Martyho obchody

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute

môj prvý trade bude AAL. American Airlines je dobrá firma, zisková, akcia je lacná a dočasne trpí uzemnenými lietadlami. Kvôli 24 kusom 737 Max, ktorý čaká na certifikáciu musí denne zrušiť 115 letov. EASA (eur. letec. regulačná agentúra) sa vyjadrila, že plánuje certifikačný let cca v strede decembra. FAA zrejme podobne. Verím, že Boeing ten soft spravil poriadne, let prebehne OK. Po získaní povolenia lietať by mala akcia postupne stúpať.

BUY 550 ks AAL po 30,89. Target 35

Ešte jedna vec: Budem pracovať s kapitálom 50 000 USD.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vdaka za zrozumitelne popisanie tvojich dovodov. Drzim ti palce ohladom toho obchodu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Buy 100 ks BIDU po 118,13 USD
Buy 250 ks TCEHY po 40,81 USD (Tencent OTC)
Buy 150 ks WB po 43,35

myslím, že sú to fantastické firmy za dobrú cenu
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Ešte k tým čínskym firmám. Už len to, že sú čínske je fundament sám o sebe. Krajina s 1,3 mld obyvateľmi. Toto storočie je storočím Číny a na margo Číny a budúcnosti slovenskej ekonomiky si ešte z vysokoškolských čias pamätám na vetu, ktorá zaznela od profesora na prednáške v aule: "Vaše deti im budú šiť tričká".

Baidu, Tencent, Weibo...

Baidu:
Čínsky Google. Nedávno zverejnila a zverejnila celkom fajn. Mal som nakúpené s priemerkou cca 107, vystrelila hore o 12 % a predával som po 123. Keď cena klesla na 118, opäť som kúpil a plánujem držať cca do 130. Nie dlhšie, lebo jednak nie som typ, ktorý by vedel investične dlhodobo držať a vysedieť veľký zisk a najmä preto, lebo: TOTO NIE JE TRH NA INVESTOVANIE. Určite nie pri týchto valuáciách, slabnúcej svetovej ekonomike kde D.Pump balamúti AOS údajnou dohodou s Čínou. Každý, kto má rozum vidí, že je to divadlo a že chce do novembrových volieb vytiahnúť burzu hore... Firma je zisková, vyplatila sa stávka na iQiyi (streaming videa) kde počert používateľov dosiahol 100 miliónov, valuácia je OK a keď si uvedomím, že akcia stála pred cca rokom 250, tak je to veľmi príjemný bargain...

Tencent
Firma asi najlepšia zo všetkých. Najmä kvôli diverzifikovaným príjmom. Viď pripojený obrázok. Krása... Nádhera... Firma je niekoľkostomiliardový gigant, ktorý si ide svoje, žiadny micro cap stratový junk. Ak to pôjde hore, vyberiem zisk, ak dole, s radosťou prikúpim.

Weibo
Čínsky Twitter. Nedávno zverejnila. Nič moc, akcia sa zosypala o 17 %. Aj keď to zverejnenie nebolo super, ale nejaké pekné veci sa tam našli. Napr. nárast počtu užívateľov o 51 mil. (YoY) Tu vidím skôr hodnotu firmy celkovo v kombinácii s príjemnou zľavou.
Pri Tencente ani Weibo nemám target, pretože opakujem: Toto nie je trh pre investorov. Je treba byť na trhu, lebo nikto nevie, kedy sa to strepe dole. Burza je dostatočne iracionálna na to, aby sa v tomto cirkuse pokračovalo ešte roky... Takže nebyť na trhu taktiež nie je riešenie. Ak usúdim, že Donald to preháňa a dráždi Čínu viac než je rozumné, odpredám nejaké veci hoci aj s malou stratou.
Prílohy
tencent.jpg
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal: Buy 250 ks TCEHY po 40,81 USD (Tencent OTC)
Sell 250 ks TCEHY 42,56 USD (+437,5$)

Nepáči sa mi trh... Preto vyberám zisk na Tencent-e. Som presvedčený, že sa bude dať tá akcia kúpiť opäť za nákupnú cenu ,alebo ešte nižšiu. Baidu a Weibo si ešte zatiaľ nechám a uvidím podľa situácie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Buy 15 ks BA po 348,5 USD

Využívam včerajší a dnešný pokles trhov. Je možné, že akcia klesne aj pod 340, alebo aj nižšie, ale myslím, že by ju tam stiahla jedine korekcia. To, či je to korekcia nebudem riešiť, ale rozhodne ma to neprekvapuje. Trh už bol dosť prekúpený. Akurát ľutujem, že som nevybral zisk aj na Baidu... No nič, ostáva mi len byť nastavený na to, že D. Slump nebude situáciu ešte viac eskalovať. Už dnes čo-to predviedol. Hrozby Francúzsku 100 % clami, hrozby Argentíne a Brazílii a... ani tá dohoda s Čínou do volieb nebude. aké prekvapenie...

Pri BA rátam s certifikačným letom v polovici decembra, (čo bude zachvíľu). Ak let dopadne OK, verím, že to vytvorí pozitívny sentiment blížiaceho sa konca uzemnenia Boeingov a spolu s tým bude rásť aj AAL, ktoré tiež držím...
Len nech sa nezopakuje minuloročný december...
Prílohy
5c0aa1af6ded5.image.jpg
Snímka obrazovky 2019-12-03 o 19.27.56.png
Snímka obrazovky 2019-12-03 o 19.27.56.png (203.22 KiB) 16987 zobrazenia
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Milankos »

Ahoj Marty,
v prvom rade vdaka ze tu popisujes svoje obchody.
V praci sme sa s kolegom bavili o lietadlach a spomenul mi ze ten testovaci let bude asi az v januari. Presiel som trochu internet a vyzera to tak:
https://theaircurrent.com/aviation-safe ... ign-issue/

Budes cakat, alebo vystupis a skusis lepsi vstup? Resp. mas nastaveny nejaky stop loss?
Vdaka
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Milankos napísal: Budes cakat, alebo vystupis a skusis lepsi vstup? Resp. mas nastaveny nejaky stop loss?
Vdaka
Takto:
Jediný problém, ktorý z krátkodobého hľadiska vidím je ten blížiaci sa 15ty december. Je dosť možné, že Doník odloží clá, podporí tým Santa rally a ešte viac sa bude na Twittri chváliť, ako vzrástli indexy za tento rok aby aj posledná duša na Zemi videla aký je úžasný. Na Twittri mám špeciálne obľúbeného Hipstera, ktorý si každý deň robí srandu z algoritmov, Trumpa, fiktívnej trade deal", absurdného súčasného bull marketu, FEDu atď. Je to taký môj denný rituál, taká moja "ranná káva".


Áno, máš pravdu, dnes som čítal,že šéf FAA Dickson vypovedal pred nejakou komisiou a je potvrdené, že toho roku tie lietadlá nevzlietnu. Aj tak som však spokojný, lebo to sledujem už od leta.. A ako plynul čas tak sa to viackrát posunulo (aj certifikácia, aj obnovenie letov American), no tentokrát ten avízovaný návrat je oveľa bližšie, než aktuálny dátum. Spomína sa "early January", čo je ani nie mesiac... Verím, že už nie dlho..

K American Airlines:
Aktuálne stojí 26,69. Za túto cenu je to krádež. Po môj target (35) je to potenciál 31 %. Za krátku dobu (!!!)
U seba mám priemer 28,5, takže je to pár percent v strate... Pohoda. 31. Januára zverejňuje za 4Q a verím, že cena po zverejnení stúpne. Ak by obnovili lety v marci, bol by 4Q posledný zlý kvartál - posledný kvartál bez MAXov. Takže cenu by mohlo vytlačiť viacero vecí: 1. certifikačný let (verím, že v decembri), 2. udelenie certifikácie 3. dobré zverejnenie 4. zvýšené targety analytikov 5. aspoň malý short covering. Je tu toho veľa, čo môže akcii pomôcť a aj pomôže. Len nech už je aspoň certifikačný let absolvovaný...

K Boeingu
U seba, aj tu som dnes prikúpil. Spomínal som, že to môže ísť nižšie. Mal som pár krát od kúpy možnosť vybrať možno, dve, tri percentá zisku, ale verím, že lepšie je počkať. A nemá zmysel sa tu zatiaľ strachovať... Na zlé správy ohľadom návratu MAXov akcia reaguje dobre - len malými poklesmi, ktoré sú častokrát do 1-2 dní celé skúpené.
Takže

BUY 15 ks BA po 339,8 USD
Prílohy
hipster2.png
HIpster 1.png
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:
K Boeingu
nemá zmysel sa tu zatiaľ strachovať... Na zlé správy ohľadom návratu MAXov akcia reaguje dobre - len malými poklesmi, ktoré sú častokrát do 1-2 dní celé skúpené.
Takže

BUY 15 ks BA po 339,8 USD
A skúpený bol aj dnešný pokles

SELL 15 ks BA 347,25 (+111,75$)

Aj by som to podržal ale... Už x mojich pozícií bolo za posledné dva tri týždne v zisku a ľutoval som, že som nepredal. Už 5x by som vybral niekde zisk a namiesto toho nula. Navyše, ešte 1 pozíciu mám ;)
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

SELL 100ks BIDU 120,2 (+200 $)

Využívam dnešný rast založený na naivite trhov a vyberám síce malý zisk, ale viete ako to je: babka k babce, budú kapce.
Nečudoval by som sa, keby som zajtra / o pár dní nastúpil do titulu znova a ešte výhodnejšie.

Dnešok je klasika. Trump zahlási na Twittri, alebo inom médiu, bullsh*t typu "Trade talks are going wery well", algos to žerú a trh ide hore. Reálnu atmosféru medzi krajinami výstižne popisuje obrázok.
15. december sa blíži a radšej budem stáť mimo. Ešte nedávno skákal Tariff Man do Francúzska a vyhrážal sa clami (víno, syry, atď...)
Prílohy
367_2120x1590_L_1573732549.jpg
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:SELL 100ks BIDU 120,2 (+200 $)
Ešte nedávno skákal Tariff Man do Francúzska a vyhrážal sa clami (víno, syry, atď...)
Asi som to zariekol :)
#tariffman

Celé mi to s dnes oznámenou "trade deal" smrdí.
Najprv prudký rast, potom vyjadrenia Číny rast vymažú, Slump zahlási, že Čína kúpi poľnohospodárske produkty za 50mld, Čína tvrdí, 32, na nete čítam, že 40... Ak sa dnes konečne dohodli na rok a pol dohadovanej dohode, prečo sú indexy na nule? :)

Ešte bude veselo :wink:
Prílohy
Snímka obrazovky 2019-12-13 o 20.03.12.png
Snímka obrazovky 2019-12-13 o 20.03.12.png (34.88 KiB) 16589 zobrazenia
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Sell 30 ks AAPL po 279

Shorty nemám rád ( je jasné prečo), najmä tento absurdný bull market je dosť riziko..
Trh je dosť prekúpený, Boeing vniesol negatívnu náladu na trh a k tomu táto správa..
uvidíme
Prílohy
Snímka obrazovky 2019-12-17 o 13.49.18.png
Snímka obrazovky 2019-12-17 o 13.49.18.png (17.56 KiB) 16475 zobrazenia
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal: Buy 150 ks WB po 43,35
Sell 150 ks WB 45,75 (+360$)
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:Sell 30 ks AAPL po 279
Končím ten short..

Buy 30 ks AAPL po 282,35 (-100,5$)

Namiesto toho otváram trade, kde je oveľa lepší risk reward.

SELL 60 ks BMW.DE po 73,5

Tu sa nejak nebojím o ten trade. Aj keď je to short. Sme v Európe, kde akýkoľvek rast kedykoľvek zadusia mizerné ekonomické dáta, BMW nie je rastová firma a nachádzame sa na konci ekonomického cyklu. A to nerátam kopec ďalších faktorov ako nezázujem mileniálov o vodičský preukaz, vysoké náklady na prechod na elektrické autá a ďalšie...
Keby to išlo ďalej , s radosťou prikúpim
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa hokaido »

marty napísal:A to nerátam kopec ďalších faktorov
Dalsi faktor https://edition.cnn.com/2019/12/23/inve ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
BMW je v US vysetrovane za udajne podvadzanie s cislami predajov v US.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Bmw ma viacero problemov. Ma tovarne v Uk-Brexit. Potom problem s vyrobou aut v Usa ktore sa vyvazali do Ciny.- obchodne vojny.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:
Namiesto toho otváram trade, kde je oveľa lepší risk reward.

SELL 60 ks BMW.DE po 73,5

Tu sa nejak nebojím o ten trade. Aj keď je to short.
Tu nebolo o čom ;)

BUY 60 ks BMW 70,94 +153,6 $

Možno to pôjde nižšie, ale to mi je jedno. Stovky ku stovkám a budú tisícky. Tisícka k tisícke ...
Navyše o pár dní to môže byť opäť na 73, 4, 5, 6 a nastúpim znova.

Začala nám výsledková sezóna a budem sa sústrediť na firmy, kde bude po zverejnení nejaký pekný gap dole. Aspoň niečo bude lacnejšie na tomto drahom trhu.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

BUY 3SIL 2000 ks po 2,45 €

Osobne mám rád ten inštrument. Kupujem vždy ten obchodovaný na Milánskej burze. Je to striebro triple leverage.
(ako je z názvu zrejmé).

BUY LHA.DE 300 ks po 14,56 €

Čo sa týka trhov, neprekvapila by ma aspoň mierna korekcia. Ak nejaká príde, predám striebro s pekným ziskom. Väčšieho pádu trhov sa min. do amerických volieb (tuším 8. novembra) neobávam.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Milankos »

https://www.faa.gov/news/updates/?newsId=93206

rozumiem tomu spravne, ze uz nevidia ziadne chyby a boeing 737 max moze opat zacat lietat?
Ak ano tak by mohol byt spravny cas na nakup AAL, ale asi iba na tento trade - tyzdenny graf vyzera brutalne zle.. nechcel by som mat nakupene za 55$
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

The company said Tuesday it now expects regulators to approve the plane's return to service in the middle of the year.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

BUY 40ks BIDU po 126,8
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute

Čo sa týka koronavírusu, som prekvapený, ako to trh celé spracoval. Myslím si, že až v piatok mnohým (a najmä algoritmom) docvaklo, že toto nie je sranda, keď sa 2. najväčšia ekonomika sveta s 1,4 mld. obyvateľmi zastaví. Keď tam nelietajú lietadlá, alebo keď 2150 kaviarní (polovica prevádzok) Starbucksu v číne ostane proste zatvorená.

https://edition.cnn.com/2020/01/28/busi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Starbucks has closed more than half of its roughly 4,300 Chinese stores, as the deadly coronavirus continues to spread in the country.

Trh bol už nechutne prekúpený, takže keď by toto celé prerástlo do poriadnej korekcie, myslím, že by to bolo na mieste. Toľko iracionality som už dávno nevidel. A korunu tomu celému nasadila Tesla. Konštantne stratový junk rastie do neba a to raketovým tempom (a dokonca aj počas výpredaja na trhu).

Som mimoriadne zvedavý na ďalší vývoj už v pondelok. Ako po polnoci otvoria futures, ako otvoria trhy v číne, koľko bude nakazených a koľko obetí v pondelok ráno.

Btw. pripájam tabuľku, ktorú som našiel na Twittri, kde odhadovali podľa vývoja počas prvých pár dní ďalší vývoj počtu nakazených a mŕtvych. Prvých pár dní to išlo podľa predpovede, teraz sa to našťastie spomalilo. Teoreticky. Nikto netuší, aké sú skutočné čísla. Čínsky režim tie čísla s vysokou pravdepodobnosťou pekne falšuje . Len ma mrazilo z tej tabuľky. Keby sa situácia vyvíjala podľa tabuľky, o 3 týždne je 50 mil. nakazených a viac ako milión mŕtvych (!)

A potom by koronavírus bola s prehľadom čierna labuť, ktorá by prerástla do masívneho výpredaja, ktorý by zrejme nezastavil ani Fed s ďalším ratecutmi a Trump s jeho bombastickými rečami a znížením daní pre middle class, či čo to navrhuje (aby si poistil znovuzvolenie).
Prílohy
Snímka obrazovky 2020-01-27 o 11.38.23.png
Snímka obrazovky 2020-01-27 o 11.38.23.png (113.47 KiB) 15446 zobrazenia
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

marty napísal:BUY 40ks BIDU po 126,8
SELL 40 ks BIDU po 132,08 (+211,2 USD)
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Sranda, ako sa dnes otočil ten rate cut FEDu (-0,5%) proti Fedu a Trumpovi.
Trh je aktuálne dole cez 3,4 percentá
:D

Keďže naposledy FED niečo také spravil v období poslednej krízy, FED tak vyslal signál, že ekonomike neverí.

Keď je trh nižšie, rozhodol som sa kúpiť:

150ks AAL po 17,95
80ks RDSa po 43,79
20 ks BIDU po 116,08
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute, konečne sa mi podarilo nájsť starší tweet Pavla Hadrouška z Fio. Ten pekne vystihuje novodobé fungovanie finančných trhov v poslednej dobe, kedy väčšinu objemu zobchodujú algos...

Je dobré s týmto do budúcna rátať a nastaviť sa na väčšiu volatilitu.
Prílohy
Snímka obrazovky 2020-03-06 o 19.56.43.png
Snímka obrazovky 2020-03-06 o 19.56.43.png (33.06 KiB) 15025 zobrazenia
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Čaute

Tak vyzerá to tak, že ste sa mnohí dočkali - ktorí ste čakali, že nakúpite počas najbližšej krízy/ veľkého prepadu.

Priznám sa, tento výplach si užívam. Už ma totiž nejaký čas vytáča tá chamtivosť "investorov". To, aké zvrátené časy prišli. Mnohí boli nadržaní a mali plné gule chamtivosti z toho, ako rástol SP500 od zvolenia Trumpa, samozrejmosťou pre nich bolo, že index dá každý rok + minimálne 20 %.Kto nedržal FAANG bol loser, veď to je predsa cool a na fundamenty pozerajú už len hlupáci. Týpci si narysovali trendové línie smerujúce až do neba. To, že je ten rast ťahaný buybackmi (rastom dlhu US korporácií), to že to nie je dlhodobo udržateľné, to že sa roztvárali nožnice medzi rastom ekonomiky n(a ziskami firiem) a nárastom cien akcií, to, že kopec firiem má otrasné fundamenty a rastie raketovo hore (Tesla a ďalšie), to všetko bolo mnohým šuma fuk. Totálne odignorované. Na trhu bolo už strašne veľa irocionality ba až absurdity...

Preto som rád, že mnohých suckerov poriadne vypláchlo. Mileniáli, ktorí sú na burze krátko a nezažili väčší pokles si idú oči vyočiť ... A to je dobre. Pokora im do budúcna nezaškodí. Trump zase chodil nafúkaný ako páv a sršali z neho typicky americky bombastické vety (bullshity) typu "best economy ever" a pritom škriekal na riaditeľa nezávislej inštitúcie /FEDu/, nech mu zníži sadzby...
Rečnícka otázka: potrebuje "best economy ever" nízke (ideálne nulové) sadzby? Myslím, že odpoveď poznáte.
Tak mu treba. Ževraj je riadne frustrovaný z toho ako mu klesá burza. Pomaly každý druhý deň tweetoval o nových maximách a keď sa ho pýtali na burzu, tak povedal, že on nesleduje burzu, že on sleduje jobs... No určite... Fail.
Za každú cenu, za cenu umelo nízkych sadzieb (ktoré len prehlbili priepať medzi bohatými a chudobnými), ochudobnili sporiteľov, za cenu vysokých deficitov rozpočtu vyhnal burzu do absurdných výšin, kde je vzduch už príliš riedky. Nasledovala mdloba a pád.

#trumpslump
(Už mám plné zuby populistov ako Trump, alebo napr. počas našich volieb 2020. Samé také onaké hentaké sociálne,zadarmo. Už som niektorých megasociálnych zadarmistov s gigantickým srdcom nedokázal počúvať. Kto nesľuboval x vecí zadarmo, bol out)

Späť k burze...
Čo sa mňa týka, jasné že aj ja krvácam. Ale nepoloží ma to. Nie som mamonár, ktorý si z potlačeného papiera spravil svoju modlu. Nezbláznim sa z toho, že sa číslo zmenilo na iné číslo. Toto celé prežívam ako taký psychopat - chladnokrvne a bez štipky emócie postupne realizujem DCA (Dollar cost averaging). Nakúpim skvelé firmy za nižšie ceny. Keď to pôjde ešte nižšie (čo zrejme pôjde, lebo počet nakazených rastie a vakcína nie je a počet obmedzení v rôznych vyspelých krajinách bude zrejme len pribúdať), nakúpim za ešte lepšie ceny. Tu ma tiež dojalo uvažovanie mnohých burziánov. Keď FED nedávno znížil sadzby o pol percenta, povedali si hotovo, vybavené, "buy the dip" - smerujeme k novým all time highs. Lebo o pol percenta nižšie sadzby spôsobia, že celá uzavretá čínska provincia Hubei sa vykašle na karanténu, a nakluše do roboty, že? Alebo nižšie sadzby spôsobia, že si vírus povie, že sa nebude ďalej šíriť...

Omg. Len nakúpiť FANGy a vykašľať sa na fundamenty ...

Jediné, čo ma mrzí na tom celom poklese sú tí, ľudia, čo to neprežili.

Dnes som kúpil (len tak pre radosť) a len za cca 500 USD 14ks RDSa po 35,83$ Myslím si, že Shell túto oil war rozhodne prežije.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Milankos »

@marty: AAL stale drzis vsetko co si tu ohlasil? Kde asi odhadujes dno AAL a podla coho?
Vdaka
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Milankos napísal:@marty: AAL stale drzis vsetko co si tu ohlasil? Kde asi odhadujes dno AAL a podla coho?
Vdaka
K tvoje otázke ohľadom AAL:
Štvalo ma, ako sa to stále posúvalo s tým testovacím letom, tak som u seba predal väčšinu pozície. Tu je to nemenné. Nie je to likvidačné pre portfólio, taktiež ani u mňa to, čo držím nie je likvidačné, aj keď je to 50 % dole. Btw. čo sa týka mojej stratégie v tomto poklese, snažil som sa nájsť nejaký kompromis medzi čakaním na pokles typu 2008 (ktorý nakoniec ani nemusí prísť) a zbytočným netrpezlivým kupovaním skoro. Povedal som si, že budem kupovať možno každý druhý deň niečo.. Budú to mikro pozície ale aspoň niečo si chcem urvať z tejto "lacnoty"... Ako vidíš z môjho screenu, kupoval som :

9.3.: 14ks RDS A po 35,83 (spolu 501,62 USD)
11.3: 18ks AAL po 15,85 (285,3 USD)
12.3: 21ks R6C (Shell v EUR) 13,57 (285 EUR)
12.3:10 ks RDS B (Shell USD ADR) po 29,95 (299,5 USD)


Keby sa pokles náhodou zastavil a šlo to vyššie (napr. oznámením nejakej bombastickej správy (séria opatrení od strýčka Donalda ako napr. pôžičky FEDu postihnutým firmám, kupovanie akcií FEDom, ako v Japonsku , či Číne... , ... , ....)
To sa zrejme nestane a keď vidím, čo sa deje len na maličkom Slovensku čo všetko je obmedzené, či v Česku, je vysoko pravdepodobné, že pôjdeme nižšie, svet sa zastavil a kým nebude vakcína, alebo sa v celom svete nedosiahne progres ako v J. Kórei, burza zrejme nebude mať dôvod rásť.. Neľutujem, že som kúpil, čo som kúpil za posledné dni... Nie je v tom veľa peňazí (len asi 1300 eurodolárov ak dobre počítam), a mám dušu na pokoji, že je niečo lacné doma... Aj keby tie firmy stratili ešte 75 % hodnoty, nominálne to bude nič.. Keď bude trh nižšie, chcel by som do toho nasypať seriózne peniaze.

Situácia sa mení každým dňom. Niečo je nemenné ( moje rozhodnutie kupovať to, čo neskrachuje za čo najlepšiu priemernú cenu) niečo sa priebežne mení. Napr. môj pohľad na túto krízu. Keď som dnes videl, čo všetko sa obmedzilo, alebo zrušilo ... no comment. Zatiaľ si neviem predstaviť, ako sa vieme vyhnúť ďalším poklesom, ak ľudia v európe, alebo veľkej väčšine chodia max. do práce a potom sedia doma. Obrovská masa zrušených sportových podujatí, súťaží, líg, prázdne kaviarne, reštiky,deti nechodia do školy, ľudia necestujú, atď atď. Ani v 2008 sa svet takto nezastavil....
Prílohy
hps2.png
hps2.png (227.72 KiB) 14765 zobrazenia
hps1.png
hps1.png (169.01 KiB) 14765 zobrazenia
fio_screen.png
fio_screen.png (31.24 KiB) 14765 zobrazenia
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Áno, všetko vyzerá, že pôjdeme ešte nižšie, už len kvôli tým masívnym obmedzeniam. Ale nezabúdaj, že sme na burze a tu sa nedá nič s istotou tvrdiť. Aj keď to vyzerá šialene pravdepodobne, všetko treba brať s rezervou. Tie malé pozície som kúpil s cieľom dlhodobého držania (ak nesú dividendu). Shell cez 10 %. Aj keď ju teraz znížia, alebo okrešú, po návrate ropy vyššie to bude OK. Toto som kúpil cez Fio, lebo som mal zablokovaný účet na IB. Od zajtra už budem len IB. Ak si kúpim ešte pár vecí povedzme za 200 USD (dajme tomu 5, čiže 1000... tak nestratím veľa ... A na dne/blízko dna môžem nakupovať za desaťťisíce. P
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako zistis, ze je trh na dne?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Dobrá otázka. Štandardná poučka hovorí, že trh je (AKO VŠETCI VIEME) na dne / blízko dna, keď prichádzajú zlé správy (alebo zlé dáta), ale trh na ne už takmer vôbec nereaguje a neklesá. V piatok ku koncu nastala masívna rally, teraz cez víkend ukazujú futures pokles cez 3 % - DOW, (tie futures beriem s rezervou). Zdá sa mi, že trh sa fokusuje najmä na USA (Čína je už takmer stabilizovaná a zachvíľu obnovia všetko - údajne) - to je bullish, Európa je v s*ačkách, všetko pozatvárané, karanténa, také, hentaké obmedzenia -,ale to už je takmer v cene a vyvažuje to fokus na centrálne banky, alebo napr. avizovaná pomoc nemeckej vlády a podobné holubičie správy

https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy ... tnost-dani" onclick="window.open(this.href);return false;

No a USA... ide o to ako to bude vyzerať tam. Veľmi veľa sa ukáže už tento týždeň.

Tým, ktorí uvažujú nad "buy the dip", alebo to už spravili v piatok hrá do karát, že market je stále horny a chce ísť hore. Za každú cenu. Nech sa deje čokoľvek, nech sú napáchané škody akékoľvek, nie je to podstatné. Veľmi pekne situáciu ilustruje príloha č.2:

Kde je skutočné dno samozrejme nevie nik, ani Trump, ani J. Powell z FEDu. Myslím si, že kto niečo prikúpil vo štvrtok, alebo piatok /ešte pred tým masívnym rastom/ nespravil zle. Najmä ak je dlhodobý investor. Navyše pokles cien dividendových akcií výrazne navýšil dividendový výnos.

Keď sa bavíme o dne - myslím si, že ropa okolo ceny 30 USD +- 2 USD by sa dala považovať za dno. Pri rozpočtových príjmoch 40 a 60 % pre Rusko a S.Arábiu (viď obrázok) nedokážu dlho vyskakovať a tolerovať tak nízku cenu ropy. Toto je podľa mňa dobrá investícia nehľadiac na akciový trh a koronavírus. Vybrať naj firmy a držať...
Prílohy
rusko_arabs.png
horny_market.png
horny_market.png (18.71 KiB) 14663 zobrazenia
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

marty napísal:teraz cez víkend ukazujú futures pokles cez 3 % - DOW, (tie futures beriem s rezervou).
Futures na indexy sa niekde obchodujú aj cez víkend?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aj mňa zaujímajú tie futures, lebo regulárne americké indexové futures zavreli v piatok o 22,00 nášho času (burza zavrela o 21,00).
marty napísal: Navyše pokles cien dividendových akcií výrazne navýšil dividendový výnos.
Ani to nechápem . No je po polnoci, takže možno pre únavu..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

1. K tým futures, či CFD, či čo to vlastne je:
Sven Henrich to na Twittri dosť často používa, tak keď je víkend a zaujíma ma, ako by asi mohol vyzerať trh (pri kurzotvornej nejakej správe) tak si dám do googlu "wall street weekend futures" a prvé, čo mi vyhodí je toto:

https://www.ig.com/en/indices/markets-i ... all-street" onclick="window.open(this.href);return false;

Ešte raz, neriešim, aký je to presne inštrument... Je mi to fuk. Ja chcem len vidieť nejaké konkrétne číslo a aktuálne vidím DOW -4,38 %

2. K tým dividendám. Ak firma, ktorej 1 akcia stojí 30 usd vypláca dividendu 0,50 usd kvartálne, je to 2 usd ročne.
2/30 je 6,66 %. Ak by cena akcie (napr. teraz kvôli koronavírusu) spadla o 50 % na 15 usd a firma by vyplácala rovnakú dividendu, jej výnos stúpol o 100 % na 13,3 %. Preto som kúpil aspoň pár kusov pre radosť HOG, WFC, T ... Niektoré mali výnos 4,niečo % a po tom brutálnom páde stúpol výnos tuším na 7,x %

Preto je môj obľúbený príklad SBUX. Kto kúpil počas poslednej krízy za 3,53 (to je tuším absolútny low) a držal doteraz, užíva si výnos 46,45 % (!!!) Ročne. (0,41x4=1,64/3,53=46,45).
A k tomu stovky percent zisku, čo spravila tá akcia. Ak niečo vzrastie z 3,5 na 100, je to koľko, 3000 % ?


Iste, aj tu platí "kto chce psa biť, palicu si nájde", takže jeden by mohol povedať: "ale taký výnos má len ten, kto kúpil za 3,53 na absolútnom dne" Áno, kto kúpil za 5, bude mať výnos 28,2 % a kto za 6 tak "len" 23,5 % .
Áno, ale stále sú to výnosy z ríše snov .Také výnosy nedávali možno ani niektoré nebankovky v 90 rokoch. A to bol ponzi sht

druhý by povedal: " ale to číslo je brutto" OK, tak si z toho americká vláda strhne nejakú časť. Stále nám ostane veľké, pekné číslo.

tretí by mohol povedať: " ale firma začala vyplácať dividendy až od 5.4.2010. Navyše keď zúrila kríza a akcia bola na dne, možno sa ani nevedelo, že firma bude niekedy vyplácať nejakú dividendu". Áno, aj toto je pravda. A preto sú medzi nami takí, ktorí sa vozia na Ferrari,či Rolls Royce-e. Lebo vedia zariskovať, sú trpezliví atď. A takto je to správne.

štvrtý by povedal: "ale keď sa ekonomika zhorší, firma môže znížiť, alebo na neurčito pozastaviť vyplácanie dividendy. Áno môže, ale príklad so Starbucksom nam ukazuje, aké je dôležité nevymýšľať a držať dobrú firmu. Po čase sa opäť vyjasní a výnosy prídu. A budú to bezkonkurenčné výnosy...

piaty by povedal:" No hej, ale teraz starbucks nesie len 2,4 % dividendu." Áno, nesie, ale to ma nezaujíma. Mňa zaujíma aký je výnos zo sumy, ktorú som ja investoval. (btw. 2,4 % je totálne smiešne číslo. Ak by som túžil po smiešnom výnose, tak si vyberiem terminovaný vklad - čo sa zrejme nikdy nestane)

Otec mi raz (pred rokmi) povedal: "Keby mi dal niekto 10 % ročne, tak sa mi neoplatí podnikať".

Možno aj preto je 10 % (NETTO) moje magické číslo. Všetko nad tým už je u mňa akceptovateľné. Na všetko pod tým kašlem. Aj to WFC a HOG som kúpil za veľmi málo, ako prvý vstup v nádeji, že cena ešte klesne a ten dividendový výnos tam bude nad 10 %.
Netajím sa tým, že chcem časť svojich burzových peňazí ( možno 1/3) držať dlhodobo vo vyklesaných dividendových akciách a brať cez 10 % netto. Ideálne by bol čo najvyšší počet, aby tie doláre chodili pravidelne. Ak kúpim 1 akciu a musím čakať 3 mesiace za peniazmi, to je demotivujúce. Ak by tých akcií bolo 10 , peniaze by chodili cca kažý deviaty deň. A to už je iná káva.


Tento spôsob investovania má (aspoň pre mňa) jednu obrovskú výhodu. Držím tie stocks a nemusím každý deň sledovať trh a byť vytočený zo všetkej tej iracionality, ktorú minimálne v poslednej dobe vidím.
'
Prílohy
sbux 2.png
starbucks.png
weekend wallstreet.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa jogo »

Díky za odkaz na toho brokera. Možno by bolo zaujímavé tam otvoriť založný účet, pre prípad nejakých nečakaných udalosti cez víkend, aby burzian mal možnosť na nich reagovať.

K tým dividendovým akciám.
Presne tak ako ty uvažoval a uvažuje Ladis. Ladis s týmto spôsobom investovania začal roku 2004 a ďaleko zaostáva za výnosom USA indexov. Niečo o tom viem, lebo v rokoch 2005-2007 som na burze začínal a kopíroval jeho portfólio. Od krachu ma zachránil prechod na trading v lete 2007 roku.
Dať tu ako príklad SBUX, ktorý vyplatil prvú dividendu 0.05USD/štvrťrok tj. 0.2USD ročne pri cene akcie 13USD, to je dividendový výnos v tom čase 1.53%. Žiaden dividendový investor by takú akciu nekúpil. Príbeh SBUX je o raste a mal ju šancu kúpiť rastový investor a nie dividendový investor.

Som rad, že tu dávaš reálne obchody, aspoň uvidíme, ako ti bude fungovať táto stratégia.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

jogo napísal: Presne tak ako ty uvažoval a uvažuje Ladis. Ladis s týmto spôsobom investovania začal roku 2004 a ďaleko zaostáva za výnosom USA indexov. Niečo o tom viem, lebo v rokoch 2005-2007 som na burze začínal a kopíroval jeho portfólio. Od krachu ma zachránil prechod na trading v lete 2007 roku.
Jogo, neprirovnávaj ma k Ladisovi, prosím... Nebudem hodnotiť Ladisa a jeho investing, jeho výsledky, nech sú akékoľvek.
Celkovo nechápem vašu nekončnú trpezlivosť sa s ním naťahovať v tom jeho vlákne... Pričom stále tvrdí ( a bude tvrdiť to isté)

Len pár zásadných rozdielov:
1. Niesom typ, ktorý by miloval banky... Osobne si však myslím, že aj keby mali problém v ďalšej kríze, FED ich zachráni, min. tie veľké ( ako JPM, GS, MS, WFC, C) takže nejaké riziko tam nevidím. Najmä keď do toho nedáš veľké peniaze. Áno viem, padol Bear Sterns a Lehman, mnohé ďalšie inštitúcie takmer skrachovali. WFC je jediná akcia nad ktorou uvažujem. Žiadne ďalšie a ak v nej bude 1, 2, alebo 3 % účtu, uznajte prosím, že ani krach danej firmy mi seriózne nepoškodí.

2. Jasne som tu napísal, že plánujem mať na dlhodobé dividendové držanie (s cieľom nad 10 %) . Čiže nie celý účet, ale jednu tretinu. V tom je zásadný rozdiel. Zásadný.

3. Ladis má z tých dividend percentá, ktoré by som ja neakceptoval. Mať, 4, 5 % je žobračenka. To mi za to nestojí.

4. Musia to byť firmy, ktoré prežijú. Toto je u mňa najzásadnejšie kritérium. Hocijaká firma sa môže strepať dole a byť z nej pennystock.. Určite je bezpečnejšie kúpiť nejaký defenzívny sektor (telekom), ako banku, alebo napr. automobilku.

5. Nekritizujte mi tu to s dividendami, prosím. Nemusí sa vám to páčiť, to od vás nikto nechce. Ani tie firmy nekupujte. Len tu nechcem počúvať, ako je to celé somarina, lebo tie firmy budú o mesiac, dva, tri v sračkách a dividendu buď znížia, alebo pozastavia vyplácanie. Ja viem, že sa to robí. Aj nedávno Daimler okresal dividendu, a x ďalších firiem. Vravím len, že keď kúpim firmu fakt nízko a prejde rok, dva, firma bude opäť vyplácať, môžu byť z toho pekné percentá. Navyše samotný kurz môže byť už po pár mesiacoch o pár desiatok, alebo cez 100 % vyšší.

6. Čo sa týka tých dividend ,netvárim sa, že som objavil teplú vodu. Tieto veci sú jasné každému a dlhé roky. Len som napísal, ako rozmýšľam ja a ako to približne chcem robiť. A s jednou tretinou účtu.

7. Všetko má svoje nevýhody. Každý inštrument (akcie, bondy, deriváty, kryptomeny, ..., ... ) a každý timeframe. Mohli by sme tu spucovať všetko od daytradingu , cez swingtrading, pozičný až po pasívne investovanie. Ak sa budeme fokusovať len na nevýhody :wink: Ak raz neznášam SUV (čo neznášam) a milujem sedany a športiaky, žiadny majiteľ SUV ma nepresvedčí o kvalitách SUV a nikdy si ho nekúpim.
8. Mám rád racionálne argumenty a dokážem prijať aj kritiku, ale len trochu. Veľa kritiky neviem prijať. Snažím sa robiť len veci, ktoré viem ako tak robiť a hora kritiky by znamenala, že to, čo robím vôbec neviem robiť, nemám na to a vôbec mi to nejde. A priznám si, že som vzťahovačný človek.

Verím,že v tomto vlákne tí, ktorí toto čítajú nájdu/nachádzajú nejakú hodnotu. Ak áno, teší ma to a budem tu písať ďalej. Svoje názory, postrehy, videnie trhov, to, čo kupujem, prečo to kupujem, kedy to predávam atď.
Pekný zvyšok víkendu všetkým. :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marty napísal: Verím,že v tomto vlákne tí, ktorí toto čítajú nájdu/nachádzajú nejakú hodnotu. Ak áno, teší ma to a budem tu písať ďalej.
Len píš ďalej. Čítam všetky Tvoje príspevky. :D

Všetci sa učíme. Niekedy sa inšpirujem. Teraz ma nová informácia vyslovene potešila.

K tým víkendovým futures : Nevedel som, že niečo také existuje.

IG je veľký CFD broker. Pre mňa je dôležité, že patrí pod IG Group, čo je spolu s CMC základ anglického CFD a spreadbettingového trhu...obidve firmy sú na FTSE.

CFD sú deriváty, kde sa cena kótuje podľa skutočného podkladu. To znamená, že indexové a akciové CFD idú podľa skutočných indexových futures a akcií. IG markets vymyslelo pre vybrané indexy a cryptomeny svoj vlastný after market trh, kde ich klienti môžu obchodovať medzi sebou.

Čiže je to reálny trh, kde sa páruje ponuka a dopyt, ale je to mimoburzový, sekundárny trh. Tým, že ich kótovanie môžeme sledovať, máme predobraz reality za ktorú sa plus/mínus budú dané inštrumenty obchodovať po otvorení primárneho trhu.

Aj môj broker umožnuje trading akcií 16 hodín denne, ale nie cez paralelný, alebo odvodený trh, ale cez elektronický trh so skutočnými akciami. Pri menej likvidných si ponuku/dopyt robím sám.

Čo je pre mňa zaujímavé, že ak toto IG umožňuje aj pri akciách a špeciálne v spreadbettingu akcií, vedel by som z toho profitovať. Háčil je však v tom, že takí brokeri trejdujú len veľké firmy z indexov.

Spreadbetting je to isté ak CFD, ale berú to ako ,,stávkovanie,, Tým je to jediný trading na svete, kde sa nezdaňujú kapitálové zisky. Ani u nás sa príjmy zo stávkovania nezdaňujú.

Musím spomenúť ešte jednu vec: CFD je zakázané v USA, preto ten trh a tvorba ceny cez víkend je medzi trochu inými účastníkmi ako sú hráči z USA.

K tým dividendám - musím sa na to pozrieť. Nechce sa mi veriť, že firmy vyplácajú dividendu v rovnakej nominálnej výške a nezávisle na cene akcií... Nikdy som dividendy nesledoval inak ako cez dividend yield v %.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marty
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Št 19 04, 2018 1:07 pm

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa marty »

Tak SP500 je aktuálne -3,8 %. Keď už nič iné, aspoň je to racionálne.
Inak sranda je, že politici sa idú rozpučiť v snahe stabilizovať veci, prídu s jedným bombastickým opatrením (nulové sadzby) a to zastaví pokles na pár hodín, alebo max deň-dva. Tak zase pokles. Prišli gigantické balíčky či od ECB, alebo Trumpa (jeho helicopter money 1000 usd)

Burzoví hráči si pomaly začínajú uvedomovať(aspoň tí rozumnejší), že toto už nie je sranda. Ani v 2008 nesedela veľká časť sveta doma, svet sa nezastavil. Niektorí to už začínajú porovnávať s matkou všetkých novodobých kríz - The Great Depression (1929-1933).
Celé to môže vypáliť tak, alebo onak. Záleží ako zafungujú opatrenia v mnohých krajinách, kedy bude vakcína, či vírus sám ustúpi atď atď. Jediné, čo môžeme robiť, je neoplieskať cash zbytočne skoro, pošetriť ho na "lepšie časy", teda keď bude trh ešte nižšie.

Inak, ja si každý deň zapisujem hodnoty nakazených v niektorých štátoch. Zapisoval som si len tie, ktoré mali na začiatku najvyššie počty.
Pripájam tu screenshoty, len pre zaujímavosť, akým tempom to rastie. Je vidieť, že napr. Španielsko malo 7.3. 500 nakazených a dnes (20.3) má 20 000. 40x viac... Za 13 dní. USA ešte väčší nárast. A to sme pred víkendom. V sobotu ráno sa zobudíme do iných čísel, v nedeľu do ešte vyšších a v pondelok keď otvorí trh... budú ešte horšie. A možno k tomu aj kopec ďalších reštrikcií, odstávok, ...
A možno ďalšie balíčky...
Prílohy
Snímka obrazovky 2020-03-20 o 20.31.20.png
Snímka obrazovky 2020-03-20 o 20.30.58.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Amíci majú projekcie, ale realita je horšia. Predbieha projekciu o 2 dni. A kedže sú 8 dní za Talianskom..treba pozorovať TAL. Ked sa to v Taliansku začne zlepšovať, bude prichádzať čas, ked to v Amerike vyvrcholí.

Nakupovať bude treba do najhoršieho, ale pomaly, z rezervou, že ustojíme aj pokles SPX k 1500. Ja predpokladám len 2000, ale treba mať rezervu. Big money už nakupujú, ale to sú peniaze inštitúcii. My musíme byť smart money, lebo ide o naše.

Potom to páni bude už len záležitosť času. Len nech to porovnávajú z matkou kríz , len nech strašia... táto kríza podľa mňa nebude vôbec tragická ...panika odíde tak rýchlo ako rýchlo prišla.

CB majú natlačené hordy peňazí. Budú ratovať ekonomiku, aby nepadla do recesie. Aj ked tá recesia už je v podstate istá, bude úplne iná ako veľká depresia medzi vojnami. Ceny akcií zdravých firiem poletia hore..možno nie ihned na pôvodné úrovne, ale pôjdu hore aj pri oslabených fundamentoch. FED urobí QE možno za 2-3K miliárd..ale penazí, ktoré potrebujú byť investované, tých je 10 x viac. Znova príde situácia, že niet kde investovať a akcie budú aj napriek vyššiemu riziku najlepšou voľbou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Martyho obchody

Príspevok od používateľa MartinPillar »

ustojíme aj pokles SPX k 1500. Ja predpokladám len 2000
Moj tip 300
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"