ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Andre: EIC netreba zdaňovať. nakupujú sa priamo iShares:


Bez zdaňovania môžete cez EIC investovať do týchto indexových fondov:

1. ETF od BlackRocku iShares Core S&P 500 UCITS ETF ( 5 ročný výnos 10,3% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHSP5

2. ETF iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF ( 5 ročný výnos 5,6% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHEUS50

3. ETF iShares Core MSCI World UCITS ETF ( 5 ročný výnos 7,72% p.a. ) https://eic.eu/fond/ISHCMWO

vidno to aj na poplatkoch:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF poplatky 0,137%p.a. https://eic.eu/fond/ISHSP5

iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF z menovým zaistením, poplatky 0,191%

iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF poplatky 0,094% p.a. (ISHEUS50)

iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISHCMWO) poplatky 0,21%,

iShares NASDAQ 100 UCITS ETF ISHNAQ1 popl. 0,291% p.a. (ISHNAQ1 ) v USD


Zdaňujú sa bežné podielové fondy a podľa mňa aj indexové podielové fondy ( fondy ktoré investujú do indexových ETFs ):

Príklady na 2 indexové fondy, ktoré sú podielové indexové.
Samozrejme, oni sa budú vyhovárať, že taký fond je kótovaný na nejakej burze, ale to je ten prípad, čo si vravel, že právnici spochybňujú. Vidno aj na poplatkoch, že sú drahšie:

AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY EUROPE – AE (AMIEEUR)
dividendy po odpočítaní dane zaplatenej zložkami indexu sú zahrnuté v indexovom výnose.
Min. inv. 100 €, max VP 4,5%, poplatky: 0,368% p.a.

AMUNDI FUNDS INDEX MSCI EMU – AE (AMIEEU)
dividendy po odpočítaní dane zaplatenej zložkami indexu sú zahrnuté v indexovom výnose.
Min. inv. 100 €, max VP 4,5%, poplatky: 0,336% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Mas k tomu nejake stanovisko FS alebo danoveho poradcu, alebo na zaklade coho by to malo byt oslobodene od dane?
resp. vies dolozit, ze to nakupuju na regulovanom trhu?

Nikde som nic k tomuto nedokazal najst. Nejaky informovany sprostredkovantel EIC by sa tu nenasiel, ktory by taketo stanovsko mal k dispozicii?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nepotrebujem stanovisko. To sú tie isté iShares, ktoré nakupujeme my. Ked sa pozrieš na NAV fondu, tak je rovnaké ako iShares od Blackrocku. Okrem toho aj EIC to uvádza (zoznam fondov kotovaných na burze ) https://eic.eu/produkty/dokumenty

Zoznam partnerských Investičných spoločností, ktorých cenné papiere (nie)sú
kótované na burze
Investičné spoločnosti Kótované cenné papiere Áno/Nie
Aberdeen Global Fund Áno
Allianz Global Investors Luxembourg S.A. - Luxembourg Nie
Amundi Funds II (Pioneer) Nie
Amundi Luxembourg SA Nie
Berkshire Hathaway Inc. Áno
BlackRock iShares Áno

Čiže indexové iShares od Blackrocku ÁNO...indexový fond od Amundi NIE, takisto Amundi Pioneer NIE
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Som sklamaný z Finaxu, že sami mixujú tie ETFká a neponechávajú výber na klientovi.
Mixovať na základe backtestov je somarina. Veď to je to isté ako keď Ladis vyberá akcie podľa historických P/E a pod.

Keby minulosť fungovala aj do budúcnosti, stačilo by obchodovať stratégie s nadpriemerným výnosom a všetci by porážali trh.Lenže ono to tak nefunguje.

Úplne iné kafé by bolo, keby Finax dal klientom na výber z rôznych ETF.
Klientovi by prezentoval historickú performance ako máš v tabulke...mal by napríklad na výber 7 indexových etf na akcie:
US 500
US 400
Nasdaq
Russell
Europa
Nemecko
Svet

A ktomu by upozorňoval na staré známe: žiadny výnos z minulosti nezaručuje výnos do budúcnosti...

Tvrdenie, že my máme taký mix, ktorý bude o 0,4% lepší ako US500 a rebalansingom získame dalších 0,4% nedáva zmysel.
Spočiatku som tomu veril...aj som ľuďom vravel, že SP400 bude možno lepšie ako US500...ale nakoniec som si uvedomil, že sú to len teórie...MINULOSŤ, ktorá nemá dôvod sa opakovať. Na burze nikdy do tej istej rieky nevstúpiš.

Aj Peter Bálint nám tu vravel, že SP500 je plný odpadu...že je lepší SPX equal weighted...ale ešte lepšie je ignorovať odpad a povyberať si len najlepšie akcie....A kto to dokázal? 90% múdrych manažérov aj tak pohorí v porovnaní s SP500 ..

Veľa som uvažoval nad tým odpadom a hľadal etfká, ktoré vyberajú len najlepšie akcie. Máme v hitparáde napr. USA Momentum (US Large a Mid Cap akcií, ktoré v danom období prekonávajú trh )...takých etefiek ich kopa.

Ale to je presne to isté ako ked sa niekto hraje s akciami...zostaví možno lepšie portfólio, ale stratí na diverzifikácii a ako pasívny investor končí, lebo akcie vyžadujú aktívnu správu.

A čo je hlavné v aktívnej správe? Rozhodne nie to, čo si myslí Gladiš, alebo Ladis, ked napr. kúpia akcie BMW.
Umenie nadvýnosu nie je v tom, že niečo kúpiš a bezhlavo držíš, len preto, že to má dobré fundamenty. Tie sú už v cene, páni.

Umenie je kúpiť akciu (hoci aj fundamentálny odpad ! ) keď nám analýza vraví, že fundamenty sa budú zlepšovať.

V tom netreba hľadať rady guruov a veľké mená...nádherný príklad je tu medzi nami: Martin7 našiel AMD pri cene 2...pre trh to bol totálny odpad...ale on analyzoval vývoj nových čípov a kúpil AMD pre budúcnosť.
Výsledok? : AMD je dnes na cene 50 ( +2500% ).

To je pre mňa pozitívny príklad, nie mudrc, čo backtestuje a myslí, že minulosť sa bude opakovať...

Poviem aktuálny príklad, ktorý dobre sedí na to, ako by mal myslieť ( a čo by teraz mal kupovať) dobrý asset manažér.

Index SPX padol z 3400 na 2200 (o -35%). Teraz je 2800..presne v strede.. polovica ľudí si myslí, že treba kupovať , druhá polovica, že už je to drahé. Lenže v danom okamihu máme na výber ešte Nasdaq a Russell 2000. Nasdaq je od vrcholu iba -15%. Dôvera v technológie je najväčšia a už je to v cene. Niektoré velké akcie sú na rovnakých cenách ako pred krízou.

Čo myslíte, ktorý index bude mať teraz najlepší výnos, čo sa investične týka a to periódy do konca roku?

Ja keby som bol INVESTOR a nie trejder, tak investujem do indexu, ktorý je najnižšie. Russell 2000 padol z 1700 na 1000 a teraz je na 1250. To je ešte stále -26% od vrcholu a potencia výnosu +36%. Šikovný asset manažér by mal teraz abstrahovať od svojích chrobákov v hlave, že výnos zaručia len velké a zvučné firmy. Keď chce dotiahnúť straty a byť lepší ako ostatné fondy, nech sa exponuje viac do Russellu 2000. Netreba o tom filozofovať..stačí sa pozrieť na vývoj z posledného dňa: Nasdaq +0,6% a Russell +5,6%.

Tak si ja predstavujem myslenie aktívneho manažéra fondu, ktorý neustále hľadá svoj edge na trhu.
Hľadieť do minulosti a postaviť aktívny investing na backtestingu minulých dát mi nedáva veľký zmysel...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal:Nepotrebujem stanovisko. To sú tie isté iShares, ktoré nakupujeme my. Ked sa pozrieš na NAV fondu, tak je rovnaké ako iShares od Blackrocku. Okrem toho aj EIC to uvádza (zoznam fondov kotovaných na burze ) https://eic.eu/produkty/dokumenty


To je irelevantne aky to je CP. Nestaci, ze ten ISIN sa obchoduje aj na regulovanom trhu.

Pokial ty CP nenakupujes na regulovanom trhu, ale v nejakom mimotrhovom clearingu/dealingu nevies pouzit casovy test.

Vo vypise by si mal mat uvedenu identikaciu nakupu (tak ako to robia vsetci brokeri): nakupnu cenu, pocet kusov, identifkaciu CP napr. ISIN, presny cas nakupu, a uvedenu aj burzu na ktorej to bolo kupene. Pripadne mas okrem ISIN uvedeny aj ticker na konkretnej burze napr. u finaxu "ISHR CORE S&P500 ID: SXR8.GR, ISIN: IE00B5BMR087". Inak nemas ako preukazat, ze to bolo kupene na regulovanom trhu a nevies pouzit casovy test.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:To je irelevantne aky to je CP. Nestaci, ze ten ISIN sa obchoduje aj na regulovanom trhu.
Pokial ty CP nenakupujes na regulovanom trhu, ale v nejakom mimotrhovom clearingu/dealingu nevies pouzit casovy test.



Ja ti nerozumiem Andre. Právne je to úplne v poriadku. Toto čo píšeš sú výmysly. Ak ti to povedal nejaký právnik, pošli ho do teplých krajín.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) ISIN IE00B5BMR087, WKN A0YEDG
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B5BMR087

Názov fondu iShares Core S&P 500 UCITS ETF
Typ Akciový
Kategória Ostatné
ISIN IE00B5BMR087
Správca BlackRock iShares
https://eic.eu/fond/ISHSP5

Finančná správa:

Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov, ak cenné papiere neboli obchodným majetkom daňovníka a ak boli súčasne splnené tieto podmienky:

1. cenné papiere boli prijaté na obchodovanie na regulovanom alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu v čase ich predaja, pričom ZDP na účely tohto oslobodenia neobmedzuje spôsob nadobudnutia týchto cenných papierov a ani spôsob ich predaja, napr. obchodom realizovaným na regulovanom trhu alebo priamou kúpou alebo predajom na základe zmluvy s registráciou kúpy/predaja cez CDCP,
2. predávajúci tieto cenné papiere vlastnil viac ako jeden rok pred ich predajom, pričom zákon o dani z príjmov neustanovuje počas akej doby pred predajom mali byť predmetné cenné papiere obchodované na regulovanom trhu alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ale určuje len dobu ich vlastnenia pred predajom.


About iShares Core S&P 500 UCITS ETF
iShares Core S&P 500 UCITS ETF is an exchange-traded fund incorporated in Ireland. The investment objective of the Fund is to deliver the performance of the S&P 500 Index, less fees and expenses of the Fund. Settlement: ICSD.

Excchange traded znamená, že je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu- Tam máš jasne napísané, že nezáleží na spôsobe nadobudnutia. Môžeš si to kúpiť sám, môže ti to kúpiť o.c.p., môže ti to kúpiť správca, môžeš to zdediť po rodičoch.
Môžeš to kúpiť priamo od emitenta...dôležité je že tento cenný papier bol prijatý na obchodovanie na burze. BODKA !

Pri každom spôsobe máš vo výpise jasne napísané čo si kúpil, kedy si to kúpil a kedy predal. žiadny daňovák by sa o tom s tebou nesúdil, pretože by prehrali a mali s tým zbytočné náklady.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Mne to bolo vysvetlene tak, ze tie ETF maju ako keby 2 typy akcii verejne obchodovatelne a obchodovane na mimoburzovom trhu. Upne bezna vec pri firmach na burze.

Cize ETF vyda napr. 1000 akcii, a z toho polovicu zaregistruju na burze a tie sa tam obchoduju. A 2. polovicu predavaju mimo burzu. A pri tychto je problem, ze nie su obchodovane na regulovanom trhu.

Proste kazda 1 akcia ma svoje cislo a cisla tychto akcii nie su registrovane na reg. trhu. A ty proste kupis taketo akcie, ktore na tom regulovanom trhu registrovane nie su.

Bolo by zaujimave, ci niekto kto to predava ma informaciu ohladne toho zdanovania.


Znaky dvojiteho listingu najdes aj v "KEY INVESTOR INFORMATION" toho tvojho ETF. vid. https://www.ishares.com/uk/individual/e ... 087-en.pdf

Not applicable to secondary market investors. Investors dealing on a stock exchange will pay fees charged by their stock brokers. Such charges are publicly available on exchanges on which the shares are listed and traded, or can be obtained from stock brokers.

Authorised participants dealing directly with the Fund will pay related transaction costs including, on redemptions, any applicable capital gains tax (CGT) and other taxes on underlying securities.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno. Ked spoločnosť emituje 2 rôzne cenné papiere a jeden z nich nie je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, tak na ten neprijatý sa oslobodenie nevzťahuje:

Záverom podotýkame, že oslobodenie od dane fyzickej osoby podľa predmetného ustanovenia je po splnení aj ďalších ustanovených podmienok možné uplatniť len na príjem z predaja cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Znamená to, že ak spoločnosť okrem akcií prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu emitovala aj akcie, ktoré takto obchodované nie sú, na príjem z predaja takýchto akcií nie je možné uplatniť ust. § 9 ods. 1 písm. k) ZDP.

https://podpora.financnasprava.sk/92797 ... h-papierov

Ale to sa netýka nášho prípadu, ked ide o ten istý cenný papier prijatý ako exchange traded fund..s rovnakým isinom.
Tu nezáleží, či ten istý cenný papier kúpiš priamo na burze, alebo priamo od emitenta..dôležité je, že je to cenný papier prijatý na obchodovanie. Ja SPY môžem teoreticky kúpiť aj od IB, ktorý ho môže mať na vlastnom účte (tak to zrejme robí FIO), alebo IB obíde burzu tým, že ti sprostredkuje kúpu priamo od svojho klienta( IB má taký pool, cez ktorý šetrí na poplatkoch ). O tom pojednáva to, čo som už citoval: ZDP na účely tohto oslobodenia neobmedzuje spôsob nadobudnutia týchto cenných papierov a ani spôsob ich predaja,

Zaujímavý je skôr spor, resp. výklad toho, že kúpou amerického SPY investuješ do niečoho, čo nemá KIID a podľa EU legislatívy nie je schválené na predaj retailu... Tu je možno o dôvod viac investovať do európskych verzií ETF s KIID.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

ISIN moze byt rovnaky, ale budu mat rozdielny iny identifikator SEDOL, CFI alebo FISN.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja sa nehádam, ani ťa nebudem presviedčať. EIC je podľa mňa taký istý o.c.p. ako Finax, alebo Across. Len mi nejde do hlavy, že Finax podľa teba nakupuje klientom iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) oslobodené od daní, ale pre to isté ETF nakúpené cez EIC už rátaš zdanenie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Ako som pisal, ja mam info s pred par rokov, ze na to co ponukalo EIC sa casovy test pouzit nedal. Je mozme, ze to odvtedy zmenili. Ale nikde som take info nedokazal najst. Finax aj Across sa tym chvalia, kde mozu.

Uz som tusim 2x pisal, ze aktualne info by nam vedel dat niekto, kto to predava, mozno aj niekto kto tam ma ucet.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mňa zaujímajú len originálne ETF iShares a Xtrackers...ostatné produkty ani indexové Amundi , ani ostatné fondy kótované na burzách ma nezaujímajú. V podstate každý off shore fond je tiež kótovaný na regulovanej burze, ale všetci vieme aké finančné šmejdy to sú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mimochodom, teraz ked som brúsil po stránkach Finaxu, tak vidím poplatok 1,4% p.a.
Nejak to ide hore. Žeby 1,2% + dph?

Predpokladám, že vstupné poplatky sú, ked je Finax vybavovaný cez sprostredkovateľov. To je ďalšie zníženie výnosu oproti etfmatic, takisto ho to zbližuje s Acrossom, alebo EIC.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Mimochodom, teraz ked som brúsil po stránkach Finaxu, tak vidím poplatok 1,4% p.a.
Nejak to ide hore. Žeby 1,2% + dph?


Stale je to 1% + DPH
Ale aj samotne ETF maju poplatok a ten je podla nich v priemere okolo 0.2%
Viac tu https://www.finax.eu/sk/preco-finax/nizke-poplatky
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal:
Stale je to 1% + DPH
Ale aj samotne ETF maju poplatok a ten je podla nich v priemere okolo 0.2%
Viac tu https://www.finax.eu/sk/preco-finax/nizke-poplatky


Ten poplatok je podľa mňa započítaný vo výnose ETF. tak ako sa započítava dividenda do ceny akcie. Či nie?

Hm. Stále je to 1% +DPH...len mne to nejak nevychádza...aj podľa toho čo si dal linku:

a/1% + DPH = 1,2%

b/žiadne skryté poplatky...ale už tam pribúda +0,2% za expense za samotné etf..tak asi to odpočíta broker...v závislosti od velkosti pozície a doby trvanie investície...

Ďalšia nevýhoda ich mixovania ETF, kedže expense niektorých európskych ETF a poplatky európskych búrz sú vyššie.

Za SPY platíš američanom expense 0,09%...Kúpim za 100 000 a broker si stiahne poplatok 1 USD
Čiže držím 100 000 USD v SPY počas jedného roka a stojí ma to 90 USD + poplatok 1 USD za nákup
Pozerám, že európska verzia iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) je expense nižšia: 0,07%

Uznám, že keby som mal nakupovať 12 x ročne, tak ma to stojí 12 USD. Ak by som robil po 100 USD som nahratý, lebo by ma to vždy stálo 1 USD, čo je už 1% zo 100 USD

Lenže brokeri umožnujú inštitúciám nakupovať na klientske účty tak, že sa im jeden nákup poplatkovo rozloží. Je to proste ich vec. Ja to posudzujem len z pohľadu klienta.

c/poplatok 1% (+DPH) za spracovanie platby pre vklady nižšie ako 1 000 €
- pri nákupoch po 100€...to vyjde detto 1%

Otázka: koľko to teda vychádza pri investovaní po 100 € mesačne?: mne to vychádza a/ + b/ + c/ = 2,4% p.a.

P.S. Už vidím, že bude treba urobiť jedno velké porovnanie všetkých možností investovania do ETF. Tu sa stále rozpráva o nízkych poplatkoch...legislatíva sa oháňa pojmami ako TER...ale my sa tu zložitými analýzami prekopávame nákladovou štruktúrou a nevieme sa dostať k TER.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Ten poplatok je podľa mňa započítaný vo výnose ETF. tak ako sa započítava dividenda do ceny akcie. Či nie?



Tento poplatok je samozrejme započítaný vo výnose ETF. Je to poplatok za správu ETF, lebo ETF je tiež "bežný podielový fond", ale burzovo obchodovateľný.
Finax by sme v tejto hantýrke mohli prirovnať k "fondu fondov" a je od nich transparentné, že v nákladoch na riadenie udávajú aj výšku poplatkov nimi nakúpených ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej. Lenže ked to sporoinvestovanie poplatkovo vyjde na 2,4%...tak je to viac ako 2% pri aktívne spravovanom fonde.
To potom EIC , teda sporenie cez agentov vychádza ako najlepšia voľba.
Ked teda posudzujeme inštitúcie, lebo ešte máme volbu cez brokera, cez etfmatic, cez portu. Tí su do 1%.

Stačí aby sa našiel človek , ktorý si spraví skúšky na samostatného finančného agenta.
Keď sa taký človek stane obchodným partnerom EIC, môže ľuďom dávať vstupný poplatok 1%.

Taký človek potom skryje všetky inštitúcie do vrecka. Môže ľuďom ponúkať sporenie do ETF za 0,54% p.a.
Založí im účet, nastaví sporenie a jeho práca skončila. Zoberie 1% vstupný poplatok a hotovo.
Ked klient bude chcieť urobiť nejaký osobitný vklad, alebo zmenu, môže si s ním dohodnúť ešte nejaký manažérsky poplatok.

Vlk sa nasýti, aj ovca ostane celá. Zarobia ľudia, zarobí agent.
Celkom dobrý námet na podnikanie, ktorý by priniesol zmenu.

Máme tu Jartyho. Ten je podľa mňa ekvivalent samostatného finančného agenta. Akurát je v Čechách.
Ak som správne pochopil, tak v SR máme EIC a v ČR je ekvivalent EIC o.c.p. Conseq.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Hej. Lenže ked to sporoinvestovanie poplatkovo vyjde na 2,4%...tak je to viac ako 2% pri aktívne spravovanom fonde.


Aktivne spravovaný akciový fond ti zoberie minimálne 2% za správu a 2% vstupný poplatok, tak to není viac.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
To potom EIC , teda sporenie cez agentov vychádza ako najlepšia voľba.
Ked teda posudzujeme inštitúcie, lebo ešte máme volbu cez brokera, cez etfmatic, cez portu. Tí su do 1%.

Nedá sa jednoznačne povedať, cez koho investovať. Lebo výhodnosť jednotlivých ponúk treba vedieť vyhodnotiť v závislosti od veľkosti vkladu, frekvencie investícii, daňovej optimalizácie. Niekedy vyjde lepšie Finax, niekedy broker, niekedy EIC.
A to je pole pôsobenia poradcu, aby na konkrétny dopyt ponúkol najlepšie a najlacnejšie riešenie, prípadne upozornil klienta na rizika jeho investičného zámeru.
Ďalej ponuky sa menia, tak by mal klentov upozorniť na nové výhodnejšie ponuky. Veď klient môže mať účet u viacerých spoločností a brokerov, kým tam nie sú poplatky za neaktivitu.
Ja som napríklad ešte žiadného brokera nezrušil, len keď ma nevýhodné poplatky, tak peniaze presuniem k toho času lepšiemu brokerovi. A tak s peniazmi pendlujem podľa ponúk a daňových optimalizácii.

Tu je dobre spracovaný článok na túto tému:

https://www.papucovyinvestor.sk/robopor ... rozhodnut/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
Aktivne spravovaný akciový fond ti zoberie minimálne 2% za správu a 2% vstupný poplatok, tak to není viac.


Nemyslím si. Jarty píše, že berie vstup 1,5% a ten fond čo som pozeral má správu 1,8%. p.a.
Ten vstupný je podľa mňa vecou sprostredkovateľa. MLM firma nepôjde pod 3%, ale nezávislý agent nemá dôvod nezobrať 1%.

iShares cez EIC tak môžeš mať vstup 1% a správu za 0,54%. Finax má vstup 1% a správa 1,4%. Som z toho trochu zmätený, lebo najprv to bolo 1%, potom 1,2% a teraz už 1,4%.

Ked sme robili výpočty, ten vstupný nemá taký vplyv - rozloží sa v čase. Klúčový je poplatok za správu.

Bavíme sa o dlhodobom plne automatizovanom sporení na 30 rokov. Chcem zostaviť nejaký rebríček pre bežného človeka. Začne sporiť dajme tomu od 100 mesačne a skončí po 30 rokoch s 300 € mesačne. Urobiť rozhodnutie treba aj podla toho, či daný o.c.p. prežije 30 rokov. V tom sa mi vidí v EIC na 1 mieste, Finax na 2. a Across ani nerozoberám , lebo neviem, či majú stabilné finančné zázemie.

Keď už sa tým zapodievam, uvažujem, že také sporenie by bolo ideálne pre deti. Poisťovať deti je hlúposť. Sporiť do banky detto. Pri deťoch môžeš dosiahnúť maximálny efekt - napríklad 50 ročný investičný horizont. Môžeš urobiť z detí milionárov...efekt zloženého úročenia bude maximálny a riziko minimálne...

To EIC sa mi páči aj kvôli tomu, že si tam kúpiš SPY, alebo Nasdaq..nikto ti nič nemixuje. Hrozím sa európskych etfs.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
iShares cez EIC tak môžeš mať vstup 1% a správu za 0,54%. Finax má vstup 1% a správa 1,4%. Som z toho trochu zmätený, lebo najprv to bolo 1%, potom 1,2% a teraz už 1,4%.



Pozrel som EIC pre pravidelné investovanie.
https://eic.eu/produkty

Účet pre bežné pravidelné investovanie (sporenie) retailových klientov. Poradca Člena EIC pripraví predpis sporenia (% rozpis fondov), online alebo na formulári, klient potvrdí, pričom poradca stanoví vstupný poplatok za svoje služby (max. 5% z Cieľovej sumy) a počet splátok poplatku (od 1 po 12 x počet rokov sporenia). Platforma účtuje za vykonanie pokynu 0-0,3% za transakciu. Za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov).


-Prvá vec, čo ma zarazila je vstupný poplatok počítaný z cieľovej sumy. Čiže neplatíš poplatok zo sumy peňazí, ktorú vložíš, ale sumy peňazí, ktorú možno nasporíš za 20 -30 rokov sporenia. A to naraz pri vstupe do sporenia. To sa používalo pri životných poistkách. Na začiatku zaplatíš veľký poplatok z cieľovej sumy a keď o rok produkt zrušíš, nikto ti ten poplatok nevráti.
Už to není porovnateľné zo vstupným poplatkom FINAXU, kde platíš 1% z vložených peňazí a to priebežne, nie naraz a môžeš zmluvu kľudne skončiť o rok s oveľa menším poplatkom adekvátnym vloženým peniazom.
-Poplatok za transakciu 0-0.3%, to treba pripočítať ku vstupnému poplatku.
-Poradca dostáva odmenu 0.4% až 0.7% zo spravovaných aktív od správcov fondov...kto zaplatí túto odmenu? Myslím, že nejakou formou klient. A teraz si k tejto odmene pripočítaj maržu EIC a TER podielového fondu alebo ETF, vojdeš sa do 0.54%, ktoré udáva EIC, ako píšeš?.

Urobiť zodpovedne také porovnanie, ako píšeš:

Bavíme sa o dlhodobom plne automatizovanom sporení na 30 rokov. Chcem zostaviť nejaký rebríček pre bežného človeka. Začne sporiť dajme tomu od 100 mesačne a skončí po 30 rokoch s 300 € mesačne. Urobiť rozhodnutie treba aj podla toho, či daný o.c.p. prežije 30 rokov. V tom sa mi vidí v EIC na 1 mieste, Finax na 2. a Across ani nerozoberám , lebo neviem, či majú stabilné finančné zázemie.


by chcelo reálne otvoriť takéto sporenia s minimálnou sumou u týchto spoločnosti a následne zistiť, koľko to reálne stojí.
Lebo z ponúk a prospektov sa úplnej pravdy nedopátraš, nakoľko to není reálna zmluva, ktorú podpíšeš. A aj v reálnej zmluve budú dôležité fakty skryté v malých pismenách na konci zmluvy, napísaných právnickou rečou, ktorej bežný smrteľník aj tak nerozumie. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Ja mam pristupy k uctom vo finaxe a etfmatic, takze to budeme nejake realne reportovat. Ale keby to malo mat nejaku vypovednu hodnotu chcelo by to otvorit vsetky ucty v jeden cas s rovnakou sumou, resp. vzdy vkladat rovnake sumy.

Ale je tam kopec problemov, napr. finax vyhodnocuje len klasicky zhodnotenie, etfmatic casovo vazene.. Zalezi ake mas portfolia. Tazko porovnas Dominikov ucet s 20% dlhopismi s cisto akciovym. Etfmatic investuje nieko krat za tyzden, finax len kazde 2. tyzdne, co ti vie spravit pri vacsom pohybe obrovsky rozdiel..

Dalej finax kazdych par mesiacov odpustaju nejake poplatky. Napr. ked ste si zo zaciatku otvarali ucet cez niektoreho zo spriaznenych poradcov, neplatite ziadne vstupne poplatky. To uz asi neplati.

Aktualne odpustia poplatok za riadenie portfolia (priebezny) na 5 rokov zo sumy 500, 2 000 alebo 10 000 eur, ked si ucet otvorite cez link od niekoho kto ma ucet. Rovnaku zlavu dostane aj kto odporuca, cize klasicky referral program.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Zabudol som odčítať hodnotu Dominovho účtu 30.6.2020. Neviete niekto, akú mal hodnotu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Zabudol som odčítať hodnotu Dominovho účtu 30.6.2020. Neviete niekto, akú mal hodnotu?


Zabudli sme na to. Ani ja som nepozrel simulované účty - zvyknem oskenovať Ladisov..
Budem to musieť nejak dať dokopy podľa close ceny tickerov.

Predbežne som pozeral na toho Domina cez graf.
29.6. mal 114 867 € = 4,42%. Teraz už má +7,16%.

Môžeme mu dať zhodnotenie k 29.6....a napíšem že je to k 29.6. Možno sa ozvú.
Ono odvtedy každý deň trhy šli hore, takže z 1/3 toho trojdňového rastu bude mať cca 5,2%.
Nič sa nestane, ked to nebude presné. Číslo sa dá do poriadku po dalsom kvartáli a kľúčový bude výsledok za celý rok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:Nikto mi neoponuje, nuž si musím oponovať sám. :)
Takže "jiščo adin raz"

8.3.2020
-hodnota účtu 97 641€
-celkový vklad 100 000€
-zhodnotenie od vzniku fondu do 8.3.2020 je následovné 97 641 / 100 000 =0.9764 tj. -2.36%


Potom prišiel vklad 10 000€, tak musíme zhodnotenie počítať voči počiatočnej sume 97 641+10 000 = 107 641€, lebo takúto hodnotu mal účet po vložení 10 000€ dňa 8.3.2020 Tu som mal v predošlom výpočte chybu, lebo som tam použil sumu celkových vkladov 110 000€

31.3.2020 mame nasledujúci stav
-hodnota účtu 102 380€
-zhodnotenie od 8.3.2020 do 31.3.2020
102 380 /107 641 = 0.9511 tj. -4.89%

-celkové TWR zhodnotenie od vzniku fondu je 0.9764 x 0.9511 = 0.9286 tj. -7.14%

-Podľa našej hitparády bolo na konci roka 2019 celkové zhodnotenie účtu od vzniku +12.87%
A teraz jedna rovnica o jednej neznámej :)

(celkové zhodnotenie ku koncu roka 2019) x (zhodnotenie za 1Q 2020) = (celkové zhodnotenie ku 31.3.2020)
1.1287 x (zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9286
(zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9286/1.1287 = 0.8227 tj. - 17.73%

Rozdiel je len desatina percenta...ale aj tak by som bol rád, keby to niekto prekontroloval, či sa nemýlim. :roll:


-TWR zhodnotenie fondu od 31.3.2020 do 29.6.2020 je 114 867 / 102 380 = 1.1219 tj. 12.19%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 29.6.2020 je 0.8227 x 1.1219 = 0.9229 tj. -7.71%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 29.6.2020 je 0.9286 x 1.1219 = 1.0417 tj. +4.17%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:-TWR zhodnotenie fondu od 31.3.2020 do 29.6.2020 je 114 867 / 102 380 = 1.1219 tj. 12.19%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 29.6.2020 je 0.8227 x 1.1219 = 0.9229 tj. -7.71%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 29.6.2020 je 0.9286 x 1.1219 = 1.0417 tj. +4.17%


Dík. :D

Zapíšem. Ale potrebovalo by som to porovnať s TWR človeka v SXR8. Ináč to asi nemá význam.
Neuveriteľné, ako sa to posralo tým, že sme nekukli na stav 30.6.

P.S. Finax potrebujem dodať každý kvartál. Nie som schopný ho vyhodnotiť. Ten dokup a TWR je nad moje schopnosti.
Včera som vyhodnotil 34 účastníkov a bavilo ma to. Dnes som chcel vyhodnotiť seba, ale som taký znechutený, že končím.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Zapíšem. Ale potrebovalo by som to porovnať s TWR človeka v SXR8. Ináč to asi nemá význam.


Ten dokup za 10 000€ je know-how Dominika, že mal cash a odvahu nakúpiť v kríze. Neporovnával by som to s bežným človekom v SXR8, lebo ten možno mal cash, ale nemal odvahu nakúpiť v čase, keď všetci tipovali ďalší prepad indexu.

Osobne si myslím, že treba Dominov účet dlhodobo vyhodnocovať voči vstupnému vkladu 110 000€ a brať to tak, ako keby na začiatku zainvestoval 100 000€ a nechal si na účte 10 000€ cash. To, že sme v minulých rokoch o tých 10 000€ cashu na účte nevedeli, by som neriešil. Pri jeho zhodnotení rádovo 10% ten rozdiel robí radovo 1 percento a teraz, po dokupe, je už zmazaný.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Neznamena to, ze minule vynosy treba pocitat proti 110 000Euro?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ten dokup za 10 000€ je know-how Dominika, že mal cash a odvahu nakúpiť v kríze. Neporovnával by som to s bežným človekom v SXR8, lebo ten možno mal cash, ale nemal odvahu nakúpiť v čase, keď všetci tipovali ďalší prepad indexu.


Finax je platforma pre pasívne investovanie do indexových etf. Účet Dominika je názornou ukážkou ako môže bežný človek investovať cez Finax. Mali by sme ho dokonca vyradiť, lebo ked Dominik doložil do poklesu, tak u bežných ľudí môže navodiť dojem, že pasívne investovanie cez Finax môže byť výnosnejšie ako pasívne investovanie cez bežné etfká.

Ja neberiem účet Dominika ako špekulatívny, teda aktívne spravovaný. Zaradil som ho, aby sme mali porovnanie, či pasívny výnos cez Finax je porovnateľný s pasívnym výnosom indexu. Oni vravia, že áno, že rebalansovaním získavajú +0,4%, že ich skladba a mix etefiek je pre investora špeciálne výhodný. Má to byť inteligentné investovanie, ktoré je oproti iným subjektom výhodnejšie. Majú na stránke kopec porovnaní s podielovými fondami, s inými indexovými fondami atď.

Ked Dominik doložil 10 000 pri poklese, nemôžme jeho výnos ďalej porovnávať s pasívnym investovaním s počiatočným vkladom 100 000... už to nie je ani 100 000, ani pasívne investovanie.

Ale naďalej to vieme porovnávať so samoinvestorom v SPY, keď samoinvestor investuje 100 000 v rovnakom čase a takisto dokúpi za 10 000 v tom istom čase.. Ak sa nebude ďalej špekulovať, môže to bežať ďalej ako porovnatelná pasívna investícia s jedným vkladom a jedným dokupom.

Ja som hodnotenie vyriešil jednoducho. Nahodil som do simulátora investíciu do SPY (SXR8) za 100 000 dňa 20.5.2018 ( 442,07 akcií po 226,21 € ) a dokup SPY (SXR8) za 10 000 € dňa 18.3.2020 ( 45,04 akcií po 222 € ).
Tých 222 € je identických ako dokupoval Dominik...mám to z jeho účtu..takže máme dokonca rovnakú intraday cenu ).

To je porovnanie č. 1. Stačí pozrieť na konci kvartála a hneď vieme ako stojí bežný človek vs. inteligentné investovanie Finax.

Porovnanie č. 2 mám čisto za 2020. Tam je nahodený stav na konci roka 2020, čiže 442,07 akcií po 287,81 ( za 127 232 €..čiže už v pluse +27,23% ) a dokup za 10 000, t.j. 45,04 x 222 €.

To porovnanie je jednoduché. Za rovnakých podmienok zisťujeme, či majú rovnaké výnosy.
Chyba sa stala v tom, že 30.6.2020 si ty mal pozrieť ako stojí Dominik a ja som mal pozrieť ako stojí samoinvestor v SXR8.

Nepozreli sme to, preto musíme improvizovať. Dali sme výsledky dominika k 29.6.2020 a k tomu potrebujem výsledok samoinvestora k 29.6.2020 ( cena SXR8 bola 270,79 ).

Vyzerá, že rozdiel bude !!! Len to % mi prosím vypočítaj ty, lebo výpočet podľa simulátora neviem pozrieť spätne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

K vyššie uvedenému príspevku ti ešte doložím čísla podľa ktorých mi treba TWR samoinvestora:

samoinvestor od začiatku:

442,07 x 226,21 = 100 000 € zhodnotených na 442,06 x 270,79 = 119 705 €
45,04 v 222 = 10 000 € zhodnotených na 45,04 x 270,79 = 12 196 €

Samoinvestor v 2020:

442,07 x 287,81 = 127 232 € zhodnotených na 442,06 x 270,79 = 119 705 €
45,04 v 222 = 10 000 € zhodnotených na 45,04 x 270,79 = 12 196 €



...nech to konečne môžem doplniť do vyhodnotenia:

FINAX – účet Dominika Hrbatého (EUR) = investovanie cez etf: -7,71% . Stav k 29.6.2020. Celkovo od 21.5.2018 +4,17%.

Samoinvestor v ETF USA 500 (EUR):- ? %. Stav k 29.6.2020. Celkovo od 21.5.2018 +? % .

P.S. Tolko som sa ešte nebabral z jedným vyhodnotením. Prosím, už to dokončme a nefilozofujme.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

31.3.2020 bola cena SXR8 239,62


JUGGLER napísal:Samoinvestor v ETF USA 500 kopírujúci vklady Dominika Hrbatého: -16,75% a celkove +5,93%


Stav 29.6.2020
JUGGLER napísal:Nepozreli sme to, preto musíme improvizovať. Dali sme výsledky dominika k 29.6.2020 a k tomu potrebujem výsledok samoinvestora k 29.6.2020 ( cena SXR8 bola 270,79 ).


Zhodnotenie od 31.3.2020 do 29.6.2020 bude 270.79/239.62 = 1.1300
TWR zhodnotenie za 1-2Q 2020 bolo 0.8225 x 1.1300 = 0.9294 tj. -7.06%
TWR zhodnotenie celkove bolo 1.0593 x 1.1300 = 1.1970 tj. 19.70%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Finax je platforma pre pasívne investovanie do indexových etf. Účet Dominika je názornou ukážkou ako môže bežný človek investovať cez Finax. Mali by sme ho dokonca vyradiť, lebo ked Dominik doložil do poklesu, tak u bežných ľudí môže navodiť dojem, že pasívne investovanie cez Finax môže byť výnosnejšie ako pasívne investovanie cez bežné etfká.




Teraz, keď tu máme 100% akciový FINAX od Andreho, by som dominov účet vyradil, nech tu s ním nemáme opletačky.
Lebo máme problém s dokupom, máme problém, že je v ňom 20% dlhopisov, tak není moc seriozne ho porovnávať s čistým SXR8 a máme problém si presne na konci kvartála nezabudnúť poznamenať jeho hodnotu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyhodnotenie vyzerá takto:

FINAX – účet Dominika Hrbatého (EUR) = investovanie cez etf: -7,71% . Stav k 29.6.2020. Celkovo od 21.5.2018 +4,17%.

Samoinvestor v ETF USA 500 (EUR) :-7,06% a od 21.5.2018 + 19,70 % .



jogo napísal:Teraz, keď tu máme 100% akciový FINAX od Andreho, by som dominov účet vyradil, nech tu s ním nemáme opletačky.
Lebo máme problém s dokupom, máme problém, že je v ňom 20% dlhopisov, tak není moc seriozne ho porovnávať s čistým SXR8 a máme problém si presne na konci kvartála nezabudnúť poznamenať jeho hodnotu.


2 roky ho vyhodnocujem. Pripadalo mi to zaujímavé. Je to verejne známa osobnosť, propaguje investovanie. Mali sme tu aj Juraja Hrbatého, zdalo sa mi, že všetci sú spokojní.

Ja neviem ako brať tie dlhopisy. Dominik má 42 rokov. Mal by mať 100% v akciách.
Možno je to súčasť taktiky, keďže má investičný horizont len 20 rokov. To rebalansovanie je vlastne vyberanie ziskov toho, čo vyrástlo, aby sa dosiahol pôvodný pomer nástrojov. Prezentujú, že tým získajú pol percenta na výnose. Ja tomu neverím, na backtesting mám vlastný názor.

Keď začínal tak sa písalo, že:

Na druhom účte sa rozhodol investovať 100 000 eur. Týmto účtom chce ukázať, že Inteligentné investovanie s Finaxom je dnes na Slovensku najlepšia možná investícia z hľadiska výnosov, daní, nákladov, pohodlia a jednoduchosti samotného investovania.


Ja neviem. Teraz ked to už máme hotové, tak ho mám vymazať?

Nech rozhodnú ľudia. Asi dám hlasovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal:Neznamena to, ze minule vynosy treba pocitat proti 110 000Euro?


Ak Domino vyberie 60 000€, tak minulé výnosy zas budeme prepočítavať voči 50 000€?

Kumulatívny aj TWS spôsob výpočtu výnosu majú svoje slabiny, ide o to, aby sme porovnávali rovnaký typ vyhodnocovania výnosov.
Rozhodli sme sa pre TWR, lebo výpisy z účtov majú TWR vyhodnotenie, výnosy fondov aj ETF-iek tiež splňajú kritéria TWS a aj účty s pevnou veľkosťou tiež splňaju pravidla výpočtu TWS.
TWS dokonca eliminuje do určitej miery aj vklady a výbery peňazí, len je prácnejšie na výpočet a raz urobená chyba vo výpočte sa už automaticky neopraví v ďalšom kvartáli tak, ako pri kumulatívnom spôsobe výpočtu výnosu.
Ďalšia nevýhoda TWS je, že ak zhodnotím 100€ za rok 10 násobne a potom vložím na účet 100 000€, tak mi to 10-násobné zhodnotenie aj o 10 rokov bude vylepšovať TWS výnos, aj keď odvtedy už budem každý rok v strate 10%.
Lebo TWS výnos bude 10 x 0.9^9 = 3.48 tj. 248%, aj keď som reálne na účte stratil 65 000€ a kumulatívny výnos mám -65%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie po Q3/2020.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Výborne Martin. Dík :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rovnaké peniaze, rovnaký čas + rovnaký dokup do európskeho etf na SP500: +28%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Finax ucet Dominika Hrbateho ma 80% svetove akcie/20% rozne svetove dlhopisy - celkovo je zlozene z 10 ETF. Po nahodeni do Yahoo od zalozenia Finaxu by bola performance nasledovna (bez dokupu v marci 2020) - cca 9.3% vs benchmark 15%

Ako benchmark som pouzil jednoduche portfolio z dvoch ETF a to 80% MSCI world a 20% Global aggregate bond (EUR hedged). Vyzera ze v jednoduchosti je krasa a zbytocna koplikacia v podobe 10 ETF neprinasa ziadnu pridanu hodnotu.

PS - je to bez FINAX poplatku takze za viac ako 2 roky by to bolo este o -2.5% menej t.j. iba 6.8% FINAX vs 15% benchmark.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

RogueTrader: dík. :D Zahrniem do vyhodnotenia.

Jogo: môžeš prosím ťa vyhodnotiť kolko je Dominik v strate za 2020?

Na konci roka 2019 bol celkove +12,87% od 5/2018. Čiže pri 100K by mal 112870.
Teraz má celkovo 7,88%..čiže zo 100K by mal 107880..čo je pokles -4,42% ..ale mätie ma ten dokup za 10K v marci. Percentuálne by to ale malo byť v poriadku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:-TWR zhodnotenie fondu od 31.3.2020 do 29.6.2020 je 114 867 / 102 380 = 1.1219 tj. 12.19%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 29.6.2020 je 0.8227 x 1.1219 = 0.9229 tj. -7.71%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 29.6.2020 je 0.9286 x 1.1219 = 1.0417 tj. +4.17%


-TWR zhodnotenie fondu od 29.6.2020 do 30.9.2020 je 118 673 / 114 867 = 1.0331 tj. +3.31%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 30.9.2020 je 0.9229 x 1.0331 = 0.9534 tj. -4.66%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0417 x 1.0331 = 1.0761 tj. +7.61%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"