym uradov, preto boli na tom tak zle.


Inak tie zisky bank nevyzeraju zle:
Citigroup za `18 18mld zisk
https://en.wikipedia.org/wiki/Citigroup" onclick="window.open(this.href);return false;

Barclays 0.9 mld

Lloyds 16 mld za `16
https://en.wikipedia.org/wiki/Lloyds_Bank" onclick="window.open(this.href);return false;

RBS `17 1.4mld
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Ban ... land_Group" onclick="window.open(this.href);return false;

HSBC spominanych 13 a Santander 7.


Skor by som zdravie bank posudzoval cez zisk ktory dokazu tvorit, ako cenou akcie, ktoru ovplyvnuje skor psychologia a sentiment trhu.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Banky sú chodiace mrtvoly s leverage 30-40:1
V kríze pôjdu všetky dole a nikto ich zachraňovať nebude, preto ich nikto nechce.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa andre »

Bennes napísal:Len pre zaujimavost, aku ma byt co si kupil cenu teraz?
Okolo tych 300t. by to mohlo byt. Cize sa to vratilo na cennikovu cenu v 2009tom.

Ohodnotit banku je problem. Mal som nejake akcie bank, tak som to sledoval par rokov. Zisk je len 1 cislo co nikomu nic nepovie, lebo ho vies uctovnymi operaciami ovplyvnit. Ked uz tak pozri vyvoj zisku aspon za 10 rokov.

Pri ocenovani je tam kopec problemov - kazda robi trochu iny biznis, velke banky posobia sucasne aj v desiatkach krajin od EU, US, Latinsku ameriku, aziu.. V kazdej krajine je ina regulacia, ine problemy.. Hlavne tie z talianska, grecka, cypru maju velke % nesplacanych uverov..

Treba spravim komplexnu hodnotovu analyzu a aj tak ta casto nieco prekvapy
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Betruger »

Chris napísal:By som musel asi riadne fetovat pozerat 3i na konci Race s 90m2 za 240k :-)
Hovoril som si, že keď sa objaví nejaký dobrý byt, ktorých je momentálne ako šafránu, tak kupujem, lebo taká príležitosť sa už nemusí tak skoro naskytnúť. Potom som však vytriezvel a už rozmýšam inak.
Bennes napísal:betruger este dobra volba ak vam staci momentalne mensi byt, 2i, ze zobrat teraz 2i, posetrit, posplacat ho trochu, potom kupit vacsi 3 iz, mensi prenajat a ten ostane ako prijem ked sa splati hypo, neskor moze ostat detom napr.
Toto je momentálne pre mňa asi najreálnejší scenár. Veľmi neočakávam, že sa objaví rozumný trojizbák za prijateľnú cenu. A ak aj áno, môže sa stať, že bude mať oň záujem desať ľudí a kto dá viac, ten berie. Cena teda aj tak vystúpa. Že vraj sa to tu deje bežne. Nakoniec aj pri byte, ktorý som mal ja rozbehnutý, bol ďalší záujemca ochotný platiť v hotovosti. Ja som bol síce prvý v poradí, ale realiťáčka vravela, že ak bude viac záujemcov a ľudia budú chcieť prihadzovať, pôjde sa do rozstrelu a berie ten, kto dá viac.
JUGGLER napísal:Náš softvérový vývojar možno za pár rokov nebude chodiť do práce, ale bude robiť z domu, takže so svojou rodinkou a ratolesťami sa z bytu presunie rovno do rodinného domu v dostupnej vzdialenosti od BA... :wink:

Veľa šťastia Betruger :D
Áno, takto nejak by som sa raz rád videl v budúcnosti :) Vďaka.
andre napísal:A k veci, urcite treba zvazit teraz kupit mensi byt, alebo pohladat iny. Za 240t. urcite vies v BA kupit 3izbak aj v novostavbe v minimalne v podobej lokalite dalej od centra.

Ako si pisal ide o tvoje priority, ci chces/potrebujes byt hned, alebo si ochotny pockat par mesiacov, ci je pre teba dolezita konkretne lokalita (kvoli dochadzaniu do prace..).. Skus si tie priority spisat podla dolezitosti pre teba a na zaklade toho vies hladat dalej.
Vlastne som si povedal, že sa nemám kam ponáhľať, Síce vyhadzujem peniaze do nájmu momentálne, ale viem aj dosť ušetriť a o to, čo ušetrím, si viem následne zobrať menší úver. Z vyššieho úveru sú vyššie úroky, čoho výsledkom by mohlo byť jedine to, že hypotéku preplatím viac, ako teraz vyhodím do nájmu.

A presne ako vravíš. Návšteva tamtoho bytu bola výborná skúsenosť, kedy som napríklad zistil, že už nie som ochotný akceptovať takú vzdialenosť do centra, aká z konca Rače je.
JUGGLER napísal:sofware developer in Vienna: €36,480...
...náš Betruger 3300 x 12 = 39600 € (on v hrubom, dúfam, že aj Viedeň je v hrubom ) :)


...cena bytu za 240 000 v Rači = 2623 za m2
...cena bytu vo Viedni 2-3 x drahšia
Pozor, daný plat nie je pre senior developera. Už mám nejaké roky praxe a porovnával by som skôr so seniorskym platom a ten je €53,201.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa andre »

Este ma napadlo, ze sme tu neprebrali ten vyvoj cien nehnutelnosti. Vela ludi si neuvedomuje, ze ceny nehnutelnosti nekopirovali ani v krize ceny akcii.

Ceny nehnutelnosti klesali neskor a ovela pomalsie a dlhsie, ako to ukazuju priklady z irska a spanielska, ktore som uviedol vyssie ale aj slovenske data. napr. https://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje ... dla-krajov" onclick="window.open(this.href);return false; a rovnako to je aj v US, kde su dostupne statistiky za desiatky rokov spatne. A napriklad internetova bublina v US nesposobila vyrazny pokles cien domov.

Cize dno nehnutelnosti bolo tak v 2011-2014, podla regionu. Takze teoria, ze ak prijde kriza za rok, dva budu byty vyrazne lacnejsie zrejme nevyjde.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:
Pocet rokov v praci(cisty plat) potrebnych na kupu bytu

Praha 12,1
Mníchov 9,9
Budapešť 9,7
Bratislava 9,6
Viedeň 9,5
Hamburg 6,7
Berlín 6,4
Varšava 6,1
Kolín nad Rýnom 5,9
Jeden český američan, ktorý investuje do nehnuteľnosti v USA, uvádzal, že cena nehnuteľnosti by mala byť tak 2 až 4 násobok priemerného ročného platu v danej oblasti. Zhruba mu to sedelo aj v takom drahom meste ako je Las Vegas.

Asi si musíme zvyknúť na to, že v USA majú vyššie ocenené akcie merané pomerom P/E a v Europe máme zas drahšie nehnuteľnosti merané pomerom cena nehnuteľnosti/priemerný ročný plat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

Vanhara? :)

Nepamatam si zeby to niekde na blogu pisal :)
Ale moze byt.

Ono podla mna ak mas v hlavnom meste plno starych stbakov s firmami, ktore su nejakym sposobom napojene na stat a cicaju ho + vela beznych zamestnani, ktore sa robia na zivnost(IT) kde je ten prijem nasobkom oficialneho priemerneho, a nepocitaju sa do oficialnej statistiky priemerneho platu, ti ludia sa nasledne o byty na trhu biju a moze ten pomer vyskocit na 10 nasobok.

V takom las vegas to tak nie je pravdepodobne.

Ze toto moze byt 1 z faktorov, okrem dalsich co na to vplyvaju.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa jogo »

Hej Vanhara str.122 https://www.podnikanivusa.com/wp-conten ... _v_USA.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak poznat, kde jsou nemovitosti předražené? Ekonomové používají různé chytré pomůcky, jejichž prostřednictvím mohou bez dlouhého přemýšlení rychle analyzovat a rozhodovat. Sám stejné pomůcky používám. Když posuzuji nějakou nemovitost předtím, než do ní investuji, zjistím si, kolik mi vydělá na nájmu za měsíc (např. $ 1 000). A pak se podívám, jaká je kupní cena (třeba $ 100 000). Kupní cenu vydělím nájmem a dostanu číslo, v mém případě 100. Když vyjde číslo 100 a menší, tak vím, že to je velmi dobrá koupě. Když je číslo větší než 100, tak vím, že se jedná o špatnou koupi. Je to jednoduché a v podstatě to velmi dobře funguje (funguje to i v korunách, takže to můžete použít i mimo USA). Nedávno jsem narazil na jinou pomůcku, podle níž se dá posoudit, zda jsou domy v určité oblasti předražené. Počítá se na základě průměrného příjmu (ten je v každé oblasti jiný) a cen nemovitostí. Cenu domu vydělíte ročním příjmem. V USA dostanete většinou číslo mezi 2 až 4. Čím nižší číslo, tím lépe.


123
Když je číslo větší než 5, tak to znamená, že domy jsou v oblasti předražené a pro většinu lidí je problém si je koupit. V době psaní tohoto textu byl v Las Vegas průměrný příjem $ 45 000 a průměrná cena domů $ 200 000. Vydělením těchto dvou hodnot dostaneme číslo 4,4. Las Vegas tedy není úplně nejlevnější. Když jsem v Las Vegas začínal, průměrná cena domů byla kolem $ 150 000. V té době podíl vycházel 3,3. V roce 1999 to bylo dokonce 2,7. A ekonomové věří, že se to zase musí vrátit na původních 2,7. To je docela zajímavá informace. Je logické, že příjmy ovlivňují ceny nemovitostí a že se časem tedy poměr příjmů a cen musí dostat do normálu. Tento výpočet je sice velmi zjednodušený pohled na věc, ale já mám taková zjednodušení rád. Člověk se může od něčeho odpíchnout, když přemýšlí nad investicemi a zvažuje, co dává smysl.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

jaj v jeho knihe :)

blog citam, knihu som nie.

Keby sa to pouzije na ba, clovek nekupi nikdy nic :)
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-ene ... es-1356438" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.etrend.sk/ekonomika/predsti ... ozonu.html" onclick="window.open(this.href);return false;



hm no ked tak clovek zhruba pozrie spravy, stale viac negativnych.

aj vanhara :)
https://www.podnikanivusa.com/2019/01/3 ... movitosti/" onclick="window.open(this.href);return false;


Co myslite vy? Je to docasny maly prepad alebo to naznacuje nieco vacsie?

Podla mna prva moznost, ostavam optimista:)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Bennes napísal:
Podla mna prva moznost, ostavam optimista:)
Presne tak!
Treba udržiavať dobrú náladu a optimizmus ... do poslednej chvíle - ako na Titanicu :D
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-sta ... nt-1356526" onclick="window.open(this.href);return false;

toto moze byt aj pristup "idem do cashu, ked aktiva zlacneju, nakupim" :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ake zlacnenie ocakavas, ked ceny na meter stvorcovy su stale nizsie ako pred desiatimi rokmi?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

nie, to bolo v reakcii na clanok ktory popisuje ako vo svete padaju ceny najdrahsich nehnutelnosti.

Ze ti ludia predavaju teraz preto, ze ocakavaju ze to pojde nizsie vo svete.

Neviem ci vo svete boli v 2008 vyssie ceny ako teraz, podla mna nie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

vyzera ze najviac v case kriz pada predaj aut:
https://tradingeconomics.com/slovakia/car-registrations" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bennes napísal:
Ze ti ludia predavaju teraz preto, ze ocakavaju ze to pojde nizsie vo svete.

Dalsia moznost je, ze uz vyssie nepojdu. Od poslednej krizy v USA najviac rastla najlacnejsia tretina nehnutelnosti. Ostatne dve tretiny este nedosiahli predchadzajuceho vrcholu. Tak to moze byt aj inde.

Neviem ci vo svete boli v 2008 vyssie ceny ako teraz, podla mna nie.

Kde chces kupovat? Ak v Raci, tak co sa deje v Tokyu ci v Londyne je nepodstatne. Trh nehnutelnosti je lokalny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

myslel som to skor v ohlade a v suvislosti s moznostou prichadzajucej krizy.

Resp teda snazil som sa prepojit padajuce ceny nehnutelnosti vo svete na moznost ci bude kriza celosvetovo, co by uz ovplyvnilo aj slovensko.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

toto forum je tak mrtve :)
myslel som ze aspon tu sa bude dat normalne pokecat o ekonomike ale ocividne nic :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa rmaly »

zase co dodat, vsetci vyckavaju :) :)

Tak aspon za mna je teraz to obdobie "najprihodnejsie" na prichod krizy... ale tak uvidime, co navestime...

Aj na inych forach ludia spekuluju, nevedia nic poriadne nakupit (vsetko je drahe), tak asi sedia na cashi a cakaju :) :)
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Betruger »

Ja by som aj chcel niečo kúpiť, ale nie je čo. Už som sa teda rozhodol pre ten dvojizbák prioritne, lebo s trojizbákmi, hlavne ich cenami je situácia naozaj špatná. Lenže, ako som zistil, veľmi podobná je aj s tými dvojizbákmi. Pozerám sa už iba po novostavbách, resp verím, že niekto sa z nejakého dôvodu rozhodne predať byt v novostavbe. Snažím sa dopátrať k ľuďom, ktorí majú dobre rozhodené siete a vedia sa dostať k bytom, ktoré nie sú na realitných portáloch. Hovorí sa, že, ak by mali začať klesať ceny nejakých nehnuteľností, tak to budú staré byty, ktoré sú vyšponované dosť vysoko a momentálne nezvykne byť častokrát veľký rozdiel medzi cenou bytu v novostavbe a v starom bytovom dome. Za to novostavby by si že vraj ceny mali viac držať. Celkovo mi príde novostavba lepšia investícia z hľadiska pravdepodobného budúceho predaja. A nakoniec teraz platím za nájom v jednoizbáku 480 EURO. V prípade novostavby za 150 000 - 160 000 by ma to vychádzalo mesačne (hypotéka + mesačné náklady) len o par desiatok EURO viac. Čiže zmenilo by sa v podstate len to, že už by som to dával do vlastného. A hlavne už sa potrebujem konečne vyspať, nakoľko moja priateľka vstáva ráno dosť skoro. Sťahovanie za ďalším nájmom do dvojizbáku by bola už úplná volovina, pretože by som nezaplatil 480, ale napríklad 600 za nájom.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa jan »

Nech sa bavíme k veci a nie všeobecne, tak daj teda príklad cien novostavby a starého bytu s približne rovnakou rozlohou na rovnakej ulici.

No a novostavba neostane naveky novostavbou. Ak je teraz pri novostavbách fond opráv takmer nulový, tak o 20-25 rokov bude treba tento fond výrazne zvýšiť.
Každý si vie predstaviť stav exteriéru "novostavby" zo začiatku tisícročia. Alebo si vie každý predstaviť stav interiérov z roku 1995.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Betruger »

Presne na tej istej ulici nájsť novostavbu aj byt v starom bytovom dome nie je jednoduché, ale našiel som niečo.

Novostavba
https://www.nehnutelnosti.sk/3476389/sl ... arkovanie/" onclick="window.open(this.href);return false;

V starom bytovom dome
https://www.nehnutelnosti.sk/3453246/pr ... -krasnany/" onclick="window.open(this.href);return false;

Novostavba má ešte navyše v cene parkovacie miesto. Čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sa mi zdá novostavba minimálne v mojom prípade lepšia, keďže to budem v budúcnosti zrejme predávať a parkovacie miesto je dosť závažná položka rozhodujúca o potenciále tej ktorej nehnuteľnosti.

A ja momentálne neriešim, ako to bude vyzerať o 20 - 25 rokov, keďže v dvojizbáku toľko neplánujem zostávať. Zaujíma ma, ako ľahko a za koľko by sa to asi tak mohlo napríklad za 5 rokov predávať. A tu si myslím, že to hrá v prospech novostavby.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja by som bral ten ,,nový,,.

Aj novostavba môže byť nekvalitne postavená...ale berme že je to štandardná kvalita. Nový majiteľ bude ešte relatívne dlho bývať bez starosti. Nič netreba robiť a byt je takmer zariadený. Len sa nasťahovať.

Za najväčšie nevýhody toho starého bytu považujem:

1. Nemá balkón. Pozrite si fotku toho balkónu v novostavbe - to by ma najviac tešilo v tom byte. Ak ste v lokalite z dobrým vzduchom a výhľadom- tak celé leto, jar, jeseň si môžete vyjsť posedieť na balkón. Dať si kávičku, cigu, pozrieť aké je počasie...vysušiť prádlo...veľké PLUS.

2. Nemá parkovanie. Obrovské mínus. Tie autá parkujú na chodníku...zaberajú ho celý....to nemá budúcnosť

3. vyvýšené prízemie - hluk, prach a stále máte pocit, že vám môže niekto vniknúť do bytu....

V tom starom sú hrozné rúry...staré radiatory....hrozné zárubne, hrozné dvere, treba prerobiť elektrinu na meď...všetky zástrčky, vypínače...všetky batérie, sanitu....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa jogo »

Keď už by som dal také nekresťanské peniaze za bývanie, tak by som si kúpil aspoň niečo také:

https://www.nehnutelnosti.sk/3514080/ak ... ratislave/" onclick="window.open(this.href);return false; za 140000 Euro a nie byt v bytovke za 190000 Euro...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal:No to urcite, vies kolko ludi sa zacina so satelitov vracat naspat do BA? Nie kazdemu sa chce travit polku zivota v aute.
Keď nechce stráviť polku života v aute, tak potom strávi celý život v králikarni. :)
Ale ten bungalov v Moste je asi v smere pristávacej dráhy letiska, aj čistička vo Vrakuni nie je moc ďaleko, aj Slovnaft je nedaľeko, tak to asi nebude ono. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Betruger »

Asi tak ako píše cryptotrader. Ja som bol pozerať aj dom pri Bratislave, s tým, že ak mimo Bratislavu, tak jedine tam, kde chodí vlak. Preto som bol v Bernolákove. Veľmi pekná obec musím podotknúť, ale keď som si to všetko zrátal, ako dlho by mi trvala cesta do práce a naspäť (s využitím verejnej dopravy), tak by to boli minimálne dve hodiny denne. Áno, autom sa dá aj rýchlejšie, keď ide človek, povedzme, o šiestej z domu. Ak je človek sám, tak by sa to dalo. Ale s malým dieťaťom, ktoré treba nosiť do škôlky si to viem len ťažko predstaviť. Mám kolegov, ktorí dochádzajú z okolitých obcí niekedy aj hodinu a pol ráno do Bratislavy. A navyše tie nové domy v týchto obciach sa často nachádzajú v satelitných štvrtiach týchto obcí. Čiže sú "mimo civilizácie". Sú to len akési nové štvrte niekde v poli, kde okrem týchto domov nie je nič. Napríklad v Bernolákove mi trvala cesta z takéhoto satelitu na vlakovú stanicu cca 15 minút. Nemá tam človek žiadne obchody, všade musí chodiť autom.

A nikto nevraví, že človek nemôže neskôr byt predať a ísť niekam do dediny pri Bratislave. S tým, že áno, ceny bytov v Bratislave sú nastavené vysoko, ale po predaji takéhoto bytu zostanú človeku peniaze nielen na kúpu domu, ale možno ešte aj na nejaký menší jednoizbák na prenájom na pasívny príjem.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Chris »

- ja len ze 65m2 je akurat tak na 2i a nie 3i :)
- bud ist do overeneho developera, teda kupit ked este developer ani nezacal - > ovela lacnejsie
- ak niekto predava 1-2 rocnu novostavbu -> vacsinou je nieco zle s kvalitou, povedzme si rovno kto by predaval novy byt ak je vsetko ok a dnesne rychlokvasene novostavby robene dotiahnutymi robosmi z Ukrajiny, Srbska , Rumunska a pod.
- jedine preco u mna zvitazila (ako mensie zlo) je podzemna garaz, je to komfort za ktory sa podla mna urcite oplati priplatit

juggler: tie balkony su fajn, ale neviem ci rad sedis na balkone ak na teba sused cumi :) ci uz z boku alebo ako je v tychto nasekanych novostavbach - oproti...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chris napísal: juggler: tie balkony su fajn, ale neviem ci rad sedis na balkone ak na teba sused cumi :) ci uz z boku alebo ako je v tychto nasekanych novostavbach - oproti...
Ja už to mám za sebou. Teraz mám 20m2 rovno pri pracovni a ďalších 25m2 terasy pri obývačke. Všetko s výhľadom do záhrady a aj tak to málo využívam.... Snažím sa však byť empatický a rozmýšlať ako voľakedy, keď iné bývanie u mňa nepripadalo do úvahy. Vtedy aj taký malý balkón môže byť miesto ktoré si zamiluješ...

A pozor na parkovanie. Toto je vec ktorú ľudia najviac podcenia a potom plačú...

Keď chceš bývať vo veľkomeste, tak nie je iná voľba. Bývať v byte neďaleko centra má svoje výhody i čaro. Napríklad sa netreba o nič starať a môžeš si užívať všetok voľný čas ( šport, kultúra, život medzi ľuďmi ). Ak máte dom, tak sa vám trojnásobne zväčší plocha na upratovanie a o všetko sa treba starať - od kúrenia až po záhradu, oplotenie, brány...

Ono je to s tým bývaním v byte a dome tak trochu ako s manželstvom. Keď je človek slobodný, hľadáte si pár...ked ste v manželstve, tak je koniec slobody... Keď bývate v byte, tak túžite po dome, po záhrade. Ale ked ste v dome a musíte sa starať, tak si uvedomíte, že v tom byte nebolo až tak zle...Veľmi závisí aj od povahy. A od toho ako ste vyrastali. A pozor - od pracovného zaťaženia. Ak chodíte domov iba spávať, tak je lepšie bývať v byte.
Ja som sa v živote sťahoval veľakrát - cca 25 x. Kým som býval v bytoch a v centrách väčších miest, tak som si to užil.
Ono všeobecne by som povedal, že mladým by malo byť fajn v byte, môžu si užiť všetok voľný čas a veľa cestovať. Potom v strednom až vyššom veku je ideálne presťahovať sa do domu...užiť si viac súkromia, prírody, záhrady....Povaha človeka sa časom mení, ale celkovo je to bývanie velmi, veľmi individuálna vec...

Čo sa týka Blavy, tak ma zaujala 2 či 3 x taká možnosť, že si postavíte taký bungalow v záhradkárskej, alebo rekreačnej oblasti. Aj v iných väčších mestách pozorujem, že sa takéto relatívne lacné pozemky využívajú na celoročné bývanie. Nevýhodou je však, že tam absentujú služby ako vývoz odpadu, nechodí tam poštár atd...Ale proste je aj taká hybridná možnosť...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Chris »

bungalov v zahradkarskej oblasti nepostavis, kedze tam si limitovany zastavanou plochou tejto "celorocne obyvanej chaty". Cize si tak postavis max poschodovy dom :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Betruger napísal: Preto som bol v Bernolákove. Veľmi pekná obec musím podotknúť, ale keď som si to všetko zrátal, ako dlho by mi trvala cesta do práce a naspäť (s využitím verejnej dopravy), tak by to boli minimálne dve hodiny denne. Napríklad v Bernolákove mi trvala cesta z takéhoto satelitu na vlakovú stanicu cca 15 minút.
Podla mojich informacii, na ten vlak do Bratislavy sa ani nedostanes. Taky je nabity. Niektore veci treba aj vyskusat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Betruger »

Chris napísal: - ak niekto predava 1-2 rocnu novostavbu -> vacsinou je nieco zle s kvalitou, povedzme si rovno kto by predaval novy byt ak je vsetko ok a dnesne rychlokvasene novostavby robene dotiahnutymi robosmi z Ukrajiny, Srbska , Rumunska a pod.
Ono neznamená, že musíš kupovať 1-2 - ročnú novostavbu. Popravde si ani neviem spomenúť, že by som videl niekde inzerát na takúto mladú novostavbu. Novostavba sa oficiálne označuje budova do piatich rokov. Za novostavby sa ale zvyknú označovať aj staršie budovy, ktoré však stále vyzerajú veľmi dobre. Včera som bol na obhliadke v 12-ročnej takejto "novostavbe" a nebyť otočenia na zlú stranu a do vnútrobloku a teda zlej svetelnosti, išiel by som do toho. Ľudia často predávajú byty v novostavbách z dôvodu, že sa sťahujú do väčšieho. Mladí ľudia preferujú byty v novostavbách, ale nechú zostávať v jednoizbáku alebo dvojizbáku celý život.
Rokosák napísal: Podla mojich informacii, na ten vlak do Bratislavy sa ani nedostanes. Taky je nabity. Niektore veci treba aj vyskusat.
Áno niečo na tom asi bude, tiež som o tom už počul.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Bennes »

Ono ked sa dokonci projekt, casovo tak do roka, je celkom vela ponuk na byty z neho.
Je dost ludi co pockaju kym byt naberie na cene pocas vystavby, predaju v kratkom case, max spravia tam kuchynu a beru dalsie v inom projekte.

Ked som preberal byt, nejaky chlapik predomnou preberal 4 2izbaky, kupil po 95 a predaval 130-135.
Predal a peniaze daval do dalsej novostavby na zaciatku.

Po 2 rokoch uz je minimum ponuk z projektu.

Na ilustraciu, kupoval som za 146 4 izbak s parkovanim tak 2.5-3 roky dozadu, teraz sa predavaju za 195 bez parkovania, celkovo tak 210 by sa v pohode dalo s parkovanim. ze 40-45% narast ceny, cast z toho narastom ceny bytov pocas 2.5-3 rokov, ale vacsia cast len tym ze sa dostavalo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chris napísal:bungalov v zahradkarskej oblasti nepostavis, kedze tam si limitovany zastavanou plochou tejto "celorocne obyvanej chaty". Cize si tak postavis max poschodovy dom :)
Mám známeho čo má bungalow s jednou velkou izbou + kuchyňa..a je tam šťastný. Prioritou pre neho je , že je uprostred zelene a pritom uprostred mesta...a kašle na úžitkovú plochu...nepotrebuje kopec izieb. Našiel si takú záhradu, že pod ulicou sú už domy, čiže je na hranici...

Ale prejdi sa v chatových a záhradkárskych lokalitách a nájdeš chaty, ktoré majú vyšší štandard ako 3 izb. byt 70m2:

Podstata je v tom, že stavba (byt, dom, bungalow ) má všade na Slovensku rovnakú hodnotu, proste postavíš to od 50 tisíc do 500 tisíc podľa vlastných kvalitatívnych kritérii, ale musíš mať pozemok. A práve ten pozemok robí tie šialené cenové rozdiely...napr. že v Blave ti treba milióny, ked chceš bývať v dome.

Príklad:

Ponúkame Vám NA PREDAJ LUXUSNÚ ZARIADENÚ 3 podlažnú, 5-izbovú CHATU - novostavba ...
SKOLAUDOVANÁ v r. 2017... !!! VHODNÁ PRE NÁROČNÝCH KLIENTOV !!!
CELOROČNE OBYVATEĽNÁ, Z NADŠTANDARDNÝCH MATERIÁLOV.

Predáva sa KOMPLETNE ZARIADENÁ v modernom bielom štýle /2x krásna, moderná kuchynská linka so všetkými vstavanými značkovými elektro spotrebičmi, kvalitné postele, veľké smart LCD televízory, vstavané skrine a nábytok na mieru a podobne.

- priamo pri vode /1.rad/ s vlastným mólom a lodenicou
- zateplená
- tehlová
- s rovnou strechou
- napojená je na všetky INŽINIERSKE SIETE okrem plynu
- kúrenie – elektrické - podlahové + možnosť vykurovania krbom
- komora / technická miestnosť
- samostatná miestnosť slúžiaca ako šatník so vstavanými skriňami
- 2x kúpeľňa /rohová vaňa, 2x sprchovací kút/
- 4x WC – Geberitt /z toho 2x samostatne/
- 4x terasa
- 2x kuchyňa
- moderný vnútorný krb v obývacej izbe,

- parkovanie vo dvore na 3 autá pod prístreškom + pred chatou 3.
- Bezpečnostné zariadenie: alarm, ktorý je prepojený aj na políciu, kamerový systém
- bezpečnostné elektrické hliníkové vonkajšie rolety na všetkých oknách so sieťkami proti hmyzu,
- kvalitné hliníkové OKNÁ
- centrálne elektrické otváranie/zatváranie všetkých hliníkových roliet
- kvalitné drevené interiérové DVERE,
- nadštandardné dlažby, obklady a podlahy v celej chate
- vchodové BEZPEČNOSTNÉ DVERE
- zabudovaná KLIMATIZÁCIA v každej izbe /5x klimatizačná jednotka/
- PODLAHY: drevené parkety, dlažby,
- v jednej kúpeľni sú použité obklady a dlažby zn. Swarovski,
- zámková dlažba na parkovanie áut a chodníky okolo chaty
- vstupná elektrická brána
- krásna hliníková brána s hliníkovým plotom
- v záhrade je parková úprava, okrasné stromy + automatické zavlažovanie
- sprcha v záhrade
- 2x súkromné veľké mólo.
- dostatok miesta na ukotvenie člna
- štrková upravená pláž

- NÍZKE MESAČNÉ NÁKLADY –

VÝMERA: Pozemok 371 m2, obytná plocha: 240 m2 + 4x TERASA
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Názor na hypotekárnu situáciu :-)

Príspevok od používateľa Chris »

Juggler, snad nemyslis, ze chata (registrovana ako dom) na slnecnych jazerach za 480 000 eur sa da porovnavat s chatou v zahradkarskej oblasti, kde si obmedzeny zastavanou plochou :) ( o tom inzerate s 1 vypovedajucou fotkou ani nehovorim).

Za 480k postavis v SC vilu, nie volaku uzku stavbu o kompromisoch
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"