Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 CHK @ 1,875
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2019 po Q2:

od 1.1. 2019 do 30.6. 2019
62.203,83 - 50.590,59 = +11.613,24 (+22,96%)

od 24.5. 2016 do 30.6. 2019
41.457,59 + 11.613,24 = +53.070,83 (+258,22%)

Stav účtu k 30.6. 2019
Akcie (ceny sú close 28.6. 2019 podľa Yahoo):
AMD: 500 x 30,37 = 15.185,-
AAOI: 100 x 10,28 = 1028,-
PLX: 5000 x 0,469 = 2345,-
SNES: 2000 x 1,80 = 3600,-
PTI: 1000 x 0,976 = 976,-
NIO: 100 x 255 = 255,-
GBTC: 100 x 15,13 = 1513,-
TQQQ: 100 x 61,77 = 6177,-
CHK: 100 x 1,95 = 195,-
Spolu akcie: 31.274,- USD
Cash: 30.929,83 USD
Spolu: 62.203,83 USD


Celkovo držím:
500 AMD @ 33,45
100 AAOI @ 12,60
5000 PLX @ 0,88
2000 SNES @ 1,19 (1000 @ 1,16 / 1000 @ 1,22)
1000 PTI @ 1,30
100 NIO @ 3,18
100 GBTC @ 7,80
100 TQQQ @ 63,60
100 CHK @ 1,875
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa zea »

Ahoj Martin,

BUY 100 CHK @ 1,875
som tak trochu zvedavý čo ta viedlo ku kúpe CHESAPEAKE ENERGY CORPORATION (teda pokiaľ nejde len o krátkodobý trade).
Ich budúcnosť vyzerá taká neistá podľa mňna, tažko povedať ako dopadnú.
Dík
Michal
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Výborne. Dík Martin :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

A sme spat na 34. Nema to este ist kvartal dolu, kym pojde hore? Dlho som bol mimo, tak som mimo kontext, tak co je teraz pricinou?
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Pricinou preco ide aktualne hore? Uvedenie Ryzen 3000 + NAVI v kombinacii s trhmi na ATH. Trh zrejme zohladnuje pravdepodobnost rate cut-u v dohladnej dobe.( vid vystupenie Jerome Powella ) takze zrejme uvidime SP500 3000+ bodov.

No a kedze Ryzen 3000 je tak dobry ako AMD slubovalo a prakticky dorovnava Intel resp. Intel uz nie je tak jednoznacna volba a zaroven start predaja novych Ryzenov (resp. zen2 ) napoveda ze by mohol byt uspesny => predpoklad prudkeho rastu 2H/2019 vyzera realne. Tiez som rozmyslal ake by asi mohli byt vysledky ER. Musim to pozriet. Pokial by boli aspon inline pricom aktualne smeruju trhy skor hore a pokial neupravia guidance na 2H nizsie tak by mohla ist hore. Ja ju ale aj tak neplanujem obchodovat a kedze je vacsia pravdepodobnost ze pojde v dlhodobom horizonte hore nez dole tak ak by aj sla dole tak dokupim. Horsie by to bolo ak by nastalo nieco globalnejsie.To tieto rastove akcie hned schytaju najviac. Ale mozno sa popozeram ohladom ER ze co by sa dalo vydedukovat. Inak keby som ju mal obchodovat tak si pockam na ATH. Su tam este urcite dve historicke cenove hladiny/maxima na ktorych by som podla situacie predaval s ocakavanim vyraznejsieho pullbacku ( 42,70 a 48,50 ).

Edit: ale to je len moj nazor. Sam sa musis rozhodnut , ked si myslis ze neprerazi 34,30 tak mozes skusit vyskocit a kupit nizsie. Tazko povedat.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Buggy tak ako? Stale drzis? 30 teho bude ER call tak som zvedavy ako to dopadne.

AMD (AMD) announced today that it will report second quarter 2019 financial results on Tuesday, July 30, 2019 after the close of market. Management will conduct a conference call to discuss these results at 5:30 p.m. EDT / 2:30 p.m. PDT.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Ahoj, ostal som v stave akom som, prikupim pri ER podla situacie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 200 DNR @ 1,12
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu máte report. samozrejme, bude dôležitá i konferencia ktorá práve začína. Po reporte džubla dole 10%, ale vracia sa späť a už je iba -1,5%. Ja ju netrejdím, lebo od istého času nemá konzistentné reakcie a veľa záleží na konf.


Reports Q2 (Jun) earnings of $0.08 per share, in-line with the S&P Capital IQ Consensus of $0.08; revenues fell 12.8% year/year to $1.53 bln vs the $1.52 bln S&P Capital IQ Consensus.

Co issues downside guidance for Q3, sees Q3 revs of $1.75-1.85 bln vs. $1.94 bln S&P Capital IQ Consensus. The sequential and year-over-year increases are expected to be driven by Ryzen, EPYC and Radeon product sales. AMD expects non-GAAP gross margin to be ~43 percent in the third quarter of 2019.

For full year 2019, AMD now expects revenue to increase a mid-single digit percent over 2018 (down from high single digit growth vs. +6.3% consensus) driven by significant sales growth of our new Ryzen, EPYC and Radeon processors, partially offset by lower than expected semi-custom revenue. Revenue excluding semi-custom is expected to grow ~20 percent year over year. AMD expects non-GAAP gross margin to be ~42 percent for 2019, up from 41%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Juggler. Mali sme v rodine veľmi nepríjemnú udalosť, z nej je teraz obrovské množstvo papierovačiek, vybavovania a prepisovania, tak som nemal čas a ani chuť a ešte pár dní nebudem mať čas sem písať a obchodovať. Pozície sa snažím nerušiť, ale ani nepridávať. Neskôr zareagujem aj na staršie príspevky.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Toto vlakno nejak prestalo byt aktivne.

Medzitym AMD SP dosiahla nove niekolkorocne maxima, skusala prerazit 34+ dva krat, spadla na zaklade vysledkov ER ktore si myslim boli inline akurat bol upraveny outlook china + predaj konzol. Vsimol som si nejake komentare analytikov ze zly vyhlad, a pod.

Predaj odkadzajucej generacie konzol je nizsie nez sa predpokladalo ( AMD ratalo s poklesom 20%, realita za posledny kavartal je pokles myslim 32% ak si spravne pamatam ). Chinu komentovali pocas ER ako nie tak vazny problem a negativny vplyv bol vyvazeny inymi biznismi. K tomu tweet od Trumpa a cena spadla k 27,70. Zvazoval som ci kupit, nekupit ked bola v okoli 28 - 29.. nekupil som.

Aktualne cena vyletela na EPYC event a informacie ze google a twitter pouzivaju EPYCy. Google casom bude pouzivat aj pre zakaznikov. (zatial pouzivaju len pre interne potreby ). Ratam ze aj stadia pobezi na EPYC-och. Ten event bol zaujimavy, akurat myslim ze to mozno bude chciet este jednu mozno dve generacie aby sa EPYC poriadne rozsiril aj do enterprise.Ci sa aktualna cena udrzi ani nechcem radsej tipovat po tom dnesnom 15%+ raste. Alebo ci nebude rozdrtena zasa nejakymi macro eventami .. napr v septembri ked sa zacnu aplikovat nove cla etc.

Medzitym su nejake rumors ze pride silnejsia NAVI grafika. V septembri 16 jadro Ryzen. Mozno v oktobri Threadripper zalozeny na zen2. Tento rok alebo zaciatok buduceho roka 7nm APUs. Nove ryzeny udajne trhaju rekordy v predajoch, akurat ze maju este nejake bugy. Som ale zvedavy ake vysledky (Q3, Q4) realne spravia tieto nove 7nm produkty, lebo vsetok planovany rast ma byt prave z nich.

Bugy ako? Stale drzis? Neprikupil si?
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Ahoj,
drzim, nejak nemam cas sa tomu venovat tolko, aby som mohol reagovat na zmeny. Vcera som pozeral prave, ked znovu narazila akcia na 34,2€ ale nerozhupal som sa a o nieco klesla. Ked bola pod 30, tak som este nemal €. Dnes budem mat dilemu, ci to radsej pustim na cca 33,4 a znovu naskocim po prieraze nad 34,7 ak nastane, alebo to necham tak.
Volne € zvazujem medzi AMD a INSG. Myslim si, ze ak by mala AMD prerazit, tak asi teraz a potom na kratko by mohla buchnut k smerom k 40tke (ako daleko, netusim). Ale zas ak ten svoj ATH neprerazi, tak poleti dolu a som znovu v strate. Z dlhsieho casoveho ramca by to malo byt v pohode, ale to vies, medzitym by bolo fajn alokovat € tam, kde to porastie.
Skoro isto to dnes po otvoreni bude zas dolu na sume, kde ma bude boliet to predat...a toto mam vzdy lakomost vs strach :)
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

AMD FULL OUT @34.05
cakam na prieraz nad 34.50 a potom kupim

@Martin7: Viem, ze podla teba nekupovat nad 30, ale po prieraze by to mohlo aspon na daytrade vyletiet pomerne vysoko k 40ke, nie? Pri AMD je casto prehnana reakcia...
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

AMD IN @34.48
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 TQQQ @ 59,60 (kúpené 63,60)
Strata: -400,- USD
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Co je s AMD, ze tak hnusne vyplnilo gap dalsim gapom z 29 na 35.5 a veeelmi rychlo zas na 30.5 ? Samoska, ze som ostal v trhu :(
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi, AMD povodne slo dole najma kvoli situacii na trhu /trump tweetoval, trade war/. Nasledne bol Epych event kde kratkodobo skocila opat na 13 rocne maximum.(35+). No a je po evente, a AMD ide opat s trhom + profit taking po tom velkom 15%+ raste. Zacina sa ukazovat ze mozno aj ziadny deal nebude. Akurat teraz vypustili niektore polozky z toho zoznamu a na niektore ine nebudu cla v septembri ale mozno az ku koncu roka. SP500 sa prepadol z 3000+ na 2860 aktualne a to musi mat vplyv aj na AMD ( zvlast ked je to high beta akcia ). Navyse v blizkej buducnosti tam moc catalystov nebude pokial viem, najblizsie az niekedy v septembri.

Po Epyc evente jej niektori analytici zvysili PT. 12 mesacny forward average PT je niekde na urovni 34,10, high 44 a low 8.
Z mojho pohladu myslim ze pokial sa ukazu vysledky z tohto kvartala v naledujucom ER calle, ta cena by mohla ist vyssie.
Aktualne ked si pozries Trailing P/E je 165,5 co je neskutocne vysoke cislo. Forward P/E 28,26 vyzera o dost lepsie. Vsetko je to teda o tom co (mozno) bude a nie co aktualne je. A v situacii aka momentalne vladne na trhu (china, hong-kong, trump, spomalovanie svetovych ekonomik, neistota a ocakavanie recesie ) mnoho ludi voli radsej predaj.

IMHO, nateraz pojde s trhom otazka je kam az spadne. Ak jej veris v dlhodobom horizonte, tak aspon budes moct prikupit za nizsie ceny. Ja ale nie som dobry v casovani trhu, takze preto ju ani neobchodujem.

Moj plan je drzat ju minimalne do konca tohto, potencialne do konca buduceho roka. (2H tohto roka a zrejme aj buduci rok by mohli byt pr AMD rastove) Nikto ale presne nevie co sa stane. Intel zatial nema nic cim by plnohodnotne konkuroval.

Martin ale nesiel all in ako avizoval, mozno zasa caka na vacsiu koreciu na trhoch ked oprie alebo mozno podlezie MA200.
Jo a smerom dole to nebol GAP nie? Normalny pokles, aspon vyplni ten GAP sposobeny EPYC eventom. To by potom mohla prist k 29,28 alebo ak by sla v nejakom trende tak dokonca az k 28.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Akurat dnes som zachytil ze Mubadala Investment Co Reduces Holdings Below 5% - http://ir.amd.com/sec-filings/sec-filin ... -19-000599" onclick="window.open(this.href);return false;

Posledne info co som nasiel z februara 2019 bolo ze su na ~7% s dlhodobejsim cielom drzat sa pod resp v okoli 5%. Cize ak tomu spravne rozumiem, nieco pustili do obehu medzitym. :)

Zaroven bol dnes ER call NVDA, ktora vyskocila v AH na dobre vysledky a potiahlia aj AMD k 30tke.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

FYI: https://www.hotchips.org/program/" onclick="window.open(this.href);return false;
Monday, 8/19/2019 - 1:45 PM – 2:45 PM: Keynote 1: “Delivering the Future of High-Performance Computing with System, Software and Silicon Co-Optimization” by Dr. Lisa Su, CEO, AMD

Na tuto akciu som uplne zabudol.

Btw Bugy s tym gapom si mal pravdu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 TQQQ @ 59,00
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:BUY 100 TQQQ @ 59,00
Čau.

Pozor na pákové (leveraged ) ETFs. Sú určené len na daytrading. Držať ich dlhší čas je nebezpečné.

Ked mám zhrnúť moje skúsenosti, tak 3 x páka je vhodná len na daytrading, maximálne držať 2 dni.
2x páka sa dá držať viac dní aj týždňov, ale treba kontrolovať cenu.

Cena sa totiž môže odchýliť a etfko naberie iný smer.

Môže sa napr. stať, že index padne za 2-3 dni -1%, ale tvoje etf bude miesto -3% v strate -5%. A naberie iný smer.
Može sa stať, že QQQ sa po poklese vráti na nulu, ale tvoje straty v TQQQ sa nevymažú.

Pákové etfká majú odchýlku hlavne s denného rebalansingu ale viacerých iných faktorov. Odchýlky sú tým väčšie, čím väčšia je volatilita. Čiže teraz keby Nasdaq išiel hore tri dni za sebou, tak si OK...odchýlka môže byť v tvoj prospech, napr. QQQ zarobí +3%, a ty viac ako 9%. Ale ked index klesne, alebo bude volatilita ...prudky pokles, prudky rast, atd...tak odchýlka je temer istá. Už len čisto matematicky vychádza rozdiel: pokles z hodnoty 100 o -10% = 90. Rast z 90 o +10% ťa nevráti späť na 100, ale iba na 99.

Pre investorov a swing traderov uvediem graf TNA a jeho porovnania s RUT (= index Russel 2000 ).
TNA je pákové etfko 3 x long RUT. Začalo na burze v roku 2008, v období volatility a všimnite si, čo sa dialo.
5 rokov index pozvoľna stúpal, ale s TNA by ste boli polovicu času v strate.
Na začiatku roku 2016, teda po 8 rokoch by ste mali cenu rovnakú.
Skutočnú bonanzu by ste zažili po zvolení Trumpa v novembri 2016, kedy volatilita zmizla a trhy stúpali.
Koncom augusta 2018 bolo TNA +1000% a index +250%.
Ale ked sa volatilita vrátila, tak za 4 mesiace TNA už len +330%, kým index +200%.
Do grafu dávam takisto IWM, čo je nepákové etfko na Russell 2000. Pekne a bez rizika kopíruje index.

Možno zväčšiť kliknutím:
Prílohy
TNA vs RUT a IWM.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pozor na pákové (leveraged ) ETFs. Sú určené len na daytrading. Držať ich dlhší čas je nebezpečné.
Tiež som mal ten názor, ale v poslednom čase ho mením.
Ak si porovnam ceny QQQ tj. nepákové ETF na NASDAQ a TQQQ tj. 3xNASDAQ od vzniku TQQQ 11.feb 2010 do 27.9.2019, tak mi vyjde takýto výnos:

TQQQ 60.03/1.63=36.82
QQQ 187.03/42.09=4.44

https://finance.yahoo.com/quote/QQQ/his ... equency=1d" onclick="window.open(this.href);return false;

Z výsledku vidieť, že dlhodobo bol TQQQ 36.82/(4.44x3) = 2.76 krát výnosnejší ako QQQ, aj keby sme do QQQ dali v 2010 roku 3x viac peňazí ako do TQQQ, aby sme vyrovnali páku.
Študoval som tento jav priamo v tých niekoľkostostranových prospektoch nejakého pákového ETF na SP500 predávaného v Európe a tam bolo presne popísané na príkladoch, ako ten efekt vzniká. Už si to presne nepamätám, ale určité typy denných rozdielov close cien spôsobovali nadvýnos a iné typy podvýnos ETF-ka oproti indexu x páka. Vyzerá to tak, že trhy od roku 2010 robili také pohyby, že spôsobili nadvýnos pákových ETF-iek.
A ano, súhlasím, že pákové ETF-ka môžu byť nebezpečné, lebo sú to derivátové konštrukcie a ani z toho 100 stranového dokumentu v nemčine som neprišiel na to, z akých konkrétnych derivátov je konštruované. Preto radšej obchodujem futures a CFD, kde ich fungovaniu lepšie rozumiem.
Mementom pre všetkých nech je, ako dopadlo tuším IXV tj. ETF na volatilitu, ktoré skrachovalo pred 2 rokmi. Jednodenný nárast volatility cez 70% ho zlikvidoval.
Jednodenný prepad SP500, aký bol v roku 1987, by asi TQQQ, nakoľko je to ETF len na NASDAQ, ktorý je volatilnejší ako SP500, neprežilo.
Preto opatrne s tými ETF-kami na dlhodobé držanie. S časťou portfólia prečo nie, so všetkými úsporami určite nie.

p.s: Zaujímavé, že FIO stále dovoľuje obchodovať USA ETF-ká. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja úplne jedno ako ten efekt vzniká, pretože je tam viac faktorov. A dlhodobo ho ničia aj trojnásobné poplatky.
Pre mňa je podstatou, že strata hrozí aj krátkodobo, keď nastane volatilita.
Všeobecne platí, že môžeš na tom nadpriemerne zarobiť, keď sa trafíš do trendu a nebude volatilita.

Čiže možno držať 3 x long/short etf aj dlhšie, ale treba si zapametať, že trend is my friend.


Extrémne zisky vidno aj z grafu čo som dal, ked bol bull market a extrémne nízka volatilita (vtedy ked som ja hral na volatilitu a kopa opcií mi expirovala bezcenná ). Ten kto mal vtedy indexové 3 x bull, alebo dajme tomu 3 x bull technológie, mohol zarobiť nie 3 x väčší zisk, ale 10 x väčší zisk.

No ked trafíš volatilitu, alebo zlý smer, tak treba utekať z 3 x bull/bear, lebo môžeš prerobiť krátkodobo i dlhodobo.
Tie krátkodobé straty si vieš odvodiť podľa načasovania vstupu. Nerobil som si research, ale čítal som x príkladov kedy sa odklonilo pákové etfko krátkodobo. Napr.že podklad bol v zisku +20% a 3 x bull etf v strate !

Tragicky dopadli ľudia v inverznom ETF na volatilitu XIV a je úplne jedno, či v ňom boli jedeň deň, alebo dlhodobo.
A to bolo iba 1 x inverse , no keďže volatilita nemá podklad, muselo byť zložené s derivátov.

Tu je ten príbeh v skratke:

On February 5, XIV lost 14% of its value during trading hours, going from over $115/share to just under $100/share. But after the market closed, investors found out that the fair value of the assets tracked by XIV amounted to just $4/share. When the stock market opened the next day, the price of XIV promptly fell by over 90%, and it has since been delisted by its issuer.

Ale to nie je dobrý príklad, lebo povedzme si úprimne, že sa to dalo teoreticky čakať, keďže volatilita bola extrémne nízko a vieme, že dokáže raz-dva vyskočiť aj o 100%. Zaujimavé na tom bolo, že sa to zosypalo po zavretí búrz, takže väčšina ani nemala šancu utiecť so SL.

Ale vráťme sa späť aby som ukázal príklad, ako byť dlhodobo v strate bez ohľadu či máte 3 x bull, alebo 3 x bear.

Príklad, kedy ani 3x bull, ani 3 x bear nenabrali svoj smer spôsobila volatilita na zlate, kedy ceny ťažobných firiem chodili hore i dole. A dlhodobo ich potom dorazili poplatky, contango, náklady atd.

Nechcem byť uštipačný, ale pametám si články istého slovenského investičného guru, ktorý bol na 100% presvedčený, že so stúpajúcou cenou zlata nemožno na ťažobných firmách prerobiť. Nuž a cena zlata stúpla za posledných 10 rokov o +50%, ale gold miners index je v strate -27%.

Takže príklad, kedy leveraged 3 x bull aj 3 x bear sú obe v strate.
Gold miners sú GDX, NUGT = 3 x long, DUST = 3 x short (možno zväčšiť kliknutím ):
Prílohy
Gold miners v strate 3 x bull and bear.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2019 po Q3:

od 1.1. 2019 do 30.9. 2019
58.004,33 - 50.590,59 = +7413,74 (+14,65%)

od 24.5. 2016 do 30.9. 2019
41.457,59 + 7413,74 = +48.871,33 (+237,79%)

Oproti minulému kvartálu (teda Q3 vs Q2): -4199,5 USD

Stav účtu k 30.9. 2019
Akcie (ceny sú close 30.9. 2019 podľa Yahoo):
AMD: 500 x 28,99 = 14.495,-
AAOI: 100 x 11,22 = 1122,-
PLX: 5000 x 0,2051 = 1025,5
SNES: 2000 x 1,01 = 2020,-
PTI: 1000 x 0,845 = 845,-
NIO: 100 x 1,56 = 156,-
GBTC: 100 x 10,59 = 1059,-
TQQQ: 100 x 61,63 = 6163,-
CHK: 100 x 1,41 = 141,-
DNR: 200 x 1,19 = 238,-
Spolu akcie: 27.264,5 USD
Cash: 20.239,83 reálne + 10.500,- vybrané = 30.739,83 USD
Spolu: 58.004,33 USD


Celkovo držím (nákupné ceny):
500 AMD @ 33,45
100 AAOI @ 12,60
5000 PLX @ 0,88
2000 SNES @ 1,19 (1000 @ 1,16 / 1000 @ 1,22)
1000 PTI @ 1,30
100 NIO @ 3,18
100 GBTC @ 7,80
100 TQQQ @ 59,00
100 CHK @ 1,875
200 DNR @ 1,12

Dodatok:
Mám za sebou veľmi náročný kvartál, no nie po burzovej, ale osobnej stránke. Mali sme v rodine dve úmrtia asi v mesačnom rozostupe + sa mama z toho psychicky zložila. Celé to bolo nečakané a všetko okolo toho som vybavoval/vybavujem ja čo mi úplne zobralo voľný čas + veľkú časť pracovného + financie. V dôsledku toho som z obchodného účtu vybral 10.500,- USD (resp. 9260,- EUR). Z účtu som pôvodne nemal v pláne vyberať, takže mi to narušilo money manažment, keby prišiel pád trhov na dokup akcií + som mal v pláne určité akcie dokupovať do poklesu (nie všetky čo klesali) a to som nerobil. Tiež som bol psychicky pod tlakom, takže som si zakázal obchodovať (len ak by na trhoch vznikla výnimočná situácia). Postupne budem mať viac času, no nie úplne toľko ako v minulosti, pribudli nové povinnosti z novej situácie. Posledné Jugglerove obchody ma znova dosť navnadili :D . V priebehu týždňa zareagujem aj na príspevky + sa budem snažiť reagovať ako obvykle. V podstate som až teraz spočítal, ako na tom som. Ten mínus mi zapríčinil najmä pokles PLX, SNES a GBTC (Bitcoin ETF).

Poznámka: Môj účet je teda v skutočnosti: 58.004,33 - 10.500 (výber) = 47.504,33 USD.
Do konca roka to budem počítať spolu, akoby som nevybral a od nového roka z reálnej sumy.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Martin. Dík.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 TQQQ @ 59,60
Zisk: 60,- USD
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 TQQQ @ 60,245 (počas toho dipu). Pokyn zadaný na 60,50, ale než dorazil, tak za 60,245.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 GBTC @ 8,80 (kúpené za 7,80)
Zisk: 100,- USD

Edit: uvažoval som o predaji už skôr a vyššie, ale nechal som to ako investíciu. Technicky predávam skoro v bode, kde by bolo toto ETF skôr na kúpu, ale všimol som si, že jeho cena sa začala výrazne od ceny BTC odkláňať. Tiež nevidím veľmi dôvod na rast BTC, budem sa skôr sústrediť na akcie. Možno znova kúpim, ale len za veľmi dobrú cenu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 TEUM @ 0,70 (o 22:37 v AH)

Pokyn som zadával ešte počas riadnych hodín. Vyplnil sa mi počas prepadu v AH a spadlo to až na 50 centov.
https://www.marketwatch.com/story/paret ... quote_news" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa rmaly »

Cent0089 napísal:Zdravím vás, nerád by som zakladal novú tému tak píšem sem. Som ešte väščí začiatočník ako pán čo založil toto vlákno. Chcel by som sa len pre začiatok opýtať, či má vôbec zmysel nakúpiť akcie v hodnote povedzme 500-600 eur. Uvažoval som nad Tesla motors, Nvidia a AMD. Moje očakávania nie sú nejak na tom zarábať ale len si to skúsiť. Ponechať si takéto akcie pár rokov a uvidieť čo to spraví. Problém je, že vôbec neviem ako na to, ťažko sa mi dopátrať k hodnotným informáciám. Prečítal som tu pár tém, dá sa to spraviť z pohodlia domova napríklad cez českého sprostredkovateľa LYNX? Na ich stránke akosi sa neviem dočítať ako je to s poplatkami. Zrejme sa platí za nákup akcií a potom aj za to že mi ich u seba držia? P.S: možno niektorých rozčúli, že moja otázka je hlúpa, ale naozaj s tým nemám žiadne skúsenosti a budem vďačný za odpovede.
Minimalne u niektorych brokerov vies pouzit demo ucet.... takze ta to nic nebude stat a mozes sa hrajkat a zisas informacie. Su rozni brokeri s roznou strukturou poplatkov, vela rebrickov je aj po slovensky / cesky, tak este si asi malo hladal.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nepotrebujes nic. Vyber si akcie, ktore sa Ti pacia, poznac si cenu a potom sleduj vyvoj. Ak budu akcie rast mal si stastie, i ked nie penazny zisk. Ak budu klesat nic si nestratil. Nic viac nemusis vediet, ale skus aj predat s virtualnou stratou a potom posud ci si spravne predal, alebo znizil stratu.

Potom si vyber brokera a nastuduj si ako otvorit ucet a ako vykonat transakcie. Urci si kolko si schopny stratit bez toho, aby si bol existencne ohrozeny. Musis pocitat s obrovskou pravdepodobnostou, ze budes stratovy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Demo nie je zabavne, ani napinave a clovek v nom nesprava tak ako v realite. Treba sa oboznamit zo zakladnymi pokynmi a po mesiaci hrajkania do toho vhupnut naostro. Demo je ako ucit sa plavat na suchu..
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 REZI @ 9,15
Toto je trade, nie investícia.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7:
Ahoj Martin, AMD sa uz dost dlho potaca okolo 30tky, ale spat nad 34 tak skoro asi nepojde, ze? 3Q to bol prenho ten kriticky, ci akciovo rastovy? Nechava si rast tradicne na december podporeny Trumpovou snahou pred volbami vytlacit trhy hore? Ak aj, tento rok 45 nehrozi...
Uz by som chcel mat aj zelenu v P/L :)
Vdaka
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

29.10. o 22:30 nasho casu bude mat AMD 3Q Earnings Report

Caka sa samozrejme volatilita, predpokladam skor hore ako dolu. Napr. takto, aj ked ja az tak optimista nie som:
https://www.tradingview.com/chart/AMD/l ... al-upside/" onclick="window.open(this.href);return false;
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Dalsi hype: https://www.tradingview.com/chart/AMD/c ... -Breakout/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ze by uz zajtra bolo treba nabit? Spomina sa tam vikendovy up.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ahoj Buggy. Ja som v prípade AMD a výhľade trhov do konca roka optimista. Morgan Stanley je (bol) na AMD príliš skeptický, nedávno znova zdvihol PT. Poslednou dobou je pri AMD nezvyklé zdvíhať PT pred ER. AMD rýchlo padá z vrcholov po dobrých správach keď je veľmi predražené, no pri poklesoch trhov pod priemer PT klesá výrazne ťažšie ako ostatné firmy v segmente.
Pod 28 išlo veľmi ťažko, aj keď trhy padali.

Aby išlo na 45 tento rok, potrebuje ,,beatnúť" ER a musí sa podariť dohoda s Čínou. Čína je veľká brzda, v prípade AMD sú investori nato citlivejší ešte viac ako pri iných firmách.

Čipy ako CPU tak aj grafiky (konkrétne RX5700) sa podľa všetkého predávajú veľmi dobre, výrobcovia grafických kariet sa tiež chvália rekordnými predajmi RX5700 (lepšie ako čakali). Zástupca Intelu nedávno v jednom rozhovore povedal, že súčasnou ponukou čipov nemôže konkurovať AMD Epyc v serverovej oblasti, ale že nové čipy ktoré prídu na prelome rokov už budú.
V pomere cena/výkon vedie AMD brutálne, v serverovom biznise dosť dôležitý parameter.

Máme šťastie, že ER Intelu je dnes večer, teda skôr ako AMD a to môže napovedať veľa. Takže viac potom.

Edit:
tie TA na tradingview nestoja za nič. To sú v drvivej väčšine čisto technickí traderi, ktorí niečo kúpili len preto, že im modrá čiara prekrížila červenú, alebo niečo prišlo na suport, alebo sa niekde niečo odrazilo. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že najlepšie obchody som urobil/nakúpil, keď to tu svietilo strong sell. Oni vôbec netušia, čo prečo vlastne kupujú, alebo prečo vlastne šortujú. To sa ale vyjadrujem čisto k technickým trejdrom, nie tým, ktorí robia aj FA.

Keď malo AMD ten rast, z 9,70 na 34,12, jeden trejder robil usilovne videá na youtube každý týždeň ako AMD spadne, ako mu to tam technicky vychádza, robil to od 11 a usilovne pokračoval až na vrchol :lol: . Ja som si to pozrel, bol som zvedavý, kedy a či vôbec otočí. Iný borec (volal sa nejako CLAY TRADER alebo nejako tak) väčšinou smer vôbec netrafil, ale bol úspešnejší, ako ten vyššie. No každé video začínalo animáciou ako vyhrá 99,7% obchodov (alebo nejako tak), no v skutočnosti nedosahoval ani 40%.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Št 24 10, 2019 2:03 pm, upravené celkom 3 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Diky, budem sa tesit na tvoj vecerny ci zajtrajsi update. Podla vysledkov mozem cakat pohyb na AMD urcite, ked pojde dolu, je asi vhodna doba pred AMD ER dokupit, u mna zriedit, AMD akcie asi. Pre mna je BE 34,48...tak nech mam lepsiu startovaciu poziciu na rast a skor dosiahnem BE :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, tu už dokupovať podľa mňa nemá zmysel (v tvojej situácii). Počkaj na nové príležitosti. Ty máš veľký vstup už na vrchole, tu by malo zmysel kúpiť ak by si držal nižší vstup alebo vôbec nemal AMD.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"