Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

lukas-svk napísal:Navyse pocas ER callu Lisa odpovedala na otazku analytika ako vidi situaciu v DC. Pytal sa to v navaznosti na ER Intelu a jeho poklesu trzieb v DCG.
A reagovala velmi pozitivne na vyvoj v DC.
Planuju uvedenie novych Epycov ( Milan ) a udajne aj tu to vnimaju vyrazne pozitivnejsie nez pred uvedenim Rome.


K tomuto som sa chystal napísať dlhší príspevok a spojiť to s Intelom, ale nevyšiel mi čas. Napíšem ho cez víkend. Ale stručne k tým novým Epycom, AMD oznámilo veľa dealov, kde budú použité tie nové Epyc Milan, budúci rok vyzerá pre AMD priam ,,brutálne".

Tak predsa AMD bude konkurovať aj Nvidii úplne hore. :) Ale ako už minule Lukáš správne poznamenal, otázny je výkon AMD v raytracingu. To odkryjú až testy. Veľká výhoda u AMD je, že 6800 má oproti 3080 viac pamäte, čo som pozeral fóra, tak pre veľa ľudí je to dosť podstatné a Nvidie 16GB a 20GB boli zrušené pre nedostatok pamäťových čipov.

Ešte aby sa trhy udržali...
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa SomPanko »

Martin7 napísal:Tak predsa AMD bude konkurovať aj Nvidii úplne hore. :) Ale ako už minule Lukáš správne poznamenal, otázny je výkon AMD v raytracingu. To odkryjú až testy. Veľká výhoda u AMD je, že 6800 má oproti 3080 viac pamäte, čo som pozeral fóra, tak pre veľa ľudí je to dosť podstatné a Nvidie 16GB a 20GB boli zrušené pre nedostatok pamäťových čipov.


Tento rozhovor by vas podla mna mohol zaujat. Riesia sa tam aj ine veci, ale takmer hned na zaciatku sa typek vyjadruje aj k tomuto problemu, ze grafiky NVIDIE su brutalne predrazene pre pouzitie v data centrach, co opat moze nahrat do karat AMD, lebo v dnesnej dobe su grafiky velmi potrebne a vela pouzivane kvoli AI

https://www.youtube.com/watch?v=Q7VkYMNcPi8&t=326s
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

CITI PT je na facepalm, to snad ani nie je mozne, nesledujem to, som myslel, ze uz ich to preslo. So pathetic :D
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 500 TEUM @ 0,28 (kúpené 0,70)
Strata: -210,- USD

Vyzerá to tak, že minimálne piati ľudia v tejto firme skončia v base za falšovanie účtovníctva. Už jednu kauzu mali za sebou a riskol som to, lebo mali potenciál, ale vzdávam to. Svrbeli ma prsty predať, keď boli pár mesiacov dozadu cez 1,10 (v PM).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Martin, ako myslis ovplyvni Intel Rocket Lake 11.gen. a Apple-acky M1 dalsi vyvoj ceny AMD? Stale ocakavame 100+ ASAP?
Ak som spravne pochopil, z Xilinx-u sa vykluva integracia kvoli cipom v automotive (teda urcite aj kopec inych oblasti) - infotaiment, mozno AI pre autonomiu? Ja ten deal s nimi za tie obrovske peniaze stale neberiem a myslim si, ze to ublizilo investorom (cize mne :) v kratko a minimalne aj v strednodobom horizonte. Chapem, resp. myslim si, ze kupa Xilinx je uz v cene, ale bude brzdit svojou vahou rast AMD a este na tom takych 15% zarobili.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 NIO @ 52,48 (PM), (BUY 3,18), +4930,- USD (+1550,31%)

Držal som zhruba 18 mesiacov, teda daňový test splnený.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

gratulujem, len skoda ze si do toho nedal aspon 10nasobok, taky vysoky percentualny zisk uz asi nezazijes
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Pi 13 11, 2020 2:07 pm OUT 100 NIO @ 52,48 (PM), (BUY 3,18), +4930,- USD (+1550,31%)

Držal som zhruba 18 mesiacov, teda daňový test splnený.

Palec hore Martin !

To je už druhá čo si dokázal podržať do zisku nad 1000% ! :D
Si najlepší investorský vzor pre nadšencov investovania aký som kedy videl !

Nech ti to vydrží !
NIO weekly.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Iba čumím. Takéto niečo a tak dlho vydržať s nervami a pokušením. Gratulujem.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Trumpeta1978 napísal: Pi 13 11, 2020 4:16 pm gratulujem, len skoda ze si do toho nedal aspon 10nasobok, taky vysoky percentualny zisk uz asi nezazijes
To by bolo zaujimave, kebyze ma v tom tolko penazi a je cca -50% pred rokom($1,51), prepokladam, ze by mal nastaveny stoploss a dnes ziadnych 4900 zisk :wink:

@Martin , good job
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka páni.

Trumpeta1978 píše:
len skoda ze si do toho nedal aspon 10nasobok


Pôvodný plán bol ísť na 1000 shares. Po kúpe za 100 @ 3,18 som mal v pláne dokupovať 100 pri cca 2,50 a ďalších 800 pri cca 1,50. Dokonca som rozmýšľal aj o 2000 shares. Ale pekne po poriadku. Investovať do čínskej automobilky vyrábajúcej el. autá som rozmýšľal po tunajších diskusiách o el. autách verzus ,,ropáky". Uvedomil som si po prečítaní rôznych názorov, že európa bude v tomto dosť rozdelená na dve skupiny. Zástancov a odporcov el. áut. A potom som večer videl nejakú reportérku v nejakom veľkom čínskom meste rozprávať pre televíziu a v pozadí jemné siluety domov a smog. Nebolo tam poriadne vidieť okolie, tak hnusný vzduch tam je. Uvedomil som si, že kým sa európa ,,háda" či el. autá, či ropáky, či plyn, tak v číne v tom majú úplne jasno. Ostávalo nájsť teda nejakú potenciálnu čínsku značku. Nio tu odprezentoval Vlad a som sa na tú automobilku zameral. Pozrel som si najskôr nejaké ich prezentačné videa, niečo o nich prečítal (ešte som nešiel robiť hlbšiu analýzu) a nepáčila sa mi tá firma. Dokonca som mal pocit, že ide o podvod na akcionárov. Mal som z nich dojem, že urobia prototyp nejakého super auta a budú pumpovať akciu hore a k sériovej výrobe nedôjde. Čím dlhšie som tú firmu sledoval a zisťoval, stále som mal viac pocit, že ide o obrovský megapodvod na akcionárov. Potom cena akcie klesla pod 6 USD a ja som niekde náhodou našiel článok o nejakom patente Nia, že sa im nejaká technológia podarila a Tesla v tej technológii mala problém. Až vtedy som si povedal, že stojí za hlbšiu analýzu. Už som z nich nemal taký zlý pocit a po hlbšom zisťovaní sa mi začínala páčiť, no všeobecná situácia nebola vôbec dobrá, preto aj akcia klesala. Kupoval som za 3,18 prvých 100 v AH, v ten deň si dali patentovať asi 10 technológii a ja som si povedal, že aj keby to nevyšlo tej automobilke, už má nejaké obrovské technológie a teda má hodnotu a určite by ju potom niekto väčší kúpil. Plán bol teda dokúpiť ďalších 100 za 2,50 a ďalších 800 pri 1,50, potom počkať pol roka a ak by akcia išla do centov ešte urobiť 1000 o cca pol roka bez konkrétnej ceny. Lenže ako to už býva, cena klesá keď sa zhoršuje situácia. Trump sa vtedy vyhrážal číne a prišli prvé zmienky o delistovaní z burzy. A to je potom tutovka, že človek príde o peniaze. Rozhodol som sa, že tú pozíciu teda nechám tak. Akcia išla ak sa dobre pamätám až na 1,22, to bolo úplné low a váhal som, že aspoň 100 dokúpim (už bez úmyslu ísť na 1000 shares), ale povedal som si, že keď budem mať len 100, nebudem zbytočne v strese a aj keď to vyzerá zle, urobím pekný zisk aj len zo stovkou. Rásť začala až po roku ako som ju kúpil, tu som čakal, že bude rásť skôr. Nakoniec parádne vyrástla za pol roka (cca 1500%) a tu som zasa čakal, že sa ten rast viac natiahne v čase :lol: . Aj Juggler ju kúpil, sa mu zapáčila a písal, že chce dlhšie podržať. Pekne by mu to vyšlo a parádne by zarobil, lenže opäť prišlo na vyhrážanie sa o delistovaní + tlak na čínu a on mal oveľa väčšiu pozíciu a kúpenú vyššie, tak predal so stratou, čo bolo vtedy ale veľmi rozumné aj keď nakoniec išla hore. Vtedy ešte nato klesla a to bol myslím posledný pokles potom zrejme big boys nakúpili, nahodili vyššie PT a od vtedy už len stúpala. Rozmýšľal som o dokupe ak by prišiel väčší pullback, ale takmer každý deň prichádzali pozitívne správy a akcia nemala kedy viac klesnúť. Vyššie som už dokupovať nechcel, pretože by sa mi nákupný priemer zvyšoval a ja som si chcel nechať výhodu nízkeho vstupu a dostať sa čo najvyššie. Môj plán predať sa nekončil konkrétnou cenou, ale konkrétnou situáciou. Vtedy som dúfal, že automobilka bude chcieť čoskoro expandovať do európy a to sa nakoniec aj potvrdilo a pred pár mesiacmi Nio uviedlo, že plánuje vstup do európy v roku 2024. No v stredu alebo vo štvrtok 11/12.11.2020 to zmenili už na budúci rok!!! A to bol teda môj posledný rast a po ňom som išiel von. Nio má stále samozrejme potenciál a môže rásť, ale pre teraz som z neho von. Akcie zvyknú výraznejšie pullbackovať po tak veľkom raste. No je možné, že prídu ďalšie pozitívne správy. V utorok 17-teho má ER, som zvedavý.

Trumpeta1978 píše:
taky vysoky percentualny zisk uz asi nezazijes


Ja práve dúfam, že budú hlavne častejšie, aj keď možno naozaj nie tak vysoké. Ale taký starý, aby som to už nezažil nie som. :lol:

Buggy, k tomu AMD zareagujem podrobne cez týždeň, ale neudialo sa nič, čím by si sa mal znepokojovať. :)

PS: veľmi by ma zaujímalo, ako je na tom Vlad, on nakúpil vyššie + viac a statočne ten pokles prečkal, škoda že sa dlhšie neozval. On jej veril skôr a viac ako ja.

Edit: ešte na jednu vec som si spomenul. Prvá časť rastu bola podobná ako pri Tesle. Výrazne viac sa hovorilo o raste Tesly ako Nio v tom čase. A toto je práve to zaujímavé (pre začiatočníkov), keď prudko rastie nejaká väčšia a známejšia firma a celý internet rozpráva o tom, je ďaleko viac zaujímavá podobná menšia firma v rovnakom segmente a môže rásť aj oveľa viac a hovorí sa o tom menej.
Prílohy
teslanio.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Martin7

musim sa priznat ze ja som Nio v minulosti vôbec nesledoval, ked teraz spatne pozeram ake boli PT za cely ten cas -vacsinu casu sa tocili okolo 3-5Usd. Ale ty si spravne odhadol ze potencial je podstatne vyssie, co aj bol. Skvelá analýza-nech sa darí aj naďalej. :D
konikv
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 6:08 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa konikv »

Aky nazor mate na PLUG ?
konikv
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 6:08 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa konikv »

Screenshot_20201119_171738.png
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Hej, pekne rastú aj tie vodíkové firmy. Potenciálny a hlavne ekologický spôsob. Autá by jazdili a jazdením nie že by nevytvárali žiadne emisie, ale dokonca by vzduch ešte čistili. Pol roka až rok dozadu som dosť sledoval túto tému (aj Sulík je za vodíkové autá). No v EU sa k tomu stavali dosť negatívne. Keď sa k tejto téme vyjadrovali vraj odborníci, tak to až tak ekologické nie je a boli k tomu dosť skeptickí. Ale môže byť za tým aj loby. Ani inde vo svete sa im to nepozdávalo. Možno sa ale medzičasom situácia zmenila/zmení. Potenciál rastu tam ešte určite je a rozhodne je aj pri el. autách (najmä čínske) NIO, XPEV alebo hybridy LI. Ja som dúfal vo väčší pullback, resp. stále dúfam pri NIO, že príde offering. Ideálny nákup by bol 33-38. Ak nie, čo už asi nie, tak pôjde hore.

Konikv, ten screen je z akého webu? Je to tam pekne prehľadné na jednom mieste, ja tie info prácne hľadám minimálne zo štyroch webov.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v Nemecku je myslim celkom pekna politicka podpora pre vodikovu ekonomiku, problemom su ale obrovske naklady na jeho uskladnenie,cerpanie do vozidiel, moznost vybuchu a pod .
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 : Autá by jazdili a jazdením nie že by nevytvárali žiadne emisie, ale dokonca by vzduch ešte čistili.

Uz len jedna drobnost , ze zo vzduchu odcerpavaju kyslik a vracaju vodu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
konikv
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 28 06, 2010 6:08 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa konikv »

ja som za auta na elektinu , ten PLUG ma vyznam preto ze je to riesenie pre sklady , jasterky/vysokozdvizne voziky na vodik , vodik sa nikam nevozi vsetko sa vyraba na mieste , firma to dodava ako riesenie na kluc . Velmi efektivne a uspesne.

Martin7 : to je mojho client soft od IB , som si jednoducho klikol na AMD a mam okno ak si vsimnes vybral som si zalozku Analyst Forecast. Na IB mam ucet od 2004 , bezne platim za pokyn 1$, a info. za fundamenty a online ceny do 10$ mesacne ale len ked spravim menej obchodnych poplatkov ako 10$ mesacne , potom nic.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Tilbur »

Keby sa Vam zislo, tuto stranku som minule nasiel a vyzera celkom dobre.
Prílohy
KOY2.jpg
KOY1.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vyzerá to dobre, už sa v tom vŕtam, čo všetko to má a dá... Vďaka za share Tilbur.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Paly »

Adammd napísal: So 14 11, 2020 7:39 pm To by bolo zaujimave, kebyze ma v tom tolko penazi a je cca -50% pred rokom($1,51), prepokladam, ze by mal nastaveny stoploss a dnes ziadnych 4900 zisk :wink:

@Martin , good job
Si to skús, je to dobré na hlavu :mrgreen:
Prílohy
nio low.png
nio low.png (4.32 KiB) 13998 zobrazenia
Rencamm
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 30 11, 2020 10:29 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rencamm »

@Martin
Smím se zeptat na tvůj názor na PTI, vidím, že pořád držíš, nevím, jestli to pustit, nebo vytrvat.
Děkuji srdečně :)
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) had its target price boosted by equities researchers at The Goldman Sachs Group from $96.00 to $110.00 in a note issued to investors on Monday, The Fly reports. The firm currently has a "buy" rating on the semiconductor manufacturer's stock. The Goldman Sachs Group's price objective indicates a potential upside of 14.35% from the company's previous close.

zdroj: https://www.marketbeat.com/instant-aler ... w-2020-12/

No co pani, este niekto drzite AMD?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 1000 XELA @ 0,63 (BUY 0,43), +200,- USD (necelých +50%)

Stále držím Lukáš :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 1000 XELA @ 0,51

Ak by šla nižšie, budem prikupovať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ku koncu obchodného dňa sa jemne zosypalo AMD a výraznejšie Intel po správe, že Microsoft ide pracovať na vlastných čipoch (ARM). Celú situáciu musím ešte analyzovať, ale asi pred mesiacom vyšla správa, že AMD má tiež aj veľmi výkonné ARM čipy, ktoré sú vraj minimálne rovnako výkonné ako M1 od Apple. Už pred dvoma rokmi som upozorňoval, že AMD hľadalo príliš veľa ľudí na ARM architektúru a teda že určite pracuje aj na tejto architektúre. Viac napíšem v nedeľu večer a tiež aj k PTI. Mám veľa práce, nemal som čas sa moc hlásiť.

https://www.marketwatch.com/story/intel ... quote_news

edit: AMD kleslo pri malom volume, ale Intel pri obrovskom (momentálne 118 mil. shares :!:, čo je na Intel extrémne)!
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 INTC @ 46,08
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
dobrunoc
Active Member
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2011 8:53 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa dobrunoc »

Martin7 napísal: Ut 22 12, 2020 7:47 pm BUY 100 INTC @ 46,08

Investícia alebo trade?

Tuším dávnejšie si písal že príde čas na výstup z AMD a vytvorenie pozície v INTC...
Ako to v súčasnosti vidíš s AMD? 100ka do konca roka určite nepadne...a uvidíme ako to dopadne

Pekné Vianoce ti prajem....a tiež všetkým tu na fóre
Baki
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 27 12, 2020 12:37 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Baki »

Ahojte,
som neskutocne rad, ze som nasiel toto forum.
Uz som sa citil v investovani dost osamelo.

Som ajtak a rad staviam pocitace a sledujem technologicke trendy.

Moje dva centy k AMD:
Lisa Su sa mi javi klucova, ma silny technologicky background,
sama robila spickovy hands-on vyskum pre cipy
a vie kam technologia bude smerovat buduce roky.
Na druhej strane rozumie financiam.
Vidno to z toho, ako sa snazi dlhodobo zlikvidovat obrovske dlhy AMD
a zaroven investuje do vyvoja.
Pokial je Lisa pri kormidle som pokojny, ked nastane zmena spozorniem.

AMD ma svoje zisky postavene hlavne na predaji serverovych cipov (Epyc).
Posledna generacia ma minimalne dvojnasobny vykon ako najlepsie processory od Intelu,
pri rovnakej spotrebe energie. Len si predstavte, ze vlastnite obrovke centrum (google, amazon,...)
a niekto vam da ponuku, ze vase prevadzkove naklady zoskrta min o polovicu.Tiez za 50% nakupnej ceny.
Intelovske serverove Xeon cipy boli sialene predrazene,
mozno o 100% proti terajsim Epyc-om od AMD.
Jednoducho tie nove AMD cipy idu ako teple rozky.
AMD malo dlho zastupenie na trhu okolo 6% a teraz uz ma okolo 20% a myslim,
ze to bude nadalej este aspon rok stupat. Potom sa uvidi (ARM, RISC V)

Podobna je situacia aj s 'amaterskymi' cipmi do pracovnych stanic, hracskych a kancelarskych pocitacov.
Vykonovo prekonali Intel (aj ked menej ako pri serverovych), ale spustilo to euforiu v prospech AMD.
Posledna generacia este len prichadza realne na trh, vsade sa hned vypredaju.

Intel dlho dominoval cipmi do netebookov, teraz to prebera AMD,
najnovsia generacia processorov AMD ma vykon min o 20% vacsi za porovnatelnu cenu
a nehreju tolko ako Intel.
Buduci rok (2021) sa budu kupovat notebooky s AMD procesormi, vo velkom.

Graficke karty.
AMD zabojovalo a dodalo graficcke karty vykonovo a cenovo porovnatelne s Nvidia.
V uplnom top segmente ma Nvidia mierny vykonovy naskok za disproporcne vysoku cenu.
Boj sa odohrava na poli ceny a hlavne novych trendov (raytracing,...), kde AMD mierne zaostava.
Naopak sa ukazuje, ze nove AMD karty budu mimoriadne oblubene medzi minermi.
Kazdopadne, momentalne su VSETKY karty vypredane a nedaju sa kupit v obchodoch.

Co pride dalej?
Intel nema momentalne medzi processormi co moc ponuknut.
Stale vyraba na technologii 14nm a 10nm a nevie to nejak technologicku vyladit na 7 alebo 5 nm.
AMD vyraba processory v spolupraci s TSMC, momentalne na technologii 7nm.
Dalsia generacia AMD processorov uz bude na technologii 5nm, co bude vykonovy skok o dalsich min20%.
Intel dal vediet, ze uz mozno v marci predstavy procesory schopne skoro konkurovat sucastnym AMD.
Intel ma celkom zle predpovede co a kedy bude na trhu. Moc neverim, ze to daju do leta.
AMD uz pripravuje dalsiu generaciu ZEN 4 processorov na 5nm. Ta by mala prist v septembri.
Ocakavam viac detailov z oboch stran prave v tom case okolo ohlasenia processorov Intelom v marci/aprily.

Ocakavam dalsi rast AMD, min do leta.

Klucove slova:
Lisa Su, 5nm, Epyc, ZEN 4
Baki
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 27 12, 2020 12:37 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Baki »

jo, aby som nemlel naprazdno,mam nakupene AMD od minuleho leta. AMD@29.46Eur a mienim drzat min do leta.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Baki ďakujem za rešerš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Díky Baki za príspevok! Zrozumiteľný a prehľadný. Vítaj v našom klube a nech sa ti darí !
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 INTC @ 48,68 (BUY 46,08), +260,- USD (+5,64%)

- bol to len trejd, Intel nebude na kúpu ako investíciu mesiace až roky
- budem teda vždy uvádzať ako v minulosti, či je to trejd alebo investícia, len som vtedy nestíhal
- cez toto trojdňové voľno už konečne napíšem viac
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2020:

za 2020: +37.019,74 USD (+59,90 %)
od 2016: +96.548,57 USD (+569,96 %)

Stav účtu k 31.12. 2020 (USD)

Akcie (close 31.12. 2020 podľa Yahoo):
AMD: 300 x 91,71 = 27.513,-
TQQQ: 100 x 181,80 = 18.180,-
INSG: 100 x 15,47 = 1547,-
MYO: 50 x 6,70 = 335,-
PLX: 500 x 3,58 = 1790,-
SKT: 100 x 9,96 = 996,-
XELA: 1000 x 0,4153 = 415,30
UPRO: 50 x 77,09 = 3854,50
URTY: 100 x 78,62 = 7862,-
YMTX: 50 x 17,00 = 850,-
Spolu akcie: 63.342,80
Cash: 35.475,40
----------------------------------------
Spolu: 98.818,20


Stav účtu na začiatku roka 2020: 61.798,46
Poplatky celý rok (započítané): 538,79 USD
Výber/vklad v roku 2020: 0,-
Výber v minulosti: cca 21.000,- USD
Štart s účtom o veľkosti: 20.540,- USD

*prvé akcie som kúpil 24.5. 2016, na trhu som teda 4,6 roka.
Prikladám screeny portfólio + výpis obchodov za celý rok 2020.
Počas víkendu napíšem aj analýzu AMD a Intel + zhrnutie tohto roka.

Všetkým prajem šťastný a úspešný nový rok 2021! :beer:

P.S.: škoda, pred Vianocami bolo AMD vyššie a tento týždeň mi kleslo ešte pár akcií, bol som cez 100k USD a jemne cez 600%.
Chcel som skončiť so 100k účtom.
Prílohy
obchody2020.png
portfolio2020.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Gratukujem k peknemu vysledku, hlavne ten od r 2016 je impozantny.

Mam par poznamok k tvojim vypoctom, mozno sa mylil a logicky uvazujem zle.

V percentualnom hodnoteni od r. 2016 operujes s velkosotou uctu, do ktoreho pocitas vyber 21 000USD, tzn zisk 569,96%
V hodnoteni za rok 2020 mas ale velkost uctu uz bez toho vyberu. Ak by si do velkosti uctu pocital aj tych 21 000, percentualny zisk je 44,71% za rok 2020.
Podla mna by si to mal pocitat tak, pretoze v hitparade by mali byt velikostne fixne ucty ako mi bolo vysvetlene, inak pojde o vazeny premier.
Ja som chcel povodne pocitat v mojom vlakne % len z aktualne investovanych penazi a postupom casu pridavat, ale to fixny kapital zvacsuje a ide o vazeny premier. Ty ides na to z druheho konca, kde zmensujes ucet vybermi. Teoreticky budes vyberat dalsi cash a ucet zmensovat a percenta budu skreslene tym viac...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Pi 01 01, 2021 8:46 am Podla mna by si to mal pocitat tak, pretoze v hitparade by mali byt velikostne fixne ucty ako mi bolo vysvetlene, inak pojde o vazeny premier.
Ja som chcel povodne pocitat v mojom vlakne % len z aktualne investovanych penazi a postupom casu pridavat, ale to fixny kapital zvacsuje a ide o vazeny premier. Ty ides na to z druheho konca, kde zmensujes ucet vybermi. Teoreticky budes vyberat dalsi cash a ucet zmensovat a percenta budu skreslene tym viac...
Ano, miešame v hitparáde TWR výkonnosť s kumulatívnou výkonnosťou. Ale kumulatívna výkonnosť sa rovná TWR výkonnosti, ak nenastanú vklady a výbery. Čiže výkonnosť podielových fondov, ETF-iek, účastnikov hitparády, ktorý nerobili vklady alebo výbery, prípadne simulované účty majú TWR a kumulovanú výkonnosť rovnakú.

Mam tu príspevok z 2 apríla 2020, kde to trochu rozoberám:
viewtopic.php?f=48&t=1319&start=1200

Osobne sa mi kumulovaná výkonnosť stále viac pozdáva, lebo zahŕňa aj psychiku investora, keď mu zisky nadmerne narastú a ich zo strachu alebo iných dôvodov vyberie.
Na TWR výkonnosti sa tento výber vôbec neprejaví, ale na kumulatívnej výkonnosti áno.
Na druhej strane čo je čistý vklad? Je to vklad - výber? Tak ak potom vyberiem vklad(Martin sa mi zdá už vklad vybral) a nechám na účte len zisk, tak mam nekonečné zhodnotenie, lebo delím nulou. Ak však budem vklady kumulovať, zase nedostanem správny výsledok, lebo ja môžem peniaze z účtu vybrať, zhodnotiť ich pri kúpe a predaji nehnuteľnosti a znova na účet vrátiť. Nedá sa urobiť jednoduché pravidlo, ako porovnávať účty, ale ak vidím vklady a výbery na účet a konečnú hodnotu účtu, tak viem si urobiť celkom dobrý prehľad o výkonnosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Martin, veľmi pekný výsledok. Od začiatku obchodovania každý rok v pluse! To sa len tak nevidí. Tých 100 k dáš isto ešte v 1.Q 2021. Držím palce. :D :like:

Pre mňa trochu nostalgie...výpis z FIO. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Adam a Rado. :)

Reakcia na Adama a Joga:
Ja zas ukážem príklad, ako to skresľuje váš spôsob. Zámerne to preženiem, aby bolo lepšie vidieť podstatu. Ja na účet neplánujem vkladať, budem ho zväčšovať a vyberať. Povedzme, že sa mi ho podarí dostať za dva roky na milión USD. A poviem si, že každý rok urobím zisk milión a na konci ho vyberiem. Každý rok teda začnem s miliónom a ukončím ho dvoma a na konci roka vyberiem zisk 1 milión. O 30 rokov začnem rok opäť s 1 miliónom a ukončím ho dvoma, teda urobím podľa mňa zisk 100%. Ale keďže som už 30 miliónov vybral, podľa vás by som ich mal počítať ako keby tam ležali na účte ďalej a môj výsledok by bol zisk len cca 3%! Bol by som možno jeden z najlepších traderov/investorov na svete, ale podľa vášho spôsobu by som neprekonával pomaly ani infláciu.

Súhlasím, nedá sa to jednoznačne povedať, v princípe by nemal byť v hitparáde niekto, kto neustále odoberá a pridáva peniaze. Chápem, že sa to dá manipulovať, ale to ja nerobím. U mňa je tá suma síce podobná výške vkladu, ale ja sa nato tak nepozerám, že vybral som vklad a hrám sa so ziskom. Začiatkom roka budem tiež vyberať, ešte neviem koľko, ale to nie je podvod, to ide na spotrebu. Budem to mať podobné ako Juggler, občas výber, ale bez dokladania. No plán je dostať ten účet do konca roka 2027 na milión.

Adam a to, že ty robíš DCA na BTC to je zase niečo úplne iné. Tam je zase správne, že musíš započítavať celý účet.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Asi mas pravdu, nie sme na podvojne uctovnickom fore, ale robime si svoje uctovne pravidla pre nase potreby :D

Co do kvartalneho a rocneho vyhodnotenia, teda suhlasim, nemal by byt problem, lebo zacina vzdy od "nuly", fixneho kapitalu(akurat sa nesmie pridavat, inak treba prepocitat predchadzajuce kvartalne vysledky v danom roku) a vyberat len zisk. Idealne je vyberat zisk po skonceni roka a do noveho ist s cistym stitom

Dlhodobe sledovanie, v nasom pripade od r 2016, tam som suhlasil, ze sa vybery ziskov zapocitavaju, inak by porovnanie dlhodobej vynosnosti stracalo zmysel
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal: Ne 03 01, 2021 3:02 am Reakcia na Adama a Joga:
Ja zas ukážem príklad, ako to skresľuje váš spôsob. Zámerne to preženiem, aby bolo lepšie vidieť podstatu. Ja na účet neplánujem vkladať, budem ho zväčšovať a vyberať. Povedzme, že sa mi ho podarí dostať za dva roky na milión USD. A poviem si, že každý rok urobím zisk milión a na konci ho vyberiem. Každý rok teda začnem s miliónom a ukončím ho dvoma a na konci roka vyberiem zisk 1 milión. O 30 rokov začnem rok opäť s 1 miliónom a ukončím ho dvoma, teda urobím podľa mňa zisk 100%. Ale keďže som už 30 miliónov vybral, podľa vás by som ich mal počítať ako keby tam ležali na účte ďalej a môj výsledok by bol zisk len cca 3%! Bol by som možno jeden z najlepších traderov/investorov na svete, ale podľa vášho spôsobu by som neprekonával pomaly ani infláciu.
V tomto tvojim príklade bol vklad len raz 1 milion a potom 30 výberov v celkovej hodnote 30mil, ale výbery v tomto prípade sú jednoducho zisk, ktorý som vybral z účtu.
Preto kumulatívny zisk by bol 30mil/1mil = 30 čiže 3000%. TWR zisk by bol 2 na 30 a to je 1 073 740 000 tj 107 374 000 000%
Myslím, že každý uzná, že kumulatívny zisk je bližšie k pravde ako TWR v tomto prípade. Lebo pri takom zhodnotení a reinvestovaní ziskov by už dávno stratégia narazila na objemové limity.


Súhlasím, nedá sa to jednoznačne povedať, v princípe by nemal byť v hitparáde niekto, kto neustále odoberá a pridáva peniaze. Chápem, že sa to dá manipulovať, ale to ja nerobím. U mňa je tá suma síce podobná výške vkladu, ale ja sa nato tak nepozerám, že vybral som vklad a hrám sa so ziskom. Začiatkom roka budem tiež vyberať, ešte neviem koľko, ale to nie je podvod, to ide na spotrebu. Budem to mať podobné ako Juggler, občas výber, ale bez dokladania. No plán je dostať ten účet do konca roka 2027 na milión.
Súhlasím, není to jednoznačné, aj kumulatívny, aj TWR spôsob výpočtu môže byť zavadzajúci pri určitej konštalácii vkladov a výberov.
Ale v našej hitparáde "sa nestrieľa", tak to môžeme takto benevolentne vyhodnocovať. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"