Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin: imho pad XLNX nesuvisel s trhmi/semis/vyvojom v odvetvi .. oni mali ER a tam boli inline. Z toho co som narychlo nasiel to vyzera ze pad sposobila sprava o akvizicii Solarflare ( data-center software udajne ). Uvidime ci AMD nebude za Q1 tiez in-line. To by mohlo byt vnimane pozitivne v kontexte Intelu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukas, viem, že XLNX mali ER, sledoval som graf, ale nie info, to so Solarflare som nevedel.

Ešte k tomu Intelu a 14 nm vs 10 nm procesu.
Ja to vnímam tak, že Intel má 10 nm proces pripravený na dobrej až veľmi dobrej úrovni. Problém nastal v úvodnej fáze a medzi tým sa mu podarilo 14 nm proces tak ,,vyšperkovať", že s 10 nm procesom nedokáže zatiaľ urobiť tak vysoké takty ako so 14 nm. Mimo to s 10 nm procesom začínal v čase keď AMD bolo slabé a nesnažil sa pri ňom o najvyššie takty ale skôr o čo najnižšiu spotrebu. Preto Intel čipy na 10 nm robí pre notebooky a nie pre desktop. A preto začína 7 nm a to bude zamerané na čo najvyššie takty. Len pre zaujímavosť prvé sériové 10 nm čipy som zachytil už v roku 2017 a išli do notebookov v Číne. Ale Intel to tajil. Takže prakticky o nič veľké, resp. problém pre Intel nejde. To ale neznamená, že na burze sa to neprejaví.

Intel klesol po ER na celkových vyhliadkach a serveroch, to je dobrá správa pre AMD. To, čo sa dialo po ER Intelu, že AMD najprv išlo hore a potom bolo stiahnuté dolu, tak to stiahnutie bolo umelé. Na druhý deň bol piatok a keď sa človek pozrel na opcie tak od štvrtka bolo najpravdepodobnejšie, že AMD v piatok zavrie medzi 27-28 a ešte pravdepodobnejšie medzi 27,50-28.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tu je zaujímavý výpočet vraj adekvátnej ceny akcie AMD vrátane guidance. Ja to vidím prvý krát.
https://finance.yahoo.com/news/calculat ... 10416.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Na druhej strane ale:
https://seekingalpha.com/article/425581 ... -expensive" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Susquehanna analyst Christopher Rolland reiterated his Neutral rating for AMD shares on Monday, citing the market’s high expectations for the chip maker’s financial results later this year. “New products and share gains may help them ‘cross this chasm,’ although we remain skeptical of [second-half] expectations,” he wrote. “We remain on the sidelines for now as expectations and valuation embed further share gains, which we will look to verify before becoming more constructive.”

Rolland reaffirmed his $26 price target for AMD stock, representing 7% downside to the current price.

https://www.barrons.com/articles/amd-st ... eid=yhoof2" onclick="window.open(this.href);return false;

Inak s tym XLNX to bude len polovicna pravda, resp ani to nie. Zrejme tam boli aj ine dovody .. napr horsie vysledky v DC, vysoka SP, etc.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 500 AMD @ 27,70 (PM) (kúpené 23,30)
Zisk: 2200,- USD

Celkovo držím:
500 AMD @ 28,10
100 AAOI @ 12,60
5000 PLX @ 0,88
2000 SNES @ 1,19 (1000 @ 1,16, 1000 @ 1,22)
1000 PTI @ 1,30

Znižujem počet shares pred ER, myslím si, že nás čaká najsilnejší rastový kvartál, ale po ER skôr spadne. Odpočítal som to od prvého vstupu, radšej dokupujem do straty ako do zisku.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nepredpokladám, že sa pokyn vyplní, ale pre istotu, vzhľadom na to, že počas prvých 16 minút po 22-hej nemôžem zadávať pokyn (resp. sa nedoručí) som zadal pokyn BUY 1500 AMD @ 23,15 (2 centy nad 200 SMA a má platnosť aj zajtra celý deň).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin: Zaujimave ale, je dost ludi co tak pozeram si myslia ze pojde hore na vysledky tohto ER. Co by akoze mohlo vygenerovat take skvele cisla? Cena je uz relativne vysoko, aktualna generacia CPUs konci. Polarisy koncia budu nahradene Navi, pride nova generacia Epycov.
Mozno max nieco ako predaje do DC, Superpocitace + hw do projektov ako stadia a tak. Mozno poplatky z IP z chiny, o tom sa moc nehovori. Ale inak, moc neviem. Mozno notebooky budu kus lepsie.

Verim ze AMD sa moc v OEM segmente nedari a serverom sa skor dari v DC u cloud providerov nez v enterprise.

Vela clankov co som v poslednej dobe pozeral sa dali chapat rozne. Napr ako tento.
https://www.tomshardware.com/news/micro ... 39172.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bud ako pozitivum pre AMD, ale ja som v tom clanku videl aktualne spravanie intelu. Ked proste len uprednostnuje produkty s vyssou marzou a OEM pred DIY etc.

Posledny DIP som uz definitivne premeskal :) .. cize bez dokupu
Tak som zvedavy co povedia pocas ER.

Najlepsie je ze AMD ma dole cely IR :-)
Asi je privelky zaujem/pretazene servery =)
Ale z grafu to vyzera ako beat.
Naposledy upravil/-a lukas-svk v Ut 30 04, 2019 10:22 pm, upravené celkom 2 krát.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD aj keď po ER ide hore tak 3 zo 4 ER je tam taký rýchly flash crash a potom ide hore. Rátam aj s možnosťou, že pôjde hore, preto 500 držím. Ale pri AMD ER väčšinou vždy nastane to menej očakávané. Výsledky tohto kvartálu budú slabšie a to sa ešte pravdepodobne musí dostať do ceny. Uvidíme. Cez týždeň sa bude ešte riešiť Čína, tipujem, že to dopadne pozitívne a potom už asi pôjde hore.

Edit: tiež som zvedavý, najmä na výsledky a či sa nezmenil výhľad. Držme si palce.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tajne som dúfal, že lacno nakúpim :cry: . Zajtra mám voľno tak sa doobeda detailne pozriem na výsledky (trvá mi to väčšinou tak 2 hodiny). Uvidíme čo povedia aj analytici. Technicky bude dôležitá úroveň 30,25 (podľa Fibonacciho) či ju prekoná, alebo sa otočí. Ale za teba mám radosť :D
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnes AMD oslavuje 50 rokov, firma vznikla 1.5. 1969. Dnes bude Lisa na CNBC buď o 16-tej alebo 17-tej nášho času a ešte neskôr u Cramera, takže to vidím na uptrend, analytici sa vyjadrili pozitívne. Ešte nás čaká do konca týždňa FED a Čína.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ten AMD event som chvilu sledoval. Bol taky nemastny, neslany. Cramera som pozeral tiez, to bolo teraz o polnoci. Tiez nic moc. Akurat spomenuli v relacii kontrast toho co tvrdi INTC vs AMD. A priamo potom vraveli ze INTC straca market share kvoli AMD.

FED bol dnes ( resp. vcera ) ... rate unchanged.
Akurat ako som si mohol mysliet ze hned pribudnu nejake taketo clanky :)
https://www.cnbc.com/2019/05/01/heres-t ... brows.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Heh ze rate cut ..

alebo Fed Chairman Jerome Powell described low inflation as likely “transitory,′ not ’persistent.” :D

Dokupil som zopar akcii za 26,9 ale zrejme to nebol moc dobry krok. Rozmyslal som ci nenechat a neprilozit pre pripad vacsieho pullbacku na trhoch. Lebo kupovat na all-time high asi nebude dva krat rozumne.

Martin: myslis ze by mohla ist na 25?? Aj s aktualnymi vysledkami a vyhliadkami po poslednom ER?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Držala sa celkom neutrálne ale po FEDe to išlo dolu a zdá sa, že sa toto stúpanie uzavrelo. Včera v noci a hneď z rána to bol v podstate SELL THE NEWS. Je to tak lepšie a logickejšie, ak by rast pokračoval, nemal veľmi dôvod ísť veľmi vysoko. Ešte je skoro. Treba teraz viac sledovať aj SPY a Nasdaq, nielen AMD. Dlho žiadny pullback na trhoch nebol, takže sa dá v blízkej dobe očakávať. Je teraz vyšia volatilita, ťažko povedať kam trh pôjde, ale Juggler písal, že máj nie je dobrý na nákup akcií a dnes hneď prvého SELL OFF. Myslím, že ešte v 25-ke bude a párkrát ešte asi ťukne aj o 200 SMA. To prvé stretnutie vraj Lisa zrušila. Nechcela to dnes za každú cenu pumpovať, keďže nie sú na to teraz ani trhy. Podľa mňa počkaj s dokupom na 200 SMA.

http://ir.amd.com/static-files/168f485c ... b62b969c00" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit: jedna vec k dnešnej dennej sviečke. Ak akcia zavrie na day low (čo bolo dnes) je minimálne 90% pravdepodobnosť, že ďalší deň zavrie ešte nižšie. Je veľmi výnimočné, keď sa to nestane.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 27,80
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 GBTC @ 7,80

Je to Bitcoinové ETF-ko. Už ho naháňam od štvrtku od 6,70, až som si včera večer uvedomil, že Yahoo aj Tradingview má o 15 minút oneskorené dáta :lol: . Zdá sa, že je aj mierne zapákované.

Edit: real time data sú na CNBC:
https://www.cnbc.com/quotes/?symbol=GBTC" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Nie je lepsie kupit priamo bitcoin nez ETF?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:BUY 100 GBTC @ 7,80

Je to Bitcoinové ETF-ko. Už ho naháňam od štvrtku od 6,70, až som si včera večer uvedomil, že Yahoo aj Tradingview má o 15 minút oneskorené dáta :lol: . Zdá sa, že je aj mierne zapákované.
Dávaj pozor Martin, lebo toto etf je predražené. Nie je podľa mňa zapákované a malo by trackovať presnú cenu bitcoinu na základe vzorca Bitcoin per Share =0.00098247

A ked si to vypočítaš, tak dostaneš NAV ...čiže skutočná hodnota GBTC by mala byť okolo 5,75


Ty si kúpil za 7,80...čiže cena sa odtrhla od vnútornej hodnoty. To sa stáva ked je po nejakom etf väčší dopyt a ten dopyt dvihne cenu i napriek tomu, že arbitrážni trejderi hrajú short na vnútornú hodnotu. Proste tá cena má teraz tendenciu vrátiť sa k vnútornej hodnote... hoci môže nastať extrém, že sa ešte viac odchýli, lebo ku kupcom sa pridá i short squeeze arbitrážnikov...

Zažil som aj väčší odklon od NAV , ale o to viac to potom padlo, ked bol výpredaj.

ALL: všetkým, čo chcú obchodovať ETFká radím sledovať cenu vs. NAV. Teraz keby ste mali dve rovnaké etfká na bitcoin, tak ich môžete hrať arbitrážne: jedno na long a to nadhodnotené na short a nakoniec by ste mali bez rizika zarobiť.

A kde môžete sledovať cenu vs. NAV? Ja používam stránku Morningstar:

https://www.morningstar.com/etfs/pinx/gbtc/quote.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kliknite a vidíte, že cena GBTC je 7,80...ale NAV ( asi včerajšie )...NAV je len 5,56

P.S. Skúste si do morningstar dať napr. TZA a uvidíte, že pod trhovou cenou sa vám objaví Intraday Indicative Value ..to by malo byť intraday NAV vypočítavané každých neviem kolko sekúnd. TZA je už pákové, takže tam to vypočítavajú podľa ceny futures. Ked to budete sledovať, tak cena vždy osciluje okolo NAV.

https://www.morningstar.com/etfs/arcx/tza/quote.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Juggler. To s tým NAV som nevedel. Všimol som si, že rastie rýchlejšie, napadlo ma, že je to nižším volume ako pri BTCUSD, tak rastie/klesá rýchlejšie. Ak by som mal záujem (nemám) kupovať viac, poradil by som sa tu na fóre, neplánujem to ale s BTC preháňať. Mne ten ,,pákový" efekt vyhovuje, tie arbitráže čo si písal sú zaujímavé, ale ja ho chcem skôr držať. Za týchto podmienok by zrejme bolo výhodné kupovať do poklesu (cena prehnane klesá) a predávať do prudkého stúpania (cena prehnane stúpa). Uvažoval som nad tým dlhšie, no sústredil som sa teraz najmä na AMD, ale keď už bitcoinový ateista Martin Pillar otočil (pred rokom videl hodnotu na 0 a teraz na milión) tak to bol impulz :lol: . Bola to sranda 3x som mal už cenu nižšie ako pokyn a až po troch dňoch mi to došlo, že prečo je tam to D :lol: .

Juggler, SNES si asi predal na úplnom vrchole, gratulujem, technicky vyzerá byť na dňovom, týždennom aj mesačnom grafe úplne hore. Ty si to kúpil ako akcie, alebo ako CFD? Cena totiž medzi SELL a BUY je aj 8-10 centov rozdielna. Mne by to ani nešlo predať za 1,95. Ja by som rád držal aspoň na 4 doláre, ale asi príde najskôr väčší pullback. Máš pravdu, išla sem až z 30 centov, momentálne poriadne vystúpaná.

Adam: viac dôvodov. Jednak som eurá požičal známemu. Takto to mám na jednom mieste, nemusím nič zamieňať, posielať, ďalšie poplatky, dolár vs euro vs BTC. A najdôležitejší dôvod: bezpečnosť. Dnes je nevyhnutné mať kľúč-trezor. Peňaženky sa už bežne vykrádajú. Mne sa trezor v pomere k sume neoplatí. Na držanie je to jednoduchý spôsob keďže mám brokera. A ešte dane. Je to ETF-ko, pri držaní viac ako rok asi dane platiť nebudem, to sa zrejme pri bežnom držaní Bitcoinu bude ešte legislatívne meniť (neviem). To je zároveň otázka. GBTC je na OTC markete, pri držaní viac ako rok sa zo zisku platia dane a odvody?

AMD som dokupoval ešte v piatok, v pondelok som trochu očakával break, ale taký pomalý, cez víkend som sa naňho tešil no v nedeľu večer som zachytil Trumpové clá a chvíľu po polnoci pri pohľade na futures mi bolo jasné, že ešte nie. Škoda, mohol byť druhý dokup nižšie, ale zatiaľ som optimista. Podľa grafu a piatku som v pondelok očakával aj break Nasdaqu a trhov. V piatok by sa mali znova riešiť tie clá, snáď to dopadne dobre.

Celkovo držím:
1000 AMD @ 27,95 (500 AMD @ 28,10, 500 AMD @ 27,80)
100 AAOI @ 12,60
5000 PLX @ 0,88
2000 SNES @ 1,19 (1000 @ 1,16, 1000 @ 1,22)
1000 PTI @ 1,30
100 GBTC @ 7,80

Edit: Dnes 8.5. má ER AAOI. Neprekvapí ma ak ešte bude tento kvartál klesať, no vstup som už chcel mať radšej pred ER.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Martin7 napísal:... ale keď už bitcoinový ateista Martin Pillar otočil (pred rokom videl hodnotu na 0 a teraz na milión) ...
Taktiež som pred rokom a pol písal, že Bitcoin má podľa Taleba možno Cauchyho rozdelelnie náhodnej premennej a cena môže byť kľudne 100 alebo 100K.
MartinPillar napísal:Nassim Nicholas Taleb
@nntaleb
Bitcoin seems to fit a Stable Distr, cannot rule out Cauchy!
(Collaboration w/ @financequant )
Note that this makes practically any price level possible: whether 100K or 100.
Ja som iba interval rozšíril na 0 až 1 mil.
Raz mám tendenciu sa prikloniť na jednu stranu raz na druhú.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

No nie celkom tak:
MartinPillar napísal: Iba idiot nemení celý život názory.
Ak si nezaregistroval, tak beriem profit teraz a idem long s PT 1 mil. Podľa situácie môžem zavrieť aj skôr. :D
Zatiaľ hypoteticky zarábaš ( zarobil by si aj na shorte ) a ostatní môžu akurát tlieskať..

Interval 0 - 1 mil. môžem prisúdiť každej akcii...je v tom nejaká múdrosť? :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal:No nie celkom tak:

Interval 0 - 1 mil. môžem prisúdiť každej akcii...je v tom nejaká múdrosť? :wink:
Nevieš taký interval prisúdiť žiadnej akcii, lebo nemá takú volatilitu ako Bitcoin. Aj keď je pravda, že teraz je tá volatilita nižšia.
Možno nejaké marihuanové akcie boli tak volatilné po IPO chvíľu, tak možno tie. Ale určite nie žiadne blue chips.
Určite nie žiadne štátne dlhopisy, zlato, ropa atď.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Je to ETF-ko, pri držaní viac ako rok asi dane platiť nebudem, to sa zrejme pri bežnom držaní Bitcoinu bude ešte legislatívne meniť (neviem). To je zároveň otázka. GBTC je na OTC markete, pri držaní viac ako rok sa zo zisku platia dane a odvody?
Je to veľmi dobrý nápad, hľadať cestu investovania do Bitcoinu bez platenia daní a odvodov :)
Ale treba to dotiahnúť.

Od dane je oslobodený príjem “z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok”.

Pozrel som, čo je podľa zákona regulovaný trh. Pojednáva o tom Zákon o burze cenných papierov a podľa § 3 zákona č. 429/2002 čiže je to BURZA CENNÝCH PAPIEROV

Problém OTC je, že OTC je mimoburzový trh:

Výraz OTC trh pochádza z anglického Over-The-Counter, čo môžeme preložiť ako mimo-prepážkový. OTC trh je mimoburzový trh, ktorý je typicky tvorený jedným či niekoľkými veľkými hráčmi. Na rozdiel od burzy, kde trhovú cenu tvoria svojimi objednávkami všetci účastníci trhu, pri OTC trhu sa väčšinou jedná o dominanciu jedného tvorcu trhu, market-makera. Market-maker zbiera nákupné a predajné objednávky od veľkého množstva svojich protistrán či klientov a následne podľa nich tvorí vlastnú cenu.

Záver je taký, že musíme hľadať ETFko obchodované na burze, alebo iný cenný papier obchodovaný na burze.

Samotný forexový trh je takisto OTC trh. Takisto CFD je OTC trh. Futures a CFD nie sú cenné papiere, ale deriváty...

Čiže musíme hľadať: akcie, dlhopisy, ETF alebo certifikáty pred splatnosťou obchodované na burze

Okrem toho, že nájdeš nejaké etf obchodované na burze ma napadlo iba investovanie cez stávkovanie, čiže kúpiť to u spredbettingového brokera...ale musíme mať istotu, že príjmy zo stávkovania sú u nás oslobodené od platenia daní.
Pretože anglický spreadbettingový broker tvoj zisk zrejme nahlási britským daňovým autoritám a tie ho nahlásia naším.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Juggler.

V závere dosť padli trhy, no výrazne padol Intel (asi príčina), ešte padol aj Broadcom.

Edit: Takže Intel.
https://www.cnbc.com/2019/05/08/reuters ... eExtension" onclick="window.open(this.href);return false;

AMD práve oznámilo na 15.5. shareholders meeting.
https://flashalert.me/?symbol=AMD&sourc ... lders.html" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:
Juggler, SNES si asi predal na úplnom vrchole, gratulujem, technicky vyzerá byť na dňovom, týždennom aj mesačnom grafe úplne hore. Ty si to kúpil ako akcie, alebo ako CFD? Cena totiž medzi SELL a BUY je aj 8-10 centov rozdielna. Mne by to ani nešlo predať za 1,95.
Jak nešlo? Daj limit order (SELL LMT) na 1,95 a predá sa ti to iba za 1,95 alebo lepšie. Ja som mal order na 1,97 ale bol som pritom ked to vyskočilo ku 1,95. Videl som, že nepreskočí cez to, preto som znížil požiadavku na 1,95. Viacerí tak museli urobiť...na 1,95 sa to začalo hromadiť v ponuke...a kupcov už nebolo dosť, aby skúpili od všetkých.

CFD nezvykne byť na také malé akcie. A keby aj bolo, asi to zakotuju na 1,95 ale predaj by pustili len v množstve čo sa predalo akcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa hokaido »

Objavili novu zranitelnost v Intel procesoroch https://www.bbc.com/news/technology-48278400" onclick="window.open(this.href);return false;. Zaujimave ale je, ze nevidno ziadnu reakciu na trhoch...
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hej, tiez som si vravel. Prve spravy som videl uz pred vomi dnami. Z informacii co som videl tvrdia ze fix bude zlozitejsi ako tych predoslych zranitelnosti a moze znizit vykon az o 40 percent.

Aspon si AMD moze spravit marketing okolo bezpecnosti pre Epyc-y.
AMD vydalo spravu ze AMD procesory nie su zranitelne.
Vydali na to stanovistko: https://www.amd.com/system/files/docume ... epaper.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

AMD processors are designed to not speculate into memory that is not valid in the current
virtual address memory range defined by the software defined page tables.

AMD processors are designed not to forward data to other speculative operations when
the data is not allowed to be accessed by the current processor context.

Intel to musel riadne pokaslat ked si tieto veci necheckuju..

Ono tych veci okolo AMD a Intelu sa udialo viac, len ci to sem davat alebo nie. Ze aby to zbytocne nezneprehladnovalo Martinove vlakno.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

K Intelu mám toho viac, to až cez víkend (nestíham).

Stručne: dnes je ER Nvidie, podľa Yahoo som bol na neho pripravený včera a nič :lol: Včera som tiež sledoval ER SNES, ale to je do SNES vlákna.

Edit: by ma zaujímalo, prečo Nvidia očakáva taký prepad gamingu v Q4/2019. Žeby AMD Navi? To sa mi moc nezdá. Intel grafiky budú až budúci rok.
Prílohy
nvid.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Zadaný pokyn OUT 500 AMD @ 27,85

Edit: OUT 500 AMD @ 27,85 (o 15:31, kúpené 27,80)
Zisk: 25,- USD (prakticky náklady na brokera)

Znižujem pozíciu, AMD by išlo hore, ale trhy by radi padli a nedá sa spoliehať len na Trumpovo tweetovanie.
Možno v pondelok doplním pozíciu. Dnes sa AMD drží aj kvôli opciám.

AMD ešte držím 500 @ 28,10
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin, len taka hlupa otazka. Nemala nvidia nahodou uz teraz vsledky Q1 FY20? Tj. akoze Q4 FY19 su v podstate vysledky za predosly kvartal.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Áno, máš pravdu, sú to staré výsledky. Neuvedomil som si, že je to fiškálny rok. Našiel som to tesne pred ER Nvidie, chlapík to písal v deň ER (analýzu) a použil túto tabuľku, automaticky som predpokladal, že je to aktuálny rok a ono je to o rok dozadu. Neskôr v noci som si všimol, že aktuálne výsledky sú iné a už som to nemohol editovať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 26,90

AMD držím: 1000 @ 27,50 (500 @ 28,10 + 500 @ 26,90)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Novinky v AMD teraz nie sú veľmi dôležité, aj keď toho bolo viacej, podstatné sú trhy celkovo. V pondelok bude mať AMD veľký deň na Computexe na hlavnej ploche. Lenže v piatok je early close a v pondelok trhy zavreté. Myslím si, že podstatné budú termíny uvedenia nových produktov, teda či to bude začiatok Q3, alebo až neskôr. To budú najpodstatnejšie informácie (ak budú). Podľa toho to bude buď SELL THE NEWS, alebo začiatok rastu. Závisí to samozrejme aj od trhov. Technicky sa SPY aj QQQ vyformovalo do ostrého trojuholníka a vyzerá to, že zajtra vystrelia jedným alebo druhým smerom, pravdepodobne bude prudší pohyb.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi, tak minimalne koluju nejake rumors ohladom produktov.

Jednak zevraj launch navi a noveho ryzenu ma byt Q3. Rovnako Rome. TR zatial vyzera ze nebude tento rok.
Hovori sa o nejakom rumore ze prve by mali byt dve Navi 10 karty( rtx2060 a rtx2070 perf target ). Tiez ryzen 12c/24t boost na urovni 5Ghz. Ja som naozaj vlemi zvedavy, dufam ze tie procesory budu dostatocne dobre lebo zatial sice AMD ma novy 7nm node, ale v pripade Radeon7 ten node pouzili len na to aby dorovnali konkurenciu na starsich nodoch ( a aj to nie uplny high-end ) .Toto plati aj pre Intel, ze imho ak dostanu do ruk 7nm moze sa naozaj lahko stat ze AMD roztrhaju na kusy ..

Dufam ze AMD predstavi povedzme 8 a 12c na computexe, launchnu Q3/2019, 16c si nechaju na neskor podla toho s cim pride intel a poladia frekvencie. ( nech zachovaju news feed ). A na zaklade situacie este vymyslia co s TR. Ono by bola strasna vec keby napr Apple zvolil novy TR do ich Mac Pro. To by davalo vcelku zmysel.

Martin: chystas sa urobit co si pisal naposledy, tj predavat v okoli 30 - 33 nieke pod/v okoli tej hist rezitencie? Alebo uz ratas ze ked pride vacsi pohyb hore tak by ju mohla prerazit?
No tak uvidi sa co sa udeje, ale minimalne toto AMDcko je take zaujimave na sledovanie musim povedat.
Edit: ja som medzitym este dokupil za 26,25 ale asi uz nestacim zarovnat ten pocet shares ako som povodne planoval.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Tak AMD malo historicky prvy keynote na Computexe.

Lisa oznamila nejake tie novinky zo stajne AMD
Ryzen 3000 nie komplet portfolio, Nieco o Navi + O novom chipsete x570, nieco deale s MS. Nejake dema.
Musim povedat ze Computex nesklamal, kto ma zaujem odporucam pozriet zaznam z livestreamu.
AMD ma naozaj velky buduci potencial, nebyt trade war, a 12+ rocneho bull run-u tak by to bolo skvele.

Co je dolezite minimalne dorovnali single core perf, zvysili multicore. Neoznamili 16 jadro a z toho co sa dostalo von je patrne z tam maju rezervu. Je to pekne vidno napr na Ryzen 7 3700x , 3800x a Ryzen 9 3900x

Vid:
https://www.amd.com/en/products/specifi ... 1766,11771" onclick="window.open(this.href);return false;

Som zvedavy ako a zachova Intel.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Hej bolo to dobré, AMD to dávkuje výborne, dáva novinky, no nevystrieľa sa úplne a necháva rezervu. Ale ako píšeš, uvidíme čo budú robiť trhy. Mňa strašne potešilo, že nástup Ryzenu 3000 bude 7.7., ak by sa termín posunul až na koniec septembra čo je stále tiež Q3, akcie by teraz spadli určite. Tiež Navi bude skôr. Koncom roka vraj Threadripper. Ryzen 16 core sú ES ,,sample" verzie. Som zvedavý, čo bude zajtra na trhoch. Dnes som sledoval AMD na frankfurtskej burze, išlo trochu hore, ale denné volume bolo len cca 3800 shares :lol: .

Inak, som zvedavý aj na Nvidiu, vraj predstaví niečo špeciálne a čo som gúglil tak asi to bude herná konzola.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

No to nieco "super" bola dvojica znaciek Nvidia Quadro RTX studio a Geforce RTX studio pre notebooky. Neviem co je na tom take "super". Proste min HW poziadavky na notebooky Intel CPU + Nvidia GK, 16GB RAM a 512GB storage. To info o Tegre bol akurat rumor - ten som niekde zazrel. Az teraz po Computexe si clovek naplno uvedomuje ake blbosti sa hybu v podobe rumors na nete.

Ked si zoberies napr len Ryzen 3000 a Navi.

Tak uvidime, ako v pripade zlej situacie pojde dole urcite .. Snad nespadne uplne zo skaly, este ma prist kopec novych info. E3 za 10 dni .. cize sam som zvedavy. Prave paradoxne si zacinam mysliet ze situacia na trhu jej moze pomoct k vyraznejsiemu pohybu. Vyssi short interest kvoli situacii na trhu/trade war by mohol viest zasa k SQ ( na zaklade sprav ktore sa postupne dozvedame )

Edit: novy PT
https://www.smarteranalyst.com/brief/ad ... in-a-row-2" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit2: tak ani tamto vyssie sa nakoniec nevztahuje k tomu super teaseru.Mozno nieco pripravuju na E3.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 1000 AMD @ 29,50 (kúpené priemer 27,50)
Zisk: 2000,- USD

Budem striehnuť na ďalší vstup.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 29,00 (celkovo AMD držím len toto)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD pekne rástlo. 4.6. má zase konferenciu (BAC) t.j. utorok, 10-teho na hernej výstave povie viacej k Navi, prakticky každý týždeň niečo, to by bolo za normálnych okolností na parádny rast. Ale SPY aj QQQ stratilo suport, pôjde asi buď na nižší, alebo 200 SMA, napadlo ma, že AMD takto po každej akcii vyrastie a zvyšok týždňa bude jemnejšie padať s trhom. Asi počas tohto pádu trhov udrží rastovú líniu, ale neviem či dá zajtra brejk cez 30. No ja musím byť pripravený dokúpiť.

Tá Nvidia asi len tak nekecala, to nemá vo zvyku (to skôr AMD s Vegou :lol: ). Asi to ,,niečo špeciálne" bude niečo väčšie, ak to bude konzola, môžu nastať pochybnosti úspechu AMD s PS5 (ale nemusia a asi nie), len aby sme s tým rátali. Nemusí to byť už postavené na Tegre, ale silné RTX. Uvidíme, nechcem špekulovať. Intel aj Micron dneska pekne padli.

Uvažujem, že nastal čas upgradnúť PC, takže môj Intel Sandy Bridge nahradím a asi koncom leta sa chystám si postaviť nový PC na AMD Ryzen 7 3700X. Otestujem to, keď už to toľko trejdujem :D
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

o AMD a PS5/XBOX by som nemal obavy. nVidia naskakuje neskoro do konzol(ak sa potrvdia rumors), vytvorenie celkoveho prostredia, podpory, atd je na dlhe roky. Jednie , ze by bolo ohlasene, ze v PS5/xbox bude nvidia :D, co samozrejme na 100% nebude.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 28,50
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"