Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Ahojte všetci,

som nedávno riešil kde (krajiny) a aké akcie budem nakupovať a jedna z vecí (pri niektorych akciach) ktorá ma zaujímala bola aká daň sa strháva z vyplácaných dividend.
Preto ma to zaujímalo, lebo v minulosti ma dosť hnevalo napríklad keď mi z Veolie strhávali 30%. Pri niektorých akciách ktorých výnos tvoria prevažne dividendy to dosť znižuje návratnosť. A mal som aj inú pozíciu kde to bolo ešte viac ako 30 percent tuším.

Trochu ma zarazilo že som napr v prípade Francúzska operoval s nesprávnymi informáciami 30% vs 12.8% ? Dakde tu na fóre sa to riešilo https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 45#p108445" onclick="window.open(this.href);return false;

Viem že sa dajú pozrieť dohody o zamedzení dvojitého zdanenia, ale broker , lepšie povedané vyplácateľ dividend často stŕha viac z rôznych dôvodov. Takže chcem aby tu boli reálne a aktuálne príklady pekne na jednom mieste v jednom vlákne.

Kedže tento rok mám rozhodené siete pomerne na široko - myslím do rôznych krajín, tak som sa rozhodol založit toto vlákno. Predstavujem si to tak že sem sa budú postovať kombinácie nejako takto
Napr US spoločnost , US burza ,meno brokera, 15%
A iba tie kombinácie ktoré tu ešte nie sú alebo sa stali nesprávnymi. čiže ked tu už bude spomenuté US tak zbytočne ho sem dávať 2x

Keď sa niekto pridá budem len rád.

Inak myslel som toto vlákno len pre Slovenských daňových rezidentov, keď je niekto iný daňový rezident bude lepšie keď si založí separátne vlákno aby sa to nemiešalo.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Takže hned prvý príklad je zaujímavý

Kanadská spoločnost na US burze - Mercer

2019-04-03 MERC(US5880561015) Payment in Lieu of Dividend - US Tax , 15%, Interactive Brokers

Brokerovi sa nepodarilo v ex div dni stiahuť požičanú akciu naspať , čiže som nedostal dividendy ale PIL a to bolo zdanené klasicky 15%
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

k tomu predchádzajúcemu príspevku, Mercer je síce Kanadská spoločnosť ale oficiálne má centrálu registrovanú v USA takže z pohľadu daní je americká, takže záhada vyriešená.

Teraz je na rade Holandsko

Holandská spoločnosť na Holandskej burze ING

2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share - NL Tax, 15% Interactive Brokers

Podľa zmluvy o zamezení dvojitého zdanenia (SR -NL)by to malo byť 10% , takže bude treba naspäť žiadať daň z dividend - tých 5%.
Som zvedavý ako to dopadne.

Hmm, to je osud low cost brokera že často kašle na takéto veci aby bola správne zrazená daň :( .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa JUGGLER »

In the event you hold a position over the ex-dividend date, your dividend may be subject to withholding tax. Shares held with Interactive Brokers LLC are held in street name. For dividends on stocks traded in the United States, IBKR is a withholding agent. This means, that when allocating the dividend, IBKR will apply the applicable treaty rates as outlined by the Internal Revenue Service (IRS).

For dividends on stocks traded outside of the United States, the tax is applied by our clearing agent prior to receipt. In such a case, all dividends are paid using the US tax treaty rate and clients will be unable to take advantage of any country specific rates which may exist.

Clients should consult with a tax advisor for assistance in making a claim for a tax refund on a dividend.

Note that withholding taxes are not limited to U.S. source income as virtually all countries apply withholding taxes when local companies seek to distribute dividends to externally based shareholders.

P.S. Nemôže to byť tak že ING, keďže pôsobí a je listovaná v USA , tak ich dividenda sa považuje za príjem vytvorený v USA a nezáleží na ktorej burze ju kúpiš. Broker je predsa ten, čo strháva dividendu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Ahoj Juggler ,

dík za komentár , skúsim to postupne rozobrať
Broker je predsa ten, čo strháva dividendu.
Interactive Brokers žiaľ sám strháva dividendu iba z amerických a kanadských akcií, Sami to píšu tu
https://www.interactivebrokers.com/en/? ... ithholding" onclick="window.open(this.href);return false;

*****
FAQ: I am a non-US person. What withholding taxes do I have to pay?:
....
Interactive Brokers is a withholding agent for only two taxing authorities: United States and Canada. In all other cases, the withholding is executed at what is often referred to as the source. "At source" means this is done at the clearing agent or depository level. The clearing agent executes withholding on payments from issuers before it is received by Interactive Brokers
...
****

Pre ostatné krajiny to robí teda prostredník - IB už dostane zdanené peniaze. A kedže u prostredníka tie akcie nie su evidované na moje meno ale priamo na IB tak prostredník nevie kto je konečný vlastník tak strhne nejake definované maximálne percento aplikované na neznámych vlastníkov.
For dividends on stocks traded outside of the United States, the tax is applied by our clearing agent prior to receipt. In such a case, all dividends are paid using the US tax treaty rate and clients will be unable to take advantage of any country specific rates which may exist.
Toto žial určite nie je pravda (bodaj by), to čo bude strhánavé z iných krajín nebude to čo by sa malo strhnúť akoby tu akciu vlastnil američan, ale nejaký neidentifikovaný vlastník bez akejkoľvek daňovej dohody.
Aby som netáral , uvidíme keď prídu dividendy z Belgicka. Na základe tohto
https://www.clearstream.com/resource/bl ... f-data.pdf

môj typ je 30% pričom US-BE ,príp SK-BE je 15%

Ale uvidíme ani ten linknutý dokument nemusí byť 100 percentný.
Nemôže to byť tak že ING, keďže pôsobí a je listovaná v USA
ING je listovaná v NL a kúpil som ju NL , takže USA tu nemá mať žiadny vplyv. Pokiaľ aj má ING nejakú pobočku u USA tak jej miestne príjmy môžu byť zdanené v USA ale nie celosvetové, prípadne dividendy z materskej spoločnosti.

PS:
Hmm, to je osud low cost brokera že často kašle na takéto veci aby bola správne zrazená daň
Toto som myslel tak že ten prostredník umožnuje(mal by) pre brokera zvyčajne nejaký process ako preukázať tomu prostredníkovi skutočnú daňovú rezidenciu jednotlivých vlastníkov aby bola správne zrazená. Ale kedže tipujem že pre každú krajinu / prostredníka je to asi iné (neviem či elektronicky alebo papierovo), tak sa im s tým nechce babrať že by stým mali navyše náklady. Tak o tom "taktne" mlčia.

Pre USA akcie to ide správne skoro s hociakým brokerm na svete (že ano Degiro :o (irónia) ), nie len americkým. Ale pre európske akcie sa to "nedá" :?

Na druhej strane môžem byť rád že IB vôbec existuje a fuguje tak ako funguje. :)
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Je mi to inak hrozne smiešne teraz, pozeral som dnešný výpis od brokera a je iný ako ten včerajší čo sa týka tej dane z ING. Radšej to dám sem celé aby to bolo vidno prehľadne

Dividends
Date Description Amount
EUR
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share (Ordinary Dividend) 352.00
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share - Reversal (Ordinary Dividend) -352.00
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share (Ordinary Dividend) 350.68
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Payment in Lieu of Dividend (Ordinary Dividend) 1.32
Total 352.00

Withholding Tax
Date Description Amount Code
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share - NL Tax -52.80
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share - NL Tax 52.80
2019-05-02 INGA(NL0011821202) Cash Dividend 0.44000000 EUR per Share - NL Tax -52.60
Total -52.60

Čiže vyzerá to takto. Držím 800 akcií, dividenda by mala byť 0.44 kus.
Z 797 akcí som dostal dividendu 797*0.44=350.68 a z toho daň 15% 350.68*0.15=52.6
Tri !! :) akcie boli v požičané v deň nároku na dividendu čiže náhrada za dividendy (PIL) 3*0.44=1.32 , daň žiadna.

Pekne vidno rozdiel že Američania už zadržiavajú daň aj z Payment in Lieu of Dividend (dakedy to nerobili tuším) - viď hore post k Merceru ale v Holandsku sa to nerobí.
Dúfam že sa ten výpis zase v pondelok nezmení aby som to tu nemusel znova v pondelok editovať :D


.....
Kto asi tak potreboval tri akcie :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Teraz je na rade Belgicko

2019-05-15 BPOST(BE0974268972) Cash Dividend 0.25000000 EUR per Share (Ordinary Dividend) 250.00
2019-05-15 BPOST(BE0974268972) Cash Dividend 0.25000000 EUR per Share - BE Tax -75.00

Broker je ako stále IB a daň je teda 30% (250x0.3=75) :evil: , podľa zmluvy o zamedzeni dvojitého zdanenia SK-BE by to malo byť 15%.
Zase som zvedavý ako dopadne žiadanie dane naspäť.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

a teraz nemecko (interactive brokers)

2019-05-21 BMW(DE0005190003) Cash Dividend 3.50000000 EUR per Share (Ordinary Dividend) 1,032.51
2019-05-21 BMW(DE0005190003) Cash Dividend 3.50000000 EUR per Share - DE Tax -272.33

to by sedelo na 26.375% Hrozne ma "teší" že prispievam na obnovu východného Nemecka - to je tých 1.375 (irónia)

Ten Withholding Tax Voucher má stáť 30e (podľa cenníku brokera) to to trochu znevýhodňuje žiadosť o vrátenie dane, čo už.

Dohoda SK-DE je 15%
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Konečne došli japonské dividendy (interactive brokers) , už na ne čakám od marca

2019-06-24 8058.T(JP3898400001) Cash Dividend 63.00000000 JPY per Share (Ordinary Dividend) 25,200.0
2019-06-24 8058.T(JP3898400001) Cash Dividend 63.00000000 JPY per Share - JP Tax -3,859

Daň je 15.313% . Podľa dohody CS (SK) - JAP by to malo byť 15% . Tuším že to nad 15 je na obnovu Japonska po hurikáne a zemetrasení - že ich tam teda majú teda dosť
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Tu sú Ruské, teda konkrétnejšie ADR na ruskú akciu na Londýnskej burze

2019-07-11 SBER(US80585Y3080) Cash Dividend 1.00644700 USD per Share (Ordinary Dividend) 1,006.45
2019-07-11 SBER(US80585Y3080) Cash Dividend 1.00644700 USD per Share - RU Tax -150.97

Daň je 15% , podľa dohody SK-RU by mala byť 10%

poplatky za ADR
2019-07-11 SBER(US80585Y3080) Cash Dividend 1.00644700 USD per Share - FEE -20.00

inak tu je dobrá stránka na výpočet poplatkov za ADR na ruské akcie
https://www.moex.com/en/drs" onclick="window.open(this.href);return false;
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

No a na záver tejto sezóny Honkongské dividendy, ktoré su vlastne Bermundské - HongKongská firma ktorá má sídlo na Bermundách.

2019-09-04 179 Johnson Electric (BMG5150J1577) Cash Dividend HKD 0.34 (Ordinary Dividend) 1,360.00
Daň 0, keby to tak všade bolo :)

S tými Bermundami som si ani nebol istý či nie sú zo SR pohľadu daňový raj (35% daň v SR potom)- naštastie nie sú, ani HongKong nie je .
Ale musel som sa pre istotu pozrieť sem https://www.finance.gov.sk/sk/dane-cla- ... predpisov/ .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa JUGGLER »

zea napísal: S tými Bermundami som si ani nebol istý či nie sú zo SR pohľadu daňový raj (35% daň v SR potom)- naštastie nie sú, ani HongKong nie je .
Našťastie 0% daň nie je z pohľadu SR daňový raj :lol:

Podľa toho zoznamu nie sú daňovými rajmi ani Seychely, Belize, Britské Panenské Ostrovy...

To, že HK firma so sídlom na Bermudách ti zdanila dividendu sadzbou 0% je pre SR pozitívne. Lebo keď funguje výmena informácii, tak tie dividendy teraz zdaníš u nás, podľa naších predpisov sa platí 7% daň ak si fyzická osoba a 0% ak si právnická.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Nedalo mi a nakúpil som dočasne pár akcií Totalu - Francúzska spoločnosť. Preto vlastne tento thread vznikol, ako debata o sadzbách FR dividend.

2019-10-01 FP(FR0000120271) Cash Dividend EUR 0.66 per Share (Ordinary Dividend) 31.69
2019-10-01 FP(FR0000120271) Payment in Lieu of Dividend (Ordinary Dividend) 1.32
2019-10-01 FP(FR0000120271) Cash Dividend EUR 0.66 per Share - FR Tax -9.51

Daň je teda 30%. Keďže poplatok za spracovanie formulára na vrátenie daní (5000 a 5001) z dividend je 125 EUR , pre malé dividendy sa to neoplatí robiť vôbec.
https://ibkr.info/article/3046" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže držať u IB Francúzske akcie kvôli dividendám je ee.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hrozní byrokrati sú tí žabožrúti... :roll:

- 30% daň pri zdroji..pritom vedia, že väčšina krajín má treaty na 15%
- 125 € za spracovanie žiadosti o refund...nezávisí pritom, či k refundu dôjde ( po 15 novembri až 200 € )
- celý process trvá 6-12 mesiacov, limit sú 2 roky ( pre nemcov až 4 roky )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

>> 125 € za spracovanie žiadosti o refund...nezávisí pritom, či k refundu dôjde ( po 15 novembri až 200 € )
Tak ten poplatok ide depozitárovi akcí za to že ten formulár vystaví , nie daňovému úradu. Daňový úrad by už by to mal spracovať zdarma. V tomto sú Francúzi nevinne.

Čo som si však neuvedomil (až teraz pozerám výpis), že Francúzi už majú tiež transakčnú daň ako napr UK

Date/Time Symbol Description Quantity Trade Price Amount Code
2019-09-23 FP French Transaction Tax 0 0.0000 -7.38

Objem Totalu bol cca 2400 e tak to vychádza na tých 0,3%
Ďalší dôvod prečo mať menej rád FR akcie
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

Ahojte,

vidim ako tu pisete o vysokych poplatok Brokera za formular pre vratenie dividend.

Ja som v roku 2010 mal dividendy aj z nemecka aj z francuzska boli neboli moc velke a polozky na vratenie predstavovali okolo 20-30 EUR... kedze vtedy sa mi zdala este clekom zaujimava suma v porovnani s vyplnenim 1 formulara a navstevy DU a poslanim postou do Nemecka a Francuzska isiel som do toho.

Nemci ma vyplatili obratom, Francuzom to myslim trvalo trocha dhlsie a tiez ma vyplatili.

Nulove poplatky ak si to ziadane priamo do nemeckeho FINANCZAMTU cez ich formular alebo ten Francuzsky neviem uz ako sa vola.

Takze ak mate dividendy 500 EUR a a danovy rozdiel som robi 100 EUR uz sa to celkom vyplati ist do toho si myslim.
Ked sa to raz naucite, budete to robit kazdy rok a peniazky sa zacnu kumulovat.

Donut
- Momentalne som investovany 100% v Berkshire takze trable s dividendami uz roky neriesim, ale planujem trocha restrukturovat portfolio takze predpokladam ze sa k tejto teme vratim.

Planujem investovat hlavne do USA akcii kde je dat 15% zrazkova rovna zmluve takze tam sa nebude dat asi nic claimovat.

Potom uz len platit tych 7% na danovom - comu som sa roky z lenivosti vyhybal (vid 100% Berkshire investicia :roll: )
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa jogo »

Donut napísal: Planujem investovat hlavne do USA akcii kde je dat 15% zrazkova rovna zmluve takze tam sa nebude dat asi nic claimovat.

Potom uz len platit tych 7% na danovom - comu som sa roky z lenivosti vyhybal (vid 100% Berkshire investicia :roll: )
Pokial viem, ak ti strhnú 15% daň z dividend v USA, tak už na Slovensku 7% daň z dividend platiť nemusíš - na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a USA.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Ahoj Donat,


Priznám sa, že zatiaľ som žiadne dividendy naspäť nežiadal. Vždy ich bolo príliš málo aby sa to oplatilo alebo boli z takej krajiny kde sa dividendy nezdaňovali vôbec/ zdaňovali správne. Takže teraz len teoretizujem.
Donut napísal: Nulove poplatky ak si to ziadane priamo do nemeckeho FINANCZAMTU cez ich formular alebo ten Francuzsky neviem uz ako sa vola.

Takze ak mate dividendy 500 EUR a a danovy rozdiel som robi 100 EUR uz sa to celkom vyplati ist do toho si myslim.
Ked sa to raz naucite, budete to robit kazdy rok a peniazky sa zacnu kumulovat.
podľa mňa sa od roku 2010 toho dost veľa zmenilo, napríklad tu je jedno info
https://www.luxcsd.com/clearstream-en/p ... e--1295384

alias príbeh dividend cum a cum ex v Nemecku

*****************
1 January 2012
far-reaching changes to the tax deduction process for German securities take effect.
..
All tax deductions will be accompanied by a physical (paper) German tax voucher. Since there will be the pre-requisite to attach physical tax vouchers at beneficial owner level to all tax reclaim forms, CBF will issue individual German tax vouchers per beneficial owner upon request.
****************

Podľa mňa sa nedá poslať v prípade Nemecka alebo Francúzska formulár priamo daňovému úradu.

V prípade Nemecka je potrebné priložit dividend voucher od brokera (30 eur v prípade IB)

V prípade Francúzska je na formulári 5000 box V (Declaration of paying institution) ktorý musí vyplniť/podpísať (125 eur v pripade IB) vyplácajúca inštitúcia, v žiadnom prípade si box V nemôžem vyplniť a podpísať sám. Až keď je ten box V potvrdený možem formulár poslať daňovému úradu.

Samozrejme pokiaľ sa ti podarilo v nedávnej dostať dane naspäť FR,DE že si posielal formuláre priamo alebo vieš o brokerovi ktorý si nepýta veľké poplatky za voucher, pečiatkovania, tak by ma celkom potešilo (možno aj ďalších) keby si nám napísal detaily takého procesu/ lacnejšieho brokera ako IB.

Inak vďaka za príspevok k téme
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

Planujem investovat hlavne do USA akcii kde je dat 15% zrazkova rovna zmluve takze tam sa nebude dat asi nic claimovat.

Potom uz len platit tych 7% na danovom - comu som sa roky z lenivosti vyhybal (vid 100% Berkshire investicia :roll: )
jogo napísal:Pokial viem, ak ti strhnú 15% daň z dividend v USA, tak už na Slovensku 7% daň z dividend platiť nemusíš - na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a USA.
Diky Jogo. To ma nenapadlo. Som naposledy este z dividend platil zdravotne 14% tak tam ta zmula o zdvojitom zdaneni nepomahala.

V tomto pripadne kedze ta SR sadzba 7% je prevysena sadzbou USA 15% sa povazuje "dan" za zaplatenu v zmluvnom state USA a na SR uz nemusim z tej dividendy ziadnu dan platit.

Ak si niekto mysli ze to tak nie je ozvite sa, prosim. Dost dolezita informacia. Tuna v tomto PWC handbooku sa pise ze ta dan moze byt sniznena vdaka zmluove o dvojitom zdaneni

https://www.pwc.com/sk/sk/publikacie/as ... nal%20.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
.• Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia môže znížiť sadzbu zrážkovej dane.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa rmaly »

zea napísal:Nedalo mi a nakúpil som dočasne pár akcií Totalu - Francúzska spoločnosť. Preto vlastne tento thread vznikol, ako debata o sadzbách FR dividend.

2019-10-01 FP(FR0000120271) Cash Dividend EUR 0.66 per Share (Ordinary Dividend) 31.69
2019-10-01 FP(FR0000120271) Payment in Lieu of Dividend (Ordinary Dividend) 1.32
2019-10-01 FP(FR0000120271) Cash Dividend EUR 0.66 per Share - FR Tax -9.51

Daň je teda 30%. Keďže poplatok za spracovanie formulára na vrátenie daní (5000 a 5001) z dividend je 125 EUR , pre malé dividendy sa to neoplatí robiť vôbec.
https://ibkr.info/article/3046" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže držať u IB Francúzske akcie kvôli dividendám je ee.
Frantici uz maju podla mna 12.8% dan od 2018teho... ja mam ORA.PA dividendy v BNP paribas od 2008ho roku a dan bola najprv 25%, potom 30% a uz 8/7/2018, 6/12/2018 a 6/6/2019 mi prisli divi zdanene 12.8
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to tak. Dobrá brožúrka. :) Dík.
Poukazujem na stranu 44 kde máte tu výmenu informácii, kvôli ktorej sa to neoplatí nedávať do daňového:

FATCA a CRS
• V rámci globálneho boja proti daňovým únikom pristúpila aj SR
k administratívnej spolupráci s inými krajinami v súvislosti s automatickou
výmenou informácií medzi daňovými správami jednotlivých krajín.
• V súvislosti s touto automatickou výmenou informácií majú slovenské
finančné inštitúcie v rámci FATCA (t. j. americký zákon Foreign Account
Tax Compliance Act) a CRS (Common Reporting Standards) povinnosť
získavať a oznamovať vybrané informácie o finančných účtoch.
• Na účely FATCA sa SR zaviazala bilaterálnou zmluvou na vzájomnú
spoluprácu medzi SR a USA pri recipročnej výmene informácií
o finančných účtoch, v rámci ktorej sú finančné inštitúcie povinné
oznamovať Finančnému riaditeľstvu SR informácie o vedených
amerických účtoch. Tieto informácie potom Finančné riaditeľstvo SR ďalej
postupuje daňovým orgánom USA.
• Na účely CRS pristúpila SR k multilaterálnej dohode o vzájomnej
výmene informácií o finančných účtoch medzi SR a členskými štátmi EÚ
a zmluvnými štátmi. Zoznam všetkých štátov, v ktorých keď sú držitelia
finančných účtov rezidenti, potom finančné inštitúcie sú povinné
oznamovať vybrané informácie, je zverejnený tak na stránkach
Finančného riaditeľstva SR, ako aj na stránkach Ministerstva financií
SR. Povinnosti v súvislosti s CRS vychádzajú tak z lokálnej legislatívy,
ako aj z EÚ direktívy DAC2.

Ešte sa vrátim k tým dividendám. Dávam otázku do pléna:

Teda najlepšia cesta ako mať úplný pokoj od zdaňovania výnosov i hlásenia dividend je držať viac ako 1 rok etfká ktoré reinvestujú dividendy, nie?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

EFKko neviem, ta reinvesticia ako sa berie, ze ci ti poslu vypis kolko ti reinvestovali z tvojich akcii a ze ci to mas potom oznamit.

Urcite budes mat pokoj ak bude drzat viac ako rok nedividendove akcie ako Berkshire Hathway a ine co dividendy neplatia.

Diky za odpovede, dobre vediet ze aj ked sa dan neplati treba to DP podavat...

Ako je to s predajom akcii po 1 roku kde prijem je oslobodeny od dane? Treba aj pri takychto prijmoch podavat danove priznanie?? Podla toho ci pise Juggler tak by to snad v tomto pripade nemuselo byt potrebne... Dik za info!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Donut napísal: Ako je to s predajom akcii po 1 roku kde prijem je oslobodeny od dane? Treba aj pri takychto prijmoch podavat danove priznanie?? Podla toho ci pise Juggler tak by to snad v tomto pripade nemuselo byt potrebne... Dik za info!
Nič netreba podávať. Na 100%.

A čo sa týka tých etf čo akumulujú, tak podľa mňa tie dividendy prídu zrážkovo zdanené priamo fondu (ETF) a fond za peniaze ihneď dokúpi. Čiže neposiela Tebe nič na účet..broker ti nemá čo dať do výpisu. Ked fond neakumuluje, tak o ETF píšu, že je vyslovene distributing...čiže vypláca ti zrážkovo zdanenú dividendu priamo na brokersky účet (aj píše, či raz za štrvťrok, polrok, rok ). To ti broker dá do výpisu. Myslím, že všetky originál americké etf sú distributing a že tie americké akumulačné majú iba v EU.

Ale ono je to pre retail jedno, lebo americkí brokeri teraz mnohé indexové americké ETF nepredávajú retailu. Kvôli EU regulácii.

Možno to skúsiť preveriť na peniazesucas.sk, alebo papucovyinvestor.sk. Tam by to mali mať chlapci napísané. Oni sa venujú čisto etfkám.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: FATCA a CRS
Super ze ste to sem postli. Vzdy ma to zaujimalo, ktore su to zmluvy a co obsahuju. V mojom okoli panuju nazory, ze kym dividendy neoznamia v DP, tak o nich danovy urad nic nevie.:roll: Zda sa, ze sa preratali

FATCA pre SK rezidentov majuci ucty v USA fin. instituciach:

V prípade Spojených štátov vo vzťahu ku každému účtu oznamovanému Slovenskej republike každej oznamujúcej finančnej inštitúcie Spojených štátov
  1. meno, adresu a slovenské DIČ každej osoby, ktorá je rezidentom Slovenskej republiky a držiteľom daného účtu;
  2. číslo účtu (alebo iné obdobné číslo, ak číslo účtu neexistuje);
  3. názov a identifikačné číslo oznamujúcej finančnej inštitúcie Spojených štátov;
  4. hrubú sumu úroku vyplateného na vkladový účet;
  5. hrubú sumu dividend zo zdroja v Spojených štátoch vyplatenú alebo pripísanú na účet; a
  6. hrubú sumu ostaných príjmov zo zdroja v Spojených štátoch vyplatených alebo pripísaných na účet, a to v rozsahu, v akom podliehajú oznamovaniu podľa kapitoly 3 časť A alebo kapitoly 61 časť F daňového zákona Spojených štátov.

Uplne znenie v anglictine a tiez v slovencine.
Este je na mieste otazka, ci danovaci tieto informacie aj nejak vyhodnocuju, alebo amici to k nam len posielaju a u nas sa to zahadzuje, co by ma tiez neprekvapilo...
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

rmaly napísal: Frantici uz maju podla mna 12.8% dan od 2018teho... ja mam ORA.PA dividendy v BNP paribas od 2008ho roku a dan bola najprv 25%, potom 30% a uz 8/7/2018, 6/12/2018 a 6/6/2019 mi prisli divi zdanene 12.8
Áno to je pravda (12,8%), zabudol som napísať koľko by to malo byť teoreticky, napísal som koľko to bolo pre mňna naozaj . Žiaľ Interactive Brokers mi strhol toľko kolko som spomínal (o dosť viac). Preto som aj napísal že

>>Takže držať u IB Francúzske akcie kvôli dividendám je ee.

- myslené konkrétne pre Interactive Brokers.

Ja beriem tento thread ako experimentálny pokus - nejaká očakávaná sadzba vs realita pre konkrétneho brokera

Ako si napísal ty máš to ORA.PA v BNP Paripas čo je Francúzky broker/banka. Ten očividne vie správne strhnúť dane pre akcie svojej krajiny.

Môžem teda to tvrdenie svoje takto poopraviť : Takže držať u IB Francúzske akcie kvôli dividendám je ee - Treba si nájsť iného brokera, najlepšie Francúzskeho. :)
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Nemecký mikuláš mi poslal darček (aj keď je pravda že som si ho musel zaplatiť) - Nemecký dividend voucher. Takže tu je príklad ako to vyzerá.
Prílohy
bmw_voucher.png
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

Bol som dnes celkom prekvapeny, prisli mi uroky z dlhopisu z USA, a nebola aplikovana na tie uroky ziadna witholding tax. Ono to bude sice treba dodanit sa Slovensku ale aj tak, radsej nech tie dane koncia na SK ako USA.
Teraz len hadam, ze sa nato aplikuje obskurna vynimka tohto typu, preto to takto funguje.
https://www.lexology.com/library/detail ... 7982e17f39


Date Description Amount
2020-05-01 Bond Coupon Payment (ARLP 7 1/2 05/01/25 NAA9) 1,125.00$


Cloveka stale daco prekpavi :)
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

V týchto časoch je to s dividendami skromnejsie. Ale predsa sa len dačo nájde. Táto krajina este v zozname nebola.
Singapur
2020-09-28 CNNU(SG1EA8000000) Cash Dividend SGD 0.0279 per Share (Return of Capital) 1,674.00
daň nebola strhnutá žiadna. Len mi to žial z nejakých dôvodov vyplatili v SGD a nie v EUR, ale čo už.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak nebola dan v USA strhnuta tak monzno islo o bezdanitelny dlhopis. Municipal bond?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa zea »

ARLP - USU0187NAA91- Alliance Resource Partners je Limited Partnership ktore prevadzkuje 'ehm' zvacsa uholne bane - Cize ziadne mesto .

Myslim ze sa na to aplikuje nieco co sa vola "Portfolio Interest Exemption' - teda na urcite typy urokov USA nevybera od zahranicnich osob dane. A ten dlhopis vyssie spada asi do tej kategorie. V podstate musi to byt registrovany dlh kde je vidno kto je majitelom a majitel dlhu nesmie vlastnit viac ako 10% spolocnosti.
Tu je o tom nejaky pokec v casti portfolio interest exception
https://www.castroandco.com/blog/2019/f ... nd-the-po/

Sranda ze USA vybera dan z dividend ale z niektorych urokov nie (od non USA ludi).
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa amalfi »

Zdravim.Chcel by som poprosit o radu.. Niesom sice fanusikom dividendovych akcii ale tento rok koncom juna ak nepredam akcie istej firmy na nemeckej burze dostanem dividendy co cini 3,70 za akciu.Momentalne nechcem akciu predat aj ked tvori vyrazne gro z mojho portfolia aj ked obavy z vojny na Ukraine samozrejme su. Chcel by som vediet ci sa mi moze stat situacia zeby som musel platit dan z dividend dvakrat? Podla slovenskych zakonov by mala byt dan z dividend zatial 7 percent .Cize ak sa zakony nezmenia tak ak dostanem v tomto roku dividendy z nemeckej burzy v buducom roku ich musim uviest do danoveho priznania na Slovensku kedze som rezident SR. Mam brokera Lynx...Myslite ze treba vypisat nejaky extra formular pre LYnX aby nenastala situacia ze ma danovy urad z Nemecka alebo burza vyzve aby som este nieco zaplatil v Nemecku? Som rezident SR . Dlhsie som tu nebol ale spominam si ze sa zvykol vypisovat nejaky formular W 8.............Mam nejaky formular poziadat aj ja v Lynxe alebo mozem kludne spavat ked v buducom roku uhradim pri danovom priznani dan z dividend ktore ocakavam koncom tohto juna? Akciu drzim od aprila 2020.Dakujem za radu.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa frakan »

amalfi napísal: So 12 03, 2022 7:54 pm Zdravim.Chcel by som poprosit o radu.. Niesom sice fanusikom dividendovych akcii ale tento rok koncom juna ak nepredam akcie istej firmy na nemeckej burze dostanem dividendy co cini 3,70 za akciu.Momentalne nechcem akciu predat aj ked tvori vyrazne gro z mojho portfolia aj ked obavy z vojny na Ukraine samozrejme su. Chcel by som vediet ci sa mi moze stat situacia zeby som musel platit dan z dividend dvakrat? Podla slovenskych zakonov by mala byt dan z dividend zatial 7 percent .Cize ak sa zakony nezmenia tak ak dostanem v tomto roku dividendy z nemeckej burzy v buducom roku ich musim uviest do danoveho priznania na Slovensku kedze som rezident SR. Mam brokera Lynx...Myslite ze treba vypisat nejaky extra formular pre LYnX aby nenastala situacia ze ma danovy urad z Nemecka alebo burza vyzve aby som este nieco zaplatil v Nemecku? Som rezident SR . Dlhsie som tu nebol ale spominam si ze sa zvykol vypisovat nejaky formular W 8.............Mam nejaky formular poziadat aj ja v Lynxe alebo mozem kludne spavat ked v buducom roku uhradim pri danovom priznani dan z dividend ktore ocakavam koncom tohto juna? Akciu drzim od aprila 2020.Dakujem za radu.
Ahoj, dividenda by ti mala prísť zdanená zrážkovou danou cca 27%, takže ty už nič nezdaňuješ, iba ju uvedieš v daňovom priznaní za rok 2022.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa amalfi »

No takze pri akciach z Nemecka je nasich 7 percent dan z dividend nanic.Takze neexistuje ziadne tlacivo ktore by ma vedelo vynat z 27 percentnej dane aj ked existuju nejake zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia? Cize ja dostanem aj nejaky list postou alebo len nejaky vypis od brokera s uvedenim zrazenej dane?
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa frakan »

amalfi napísal: So 12 03, 2022 11:45 pm No takze pri akciach z Nemecka je nasich 7 percent dan z dividend nanic.Takze neexistuje ziadne tlacivo ktore by ma vedelo vynat z 27 percentnej dane aj ked existuju nejake zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia? Cize ja dostanem aj nejaky list postou alebo len nejaky vypis od brokera s uvedenim zrazenej dane?
Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia slúžia na to, aby si nemusel zdaňovať ešte aj u nás tou 7% daňou. V daňovom priznaní dodaňuješ iba v prípade ak ti príde dividenda nezdanená, napr. z britských firiem, kde majú nulovú sadzbu dane na dividendy. Ak by bola dividenda pod 7%, (napr. 3%), dodaníš
7-3 = 4%. Toto všetko však platí medzi krajinami s ktorými je podpísaná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. Aspoň ja som to tak pochopil. A žiaľbohu aj napriek týmto zmluvám si nemôžeme vybrať tú pre nás výhodnejšiu sadzbu.

A áno vo výpise od brokera si nájdeš pripísanú nezdanenú dividendu + odvedenú zrážkovú daň ak je zdanená.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa amalfi »

Takze s tym nemozem nic robit.Sice som planoval povodne skorej predat tu firmu no mam tak väcsi podiel a firme sa dlhodobo silne dari.Na jesen som mohol vystupit pri peknom maxime.Teraz je hlavne riziko ze sa vojna presunie dalej do Europy.Takze minimalne ked sa nevratim na maxima z minuleho roka akciu chcem drzat.........Takze napriek tym 27 percentam dane tak ci tak akcie budem drzat do dna aj v dni vyplatenia dividend. Takze tomu rozumiem tak ze pokial nebude na Slovensku za rok 2022 dan vyssia ako 27 percent nemusim dany rozdiel dodanit za predpokladu ze mi skutocne moj broker tu dividendu strhne.Dakujem pekne za radu.Este som ziadnu dividendu nedostal takze to bude moja prva skusenost s vyplatenim dividendy.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa frakan »

Áno, ak je strhnutá daň z dividendy viac ako 7% nemusíš nič dodaniť ale musíš ten príjem uviesť v daňovom priznaní.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa frakan »

Ešte sem pridám link na stránku, kde je táto tématika dosť obšírne popísaná.

https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Slovenský daňový rezident, prehľad dane z dividend

Príspevok od používateľa amalfi »

Dakujem pekne pozrel som.Na inej stranke .https://www.dividendoveakcie.sk/dane/dane-z-dividend/ som nasiel ze by ta dan mala byt presne 26,38% kedze sa jedna o Nemecko.No uvidim koncom juna ci zaciatkom jula ked dostanem dividendu a vypis.Aj na Slovensku sa mozu dane este viackrat zmenit hlavne koli tejto nelahkej dobe.Ak by som mal nejasnosti este Ti skusim napisat.Este raz velka vdaka za ochotu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"