Kúpa bytu v BA

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Z vlhkosťou sme bojovali na našich 50 ročných domoch v dedine tiež. Vytvárali sa nám totižto tzv. mapy na vonkajších fasádach domov. Najprv sa dávali odvetravacie krabičky do fasády, potom som napríklad ja použil elektrické pole na zamedzenie vzlínania vody, potom sa podrezávalo domy a vkladalo izolačné folie až nakoniec sme prišli na to, že problém bol v prekrytí vodorovnej izolácie základov vonkajšou omietkou a po nej nam vzlínala vlhkosť. Tak sme vysekali na vonkajšej fasáde 5cm drážky až po izoláciu, vyplnili ich vodotesnou maltou a bolo po probléme. Ďalší problém nastal, keď prišli plastové okná a dvere.
Vlhkosť v domoch sa zvýšila, lebo plastové okno je vzduchotesné, a začali sa na tepelných mostoch vytvárať plesne. Dopomohli tomu aj moderné farby, lebo na vápennych farbách plesne až tak nerastú.
Tak sa domy začali zatepľovať zvonka, aby sa zvýšila teplota vnútorných povrchov muriva a nezrážala sa na nich vlhkosť. Pomohlo to, ale pri -20Celzia začne zima prenikať do domu cez zeminu okolo domu do nezateplených základov v zemi a v rohoch a kútoch miestnosti sa zase tvoria plesne. Riešenie je rekuperácia alebo zateplenie základov aj v zemi.
Takže súhlasím s Trumpetou, že lepšie ako prerábať starý dom je postaviť si nový.
Lenže u nás máme problém s pozemkami. Nezastavané pozemky rodičia držia pre svoje deti a nepredajú ich. Ak zomrú starí ľudia v starých domoch a ich deti sa nevedia dohodnúť, tak dom s pozemkom predajú a peniaze si rozdelia. Lenže ten dom prakticky treba zbúrať a postaviť nový, ale vždy sa nájde niekto dostatočne chudobný, ktorý ten dom kúpi, opraví ho a začne v ňom bývať. A tak ak niekto chce postaviť nový dom, tak musí starý dom najprv kúpiť a to je dajme tomu +20000-30 000 Euro k trhovej cene pozemku a potom ho zbúrať. A to nikto nedokáže urobiť. Takže nám deti odchádzajú bývať do Nemecka, Bratislavy, vzdialenejších dedín alebo si opravujú tie staré domy. A ku nám sa sťahujú Rómovia, lebo oni tie staré domy kúpia a bývajú v nich.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Jogo mas pravdu. Este jedna vec ma napadla- v minulosti neexistovala protiradonova izolacia, ta sa dnes pokial viem dava standardne aspon zakladna.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal:Jogo mas pravdu. Este jedna vec ma napadla- v minulosti neexistovala protiradonova izolacia, ta sa dnes pokial viem dava standardne aspon zakladna.
Jeden bývalý česky spolupracovník mi vravel, že u nich na dedine v juhočeskom kraji ktosi kúpil páva a postavil mu volieru. Páv po dvoch týždňoch skapal. Zistili, že na mieste, kde mal volieru bol velké žiarenie zo zeme, neviem či to bol radón alebo urán.
Teraz si predstav, že niekto postaví dom a na takomto mieste bude mať spálňu alebo detskú izbu...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Jogo

skor to bol radon. Preto novostavby uz musia mat urobenu izolaciu proti nemu, ale stare domy nemaju. Vtedy ked sa stavali to nebol velky zdravotny problem pretoze radon sa nestihol prilis zhromazdit nakolko unikal cez derave okna a steny. Dnes su steny aj okna izolovane co moze byt realny problem, zavisi samozrejme od podlozia./horniny/
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal:Jogo

skor to bol radon. Preto novostavby uz musia mat urobenu izolaciu proti nemu, ale stare domy nemaju. Vtedy ked sa stavali to nebol velky zdravotny problem pretoze radon sa nestihol prilis zhromazdit nakolko unikal cez derave okna a steny. Dnes su steny aj okna izolovane co moze byt realny problem, zavisi samozrejme od podlozia./horniny/
Tie staré netesné okná mali aj svoje výhody, lebo výmenu vzduchu zabezpečovali automaticky. :)
Ináč norma hovorí, že vzduch v izbe by sa mal komplet vymeniť každé dve až tri hodiny. Kto z nás vetrá 8x denne, aj v noci keď spí? A každý má vzduchotesné okná bez akýchkolvek vetračiek a vetrá tak 2x denne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ja mam v byte otvorene mikrovetranie vzdy aj v zime. Idealnym riesenim je aspon mala rekuperacia do steny. Stare okna mali v tomto vyhodu, ale vtedy uniky tepla nikto neriesil, pretoze Rusi posielali plyn velmi lacno a drevo ci uhlie bolo tiez skoro zadarmo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal:Ja mam v byte otvorene mikrovetranie vzdy aj v zime. Idealnym riesenim je aspon mala rekuperacia do steny.
Súhlasím, ono zas to riadené vetranie, aj keď není rekuperacia, není až také drahé. Lebo teplo ostáva v stenách, nábytku ap.

Urobím tu orientačný výpočet, koľko energie unikne vetraním pre 3-izbový byt s výmerou 70m2.
Množstvo vzduchu v byte je 70x3=210m3
Váha vzduchu je 210x1.3kg=273kg, ak ho 8x za deň vymením, je to 2200kg
Merné teplo 1kg vzduchu je okolo 1kJ/kg.K
Rozdiel teplôt nech je 20K medzi bytom a vonkajškom.
2200kg x 20K x 1kJ/kg.K = 44000kj = 44 MJ tj asi 12kWh energie

1m3 plynu ma 10kWh energie, čiže asi 1.2m3 plynu denne. Môj plamienok v plynovom kotli denne spáli minimálne 0.7m3 plynu, ak ho zmenším viac, tak už často hasne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vymena vzduchu musi byt casta inac hned narasta vzdusna vlhkost, Co2, formaldehyd atd. Mam na vsetko merace a je zaujimave sledovat ako sa menia hodnoty s meniacim sa poctom ludi v objekte a pod.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
Súhlasím, ono zas to riadené vetranie, aj keď není rekuperacia, není až také drahé. Lebo teplo ostáva v stenách, nábytku ap.

Urobím tu orientačný výpočet, koľko energie unikne vetraním pre 3-izbový byt s výmerou 70m2.
Množstvo vzduchu v byte je 70x3=210m3
Váha vzduchu je 210x1.3kg=273kg, ak ho 8x za deň vymením, je to 2200kg
Merné teplo 1kg vzduchu je okolo 1kJ/kg.K
Rozdiel teplôt nech je 20K medzi bytom a vonkajškom.
2200kg x 20K x 1kJ/kg.K = 44000kj = 44 MJ tj asi 12kWh energie

1m3 plynu ma 10kWh energie, čiže asi 1.2m3 plynu denne. Môj plamienok v plynovom kotli denne spáli minimálne 0.7m3 plynu, ak ho zmenším viac, tak už často hasne.
Pekný výpočet, ale som z neho jeleň. Chýba mi záver. Je záver taký, že vetraním 70m2 minieme viac o 1,2m3 plynu denne?
Bol by si velmi užitočný, keby si nám povedal kolko je to zhruba v eurách. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pekný výpočet, ale som z neho jeleň. Chýba mi záver. Je záver taký, že vetraním 70m2 minieme viac o 1,2m3 plynu denne?
Bol by si velmi užitočný, keby si nám povedal kolko je to zhruba v eurách. :roll:
Len som ukázal, ako sa da vypočítať straty tepla vetraním, lebo zavedenie rekuperácie do domu není lacná záležitosť a neviem, či sa to finančne oplatí v porovnaní s klasickým plynulým vetraním - napríklad mikrovetraním na okne ako píše Trumpeta.

Ano pri predpokladoch, ktoré som uviedol, sa denne na ohrev vzduchu normovaným vetraním minie navyše 1.2m3 plynu, to jest asi 50 centov denne pri dnešnej cene plynu.

p.s: Na zohriatie 5m3 vzduchu o 1"C potrebujeme približne toľko energie, ako na zohriatie 1l vody o 1"C.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zavisi od klimatickych podmienok ale vo vseobecnosti sa naklady na rekuperaciu nevratia. Ine to moze byt ked sa rekuperacia zapoji do komba aj s klimatizaciou, ale nedokazem to teraz ani orientacne vypocitat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

S tým vetraním plne súhlasím s Trumpetou. Vzduch v uzavretej vykurovanej miestnosti ide rýchle dolu vodou. Má to veľký vplyv na zdravie. Preto v zime treba vetrať často a nárazovo: otvoriť okná dokorán a čo najrýchlejšie vymeniť vzduch. Som rád, že to stojí len pár centov, to poviem manželke , ktorá ma za vetranie kritizuje. Pritom ona vetrá neefektívne - cez vetráky. Vypúšťa teplo vonku...Dík za výpočet.

Obdivujem ľudí, čo aj v zime spia pri otvorenom okne. Ja aspoň vetrám. Intenzívne vetrám v spálňach a tam kde sa pracuje.Neidem ani spať kým poriadne nevyvetrám. Teraz na jar už sa dá vetrať celú noc. Ideálne je mať okná kde sa štrbina vetráka dá regulovať. V lete je to ľahké . Vetráky sú stále otvorené.

Ináč to čo písal Jogo, že u nich ľudia majú problémy s plastovými oknami - to svedčí o nekvalitných oknách a nekvalitnej stavbe. Veď predsa i plastové okná majú mať vetracie otvory. Ďalšia vec - do rodinných domov sa plastové okná nehodia. Plast sa hodí do panelákov a kancelárii.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

@Juggler, rozdiel medzi plastovymi oknami a drevenymi do domu je strasny (financne)... o drevene sa naviac treba starat (natierat a tak)...

plastove okna maju tzv "mikrovetranie"...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
rmaly
potvrdzujem, ze drevene okna su vyrazne drahsie ako plastove co na dome s vecsim poctom okien moze ist do velmi vysokych súm a naviac je tam tam uz ta spomenuta udrzba ako u vsetkeho z dreva.. Na druhej strane dom s drevenymi oknami vyzera nepochybne ovela lepsie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal:JUGGLER
rmaly
potvrdzujem, ze drevene okna su vyrazne drahsie ako plastove co na dome s vecsim poctom okien moze ist do velmi vysokych súm a naviac je tam tam uz ta spomenuta udrzba ako u vsetkeho z dreva.. Na druhej strane dom s drevenymi oknami vyzera nepochybne ovela lepsie.
zase plastove okna mozes mat aj vo farbe dreva (ak by niekto velmi chcel) a co som pozeral, tak vyzeraju minimalne "z dialky" uplne na nerozoznanie...
my mame bez hanby biele plastove...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bungalov na úrovni štvorizbového bytu má náklady na material 44 000€ a postavenie na kľúč stojí 80 000€. Je to zhruba toľko, ako som vždy prezentoval. Tak mi nehovorte, že ľudia nie sú blbí, keď kupujú také predražené byty v Bratislave.

https://www.djsarchitecture.sk/projekt-o80" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Betruger »

Navyše v tej cene nemáš pozemok. Ceny pozemkov pre domy v Bratislave zvyknú stáť viac ako tie samotné domy.

Resp. keď už porovnávať domy a byty, tak ideálne v tej istej lokalite.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Betruger napísal:Navyše v tej cene nemáš pozemok. Ceny pozemkov pre domy v Bratislave zvyknú stáť viac ako tie samotné domy.
Priemerná cena m2 pozemku v BA je 150€.

https://www.zoznamrealit.sk/predaj/poze ... slava/cena" onclick="window.open(this.href);return false;

Na podobný dom v radovej zástavbe s prehľadom stačí pozemok o výmere 200m2 tj. 30000€. A to nehovorím, ak by sa postavili jednoposchodové domy pre dve rodiny. Cena pozemku by klesla na polovicu pre 1 byt aj cena bytu by poklesla, lebo by bol potrebný len jeden základ a jedna strecha pre 2 byty.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ludia prilis nechcu radovku ani dvojdom. Naviac pozemok 200m/2 je skutocne trochu malo, na tom sa ani deti ci pes nevysantia.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Betruger »

Presne ako vraví Trumpeta. Už keď chcem bývať v dome, tak v samostatnom dome a aby to malo aj nejaký pozemok. Bývať v dvojdome s malým pozemkom je ako bývať v byte s terasou.

A štatistika sú síce pekná vec, ale reálne ceny pozemkov v Bratislave sú niekde inde:

https://www.nehnutelnosti.sk/bratislava ... Bto%5D=600" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

my 2 cents...:
150 eur / m2 je tak max niekde na Trnavke ak vobec. Aj v satelitoch uz je to davno cez 100 eur... ale tak good luck

co sa tyka domu/pozemku... je to urcite individualne a nikto nema patent na rozum, ale moja preferencia a videnie sveta je take, ze bud byt v meste s co najlepsou infrastrukturou so vsetkymi vyhodami a nevyhodami ake ma alebo dom s velkym pozemkom na dedine so vsetkymi vyhodami a nevyhodami ake poskytuje.

idealny stav (pri neobmedzenom rozpocte typu J&T) by som samozrejme chcel dom s velkym pozemkom v meste typu 10 arov v Prievoze alebo Ruzinove v Bratislave... :)

ale spat na Zem... byt alebo dvojdom alebo dom s mini pozmekom (pod 5 arov) by bolo pre mna no-go. To potom v meste klasika byt s MHD a tak... byt na dedine je spojenie dvoch nevyhod. Neuzije si clovek ten "vidiek" a ma vsade daleko.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tiez je moznost zostat byvat v meste v byte a oddychovat chodit na vikendy niekam na zahradku mimo Ba co je financne akceptovatelne. Apropo poznam aj pripady ze si ludia postavili dvojdom a su spokojni ale to sa dotycni poznali velmi dobre uz predtym. Otazne je ci by bol dobry novy sused v pripade ze sa jedna rodina neskor odstahuje.

---
Za100k uz sa daju kupit celkom pekne, samostatne,velke domy s 5a pozemkom vo veku 10-20 rokov v okoli Dun. Stredy a to uz je celkom zaujimava ponuka, aj ked od idealu to ma samozrejme daleko.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

200m2 pozemok a z toho 80m2 samotny dom? :D to je fakt na vznik klaustrofobie.

myslim si ze 500 je take akceptovatelne minimum

aj ked si spominal radovu zastavbu, stale malo :)

a aj keby, potom musis dochadzat v zapchach kazdy den, stale lepsie vychadza byt, uplne chapem ludi v ba.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak dnes sme diskutovali, ze BA sa pomaly zacina zapchavat sama (ked nebyvas pri praci, respektive v sirsom centre, si doomed)... Lebo prejst BA z jedneho konca na druhy je rovnake peklo (40-50 minut) ako dostat sa zo satelitu do BA...
Takze mozno ak bude obchvat, tak satelity vs BA na par rokov 1:0 (doteraz to bolo opacne)...
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

ono by bolo dobre nieco v ba stavat, nejake objekty, kancelarie, byty, administrativa.
teoreticky na nejaky projekt staci architekt, stavebna firma, pozemok a uver.
ze neznie to az tak zlozito.

samozrejme v praxi sa to pokazi na vsetkom, v prvom rade na uvere :)

ale keby to ide, zarobit na tom je lahke myslim si, na takej developercine
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Bennes napísal:ono by bolo dobre nieco v ba stavat, nejake objekty, kancelarie, byty, administrativa.
teoreticky na nejaky projekt staci architekt, stavebna firma, pozemok a uver.
ze neznie to az tak zlozito.

samozrejme v praxi sa to pokazi na vsetkom, v prvom rade na uvere :)

ale keby to ide, zarobit na tom je lahke myslim si, na takej developercine
tak ja vidim ze uplne najvacsi problem s pozemkom a s tym spojene vybavovacky. Proste najst nieco co v com nie je zadrhel aby to uz niekto nevlastnil so zamerom stavat si ani neviem dobre predstavit... A normalne ak by mi take niekto predaval (ze by to aspon bolo na trosku dobrom mieste), by som sa bal, ze co je za tym... :)
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

jogo napísal:Bungalov na úrovni štvorizbového bytu má náklady na material 44 000€ a postavenie na kľúč stojí 80 000€. Je to zhruba toľko, ako som vždy prezentoval. Tak mi nehovorte, že ľudia nie sú blbí, keď kupujú také predražené byty v Bratislave.

https://www.djsarchitecture.sk/projekt-o80" onclick="window.open(this.href);return false;
pozeram dokonca zastavana plocha bungalova 106.5 m2 z 200m2 pozemku :) to by nepreslo ani stavebnym povolenim toto myslim si, ani v teoretickej rovine.
kamo nic v zlom, ale nepi tolko :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal: pozeram dokonca zastavana plocha bungalova 106.5 m2 z 200m2 pozemku :) to by nepreslo ani stavebnym povolenim toto myslim si, ani v teoretickej rovine.
Zaujímavé, že u nás v okresnom meste si ľudia svojpomocne postavili okolo 50 domov v radovej zástavbe a pozemky majú zhruba takúto veľkosť. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

ok ale potom to nejde kombinovat s tym bungalovom no:) aspon tak som pochopil tie tvoje prispevky, ten bungalov a pozemok 200m2

kazdy developer co robi pripravu na pozemky alebo samostatne domy, to cleni na pozemky 500m2
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:ok ale potom to nejde kombinovat s tym bungalovom no:) aspon tak som pochopil tie tvoje prispevky, ten bungalov a pozemok 200m2
Nebudem tu všetko dopodrobna vysvetľovať, ten bungalov len mal ukázať, koľko reálne stojí material na dom. Takýto projekt s cenou materiálu som roky hľadal na webe, lebo zrátať náklady na material som vedel len orientačne a nikto mojim odhadom neveril. Teraz to mám potvrdené od projekčnej kancelárie a kto tomu neverí, tomu niet pomoci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no nepride mi to nejak sokujuco nizka cena, ked samozrejme ten dom predrazi az praca.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:no nepride mi to nejak sokujuco nizka cena, ked samozrejme ten dom predrazi az praca.
Práca to nie je ale špekulácia. Proste ceny nehnuteľnosti sú nastavené tak, aby zobrali na nájme a poplatkoch asi polovicu priemerného platu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

inac by som dodal na zaklade skusenosti blizkych ludi ktori si v nedavnej dobe nechali postavit dom na kluc a boli to dost hororove pribehy.
Robotnici su schopni domrvit uplne vsetko a pokial ich doslova neusvedcis tak budu iba zatlkat ze to tak nie je. Takze taka pohoda, ze "zaplatim si a uz iba pridem do noveho- perfektneho", tak tak to nanestastie nefunguje a je s tym kopec nervov a starosti. Vyvodzujem, ze je to preto, ze v okoli Ba je pomerne znacny stavebny boom bugalovov a pod. a preto si firmy zakazky prilis nevazia a idu hlavne na cas a menej na kvalitu..
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

Práca to nie je ale špekulácia. Proste ceny nehnuteľnosti sú nastavené tak, aby zobrali na nájme a poplatkoch asi polovicu priemerného platu.
no ked ti plno robotnikov stavia dom 1-2 roky s cenou prace 10e/hod., spravi to podla mna viac ako ten material. K tomu elektrikari, vodari, architekt, maliari, strechari a pod. s dost vyssou cenou prace

prepocet podla platov: http://www.naseplaty.sk/prehlad-platov/ ... ictvo.html" onclick="window.open(this.href);return false;
priemer ba od oka 1200e, to je superhruba 1620. hodinova mzda pri 20 dnovom fonde pracovneho casu = 10e/hod.


a cena nehnutelnosti sa samozrejme tvori trhom. Predavajuci vzdy skusa cenu tak aby dostal co najviac, pozrie si sucasnu ponuku na trhu a nastavi trosku vyssiu. Tak ide ponukova cena hore.

Na strane dopytu mozme podla mna vo vseobecnosti povedat, ze clovek kupi to najlepsie na co ma, na co ho pusti hypoteka,(aspon tak si vsimam na ludoch v okoli ake byvanie kupuju, co najlepsie kam ich situacia pusti) a tym ze platy idu hore, ludia sa biju o tie ponukove nehnutelnosti, ponukaju viac lebo musia ked chcu to najlepsie a stale postupne ta dopytova cena odpoveda na cenu postupne zvysovanu kupujucim.

Cize nemyslim si ze je to nejak externe nastavene, ale v praxi ano moze to byt polovica. Tym ze ponukovu cenu predavajucich to nepusti viac, lebo bezneho cloveka nepusti vyssie plat a hypoteka dopytujuceho, nemoze to byt viac ako polovica nikdy.

Zaroven nepojde to nizsie ako cca polovica, kedze samozrejme kazdy predavajuci je egoista a neda ponuku pod trhom, vzdy sa snazi ziskat co najviac.

Tym vyrovnana a realizovana cena ano moze byt zhruba v polovici.

Ale je to podla mna normalne, aj ty keby predavas nejaku nehnutelnost hodis ju na trh v ponuke za trhovu cenu, nedas ju za polovicu :) Bol by si rovnaky spekulant v tvojom ponimani.

Teoreticky ceny nehnutelnosti mozu ist na polovicu, ak by ludia zazrakom ludia neboli egoisti a zarazu vsetci ponukaju svoje nehnutelnosti za polovicu, ale to sa samozrejme nestane nikdy :)

Cize ano suhlasim teoreticky to mozme nazvat aj spekulacia.

A na to sa nadvazuje moja teoria ze cena nehnutelnosti kopiruje len level platov v danej oblasti. A tym ako pojdu hore platy pojdu hore aj ceny nehnutelnosti. Predavajuci bude vzdy skusat vytrieskat z toho co najviac, hodi vyssiu ponuku a ako je dopytujuci schopny ponuknut, dopyt s ponukou sa stretne a tym idu ceny nehnutelnosti posledne roky hore o 5-10% cca.
to je tvorba cien v oblasti nehnutelnosti v zjednodusenom ponimani ako to vidim

Z tohto vychadza aj moj predpoklad o dalsom raste ceny bytov, sam som chcel este daco kupit, zial DTI nepusti :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Preto sa divím, že si ľudia nestavajú domy svojpomocne, ako kedysi, lebo by neplatili veľké zisky zamestnávateľom stavbárov, neplatili by špekulatívnu časť ceny, ktorú vytvorili hlavne ľudia, ktorí nakupujú x-nehnuteľnosti na hypotéku s nasledujúcim prenajímaním alebo predajom. Konečne zaviedla NBS limit na veľkosť hypotéky - 8nasobok príjmu. To by malo zastaviť rast cien nehnuteľnosti.
Proste nehnuteľnosti sa stali predmetom špekulácii a nikoho nezaujíma, že ľudia sa pri takýchto cenách nehnuteľnosti stávajú otrokmi, ktorí robia 12 hodín denne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

tak stavat svojpomocne vyzaduje vela ucenia, namahy, starosti, problemov, a to ludia nemaju radi, radsej si zaplatia.
A budu dalej robit tu pracu 8-10hod. denne, ktoru uz vedia a nemusia sa nic ucit.

8 nasobok len mierne spomali rast nehnutelnosti, ludia si najdu cestu(spolurucitel, spotrebaky, s.r.o )

ohladom toho ze sa ludia kvoli nehnutelnostiam stavaju otrokmi, cena nehnutelnosti je vysledok trhoveho systemu(ktory ma inak vela vyhod) a uz su len 2 moznosti, treba sa bud prisposobit, alebo sa stazovat.

Ale osobne si skor myslim, ze ludia sa otrokom systemu stavaju skor status huntingom(nove auto na leasing, draha dovolenka, mobil, znackove veci, spotrebaky na vybavenie a zbytocnosti) ako cenou nehnutelnosti.
(toto vidiet hlavne v ba, neviem ako inde na svk, status hunting sa prejavuje skor v oblastiach kde zivot nie je ako survival hra, kde zaplatis byvanie a jedlo. Ked uz ma clovek viac ako mu postacuje na zakladne zivotne potreby, ide do status huntingu a az tym sa stava otrokom) to som sa len tak pomimo zamyslel.

Ale celkovo ta samotna hypoteka uz nie je velka polozka ani v sucasnosti, pre rodinu kde pracuje aj muz aj zena.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal: Ale celkovo ta samotna hypoteka uz nie je velka polozka ani v sucasnosti, pre rodinu kde pracuje aj muz aj zena.
Presne tak, ale aby pracovala aj žena, tak nemôžu mať (viac) deti, lebo nielen materska, ale aj po materskej sú detí choré, majú prázdniny, treba po nich chodiť do škôlky, do školy(takže žiadne nadčasy), treba sa im venovať, treba variť, prať, žehliť, voziť ich na krúžky atď. Ak nie sú ochotní starí rodičia nablízku(a to východniari v BA nemjú), tak žena môže robiť tak na čiastočný úväzok pri viacerých deťoch.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no co ja viem, zakon dovoluje zamestnancovi milion pn dni, navstev lekara a sprievodu k lekarovi rocne, tym sa mozu vyriesit choroby.

vsetko sa da vyriesit, nemusia sa tahat nadcasy, vela ludi robi obaja rodicia po 8 hod. a zvladaju aj rodinu.ze podla mna da sa

(ale hej no tiez mam take plany ako mam, aby som sa mohol rodine venovat viac ako len popri praci, cim zvysujem ceny svojou troskou ostatnym)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:no co ja viem, zakon dovoluje zamestnancovi milion pn dni, navstev lekara a sprievodu k lekarovi rocne, tym sa mozu vyriesit choroby.
Neviem ako v BA, ale u nás ti nikto paragraf nezaplatí, resp. stiahne ti presne tú istú sumu z prémii. A v prípade prepúšťania sú prví na rane tí, čo odmietali nadčasy a využívali naplno socialne benefity zo zakonníka práce.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

v ba vsetko preplatia a neprepusta sa, lebo nie su ludia.

k tomu ma napada otazka, preco je myslis pre ludi taky problem stahovat sa za pracou? len tak pre zaujimavost.
ked riesime ze niekde je horsia situacia a niekde lepsia, preco ti ludia proste neprejdu tu 3 hodinovu cestu a neprestahuju sa?

kontakty? rodina? kamarati? komfort? nechut k novym veciam?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"