Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

Rozhodol som zalozit dalsie vlakno ohladne dani z ETF, nakolko sa v nich uz tazko orientuje a to aj z dovodu, ze niektore su neaktualne kvoli zmenam v zakonoch.

Na fore sa tu opakuje informacia, ze pokial zaplatime dane z dividend v zahranici (povedzme v USA - mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia), je potrebne to uviest v DP, kvoli oznamovacej povinnosti, aj ked uz dane na SVK neplatime. No a moja otazka je, z akeho § vychadzate?
Jediny odkaz na tieto oznamovacie povinnosti som nasiel v zákone o zdravotnom poistení. Kde je ale uvedene, ze tato informacia sa oznamuje ZP a nie DU. Preto ta otazka.
Venujme sa len situacii, ked boli dividendy zdanene v state s ktorou ma SK zmluvu a zamedzeni dvojiteho zdanenia. Pre ostatne situacie je to jasne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa jogo »

V prílohe 2 daňového priznania uvádzaš dividendy aj daň, ktorá ti bola z týchto dividend strhnutá a následne si vypočítaš svoju daň z dividend, ktorú by si mal na Slovensku zaplatiť. Keďže v USA je strhnutá 15% daň , tak je výhodne ju započítať, lebo potom zníži daň z dividend, ktoré majú domicil v Irsku a chodia nezdanené. Lebo ich musís zdaniť na Slovensku 7% daňou.
Aspoň tak nejak som to pochopil, ale neviem, či je to správne.
Presne podľa ktorých paragrafov je príloha 2 v daňovom priznaní však netuším.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
k20
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 02, 2019 10:03 am

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa k20 »

Je to paragraf 51e zakona 595/2003 o dani z prijmov v zneni neskorsich predpisov. Inac samotne danove priznanie ma pri kazdom oddiely, pripadne riadku uvedene ktory paragraf, odsek zakona riesi.

Prvykrat sa to takto robilo minuly rok a celkom pekne to bolo rozobrate vo vlakne Dane, odporucam citat odtialto - https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 80#p104934" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja som mal pocit, ze zdravotne poistenie sa uz neplati z dividend od 1.1.2017 (s majetkovym podielom...) nie?
k20
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 02, 2019 10:03 am

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa k20 »

ano, minuly rok o takomto case sme robili danove priznanie za prijmy z roku 2017 :-) cize ano, dividendy od 1.1.2017 idu podla zakona o dani z prijmov fyzickych osob
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

rmaly napísal:Ja som mal pocit, ze zdravotne poistenie sa uz neplati z dividend od 1.1.2017 (s majetkovym podielom...) nie?
Mas dobry pocit, skutocne to tak je. Predpokladam, ze zakon o dani z prijmov a zakon o zdravotnom poisteni neboli novelizovane sucasne, tak si potom protirecia, resp sa odkazuju na inu situaciu.
k20 napísal:Je to paragraf 51e zakona 595/2003 o dani z prijmov v zneni neskorsich predpisov. Inac samotne danove priznanie ma pri kazdom oddiely, pripadne riadku uvedene ktory paragraf, odsek zakona riesi.
Dik, vyzera to tak, ze ta oznamovacia povinnost tam je a teda sa nevyhneme podaniu DP.

Este je tu jedna vec. Ked som googlil okolo tejto problematiky, tak som nasiel zmienku o tom, ze dividendy z ETF nas danovy zakon nepovazuje za dividendy, ale len za ostatny prijem z cennych papierov. Tzn dalsie zdanenie 19% a aj zdravotne odvody a je jedno ci boli zdanene v state povodu alebo nie.

Osobne sa mi to nepozdava, lebo ETF len agreguje dividendy priamo od spolocnosti a potom ich vyplaca v jednej davke. Ine je ale ked mate dlhopisove ETF, ktoreho vyplacane dividendy skutocne nie su dividendy. Na lamanie chleba vsak dojde az pri danovej kontrole, ako to vyhodnoti danovak. Ak sa s tym nebude chciet parat, vyhlasi, ze vsetko co nevyplaca priamo spolocnost, nie su dividendy z pohladu danoveho zakona a je vymalovane. Ak sa nemylim, proti tomu sa neda ani odvolat, len to riesit cez sud.

Myslim, ze sa na to skusim opytat priamo financnej spravy a budeme mat viac jasno.

Uz som mal pripraveneho pomocnika cez google sheets(excel) na podanie DP, ktory som tu chcel zdielat, chybal mi uz len pokec k tomu. Ale ked dividendy nie su dividendy, budem ho este musiet doladit podla tej odpovede od danovakov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dívim sa že také veci riešite. Z vyjadrení tej Acacce vidno, že tápajú v problematike a zbytočne ju komplikujú. Daňový úrad z toho podľa mňa nerobí vedu ani nemá na to kapacity spochybňovať to.. Ked máte vo výpise od brokera jasne uvedené, že boli vyplatené DIVIDENDS..tak si nevyrábajte definície, že to nie sú dividendy.Okrem toho dividendy pripisujú po witholding tax , čím amíci potvrdzujú, že ide o dividendy. Nič iné vám zdaniť amíci nemôžu.Ten príjem ste nevygenerovali vy, ale dáva vám ho americká firma . Je to podiel na zisku, preto si amíci berú dohodnutých 15%. Keby dohoda nebola, zobrali by si 30%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
k20
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 25 02, 2019 10:03 am

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa k20 »

JUGGLER napísal:Dívim sa že také veci riešite...
s tymto mozem len suhlasit, od brokera mam na vypise ze dividenda a tak sa k tomu aj staviam. chcem vidiet danovaka co bude prechadzat jednotlive symboly a urcovat toto je akcia, toto je ETF.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

Ok, takze zaver je, ze vyplnim to zkarhane DP s dividendami za ETF + akcie aj so strhnutou danou (takze nic nedoplacam ak je to nad 7%) a zdravotnu poistnovnu neriesim, lebo je to oslobodene od roku 2017?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keďže toto vlákno sa týka ETF tak najlepší spôsob ako sa vôbec nezaoberať dividendami je nakúpiť indexové etf, ktoré dividendy kumulujú a automaticky reinvestujú. Tieto dividendy nedostávate a teda netreba ich vykazovať v daňovom priznaní.Druhou možnosťou je zadarmo investovať s najlepším investorom sveta: Buffettom, teda kúpiť si akciu BRK a držať ju minimálne 1 rok.

Žiadne dane, žiadne odvody, žiadne starosti - to je dnes jediná cesta ako investovať. Považujem za zázrak, že to v našom Kocúrkove umožnili. A odkedy to umožnili, tak žiadne fondy, žiadne banky, žiadny asset manažéri, žiadny profíci nemajú šancu dosiahnúť taký vysoký čistý výnos ako obyčajný človek. Je to neuveriteľné, ale je to čistá pravda.
Škoda, že 99% obyvateľstva o tom nevie... :roll:

Chcem ešte pripomenúť, že všetky ponuky na investovanie do kadejakých fondov ( prakticky všetky ponuky mimo programov Finaxu a Acrossu ) podliehajú daňovej a odvodovej povinnosti. Domáce fondy sú zdaňované zrážkovo a zahraničné podľa mojích vedomostí by mali byť zdaňované daňovníkom, ale väčšinou sa to nerobilo, ani nekontrolovalo.

Lenže pozor: pred 2-3 rokmi som tu upozorňoval na automatické výmeny daňových informácii medzi krajinami OECD ( GATCA ) a další celosvetový medzi 115 krajinami a USA ( FATCA ) a tie programy už bežia. Daňové úrady automaticky dostávajú informácie o všetkých účtoch v zahraničí - či už bankových, či u brokera, o.c.p , či u hocijakej finančnej inštitúcie a tam patria aj fondy. Podľa mojích vedomostí, aj 10€ zarobených na úroku niekde v zahraničnej banke podlieha výmene informácii a je len otázka času, kedy si to ľudia z hrôzou uvedomia a budú si na to dávať pozor. A čo sa týka nás, tá výmena info zasahuje aj brokerov, ktorí hlásia stav rôznych assets podľa svojích daňových kategórii, čiže niekedy si človek myslí, že skončil rok v strate a nemá daňovú povinnosť...ale treba pozrieť do statementu a neriadiť sa celkovým stavom (zisk/strata ), ale stavom ktorý nahlási broker ( napr. nahlási zisk za akcie, bez poplatkov..., ale strata z derivátov nie je hlásená ). Čiže môže sa vám stať, že skončíte rok v strate, ale daňový úrad dostane nahlásený zisk v určitej kategórii a predvolá vás ohľadom daňového priznania.
A odkedy zrušili strop na zdravotný odvod, tak ja tvrdím, že obchodovanie na fyzickú osobu nemá už žiadny význam: je to minimum 19% +14%, čiže -33% dole z každého zisku , pričom strata za kalendárny rok je prakticky likvidačná, lebo zisk na jej vyrovnanie bude podliehať budúcemu zdaneniu 33%....( zisk nad 38 tisíc je daň ešte väčšia: 25% + 14% odvod )

Keď si to všetko dáte dokopy, tak niet o čom rozmýšľať. Jediná super cesta ako investovať a dosiahnúť vysoký čistý výnos je investovať sám, cez vlastný účet u brokera, najpohodlnejšie cez indexové etefká a zbaviť sa všetkých daňových a odvodových povinností držaním minimálne 1 rok...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:A odkedy zrušili strop na zdravotný odvod, tak ja tvrdím, že obchodovanie na fyzickú osobu nemá už žiadny význam: je to minimum 19% +14%, čiže -33% dole z každého zisku , pričom strata za kalendárny rok je prakticky likvidačná, lebo zisk na jej vyrovnanie bude podliehať budúcemu zdaneniu 33%....( zisk nad 38 tisíc je daň ešte väčšia: 25% + 14% odvod )

Keď si to všetko dáte dokopy, tak niet o čom rozmýšľať. Jediná super cesta ako investovať a dosiahnúť vysoký čistý výnos je investovať sám, cez vlastný účet u brokera, najpohodlnejšie cez indexové etefká a zbaviť sa všetkých daňových a odvodových povinností držaním minimálne 1 rok...
Výborne napísané, podpisujem sa pod to. V podstate to isté tu už pár rokov tvrdím aj ja. :)

Ešte jeden poznatok z praxe.
Mám kúpene ETF EXS1 na DAX, ktoré by malo akumulovať dividendy. A oni mi ako na truc pošlú ročne nejaké drobné dividendy 0.1% a zbytok akumulujú a ja s tým mám len potom problémy pri vypisovaní daňového priznania. :?

To isté mi zahraničný broker urobil s cashom na účte, dal mi na neho úrok 0.01% a ja to teraz musím dávať do daňového priznania. :?

Ešte zopár poznámok k právnickým osobám, ak sa mýlim, tak ma opravte, lebo ja zdaňujem ako fyzická osoba, tak s tým nemám osobnú skúsenosť.
-Obchodovať ako právnická osoba, to už chce viesť podvojné účtovníctvo a to spolu s zložitým zdaňovaním vyžaduje zaplatiť si dobrého účtovníka, ktorý to dokáže zaúčtovať a zdaniť. Mam kamaráta, ekonomického inžiniera, ktorý už desiatky rokov má účtovnú firmu, ktorá spravuje účtovníctvo iným firmám, ale zdaniť moje kombinované prijmy z opcii, derivátov a a akcii(ETF) mi so záruku nemôže, lebo nemá na to skúšky. Len mi povedal, že až budem mať dostatočne velké príjmy, tak si tie skúšky urobí a potom mi to daňové priznanie so zárukou urobí. :D
-Právnická osoba ma pri vedení brokerského účtu vyššie poplatky a neviem, či sa na ňu vzťahuje zákonne poistenie, pri krachu brokera
-Na právnickú osobu sa nevzťahuje daňový test, čiže daň zo zisku zaplatí vždy.
Na druhej strane, keď na finstate vidím, ako sa šikovne znižujú zisky a tým aj dane pri právnických osobách, tak je to na uváženie....kamarát(konateľ firmy) sedí v base natvrdo, údajne kvôli nezaplateniu daní. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

@jogo

tiez hladam niekde provnania, ake su vyhody / nevyhody nakupu ETF (akcii, to je jedno) cez PO vs FO... Zatial kupujem ako FO...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu to máš v kocke: https://www.companyconsulting.sk/blog-6 ... icke-osoby" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozri nášho člena pod nickom andre , myslím, že tá linka patrí jemu, on zakladá sročky kde máš predmet podnikania aj obchodovanie na vlastný účet .

Keďže časový test platí iba pre fyzické osoby, tak je ideálne mať účet na seba pre investovanie cez indexové etf, alebo akcie s časovým testom nad 1 rok = žiadne zdaňovanie , ani odvody. Ideálne je podľa mňa šetriť, nazhromaždiť financie a počkať na krízu...ked to všetko padne vraziť všetko našetrené do indexového etf a potom až do dôchodku dokladať pravidelne čo sa dá.

Trading sa oplatí iba cez sro, pretože firma neplatí odvody, platí rovnú daň 21% a môže si započítať stratu a daňovo uznateľné náklady.

Na druhej strane firemný účet vedený u brokera je inštitucionálny, čiže takého klienta berú ako inštitúciu, profesionála a vzťahuje sa na neho iný cenník poplatkov. Ked firma iba swinguje, nepotrebuje profi dáta...ale pri daytrejdingu treba rátať s ročnými nákladmi na real dáta okolo 1500 USD. To vravím len akcie. Ked chcete ES , tak 90 USD mesačne...proste všetko predražené...Ďalej treba účtovníka, o to sa postarajú firmy za pár desiatok éčiek paušál...podľa množstva úkonov, faktúr, zamestnancov atd...ale to už je bežná agenda s.r.o....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

dikes Juggler... tak este doriesit ci sa platia odvody z dividend alebo nie a sme hotovi na tento rok (a aj do buducna) :) :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa osamely chodec »

https://www.vszp.sk/platitelia/platenie ... -dividend/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... idend-2018" onclick="window.open(this.href);return false;
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,Z dividend zo zisku za účtovné obdobie, ktoré začalo od 01.01.2017 a neskôr, sa už zdravotné odvody neplatia,,.

P.S. Na najbližšej parlamentnej schôdzi SNS navrhne znížiť daň právnickým osobám na 15%. Ak to prejde, bude to platiť od 2020.To by sa mi páčilo. Smeráci sľúbili už dávno znižovať daň o 1% ročne...ale miesto toho nebadane odstránili strop zo zdravotného odvodu. Hnusní nenažranci...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

Ako som spominal, pripravil som navod pre podanie danoveho priznania, ked mate prijem z dividend zo zahranicia.

Ide iba o jednoduchu situaciu danoveho priznania: Danovnik je zamestnanec, ma prijem od 1 zamestnavatela a boli mu vyplatene dividendy zo zmluvneho statu(S alebo bez zdanenia v state vyplaty). Tento postup nepokryva specifika ako poberanie dochodku, znizenie zakladu na manzelku alebo deti, treti pilier, rozne danove bonusy, pozicky pre mladych, dividendy z nezmluvneho statu a dalsie nespomenute. Ak ste v situacii, ze potrebujete mat aj toto zahrnute v DP, tak si to prosim nastudujte alebo oslovte priamo uctovnika, ktory to spravi za vas.

Ja sam nie som uctovnik a pouzitie tohto postupu je len na vasu vlastnu zodpovednost. Dokument bol vypracovany v dobrej viere a bezodplatne. Za pripadne skody nesie zodpovednost vyhradne danovnik, ktory sa drzal uvedeneho postupu.

Pri vypracovani mi pomohli prispevky od uzivatelov z fora: Dana, Alo Bunda, andre. Pomocnika som vypracoval aj podla formularu financnej spravy a tiez aplikacie TAXA od Krosu.
Pri vyplnani DP odporucam pouzit jednu z uvedenych aplikacii. Znizite tym sancu, ze vam budu volat z DU, ze tam mate nejaku chybu.
TAXA vam polia, ktore sa daju vypocitat, doplna automaticky, tak nemusite nic dopisovat. Pri vyplnani oddielu XIII, ale chyba ciselnik statov a prisluchajuce kody.
V pripade ale, ze pouzite vyssie spominany webovy formular financnej spravy, polia ktore sa daju vypocitat a neobsahuju spravnu hodnotu, su oznacene ako nespravne. Dvojklikom na tomto poli, sa predvplni hodnota, ktoru formular povazuje z spravnu. Na rozdiel od TAXY, v oddiely XIII mate k dispozicii ciselnik krajin.
A kedze nie som uctovnik, mozu byt v postupe nejake chyby, ktore ak odhalite, mozeme zapracovat.

Pre podanie DP potrebujete od zamestnavatela potvrdenie s vasim rocnym prijmom, zaplatenymi danami a odvedenom poistnom.

Pre vyplnenenie DP som pripravil pomocnika na google sheets, kde staci vpisat vstupne udaje a pomocnik vam povie, na ktory riadok DP musite aku hodnotu uviest. Dokument je len na citanie, cize ak ho chcete pouzit, musite si ho stiahnut do vlastneho google uctu, alebo si ho ulozit ako excel lokalne.

Zelene hodnoty su vase vstupy pre DP.
Cervene hodnoty nemenite. Su to konstanty pre dany rok z financnej spravy.
Zlte su vypocitane a prepisujete ich do svojho DP.
Modre su udaje o Vas, ktore do pomocnika nezadavate, len do DP!


Pomocnik aktualne podporuje vypocet dividend len zo statov, s ktorými má Slovenská republika uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Mozete zadat zdanene(polia R6 "Vyplatene dividendy zo zmluvnych statov, v ktorych sa zrazi dan (USA)" a R7 "Dan zaplatena podla R6 v €") aj nezdanene dividendy(pole R8 "Vyplatene dividendy zo zmluvnych statov, v ktorych sa nezrazi dan (Irsko)"), alebo kombinaciu.

Odporucam zacat s dividendami(Priloha c.2), nakolko ak z nich budete platit dan, tato vstupuje do ostatnych vypoctov a potom by ste tieto riadky museli znova prepisovat.
Podla formularu financnej spravy(a aj podla Dany) ak Vam boli vyplatene dividendy zo zahranicia, mali by ste vyplnit aj Oddiel XIII. Kde pre dividendy potom treba uviest § 7 odst. 1 pism. A. Kod statu potom z ciselnika a samozrejme prijmy.

DP vyplnene podla tohto postupu by som hned neodosielal, pockal par dni od zverejnenia tohto prispevku, kvoli pripadnym opravam a chybam, ktore mozu nahlasit ostatni pouzivatelia.

Priprava tohto postupu mi zabrala niekolko hodin, tak snad ta snaha stala za to...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

@hokaido vyzera to luxusne, skusim asi dnes vecer vsetko pripravit a pouzit :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak som sa dnes do toho pustil a mam pripomienky aj otazky...
1, pridal by som poznamku, ze "nezdanitelna cast na danovnika" je len do vysky prijmu nejakych 35000 eur... potom uz je to nula
3, otazka - v oddiely XIII kde sa vyplnaju tie kody (inac ktory magor nedal zoradit tie krajiny podla abecedy??? ) mam zaskrtnut aj "Uvádzam osobitné záznamy" ci nie? A nadovazok tu na diskusii my skor prislo, ze vyplnit iba prilohu 2, lebo ked vyplnim toto, tak mi ETF dividendy znovu zdania, nie?
Dik


P.S.
je to fakt neprehladne (formular) a srdi ma to, ze taku chobotinu musim robit iba kvoli nejakej statistike... dan vysla 0 (lebo ved je to zdanene v DE, US, FR a CZ viac nez dost... asi sa na to vykaslem a ked "na mna pridu", tak to doplnim (i ked neviem, co by odo mna chceli)...
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

rmaly napísal:pridal by som poznamku, ze "nezdanitelna cast na danovnika" je len do vysky prijmu nejakych 35000 eur... potom uz je to nula
To je len premenna. Pouziva sa pri vypocte len ak mas na to narok na R73.
rmaly napísal:mam zaskrtnut aj "Uvádzam osobitné záznamy" ci nie?
Ano
rmaly napísal:lebo ked vyplnim toto, tak mi ETF dividendy znovu zdania, nie?
Nie, len upresnis odkial pochadzaju dividendy, ktore si dostal. Nepodlieha to dalsiemu zdaneniu, ani do vypoctov to nevstupuje. Tak to chapem ja.


Nie si sam komu sa to nepaci. Ale, mohlo by to byt aj horsie. Napr, niekto by mohol sturat do zakona s rocnym danovych testom na akcie https://www.etrend.sk/ekonomika/olano-s ... platy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa rmaly »

Zistil som, ze FIO si uctuje13.5 eur per titul potvrdenie o danovej sadzbe aj dani za tituly... Mam problem s nemeckymi ETF, ze vypisy su naprd, lebo nieco je "dividenda zdanena v SRN" a niekde to nie je. Ale dopatrat sa "hrubeho" nejde. Tym padom to nemam ako "zdarma" dostat spravne do danoveho...
Este asi tento rok vydrzim a nedam to tam... ale navod je to krasny a buduci rok sa mozno odhodlam aj k dalsiemu kroku :)

aj tak dostane stat este dalsich skoro 400 eur, tak mozu byt radi :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Manželka má vďaka naším milým poradcom v rodine ktorých nevedela odmietnúť sporenie do otvorených podielových fondov v ČR.
Kontrolujem jej ročný výpis a v ňom vidím, že upozorňujú, že stav hlásia na ročnej báze daňovému v ČR a ten to hlási daňovému v SR (CRS ).

Takže moja otázka je jednoduchá a dúfam, že len kontrolná: daňová povinnosť pri otvorenom podielovom fonde vzniká až pri zisku z predaja podielov?

Na 99% som presvedčený, že ked nepredala žiadne podiely, tak nemá žiadnu daňovú povinnosť a nemusí ani podávať daňové nakoľko je zvyknutá, že to robí za ňu zamestnávateľ. Takisto som presvedčený, že kým nepredá nijaké podiely v zisku, tak dovtedy nemajú ani čo hlásiť. Súhlasíte zo mnou?

Dík.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Na 99% som presvedčený, že ked nepredala žiadne podiely, tak nemá žiadnu daňovú povinnosť a nemusí ani podávať daňové nakoľko je zvyknutá, že to robí za ňu zamestnávateľ. Takisto som presvedčený, že kým nepredá nijaké podiely v zisku, tak dovtedy nemajú ani čo hlásiť. Súhlasíte zo mnou?
Ja som presvedceny na 100%. Financna sprava to nazyva Príjmy z vyplatenia (vrátenia) podielových listov. Ziadne vratenie, ziadne dane.
A kedze je spravca zahranicny subjekt, plati sa z toho dan aj zdravotne. V DP by sa to potom uvadzalo v oddiely VII R. 7. Jedine oslobodenie co som tam nasiel: ak bolo nadobudnutie pred 2003 tak sa to nezdanuje. Nenasiel som tam vsak ziadnu min sumu, z ktorej by sa nemali platit dane. Proste ak bude v zisku 10e, musi podat DP podla danoveho zakona. Pride mi to ako riadna somarina a dufam ze sa mylim. :| Pytal som sa na to aj v inom vlakne, ale zatial bez odpovede.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa andre »

ako si myslis a pisal hokaido.

oni ju len upozornuju, ze reportuju koncorocny stav "zostatok na účte alebo hodnotu ku koncu príslušného kalendárneho roka alebo iného náležitého oznamovacieho obdobia, alebo ak bol v tomto roku účet zrušený, informácie o stave účtu tesne pred zrušením;"

vid. https://www.companyconsulting.sk/blog-8 ... aeoi-facta" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido + andre: dík :D

Ešte dodám, že sporenie do podielových fondov je oslobodené od daní a odvodov, ked daňovník sporí ročne do 3000 € (takže max 250 mesačne ) a doba sporenia je 15 rokov a viac. Volajú to DIS.

P.S. Investícia, resp. sporenie do Etfiek nemá chybu. Človek si hocikedy po 1 roku môže vybrať čistý zisk. Takisto nie je ničím viazaný v situáciách ked peniaze potrebuje. A nakoniec, dá sa vybrať zisk ked sú trhy prepálené a niečo sa deje. Človek môže investovanie prerušiť prakticky hocikedy a potom znova nakúpiť ked bude vhodná situácia... To je super.

Viazanosť 15 rokov u podielových fondov a limit do 3000 € ročne - to je psí obojok. Musím si to zapametať, ked nám zase budú ponúkať podielové fondy.... Zaujímavé, že ked banky robia ponuky pre solventnú klientelu a tam jasne DIS neplatí...že o tom zdaňovaní a odvodoch nepovedia ani slovo. A ide pritom o šialenú pálku pri vyšších sumách: 25% daň+ 14% odvod = 39% :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa andre »

DIS - som to pred nejakym tym rokom skusal riesit s nejakymi OCP a brokermi a ak sa dobre pamatam tak v DIS vies mat len CP, opcie a derivaty (co by mohlo byt fajn aj nejake tie futures.. oslobodene od dane).

Ale problem je v tom, ze musis mat produkt, ktory sa vola DIS a mas taku zmluvu (co neni problem u niekolkych OCP, ale je problem pre FIO, LYNX, DEGIRO..) ale ten produkt musi nakupovat tieto aktiva priamo na burze (co je zas problem pre OCP) a na som to padlo.

Vtedy na Slovensku DIS ponukal len 1 OCP a mali tam moc vysoke poplatky..
Viac sa tomu venoval Tomas V.

EDIT: toto je zo zakona o DP: "l) z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií plynúci z dlhodobého investičného sporenia po splnení podmienok ustanovených osobitným predpisom37af) vrátane príjmu vyplateného po uplynutí 15 rokov od začiatku dlhodobého investičného sporenia; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,"
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa west »

Hokaido, diky, dobre spravene, vsetko sedi, palec hore :wink:

Mam jednu vec spominate tu ze sa neoplati tradovat, teda mat zisk do jedneho roka, co treba potom nasledne danit, zdravotne odvody a podobne..., Tiez sa priklanam k tomu ze radsej mat vyhladovo dlhsi ramec a tu akciu ci etf podrzat viac ako rok a je to bez problemov....
Ale k veci... Jedneho casu som tiez riesil ako to je najprv 19% dan a potom 14% zdravotne odvody, a zistil som, ze v septembri az oktobri jak zdravotky zasielaju to vyuctovanie doplatku nedoplatku na odvodoch sa na zaklade toho da podat doplnkove danove s tym ze 14% zdravotne odvody sa uvedu ako tiez naklad, takze sa tym da znizit celkovy danovy zaklad zisku z prijmov prevodu akcii a v konecnom dosledku to pre FO nie je 33%...

Pravda je to neaky cas co som to zistoval riesil..., chcem tym iba upriamit pozornost, ze sa oplati na to pozriet detailnejsie...
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa bakiba »

Hokaido, klobuk dole, velmi jasne a uzitocne.

Mam len jednu otazku ohladom "priloh" k danovemu priznaniu - treba pripojit ako prilohu aj najeky vypis od brokera kde je vidno vyplatene dividendy a zrazkovu dan? Mam s tym problem lebo som mynuli rok mal (ucet uz tam nemam) brokera v USA ktory mi este nevystavil formular 1042-S kde su popisane vyplatene dividendy a zrazkova dan. Tak neviem ci mam odlozit podanie kym to nedoriesim s brokerom alebo podat DP bez ziadnych dodatocnych priloh. Ide o to ze som nikde nenasiel napisane ze k prilohe musi byt nejaky "dokaz" o prijimoch - dokazovanie je iba potrebne v pripade kontroly, mam pravdu?

Aky je vas nazor?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

bakiba, west, dik. Uz som myslel, ze to nik nevyuzije...
bakiba napísal:treba pripojit ako prilohu aj najeky vypis od brokera kde je vidno vyplatene dividendy a zrazkovu dan?
K DP som prilozil kopiu potvrdenia o prijme od zamestnavatela a samotne prilohy co boli sucastou formulara DP. Od brokera som nic neprikladal. Vypisy aj 1042-S mam odlozene v pripade danovej kontroly.


Tu su ciastocne popisane zdroje FS odkial cucaju info o obcanoch. Ale zrejme je to myslene hlavne na firmy resp zivnostnikov.
Ako daniari odhalia človeka, ktorý sa pokúša pred daňovým úradom zatajiť a nepodá daňové priznanie?
Aj v prípade, že priznanie nepodával v predošlých rokoch a úrady teda nemajú ako porovnávať, kontrolóri majú svoje zdroje, ako sa dosať k dôležitým informáciám.
Čo sa deje na účtoch ľudí, nahlasujú banky. Ďalšie údaje prichádzajú k daniarom z poisťovní, súdov či od notárov. Sito na neplatičov zahusťujú obce, župy aj štátne úrady. Kataster upozorní na predja bytu či domu, poisťovňa zase na požiadanie hlási, keď vyplatí poistené plnenie.
Bez povšimnutia vraj nenechávajú daňové úrady ani anonymné podnety od občanov.

https://www.aktuality.sk/clanok/676774/ ... ut-vyrubu/" onclick="window.open(this.href);return false;
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa west »

Pre ujasnenie, otazocky...

1. v oddiele XIII. Ako prijmy sa ma davat hruba dividenda, alebo uz po zrazkovej dani pripisana na ucet?

2. hokaido... , Nie len v tvojom excel subore ale aj inde na fore som postrehol, ze ako druh prijmu v tom XIII oddiele uvadzate paragraf 7 ods. 1 pism. a). , Lenze riadok nad tym sa uvadza:
"Udaje o prijmoch a vydavkoch dosahovanych danovnikom s neobmedzenou danovou povinnostou zo zdrojov v zahranici, ktore su sucastou zakladu sane, osobitneho zakladu dane podla par. 7 a par. 51e zakona"

Podla toho by tam mal byt v pripade dividend ako druh prijmu par. 51e.. (odsek pismeno presne neviem) a nie par 7 ods. 1 pism a.

Co si o tom myslite? Vie sa ktory ods., pism., toho par. 51e by to mal byt?
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa bakiba »

Prave som uspesne podal moje prve danove priznanie k dani z prijimov FO typu B pre rok 2018 elektronicky cez portal financnej spravy.
Vdaka hokaidovy som doriesil nejake nejasnosti ohladom vyplnania formula, tiez mi pomohla aplikacia Taxa (kupil som licenciu za cca 9eur) v ktorej som vyplnil vsetky potrebne riadky a exportol xml ktore som potom nacital do portalu FS.
Len taka poznamka, po otvoreni formulara na portali FS, mi tam boli predvyplnene riadky 01 - DIC a 02 - datum narodenia a dalsie ako meno, prezvisko, adresa, etc. To DIC ma pomietlo lebo ako FO nemam DIC a pri registracii na FS mi nic nebolo oznamene ze mi molo pridelene, tak som ho zmazal a napisal tam moje RC tako ako kazu instrukcie, ale ked som chcel podpisat dokument tak som dostal hlasku "Vybrané identifikačné údaje o subjekte, vyplnené vo formulári, nie sú zhodné s vybranými identifikačnými údajmi vybraného subjektu v kontexte OIZ a preto nie je možné podpísať/podať takto vyplnený dokument...."
Po rozhovore s helpdeskom FS, mi vysvetlili ze je to akesi virtualne DIC a ze ho tam mam uviest, potom to podpisanie a odoslanie prebehlo ok - inac nikde som poznamku o tom DIC nenasiel, ani v mailoch porvrdzujucich registraciu na FS, ani v profile na stranke FS, nic... trnista je ta nasa cesta k eGOV ale toto elektronicke podanie dani velmi chvalim.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa west »

Nadviazem na moj predchadzajuci prispevok, ako tak pozeram do toho oddielu XIII pri obdrzani dividend by som ako druh prijmu dal najskor par. 51e ods.3 pism. a), resp. par. 3 ods. 1 pism. e) namiesto spominaneho par.7 ods. 1 pism a)...
Co vy na to? Ako to vidite?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa hokaido »

west napísal:Nadviazem na moj predchadzajuci prispevok, ako tak pozeram do toho oddielu XIII pri obdrzani dividend by som ako druh prijmu dal najskor par. 51e ods.3 pism. a), resp. par. 3 ods. 1 pism. e) namiesto spominaneho par.7 ods. 1 pism a)...
Co vy na to? Ako to vidite?
Vyplnit oddiel XIII pozadoval po mne len formular FS. Taxa bola spokojna aj bez.
§7 ods.1 písm.a mam povodne od Dany z jej prispevku
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa west »

no k tomu by bolo dobre ak by sa vyjadrila Dana alebo niekto kompetentnejsi... od vtedy sa mozno i nieco zmenilo ked sme to riesili posledne...
formular FS to vysvietil tento rok i mne... minuly rok to vobec neblikalo...
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa demorez »

Tu dan z dividend treba uhradzat samostatne? Vsimol som si ze TAXA ho nepripocitava do kolonky 125 dan na uhradu a nikde v danovom priznani nevidim kolonku kde by boli napocitane aj dane za dividendy zo zahranicia. Takze mam robit jednu uhradu podla hodnoty kolonky 125 + 28 z Prilohy c 2, ci samostatne (aj s inym variabilnym symbolom?).

Inac diky za pomocku
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Dane a dividendy z ETF za rok 2018

Príspevok od používateľa west »

R.28 prilohy 2 sa zaratava do r. 105 a ten nasledne do r. 125
R. 125 a r28 prilohy 2 spolu ani nemoze zaratavat..., Ide to oklukou cez r105
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"