TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mikr
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa mikr »

Rado napísal:Ja ešte pozorujem správanie akcií po zverejnení. Toto zapojím do portfólia neskôr. Celkom dobré výsledky má vypisovanie put spreadov po zverejnení.


Před cca 10 lety na toto téma bylo jedno skvělé fórum v ČR. Velice úspěšne to dodnes obchoduje několik jedinců a funguje to!
:shock: :shock:
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 538
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Nic nove ale predsa si to len treba zopakovat.
https://www.investicniweb.cz/pristich-1 ... a-strateg/

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

to je ocakavane ze to buduci rok vystrelí, jednak preto ze budu uz vakciny ale hlavne kvoli dalsej davke "stimulus" ktoru schvali Biden medzi prvymi vecami ako prezident. Maju problemy, tak co mozu robit ine ako generovat stale novu likviditu, aj Fed oficko vyhlasil ze mu nebude vadit ani inflacia nad 2percenta.

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 538
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Co take sa zmenilo oproti piatku ? Snad len turecko francuzske bububu.

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

makroekonomicke data su horsie ako ocakavali analytici, trhy cakaju na stimulus, pocty nakazenych Covid19 su v Usa stale velmi vysoke a je tu prirodzena predvolebna neistota

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10710
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak to chodí na Wall Streete v 2021... kým veľké banky nespôsobia ďalšiu krízu.. Deja vu z poslednej finančnej krízy...

Príjemné čítanie...preložil som to s angličtiny, ale nechce sa mi to opravovať do detailov.

______________________________________________________________________________________________________________

Znovu sa mi zdá, že je to déjà vu. Nachádzame sa v ekonomike, kde banky nalievajú peniaze do tých najhorších možných obchodov a v snahe prekonať sa navzájom rozdávajú peniaze tým najpochybnejším klientom, čo vedie k obrovským stratám. Rovnako ako v roku 2008 sa ignorujú varovné signály.

Príbeh sa začal v januári, keď spoločnosť GameStop zaujala verejnosť. Maloobchodná spoločnosť zaoberajúca sa videohrami, na ktorú sa zamerali predajcovia nakrátko, zaznamenala, že cena jej akcií v priebehu niekoľkých mesiacov vystrelila zo 6 na 347 dolárov, čo vyvolalo nadšenie medzi redditormi a dennými obchodníkmi, ktorí na akcie vsadili.

Odborníci z Wall Street sa nad spoločnosťou GameStop rozčuľovali, pretože nech sa tam dialo čokoľvek, do zmanipulovanej hry sa snažili preniknúť cudzí hráči, čo sa považovalo za neprijateľné. Naprieč politickým spektrom sa ozývali výkriky rozhorčenia a výzvy na oficiálne vyšetrovanie všetkých zúčastnených, až po YouTubera v lyžiarskej čiapke Keitha Gilla alias "Roaring Kitty", ktorý mal tú drzosť investovať 745 991 dolárov.

Zatiaľ čo GME hltala titulky novín, ostatné shortované spoločnosti zaznamenali divoké skoky. GSX, čínska online výučbová firma, okolo ktorej krátke akcie krúžili od minulého roka, sa 12. januára posunula zo 46 USD na 142 USD o pätnásť dní neskôr. Baidu, čínska firma poskytujúca internetové služby, o ktorej niektorí tvrdili, že používa pochybné postupy pri vykazovaní, sa koncom novembra dostala zo 133 USD na 339 USD vo februári. Viacom, najviac shortovaná mediálna akcia, sa 1. januára dostala z 36 dolárov na neuveriteľných 100 dolárov 22. marca v rámci rally, ktorá údajne nechala investorov "škrabať sa na hlave".

V týchto prípadoch neexistovala žiadna miliónová armáda používateľov Redditu, na ktorú by sa dalo zamerať. Akcie spoločností Viacom, Baidu, Discovery, GSX, Tencent Music Entertainment Group, Vipshop Holdings, Farfetch a IQIYI Incorporated - všetky ciele inštitucionálnych predajcov nakrátko - boli stredobodom premyslenej, niekoľkomiliardovej hry na krátky predaj, ktorú uskutočnil jeden investor, ktorý bol sankcionovaný Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), Ježišov čudák: Sung Kook "Bill" Hwang, šéf fondu Archegos.

Hwang, ktorý dostal pokutu 60 miliónov dolárov a zákaz činnosti od Komisie pre cenné papiere, je presvedčivou kombináciou náboženskej podivnosti a staromódnej manipulácie. Tvrdí, že investuje "podľa Božieho slova" a "nebojí sa smrti ani peňazí", čo mu umožňuje byť "nebojácny" a "bez obáv" z následkov. "Ľudia na Wall Street sa vlastne čudujú slobode, ktorú mám," povedal pred dvoma rokmi zlovestne.

Napriek tomu, že vyžaroval šialenú atmosféru, ktorá bola natoľko silná, že priemerný človek by prešiel na druhú stranu ulice, aby sa dostal preč, dokázal si požičať gargantuovské sumy - miliardy - od najväčších svetových bankových inštitúcií a použiť ich na uzavretie série dlhodobých stávok, ktoré vlastnoručne spôsobili, že ceny akcií veľkých spoločností prudko vzrástli.

Spoločnosti ako Goldman, Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, UBS, japonská Nomura a Credit Suisse pomohli Hwangovi zorganizovať jeho investície vo forme swapov. Výmenou za zábezpeku by banky nakúpili jeho cieľové akcie v štvor-, päť-, šesť-, dokonca sedemnásobnej hodnote, než je zaúčtovaná suma, a potom by ich držali vo vlastných súvahách. Ak akcie vzrástli, banky Hwangovi zaplatili. Ak klesli, Hwang dlhoval viac.

Táto dohoda umožnila Hwangovi vyhnúť sa nariadeniam S.E.C., podľa ktorých každý investor, ktorý nazhromaždí viac ako 5 % akýchkoľvek akcií, musí ako skutočný vlastník vydať verejné hlásenie. Hwang tak v tichosti získal viac ako 10 % akcií všetkých svojich cieľových spoločností a až 30 % podiel v niektorých z nich, čo vytváralo obrovské systémové riziko, ale pre banky to vyzeralo ako jednoduchý zdroj financovania a poplatkov za riadenie.

Vraví sa, že každá z bánk si myslela, že je jediná, ktorá robí zle. Dokonca ani "najchytrejší chlapci na ulici" v Goldman si vraj nedali dve a dve dohromady, ani sa nezamýšľali nad tým, či Hwang nepredával rovnaký obchod aj iným shopom. Výsledkom bolo, že Hwangovi dovolili licitovať stále vyššie a vyššie, až kým sa to všetko koncom marca nezrútilo.

Koniec prišiel po tom, ako generálny riaditeľ Viacomu Bob Bakish - možno pohnutý 73 % skokom v cene akcií firmy - prišiel 24. marca za Goldmanom a Morganom Stanley a požiadal ich o "diskrétne" uvoľnenie cenných papierov v hodnote 3 miliárd USD v rámci nočného predaja. Ako sa tento týždeň vyjadril jeden z analytikov hedžových fondov, pre tieto dve banky, ktoré si konečne dali dve a dve dohromady, to "mohol byť moment, kedy sa to stalo".

Iní sa vysmievajú myšlienke, že firmy ako Goldman a Morgan Stanley nevideli, čo sa deje. "Aj keby spolu nehovorili (a my vieme, že hovoria), všetci mohli vidieť, ako ceny akcií v relatívne krátkom čase rástli, a mohli vidieť, ako si navzájom zvyšujú svoje podiely, hoci v súhrne," hovorí Dennis Kelleher zo spoločnosti Better Markets. "Títo ľudia sú predsa tvorcovia trhu, vidia tok a majú oči a uši všade. Nie je to dôveryhodné."

Bez ohľadu na to, ako sa to stalo, do jedného dňa po tom, ako Bakish pristúpil k predaju tých 20 miliónov akcií za 85 dolárov - firma tvrdila, pri spätnom pohľade smiešne, že len získava peniaze "na všeobecné firemné účely vrátane investícií do streamingu" -, banky začali od Hwanga požadovať zloženie väčšieho zabezpečenia. Keď nedokázal splniť svoje výzvy na dodatočné zabezpečenie, obchodníci jeden po druhom vypustili jeho akcie na trh, charakteristicky na čele s bankou Goldman, ktorá tvrdila, že vďaka rýchlemu odchodu z trhu vyviazla s "nepodstatnými" stratami. "Ako je možné, že sú vždy jediní, ktorých neodnesú na nosidlách?" pýta sa predajca krátkych pozícií Marc Cohodes.

Príbeh spoločnosti Archegos sa objavil 26. marca. Odvtedy sa Wall Street snažila zvládnuť finančné škody aj škody na povesti. K dnešnému dňu sa hovorí, že len peňažné straty bánk dosiahli 10 miliárd dolárov, ale toto číslo neustále rastie, keďže Nomura a UBS len tento týždeň zverejnili straty v celkovej výške 3,7 miliardy dolárov. Niektorí analytici sa pritom domnievajú, že celková strata trhovej hodnoty len v dôsledku tejto epizódy môže v konečnom dôsledku dosiahnuť až 100 miliárd USD - jeden zdroj sa domnieva, že by to mohlo byť 200 miliárd USD.

Väčšina priameho spravodajstva o Archegose bola typu "Kto bol ten maskovaný muž?", t. j. profily strašného nečestného obchodníka, ktorý zasiahol úbohú Wall Street ako poveternostná udalosť, náhodný úder šťastia. "Vybudoval impérium v hodnote 10 miliárd dolárov. Rozpadlo sa za niekoľko dní," ponúkol New York Times jeden z mnohých príbehov, ktoré opisovali Archegosa ako samostatnú katastrofu.

Skutočným problémom nie je Hwang, ale jeho banky. Podobne ako v roku 2008 sa niektorí "treťosektoroví" hráči ponáhľali poskytnúť Hwangovi ďalšie "dobroty", ktoré opísal McDonald, pravdepodobne vo forme väčšieho pákového efektu. Spoločnosť, ktorá je tentoraz predurčená nosiť historickú čiapku a la Lehman, vyzerá ako Credit Suisse, ktorá má v súvislosti s Hwangom straty vo výške najmenej 5,5 miliardy dolárov a už prepustila šéfa investičnej banky Briana China a hlavnú riaditeľku pre riziká Laru Warnerovú.

Vzhľadom na to, že firmy ako táto sa predháňajú v poskytovaní neobmedzených finančných prostriedkov aj tým najbizarnejším klientom, je ponurá realita financií v období po prijatí zákona CARES taká, že každý, kto má kravatu a vizitku, si môže požičať toľko, že by bez toho, aby sa to zistilo, urobil v ekonomike dieru v hodnote 100 miliárd dolárov.

To vyvoláva otázku: koľko je ešte Hwangov? Málokto si myslí, že je jediný.

"Systém ich už veľa nezvládne," hovorí McDonald.

"Myslím si, že tento človek [Hwang] prevádzkuje najväčšieho Ponziho od čias Bernieho Madoffa, možno ešte väčšieho," hovorí Cohodes.

Podobne ako zlyhanie dvoch rizikových hedžových fondov, ktoré viedli ku krachu spoločnosti Bear Stearns v roku 2008, aj Archegos odhalil krysie hniezdo zlých praktík. Hwangovi sa podarilo preplávať systémom sčasti preto, že Archegos je "rodinná kancelária". Teoreticky rodinné kancelárie poskytujú rámec na správu peňazí pre jednotlivé bohaté rodiny. V skutočnosti ide o medzeru v zákone, ktorá umožňuje megaúžerníkom, aby boli regulovaní menej ako najmenší retailoví spotrebitelia. Ako zdôrazňuje McDonald, ak bežný človek pred výletom do Vegas vyčerpá kreditné karty na maximum, jeho skóre FICO sa zvýši. Avšak taký požiarnik ako Hwang, ktorý nakupuje swapy, môže uskutočniť obchody v hodnote miliardy, dokonca desiatich miliárd dolárov bez toho, aby to niekde zaregistroval.

Ide o ten istý problém, ktorý sme videli v roku 2008, keď banky a hedžové fondy pomocou derivátových produktov, ako sú swapy na úverové zlyhanie, vytvorili hory teoretických rizík (ktoré sa zmenili na bilióny skutočných strát). Napriek rokom hlasných diskusií okolo Dodd-Frankovho zákona naďalej chýba čo i len základný mechanizmus sledovania takéhoto nevybuchnutého rizika. "Neexistuje vôbec žiadna kontrola pákového efektu. Jedinou kontrolou pákového efektu je trhová disciplína," povzdychol si Marcus Stanley z organizácie Američania za finančnú reformu.

Ďalším spoločným faktorom medzi rokom 2008 a súčasnosťou je hyperdostupnosť pákového efektu, ktorý banky Too Big To Fail (príliš veľké na to, aby zlyhali) rozdeľujú všetkým záujemcom. Vtedy mohol byť nevhodným dlžníkom obyčajný človek, ktorý si kúpil príliš veľký dom, alebo spoločnosť ako AIG, ktorá vypísala milióny v syntetickom poistení hypoték, ktoré nikdy neplánovala splniť. Tentoraz je to známa, komisiou SEC sankcionovaná obluda, ktorá si berie miliardové bankové úvery, aby stavila na čiernu v rulete. Problém nie je v tom, že existujú ľudia ako Hwang, ale v tom, že všetci Hwangovi bankári sa na tejto hre podieľali, čím nezodpovedné hazardné hry výrazne posilnili.

"Hwang v podstate využíval súvahy Goldmanu a Morgan Stanley proti hedžovým fondom," hovorí McDonald.

"Regulačné orgány nemajú žiadnu šancu," hovorí analytik hedžových fondov. "Zakaždým, keď upratujú jednu oblasť, potkany si jednoducho nájdu novú dieru na prehrýzanie."

Symbiotický vzťah medzi bankami, ktoré príliš ochotne požičiavajú, a chamtivými (alebo v prípade Hwanga sociopatickými) klientmi, ktorí hazardujú s cudzími peniazmi, je to, čo spôsobilo krach firiem ako Lehman. Aby sa tieto romance mohli uskutočniť, nemôžu sa im do cesty postaviť pracovníci zodpovední za dodržiavanie predpisov, a to sa ani nedeje. Epizóda s Hwangom odhalila, že aj v špičkových firmách majú tí najhlúpejší ľudia na zozname - zvyčajne obchodníci na maklérskych miestach s hlavnými zákazníkmi - takmer úplnú autonómiu.

Dokonca aj Goldman ešte v roku 2018 zaradil Hwanga na "čiernu listinu", no zrazu zmenil kurz a požičal mu toľko peňazí, že sa stal faktickým vlastníkom Viacomu, čo naznačuje, že dodržiavanie predpisov je aj v tejto legendárnej špičke odvetvia na smiech.

"Oddelenie compliance vo veľkej banke nie je nič iné ako figový list," hovorí bývalý právnik a whistleblower spoločnosti Lehman Oliver Budde. "Zamestnanci na to upozorňujú, ale potom sa to zruší. Ak... sa všetky interné pravidlá obchádzajú, nezáleží na tom, či šéf povie, že je to v poriadku."

Až na niekoľko výnimiek finančným profesionálom nevadí, že sú roztrúsení ako neetickí. Špinavé tajomstvo, ktoré chcú zakryť, je, že nie sú až takí múdri. Najmä vo veku Covid-19 je veľa dotovanej priemernosti.

"Všetky tieto obrovské hedžové fondy majú mizerné výsledky, maskované pákovým efektom," hovorí Cohodes. "Ak trhy vzrastú o 12 % ročne, vy vzrastiete o 5 %, ale využívate sedemnásobnú páku. Teraz je to 35 % a vy dostávate tri a tridsať." Najlepšie hedžové fondy si účtujú 3 % poplatky zo spravovaných aktív a 30 % z čistých ziskov.

To je skvelá ponuka za každých okolností, ale ešte lepšia, keď 70 - 80 % vášho "výkonu" pochádza z toho, že vám požičiava peniaze Goldman, Morgan Stanley alebo Credit Suisse, a ešte lepšia, keď vy a vaša banka umelo zvyšujete svoje zisky spoločným pumpovaním trhu. Vďaka neobmedzenej finančnej páke si banky a hedžové fondy môžu týmto spôsobom partnersky tlačiť zisky donekonečna, samozrejme, až kým sa niečo nepokazí. V prípade Archegosu sa niečo pokazilo - aj na Wall Street naozaj hlúpe naháňanie naozaj šialených nakoniec praskne - ale myslí si niekto, že toho nie je viac?
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1974
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Warren Buffettttt (pozdravujem Ladisa) tvrdí, že pred sto rokmi bolo zjavné, že automobily majú budúcnosť. Odvtedy 2000 firiem v automobilovom priemysle skrachovalo. Podla neho je podstatne viac potrebnej znalosti pri kupovaní akcií ako zistiť čo bude krásne odvetvie v budúcnosti. Na výročnej schôdzi Berkshire Hathaway doslovne povedal: “There is a lot more to picking stocks than figuring out what is going to be a wonderful business in the future,”
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10710
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rozvod 2021: Bill Gates and wife Melinda to divorce; will continue to work together at their foundation
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 538
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Rysuje sa dalsia pani v rebricku top ten po p.Bezosovej. Trhy to ale vobec nezaujima. Okrem cien momentalne ziadny mracik na oblohe."Dílčí index cen se vyhoupl v dubnu na 89,6 bodu. Tak vysoko byl naposledy v polovině roku 2008,"
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/466 ... hluji.html

Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"