zdanenie dividend pri ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa hokaido »

rmaly napísal:a to este na dovazok na peniazesucaf aj finax sa tvaria, ze vpodstate ETF podla slovenskeho prava by si mal danit poriadne a znova, lebo je to nieco "extra"...
Nieco k tomu som riesil tu. Dividendy od firiem (aj tych americkych) chape nas zakon ako dividendy. Dividendy z ETF uz ale nie. Mam to potvrdene aj z DS. Treba to zdanit ako ostatny vynos z cennych papierov (Dan + ZP). Suhlasim ale s nazorom tu na fore, ze si prakticky neviem predstavit, ze by kontrolor prechadzal ticker po tickeri z vypisu od brokera a zistoval co je dividenda a co nie. Ak ma danovnik 1 ETF, tak si to este dokazem predstavit :wink:
otoX napísal:2. Dan na zapocet:
Co sa tyka vynati a zapoctov stale mi nie je ta danovacka hantyrka uplne jasna co to znamena a coho sa to tyka, do riadku 13 pre vypocet dane uznanej na zapocet som dal podla navodov hore sumu dividend z ktorych bola strhnuta nejaka dan (zo zvysnych dividend kde nebolo strhnute nic treba doplatit 7%).
Ale tiez to nema ziadnu logiku-priklad mam dividendu 100euro z ktorej mi strhli 15 a dividendu 100 z ktorej nestrhli nic, tak dodanujem 7 euro. Keby mi strhli z tych druhych 100 euro aspon 1 cent tak nedodanujem nic.

Podla logiky a definicii co som nasiel treba asi najskor skontrolovat podla tabulky z odkazu od Westa v prispevku vyssie ci maju staty zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia a pre kazdy stat zaratat zaplatenu dan do vysky urcenej v zmluve (pre stat bez zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia sa asi neda zaratat nic ak bola nejaka dan strhnuta, ale zdanuje sa este 7% - vid bod 1). Vysledny sucet takto zaplatenej dane dat do riadku 14 a do riadku 13 asi celu sumu obdrzanych dividend.
Su 4 scenare ako nalozit s vyplatenou dividendou v DP:
Ak bola zrazena dan a ide o zmluvny stat, treba dodanit aby bola zaplatena dan 7%(pokryva to ten tvoj scenar s 1 centom). Ak strhnuta dan presahuje 7% a ide o zmluvny stat, tak sa uz na svk nezdanuje, len uvadza v DP.
Ak dan nebola zrazena a ide o zmluvny stat, treba zdanit sadzbou 7%.
Ak nejde o zmluvny stat (je jedno ci bola dan zaplatena alebo nie) tak vyplatenu sumu treba zdanit este sadzbou 35%.

Ci ide o zmluvny stat zistite len tak, ze si precitate zmluvu s tymto statom a ci tato zmluva zahrnuje aj vyplacane dividendy.

Ak nechcete riesit tieto danove chobotiny, nakupujte ETF, ktore nevyplacaju dividendy (Accumulating) alebo firmy ako Berkshire Hathaway Inc. (BRK-B).
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

Dividendy z ETF sa zdanuju ako vsetky ostatne dividendy. Pokial viem opak verejne prezentoval akurat PP z Accace

Ono v principe ide o to, ci je mozne v zmysle zakon o DzP ETF chapat ako spolocnost obchodovanu na burze. Proste pri pisani zakona nikto nemyslel na to, ze existuju aj dividendy z inych pravnych foriem ako su spolocnosti. Ale kedze sa ani danovy poradcovia na tom nezhodnu a FS to neriesi tak je to imho bezpedmentne.
rmaly napísal:a to este na dovazok na peniazesucaf aj finax sa tvaria, ze vpodstate ETF podla slovenskeho prava by si mal danit poriadne a znova, lebo je to nieco "extra"...
Podla mna to je len "marketing" aby si si otvoril ucet u nich, vid. co som uviedol vyssie.
hokaido napísal:Suhlasim ale s nazorom tu na fore, ze si prakticky neviem predstavit, ze by kontrolor prechadzal ticker po tickeri z vypisu od brokera a zistoval co je dividenda a co nie. Ak ma danovnik 1 ETF, tak si to este dokazem predstavit :wink:
A co si myslis, ze robi danova kontrola? Prechadza polozku po polozke..
Na druhu stranu kontroly o FO nepodnikatelov su raritne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Na druhu stranu kontroly o FO nepodnikatelov su raritne.
To končí z 2 dôvodov.

Po prvé štáty sú nútené zvyšovať príjem do štátnej pokladnice max. výberom daní a minimalizáciou daňových strát ako sú vratky DPH, offshore schémy atd. Toto sa po kríze 2008-2009 rozbehlo závratným tempom. Skončila sa doba cashu, všetky účty a transakcie sú pod dohľadom. Tipujem, že postupne sa prejde na čisto elektronické platby a takisto úplne zlikvidujú offshore.V niektorých krajinách už teraz nepoužívajú cash...aj 10 centová platba ide cez kartu alebo mobil.

Po druhé vďaka výmene informácii (Fatca a Gatca )ktorá naplno začala v 2017. Daniari ťa predvolajú (a zvyčajne z iného mesta) lebo majú nahlásený príjem a ty ho nemáš zdanený, alebo uvedený v DP. Tieto peniaze najľahšie zvyšujú výber daní...je to ako keby si pozbieral peniaze porozhadzované na ulici... Navyše pri fyzických osobách a SZČO zabijú 2 muchy jednou ranou: štát získa daň a zdravotníctvo 14% odvod.

Nie je treba riešiť čo sú dividendy...v ročnom výpise od brokera sú jasne uvedené dividends, interest, fees, zisk/strata z akcií, futures, opcií, CFD a forexu. Časový test 1 rok platí na akcie a etf...lenže či si to držal 1 rok je jasné iba z výpisu. Takže ak sa kombinuje krátkodobý trading a držanie nad 1 rok, tak to treba prejsť ( a vedieť dokladovať ) položku po položke.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

Mam otazocku. Vo fio mi obcas (dost casto), chodia z ETF "Distribuce výnosu růstového fondu". A vacsinu casu tam nie je poznamka o zdaneni. Predpokladam, ze to je vlastne "capital gains distribution", spravne?
Ak ano, riadi sa to akym predpisom na zdanovanie (ked drzim dlhodobo ETF)... akoze nad 1 rok nic alebo vsetko musim zdanit alebo to chodi zdanene aj ked to priamo v popise nepisu? Lebo ostatne dividendy chodia zdanene (Nemecko, USA)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj názor:
nevolajú to dividendy lebo tie pripisujú fondu (už zdanené pri zdroji ) a fond ich distribuuje ďalej. Nad 1 rok nič.
Pod 1 rok tiež nič, lebo máme sadzbu 7%, ale bolo to zdanené pri zdroji vyššou sadzbou. Čiže daň nula, ale nie som si istý, či ten príjem pri držaní pod 1 rok nemusíš uviesť do daňového priznania ( to si zisti, ked si robíš daňové sám, lebo dnes je všetko reportované ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
trud
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 5:48 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa trud »

Mam otázku,
ako je to zo zdanením dividend z ETF ktorý priamo neuvádza zaplatenú dan, a príjem mi príde ako "čistý"
Napríklad fond " DVY" príde dividenda hrubá a na účte mám aj pekne vyčíslené dan 15% teda mám čo uviesť´v daňovom priznaní .
Ale napríklad fond "EXSG" príde dividenda na účet akoby už čistá , je jasné že pri výplate jednotlivých dividend od spoločností pre fond už dan bola zrazená..ale nikde to nie je uvedené a dividenda príde na účet akoby " čistá".
Co potom so zdanením?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

trud napísal: Št 31 12, 2020 5:59 pm Mam otázku,
ako je to zo zdanením dividend z ETF ktorý priamo neuvádza zaplatenú dan, a príjem mi príde ako "čistý"
Napríklad fond " DVY" príde dividenda hrubá a na účte mám aj pekne vyčíslené dan 15% teda mám čo uviesť´v daňovom priznaní .
Ale napríklad fond "EXSG" príde dividenda na účet akoby už čistá , je jasné že pri výplate jednotlivých dividend od spoločností pre fond už dan bola zrazená..ale nikde to nie je uvedené a dividenda príde na účet akoby " čistá".
Co potom so zdanením?
DVY je americká..všetko US firmy...zdanená pri zdroji..sadzba 15% (ak máš papiere v poriadku, teda americký broker ťa má vedeného ako nerezidenta s krajiny s ktorým má USA zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia)...ináč by ti stiahli 30%.....NEZDANUJES NIČ len uvedieš do daňového priznania (lebo my máme sadzbu 7% a zdanili ti 15% )

EXSG je domicil Nemecko..ale dividendové akcie z rôznych krajín eurozony. Každá krajina má svoju sadzbu, takže asi preto nemáš uvedené kolko ti strhli. Ale pokial viem, tak všetky krajiny strhávajú daň zrážkovo ...výnimkou môžu byť fondy s domicilom Írsko a Anglicko?, kde môže byť daň 0 a ty si povinný zdaniť 7% u nás.

EXSG má zloženie:
Germany
32.13
France
24.16
Netherlands
15.24
Finland
12.65
Italy
10.20
Portugal
2.70
Belgium
2.33
Cash and/or Derivatives
0.58

Takže podľa toho ťa v každej krajine zdanili vyššou sadzbou ako u nás, čiže len uvedieš do daňového priznania. ( ked neuvedieš, z toho sa nestriela, ale funguje výmena informácii, takže kvôli tomu je to lepšie )

Tu je zoznam sadzieb: https://www.dividendoveakcie.sk/dane/dane-z-dividend/

P.S. Uff...to dividendové ETF na europske akcie v 2020 -18% ! :shock:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

@trud
@Juggler
Vsetko asi sedi az na drobny zadrhel ktory aj mna mata (i ked sa tvarim rovnako ako popisal Juggler), ze vraj ETF sa neberu ako akcie, ale nejak inac... takze by sme to asi po spravnosti mali zdanit znova 19% :(
Ale zatial mam take male divi rocne, ze sa tvarim, ze su to ako akcie :)
https://accace.sk/zdanovanie-prijmov-z- ... -v-etrend/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,Rozumieme, že sa jedná o distribučný ETF a nie o tzv. reinvestičný ETF. Distribučné ETF spravidla vyplácajú svojím „akcionárom“ dividendy resp. kupónové platby.

Ak poberáte dividendy z ETF na Slovensku vyvstáva otázka, či je takto prijatú dividendu možné považovať za podiel na zisku vyplácaný zahraničnou osobou v súlade s §3 ods. 1 písm. e) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) alebo nie.,,


Pre právnikov vždy vyvstáva nejaký problém :wink:

Urob to jednoducho. Podkladom pre zdaňovanie je výpis od brokera. Keď je tam tento príjem uvedený ako dividendy, tak ho rieš ako dividendy.
U nás je sadzba 7%...nikto ťa nebude terorizovať s 19%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
trud
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 5:48 pm

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa trud »

Ja to beriem rovnako, broker to ma na výpise ako dividendu, ETF to má uvedená ako dividendu, a aj to popravde dividenda je. Len ma fakt máta to že pri daktorých ETF nie je uvedená odvedená dan , aj keď určite odvedená bola , lebo štáty si to strhávajú zrážkovo.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa hokaido »

rmaly napísal: Po 04 01, 2021 7:04 pm @trud
@Juggler
Vsetko asi sedi az na drobny zadrhel ktory aj mna mata (i ked sa tvarim rovnako ako popisal Juggler), ze vraj ETF sa neberu ako akcie, ale nejak inac... takze by sme to asi po spravnosti mali zdanit znova 19% :(
Ale zatial mam take male divi rocne, ze sa tvarim, ze su to ako akcie :)
https://accace.sk/zdanovanie-prijmov-z- ... -v-etrend/
Pytal som sa na financnej sprave a tu je odpoved:
financna sprava napísal: V našej odpovedi vychádzame z predpokladu, že ide o daňovníka, ktorý je rezidentom SR, ktorý dosiahol v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí.



ETF sú fondy, ktoré sa obchodujú na burze podobne ako akcie. Ak ide o výnosy z cenných papierov ktoré plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky zo zdrojov v zahraničí, tieto spadajú do rámca príjmov uvedených v § 7 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (úroky a ostatné výnosy z cenných papierov) a zahŕňajú sa do základu dane (čiastkového základu dane) daňovníka.

Daňovník uvedie tieto príjmy v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ B v VII. oddiele - výpočet základu dane z príjmov z kapitálového majetku na riadku 1.

Ak v takomto prípade sú splnené ďalšie podmienky zdaniteľnosti týchto príjmov v štáte zdroja podľa zmluvy, štát rezidencie zamedzí právnemu dvojitému zdaneniu príjmov spôsobom uvedeným v tejto zmluve.

Napriek skutočnosti, že SR by v takomto prípade, ak by bola štátom zdroja, kvalifikovala predmetné príjmy na účely zmluvy inak a uplatnila iný článok zmluvy, umožní daňovníkovi započítať daň zaplatenú na území iného zmluvného štátu v rozsahu, v akom môže byť v tomto štáte vyberaná v súlade so zmluvou.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Aj dlhopisove ETF co vyplacaju urok maju u brokera uvedene, ze sa jedna o dividendu, pricom to dividenda nie je. Ak podavas DP sam za seba, je to cisto na tebe ako si vykladas zakon. V pripade danovej kontroly potom ale nasledky znasas ty. Ale urcite by som bol opatrny v odporucaniach ako co zdanovat a radsej poskytol vsetky dostupne informacie a rozhodnutie uz nechal na konkretnej osobe.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

hokaido napísal: Pi 08 01, 2021 3:38 pm Pytal som sa na financnej sprave a tu je odpoved:

Aj dlhopisove ETF co vyplacaju urok maju u brokera uvedene, ze sa jedna o dividendu, pricom to dividenda nie je. Ak podavas DP sam za seba, je to cisto na tebe ako si vykladas zakon. V pripade danovej kontroly potom ale nasledky znasas ty. Ale urcite by som bol opatrny v odporucaniach ako co zdanovat a radsej poskytol vsetky dostupne informacie a rozhodnutie uz nechal na konkretnej osobe.
To znamena teda co? Ze uviest v DP to musim, ale dan neplatim (lebo uvediem hruby prijem aj ztrhnutu dan, tak sa to "vynuluje") ci ako?
V teme nad touto sa dokonca spomina nazor, ze akcie (zdanene v statoch s ktorymi mame zmluvu) sa uvadzat vobec nemusia...

A este mam taku chutovku, ze jedno ETF (VGEU:XETRA) mi posledne roky posiela "Distribuce výnosu růstového fondu" a to pri ETFku, co je dividendove... z toho som uplny jelen...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa andre »

Podla stanoviska Financnej spravy je potrebne dividendy z ETF zdanovat podla § 7 ods. 1 písm. a).

V takomto prípade teda fyzická osoba zaplatí z dividendy z ETF daň z príjmu 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 37 981,94 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 37 981,94 Eur.

Ak sú dividendy v krajine pôvodu pred vyplatením zdanené je možné využiť ustanovenia zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medsi príslušnou krajinou a Slovenskom. A na zamedzenie dvojitého zdanenia tohto príjmu si príslušnou metódou uplatníť zrazenú daň.

zdroj: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... novisko-fs
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa capitalcapital »

andre napísal: Št 09 09, 2021 5:58 pm Podla stanoviska Financnej spravy je potrebne dividendy z ETF zdanovat podla § 7 ods. 1 písm. a).

V takomto prípade teda fyzická osoba zaplatí z dividendy z ETF daň z príjmu 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 37 981,94 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 37 981,94 Eur.

Ak sú dividendy v krajine pôvodu pred vyplatením zdanené je možné využiť ustanovenia zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medsi príslušnou krajinou a Slovenskom. A na zamedzenie dvojitého zdanenia tohto príjmu si príslušnou metódou uplatníť zrazenú daň.

zdroj: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... novisko-fs
Rovnaké stanovisko som dostal z finančnej správy aj ja ešte v roku 2018.
V rámci dopisovania mi ešte doplnili že Prílohu č.2 DP nevypĺňam. A že sumu zaplatenej (strhnutej) dane v zahraničí podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uvediem na riadku 111 (DP B 2020).
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: zdanenie dividend pri ETF

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

capitalcapital napísal: Št 09 09, 2021 11:58 pm Rovnaké stanovisko som dostal z finančnej správy aj ja ešte v roku 2018.
V rámci dopisovania mi ešte doplnili že Prílohu č.2 DP nevypĺňam. A že sumu zaplatenej (strhnutej) dane v zahraničí podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uvediem na riadku 111 (DP B 2020).
nereozumiem jednej veci ETF je fond ,ktorý investuje fin. prostriedky do akcií a dlhopisov následne ten správca ETFka inkasuje ak dané akcie vyplácajú podiely na zisku (dividendy) u dlhpisov kuponové platby a násladne to vypláca ako podiel na zisku (DIVIDENDU). ETFko emituje cenné papiere AKCIE.
Mňa môžu danováci bozať veď viete kde.Ja mám vo výpise uvedené jasne, že je to dividenda tak to budem daniť ako dividendu.
Uvediem iný príklad v USA sa obchodujú aj ETD(ExchangeTradedDebt) burzovo obchodovaný dlh.ide o dlhový cenný papier pre retail nominalna hodnota 25USD,ale obchoduje sa to ako klasická akcia ,ale nevypláca dividendu ale interest a vo výpise mám uvedé ,že mi bol vyplatený úrok tak vtedy to budem zdanovat podla § 7 ods. 1 písm. a).
A všimnite si ešte jednu vec u brokerov napr IBKR ,ked posiela údaje DU broker v CRS sa uvádza súhrn a tam máte jasne napísane Dividends toľko, Interest toľko.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"