ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal:lenže 50% kríza podobná roku 2000 alebo 2008 prichádza tak raz za 20 rokov
1. Na takéto "štatistické" závery používaš málo dát. Na takéto tvrdenie potrebuješ dáta za 1000 možno 10 000 rokov. Lenže ty máš dáta tak za max 100 rokov, čiže žiadne.

2. Ak takáto korekcia podla teba prichádza raz za 20 rokov, tj. teraz je oveľa viac pravdepodobné, že takáto korekcia môže byť v budúcnosti raz za 2 roky, možno raz za 2 mesiace. Výsledky náhodných premenných sa vždy z dlhodobého hľadiska vracaujú k strednej hodnote.

3. Prestaňte už mileniálom pliesť hlavu s ETF, bude to jedna z najhorších investícii v nasledujúcich 50-100 rokoch.

4. To tech radšej kupujú ten bitcoin. Ten je po 70% korekcii a nie akciové ETF na tope.
Naposledy upravil/-a MartinPillar v Št 02 05, 2019 7:23 pm, upravené celkom 1 krát.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Od 1928 do 1937 si mal 50% korekciu skoro každý rok :D
Prílohy
D5kyLvEWAAEa_kh.png
jakbul
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 02 05, 2019 8:36 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jakbul »

MartinPillar prečo si myslíš, že bude ETF jedna z najhorších?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jakbul napísal:MartinPillar prečo si myslíš, že bude ETF jedna z najhorších?
Stručne:
1. Lacné peniaze a ich nekontrlovateľné tlačenie spôsobuje mierne a krátke recesie. Ilúzia prosperity však môže byť iba dočasná. V minulosti boli bežné aj 30-rokov trvajúce recesie. Ich umelé odďalovanie monetárnymi záshami, iba dosúva problém do budúcnosti.

2. Ak HDP nebude rásť, nebudú ani akcie. Teraz však navyše akcie rastú oveľa vyšším tempom ako HDP. Buffetov indikátor, Total market cap/HDP, je najvyššie v histórii. Čiže akcie sú drahé aj v pri raste HDP, nieto ešte v prípadnej recesii. V minulosti akciové trhy nedosiahli nové maximá ani počas 100 rokov po predchádzajúcpm maxime (16-17 storočie)

3. Finančné aktíva (akcie, dlhopisy) v pomere k reálnym aktívam (komodity, nehnuteľnosti) sú najdrahšie v histórii. Čiže buď pôjdu komodity hore alebo akcie dole. Každopádne budú triedy aktív oveľa výkonnejšie ako akcie na súčasných úrovniach.

4. Z uvedeného vyplýva, že pasívne držanie ETF, tj buy-and-hold stratégia, resp. long only fondy musia mať v budúcnosti nižšiu výkonnosť ako aktívne riadené long/short fondy, resp. ETF iných triedy aktív.
Prílohy
chart.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Finančné aktíva (akcie, dlhopisy) v pomere k reálnym aktívam (komodity, nehnuteľnosti) sú najdrahšie v histórii
Ja si myslím, že nehnuteľnosti na bývanie pri cene 6 až 12 násobok priemerného ročného platu sú viac predražené ako akcie.
Buffetov indikátor, Total market cap/HDP, je najvyššie v histórii.
A nebude to spôsobené tým, že veľké USA firmy presunuli časť výroby do zahraničia, čiže výroba v zahraničnej krajine sa započítava do HDP zahraničnej krajiny a nie USA, ale zisky z tejto výroby sa započítavajú do ceny materskej firmy v USA. Preto tento indikátor síce rastie, ale nie je to spôsobené predražením. Skôr by som sa orientoval pomerom cena/trzby pre SP500.
1. Lacné peniaze a ich nekontrlovateľné tlačenie spôsobuje mierne a krátke recesie. Ilúzia prosperity však môže byť iba dočasná. V minulosti boli bežné aj 30-rokov trvajúce recesie. Ich umelé odďalovanie monetárnymi záshami, iba dosúva problém do budúcnosti

To boli doby zlatého štandartu a nulovej inflácie. Teraz máme fiat meny a infláciu.
4. Z uvedeného vyplýva, že pasívne držanie ETF, tj buy-and-hold stratégia, resp. long only fondy musia mať v budúcnosti nižšiu výkonnosť ako aktívne riadené long/short fondy, resp. ETF iných triedy aktív.
Jasné, trading :D , len nájsť hedge fond, ktorý poráža výnosom SP500 je ťažšie, ako nájsť akciu z SP500, ktorá svojím výnosom poráža SP500.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

:roll: :roll: :roll:
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Simons
Prílohy
xxx.png
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Betruger »

MartinPillar napísal:
3. Prestaňte už mileniálom pliesť hlavu s ETF, bude to jedna z najhorších investícii v nasledujúcich 50-100 rokoch.
Čo by si teda odporučil mladému človeku, ktorý si chce dnes začať šetriť na dôchodok ?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Betruger napísal:
Čo by si teda odporučil mladému človeku, ktorý si chce dnes začať šetriť na dôchodok ?
Mladý človek nemá čo myslieť na dôchodok v prvom rade.
Čiže,

1. Sex, chlast, rockandroll
2. Popri tom sa snažiť podnikať v niche, ktorému rozumie, baví ho a hlavne je tam malá konkurencia
3. Nehnuteľnosti, zlato, bitcoin
4. Ak má čas popri tom všetkom, tak trochu sa snažiť naučiť aktívne obchodovať.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:3. Nehnuteľnosti, zlato, bitcoin
Bitcoin? Kedysi si tu nahlásil short na Bitcoin s targetom nula. Zmenil si názor, alebo ja som nezaregistroval uzavretie tohto tradu. :)

Simons ma uzavreté fondy. Máš tam ešte niekoho, kto poráža dlhodobo trh? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal: Bitcoin? Kedysi si tu nahlásil short na Bitcoin s targetom nula. Zmenil si názor, alebo ja som nezaregistroval uzavretie tohto tradu. :)
Iba idiot nemení celý život názory.
Ak si nezaregistroval, tak beriem profit teraz a idem long s PT 1 mil. Podľa situácie môžem zavrieť aj skôr. :D
jogo napísal: Simons ma uzavreté fondy.
Môj osobný hedge fond je tiež uzavretý. Tvoj je otvorený?
jogo napísal: Máš pocit, že by ho niekto z obývačky dokázal napodobniť?
Myslím, že áno.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď...Zbytok je už na čitateľoch tejto diskusie, čo si z nej zoberú... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja chcem s Pillarom suhlasit akurat v tom, ze uvadzat ako argument, ze USA indexy 150 rokov rastu s obcasnymi drawdownami a zakladat na tom "bias" marketu sa mi zda slaby argument.

3. storocie - indexy Rimskej rise rastu s malymi DD od konfliktu s Kartagom, uz vyse 500 rokov. Kupte indexove ETF velmoci! O 100 rokov sa velmoc rozpadla a indexy Europy nedosahovali predchadzajucu uroven este ani o 300 rokov pocas Karola Velkeho.

r.1683 - Islam od r.622 kontinualne expandoval storocia, prebral uzemia Byzancie a obsadili Konstantinopol. Kupte indexy Ottomanskeho imperia! Od bitky pri Viedni postupny ekonomicky upadok a rozvrat islamskych uzami trva dodnes.

r.1912 - indexy Britanie rastli 300 rokov. Technologicka spicka. Symbolom pokroku bol Titanic - "tuto lod ani Boh nepotopi". Titanic isiel ku dnu hned v tom roku, imperium Britanie behom 50 rokov skolabovalo a stala sa perifernou "velmocou".

Nakup bondov Brianie pred prvou svetovou nebol idealnou investiciou. Nakup indexov USA v r.2020 ale garantovane bude bomba.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Ok Jaro, všetko je na figu, tak nám povedz, kde majú podľa teba investovať nasporené peniaze obyčajní ľudia, aby im ich nepožierala inflácia?
Pillar odporúča teraz investovať do nehnuteľnosti, zlata a Bitcoinu. Ty do čoho?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja mozem mudrovat k hocicomu, ale k investovaniu urcite nie. Za poslednych 10 rokov som sa popalil skoro vo vsetkom, coho som sa ohladom investovania chytil.
Kedze sucasna inflacia je nizka a aj urokove sadzby na aspon ako-tak garantovanych terminovanych vkladoch su nizke, uprednostnujem hotovost, kym ju nezrusia. A zacinam premyslat, ze clovek by mal peniaze investovat do toho, co ovlada robit, nez do inych ludi v nadeji, ze oni budu nieco tvorit a vyplacat mu cast zisku za to, ze investoval peniaze.

Ty prezentujes ETF USA (alebo world) za jasnu volbu oproti hotovosti, zlatu, bictoinu, nehnutelnosti. Ja zastavam nazor, ze zase az taka jasna volba to nie je - a urcite nie pre kazdeho alebo pre vacsinovu cast populacie.
Chlapik, ktory sa orientuje v nehnutelnostiach asi lepsie zarobi na nich, nez na ETF. Zaroven mu cakanie a pozeranie na index ani nemusi vyhovovat ohladom psychiky. Mozno rad vyhladava dobre ksefty, aktivne. Mozno rad nieco tvori a lepsie by zarobil ak by si k tomu kupil nejake nastroje a venoval sa tomu.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Záverom:

Existujú iba dva druhy teórií:

1. Tie, ktoré už boli spoľahlivo a nezvratne vyvrátené.
2. Tie, ktoré na spoľahlivé a nezvratné vyvrátenie iba čakajú.

Teória o tom, že akcie idú dlhodobo iba nahor a ETF je najlepšia forma dlhodobej investície zjavne spadá stále do kategórie č. 2 a rovnako tak potom aj jej následný osud.

Upozornenie pod čiarou:
Nezamieňať teórie s axiómami.
jakbul
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 02 05, 2019 8:36 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jakbul »

Ako laik investor vôbec nerozumiem prečo vychádzate z histórie a tým predpovedáte budúce výnosy.

Časovanie trhu sa vraj nevypláca, čítal som to tu viac krát.
Je rozumné nedávať peniaze do jedného košíka, aj to som tu čítal viac krát.
Aktívny trading je mega obtiažny, aj to som tu dokonca čítal..

Po mojom ročnom laickom sledovaní a "researchi", keď vezmem do úvahy aj snahu, aj čas, aj peniaze, tak mi príde fajn dávať min. 30% do ETF, napr. Finax, vďaka ktorému trh aj priemerujem, aj balansujem.

Kopec mladých ľudí okolo mňa skúša krypto, sprostredkovania, forex, opcie, kupujú signály, skúšajú najnovšie kairosy, doslova skúšajú všetko.. a keď zistia že mohli mať po 5 rokoch investovania nie obrovské percentá, ale hlavne žiadne výrazné straty, tak zrazu sa im aj to pozdáva.
(len na vysvetlenie prečo sa o túto debatu výrazne zaujímam a konečne som si tu aj prihlásil účet..)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vitaj na fore jakbul.
jakbul napísal: Časovanie trhu sa vraj nevypláca, čítal som to tu viac krát.
Je rozumné nedávať peniaze do jedného košíka, aj to som tu čítal viac krát.
Aktívny trading je mega obtiažny, aj to som tu dokonca čítal..
Iste si cital, ze rozlicni ludia tu maju rozlicne nazory na tie veci.
Rokosak ti zahlasi, ze mozes dat peniaze aj do jedneho kosika, ak si nan budes davat extra pozor.
Ladis ti zahlasi, ze dividendove akcie mozes nakupit bez ohladu na casovanie - a vznikne diskusia o jeho nazore.
Aktivny trading je obtiazny - ti povedia vsetci - ale niektori zase ze netreba od neho vsetkych odradzat a ze niekto predsa na to aj moze mat.

Kazdopadne bud opatrny ako had.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Ty prezentujes ETF USA (alebo world) za jasnu volbu oproti hotovosti, zlatu, bictoinu, nehnutelnosti. Ja zastavam nazor, ze zase az taka jasna volba to nie je - a urcite nie pre kazdeho alebo pre vacsinovu cast populacie.
Povedzme, že na úplne pasívne investovanie na desiatky rokov dopredu by som preferoval akcie svet pred USA, lebo ako si správne pripomenul, v 19 storočí bola veľmocou Británia a teraz je USA a v stredoveku Turci, Arabi a do budúcna možno Čína. Preto sa mi na tých world indexoch nepáči, že politicky ignorujú čínske akcie. Svetový index by mal obsahovať napr. 1000 najväčších akcii sveta podľa trhovej kapitalizácie a nie kadejaké politické výbery.

V nehnuteľnostiach sme my starší zainvestovaný dostatočne všetci, nakoľko máme svoje byty a domy, preto už nevidím dôvod ďalej exponovať úspory do nehnuteľnosti. Navyše s výberom nehnuteľnosti na dobrom mieste, ktorej cena porastie je asi podobná lotéria ako s výberom akcie, ktorá porastie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal: Iba idiot nemení celý život názory.
Ak si nezaregistroval, tak beriem profit teraz a idem long s PT 1 mil. Podľa situácie môžem zavrieť aj skôr. :D
To si treba zapametať. Taký obrat som ešte nevidel. :)

P.S. BTC/USD je 5700 a BTC/EUR je 5085
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja si myslím, že akcie sú po tých šialených a bezprecedentných zásahoch CB a vlád prepálené. Súhlasím s Martinom, že akcie rástlli neadekvátne v pomere k HDP a tie zásahy sa vypomstia vo veľkom páde, alebo dlhšej kríze (japonský scénar ).

Nesúhlasím s tým, že indexové ETFs sú zlá voľba - ide o najlepšiu a najjednoduchšiu cestu ako investovať do podnikania.

Podnikanie má dlhodobý bias k rastu, lebo vytvára zisky. Bez ziskov nemá zmysel a všetky firmy nemôžu skrachovať.
Preto v akciovom indexe môžeme zažiť obdobie straty, alebo dlhodobú krízu, ale v konečnom dôsledku pôjde o rast

Tento dlhodobý bias rastu cien môžeme nakloniť na našu stranu tým, že počkáme na poriadny pokles. Ten prišiel v tomto storočí v 2001-2003 a v 2008-2009....takže buďte trpezliví, prichádza čas na ďalšie predstavenie.

Jogo vraví, že čakaním môžete minúť zisky. Áno môžete minúť zisky, ale nemôžete stratiť. Pravdepodobnosť pri vstupe do trhu práve teraz je silne naklonená tomu, že zisk bude malý, ale potencia straty je veľká.

Tým, čo chcú dlhodobo šetriť a investovať do akcií by som odporúčil teraz hromadiť úspory a potom ich celé vraziť po poklese. Môžete si stanoviť lubovolný vstup od -20% do -50%...stále získate bias. Nikto nevie určiť správne načasovanie, preto kludne investíciu rozdelte ako uznáte za vhodné: napr. 1/4 pri -20%, 1/4 pri -30%, 1/4 pri -40% a 1/4 pri -50%.

Okrem prirodzenej krízy verím aj tomu, že svetové elity vedia, čo robia a najlepšia cesta ako presunúť bohatstvo do svojho vrecka je vyhecovať extrémny rast a potom zarobiť na extrémnom poklese. Nemusia ani hrať na pokles, stačí v pravej chvíli vybrať zisky, vyložiť nohy na stôl a potom lacno nakúpiť, ked všetko bude v krvi. To je dokonalý presun bohatstva.

Zároveň súhlasím s jaroslavom, že ľudia sa príliš sústredia na investovanie do cudzích ľudí, do cudzích firiem, do cudzieho podnikania. Mladí ľudia by sa mali predovšetkým snažiť investovať do seba a do vlastného podnikania. To je najlepšia cesta ako zbohatnúť, byť nezáviský, spoliehať na seba a využiť vlastné schopnosti. A prinesie to uspokojenie, sebarealizáciu. Investovať do iných vecí a do cudzieho podnikania je dobrá alternatíva pre voľné peniaze a úspory - s cieľom zaistiť si lepší dôchodok
Prílohy
SP500 now.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal:
Tým, čo chcú dlhodobo šetriť a investovať do akcií by som odporúčil teraz hromadiť úspory a potom ich celé vraziť po poklese.
To zneje rozumne, Juggler, ale neplatilo to aj pred tromi rokmi? Odvtedy narastol SP500 o 50%.

Ja si myslim, ze princip pokus omyl sa casto vyrovna analyze. Hlavne ak mas stastie. Ak mas smolu tak nie. :D

Ja sa divam na riziko investovania nasledovne:

1. Mam tisicku.
2. Potrebujem tu tisicku na topanky pre deti, cigarety pre manzelku, zaplatit hypoteku, alebo nieco doleziteho?
3. Ak je predchadzajuca odpoved nie, tak otazkou je ci mozem celu tisicku stratit. Ak nie tak ostavam bokom.
4. Ak ano tak nieco kupim a cakam, na vyvoj.
5. Podla toho ako sa vyspim, reagujem na vyvoj. Mozno som ochotny stratit vsetko, alebo predam pri strate 20%. V poslednom case sa priklanam k druhej alternative. Strata ma netrapi, ba priam ju milujem. Hlavne ak som tym zabranil vyssej strate.

Zhruba pred rokom som isiel do cashu. Zabranil som k dnesnemu dnu jedno percentnej strate. Ale cash zarobil 2% teda zisk bol 3%. Tie 3 percenta nie je vela, hlavne ak zaratame inflaciu. Ale fakt, ze jeden rok som nemusel sledovat stav investicii je k nezaplateniu. Aj pri investiciach si potrebujes oddychnut.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal: Preto v akciovom indexe môžeme zažiť obdobie straty, alebo dlhodobú krízu, ale v konečnom dôsledku pôjde o rast
S týmto súhlasím, akurát že obdobie dlhodobej krízy môže drvať aj dlhé desiatky rokov (ako sme videli v histórii). Ak akcie budú klesať alebo iba stagnovať 30, 40, 50 rokov, nijako si tým dôchodok nevylepšíš.
Po kríze rast príde, otázne je koľko sa naň bude čakať, resp. koľko bude trvať kým sa akcie vrátia na staré maximá.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

IRONICKÝ PRÍSPEVOK:

Toto ETF TQQQ vyzerá naozaj coolovo, priamo XIVovo. Možno by sme ho mohli dať do Jugglerovho vyhodnotenia, ako príklad pasívneho investovania na dôchodok.

3x Long Nasdaq 100 ETF Returns...
2010: +89%
2011: -8%
2012: +52%
2013: +140%
2014: +57%
2015: +17%
2016: +11%
2017: +118%
2018: -20%
2019: +82%
Since inception: +4,061%
$TQQQ
Prílohy
D5sXpdSWAAA3I5_.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:
To zneje rozumne, Juggler, ale neplatilo to aj pred tromi rokmi? Odvtedy narastol SP500 o 50%.
Keď to znie rozumne, tak prečo sa pýtaš, či to neplatilo pred tromi rokmi ?
Treba sa pozrieť, či som vtedy videl akcie tak extrémne vysoko, že som investorom radil to isté čo dnes - NEVSTUPOVAŤ, ale počkať.

Od 2016 sa snažím o simulovanie aktívneho investingu cez SP500, ale vstúpil som len raz. A myslím, že dobre.
Druhá vec je, že som potom predčasne vybral zisk, lebo som čakal pokles po brexite a neskôr zvolení Trumpa.
Ale ja dnes investorom, čo sú v trhu neradím vyberať zisky. Radím iba tým, čo sa pýtajú na vstup.

Čiže moja rada sa týka len tých, čo chcú teraz začať.

P.S. Čo sa týka mojej simulácie, tam mám zatiaľ za 3 roky minimálne riziko, ale zaostávam za výnosom ( mojích cca +10% proti možno tým 50%, čo vravíš ). Ale čas ukáže kolko budú krvácať pasívni investori a ako dlho budú potom dobiehať straty.
Mne sa teraz aspoň zvýšil výnos vdaka vyšším úrokom na cca 2% p.a. ..to je presne to isté ako dividendy 2% v SPY.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zhodou okolnosti robim to iste ako Ty a som s tymi 2% spokojny.

Bol som zvedavy na Tvoj nazor. Mne stale vrta v hlave pripad jedneho. poprednehp retazca v USA (J.C. Penney), kde predpokladali v krizu v 50tich rokoch minuleho storocia. Sice stale existuju, ale ako mala bezvyznamna firma. Na druhej strane Sears desatrocia rastol az teraz skrachoval. Ako pises: Timing is everything.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hlavne to nie je tak ako Ladis vraví.Že kúpiš pár firiem a môžeš držať 30-40 rokov. Také firmy boli hlavne v USA po 2 sv. vojne, lenže svet bol zničený a oni mali monopol. Dnes si už konkuruje celý svet a staré banky, staré firmy - všetko je zraniteľné.Ked skrachoval Lehman Brothers a Bearn Stearns - staré investičné banky, začala éra, ked môže skrachovať každý...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie po Q2/2019 - budovanie majetku.
Prílohy
Screenshot_2019-06-28 finax.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dik Martin.
To je +14,12% za 2019 po Q2
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

jason napísal:Môže sa niekto podeliť o nejaké nové skúsenosti? :)
Čo by ste v aktuálnej situácii trhov skôr odporúčali ... vložiť na začiatok jednorázovo niekoľko tisíc (5000) a mesačne prispievať po 100, alebo na začiatku po mesiaci vkladať po 1000 (5x1000) a následne sporiť po 100?
Vo Finaxe sme zásadne proti časovaniu trhov. Je to presne kvôli tomu čo písal neskôr dole Jogo.
jogo napísal:Treba si uvedomiť, že ak čakám na 20% korekciu, tak mi môžu indexy za ten čas narásť aj o 100%. Veď poslednú 20% korekciu sme mali na SP500 v 2011 roku a potom až teraz v decembri 2018 roku. Medzitým SP500 vzrástol o 100% a tento ušlý zisk už žiadna 20% korekcia neprinavráti. Navyše som tu nevidel ohlásiť cez Vianoce žiadne nákupy, takže asi aj 20% korekcia sa zdá málo...lenže 50% kríza podobná roku 2000 alebo 2008 prichádza tak raz za 20 rokov a musí mať už nejaký vážny fundamentálny dôvod a nie "vyberanie ziskov". :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jason napísal:Môže sa niekto podeliť o nejaké nové skúsenosti? :)
Čo by ste v aktuálnej situácii trhov skôr odporúčali ... vložiť na začiatok jednorázovo niekoľko tisíc (5000) a mesačne prispievať po 100, alebo na začiatku po mesiaci vkladať po 1000 (5x1000) a následne sporiť po 100?

Doporučil by som ti usporenú sumu 5000€ zainvestovať postupne po 100€ mesačne, čiže v tvojom prípade by si mesačne investoval 200€. 100€ z úspor a 100€ z výplaty. A ak by išiel trh niekoľko rokov doboku v úzkom pásme napr. +/-10%, tak neinvestovať vôbec, aby ťa neprekvapil po zainvestovaní celých úspor zhruba na rovnakej nákupnej cene 50% prepad trhu.
Lebo toto je technická slabina postupných mesačných nákupov indexových fondov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Nad Finaxom rozmýšľam dlhší čas. Pozrel som si Dominov účet, tá krivka rastu poklesov mi pripomína indexový fond v AXA. Teda z dlhodobého hľadiska by to nemuselo byť zlé. Výhodu vidím najmä v tom, že tu by som nemusel čakať až do dôchodku. Brzdí ma len to, že osobne myslím, že teraz nie je vhodná doba na investovanie do akcií a indexov.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie po Q3/2019 - budovanie majetku.
Prílohy
DHq3.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Zapisujem 2019: +17,46% s dividendami. Celkove +6,79% od 5/2018.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Do Finaxu vstúpil ako podielnik najbohatší slovák Chrenko.
„Páčil sa mi prístup Finaxu a ich efektívna správa cez indexové fondy ETF, preto som u nich investoval ako klient a aj ako investor prostredníctvom nášho venture fondu Growws, cez ktorý sme získali vo Finaxe polovičný podiel,“ uvádza Ivan Chrenko.
https://www.finax.sk/blog/investujte-ak ... tsi-slovak" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2019.
Prílohy
dominik2019.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Dík.
To vychádza na 12,87% od začiatku (5/2018) a +24,15% za rok 2019.

Uvidíme kolko dal MSCI, lebo SP500 zatial underperformujú. Neviem prečo držia 20% dlhopisov ked je inv. horizont 20 rokov. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Dominov účet 1.4.2020:
hodnota účtu: 102380€
vklad:110 000€

https://www.finax.eu/sk/accounts/120016401

Domino tam doložil 10 000€ a dokúpil pozície. Ako to teraz vyhodnotiť, aby to bolo porovnateľné s inými fondmi, ktoré nemajú možnosť dokladania peňazí na účet bez navýšenia počtu podielových listov resp. sa to vyhodnocuje váženým priemerom?

Do 8.3.2020 by sme brali kumulatívne zhodnotenie od jeho vzniku -2.36% a od 8.3.2020 by sme jeho zhodnotenie počítané od 8.3.2020 mali deliť koeficientom 1.10, ale komu sa chce s tým zapodievať? Mne určite nie...navyše podobným spôsobom(dokladaním peňazí na účet) nakupuje Ladis, Vitusus a možno aj ďalší...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hm...ani ryba, ani rak.

Z pasívneho investingu sa stáva poloaktívny....resp. nepravidelné sporoinvestovanie

Porozmýšlam... Zatial sa mi to javi tak, že tým celé porovnávanie voči indexom zničili...Nemôžeme ani preveriť, či majú vďaka rebalansingu lepší výsledok...

Alebo...ked vieme kedy presne doložil 10 000..tak by sme aj my doložili do simulácie SPY a mali aspoň aké-také porovnanie?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Alebo...ked vieme kedy presne doložil 10 000..tak by sme aj my doložili do simulácie SPY a mali aspoň aké-také porovnanie?


Ale to doloženie by platilo len pre porovnanie s Finaxom. Ak ten SPY vieš nasimulovať v yahoo s tým dokupom, tak to urob.
Dokupoval 18.3.2020.
https://www.finax.eu/sk/transactions/120016401
-klik dominov transparentný úcet
-klik detail účtu
-klik prehľad transakcii vľavo hore

Je to problém "nekonečne veľkého účtu", lebo predpokladám, že Domino na ňom má len malú časť úspor a môže dokupovať kedykoľvek a za násobne vyššie sumy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"