Broker-dlhodobé investovanie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
scubi7
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2019 5:05 pm

Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa scubi7 »

Zdravím všetkých, po cca 4 mesiacoch čítania a vzdelávania sa ohľadom investovania a následne odhodlaní sa začať, som narazil na prvý malý problém a to je výber brokera. Ide mi o to, aký broker je najlepší pre mňa ako dlhodobého investora, čo sa týka poplatkov. Pracujem a žijem v zahraničí (Nemecko) takže neviem či si vybrať regionálneho, alebo to je jedno. Ideálne by bol český alebo slovenský, aj keď v rámci výhodnosti dám prednosť aj zahraničním. Investovať by som chcel mesačne od 100 do 300 eur (na začiatok radšej s menšími sumami), počiatočný vklad by som na začiatok tiež volil nižší, aj ked si rád nechám poradiť. Mám demo účet na etoro, ten je grafický prívetivý, ale to je asi tak všetko, potom som narazil ešte na IB, Lynx a xtb ( tu sa mi najviac pozdáva žiadny vstupný vklad, kde u lynx je to 2000 eur. Budem vďačný za každú radu a majte strpenie ak si sem-tam prídem po nejakú radu, čo v začiatkoch asi bude dosť často :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

scubi7 napísal:Zdravím všetkých, po cca 4 mesiacoch čítania a vzdelávania sa ohľadom investovania a následne odhodlaní sa začať, som narazil na prvý malý problém a to je výber brokera.
K čomu si dospel po 4 mesiacoch? Do čoho chceš investovať? Ako si to predstavuješ?
scubi7 napísal:Mám demo účet na etoro, ten je grafický prívetivý, ale to je asi tak všetko, potom som narazil ešte na IB, Lynx a xtb ( tu sa mi najviac pozdáva žiadny vstupný vklad, kde u lynx je to 2000 eur
Mne sa vidí, že si začal veľmi zle. U najväčšieho zlodeja. Môžeš mi vysvetliť ako chápeš upozornenie, čo tam má EToro napísané? Ja ti potom vysvetlím prečo nie je EToro vhodný pre Teba, aj prečo je to najväčší zlodej.

CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 76% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work, and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
scubi7
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2019 5:05 pm

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa scubi7 »

O etoro nemám vôbec záujem, len zo zvedavosti som si tam založil účet aby som videl ako funguje to kopírovanie iných ľudí a trochu pokukal rôzne modely a strategie.Jedno demo som si založil aj u xtb. Nieje dôležité tomu venovať pozornosť. Chcel by som hlavne investovať do akcií, etf, možno dlhopisy, väčších, stredných, menších technologických firiem. Zo začiatku nejaké indexy. Investovať hlavne dlhodobo ale v rámci edukacie skúšať investovat aj krátkodobo. Lebo aj ked som prečítal tónu článkov, tak vo veľa veciach mám ešte guláš, ( hlavne v oblasti krátkodobého investovania, tradingu) myslím že čakať už netreba aj keď sa budem stále učiť a vzdelávať za pochodu. Viac menej sa rozhodujem medzi degiro, lynx a IB. Ďakujem za reakcie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa hokaido »

scubi7 napísal:Viac menej sa rozhodujem medzi degiro, lynx a IB.
Degiro si mozes vyskrtnut, ak tam uz nemas ucet: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 30#p110730" onclick="window.open(this.href);return false;
Iba keby si bol rezidentom tych krajin, kde ma degiro posobenie. Napr CR, pokial by ti nevadil ucet v CZK v tomto pripade.

Zvysok v skratke:
Lynx jednoduche rozhranie, super pre BUY&HOLD. Lahka konverzia meny do USD. Ak si robil v internetbankingu toto das.
Vyssie poplatky ako IB. Nemoznost neskor prejst do IB. Treba zatvorit pockat par mesiacov a potom to uz ide.
Uroky na Idle cash vacsinou 0%
Otvorenie od 2000eur
Ziadne mesacne poplatky, len ak hodnota uctu klesne pod 1000e.
Podpora v SK, aj ked trosku kriva.

IB
Otvorenie od 2000USD
Mesacny poplatok 10USD ak je hodnota uctu pod 100k. Ak je pod 2000USD tak 20USD. Z mesacneho poplatku sa odratavaju poplatky za obchody, cim sa tento znizuje.
Komplikovanejsie webove rozhranie oproti Lynx.
Nizke poplatky.
Uroky na idle cash. Treba pozriet podmienky na aku menu kolko.
Ucet skor pre traderov.
Podpora iba v EN.

Vsetko to tu bolo popisane v zodpovedajucich vlaknach.
scubi7
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 04 03, 2019 5:05 pm

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa scubi7 »

no už tri roky sa zdržiavam, pracujem a žijem v nemecku, na slovensku mám iba trvalý pobyt, okrem trvalého pobytu ma so slovneskom nič nespája, takže som vlastne nemecky rezident a degiro má pôsobenie v nemecku, takže by to malo byť v poriadku ?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa hokaido »

Ak platis dan z prijmu len v DE tak by to malo ist podla mna. Skus si otvorit ucet cez web a uvidis ci ta to pusti. Vedenie uctu je zadara, tak keby si ho aj nevyuzival, tak zan nic neplatis. Sam to mam takto.
Neviem vsak ako je s nemeckymi zakonmi, investovanim a zdanovanim. To asi budes musiet pozistovat na nemeckych forach....
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som tiež zvedavý, že ked má trvalý pobyt na Slovensku, tak či nebude povinný sa zdaňovať z celosvetových príjmov na Slovensku. Ja chápem, že ho v práci v Nemecku zdaní zamestnávateľ, alebo sa tam zdaní ako živnostník, či firma...ale som zvedavý, či broker nenahlási kapitálové príjmy z Ameriky do SR. Takisto, ked ho nič ,,iba trvalý pobyt v SR,, nespája so SR, či sa odhlásil z platenia zdravotného poistenia v SR. Ked nie, tak je povinný ho platiť a ešte ho doplatiť aj ostatných príjmov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa andre »

Trvaly pobyt je irelevantny, ide o to kde mas "stredisko životne dôležitých záujmov".

Toto vyuziva napr. Sagan, ktory "zdanuje" prijmi v Monaku..

vid. https://hnonline.sk/expert/100922-iba-t ... a-zdanenie" onclick="window.open(this.href);return false;


U brokera len vyplni, ze je danovy rezidend SRN nie SR.

Stava sa, ze takychto ludi SK DU vyzve na podanie DP vtedy ho tusim musi podat, ale prijmy budu vynate. A pre preukazanie danovej rezidencie zvycajne staci tam mat prechodny pobyt + pracovna zmluva. Ale je mozne si pre istotu vybavit papier od DU v SRN o danovej rezidencii.
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa yurij »

JUGGLER napísal:či sa odhlásil z platenia zdravotného poistenia v SR. Ked nie, tak je povinný ho platiť a ešte ho doplatiť aj ostatných príjmov.
vtipne je, ze na jednu stranu mas povinnost sa do 8 dni odhlasit z platenia poistneho. v opacnom pripade si chybajuce obdobie doplatis ako samoplatca. na druhu stranu si zamestnany v inom clenskom state, kde za teba plati poistenie zamestnavatel. ale ked sa chces dobrovolne poistit na SK ako samoplatca tak to nejde! povedia ti, ze uz si poisteny v inom state EU ( true story ). preco potom hrozi sankcia za neodhlasenie sa z poistovne aj ked sa k plateniu prihlasis v inom state?

dalsia perlicka je nulove danove priznanie. ak ti na SK nevznikol ziaden prijem ( lebo zijes v zahranici ) i tak mas povinnost podat nulove danove priznanie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

yurij napísal: na druhu stranu si zamestnany v inom clenskom state, kde za teba plati poistenie zamestnavatel. ale ked sa chces dobrovolne poistit na SK ako samoplatca tak to nejde! povedia ti, ze uz si poisteny v inom state EU ( true story ). preco potom hrozi sankcia za neodhlasenie sa z poistovne aj ked sa k plateniu prihlasis v inom state?
Niekedy im to vyhovovalo, že si sa neodhlásil a mali nárok na minimálne poistné... POtom zrejme prišli na to, že im to nestojí za to. Ty si môžeš v zahraničí platiť minimálne poistné a s ťažkými diagnózami, ktorých liečba stojí státisíce sa vrátiš domov. V Amerike ťa taká liečba rakoviny môže dostať na mizinu aj ked si poistený.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa Chris »

Ak ma trvaly pobyt na SK, tak danove musis podavat kazdy rok, cize ak si nepodaval tak asi pokuta...

Takisto prijmy ak mas trvaly na SK, tak realne by si mal na SK platit dane (teda je nejaka klauzula v eu prave, ze ak to koliduje medzi 2.statmi tak si moze danovnik vybrat) ale ako je to s odvodmi je otazne, kedze na SK poisteny neni si, ale asi sa na ten prijem docasne pripoistit...
Alebo zrusit trvaly na SK a dat do DE.
Tipujem ze to budu mat vyhodnejsie, kedze napr z crypto maju 0dane/odvody ak si ich mal viac ako 1 rok na cold wallet.
Alebo v AT ak.mas prijem nad 75k, tak z kapitalovych prijmov si oslobodeny od odvodov, platis len daku dan...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa andre »

Chris napísal:Ak ma trvaly pobyt na SK, tak danove musis podavat kazdy rok, cize ak si nepodaval tak asi pokuta...

Takisto prijmy ak mas trvaly na SK, tak realne by si mal na SK platit dane (teda je nejaka klauzula v eu prave, ze ak to koliduje medzi 2.statmi tak si moze danovnik vybrat) ale ako je to s odvodmi je otazne, kedze na SK poisteny neni si, ale asi sa na ten prijem docasne pripoistit...
Na zaklade coho by mal podat DP a platit pokutu?

Ako som pisal vyssie, trvaly pobyt na zdanovenie nema vplyv pokial sa jedna o prijdem z jednej zo 70 krajin s ktorou ma SK uzavrenu ZoZDZ. Zoznam krajin: https://www.finance.gov.sk/files/archiv ... anenia.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

"Napriek tomu, že je občan SR s trvalým pobytom v SR, nevzniká mu daňová povinnosť ani povinnosť podať daňové priznanie v SR. " vid. https://hnonline.sk/expert/100922-iba-t ... a-zdanenie" onclick="window.open(this.href);return false;

Cize DP vobec podavat nemusi.

Ak by aj DP podal prijmi zo SRN budu vynate zo zdanovania na zaklade ZoZDZ, kedze uz boli zdanene v SRN. Ako nazov napoveda je to ucel ZoZDZ. Dokonca nemusis zdanit ani prijem z krajiny s ktorou nema SK uzavrenu ZoZDZ, pokial bol prijdem zdaneni v danej krajine, len musis podat DP. Inak je to aj priamo v §45 ods.3 ZoDP
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa hokaido »

https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... Rezidencie" onclick="window.open(this.href);return false;
Pri riešení konfliktu dvojitej rezidencie sa rozhraničovacie kritériá pre určenie rezidencie aplikujú postupne v tom poradí, v ktorom sú uvedené v príslušnej zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia až dovtedy, pokiaľ nie je stanovený len jeden štát rezidencie.

Asi si treba precitat tu zmluvu.

Poviem vam, tieto danove veci su poriadne sra.. ehm ..ndy

Toto je tiez dobre:
Ak rezident SR v zdaňovacom období poberal príjmy zo zamestnania (§ 5 zákona o dani z príjmov) vykonávaného v zahraničí, nemôže si sám vybrať štát, v ktorom bude tieto príjmy zdaňovať. V prípade vykonávania zamestnania v zmluvnom štáte je potrebné riadiť sa tiež príslušnou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá určí, ktorý štát má právo na zdanenie týchto príjmov. Ak však rezident SR zamestnanie vykonával v štáte, s ktorým SR nemá uzatvorenú zmluvu, svoje príjmy zdaní aj v SR v zmysle zákona o dani z príjmov.

Cize dane platim 2x ak som pracoval v state, s ktorym nema SR ZoZDZ napr Novy Zeland?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa Chris »

Andre: podat DP musi, hoci bude nulove, kedze sa vynimaju prijmy zo zahranicia :)

hokajdo: odhlasis TP a vyriesene :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa yurij »

Chris napísal:Andre: podat DP musi, hoci bude nulove, kedze sa vynimaju prijmy zo zahranicia :)
nevies nahodou aka by bola pripadna sankcia za nepodanie nuloveho danoveho priznania? 5, 10 ci nebodaj 15% ? :) srandu bokom a teraz vazne. celkom by ma ta vyska pokuty zaujimala
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa andre »

Chris napísal:Andre: podat DP musi, hoci bude nulove, kedze sa vynimaju prijmy zo zahranicia :)
Ako si na to prisiel? Posli § na zaklade ktoreho to tak je. Ked nie si SK danovy rezident, nemas tu preco podavat DP.

Si myslis ze cca. pol miliona Slovakov co zije v zahranici tu podavaju DP?
yurij napísal: nevies nahodou aka by bola pripadna sankcia za nepodanie nuloveho danoveho priznania? 5, 10 ci nebodaj 15% ? :) srandu bokom a teraz vazne. celkom by ma ta vyska pokuty zaujimala
standardna pokuta za nepodanie DP pre FO aj PO je 30e (mozu dat 30 - 16 000e)
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa hokaido »

andre napísal:Si myslis ze cca. pol miliona Slovakov co zije v zahranici tu podavaju DP?

§ 2 d) 1
daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt

a prijem presiahol 1915.01e musi podat DP aj ked nulove.
Chris napísal:odhlasis TP a vyriesene
Ako pisal Chris.

Tu su aj tie pokuty

Myslim, ze za prve porusenie sa aplikuje dolna sadzba 30e, ak pojde o opakovane porusenie tak uz na to budu prihliadat... teda pokial na teba pridu :wink:

Este to moze byt zavisle od ZoZDZ co je v nej uvedene pre vybrany stat.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa andre »

hokaido napísal:
§ 2 d) 1
daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt

a prijem presiahol 1915.01e musi podat DP aj ked nulove.
A takto vznikaju HOAXy! Pastnes 2x pol vety zo zakona a mas zaver.

Si to skus precitaj cele:


1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt,1a) bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava, pričom

1a. fyzická osoba má na území Slovenskej republiky bydlisko, ak má možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie, a so zreteľom na všetky súvisiace skutočnosti a okolnosti vrátane osobných väzieb a ekonomických väzieb fyzickej osoby k územiu Slovenskej republiky je zrejmý zámer fyzickej osoby sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať,

1b. fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

Takze ak mas TP musis splnit aj 1a, alebo 1b. Cize ak mas na Slovensku len TP tak to nesplnas a DP podat nemusis!
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa Chris »

ak ma prihlaseny TP, tak je stale danovy rezident, ak neohlasil pobyt pobyt v zahranici na tusim cudzineckej policii....

napr. ak mas pobyt na SK a si zamestnany v zahranicii ale vacsinu casu pracujes ako teleworker z SK, co myslis ako to na SK zdokladujes ?
napr. v AT, ak podavas danove priznanie, pripadne ine veci, chcu potvrdenie z danoveho na SK. Viem si predstavit ze nieco podobne funguje aj v DE.

Ak by tetusky na danovom nemali bordel, tak by tie pokuty posielali castejsie. Co sa vsak digitalizaciou stale priblizuje....
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa hokaido »

andre napísal:A takto vznikaju HOAXy! Pastnes 2x pol vety zo zakona a mas zaver.
Netreba sa hned rozculovat, je to diskusia :)

Cital som vyklad aj na inych strankach. Tam tiez nie je vyslovene uvedene ci platia vsetky sucasne, iba jedno, alebo len kombinacia.

Nemozes len tak vyhlasit, ze nie si danovy rezident SR. Co by potom robili vsetci ti danovaci, ze?
V tychto pripadoch je potrebne aplikovat rozhranicovacie kriteria. Najdolezitejsie z nich je ta zmluva ZoZDZ, nasledne konkretna situacia danovnika. Tu je to pekne vysvetlene.

Napr tu to bolo riesene, ci Peter Sagan je danovy rezident SR. No a vytiahli, ze ak chodi obcas na SK a prespava vo svojej izbe v rodicovskom dome, tak je rezident SR. No a teraz bud mudry z toho.

Na konci je to vzdy na danovnikovi, co si z toho zoberie a ako sa rozhodne. V tychto nejednoznacnych pripadoch, je lepsie sa opytat odbornika ako nas "expertov" :lol:

Mozno by bolo dobre, cast tohto vlakna odclenit do samostatneho, lebo uz sme OT.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa Fund »

...takze akeho brokera na dlhodobe investovanie by ste odporucili,napr. na dochodok kde by sa nakupili etf...?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

Fund napísal: Po 12 04, 2021 1:04 pm ...takze akeho brokera na dlhodobe investovanie by ste odporucili,napr. na dochodok kde by sa nakupili etf...?
to sa uz asi riesilo na inych vlaknach... ale zalezi, aky planujes mat pociatocny "minimalny vklad".. ci chces nakupovat US ETF (obmedzeny pocet EUR brokerov ti to umozni)... Cena za nakup/predaj, konverzny kurz apod...
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa Fund »

rmaly napísal: Po 12 04, 2021 1:39 pm to sa uz asi riesilo na inych vlaknach... ale zalezi, aky planujes mat pociatocny "minimalny vklad".. ci chces nakupovat US ETF (obmedzeny pocet EUR brokerov ti to umozni)... Cena za nakup/predaj, konverzny kurz apod...
mozte sme hodit link kde najdem vlakna na dlhodobe investovanie?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

Fund napísal: Po 12 04, 2021 2:44 pm mozte sme hodit link kde najdem vlakna na dlhodobe investovanie?
no asi skor prebehni tie posledne temy "cez koho na burzu" a povyberaj si z toho, co je pre teba dolezite... Lebo asi kazdy ma svojho preferovaneho brokera a ako napisal niekde Juggler, kazdy ma toho svojho najlpesieho :)
A este sa to aj meni v case, lebo brexit a PRIIPs a podobne...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa rmaly »

a este sem dal tvorca stranky link
https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/

len to ber trosku s rezervou... nie vsetko je tam na 100% presne... ale ako navod na zorientovanie je to fajn.
Minimalne aby ti niekto poradil asi budes musiet dat sumu, tkoru planujes preinvestovat, pocet mesacnych obratov a ci budes kupovat aj US ETF alebo nie. To su asi tri determinanty, ktore urcuju akeho brokera vobec mozes mat (popripade kde mas rezidenciu)...
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Broker-dlhodobé investovanie

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Ahoj
pozri sa na finanztreff.de je to moja oblubena nemecka stranka, odporucam
Maju napr pekny zoznam a porovnanie roboadvisorov
https://www.finanztreff.de/geld-vorsorg ... vergleich/

Aby si využil oslobodenie od dane z príjmu po roku držania musíš byť Slovenský daňový rezident t.j. ako pise Andre mat tu "stredisko životne dôležitých záujmov" a vediet ho Nemcom preukazat.

Z brokrov
IB je urcite topka, no stojí 10€ mesačne ak si neaktívny.
Na Slovensku je poplatkovo najlepšia voľba na dlhodobé pravidelné sporenie do ETF spoločnosť EIC, o.c.p., a.s.
eic.eu
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"