Kriza

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Kriza

Príspevok od používateľa Tomko »

Zdravim,

Uz dlhsie registrujem ze sa ludia na forach, socialnych sietiach bavia o krize. Podla mna kriza pride necakane cize otazka kedy pride je podla mna zbytocna. Zaujima ma ale, ako budete reagovat ?? Uz teraz nakupovat nejake zlato kryptomeny ??? Alebo pockat a nakupit az potom ?
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Kriza

Príspevok od používateľa DavidSK »

Nikto nevie, kedy bude kriza, ale urcite niekedy bude.
Reakcia zavisi od toho, do coho je zainvestovane a na ake obdobie.
Nehnutelnost na prenajom: prenajimam dalej.
Nehnutelnost na predaj alebo rekonstrukcia a predaj: predat cim skor a dalej nekupovat.
Akcie a pod. dlhodobo: kriza hore/dole, je mi to jedno, nechavam tam.
Pravidelne investovanie: tiez je mi to jedno, investujem dalej.
Podla mna jedine kratkodoby investori, stock picking, spekulanti by si mali dat pozor.
Najlepsie je kupit lacno a predat draho na vrchole cien pred krizov, to je taka krasne teoreticka rada, ale nikto nevie, kedy bude kriza, mozno teraz, mozno o 5 rokov.
Otazne skor je, ked niekto chce teraz urobit novu investiciu, ak ocakava krizu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa jogo »

DavidSK napísal:.
Nehnutelnost na predaj alebo rekonstrukcia a predaj: predat cim skor a dalej nekupovat.
Tu by som povedal, že práve v kríze nakupovať nehnuteľnosti, lebo sa dá kúpna cena tlačiť dole z terajších astronomických výšok. Rekunštruovať je určite lepšie počas krízy, kedy sa tiež cena za rekonštrukciu dá tlačiť dole. Otázka však je, kde držať v eurozóne cash, aby počas krízy tiež nepoklesol. Dlhopisy s nulovým úrokom sa mi nezdajú na to vhodný inštrument a dlhopisy v cudzej mene nesú kurzové riziko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Tomko »

.
Nehnutelnost na predaj alebo rekonstrukcia a predaj: predat cim skor a dalej nekupovat.


Tu by som povedal, že práve v kríze nakupovať nehnuteľnosti, lebo sa dá kúpna cena tlačiť dole z terajších astronomických výšok. Rekunštruovať je určite lepšie počas krízy, kedy sa tiež cena za rekonštrukciu dá tlačiť dole. Otázka však je, kde držať v eurozóne cash, aby počas krízy tiež nepoklesol. Dlhopisy s nulovým úrokom sa mi nezdajú na to vhodný inštrument a dlhopisy v cudzej mene nesú kurzové riziko.
Tiez som prave rozmyslal ze by bolo fajn nakupovat nehnutelnosti. Predpokladam ze ak nastane kriza tak sa budu pushovat peniaze do obehu co znamena nizke uroky na hypotekach. A nehnutelnosti by mohli tiez spadnut na cene kedze ludia sa budu bat nakupovat v krize. Cize idea je zobrat hypoteku s nizkym urokom, zobrat 3izbak + garaz a do prenajmu popripade po recesii predat za drahsie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

len treba ratat s tym, ze ak by kriza naozaj prisla, tak najmy pojdu automaticky dolu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kriza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

co sa tyka najmov, staci ak ich vlada jednym nariadenim poriadne zdani . Nemajetni / volici/ budu tlieskat a peniaze sa budu hrnut do rozpoctu. :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Tomko »

Samozrejme s nizsim najmom pocitam. A to ohladne dani si nemyslim ze by sa zavadzalo... Ale samozrejme mozne je vsetko. :roll:
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Kriza

Príspevok od používateľa DavidSK »

jogo napísal: Tu by som povedal, že práve v kríze nakupovať nehnuteľnosti, lebo sa dá kúpna cena tlačiť dole z terajších astronomických výšok. Rekunštruovať je určite lepšie počas krízy, kedy sa tiež cena za rekonštrukciu dá tlačiť dole. Otázka však je, kde držať v eurozóne cash, aby počas krízy tiež nepoklesol. Dlhopisy s nulovým úrokom sa mi nezdajú na to vhodný inštrument a dlhopisy v cudzej mene nesú kurzové riziko.
Hej, zle som sa vyjaril. Myslel som to skor tak, ze ak ocakavam krizu, tak by som uz teraz nekupoval, lebo pocas krizy cena klesne. A spravne po poklese kupovat. Ved kriza to je vypredaj akcii aj nehnutelnosti.

Co sa tyka prenajmu, hladal som a hladal, ale nejako som nenasiel info o tom, ze by pocas krizy 2008/9 klesli ceny prenajmu. Osobne si skor myslim, ze by sa vyska prenajmu moc menit nemala. Lebo na jednej strane bude na pokles cien tlacit mensia kupyschpnost, na druhej strane ocakavam zvysenie dopytu, kedze banky budu davat menej uverov, vyssia nezamestnanost a teda menej ludi bude kupovat nehnutelnost. A o to viac si budu prenajimat. Skor by som ocakaval aj narast.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Podla vsetkeho sa zatial zda ze kriza bude neporovnatelne slabsia ako ta z 2008 takze ani dopady nebudu take extremne ako vtedy. Je dolezite ci Trump bude obchodne vojny dalej eskalovat alebo nie. Podla mna uz nie, pretoze chce byt znovu zvoleny a za druhe to nie je ani v jeho osobnom zaujme resp. jemu blizkym ludom.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Rokosák »

Krizu riesit netreba. Treba riesit investicie. Ak kriza nebude, tak sa netreba obavat s vynimkou ked napriek tomu nase investicie klesaju. Ak vlastni niekto akcie, nie je treba riesit krizu, Trumpa, Cinu, koniec civilizacie ci tretiu svetovu vojnu. Jedine treba sledovat vyvoj ceny investicii. Ja predavam pri poklese 20% s vynimkou ked najdem ine dovody. Netreba sa bat predat stratovu investiciu. Lepsie ako cakat na zazrak, alebo cakat desat rokov, kym sa dostane cena akcie naspat.

Z hladiska psychologie sa mi zda, ze ludia sa obavaju realizovat stratu a tym priznat omyl. Nikto nie je neomylny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čerstvé info z Ameriky ohľadom US steelu: ohlásili, že očakávajú stratu (trh čakal mierny zisk ). Dve vysoké pece ostanú odstavené do konca roka.V Európe sa trhové podmienky naďalej zhoršujú, pretože dislokácia medzi predajnou cenou ocele a nákladmi na suroviny stále vedú k výraznému stlačeniu marže. Firma neočakáva, že sa tento rok reštartuje vysoká pec.

Co expects Q3 adjusted EBITDA of approximately $115 mln, which excludes $53 mln from the December 24, 2018 fire at its Clairton coke making facility and estimated restructuring charges.
Co expects Q3 adjusted EPS of approx $(0.35) vs consensus of $0.01.
Co says that the positive flat-rolled steel market indicators experienced earlier this summer have softened after a brief recovery in steel selling prices. The impact of falling steel prices through Q2 combined with the impact of a larger than expected drop in scrap prices on market sentiment, is expected to negatively impact Flat-rolled earnings in 2H19.
As a result, co expects that two blast furnaces will remain idled through at least the end of the year. Based on the continued idling of two US blast furnaces and current demand forecasts, co now expects full year Flat-rolled shipments to be approximately 10.7 million tons.
In Europe, market conditions have continued to deteriorate, as the dislocation between steel selling prices and raw material costs continues to result in significant margin compression. Co does not expect to restart the currently idled blast furnace this year.
Co expects its Tubular segment to remain under pressure for the remainder of the year as market conditions have turned negative and import levels remain high.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OECD znížilo prognózy rastu na najhorší od finančnej krízy:

The Organization for Economic Cooperation and Development on Thursday downgraded its assessment of the global economy to the worst growth rate since the financial crisis.

In its interim economic outlook, the Paris-based agency cut its global GDP view to 2.9% this year, a downgrade of 0.3 percentage points, and its growth view for 2020 was reduced by 0.4 percentage points to 3%.

The OECD cut its view of U.S. growth by 0.4 points in 2019 to 2.4% and by 0.3 points in 2020 to 2%. China’s GDP forecast was cut by a tenth in 2019 to 6.1% and by 0.3 points in 2020 to 5.7%.

Obrázok

P.S. Máte niekto nejakú linku na rýchly zdroj burzových správ v slovenčine?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Slovensko: minulého roku sa očakával rast HDP 2019 nad 4%. Rozpočet postavili na rast HDP 4,5%
Podľa dnešných správ, ministersvo financií odhaduje rast HDP v 2019 na 2,4%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

https://e.dennikn.sk/minuta/1597250" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal:Slovensko: minulého roku sa očakával rast HDP 2019 nad 4%. Rozpočet postavili na rast HDP 4,5%
Podľa dnešných správ, ministersvo financií odhaduje rast HDP v 2019 na 2,4%.
Bez zvyseneho rozpoctu bu bol rast HDP nizsi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kriza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Taliansko je na tom dlhodobo zle a tam to podla mna aj vsetko raz zacne. Je dlhodobo zname ze tie ich niektore banky na tom nie su dobre.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ital ... zonu-85034" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"