bitcoin a jeho hranice

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
TomaSo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Št 06 06, 2019 3:00 pm

bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa TomaSo »

Čo si myslíte o hraniciach, na ktorých sa tento rok bitcoin zastaví? V psoledných dňoch stúpal vysoko, mnoho pseudo aj nepseudo odborníkov sa dohaduje kde by mala hranica bitcoinu tento rok byť, respektíve nebyť. Analytik zo spoločnosti thinkMarkets vraví, žeby sa mohla hladina bitcoinu tento rok vyšplhať na 60 až 100 tisícdolárov, túto infošku uviedol včera pre Fox Business. Podľa vás bude bitcoin stúpať a stúpať ako Naem vraví, alebo sa zastaví, zostagnuje, poprípade dropne hlboko dole ? Celkom trúfavé tvrdenie o tom, že sa bitcoin vyšplhá an 100tisíc, ale určite to vlastníkov tejto kryptomeny poteší, teda aj mňa :lol:
Čo vy na to ? Súhlasíte s Naeemovím tvrdením, alebo naopak sa od neho skôr odvraciate?

zdroj: kryptonovinky.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Istiach »

25k. Pekne cislo, preco nie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som ešte stále nepochopil načo je dobrá taká mena, čo jej cena takto lieta. Ako peňažná mena určite nie..hodí sa len ako špekulácia, že na zmene ceny možno zarobím. A zarobím len vtedy, keď vsadím dobre.

Ked bol BTC 3000 nikto tu nesršal optimizmom, nikto nevedel čo bude. Nepametám si nikoho, kto by zahlásil nákup s presnou cenou a s presvedčením, že bude rásť.

Jedine Martin Pillar správne doshortoval BTC a ohlásil, že zmenil názor na LONG. To je môj hrdina.

Takisto Airmike napísal, že pod 3000 by nemal ísť, lebo niekto velký skúpi celý trh..takže videl dobrý risk/reward držania na long. To bol fundovaný názor o ktorý sa dalo investične oprieť.

A co dál? Tí čo majú zisk, že naozaj nakúpili nízko, tí sa budú teraz triasť, že to znova padne?
Kopa ľudí to zažilo. Nakúpili vysoko a potom bud predali v strate , alebo to prežili a teraz nevedia čo ďalej.

Škoda, že tu nemáme také štatistiky, aké sú povinní dávať CFD brokeri: koľko % ľudí u nich prerába. Hned by sme videli, či BTC má špekulatívny význam ( ked už nevidím žiadny platobný ).

Som zvedavý, či sa na BTC trhu podarí to, čo na akciovom trhu. Že sa bude dať BTC na základe niečoho ohodnotiť a predvídať nejaký pohyb, či targety. Tie výstrely, že musí ísť na 100 000 sme počuli už v 2017 a potom spľasla bublina...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Istiach »

Mna osobne to bavi tradovat a pride mi fascinujuce ako to vplyva na urcitu cast internetovej populacie. Je to zaujimave sledovat. Vznika okolo toho kopec roznych materialov. Od roznych serioznych vedeckych vyskumov, cez animovane serialy, reditovu komunitu az po plno scamov.

Ako som uz naznacil inde. Ja osobne vidim 3 moznosti.

1 - zanikne to
2 - nic extra sa nestane a bude si to zit marginalnym zivotom mimo mainstreamu
3 - stane sa z toho "digitalne zlato"

prave koli tej tretej moznosti by som chcel mat 1-2 btc v zalohe. To vsak samozrejme neznamena, ze sa to oplati kupit za akukolvek cenu.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Istiach »

Este by som dodal ze bitcoin nieje zakladna jednotka. V blockchaine je zakladna jednotka satoshi tj 0.00000001 BTC. Cize ak by bol btc za tych legendarnych 100 000, tak si vies za to stale kupit kavu, len to budes kupovat za satoshi. ( odhliadnuc od inych problemov :D )
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ja to vidim takto:

1. Nemôže to byť bublina, ak to nie je na all-time high. Zároveň to nemôže byť bublina, ak už 3 alebo 4x dokázal bitcoin narásť naspäť po 90% poklese. (tzn. nebudú to tulipány, ktoré padli a boli vybevené, ale skôr to bude niečo ako internetové akcie).
2. AMZN, AAPL, NFLX atď. tiež padli o 90%, ale vstali a išli ďalej a rástli logaritmicky. Dialo sa to v inom časovom horizonte, ale to tiež nie je problém, lebo teraz sa tiež všetko deje rýchlejšie. Sme skrátka inde.
3. Keďže Bitcoin rastie logaritmicky (s občasnými 90% poklesmi) a logaritmicky rastie aj Hash rate jeho siete tak ho žiadna iná crzpto mena nemôže nikdy dobehnúť. Ak bude rásť hash rate a teda sieť bude nezničiteľná nehacknuteľná atď. bude rásť aj cena, ak bude rásť cena bude rásť aj hash rate.
4. Bitcoin je reálne riešenie pre krajiny ako KĽDR, Venezuela, Irán, Bielorusko už teraz. Ttrumpove sankcie iba podporujú jeho adaptáciu v krajinách s vysokou infláciou. Zároveň je to aj riešenie pre centrálne banky týchto krajín, odrezané od tvrdej meny.
Tento posledný nárast súvisí s očakávaním inflácie, keďže Draghi chce znižovať sadzby a Trump chce odstrániť Powella, lebo nerobí to isté čo Draghi. Ak príde k nárastu inflácie na celom svete ako bolo v 70-tych rokoch, Bitcoin sa asi presadí natrvalo všade.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa jan »

Problem je v pouziti. Posledne roky maju kryptomeny obrovsku pozornost, dostatok penazi a napriek tomu nespravili ziadnu pouzitelnu aplikaciu.

2. So spominanymi firmami nemaju kryptomeny spolocne vobec nic. Tie firmy totizto maju ziadane produkty, najcastejsie najziadanejsie vo svojom trhovom segmente. Stabilne generuju zisky, zamestnavaju ludi ...

4. Pokial kryptomeny nie su pouzivane v rozvinutych krajinach, tak infrastruktura chudobnych krajin prilis nenahrava ich pouzivaniu prave tam.
Jeden chudobny stat s hyperinflaciou neznamena vo svetovom meradle prakticky ziaden vyznamnejsi dopyt.
TomaSo
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Št 06 06, 2019 3:00 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa TomaSo »

1 no,napriklad teraz prisla na "trh" Libra, ktora vyzera dost slubne. Predpoklada sa, ze by mohla pokorit aj komercne banky. Chcu ju spristupnit ludom a vytvorit na jej "uskladnenie" aplikaciu v mobile. Ludia budu mat k nej pristup a budu si ju moct posielat. Tu sa povrava to, ze je dost mozne, ze vdaka tomuto mozno ukonci svoju karieru Paypal. Donald Trump sa boji, zeby to mohlo ohrozit ekonomiku v jeho krajine a ma v zaujme obmedzit bitcoin /Libru (aj derivaty) legislativne. Japonsko naopak, berie Libru vazne a bude diskutovat o tom, aky dopad to bude mat na ich bankovnictvo. Source. Kazdopadne, ked buduci rok vojde Libra do obehu, budem mat zaujem si ju zaobstarat. Kto este na nu ma zalusk?

2 Na jednej strane suhlasim s nazorom, ze bitcoin je mena, ktorej hodnota sa neustale meni, ale na druhej strane to ma vvysoky potencial a som zvedavy kde sa zastavi.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Istiach »

Libra a btc je nieco uplne ine. To len tak pomimo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tango napísal: Št 17 12, 2020 8:59 am Target je OK, Bitcoin poroste dál, má to silně bullish fundamenty poslední měsíce, 50k dáme do léta 2021...
To by som rád vedel od Teba, alebo Martina Pillara aké fundamenty sú u BTC.
Som síce sedliak a z matematiky som mal vždy trojku..ale nejak po lopate by ste mi to mohli vysvetliť. Chápem Visa, american Express, PayPal, Square, že zakomponovali BTC do biznisu...ale nejde mi do hlavy, že v poslednom čase do bitcoinu investujú poisťovne, dôchodkové fondy a iné inštitúcie. Plne rozumiem retailu a špekulatívnym investorom...ale to, že inštitúcie doteraz spali a zrazu nakupujú na all time high ma šokuje ..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Fundamenty v podobe nejake "valuace budouciho cashflow" ala Buffett ci "ferove hodnoty" ala Graham u Bitcoinu samozrejme neni.

Ale to neni ani u zlata a u mnoha IPOs - podstatou zlata neni prumyslove vyuziti nebo jeho fundamentalni uzitecnost, ale podstatou zlata je proste "HODL", pricemz zlate sperky jsou akorat zvlastni verzi tohoto HODLu. IPOs sice mohou mit nejake trzby, ale kdyz si vypoctes, jake stonasobky vychazeji a jak moc rychle by muselo treba Snowflake rust, tak dojdes k tomu, ze ta firma na fundamenty defakto horsi nez Bitcoin.

K tomuto muzes pro letosni rok pridat manii v podobe SPACs (special purpose acquisition company), ktere se nedaji nikam ocenit a presto letos vybraly miliardy dolaru na dobre slovo (verte nam, mozna neco koupime a mozna to bude dobra koupe - nebo ne).

A abych odpovedel na dotaz - proc do toho instituce a firmy davaji penize a nejspise budou pokracovat? Nektere firmy se skutecne neboji rizika a proste do toho sly, napriklad Microstrategy, Square, MassMutual - proste zakladatel/CEO je schopny prosadit, ze je dobry napad hotovost na uctu prevest do Bitcoinu radeji nez si koupit treba desetilety US dluhopis.

Proc Bitcoin kupuji instituce, banky a fondy je trochu slozitejsi - ale vznikly nastroje diky kterym muzou mit na Bitcoinu v podstate bezrizikovy zisk 30 % rocne a to jinde nesezenou. Konkretne napriklad GBTC je dostupny temto institucionalnim investorum, funguje jako custody a umi jim vydat ETN, ktere mohou prodat po sestimesicnim obdobi - uplyne 6 mesicu a oni ho prodaji retailu, zaroven na tomto instrumentu existuje premium vuci skutecne cene Bitcoinu. Takze co muze udelat jakakoliv instituce, ktera ma primy pristup k GBTC? Uplne jednoduse koupi GBTC, na druhe strane se ve stejne vysi opacnym smerem zahedguje pomoci futures, pocka 6 mesicu, za 6 mesicu proda a shrabne bezrizikove premium. Vlastne vubec nedava smysl investovat do cehokoliv jineho, natoz nejakych americkych dluhopisu nebo S&P500. A co je na tom nejlepsi? No cim vetsi cena Bitcoinu, tim vetsi premium bude na GBTC a cim vetsi premium, tim vetsi bude cena BTC.

Doporucuju k precteni: https://adventuresincapitalism.com/2020 ... -continue/
Before George Soros focused on destroying American society, he was a remarkably successful investor. His theory of reflexivity asserts that prices do in fact influence the fundamentals and that this newly influenced set of fundamentals then proceeds to change expectations, thus influencing prices; the process continues in a self-reinforcing pattern. In the case of Bitcoin, GBTC is the transmission mechanism for this reflexivity and once you understand how this game works, you’ll realize that Bitcoin is going much higher before it collapses.

What is GBTC? It is a vehicle that issues new shares daily in exchange for cash or Bitcoins. The shares are issued at the Net Asset Value (NAV), but with the unique wrinkle that they cannot be sold for 6 months. GBTC does not sell Bitcoin except to pay management fees and there is no mechanism in place for it to ever sell Bitcoin like a typical ETF. Think of GBTC as Pac-Man. The coins go in, but do not go out.

Now, here’s what makes GBTC special; GBTC currently trades at a 26% premium to NAV and has traded at a 18.7% average premium for the past year. Why does it trade at such a wide premium? That’s easy to understand; a lot of people are lazy and they want Bitcoin exposure but don’t want to open a new account and figure out how a wallet works. Others want exposure to Bitcoin, but are restricted from opening new accounts to own it directly—remember, as an institutional investor, you deal with compliance, custodians and auditors. As a result, for a whole bunch of investors there are only two choices; Bitcoin futures or GBTC. Given the roll cost in futures, the only real option is GBTC. As a result, investors keep bidding up GBTC. While you may laugh at people paying a 26% spread to NAV, in a bull market, such spread could easily increase dramatically beyond that, as it has in the past.

However, that spread to NAV is what makes this all reflexive. I’ve already shown why people continue to plow into GBTC despite it trading at a wide premium to NAV. Now let’s talk about why this is reflexive and how funds are making a fortune off of this. Any time there’s a spread, someone in finance will try and monetize it. When the spread is 26% wide and liquid to the tune of hundreds of millions per week, you can bet the biggest guys in finance are all over it. What’s the trade? You buy GBTC in the daily offering and short free-trading GBTC. Six months later, it all nets out and you are left with your profits. Of course, you take on a multitude of operational risks like securing term borrow and balance sheet risk if the spread blows out, but the pros know how to handle that. You can recycle your capital twice a year and on an unlevered basis, even after paying borrow fees, you’re making north of 40% a year (FYI—I left out a few other steps and a bunch of legal wrinkles to overcome).
Bitcoin zadnou hranici nema, stejne tak jako asi nebude mit hranici postupna ztrata hodnoty dolaru a jeho pozice jako rezervni meny.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zakňaktel napísal: Št 17 12, 2020 8:21 pm

Proc Bitcoin kupuji instituce, banky a fondy je trochu slozitejsi - ale vznikly nastroje diky kterym muzou mit na Bitcoinu v podstate bezrizikovy zisk 30 % rocne a to jinde nesezenou. Konkretne napriklad GBTC je dostupny temto institucionalnim investorum, funguje jako custody a umi jim vydat ETN, ktere mohou prodat po sestimesicnim obdobi - uplyne 6 mesicu a oni ho prodaji retailu, zaroven na tomto instrumentu existuje premium vuci skutecne cene Bitcoinu. Takze co muze udelat jakakoliv instituce, ktera ma primy pristup k GBTC? Uplne jednoduse koupi GBTC, na druhe strane se ve stejne vysi opacnym smerem zahedguje pomoci futures, pocka 6 mesicu, za 6 mesicu proda a shrabne bezrizikove premium. Vlastne vubec nedava smysl investovat do cehokoliv jineho, natoz nejakych americkych dluhopisu nebo S&P500. A co je na tom nejlepsi? No cim vetsi cena Bitcoinu, tim vetsi premium bude na GBTC a cim vetsi premium, tim vetsi bude cena BTC.

Doporucuju k precteni: https://adventuresincapitalism.com/2020 ... -continue/


Bitcoin zadnou hranici nema, stejne tak jako asi nebude mit hranici postupna ztrata hodnoty dolaru a jeho pozice jako rezervni meny.
Dík za príspevok a linku.

To je to čo prednedávnom dal do môjho vlákna Tilbur:

Tilbur napísal: Št 19 11, 2020 9:13 am Cauko Juggler,

objavila sa jedna celkom pekna prilezitost. Pisem to tu verejne, ak by mal niekto napad ako to zahrat.
Je jeden "fond", ktory sa obchoduje na pink sheets. ma ticker GBTC. Tvaria sa tak, ze drzia bitcoiny. Ale struktura je velmi neprehladna a fees prilis vysoke. Otvaraju sa opat noznicky medzi cenou podkladu a NAV. Oplatilo by sa spravit parovy obchod. Shortnut GBTC a kupit bitcoiny.

Kde je problem:
GBTC ma urok za pozicanie 14% p.a.. Vcera to bolo este len 7%. Vacsi problem je ten, ze nie su v IB akcie na pozicanie short. Da sa short rezervovat a ak bude mat IB protistranu, tak to pre teba shortne. Len nevies, kedy to bude. Ak nahodou ten, co vytvara protistranu preda, tak IB na konci obchodneho dna short zavrie.

Problem s pozicanim sa zvykne stratit, ked cena aktiva klesne. Jeden den poklesu a akcie budu na pozicanie. Potom by stalo za to sledovat, ci je rozdiel medz NAV a cenou stale vysoky.

Ja neviem spravit taky parovy obchod. Viem, ze sa niekedy obchodovali futures na bitcoin, ale sa mi zda, ze je to uz minulost.
Mozno by stalo za to porovnat cenu nejakych europskych fondov, kde sa da kupit BTC, alebo ineho brokera, cez ktoreho sa bitcoiny daju kupovat na long.

Dajte vediet, ci Vas nieco napadlo.


Vtedy som mu odpísal:
JUGGLER napísal: Št 19 11, 2020 1:47 pm
NAV má 17 a cena 19,64. To sa mi nevidí ako lukratívna odchýlka. Predtým som ju pozoroval a bola vždy nadhodnotená.
Bitcoin sa dá trejdovať cez futures: ticker pre IB je BRR
Teraz je situácia zaujímavejšia. NAV je 19,21 a cena GBTC je 28,25 ...to je rozdiel +47%.

Ty vravíš, že inštitúcia kúpi GBTC a shortne BRR.
Short futures sa mi páči: cena futures nemôže rovnomerne stúpať s BTC, lebo by tam malo byť contango. Teraz zhruba 6% MAY voči DEC.
Podľa toho čo si dal cena GBTC by mala ísť stále vyššie nad NAV.

Hmm. My s Tilburom sme mysleli kúpiť futures na long a shortnúť GBTC. Sú tam však vysoké úroky.

Nečítal som tú linku, ale to fakt cena GBTC nepadne ku NAV? V takom prípade by sme na tom obchode prerobili a ešte aj zaplatili úroky..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,You buy GBTC in the daily offering and short free-trading GBTC.,,


Už som to pochopil. Inštitúcie majú možnosť nakupovať GBTC za cenu NAV a predávať za realnu cenu ...teraz o 47% drahšie .
Musia držať 6 mesiacov..takže otočia 2 x ročne a majú takmer +100%p.a. mínus náklady...

..čiže takto inkasujú peniaze hlúpeho retailu, ktorý to nakupuje drahšie

P.S. Ja som tiež chcel voľakedy kúpiť GBTC na long...ale práve to ma odradilo, že cena bola vždy nad NAV

toto dáva logiku..: once you understand how this game works, you’ll realize that Bitcoin is going much higher before it collapses.


....keď pochopíte, ako táto hra funguje, uvedomíte si, že bitcoin pôjde oveľa vyššie, než sa zrúti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Mne sa zda Btc zaujimava, dokonca skvela myslienka, ale vidim v tom aj rizika:
1/ burzy kde sa s nimi obchoduje su do akej miery regulovane? vieme ze boli pripady ked prislo k zneuzitiu penazi na nich.
2/Btc je z principu deflacna mena, nemoze to byt do buducna problem? /su ekonomicke myslienkove prudy ktore to ako problem nevidia a ine ano/
3/Btc bude urcite na cene rast aj nadalej
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Rado »

Trumpeta1978 napísal: Pi 18 12, 2020 7:44 am 3/Btc bude urcite na cene rast aj nadalej
Tak na čo čakáš?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado napísal: Pi 18 12, 2020 9:11 am Tak na čo čakáš?
z ideoveho hladiska Btc velmi fandim a uprimne si myslim ze na cene bude rast.
Prečo teda nenakupim? Ako som už napisal, nielen z mojho pohladu su burzy kde sa obchoduje s kryptomenami nedostatocne doveryhodne, je tam znacna moznost fraudu
a pod. A toto riziko nepodstupim, peniaze s ktorymi pracujem na burze z akciami mi z neba na hlavu nespadli, musel som si ich tvrdo zarobit, nemozem si dovolit taky velky risk.
Asi pre dvoma rokmi som mal urcitu sumu v Btc a tam som zazil napr situaciu, ked mi Btc externa penazenka niekolko dni ukazovala ze je prazdna pritom tam mala byt urcita nie mala suma. Potom sa tam financie zrazu zjavili a doteraz neviem co sa dialo.
Proste bezpecnost tohto je z mojho pohladu nedostatocna.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Rado »

Nemusíš obchodovať priamo ty. Mne syn trieska o hlavu, že v apríli chcel investovať a ja som ho zastavil...a dobre som urobil. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

JUGGLER napísal: St 26 06, 2019 11:45 pm Som zvedavý, či sa na BTC trhu podarí to, čo na akciovom trhu. Že sa bude dať BTC na základe niečoho ohodnotiť a predvídať nejaký pohyb, či targety.
Sorry že reagujem na starý post ale toto je strašná blbosť. Podla teba traderi veštia z gule ? Bitcoin ma 100x krajšie grafy ako akcie alebo forex pretože fundamentalny aspkekt v grafe tvorí asi tak 10% zvyšok je čistá TA a kto tvrdí opak tak preto lebo mu to čitanie grafu velmi nejde. Teraz samozrejme budem počuvat aky to je nezmysel ale obchody triafam s presnostou par dolarov a na niektorych altcoinoch dokonca par centov pred tym ako sa cena otočí. Neraz mam na najvacšej kryptoburze (binance futures) limit order vyplený ako posledný lebo mi vyplnia 90% a hned niekto velký cenu marketom vyženie do protismeru par %. Tym sa teraz nechvalim len vyvraciam prispevky typu vyššie. 5% na BTC a 10% na altcoine predpovieš uplne pohodlne. Suhlasim s tym že robit predikcie na rok dopredu je maximalna hlupost
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

Ale aby som len netrepal par trejdov zverejnujem v jednej skupine, nezverejnujem čo a prečo iba rovno ceny na čistom grafe. Nič z tych kresieb čo vidite na grafoch nepouživam ked určujem entry, vačinou sa formacie formuju až ked mam otvoreny trejd

Moj posledny trejd na bitcoine, cena vyskočila 19500, nastavil som v tom momente limit order na 18985 a o 2 dni som bol vyplnený s tým že cena padla na 18960 a nasledne spravila +25% a nove ATH. Ja som zatvaral na +7% lebo nemam balls držať obchody dlhsie hlavne pri novom ATH hrozia divoke akcie. Pozeral som na 23800. TOP je zatial 23880 čiže trafil by som tento trejd tiež ale zo zasady teraz neshortujem

https://imgur.com/ShCNqjU

tu je predpoved z Augusta na 3 mesiace dopredu:

https://imgur.com/XeaSXiI

toto je akcia kedy sa BTC po 3och rokoch dostal nad 19k bral som tam 4.88%. Že sa to tak stalo mozete dohladat na grafe

https://imgur.com/0VZSPvO

Rýchly 2% skalp, cena padla 3usd pod moj limit order nasledne okolo 200UP

https://imgur.com/undefined


Toto všetko je cca posledny mesiac na bitcoine, ktory som takmer vobec neobchodoval, Altcoiny su ovela lepšia divočina akurat nižšia likvidita a mam problem s vyplnaním velkych orderov ak svietim v orderbooku ako limit, často krat som o par centov frontrunnovaný a musim použivať drahší stop market
Naposledy upravil/-a wolf25 v Pi 18 12, 2020 12:37 pm, upravené celkom 1 krát.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal: Pi 18 12, 2020 1:18 am

Už som to pochopil. Inštitúcie majú možnosť nakupovať GBTC za cenu NAV a predávať za realnu cenu ...teraz o 47% drahšie .
Musia držať 6 mesiacov..takže otočia 2 x ročne a majú takmer +100%p.a. mínus náklady...

Klasické ETF obchodvané na burzách majú svojich market makerov. Správca ETF (Vanguard, Blackrock) s nimi podpíše zmluvu, vyemituje im na požiadanie nejaký počet kusov a oni potom robia market-making a flow trading na danej burze. Tj majú exkluzitvitu na daný trh. Prirodzene sa market-maker hedžuje cez deriváty, ak je long na danom ETF. Ak mu dojdu kusy ETF, tak si nechá doemitovať ďalšie kusy od správcu atď.

Na tomto GBTC, keďže je to OTC tak to nemá klasických market-makerov ale každý inšitutcionálny investor (za určitých okolností aj fyzická osoba - je to vyšpecifikované v prospekte) môže požiadať správcu (Grayscale) o vyemitovanie daného počtu kusov ETN (myslím min je 50000 USD, je to v prospekte). Musí to však držať najmenej 6 mesiacov a potom to môže na OTC predať hocikomu.

Ak je long GBTC za NAV a je tam 47% premium proti NAV tak idem logicky short futures na BTC a čakám, že sa premium udrží. Po 6 mesiacoch kupim futures a nasypem GBTC do retailu (neviem ake bude premium). Ale počas toho obdobia požičiavam shorterom kusy za možno aj 50% p.a.


Pekný produkt!
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Adammd »

Jediny "problem" je prelomenie bezpecnosti. Ze bude 3. sv vojna a vyhladi sa 99% populacie je ale vacsia istota....
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Prešlo pár rokov, a bitcoin sa ukázal ako neschopný konkurovať už zavedeným platobným systémom, taktiež BTC nedokáže v praktickosti konkurovať napr. visa . Nepraktičnosť bitcoinu je v konfirmáciách, poplatkoch za transakcie,v bezpečnosti peňaženiek (aj hardwarových), v bezpečnosti krypto búrz.
Toto uz davno neni pravda xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Stahni si lightning penezenku - napriklad BlueWallet - posli na ni mensi castku a muzes velice snadno pouzivat. S nulovymi poplatky, lepsi, rychlejsi a privatnejsi nez VISA/Mastercard ci SWIFT prevody.
Oproti BTC už existujú technologicky lepšie kryptomeny, ovšem BTC ťaží z toho že bol prvý.
Ano, stejne tak mozna byl Betamax lepsi nez videokazety, stejne tak by mozna bylo lepsi jine rozvrzeni klavesnic nez QWERTY. Stejne tak by bylo evolucne a technologicky lepsi kdyby lidem nerostly vousy, zuby moudrosti a slepa streva. Ale tyto veci evolucne vznikly a uz se uchytily, svym uchycenim a svoji existenci v podstate potvrzuji svoji silu - pokud uz existuji x let, je vysoce pravdepodobne, ze budou existovat i 2x let.

Je pro to i termin https://en.wikipedia.org/wiki/Lindy_effect - napriklad recept na Coca Colu je vlastne hrozne jednoduchy ale v tom je jeho sila. Na zacatku se do ni pridaval kokain, ale recept byl pro jistotu zjednodusen. Kdyby vynalezce experimentoval a pridaval vsechno mozne od dalsich drog pres nove a nove bylinky, pravdepodobne by Coca Cola uz zanikla nebo by byla zakazana. Ale ona byla prvni a dela jednu vec a tu dela extremne dobre - a diky tomu porad existuje.
Najväčší problém bitcoinu ale vidím v 2 veciach: bezpečnosti a v ohrození bitcoinu od mocných tohoto sveta, od vlád a centrálnych bánk. Inak povedané, ak by akákoľvek nezávislá krypto mena mala ohroziť fungovanie a dane najmocnejších štátov sveta, príde zásah. A to veľmi tvrdo. Momentálne ani dolár, ani euro nie sú ohrozené. Ak by k tomu ale malo prísť, treba si dať dole ružové okuliare. Bitcoinu v súčasnej podobe ako funguje zostáva jediné, byť digitálnym zlatom, slúžiacim na diverzifikáciu.
Pokud sel Bitcoin zarazit, tak teoreticky priblizne v dobe, kdy probehla razie na Silk Road a americani poslali provozovatele na dvojnasobne dozivoti do vezeni. Ted Bitcoin nevlastni jenom provozovatele online kasin, porna a prodejci drog jako v zacatcich, ale i verejne obchodovatelne firmy, fondy, lide v hyperinflacnich zemich a dalsi. Ano, da se zakazat vlastnictvi zlata, da se naridit treba noseni rousek v lese nebo zakaz kopirovani filmu, ale kazdy zakon je jen tak silny, jak moc je vymahatelny. A nemuzes mi nijak zabranit v tom, abych si svuj majetek prevedl na krypto, dal na hardwarovou penezenku a odcestoval treba pres pulku sveta. Ano, asi nepojedu zrovna do USA, ty jsou ve vymahani svych zajmu a zajmu dolaru velice agresivni, ale existuji i jine zeme.
Tu nastáva daľší problém, vývoj počítačov a vedy. Už teraz sú k dispozícii analýzy, ako fungovanie krypto ohrozia kvantové počítače. V momente, ak by bola dostupná technológia, ktorá by prelomila bezpečnosť krypto mien, tak sa celý trh krypto zosype. Zástancovia krypto argumentujú, že v tejto dobe aj vylepšenia a samotné krypto meny budú na vyššej úrovni. Pre mňa ako investora stačí fakt, že daný scenár je možný.
V tom pripade by te asi melo znepokojovat i to, ze nejaky takovy TEORETICKY kvantovy pocitac by mnohem vice ohrozil bankovni systemy, SSL komunikaci, hashovani a sifrovani obecne - tedy tvuj primarni problem nebude ze bitcoinove siti enormne naroste difficulty - ta se jednak sama automaticky upravuje a druhak se da zmenit hashovaci algoritmus na "quantum-proof". Tvuj primarni problem spise bude, ze v takove situaci se nekdo dozvi tvoje hesla, tvoji historickou komunikaci, dostane se na tvoje ucty a profily. Jakmile si tohle poresis, tak se muzes podivat na kryptomeny a zjistit, ze porad budou fungovat dale.
Raz ale príde pád, či sa to niekomu páči alebo nie. Skutočná vnútorná hodnota bitcoinu = 0 . Cenu bitcoinu tvorí len viera ovečiek, špekulácie väčších hráčov a hra na nezávislosť bitcoinu. Mimochodom, aká nezávislosť?? Kedže celú sieť kontroluje pár hráčov,mineri a najväčší držitelia bitcoinov sú schopní (ak by chceli) ovplyvniť ceny na burzách.
Koncept vnitrni hodnoty daval smysl mozna v minulem stoleti, nekdy pred Keynesem nebo mozna jen pred dvemi stoletimi za doby Adama Smithe. Vnitrni hodnota bankovek je jen takova, jaka je duvera v jejich uzitecnost. Tedy pokud stat bude ztracet svuj vliv, skutecna vnitrni hodnota fiat penez je take nula a cenu fiat penez tvori jen vira ovecek (danovych poplatniku). Nejvetsi drzitele jsou schopni ovlivnit cenu a Bitcoin znicit - ale proc by to meli chtit? Nemaji zadny duvod neco takoveho delat pro propady cen a i manipulace trhu jednim cinskym tezarem je tezsi a tezsi prave tim, jak do Bitcoinu vstupuji i ruzne instituce. Bitcoinova cena je hodne volatilni ale ne kvuli nejake imaginarni velrybe, ktera chce vyvolavat propady - takova motivace vubec dlouhodobe neexistuje.

Stejne tak si muzu predstavit treba Elona Muska a jeho 170 milionu akcii Tesly, ktere vytvari majetek cca 112 miliard dolaru. Pokud by se rozhodl a vsechny svoje akcie vrhnul na burzu, tak tim zlikviduje hodnotu svoji firmy a dost mozna kvuli pondelnimu zacleneni do S&P500 zpusobi i obrovsky propad celeho americkeho akcioveho trhu. Ale bude to nekdo delat? Ne, a u Bitcoinu je to to same, akorat v pripade akcii se spise da mluvi o "proof of stake" a v pripade bitcoinu o "proof of work".
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zakňaktel

vidiet že sa v problematike vyznáš, mohol si uviest aky mas na nazor na tieto dve otazky?

1/Btc je z principu deflacna mena, bude to z dlhodobeho hladiska pre nu problem?
2/nezostane btc vlastne tak ako doteraz iba "elektronickym zlatom" ? /myslim ze toto tu uz niekto spominal/ a tym padom sa nikdy nestane skutocne masovo pouzivanou menou?
Pretoze logicky, ak si mozem kupit tovary a sluzby za fiat, tak nedava zmysel platit za ne Btc ktory je deflacny a tym padom bude voci fiat z dlhodobeho hladiska bude stale na cene iba rast.

Takze za mna ako investicia/uchovavatel hodnoty teoreticky ano, ale ako aktivna mena nie. /ak neberiem do uvahy obchody v čiernej zóne- ale to bude vzdy marginalia- a z hladiska pomerne nizkej anonymity btc v podstate aj nevhodna/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

george1

podla mna Btc nie je ani nebude pre stat nikdy vyznamnou hrozbou. Preco? pretoze kazda fyzicka ci pravnicka osoba je povinna odvadzat zo svojich prijmov dane v statnej mene. Vsetko sa da vysledovat z uctovnictva firiem a aj ten Btc sa zasiela a prijima cez normalne bankove ucty kde banka archivuje historiu vsetkych transakcii zo zakona myslim minimalne 10rokov. Takze financna policia si dokaze vsetko preverit a nasledne ziadat od majitela uctu vysvetlenie. Banky su uz dnes povinne hlasit podozrive vyssie ciastky resp nestandardne transakcie na uctoch. Vsetko je sledovane, takze stat nema ziaden dovod preco by mal elektronicke meny zakazovat. Obycajny cash vo Fiat je neporovnatelne anonymnejsi ako elektronicke meny.
Najvacsi problem u Btc je asi v tom, ze nie je mozna reklamacia vykonaneho prevodu. Takze ak niekto zaplati za nieco Btc a druha strana bude tvrdit ze platbu neobdrzala, tak smola. U Fiat bankovnictva sa da reklamovat aj prevod ktory uz bol pripisany na bankový účet prijimatela- ide o uplne inu uroven transparentnosti.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa hokaido »

george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pm V tomto bode silné štáty zasiahnu, o tom nie je najmenších pochýb. Jednoducho vyhlásia akékoľvek platby cez krypto za nelegálne a dajú na to trestné sadzby. Bez problémov môžu vyhlásiť aj akékoľvek držanie krypto meny za nelegálne a trestne stíhateľné. Na ich územiach bude zakázané fungovanie krypto búrz. Obchodník, ktorý si dovolí prijať krypto menu bude finančne aj trestne zlikvidovaný,,atd,, Možnosti štátu sú v tomto neobmedzené.
Suhlasim, ze krypto bude "ignorovane" len do doby kym, nezacne ohrozovat narodne meny. Pekne to bolo vidno, ked grilovali Zuckerberga, ked sa snazil obhajit Libra coin.
Staci ked staty vyhlasia, ze krypto je primarne pouzivane zlocincami, ale nemusilo by byt vyslovene nelegalne ho vlastnit. Staci ked svojimi mechanizmami zablokuju prevody na ucty krypto burz a bude vymalovane. V zapadnom svete sa k peniazom v krypte nedostaneme. Nemam pochybnosti, ze regolatori su dost kreativny.

Nie vsetko musi davat zmysel: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare ... itit-inych
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: vďaka za výborné príspevky ! Dlho sme tu nemali takú dobrú diskusiu!. Veľmi cenné info o kryptomenách, aspoň pre mňa.
Dúfam, že príde aj Airmike...to by mohla byť pre neho prínosná a zmysluplná výmena názorov, ktorá tu začala chýbať.

Áno, štáty (nielen tie Spojené :wink: ) chcú mať všetko pod kontrolou. Pri súčasnom zadĺžovaní niet inej cesty ako financovať štátny rozpočet. Američania po kríze 2008 túto kontrolu majstrovky vymysleli.. nielen pre seba, ale rovno ju globalizovali. Profitujú z toho všetky vlády, takže raz nebude úniku... Pozrite sa ako dopadli nekontrolované offshore územia alebo Swiss...To že existuje ešte nejaký tretí svet nie je cesta.

Veľký problém vidím v tom, že do crypta odteká kapitál. Veď kapitál je to, čo ženie ekonomiku dopredu. Pozrite sa aký vplyv majú na ceny akcií peniaze millenials...Retail to je sila. Retail je spotreba. Je dobre, keď peniaze idú do akcií, do dlhopisov, do komodít, do spotreby, hocikde inde. Ale nejaký veľký odliv do virtuálnej meny, ktorá nepatrí nikomu?..to mi nedáva zmysel. Raz to možno naruší biznis... Zatiaľ nejde o veľké čiastky, ale keď to presiahne dajme tomu 1T, už to môže byť nebezpečné ...nielen z hľadiska odlivu kapitálu, aj z hľadiska možných strát..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ne 20 12, 2020 2:03 am Ale nejaký veľký odliv do virtuálnej meny, ktorá nepatrí nikomu?..to mi nedáva zmysel. Raz to možno naruší biznis... Zatiaľ nejde o veľké čiastky, ale keď to presiahne dajme tomu 1T, už to môže byť nebezpečné ...nielen z hľadiska odlivu kapitálu, aj z hľadiska možných strát..
Mne roky vrta v hlave, ako je možné, že peňažný agregat M2(cash a krátkodobe vklady) sa každých 10 rokov zdvojnasobuje, HDP rastie podstatne menej a predsa tu nevzniká vyššia inflácia. Prečo ľudia tie peniaze uložené v M2 proste neminú za spotrebný tovar, nezvýššia si životnú úroveň a tým nerozbehnú infláciu?
Môj terajší názor: Prebytočné peniaze tečú do nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a najnovšie Bitcoinu. Preto tu nemáme vyššiu spotrebnú inflaciu, ale máme vysoký rast cien nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a Bitcoinu.
Myslím, že bežným ľuďom by viac vyhovovalo, ak by sa peniaze ukladali do Bitcoinu a zlata namiesto do nehnuteľnosti. Lebo Bitcoin a zlato k životu bežný človek nepotrebuje, tak nech kľudne ich cena vzrastie aj 100 násobne. Horšie je, že peniaze tečú hlavne do nehnuteľnosti a preto ceny nehnuteľnosti sú už tak vysoké, že mladé rodiny majú problém...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo

ludia ktorí maju volny cash maju zvacsa pokryte svoje osobne potreby. Nepotrebuju dalsie auto, piaty televizor ani tri ajfony sucasne, taktiez nemozu chodit na dlhsiu dovolenku viac ako povedzme 2x do roka. Preto volny cash davaju do aktív- akcii, nehnutelnosti a pod.
Rast cien nehnutelnosti je ale u nas primarne sposobeny nepruznou statnou legislativou a byrokraciou, ktora vyrazne spomaluje vystavbu novych bytov/domov, pretoze na vsetky povolenia sa caka dlhe roky.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Adammd »

safe_word.png
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Trumpeta1978 napísal: So 19 12, 2020 12:59 pm 1/Btc je z principu deflacna mena, bude to z dlhodobeho hladiska pre nu problem?
2/nezostane btc vlastne tak ako doteraz iba "elektronickym zlatom" ? /myslim ze toto tu uz niekto spominal/ a tym padom sa nikdy nestane skutocne masovo pouzivanou menou?
Pretoze logicky, ak si mozem kupit tovary a sluzby za fiat, tak nedava zmysel platit za ne Btc ktory je deflacny a tym padom bude voci fiat z dlhodobeho hladiska bude stale na cene iba rast.

Takze za mna ako investicia/uchovavatel hodnoty teoreticky ano, ale ako aktivna mena nie. /ak neberiem do uvahy obchody v čiernej zóne- ale to bude vzdy marginalia- a z hladiska pomerne nizkej anonymity btc v podstate aj nevhodna/
Netroufam si tvrdit, jestli je BTC inflacni nebo deflacni mena. Ciste z definice je mirne inflacni - nove jednotky stale vznikaji, i kdyz uz velice pomalu a nove jednotky vuci dostupnym zasobam (stock to flow) jsou ted priblizne srovnatelne se zlatem. Po dalsim puleni bude inflace nizsi nez u zlata.

Puvodnim cilem mozna bylo mit decentralizovanou digitalni menu - ostatne presne tak je to napsane a definovane i ve whitepaperu z toho roku 2009. Ale jak uz to tak byva, clovek mini a pan Buh meni. :P Z puvodne zamyslene digitalni hotovosti se stalo digitalni zlato? No proc ne, viagra byla taky puvodne vyrobena jako lek na vysoky krevni tlak, az se najednou zjistilo, ze se mnohem vic hodi na neco jineho.

george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pm Práve preto je tu otvorená otázka bezpečnosti a tieto platby sú preto vhodné pre malé sumy a malé transakcie. Pre väčšie prevody ktoré potrebujú väčšiu bezpečnosť sú preto vhodnejšie decentralizované platby na pôvodnej vrstve, aj s konfirmáciami a poplatkami. Nenapísať toto od Vás svedčí o neznalosti danej problematiky.
Prumerny poplatek na Lightning Network je momentalne $0.0002, tedy jedna padesatina jednoho centu, ci v prepoctu jedna polovina ceskeho halire.
Prumerny poplatek pro primou transakci je momentalne $6-$10, tedy stale MENE nez prumerna SWIFT platba resp. platba v dolarech ci mezinarodni platba. Problem tykajici se vysky poplatku je naprosto nulovy.

A to, ze nevis jak bezpecne pouzivat lightning neni chyba Bitcoinu ale ciste chyba tvoje: https://wiki.ion.radar.tech/tech/channe ... el-closing

george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pmPodstatný rozdiel medzi krypto platbami a fiat platbami je ale v garancii a bezpečnosti. Ak nakúpim tovar cez IB a nastane problém s predajcom, cez moju banku môžem stornovať platbu, u krypto ak zaplatím podvodníkovi, žiadna refundácia neexistuje. To isté platí pri prelomení bezpečnosti platby.
Ano, velice spravne, to je totiz u Bitcoinu ucel. Necenzurovatelnost, neexistence subjektivity a neblokovatelnost.

Nicmene doporucoval bych nastudovat treba zakon o bankovnictvi (a nadrazena narizeni EU) - "stornovani platby" v pripade napriklad tech dvou zminovanych vyse NENI MOZNA, banka nemuze vracet platby jak se ji zlibi, nebo stornovat jiz zadane SEPA platby. Pokud posles penize prevodem a nasledne si to rozmyslis, je to srovnatelna situace s predanim fyzicke hotovosti nebo digitalni hotovosti nekomu jinemu. Ano, OCTR muzou vysetrovat, muzou zaridit zablokovani uctu, ale i tak nemuze nikdo - mozna s vyjimkou soudu - rozhodovat o vraceni plateb. Situace je trochu jina v pripade pouzivani kreditnich karet, kdy zalezi na benevolenci banky.
george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pmBitcoin používa SHA-256 a keďže rýchle výpočty kvantového počítača by dosiahli nad kryptografiu, budú ohrozené privátne kľúče aj celý systém blockchainu. Články a úvahy o tom, čo bude treba zmeniť, sú iba úvahy. Realita bude zložitejšia. Otázka bude stáť tiež, kto bude mať viac prostriedkov - či vlády vyvíjajúce superrýchle počítače alebo vývojári krypto. Reálne ohrozenie tu jednoducho je, pokiaľ niekto uvažuje o bitcoine ako alternatíve k zlatu, musí toto brať do úvahy. Pokiaľ by skutočne prišlo v budúcnosti k prelomeniu šifrovania BTC, celý trh s kryptomenami sa okamžite zrúti.
Dalsi vec, ktera neni vubec pravda. Konkretne treba zmineny SHA256 se pouziva primarne pro generaci adres, je pouhou soucasti bezpecnosti bitcoinove site, nikoliv zakladem, bitcoinova sit pouziva primarne elipticke krivky. Zminovat konkretni hashovaci algoritmus a nevedet jak funguje, je tedy hodne od veci.

Samotny SHA256 (stejne jako SHA3 / SHA512) jsou povazovany za quantum-safe. Hranice kvantove prolomitelnosti je o generaci nize (128-bit).
Co by bylo takovym kvantovym pocitacem ohrozeno je treba sifra RSA, kterou historicky pouzivaly treba ruzne autorizacni klice v klasickem bankovnictvi (ale ani to uz neni pravda), a Bitcoin tim neni ohrozen.
george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pmTieto Vaše úvahy svedčia opäť buď o neznalosti alebo o zámernom zamlčovaní hlavného problému - a to je moc štátu, moc federálnych bánk. Predstava, že ludia jednoducho budú obchádzať štát , fungovanie štátu a dane cez krypto meny je buď naivná, alebo je to zámerné strkanie si hlavy do piesku ako pštros. Predstava, že ja si svoj majetok prevediem na nejakú krypto menu a nikto na mňa nemá - to je naivita. Silné štáty majú zákony o preukazovaní majetku, zákony o daniach atd. A majú silové zložky, ktoré si vedia vynútiť tieto zákony. Bod zlomu by bol, ak by platby cez krypto meny a obchádzanie zdaňovania majetku cez krypto meny dosiahol miery, kde krypto začne ohrozovať fungovanie štátu, výber daní a fiatu. V tomto bode silné štáty zasiahnu, o tom nie je najmenších pochýb. Jednoducho vyhlásia akékoľvek platby cez krypto za nelegálne a dajú na to trestné sadzby. Bez problémov môžu vyhlásiť aj akékoľvek držanie krypto meny za nelegálne a trestne stíhateľné. Na ich územiach bude zakázané fungovanie krypto búrz. Obchodník, ktorý si dovolí prijať krypto menu bude finančne aj trestne zlikvidovaný,,atd,, Možnosti štátu sú v tomto neobmedzené. Áno, budú na svete miesta a krajiny, kde krypto bude fungovať, a kde si môžte doniesť svoj majetok vo forme kľúča v peňaženke. Ale najväčšie ekonomiky sveta ako USA, EU, Čína atd, tie nedovolia aby hocijaká krypto mena spôsobila poškodenie ich mien a daní.
Momentalne existuje jedna jedina zeme na svete, ktera je schopna svoje zakony vymahat i mimo svoje uzemi a to je USA diky svym agresivnim pravidlum (citizenship-based taxation, FATCA, reporting apod.). Dokonce ani orwellovska Cina neni schopna zabranit tomu, aby jejich obcane a firmy mely sidla na Kajmanskych ostrovech, aby nevyvadeli hotovost ze zeme pres Tether a aby nedrzeli svuj majetek v dolarech. U Evropske unie je pravdepodobnejsi, ze se drive rozpadne eurozona nez aby vznikl nejaky celoevropsky zakaz. Pro takovy zasah do pravidel EU by byl potrebny souhlas vsech zemi a vzdy se najde nejaka zeme, ktera by byla proti (Malta, Kypr, Estonsko, Litva).

Jaka je konkretne v dnesni dobe moc centralnich bank? Vzdyt se to nadherne ukazalo nejdrive v roce 2008 a potom v roce 2020 - banky chtely dosahnout A, ale stalo se B. Monetarni politika se stava stale mene a mene ucinna, jedine co muze byt ucinne je nejaka plosna fiskalni politika. Centralni banky nevi kam dal a tak pouze pokracuje znehodnocovani fiat men, to ma byt ta jejich moc, ze si umi znicit svoji vlastni menu? Kdybych zil v historicke dobe, kdy kral znehodnocuje menu a vynucuje jeji pouzivani, hrozne by me to stvalo, ale jako obycejny rolnik bych s tim nemohl nic udelat. Dneska se muzu odstehovat, muzu pouzivat Bitcoinu, muzu pouzivat cizi meny.

george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pmZatiaľ objem platieb v krypto nedosahuje takejto miery, ale ak by sa tak stalo, tieto štáty zasiahnu, tvrdo a nekompromisne, o tom nie pochýb. Alebo je niekto snáď skutočne tak naivný, že si myslí opak? Ako vedia štáty jednať, sa dalo dobre vidieť na príkladoch ako pokus vyhlásiť Liberland (jednoducho fyzicky prišli policajti a funus). Alebo pri pobreží Thajska sa usadil cudzinec ktorý mal manželku thajku a vyhlasovali že nespadajú pod žiadny thajský zákon.. Thajskí úradníci aj so silovými zložkami fyzicky spravili rýchlo s nimi "poriadok". A to sú iba malé prípady. To naozaj je niekto tak naivný, že si myslí že štát bude sa iba nečinne prizerať ak by nejaká krypto mena mala nahradiť domácu fiat menu? A ohroziť tým celé fungovanie štátu?
Liberland v soucasne dobe existuje a nikdo neprovadi zadne razie ani funusy - spise ani jedna strana (Srbsko, Chorvatsko) nevi co s tim, protoze je to uzemi, ktere historicky nechtela ani jedna zeme. Dokonce jedna strana je vuci Liberlandu docela pratelska. Homesteading taky neni nic spatneho nebo nelegalniho - pouze je rozdil jestli se jedna o mezinarodni vody nebo vody toho statu. Konkretne treba zminene Thajsko je vyborny priklad, ktery je cilem rady expatu a lidi z krypta - clovek muze zcela bez problemu priletet treba s kryptomenami, zit tam jako nomad a mimochodem treba plati i takovy zakon, ze zahranicni prijmy a prijmy privedene do zeme min. rok po jejich nabyti jsou osvobozene od dane. Tedy clovek tam muze zcela bez problemu zit bez dane a bez sikany treba USA/EU - akorat nesmi delat veci typu ucitel anglictiny bez licence nebo kotveni lodi na debilnim miste. Podobnych zemi je spousta, nektere zeme jdou smerem totality (typicky vetsi) a nektere reaguji tim, ze jdou opacnym smerem a nabizi lidem vice svobod (typicky mensi).
george1 napísal: So 19 12, 2020 7:21 pmVzhľadom na obrovské riziká spojené s krypto a riziká spojené s budúcnosťou krypto mien jednoznačne preferujem investovanie do kvalitných akcií a biznisu, do realít a komodít.
Kazdemu co jeho jest. Ja treba zase na druhou stranu "investovani do komodit" nepovazuju za investici ale za spekulaci. A investice treba do bytu pro me neni investice ale ulozeni penez s nejakym zhodnocenim na realne nule a nominalni male kladne nule. Vsechno ma spojena rizika, ale v soucasne dobe neexistuje zadny clovek, ktery by nakoupil Bitcoin, drzel ho a prodelal - dokonce i pokud byl nekdo takovy hlupak a kupoval na vrcholu horecky na Vanoce 2017, v dnesni dobe je v plusu.

jogo napísal: Ne 20 12, 2020 4:51 am Mne roky vrta v hlave, ako je možné, že peňažný agregat M2(cash a krátkodobe vklady) sa každých 10 rokov zdvojnasobuje, HDP rastie podstatne menej a predsa tu nevzniká vyššia inflácia. Prečo ľudia tie peniaze uložené v M2 proste neminú za spotrebný tovar, nezvýššia si životnú úroveň a tým nerozbehnú infláciu?
Môj terajší názor: Prebytočné peniaze tečú do nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a najnovšie Bitcoinu. Preto tu nemáme vyššiu spotrebnú inflaciu, ale máme vysoký rast cien nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a Bitcoinu.
Myslím, že bežným ľuďom by viac vyhovovalo, ak by sa peniaze ukladali do Bitcoinu a zlata namiesto do nehnuteľnosti. Lebo Bitcoin a zlato k životu bežný človek nepotrebuje, tak nech kľudne ich cena vzrastie aj 100 násobne. Horšie je, že peniaze tečú hlavne do nehnuteľnosti a preto ceny nehnuteľnosti sú už tak vysoké, že mladé rodiny majú problém...
Me to taky vrta v hlave. :twisted: Dokonce i britsky parlament se podivoval: https://www.nytimes.com/2020/12/04/worl ... -cash.html V obehu ma byt 50 miliard liber hotovosti, o kterych se vi, ze nekonci ve spotrebe a nevime kde jsou!!! Parlamentni vybor zaukoloval centralni banku, aby prosetrila, jestli se nedeje neco nelegalniho. :shock: A centralni banka odpovedela, ze je to v poradku a lide penize proste pouzili na neco jineho nez na primou spotrebu. Kdo vi, treba si je prevedli na dolary a koupili americke akcie...

S tvym nazorem naprosty souhlas. :palec_hore: Ja osobne si myslim, ze ti ekonomove, kteri veri, ze urokovymi sazbami vyrazne ovlivni spotrebu nechapou, jak funguje mezni sklon ke spotrebe (https://en.wikipedia.org/wiki/Marginal_ ... to_consume) a jakym zpusobem premysli lide, u kterych ta "chybejici" hotovost konci. Oni nebudou zvedat spotrebni inflaci, ale ulozi si penize do "nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a najnovšie Bitcoinu". A kdyz prestanou ceny nemovitosti v centru Londyna davat smysl, tak zacnou penize tect do Bitcoinu.
Trumpeta1978 napísal: Ne 20 12, 2020 7:12 am ludia ktorí maju volny cash maju zvacsa pokryte svoje osobne potreby. Nepotrebuju dalsie auto, piaty televizor ani tri ajfony sucasne, taktiez nemozu chodit na dlhsiu dovolenku viac ako povedzme 2x do roka. Preto volny cash davaju do aktív- akcii, nehnutelnosti a pod.
Rast cien nehnutelnosti je ale u nas primarne sposobeny nepruznou statnou legislativou a byrokraciou, ktora vyrazne spomaluje vystavbu novych bytov/domov, pretoze na vsetky povolenia sa caka dlhe roky.
Souhlas, v Cesku je to podobne vcetne legislativy. :D Pokud je nekdo bohaty a schopny usporit treba 99 % svych prijmu, tak prave jeho chovani - spolecne s technologickym pokrokem - je vybornym spoustecem inflace aktiv a deflace spotrebnich veci. Soucasny system asi muze nejakou dobu pokracovat, ale nekdy muze prijit velky naraz, ktery uz byl minimalne dvakrat odsunuty do budoucna, jednou v 2008 (kdy reakce trvala delsi dobu) a jednou v 2020 (kdy reakce byla okamzita a extremni).
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

Trumpeta1978 napísal: So 19 12, 2020 7:52 pm george1

Najvacsi problem u Btc je asi v tom, ze nie je mozna reklamacia vykonaneho prevodu. Takze ak niekto zaplati za nieco Btc a druha strana bude tvrdit ze platbu neobdrzala, tak smola. U Fiat bankovnictva sa da reklamovat aj prevod ktory uz bol pripisany na bankový účet prijimatela- ide o uplne inu uroven transparentnosti.
Ale ved natoto je blockchain ktorý vidí každý a vie či dana tranzakcia bola potvrdená minermi alebo nie.

AdammD:

Bolo by fajn keby si zverejnil aj ostatné tweety :wink: Elon sa rozhodol trocha potrollovat crypto komunitu a ty zverejniš len ten tweet čo ti vyhovuje

Obrázok
Naposledy upravil/-a wolf25 v Ne 20 12, 2020 11:46 am, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ano, OCTR muzou vysetrovat, muzou zaridit zablokovani uctu, ale i tak nemuze nikdo - mozna s vyjimkou soudu - rozhodovat o vraceni plateb. Situace je trochu jina v pripade pouzivani kreditnich karet, kdy zalezi na benevolenci banky.
- ale toto je zasadny rozdiel oproti elektronickym menam. Ak posles fiat peniaze na chybny ucet tak mozes formalne ziadat vratenie platby, pretoze ide o neopodstatnene obohatenie. A ak to nepomoze, mozes sa obratit na sud, ktory uz vie na koho je BU vedeny a moze v tomto dalej konat. Pri elektronickych
menach takato moznost nie je. Btc zaslany na chybnu adresu zmizne- ak adresat vobec neexistuje a ak existuje, tak on nema ziadnu povinnost ti nic vracat, resp nie je tu ten regulator ktory by ho k tomu donutil. To znamena, ze Btc nemoze byt nikdy masovo aktivne pouzivanou menou, pretoze tu nie je dostatocna dovera. Nikto rozumný neposle vacsiu sumu ak nema istotu ze sa niekde nestrati, resp nevie dokazat osobe ktora ju prijala ze je to tak a nie je to ako vymahat.

Dalej je tu pochybna bezpecnost krypto burz ako takych na ktorych realna vymahatelnost prava neviem na akej je sice urovni, ale asi nebude vysoka, to si nerobme iluzie.

Btc mozno nie je deflacny dnes, ale najneskor v bode ked budu vygenerovane vsetky Btc sa nim stane.
Preco? Pretoze objem meny bude neustale klesat, z dovodov, ako je napr strata penazeniek, hesiel k nim, prevody na neexistujuce adresy a dalsie.
Samozrejme rad sa nechavam poucit protiargumentmi, v problematike elektronickych mien sa orientujem iba v obmedzenej miere.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

Inak ešte k tým prirovnaniam k VISA/PayPalu alebo Bankám. Skúste nimi presunuť cez vikend za pár minút 1.1 miliardy za poplatok 80 usd (funguje to vo filmoch ked sa jedná s teroristami :D )

Obrázok
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Trumpeta1978 napísal: Ne 20 12, 2020 11:45 am - ale toto je zasadny rozdiel oproti elektronickym menam. Ak posles fiat peniaze na chybny ucet tak mozes formalne ziadat vratenie platby, pretoze ide o neopodstatnene obohatenie. A ak to nepomoze, mozes sa obratit na sud, ktory uz vie na koho je BU vedeny a moze v tomto dalej konat. Pri elektronickych
menach takato moznost nie je. Btc zaslany na chybnu adresu zmizne- ak adresat vobec neexistuje a ak existuje, tak on nema ziadnu povinnost ti nic vracat, resp nie je tu ten regulator ktory by ho k tomu donutil. To znamena, ze Btc nemoze byt nikdy masovo aktivne pouzivanou menou, pretoze tu nie je dostatocna dovera. Nikto rozumný neposle vacsiu sumu ak nema istotu ze sa niekde nestrati, resp nevie dokazat osobe ktora ju prijala ze je to tak a nie je to ako vymahat.

Dalej je tu pochybna bezpecnost krypto burz ako takych na ktorych realna vymahatelnost prava neviem na akej je sice urovni, ale asi nebude vysoka, to si nerobme iluzie.

Btc mozno nie je deflacny dnes, ale najneskor v bode ked budu vygenerovane vsetky Btc sa nim stane.
Preco? Pretoze objem meny bude neustale klesat, z dovodov, ako je napr strata penazeniek, hesiel k nim, prevody na neexistujuce adresy a dalsie.
Samozrejme rad sa nechavam poucit protiargumentmi, v problematike elektronickych mien sa orientujem iba v obmedzenej miere.
Ano, samozrejme je to rozdil, ale osobne mi to nevadi, neocekavam od nikoho, ze mi bude stat za zadkem a chranit me pred vlastni hlouposti.
Pokud poslu penize na ucet nekoho jineho, opet opakuju ze banka NEMA pravo tu transakci "stornovat" sama od sebe - banka NEMA pravo rozhodovat komu ty penize patri, jestli me nekdo okradl, jestli jsem nekoho okradl ja, jestli jsem udelal chybu nebo jestli jsem debil.

Ja pokud chci, muzu "formalne" (jak jsi spravne napsal :wink: ) zadat o vraceni platby, nasledne se banka muze podivat na danou situaci a pokud usoudi, ze situaci nerozumi, muze po prijemci pozadovat vysvetleni nebo mu vypovedet ucet - pricemz v takove situaci mu posle penize na jiny ucet napriklad v jine bance. Abych dostal penize zpatky, musel by byt zapojeny soud a mozna policie, muselo by padnout pravomocny rozsudek a ten clovek/firma, ktery mi penize dluzi je skutecne musi mit.

Realita je takova, ze i fiat penize v takove situaci muzu povazovat za ztracene, protoze bud nic nedokazu nebo dany clovek zadne penize nema, soud me odkaze s nahradou skody na obcanskopravni rizeni. Banka jako takova a skutecnost ze jsem pouzil SEPA platbu mi absolutne ve vubec nicem nepomuze - mozna je jednodussi identifikace protistrany, ale vraceni penez mi to negarantuje. Po x letech dostanu jakysi papir od soudu potvrzujici, ze me nekdo ma zaplatit, ale ja to stejne muzu odepsat.

Na denni bazi se s timto potkavaji treba pojistovny a poskytovatele pujcek - poslou penize, nasledne zjisti podvod, ale ze by byla vymahatenost ve fiatu nejak extremne vysoka si nemyslim, samozrejme vyssi nez v kryptu, ale primarne jde o pouzivani vlastniho rozumu.

BTC zaslany na chybnou adresu zmizi - ano, stejne tak jako 500€ bankovka, kterou splachnu do zachodu. Kryptoburzy muzou byt slaby clanek - takze tady je na kazdem cemu veri vic. Bud verim sam sobe a v tom pripade mam dobrou penezenku se svymi vlastnimi klici. Nebo verim burze a na ni mam nejake kryptomeny. V takove situaci bych doporucoval spis vybral si burzu ktera UZ BYLA hacknuta nez burzu, ktera nikdy hacknuta nebyla - protoze ta hacknuta burza nasledne ucinila opatreni, aby byla mensi sance, ze se ten scenar bude opakovat.

BTC je v soucasnosti mirne inflacni, po dalsim puleni bude jeste mene inflacni a tak dale dalsich 100+ let. Jak s tim kazdy nalozi je na nem - pro me osobne to znamena, ze vim, ze Bitcoin bude mit inflaci nabidky treba 1 % rocne, zlato treba 1.7 %, dolar bude mit nejake procento arbitrarne se pohybujici mezi 3 % a 20 % podle toho, co se zrovna ve svete deje a jaky nazor na to ma pan na obrazku nize.
Obrázok
Pro me to znamena naprosto jednoduchou uvahu - budu se zbavovat dolaru, zlato budu mit jako rezervu, Bitcoin jako spekulaci - a kdybych se musel rozhodnout jestli utratit zlato, nebo Bitcoin, radeji prodam zlaty slitek a Bitcoin budu drzet i dal. Volatilita mi nevadi.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Adammd »

Trolling/netrolling, ucel to splnuje. O BTC sa hovori a cena stupa. A nie je mu to lahostajne. A FIAT ma za vacsi BS ako BTC...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Adammd napísal: Ne 20 12, 2020 1:58 pm Trolling/netrolling, ucel to splnuje. O BTC sa hovori a cena stupa. A nie je mu to lahostajne. A FIAT ma za vacsi BS ako BTC...
LOL

:beer:
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

Obrázok
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa Adammd »

Tiez Saylor troli? :wink:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa wolf25 »

Pochybujem, ten sa pcha trollujucemi Muskovi do zadku s uplnou vážnosťou
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal: Ne 20 12, 2020 4:51 am Mne roky vrta v hlave, ako je možné, že peňažný agregat M2(cash a krátkodobe vklady) sa každých 10 rokov zdvojnasobuje, HDP rastie podstatne menej a predsa tu nevzniká vyššia inflácia. Prečo ľudia tie peniaze uložené v M2 proste neminú za spotrebný tovar, nezvýššia si životnú úroveň a tým nerozbehnú infláciu?
Môj terajší názor: Prebytočné peniaze tečú do nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a najnovšie Bitcoinu. Preto tu nemáme vyššiu spotrebnú inflaciu, ale máme vysoký rast cien nehnuteľnosti, akcii, dlhopisov, zlata a Bitcoinu.
Myslím, že bežným ľuďom by viac vyhovovalo, ak by sa peniaze ukladali do Bitcoinu a zlata namiesto do nehnuteľnosti. Lebo Bitcoin a zlato k životu bežný človek nepotrebuje, tak nech kľudne ich cena vzrastie aj 100 násobne. Horšie je, že peniaze tečú hlavne do nehnuteľnosti a preto ceny nehnuteľnosti sú už tak vysoké, že mladé rodiny majú problém...
Jedna vec je M2 a druhá vec je koľkokrát tie M2 v ekonomike otáčaš. Doteraz to bolo menej a menej, ale to sa teraz možno mení.
Prílohy
2B5D7D6F-5A4C-4962-ACA1-062A94998786.png
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"