TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mikr
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa mikr »

Rado napísal:Ja ešte pozorujem správanie akcií po zverejnení. Toto zapojím do portfólia neskôr. Celkom dobré výsledky má vypisovanie put spreadov po zverejnení.


Před cca 10 lety na toto téma bylo jedno skvělé fórum v ČR. Velice úspěšne to dodnes obchoduje několik jedinců a funguje to!
:shock: :shock:
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Nic nove ale predsa si to len treba zopakovat.
https://www.investicniweb.cz/pristich-1 ... a-strateg/

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

to je ocakavane ze to buduci rok vystrelí, jednak preto ze budu uz vakciny ale hlavne kvoli dalsej davke "stimulus" ktoru schvali Biden medzi prvymi vecami ako prezident. Maju problemy, tak co mozu robit ine ako generovat stale novu likviditu, aj Fed oficko vyhlasil ze mu nebude vadit ani inflacia nad 2percenta.

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Co take sa zmenilo oproti piatku ? Snad len turecko francuzske bububu.

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

makroekonomicke data su horsie ako ocakavali analytici, trhy cakaju na stimulus, pocty nakazenych Covid19 su v Usa stale velmi vysoke a je tu prirodzena predvolebna neistota

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak to chodí na Wall Streete v 2021... kým veľké banky nespôsobia ďalšiu krízu.. Deja vu z poslednej finančnej krízy...

Príjemné čítanie...preložil som to s angličtiny, ale nechce sa mi to opravovať do detailov.

______________________________________________________________________________________________________________

Znovu sa mi zdá, že je to déjà vu. Nachádzame sa v ekonomike, kde banky nalievajú peniaze do tých najhorších možných obchodov a v snahe prekonať sa navzájom rozdávajú peniaze tým najpochybnejším klientom, čo vedie k obrovským stratám. Rovnako ako v roku 2008 sa ignorujú varovné signály.

Príbeh sa začal v januári, keď spoločnosť GameStop zaujala verejnosť. Maloobchodná spoločnosť zaoberajúca sa videohrami, na ktorú sa zamerali predajcovia nakrátko, zaznamenala, že cena jej akcií v priebehu niekoľkých mesiacov vystrelila zo 6 na 347 dolárov, čo vyvolalo nadšenie medzi redditormi a dennými obchodníkmi, ktorí na akcie vsadili.

Odborníci z Wall Street sa nad spoločnosťou GameStop rozčuľovali, pretože nech sa tam dialo čokoľvek, do zmanipulovanej hry sa snažili preniknúť cudzí hráči, čo sa považovalo za neprijateľné. Naprieč politickým spektrom sa ozývali výkriky rozhorčenia a výzvy na oficiálne vyšetrovanie všetkých zúčastnených, až po YouTubera v lyžiarskej čiapke Keitha Gilla alias "Roaring Kitty", ktorý mal tú drzosť investovať 745 991 dolárov.

Zatiaľ čo GME hltala titulky novín, ostatné shortované spoločnosti zaznamenali divoké skoky. GSX, čínska online výučbová firma, okolo ktorej krátke akcie krúžili od minulého roka, sa 12. januára posunula zo 46 USD na 142 USD o pätnásť dní neskôr. Baidu, čínska firma poskytujúca internetové služby, o ktorej niektorí tvrdili, že používa pochybné postupy pri vykazovaní, sa koncom novembra dostala zo 133 USD na 339 USD vo februári. Viacom, najviac shortovaná mediálna akcia, sa 1. januára dostala z 36 dolárov na neuveriteľných 100 dolárov 22. marca v rámci rally, ktorá údajne nechala investorov "škrabať sa na hlave".

V týchto prípadoch neexistovala žiadna miliónová armáda používateľov Redditu, na ktorú by sa dalo zamerať. Akcie spoločností Viacom, Baidu, Discovery, GSX, Tencent Music Entertainment Group, Vipshop Holdings, Farfetch a IQIYI Incorporated - všetky ciele inštitucionálnych predajcov nakrátko - boli stredobodom premyslenej, niekoľkomiliardovej hry na krátky predaj, ktorú uskutočnil jeden investor, ktorý bol sankcionovaný Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), Ježišov čudák: Sung Kook "Bill" Hwang, šéf fondu Archegos.

Hwang, ktorý dostal pokutu 60 miliónov dolárov a zákaz činnosti od Komisie pre cenné papiere, je presvedčivou kombináciou náboženskej podivnosti a staromódnej manipulácie. Tvrdí, že investuje "podľa Božieho slova" a "nebojí sa smrti ani peňazí", čo mu umožňuje byť "nebojácny" a "bez obáv" z následkov. "Ľudia na Wall Street sa vlastne čudujú slobode, ktorú mám," povedal pred dvoma rokmi zlovestne.

Napriek tomu, že vyžaroval šialenú atmosféru, ktorá bola natoľko silná, že priemerný človek by prešiel na druhú stranu ulice, aby sa dostal preč, dokázal si požičať gargantuovské sumy - miliardy - od najväčších svetových bankových inštitúcií a použiť ich na uzavretie série dlhodobých stávok, ktoré vlastnoručne spôsobili, že ceny akcií veľkých spoločností prudko vzrástli.

Spoločnosti ako Goldman, Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, UBS, japonská Nomura a Credit Suisse pomohli Hwangovi zorganizovať jeho investície vo forme swapov. Výmenou za zábezpeku by banky nakúpili jeho cieľové akcie v štvor-, päť-, šesť-, dokonca sedemnásobnej hodnote, než je zaúčtovaná suma, a potom by ich držali vo vlastných súvahách. Ak akcie vzrástli, banky Hwangovi zaplatili. Ak klesli, Hwang dlhoval viac.

Táto dohoda umožnila Hwangovi vyhnúť sa nariadeniam S.E.C., podľa ktorých každý investor, ktorý nazhromaždí viac ako 5 % akýchkoľvek akcií, musí ako skutočný vlastník vydať verejné hlásenie. Hwang tak v tichosti získal viac ako 10 % akcií všetkých svojich cieľových spoločností a až 30 % podiel v niektorých z nich, čo vytváralo obrovské systémové riziko, ale pre banky to vyzeralo ako jednoduchý zdroj financovania a poplatkov za riadenie.

Vraví sa, že každá z bánk si myslela, že je jediná, ktorá robí zle. Dokonca ani "najchytrejší chlapci na ulici" v Goldman si vraj nedali dve a dve dohromady, ani sa nezamýšľali nad tým, či Hwang nepredával rovnaký obchod aj iným shopom. Výsledkom bolo, že Hwangovi dovolili licitovať stále vyššie a vyššie, až kým sa to všetko koncom marca nezrútilo.

Koniec prišiel po tom, ako generálny riaditeľ Viacomu Bob Bakish - možno pohnutý 73 % skokom v cene akcií firmy - prišiel 24. marca za Goldmanom a Morganom Stanley a požiadal ich o "diskrétne" uvoľnenie cenných papierov v hodnote 3 miliárd USD v rámci nočného predaja. Ako sa tento týždeň vyjadril jeden z analytikov hedžových fondov, pre tieto dve banky, ktoré si konečne dali dve a dve dohromady, to "mohol byť moment, kedy sa to stalo".

Iní sa vysmievajú myšlienke, že firmy ako Goldman a Morgan Stanley nevideli, čo sa deje. "Aj keby spolu nehovorili (a my vieme, že hovoria), všetci mohli vidieť, ako ceny akcií v relatívne krátkom čase rástli, a mohli vidieť, ako si navzájom zvyšujú svoje podiely, hoci v súhrne," hovorí Dennis Kelleher zo spoločnosti Better Markets. "Títo ľudia sú predsa tvorcovia trhu, vidia tok a majú oči a uši všade. Nie je to dôveryhodné."

Bez ohľadu na to, ako sa to stalo, do jedného dňa po tom, ako Bakish pristúpil k predaju tých 20 miliónov akcií za 85 dolárov - firma tvrdila, pri spätnom pohľade smiešne, že len získava peniaze "na všeobecné firemné účely vrátane investícií do streamingu" -, banky začali od Hwanga požadovať zloženie väčšieho zabezpečenia. Keď nedokázal splniť svoje výzvy na dodatočné zabezpečenie, obchodníci jeden po druhom vypustili jeho akcie na trh, charakteristicky na čele s bankou Goldman, ktorá tvrdila, že vďaka rýchlemu odchodu z trhu vyviazla s "nepodstatnými" stratami. "Ako je možné, že sú vždy jediní, ktorých neodnesú na nosidlách?" pýta sa predajca krátkych pozícií Marc Cohodes.

Príbeh spoločnosti Archegos sa objavil 26. marca. Odvtedy sa Wall Street snažila zvládnuť finančné škody aj škody na povesti. K dnešnému dňu sa hovorí, že len peňažné straty bánk dosiahli 10 miliárd dolárov, ale toto číslo neustále rastie, keďže Nomura a UBS len tento týždeň zverejnili straty v celkovej výške 3,7 miliardy dolárov. Niektorí analytici sa pritom domnievajú, že celková strata trhovej hodnoty len v dôsledku tejto epizódy môže v konečnom dôsledku dosiahnuť až 100 miliárd USD - jeden zdroj sa domnieva, že by to mohlo byť 200 miliárd USD.

Väčšina priameho spravodajstva o Archegose bola typu "Kto bol ten maskovaný muž?", t. j. profily strašného nečestného obchodníka, ktorý zasiahol úbohú Wall Street ako poveternostná udalosť, náhodný úder šťastia. "Vybudoval impérium v hodnote 10 miliárd dolárov. Rozpadlo sa za niekoľko dní," ponúkol New York Times jeden z mnohých príbehov, ktoré opisovali Archegosa ako samostatnú katastrofu.

Skutočným problémom nie je Hwang, ale jeho banky. Podobne ako v roku 2008 sa niektorí "treťosektoroví" hráči ponáhľali poskytnúť Hwangovi ďalšie "dobroty", ktoré opísal McDonald, pravdepodobne vo forme väčšieho pákového efektu. Spoločnosť, ktorá je tentoraz predurčená nosiť historickú čiapku a la Lehman, vyzerá ako Credit Suisse, ktorá má v súvislosti s Hwangom straty vo výške najmenej 5,5 miliardy dolárov a už prepustila šéfa investičnej banky Briana China a hlavnú riaditeľku pre riziká Laru Warnerovú.

Vzhľadom na to, že firmy ako táto sa predháňajú v poskytovaní neobmedzených finančných prostriedkov aj tým najbizarnejším klientom, je ponurá realita financií v období po prijatí zákona CARES taká, že každý, kto má kravatu a vizitku, si môže požičať toľko, že by bez toho, aby sa to zistilo, urobil v ekonomike dieru v hodnote 100 miliárd dolárov.

To vyvoláva otázku: koľko je ešte Hwangov? Málokto si myslí, že je jediný.

"Systém ich už veľa nezvládne," hovorí McDonald.

"Myslím si, že tento človek [Hwang] prevádzkuje najväčšieho Ponziho od čias Bernieho Madoffa, možno ešte väčšieho," hovorí Cohodes.

Podobne ako zlyhanie dvoch rizikových hedžových fondov, ktoré viedli ku krachu spoločnosti Bear Stearns v roku 2008, aj Archegos odhalil krysie hniezdo zlých praktík. Hwangovi sa podarilo preplávať systémom sčasti preto, že Archegos je "rodinná kancelária". Teoreticky rodinné kancelárie poskytujú rámec na správu peňazí pre jednotlivé bohaté rodiny. V skutočnosti ide o medzeru v zákone, ktorá umožňuje megaúžerníkom, aby boli regulovaní menej ako najmenší retailoví spotrebitelia. Ako zdôrazňuje McDonald, ak bežný človek pred výletom do Vegas vyčerpá kreditné karty na maximum, jeho skóre FICO sa zvýši. Avšak taký požiarnik ako Hwang, ktorý nakupuje swapy, môže uskutočniť obchody v hodnote miliardy, dokonca desiatich miliárd dolárov bez toho, aby to niekde zaregistroval.

Ide o ten istý problém, ktorý sme videli v roku 2008, keď banky a hedžové fondy pomocou derivátových produktov, ako sú swapy na úverové zlyhanie, vytvorili hory teoretických rizík (ktoré sa zmenili na bilióny skutočných strát). Napriek rokom hlasných diskusií okolo Dodd-Frankovho zákona naďalej chýba čo i len základný mechanizmus sledovania takéhoto nevybuchnutého rizika. "Neexistuje vôbec žiadna kontrola pákového efektu. Jedinou kontrolou pákového efektu je trhová disciplína," povzdychol si Marcus Stanley z organizácie Američania za finančnú reformu.

Ďalším spoločným faktorom medzi rokom 2008 a súčasnosťou je hyperdostupnosť pákového efektu, ktorý banky Too Big To Fail (príliš veľké na to, aby zlyhali) rozdeľujú všetkým záujemcom. Vtedy mohol byť nevhodným dlžníkom obyčajný človek, ktorý si kúpil príliš veľký dom, alebo spoločnosť ako AIG, ktorá vypísala milióny v syntetickom poistení hypoték, ktoré nikdy neplánovala splniť. Tentoraz je to známa, komisiou SEC sankcionovaná obluda, ktorá si berie miliardové bankové úvery, aby stavila na čiernu v rulete. Problém nie je v tom, že existujú ľudia ako Hwang, ale v tom, že všetci Hwangovi bankári sa na tejto hre podieľali, čím nezodpovedné hazardné hry výrazne posilnili.

"Hwang v podstate využíval súvahy Goldmanu a Morgan Stanley proti hedžovým fondom," hovorí McDonald.

"Regulačné orgány nemajú žiadnu šancu," hovorí analytik hedžových fondov. "Zakaždým, keď upratujú jednu oblasť, potkany si jednoducho nájdu novú dieru na prehrýzanie."

Symbiotický vzťah medzi bankami, ktoré príliš ochotne požičiavajú, a chamtivými (alebo v prípade Hwanga sociopatickými) klientmi, ktorí hazardujú s cudzími peniazmi, je to, čo spôsobilo krach firiem ako Lehman. Aby sa tieto romance mohli uskutočniť, nemôžu sa im do cesty postaviť pracovníci zodpovední za dodržiavanie predpisov, a to sa ani nedeje. Epizóda s Hwangom odhalila, že aj v špičkových firmách majú tí najhlúpejší ľudia na zozname - zvyčajne obchodníci na maklérskych miestach s hlavnými zákazníkmi - takmer úplnú autonómiu.

Dokonca aj Goldman ešte v roku 2018 zaradil Hwanga na "čiernu listinu", no zrazu zmenil kurz a požičal mu toľko peňazí, že sa stal faktickým vlastníkom Viacomu, čo naznačuje, že dodržiavanie predpisov je aj v tejto legendárnej špičke odvetvia na smiech.

"Oddelenie compliance vo veľkej banke nie je nič iné ako figový list," hovorí bývalý právnik a whistleblower spoločnosti Lehman Oliver Budde. "Zamestnanci na to upozorňujú, ale potom sa to zruší. Ak... sa všetky interné pravidlá obchádzajú, nezáleží na tom, či šéf povie, že je to v poriadku."

Až na niekoľko výnimiek finančným profesionálom nevadí, že sú roztrúsení ako neetickí. Špinavé tajomstvo, ktoré chcú zakryť, je, že nie sú až takí múdri. Najmä vo veku Covid-19 je veľa dotovanej priemernosti.

"Všetky tieto obrovské hedžové fondy majú mizerné výsledky, maskované pákovým efektom," hovorí Cohodes. "Ak trhy vzrastú o 12 % ročne, vy vzrastiete o 5 %, ale využívate sedemnásobnú páku. Teraz je to 35 % a vy dostávate tri a tridsať." Najlepšie hedžové fondy si účtujú 3 % poplatky zo spravovaných aktív a 30 % z čistých ziskov.

To je skvelá ponuka za každých okolností, ale ešte lepšia, keď 70 - 80 % vášho "výkonu" pochádza z toho, že vám požičiava peniaze Goldman, Morgan Stanley alebo Credit Suisse, a ešte lepšia, keď vy a vaša banka umelo zvyšujete svoje zisky spoločným pumpovaním trhu. Vďaka neobmedzenej finančnej páke si banky a hedžové fondy môžu týmto spôsobom partnersky tlačiť zisky donekonečna, samozrejme, až kým sa niečo nepokazí. V prípade Archegosu sa niečo pokazilo - aj na Wall Street naozaj hlúpe naháňanie naozaj šialených nakoniec praskne - ale myslí si niekto, že toho nie je viac?
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1993
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Warren Buffettttt (pozdravujem Ladisa) tvrdí, že pred sto rokmi bolo zjavné, že automobily majú budúcnosť. Odvtedy 2000 firiem v automobilovom priemysle skrachovalo. Podla neho je podstatne viac potrebnej znalosti pri kupovaní akcií ako zistiť čo bude krásne odvetvie v budúcnosti. Na výročnej schôdzi Berkshire Hathaway doslovne povedal: “There is a lot more to picking stocks than figuring out what is going to be a wonderful business in the future,”
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rozvod 2021: Bill Gates and wife Melinda to divorce; will continue to work together at their foundation
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

Rysuje sa dalsia pani v rebricku top ten po p.Bezosovej. Trhy to ale vobec nezaujima. Okrem cien momentalne ziadny mracik na oblohe."Dílčí index cen se vyhoupl v dubnu na 89,6 bodu. Tak vysoko byl naposledy v polovině roku 2008,"
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/466 ... hluji.html

Danisk
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 7:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Danisk »

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/213449/ ... o-percento

Nemam cas to teraz hladat,ci aj v inych krajinach davaju taketo hypoteky ale ak ano a tlacia verejnost k tomu aby investovala uspory radsej do ETF ako pisu v clanku, tak sa budu asi coskoro vyberat na trhoch vacsie zisky. S ETFkami sa teraz trha vrece, ja to vidim tak ako s kryptomenami za posledny rok,tento rok zrejme pojdeme este hore kym tam vsetci naskacu a pad by som predpokladal az buduci rok ked uz o tom bude rozpravat aj moja 90rocna babicka.

Ako to vidite vy?

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To je len u nás v Kocúrkove - Negramotkove. Na Západe stále vrážali peniaze do akcií, ETF to len uľahčujú, kedže ide o množiny akcií.
Druhá vec je, že úroky v bankách sú NULA a inflácia stúpa. Takže ľudia si musia namáhať mozog a hľadať niečo výnosnejšie.

A čo je na Slovensku výnosnejšie ako nula? Tí mladší, resp. ľudia s vyšším inv. horizontom nemajú lepšiu volbu ako akcie. Agenti im ponúknu ešte fondy, zlato a kadejaké shit produkty. Tí starší, alebo tí čo neznášajú riziko majú akurát dlhopisy penty = 5% p.a. na 5 rokov, 4% p.a. na 4 roky, 3% p.a na tri roky...tak nejak.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Danisk
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 7:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Danisk »

Takze nemyslis si ze sa v blizkom horizonte blizi korekcia 15-20%? Ja hladam dovody na to preco najblizsi rok pride nejaka vacsia korekcia.

Teraz som este pozrel ako v Madarsku a tam je situacia uplne ina s hypotekami ako u nas. https://www.globalpropertyguide.com/Eur ... ce-History

Madari vnimaju 4.6% urok ako nizky.

"Housing loan interest rates remain low. In July 2020, the average interest rate on housing loans was 4.63%, almost unchanged from 4.62% a year earlier and 4.51% two years ago, according to the European Central Bank (ECB)."

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Blíži sa tretia vlna covidu. To je isté. S ňou možno príde aj korekcia - august, september zvyknú byť na trhoch turbulentnejšie.
Zospodu to istí FED..preto je neochvejne pozitívny sentiment a nízka volatilita.

Maďari majú inflačnú a devalvačnú históriu ako južné štáty pre prijatím €. Aj za relatívne dobrých posledných 10 rokov majú devalváciu okolo 30%.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jsme na rekordních maximech, i když s velmi úzkou šířkou. Pro zdravou rally potřebujeme, aby všechny sektory byly v zeleném. Od roku 1990 došlo jen dvakrát k tomu, že by nad 50denním klouzavým průměrem byla v době rekordně vyysokých akcií méně než polovina obchodů na indexu. Došlo k tomu v době dotcom bubliny a kolapsu LTCM. A teď je to tady znovu. Index S&P 500 je na rekordních maximech a jen asi 48 % členů benchmarku se obchoduje nad svým 50denním klouzavým průměrem.

Otázkou je, kdy tato bublina praskne. A i Grantham připustil, že není vždy schopen odhadnout načasování správně.

Není žádným tajemstvím, že jsme v bublině. A není jasné, co povede k jejímu prasknutí. Ale přichází to a podle Granthama je dobré to mít na paměti, až se tak stane.


https://www.patria.cz/zpravodajstvi/471 ... ntham.html


Rozmýšlam, čo by mohlo odštartovať korekciu na úrovni paniky.

1. Tretia vlna - Delta variant? Možno, ak by znova hrozili lockdowny. Mám pocit, že to príde skôr ako na jeseň...

2. Najdesivejšie mi v tejto ,,čípovej kríze,, pripadá závislosť svetových technológii na taiwanskom TSMC:

Závislost na tchajwanských čipech "představuje pro globální ekonomiku hrozbu," napsala nedávno výzkumná společnost Capital Economics. Společnost TSMC za uplynulý rok ohlásila tržby 45,5 miliardy dolarů, zisk dosáhl 17,6 miliardy dolarů. Technologie společnosti jsou natolik vyspělé, že firma vyrábí kolem 92 procent všech nejsložitějších čipů na světě. Některé z nich obsahují tranzistory tenčí než jedna tisícina lidského vlasu. Zbytek vyrábí korejský gigant Samsung Electronics.


https://www.patria.cz/zpravodajstvi/471 ... e-wsj.html
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1993
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zaujímavé, že pokles trhu akcií nad 10% sa nazýva korekcia, ale podobný rast po poklese nie. To a ďalšie príklady pripravujem do slovníka mytológie finančného priemyslu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Nie je podstatné ako tú situáciu správne nazvať, ale ako ju správne využiť. Ak to budeme volať rovnako, tak čo sa tým zmení?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

akceleracia ....
"Velké americké banky oznamují novou dividendovou politiku: Morgan Stanley zdvojnásobí kvartální dividendu na 70 centů/akcii a zpětně odkoupí akcie za 12 mld. USD. JPMorgan zvýší kvartální dividendu na 1,00 USD/akcii a bude pokračovat v odkupech. Bank of America zvýší kvartální dividendu o 17 % a Goldman Sachs ji zvedne na 2,00 USD/akcii z 1,25 USD/akcii (Bloomberg)"

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1993
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado napísal:
Ut 29 06, 2021 7:35 am
Nie je podstatné ako tú situáciu správne nazvať, ale ako ju správne využiť. Ak to budeme volať rovnako, tak čo sa tým zmení?
Tiež si to myslím, ale to neznamená, ze nejestvuje špecifický slovník, ktorý ovplyvňuje verejnosť a začiatočníkov. Odborníci ako Ty ho nepotrebujú. Verejnosti sa podáva myšlienka, že trh dlhodobo neklesá a keď rastie tak nedobieha straty. Ibaže dlhodobo neznamená, že cyklus trhu vyhovuje konkrétnym požiadavkám jednotlivca, vrátane vstupu do dôchodku, väčšej kúpe či smrti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Odborník na trhy nie som. Som rovnaký samouk ako zvyšok na tomto fóre. (nechcem nikoho uraziť) Neviem, či sa treba zaoberať poklesom. Nižšie je graf, koľko taký pokles trval aj s percentom straty. Pre "neodborníka" je lepšie kúpiť a zabudnúť. Mne vyšlo lepšie sa na prepad nepripravovať. Nevychádzajú mi obchody do shortu ako zisková aktivita ani keď ich testujem v období 2007-2009. Možno keď budem mať viac dát, tak otvorím nejaké strangle, aby som chytil pohyb do jednej alebo druhej strany.
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 1993
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre verejnosť je dobré pripomenúť, ze index nie je portfólio v prípade uvedeného grafu. Nie je to ani stabilne portfólio, lebo firmy v indexe sa menia. Obyčajne sa neúspešné firmy nahradia úspešnými.

Zarobiť sa dá aj v poklese, ale to je pre znalých, nie pre verejnosť vrátane novinárov. Napríklad aj opciami. :D

Mne ide o predávanie ilúzií pre verejnosť, ktorá väčšinou za to draho zaplatí a kde priemysel ju zneužíva, manipuluje a nakoniec ňou opovrhuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »


DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Amurica, fuck yeah...
#facepalm

Obrázok

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 10862
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Total CPI and core CPI both jumped 0.9% m/m in June, which were well above the consensus of 0.5% for both readings. Core CPI excludes the volatile prices of food and energy. Interestingly, total CPI is up 5.4% yr/yr and is running at an annualized rate of 7.2% over the last six months.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
Guru Member ****
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 2:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ked uz aj centralnymi bankami upravovane inflacne cisla vychadzaju zle , nieco je asi zle... ale akciove trhy veselo plnou parou vpred a dlhopisova hliadka spi spankom spravodlivych :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

osamely chodec napísal:
Ut 13 07, 2021 4:12 pm
ked uz aj centralnymi bankami upravovane inflacne cisla vychadzaju zle , nieco je asi zle... ale akciove trhy veselo plnou parou vpred a dlhopisova hliadka spi spankom spravodlivych :)
Presne tak. Bublina coskoro praskne a bude to pekne velka rana.

Glogol
Gold Member **
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal:
Ut 13 07, 2021 4:12 pm
ked uz aj centralnymi bankami upravovane inflacne cisla vychadzaju zle , nieco je asi zle... ale akciove trhy veselo plnou parou vpred a dlhopisova hliadka spi spankom spravodlivych :)
Som zvedavy na spatny backtest ked sa "zaradia do inflačného indexu ceny nehnuteľností"
https://komentare.hnonline.sk/komentare ... ku-nemecka

Používateľov profilový obrázok
Substance242
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 1:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Substance242 »

Takže sme v "purest variety of performance art"... :-)

https://www.smbc-comics.com/comic/ags

(moje obľúbené komixy, na tlačítku v závere ešte býva "potitulková scéna")
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
Guru Member ****
Príspevky: 2095
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 2:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ze by , konecna pre akcie? Pomer indexu a dlhopisov naznacuje prve naznaky tvorenia vrcholu.
sp1_zb1 vs sp1 (1).png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »


DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Teba treba brať s rezervou. Nevravím, že sa trhy nemôžu prepadnúť...môžu vždy, ale treba si zachovať vlastný rozum a obchodný plán. Pripájam zopár názorov na trhy a predpoveď budúceho vývoja:
Rok 2010
1.png
Rok 2011
2.png
Rok 2013
3.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Rok 2013
1.png
Rok 2015
2.png
Rok 2016
3.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Kto tie názory počúval, tak prišiel o toto:
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rado napísal:
Pi 23 07, 2021 9:13 pm
Kto tie názory počúval, tak prišiel o toto:
Otazkou je ci to co si poslal su len prognozy random ludi ako vykriky do tmy, alebo tomu vela veci nasvedcovalo aj v tych rokoch, ci sa nenatlacili prachy, nevzrastla inflacia a problem sa posunul na neskor. Ja tak dlho burzu a indexy nesledujem, neviem to posudit a vela veci sa da prikryt, interni to mozno vedeli, medzi lud sa to nedostalo, US vlada to prikryla a potlacila na neskorsie casy.

Tento rok to ma podla mna realne kontury aj vdaka covidu a stimulom atd + GME.

EDIT:
btw bolo prijate nove pravidlo ked GME squeezne, defaulted/margin called banky a hedgefundy nemusia likvidovat vsetky pozicie, LONG pozicie mozu "pozicat" rozumej skor odstupit pre DTCC, na pokrytie "dlhu", takze S&P500, Nasdaq 100 a dalsie indexy pravdepodobne nespadnu ako sa prepodkladalo.

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

Sú to rovnako random ľudia ako Bilello. Mne sa páči aké tu dávaš múdrosti a trhy nesleduješ dlhšie ako graf, ktorý som tu dal. :?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Mna nezaujima kto to tweetol ale obsah tweetu, ktory je relevantny. K tej dalsej casti - Nehovorim konkretne o mne, ale dokopy to nic neznamena, Data su dostupne aj spatne, technicky vzato ci to sledujes 10 rokov povrchne, alebo si za rok spravis detailny intenzivny rozbor, nema jasneho vitaza. Mozno je to aj lepsie kratsie sa tomu venovat, lebo tolko neporovnavas s "odzitym" mas triezvejsi pohlad, nemas predsudky atd.


V kazdom pripade opakujem 750x:
GME/AMC play,
REPO->RREPO transfery bliziace sa k 1 trilionu, Powell o tom na tlacovke povedal asi tolko ze ten mechanizmus funguje tak ako si predstavovali a vobec sa nevyjadril k tomu objemu penazi co tam je. :D
pre verejnost znizena predpokladana inflacia na 5,x%,
money printers go brrrrrrrrrrrrr uz roky rokuce
mega rast v poprednych indexoch za posledne roky (bez vyraznych korekcii trhu u niektorych spolocnosti) - nepocitam tam covid machinacie s cenami akcii, lockdown drop a miliardove obchody ako insider trading :)
nove pravidla v NSCC/SEC pripravujuce sa na imploziu trhu
dlhorocny megarast na poli nehnutelnosti.
megadiera medzi chudobou a strednou vrstvou v US

The music stops.

Vsetko podla mna rapidne zvysuje pravdepodobnost oproti tym ustrizkom co si posielal vyssie, casovana bomba, ktoru sa snazia zmrazit a znizit dopad.

Pre zaujimavost (Trosku off topic), nechcem to davat do GME vlakna.
Insider trading.
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4774
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rado »

DanteUnchained napísal:
Št 29 07, 2021 9:07 am
Mna nezaujima kto to tweetol ale obsah tweetu, ktory je relevantny.
Práve to je problém. Informácia je relevantná, ak je relevantný zdroj a nie podľa toho, či informácia samotná zapadá do tvojho sveta ako ho vnímaš ty.

Pekný príklad je to, čo si tu uverejnil. Niekto napíše, že zopár zamestnancov RH si kúpilo akcie GME a tebe to stačí na to, aby si tomu uveril lebo to pasuje do tvojej predstavy o "boji" proti aktuálnemu finančnému svetu. Nekladieš si k tomu žiadne overovacie otázky, ale mal by si.

Ako je možné, že má takú informáciu, keď okrem insiders nikto nezverejňuje svoje nákupy?
Ako si môže zamestnanec brokera otvoriť účet u iného brokera? Zakladal si si svoj vlastný účet, tak si si tými otázkami prešiel tiež.
Ako by taký zamestnanec realizoval svoj nákup bez toho, aby prešiel cez compliance RH? (u nás ani pracovníčka v banke nemôže kupovať akcie na burze len tak. Každý nákup si musí dať odsúhlasiť.)
Ako by potom mohol svoj nákup zverejniť bez toho, aby ďalej pracoval pre RH?

Ja rozumiem, že je jednoduchšie veriť tweetu a nevŕtať sa v tom, ale ja som sa naučil, že na burze treba mať vlastný názor a nie názor ostatných. Bez toho sa nedá zarobiť. Otvoríš obchod na základe názorov na nete a potom nevieš čo s ním. Chytáš sa každej slamky ako topiaci. (klesajúci volume, nákup zamestnancov RH a pod.) Večer potom sleduješ ako cena klesá a veríš v zázrak o ktorom si čítal na nete. Takto to však nefunguje.

Mne je v zásade jedno, čo robia trhy, aká je inflácia, či FED tlačí peniaze alebo nie. Nič z toho nedokážem ovplyvniť. Starám sa len o seba a o to, aby som otváral a zatváral obchody podľa pravidiel, ktoré som si nastavil. Nad tým jediným mám kontrolu. Udržiavam si tak systém s positive expectancy a nič iné ma nezaujíma. Teším sa však ako mi ukážeš, že som prepásol životnú príležitosť na life changing money.

Veľké šance ti však nedávam.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

jaja
Silver Member *
Príspevky: 251
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jaja »

DanteUnchained napísal:
Št 29 07, 2021 9:07 am
Mozno je to aj lepsie kratsie sa tomu venovat, lebo tolko neporovnavas s "odzitym" mas triezvejsi pohlad, nemas predsudky atd.
Revoluční teorie :D

DanteUnchained
Silver Member *
Príspevky: 157
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

jaja napísal:
Št 29 07, 2021 3:15 pm
Revoluční teorie :D
pi*i v reale som introvert a odpovedam stroho, len k veci ale na tom internete som dajaky ukecany a neviemt o skratit :D

to bolo myslene z hladiska adaptacie na nove situacie/podnety bez predsudkov na zaklade "zaziteho". Je to plne relevantna teoria, lebo clovek ako taky kona predsudkovo ak nepracuje na sebe a svojej psychike. Ked sa na niecom spalis x krat, potom si skepticky. Prax/skusenost je potrebna vzdy, o tom sa nemusime ani bavit, ale od isteho bodu nemusi platit ze viac je lepsie.
Poviem priklad ktory bude asi povazovany za "ad absurdum".
Niekto v minulosti investoval cez Drukos/BMG Invest nebankovky ked bol slubovany vynos 37-58% rocne ci kolko a o vsetko prisiel. Predtav si ze mu ides ponuknut o 10 rokov neskor investovanie do ETF S&P500 a ukazes mu graf ako posledne 3 roky tam bol vynos 39-19-25% je vysoka pravdepodobnost ze ho nepresvedcis aj ked risk oproti tamtym nebankovam je prakticky nulovy z hladiska ochrany vkladu a sume ktoru chce investovat. Clovek ktory BMG nezazil bude s rizikom spojenym s tymto ETF plne OK.

Prip. priklad z mojej praxe- Ja som tak prisiel do firmy pred 5 rokmi - 10 rokov mali CRM system a uplne nahovno, nebolo to userfriendly. Kolega tu robil o 4 roky kym som nastupil ja. Moje programtorske skusenosti prisli vhod. Po pol roku na firme som prebral iniciativu, nahlasil 6 featur ako to zefektivnit. Programatorovi to zabralo 4 hodiny aj s testovanim dokopy. Obycajne zoradovanie tabuliek, otvaranie podkategorie po najdeni firmy miesto manualneho vyvolania okna - suma sumarum 1 novy SQL dotaz a par drobnosti. Kolega to trpel 4 roky vobec ho nenapadlo o nieco poziadat. Jeho agenda spojena s CRM trvala denne 4 hodiny, a cez 4 podstranky/podokna sa musel preklikavat k dodaciemu list v systeme. Ja som to zefektivnil na 2 kliky a usetril 20 sekundovy loading na 5 sekund. Miesto 4h to stihal za 2h (ak robil rovnakym tempom tzn. fakt makal aby to stihol do konca smeny) a hlavne komfortnejsie, mohol si dovolit robit to pomalsim tempom a stihal to za 3 hodiny, bez stresu.

Mozes mat 2 programatorov 10 rokov na pozici vs 2 roky, ten 10 rocny nemusi byt schopny adaptacie a triezveho uvazovania nad novymi vyzvami a kvalitnejsim riesenim ci uplnej prerabky nejakeho robustnejsieho systemu, bude hladat ako dosiahnut vysledku sposobmi ktore pozna. Novy, ktory zacinal na inom systeme dokaze lepsie vyuzit nastroje a moze mat tiezvejsi pohlad ako to spravit.

Mozes mat 5 rokov skuseneho odbornika na segment trhu ktory prisiel z ekonomickej skoly, ktory sa samovzdelaval pre tuto poziciu. Pride do teamu informatik/matematik, vytvori si vlastne analyzy prip. program ktory mu pospaja/odfiltruje rozne data do jedneho celku a do roka strci do vacku odbornika.

Skratka je rozdiel clovek a clovek. Ani neuronova siet naplnena datami z 10 rokov nemusi byt lepsia ako data z poslednych 2 rokov, kvoli relevantnosti danych dat. Skratka ultimatna pravda nejestvuje.

To som tym chcel povedat.
Rado napísal:
Št 29 07, 2021 11:11 am

Práve to je problém. Informácia je relevantná, ak je relevantný zdroj a nie podľa toho, či informácia samotná zapadá do tvojho sveta ako ho vnímaš ty.

Pekný príklad je to, čo si tu uverejnil. Niekto napíše, že zopár zamestnancov RH si kúpilo akcie GME a tebe to stačí na to, aby si tomu uveril lebo to pasuje do tvojej predstavy o "boji" proti aktuálnemu finančnému svetu. Nekladieš si k tomu žiadne overovacie otázky, ale mal by si.

asdf
asdf
asdf
nechcelo sa mi to prepisovat, a zabudol som dat linky. Inak by som linkol aj zdroje :)
Ja nezdielam twitter lebo je to v sulade s mojou teoriou, ale lebo som to overil a nechce sa mi to prepisovat, pravda ze zabudam posielat linky asi zacnem aj to praktizovat :)
Sources:
https://www.washingtonpost.com/business ... s-inquiry/
https://edition.cnn.com/2021/07/27/inve ... index.html

RH musel dat report pre vstup na burzu okrem financneho aj pokuty a aktualne vysetrovania.
Robinhood also revealed that it has received inquiries from the SEC and Finra tied to its employees’ trading of “meme stocks,” including GameStop and AMC Entertainment. During the market frenzy in January, Robinhood restricted trading on a basket of stocks, sparking an outcry from consumers. The inquiries are related to the timing of those trades and when the trading restrictions were made public, according to the filing.

Rado napísal:
Št 29 07, 2021 11:11 am

Mne je v zásade jedno, čo robia trhy, aká je inflácia, či FED tlačí peniaze alebo nie. Nič z toho nedokážem ovplyvniť. Starám sa len o seba a o to, aby som otváral a zatváral obchody podľa pravidiel, ktoré som si nastavil. Nad tým jediným mám kontrolu. Udržiavam si tak systém s positive expectancy a nič iné ma nezaujíma. Teším sa však ako mi ukážeš, že som prepásol životnú príležitosť na life changing money.

Veľké šance ti však nedávam.
No to je jasne ze to nevieme ovplyvnit, ale vie to ovplyvnit nas resp. mna pri dlhodobych drzaniach akcii kvoli bud minimu 365 dni, alebo sporeniu na x rokov + ETF a uvahy ci tam vlozit vsetko lebo je cena po korekcii, alebo 25% FOMO zbytok v casovej lehote/na dobrej cene, lebo korekcia este len moze nastat, alebo je predpoklad ze sa nieco udeje.

Pri daytradingu je aj mne jedno co robia trhy kedze do 2-4h hodin som vonku z tradu, prip. sem tam swing na 3-5 dni, ale pokial ide o dlhodobe investicie, potrebujem info co robia trhy a ci dostane nejaky segment trhu stimul, ako tomu bolo cez covid (ak si spravne pamatam) a ropne spolocnosti dostali od trumpa financnu injekciu. Od covidu je problem zelezo, plast, polovodice/mikrocipy, Firiem a segmentov naviazanych na tieto komodity je drviva vacsina. Co sa tyka mojho predosleho zamestnania mozem povedat ze trpel gumarenskeho priemysel, medicina, ropny, stavbarina, automoto, potravinarsky, chemicky, elektrarne, letiska bolo toho viac, toto vacsina ktoru som riesil atd.

Vsetko meskania, penalizacie, obrovske straty denne, lebo nas vyrobca nebol schopny dodavat komponenty pre automatizaciu a mal obrovke meskania radovo 3-6 mesiacov + vsetko co malo ozancenie "COVID PROJECT" ci uz stroje pre labaky na vakcinu alebo pre plucne ventilacie ci stavba novych nemocnic malo prednost, kvoli "ethical policy". Cize len na tejto "inside info" keby chcem som mohol shortovat vsetkych velkych hracov zo segmentov vyssie, alebo indexy, lebo som vedel ze Continental neotvori pobocku na cas ale bude skl aspon 3 mesiace, ze nemecko neotvori na cas fabriku na vyrobu baterii, ze Skodovka nebude schopna skompletizovat 70% yvrobenych aut a dost sa omeska s dodavkami lebo nema ovladaci panel pre palubovku. Atd.

Takze pre mna je dolezite co trh :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"