Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Zdravim

Aky ste dnes mali GAP na zlate medzi barmi 8:01 a 8:02?

Lebo som tam mal na minulorocnom low sell stop cakacku a dostal som dost velky sklz v plneni a tym mi natiahli SL. Moj broker tam mal 8 bodovy GAP.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Ladis »

Povídá se v televizi, že jestli 30.11.2014 referendum ve Švýcarsku rozhodne a zvýšení množství zlata ve státní pokladně, pak začne Švýcarsko nakupovat tolik zlata, že cena zlata vyskočí o 10%. A jestli ne, tak ne.

Goldanleger sollten sich den 30. November dick in den Kalender eintragen. Denn dann stimmen die Schweizer über eine Initiative ab, die die Gold- und Devisenmärkte durchschütteln könnte. Die Macher der Initiative „Rettet unser Gold“ fordern, dass die Schweizerische Nationalbank (SNB) 20 Prozent ihrer Anlagen in Gold halten muss. Die Notenbank müsste also Gold im Wert von 65 Milliarden Franken nachkaufen, um die Anforderungen der Initiative zu erfüllen, bliebe die Bilanz auf dem heutigen Niveau. Das wären mindestens 1500 Tonnen Gold.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Honzajs »

Zlato a stříbro klesá. Cash Is King.
http://proinvestory.cz/zlato-a-stribro- ... -na-tezare" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Honzajs »

E-book o drahých kovech ke stažení zde: http://si-bonus.finakademie.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Jde o shrnutí rad pro začínající investory, kteří zatím nedisponují zkušenostmi a znalostmi.
Nemá tedy smysl ebook rozšiřovat o příliš odborné věci – noví zájemci je neznají a neptají se na ně.

Pokud máte připomínky,psát je můžete třena sem do diskuse, ideálně však na místo, kde je sbíráme centrálně: http://proinvestory.cz/feedback-za-nejl ... ce-stribra" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Par dni som sa vazne zaoberal myslienkou, ze cast uspor prevediem do fyzickeho zlata, lebo co ked bude nieco na tych konspiracnych teoriach.
Potom som nasiel tento graf zlata http://investicnikovy.cz/grafy-ceny-zlata/

Obrázok

A presla ma iluzia, ako mi zlato uchrani moje uspory.

Napriklad priklad:

V roku 1989 bola priemerna mzda 3000 Kcs a nech by som mal usporeny rocny prijem tj. 36000 Kcs. V tom case bol kurz dolara 33 Kcs na ciernom trhu. Nech by som tie uspory zmenil na USD a kupil investicne zlato ako ochranu voci inflacii.
Dostal by som asi 1100$ a kupil zhruba 3 unce zlata v cene asi 400$ za uncu.
Teraz by tieto 3 unce stali 3600$. Priemerna rocna mzda je teraz zhruba 11 000$. Nuz velmi by ma to zlato neuchranilo ani voci takej "pohrome" ako bola nezna revolucia. Neuchranil by ma ani USD ako zahranicna deviza. Najlepsia ochrana boli nehnutelnosti a akcie velkych podnikov, kde si tunelari nemohli dovolit vytunelovat statny podiel(cize v podstate akciove indexy).

Aby som bol objektivny, nasiel som aj tento graf http://www.investicniweb.cz/fx-komodity ... -nevideli/

Obrázok

Podla tohto grafu to vyzera tak, ze pokial by som mal menu spotreby USD, tak zlato mi zachova hodnotu uspor minimalne voci inflacii. Neviem vsak, ako to bude voci priemernemu rocnemu platu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zlato ta neuchrani pred inflacioui, ale v podobe minci Ti moze zachranit zivot.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: ale v podobe minci Ti moze zachranit zivot.
Alebo Ta o zivot pripravit, ak sa "urcity typ ludi" dozvie, ze ich mas doma schovane. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zaujimavo vyzera historicky graf US akcii v zlate, to zlato je proklate nizko , alebo su akcie proklate vysoko. No predaj akcii oproti nakupu zlata vyzera statisticky dobre...
Prílohy
akcie.png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Od odstranenia fixnej ceny zlata v Dolaroch roku 1971 sa nic nezmenilo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zmenila sa iba jedna malickost , ze dolar nie je kryty zlatom...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V skutocnosti kryty zlatom je. Je moznost zmenit dolare za zlato; lenze za cenu aka je zrovna na burze :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ja som mal zlato, kupoval som ho ako hobby, potom som ho potreboval zamenit za eura, do hodiny boli eura.. cca za to, co som kupil, cize neprerobil som..
zlatu verim, pokial je nakupene rozumne, ako krytie kupnej sily..
cize pred inflaciou ma zlato uchrani a to pekelne dobre.. daleko lepsie ako banky, ci akcie, dovolim si povedat.. samozrejme, ani pri zlate neprestava platit, aby sme nedavali vsetky vajcia do jedneho vreca...
zlato kupilo rovnaky pocet chlebov, ci oblekov vzdy a vsade :)
kolko stoji oblek? 1/3 unce ? kolko stal pred 10 rokmi ?

jaroslav80, trefne a super napisane :)

jogo, ale porovnavat byvaly rezim vs dnesny inflacny ie je podla mna spravne..
key kupis za rocny plat v 2000 roku unce, mal by si ich kolko ? 15?
ratam.. 340eur priemerny plat, 280 usd unca, nechcem aby mi tam kurz zblbol pocty, dajme tomu kurz 1,3 fixne. 1.5unce s poplatkami, to mas 18ucni.
dnes 18 unci stoji dajme tomu 1100 keby ponecham kurz okolo 1,3 ? kto ma plat 18*1100 eur, cize 20 tisic ?
skor by bolo zaujimave porovnanie, key si kady rok clovek kupi 1 uncu, a podobne.. na dochodok, ale len 1/3novy dochodok, nie plne v zlate..
vies, ked bolo zlato pri 600usd, svet (ja, laici, profici?) neverili vlastnym ociam a kazdy prediktoval, ze to MUSI padnut na 400....dnes za 400 ani nevytazis uncu..
logicky, zlato ma svoje fyzicke dno, pod to nikdy ist nemoze (nemalo byt, vsakze)
kolko stoji vytazit uncu dnes? 600-800 cca ?
potom tu bolo 900usd... magicka tisicka...
mal som uncu, ked bolo zlato okolo 400usd.. zial, stratil som ju, nie mojou chybou.. nic to.. to sa ONLINE stava..
ale keby kupis zlato za 1400eur, ci kolko to bolo, a o 10 rokov nestihne kopirovat inflaciu, potom ano, je to zle..
nedava to dividendy, ale zaroven je velmi narocne ho zdanit, skonfiskovat, je velmi huste, kladne, prenosne, anonymne.
len bacha na volfram :)

ja to neviem vysvetlit, ale ja verim zlatu, ze a kupim dnes 1 uncu, o 30 rokov bude ta unca uncou s cca rovnakou kupnou silou.. ludia by sa nevrazdili 6000 rokov, keby tomu tak nie je ODRAZU, lebo akcie, a reality.. alebo neprajnici.. a pochopitelne, vzdy riskujeme to, co mozeme stratit.. nekupujem zlato za ucelom spekulacie, profitu, ale prenesenie kupnej sily do lubovolnej buducnosti.. moje 2 centy
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mám otázku pre tých čo obchodujú zlato.

Voľakedy som ho v pohode obchodoval cez emini futures YG.
Teraz sa mi stala taká divná vec, že som mal nakúpené AUG YG, ktoré má expiráciu a last trading day 29.8, ale broker mi to zavrel včera, teda už mesiac predtým. Predtým ma upozornil, že je tam fyzická delivery a bla , bla, ale tomu som nevenoval pozornosť, ved expirácia je až koncom augusta.

Hned som si spomenul, že mi to zrejme zavrel aj minule ...vtedy som to našiel zavreté, ale myslel som, že som mal nahodený príkaz... PT, alebo SL. Zvyknem mať nahodené príkazy a potom na to zabudnem.

Takže otázka. Čo sa zmenilo? Prečo AUG kontrakt zatvárajú o mesiac skôr a prečo SEP kontrakt nevidím kotácie?

P.S. Majú tam aj taký AUG, že ,,continuous,,. Tak nie náhodou ten treba obchodovať? Continuous AUG sa rovnako kótuje s obyčajným AUG.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa mm1809 »

Update: pozeram ze tych emini kontraktov je viac

YG je na ICE
QO na CME

a to QO podla specifikacie zatvaraju presne ako sa tebe stalo

http://www.cmegroup.com/trading/metals/ ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Termination Of Trading - Trading terminates on the third last business day of the month PRECEDING the delivery month.

ze by aj ICE postupovala rovnako? Dost mozne.

GC je klasika

http://www.cmegroup.com/trading/metals/ ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Termination Of Trading - Trading terminates on the third last business day of the delivery month.


Tie Continuous kontrakty maju pri kazdej komodite, je to vzdy najblizsi najviac obchodovany (volume) kontrakt. Ked si ten ticker das do watchlistu, tak sa ti to meni automaticky, prakticke je ze netreba nahadzovat vzdy manualne. Predpokladam ze sa to bud obchodovat neda, alebo to obchodujes ako klasicky konciaci kontrakt.

SEP sa vobec neotvara
https://www.theice.com/products/3150092 ... ture/specs" onclick="window.open(this.href);return false;

Contract Months
Every calendar month in the 3-month period beginning with the first listed futures month. Every February, April, August, and October in the 23-month period beginning with the first listed futures month. Every June and December in the 60-month period beginning with the first listed futures month. Notwithstanding the above, new months will be listed on the second business day following the last trading day of expiring months.


Mimochodom, nie je ti lepsie obchodovat XAUUSD bez takychto opletaciek s YG? Mozes si to skalovat lepsie na forexe ako na velkom GC kontrakte v zmysle velkosti pozicie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík mm1809. Ani som nevedel, že také existujú.

Ja som poznal iba YG - to bol volakedy jediný mini kontrakt na zlato. Bol spoľahlivý a likvidný, 1 bod znamenal 33,2 USD.

YG je teraz nelikvidné a ten bordel okolo expirácie , aj že majú SEP kontrakt, čo nefunguje je preto, lebo patrí pod NYSE, po novom The ICE, alebo NyseLiffe. To sú čistí bordelári. Zaspali dobu vo všetkom. Každý na nich kašle. A to i napriek tomu, že dávajú dáta zadara.

Ok. Tak nové tickery, čo ostali pod CME, čo teraz združuje COMEX, NYMEX a tušim aj Globex.

GC: Plný kontrakt. Najlikvidnejší. Delivery. August funguje do konca augusta. Multiplier 100 =100 USD za bod.

QO: mini zlato, CASH (finančné vysporiadanie), Multiplier 50 =50 USD za bod a 5 USD za tick.
Expiruje o mesiac skôr ( august expiroval koncom júla), preto sa teraz obchoduje october.

MGC: mikro zlato, ako GC, akurát 10 x menšie, čiže multiplier 10 = 10 USD za bod, a 1 USD za tick.

Pre tých čo boli zvyknutí na YG:

1 GC = 3 YG
1 QO = 1,5 YG
3 MGC = 1 YG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa mm1809 »

Pojde hore ci ustoji? Za poslednych 6 rokov je Zlato k dnesnemu dnu deviaty krat na resistance.
Prílohy
gc.JPG
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa polovnik »

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... i-40294531" onclick="window.open(this.href);return false;
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Zlate ETF v eurach

Príspevok od používateľa amalfi »

Zdravim Vas vsetkych po dlhsej dobe.Potreboval by som nazor od Vas ci sa este oplati v najblizsom obdobi investovat do zlata prostrednictvom ETFcez Lynx. Pred piatimi mesiacmi som urobil pod vplyvom hrozby obnovenia obchodnej vojny USA a Ciny vazne rozhodnutie a moje ETF (iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ) som predal.Aky bol zaciatok maja tohto roku Vam nemusim pripominat. Keby som vtedy investoval do zlata tak mam teraz asi 22 percentny zisk.Sice Vahal som ze pôjdem do zlata ale nakoniec som si zvolil dlhopisovy fond z jednej z fin skupin na sk.kde som po ocisteni o poplatok v pluse asi 0,6 percenta.Nikto nemohol tusit ze akciove trhy doteraz nespadnu ako skoro vsetci cakali.Teraz som v situaci ze Vaham ci mam ist do rozbehnuteho vlaku po mensom spomaleni a risknut to a kupit ETF zamerane na zlato v eurach povedzme iShares Physical Gold ETC ci nieco podobne ale akumulacne pripadne s nizsimi prevadzkovymi nakladmi ale s dobrou likviditou.Mozno s horizontom na jeden rok ci pol roka .Alebo sa mam drzat dlhopisoveho zralocieho fondu ktory mi môze dat okolo 3,5 percenta rocne a ked nastane korekcia a bude to vyzerat ze trhy su na dne vstupim do indexoveho ETF povedzme viazane na SP 500 a necham sa rast na vlne.Samozrejme pocitam aj s verzou ze by som po vyssom raste zlata vystihol vyrazne padnuty inddex sp 500 v case recesie kupil a pokracoval v jazde vlakom nahor s cielom nevyberat aj keby sa moja investicia prepadla o dalsich 20 percent povedzme.Tak co myslite ma zmysel ist teraz do zlata? Ci povazujete ETF zamerane na zlato v danom obdobi za riziko?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Ak tomu správne rozumiem, tak si presunul celé úspory z indexu do dlhopisov a teraz uvažuješ presunúť celé úspory do zlata.
Nebolo by rozumnejšie postupne presúvať len časť úspor a ďalšie presuny robiť na základe nových informácii?
Kdesi som videl backtest na USA portfólio zložené z 25% indexu, 25% 10 ročných štátnych dlhopisov, 25% zlata a 25% trojmesačných pokladničných poukažiek a výnos bol veľmi zaujímavý a nehrozili také vysoké prepady hodnoty, ako keby sa investovalo len do indexov.
Lenže pre slovaka by pri takom zložení portfólia hrozilo menové riziko, že USD podobne oslabí voči Euru, ako v rokoch 2000-2008. Sam som zažil to oslabenie v USD dlhopisovom fonde medzi rokmi 2001-2005 a strata bola prepočítaná do SKK vyše 40%, ak si dobre pamätám. Našťastie už vtedy som diverzifikoval riziko a mal som v USD dlhopisovom fonde len asi 15% úspor.
Preto ti z vlastných skúsenosti radím diverzifikuj riziko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa amalfi »

No ak mam byt uprimny tak som trosku väcsiu polovicu nechal v dlhopisoch ktore mam urcene na kupu bytu ktore v blizkej dobe vyberiem a tu mensiu polovicu aktiv tiez presunul do dlhopisov ktora bola predtym po troch nakupoch doho isteho ETF po dodrzani rocneho testu znova presunuta do dlhopisov.Cize ak kupim bytik bez hypo tak planujem drzat drvivu vacsinu aktiv mozno v zlate alebo ostanem v dlhopisoch u zraloka a ked padnu akciove trhy a budem na zaklade clankov na finacnych strankach predpokladat ze akciove trhy su uz na dobrom dne tak investujem do akcioveho etfka.Samozrejme keby to riadne padalo tak budem sa riadit heslom co predtym pri mojej skusenosti s jedinym etfkom v zivote ze radsej nesledovat tyzdne ziadne spravy hlavne ekonomicke nie ale v etfku vydrzat len aby som stratu nejako prezil bez stresu a etfko slo zas do plusu.............Je mi jasne ze etf zamerane do zlato je trochu ina kava ale stale som pasivny investor ktory pred par rokmi nechcel o internetovom brokerovi ani pocut.Len teraz neviem ci do zlata investovanim v eurach mam ist aj keby som akceptoval ze by pol roka slo do 20 percentneho minusu...............Myslis ze je velka hrozba aby dolar oslabil tak vyrazne okolo 40 percent?........Tusim v tom obdobi mi jeden chlapik v banke vravel nepodcenujte dolar..........Dalsia vec ja nerad miesam hrusky s jablkami.......Len fakt neviem ci do samotneho zlata ist alebo sa drzat len dlhopisoveho fondu a pockat v nom na akciovy vyplach a potom z fondu vystupit.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rozumne vo vseobecnosti je kupit byt bez hypo. Za tym ucelom je dobre drzat peniaze v dlhopisoch ci bezpecnych uctoch.

Ostatne investicie treba sledovat pozorne. K tomu si treba urcit plan. V prvom rade urcit sumu, ktoru si ochotny stratit. Najst dno trhu je nemozne. Povedzme ze si kupil nieco za cenu 100 a teraz je 50. Nikto nevie, co sa stane zajtra toboz clanky na financnych strankach. Ak vsak cena investicie padne zo 100 na 50 a potom rastie na 55, 60 ci 65 tak vidis trend a tym aj moznost kupit titul znovu.

Dolar neries, do buducnosti nevidime a v pripade Dolara ani do buducnosti blizkej. To co ti chlapik v banke vravel je nekonkretne a zbytocne. Zlato momentalne rastie tak je rozumne nieco kupit, sledovat a v pripade nepriazniveho vyvoja predat.

Ako vidis ja verim v to co sa nazyva pokus/omyl. Podla mna pokus/omyl neexistuje. Existuje iba pokus/uspech a pokus/omyl/ponaucenie. Uspesny pokus vyzaduje v prvom rade stastie. Niektori maju stastie po analyze a pripisuju uspech samotnej analyze. V skutocnosti iba nevedia co nevedia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

fakt je rozumne kupit byt za hotovost ked su dnes hypoteky u nas aj za 1% s fixaciou na 10 rokov? A je niekolko realitnych fondov, co stabilne vyplacaju dividendu cez 5%, s velmi slusnym portfoliom komercnych nehnutelnosti
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Paly »

Súhlasím s petrom cmorejom, resp. nesuhlasím s Rokosákom ohľadne kúpi bytu bez hypo. Peniaze, ktoré minieš na kúpu ti možno zarobia toľko, čo budeš potrebovať na splátku hypo pri úrokoch ktoré sú v ponuke teraz..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Napríklad po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 boli mnohé realitné fondy vystavené takej vysokej miere odchodov investorov, že ich vyplatenie trvalo aj viac než tri roky. Je to spôsobené tým, že predaj nehnuteľnosti môže nejaký čas trvať. V tejto situácii majú realitné fondy právo, v súlade so zákonom, obmedziť vyplácanie odchádzajúcich podielnikov.
https://www.across.sk/trh-ponuka-atrakt ... ym-fondom/" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, to je pravda
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

Pozerám, že existujú v Európe zaujímavé ETF na realitne firmy obchodované na burze:

https://www.justetf.com/servlet/downloa ... DE&lang=de" onclick="window.open(this.href);return false;

Poplatok za správu len 0.33%, žiaden vstupný a výstupný poplatok, komponenty ETF-ka sú obchodované normálne na burze, to už stojí za zamyslenie. Lebo grafy realitných podielových fondov rastúce dlhodobo 3% ročne, nakreslené ako podľa pravítka na základe ocenenia znalcov, vo mne nevzbudzujú veľkú dôveru pre prípad krízy...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tento tiez nerastie podla pravitka a vies ho kedykolvek kupit / predat
https://eic.eu/fond/URW" onclick="window.open(this.href);return false;

na Slovensku a v Cesku je viacero realitnych hedge fondov, ktore maju vysoky dividendovy vynos vdaka prijmu z najmov, ci uz za kancelarske budovy alebo obchodne priestory
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

7% dividendový výnos pred zdanením je pekný, ale cenový graf vyzerá ako Ladisové portfólio. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hej, to je pravda :) ked zistis dovod, daj vediet, lebo velmi som po tom nepatral
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

peter.cmorej napísal:fakt je rozumne kupit byt za hotovost ked su dnes hypoteky u nas aj za 1% s fixaciou na 10 rokov?
Po 10 rokoch pri 1% urokovej miere s 30 rocnou hypotekou, je vdaka sposobu umorovania hypotek skutocne zaplateny urok 8592 Eur teda okolo 8.6%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

peter.cmorej napísal:fakt je rozumne kupit byt za hotovost ked su dnes hypoteky u nas aj za 1% s fixaciou na 10 rokov? A je niekolko realitnych fondov, co stabilne vyplacaju dividendu cez 5%, s velmi slusnym portfoliom komercnych nehnutelnosti
Ked zbankrotuje banka nie su vsetky hypo okamzite splatne?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal: Po 10 rokoch pri 1% urokovej miere s 30 rocnou hypotekou, je vdaka sposobu umorovania hypotek skutocne zaplateny urok 8592 Eur teda okolo 8.6%.
Minule som niekde písal, že inflácia v USA za posledných 30 rokov bola 105%.
U nás za 10 rokov, odkedy máme euro bola cca +16%.

Vyhliadka že by sme za 30 rokov zaplatili len 8,6% je super ponuka.

Hypo 1% pri 10 ročnom fixe, to sú podľa mňa fakt peniaze zadarmo. Banky požičiavajú peniaze, ktoré sa viac znehodnocujú ako zhodnocujú...Ľuďom sa vlastne neoplatí šetriť, kedže úroky nepokryjú infláciu. Peniaze sa v banke znehodnocujú, lebo u nás ceny rastú rýchlejšie. Teraz je inflácia zhruba 2,5%. Prachy za 1% je preto dobrý deal.

A čo z úsporami? Bud minúť, vraziť do podnikania, alebo investovať s výnosom vyšším ako 2,5% p.a. Ináč strácame...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa amalfi »

Ja som tiez uvazoval zeby som byt vzal na hypoteku a peniaze nechal pracovat v dlhopisovom fonde pri nejakych 3,5 ci 4 percentach ale iste nie dlhsie ako 5 rokov..Tak ci tak moje okolie ma presvedcilo ze ked peniaze na byt mam nech ho vyplatim hned a nebudem nikomu nic dlzny.Uz len pre moj vnutorny pocit ze moja prva nehnutelnost je stopercentne moja bez akehokolvek zatazenia.No ak by som v buducnosti riesil povedzme stavbeny pozemok skor tam by som uvazoval o uvere.Ovsem za predpokladu ze by boli nizke urokove sadzby nadalej.............Co sa zlata tyka mam podla toho co tu citam pocit ze radsej don neist akoby som mal ist len ciastocne.Mozno predsalen by bolo lepsie pockat na velky akciovy prepad burz v USA v dlhopisovom pristave v River Parku .No ak by uz boli vyhonky vzostupu akcii tak napnut plachty a vyrazit az na more.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa amalfi »

Este pripajam link o zlate .....https://www.investicniweb.cz/zlaty-sale ... hych-kovu/" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jogo »

amalfi napísal:Ja som tiez uvazoval zeby som byt vzal na hypoteku a peniaze nechal pracovat v dlhopisovom fonde pri nejakych 3,5 ci 4 percentach ale iste nie dlhsie ako 5 rokov.
Teraz neviem či si investoval do dlhopisového fondu alebo do dlhopisov. Lebo je v tom dosť zásadný rozdiel. Hodnota dlhopisového fondu ti pri náraste úrokovej miery ECB môže poklesnúť aj o desiatky percent. Naproti tomu, ak dlhopis podržíš do splatnosti, tak dostaneš naspäť istinu aj úroky. Teda ak žralok ktorý vydal tie dlhopisy, v najbližšej kríze neskrachuje.
Dobre to tuná vysvetľuje Pavel Ryba, len prosím ťa, neuver zas všetkému, čo hovorí o zlate, lebo je to majiteľ firmy, ktorá predáva zlato už od roku 2011, prete je jeho názor týmto ovplyvnený v prospech zlata.
https://www.youtube.com/watch?v=N5pWqf71DIY" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 25 10, 2019 11:35 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Vyhliadka že by sme za 30 rokov zaplatili len 8,6% je super ponuka.
Tych 8.6% je urok za 10 rokov u 30 rocnej hypoteke. Po 30tich rokoch to je 15,790 za 100tisicovu hypoteku teda skoro 16% ak sa urok nemeni. Je pravda, ze po desatrociach, vdaka inflacii, platis "lacnejsimi" peniazmi. Kto vsak vydrzi 30 rokov v jednom mieste? Samozrejme mozes pokracovat v prenajimani.

Niekto vypocital, ze je vyhodnejsie zit v najomnom a cely rozdiel proti hypoteke investovat. Ale to vyzaduje disciplinu. Vela zalezi aj na riziku, kde je lepsie stratit na burze ako strechu nad hlavou. Teda rozhodnutie zavisi aj na konkretnej osobe a zakonite moze byt rozdielne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Paly »

Rokosák napísal: Tych 8.6% je urok za 10 rokov u 30 rocnej hypoteke. Po 30tich rokoch to je 15,790 za 100tisicovu hypoteku teda skoro 16% ak sa urok nemeni. Je pravda, ze po desatrociach, vdaka inflacii, platis "lacnejsimi" peniazmi. Kto vsak vydrzi 30 rokov v jednom mieste? Samozrejme mozes pokracovat v prenajimani.
Nie je mi jasné či myslíš že 16% preplatiť hypo po 30 rokoch je veľa, alebo málo. Ale súdiac podľa toho že je pre teba „Rozumne vo vseobecnosti je kupit byt bez hypo“ tak asi veľa. No pri týchto úrokoch, ktoré sú teraz ponúkané to rozumné nie je. Čísla nepustia..
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

MartinPillar napísal:Ked zbankrotuje banka nie su vsetky hypo okamzite splatne?
asi hej, ale to mi pride dost nepravdepodobne, neviem o tom, ze by sa to niekedy stalo. Vsak splacany uver je pre banku aktivom. To uz skor urobi stat pri krachu zlu banku, kam prevedie zlyhanu cast portfolia, a zdravu cast prevezme ina banka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

amalfi napísal:Ja som tiez uvazoval zeby som byt vzal na hypoteku a peniaze nechal pracovat v dlhopisovom fonde pri nejakych 3,5 ci 4 percentach ale iste nie dlhsie ako 5 rokov..
Dlhopisový fond sa podľa mňa nevyplatí, lebo poplatky... Skôr dlhopisové etf. Výber je veľký. Alebo nedávno kamarát kúpil v Privatbanke za 10K dlhopis na 7 rokov s urokom 5% p.a.. To sa mi tiež vidí dobrá investícia. Treba sa odosobniť od politiky a nemiešať city do biznisu. Penta vie podnikať, podniká diverzifikovane, v dobrých odvetviach. Vzhľadom na to si myslím, že riziko straty je takmer mizivé.
Tak ci tak moje okolie ma presvedcilo ze ked peniaze na byt mam nech ho vyplatim hned a nebudem nikomu nic dlzny.Uz len pre moj vnutorny pocit ze moja prva nehnutelnost je stopercentne moja bez akehokolvek zatazenia.
Typické slovenské myslenie :) Minieš úspory a už nemusíš o ničom rozmýšlať...

Ono to velmi závisí od povahy. Keď ťa to urobí šťastným, tak je to OK. Iná vec je, keď to zoberieš ako biznis a pokúsiš sa o niečo viac. Banke splácaš 1% p.a. a z peňazí ktoré strácajú na hodnote 2,5% p.a vyrobíš vlastnou hlavou zisk dajme tomu 10-20-50% p.a. A po čase ťa urobí šťastným to, že získaš jeden byt naviac, ktorý môžeš prenajímať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal:...Banke splácaš 1% p.a. a z peňazí ktoré strácajú na hodnote 2,5% p.a vyrobíš vlastnou hlavou zisk dajme tomu 10-20-50% p.a. A po čase ťa urobí šťastným to, že získaš jeden byt naviac, ktorý môžeš prenajímať...
alebo vyrobíš rovnako veľkú stratu a po čase nemusíš bývať ani v tom byte čo už bol tvoj :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"