Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

https://www.youtube.com/watch?v=8FT-zyTX2nE

toto video mi uplne zmenilo pohlad na peniaze a na to co vlastne peniaze su..
Na Richarda Wernera som narazil pri studovani situacii v Japonsku a ako sa ukazalo je to spickovy odbornik na bankovnictvo. Vo videu vysvetluje ako vznikaju financne krizy, ako banky tvoria peniaze(nie centralne banky) a ako sa da zabranit kazdej financnej krize. Video je dost dlhe ale oplati sa ho pozriet.
Naschval to nedavam do temy o akciach ale o zlate aby si kazdy mohol premysliet ze aky je rozdiel medzi aktualnymi peniazmi a zlatom/striebrom/.. prakticky hocicim...
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Milankos napísal:... ako banky tvoria peniaze(nie centralne banky) ...


banky tvoria soft money cez credit - ten vznika, ked banka da uver, kupi dlhopisy alebo akcie. Ked sa vsak uver splati, alebo sa splatia dlhopisy alebo akcie preda, tak vytvorene money zaniknu. Preto treba stale davat uvery a je jedno naco, preto maju v bankach salesmanov, ktorych nutia davat uvery.

centralna banka moze tvorit soft money ako komercna banka alebo
tvorit hard money - obezivo, in english seignorage - rozdiel medzi tym co ju stoji fyzicky natlacenie papierikov a vyrazenie minci a hodnotou na nou vyrazenou. Tieto peniaze nezanikaju. Ked bude Fed chciet tak si vyrazi Trillion dollar coin (https://en.wikipedia.org/wiki/Trillion-dollar_coin) a kupi cely dlh US Treasury raz a navzdy.

Banana :mrgreen: ¯\_(ツ)_/¯
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

MartinPillar napísal:banky tvoria soft money cez credit - ten vznika, ked banka da uver, kupi dlhopisy alebo akcie. Ked sa vsak uver splati, alebo sa splatia dlhopisy alebo akcie preda, tak vytvorene money zaniknu.


...sa vyparia :lol: z tohto dôvodu sú na pasívach 0% úroky. Banka požičiava vo forme úverov, ale keď sa tie splatia a peniaze zaniknú, tak nie je čo pripísať na účty.

Neviem, či by si si video Reya Dalia nemal pozrieť ešte raz. :wink: Lebo inak sú chudáci salesmani, ktorí to všetko robia pre banku zadarmo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rado napísal:...sa vyparia


Vidíš niekde, že by som spomínal úroky? :roll: Ja riešim iba istinu. A istina sa vyparí pri splatení, tak ako sa naparí pri poskytnutí úveru.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:banky tvoria soft money cez credit - ten vznika, ked banka da uver, kupi dlhopisy alebo akcie. Ked sa vsak uver splati, alebo sa splatia dlhopisy alebo akcie preda, tak vytvorene money zaniknu.


Tomu nerozumiem. Príklad: kupuješ dom. Banka Ti požičia 200 tisíc . Tých 200 tisíc ide reálne na účet predávajúceho.
Ten to minie, teda posunie ďalej do ekonomiky. Sú to reálne peniaze. Ty splatíš dlh, teda 200 tísic tiež reálnymi peniazmi, ktoré si niekde zarobil. Akurát je to na splátky. To že splatíš viac, čiže zaplatíš popri istine aj úroky je odmena pre banku, teda veriteľa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

MartinPillar napísal:
Vidíš niekde, že by som spomínal úroky? :roll: Ja riešim iba istinu. A istina sa vyparí pri splatení, tak ako sa naparí pri poskytnutí úveru.


Martin jediný, kto vie "napariť" peniaze v eurozóne je ECB. Všetci ostatní, ktorí sa o to snažia...páchajú trestný čin!

Komerčná banka môže požičať len to, čo má v bilancii. Nemôže si do aktív pridať nič lebo účtuje podvojne ako všetky právnické osoby a strana aktív sa rovná strane pasív tzn., že môže požičať iba to, čo má v aktívach, ale sú k tomu aj pasíva (vklady klientov alebo pôžičky z inej banky a iné) Potom ti presunú peniaze z účtov na ten tvoj, čo je operácia na strane aktív, ale stále sú to peniaze, ktoré majú stopu v pasívach banky.

Ray Dalio vysvetľoval, že ekonomika sa skladá z transakcií. Banka ti požičia a tak jej vznikne aktívum a tebe dlh. (vznikla transakcia) Keď ho splatíš, tak celá transakcia zanikne, ale peniaze z nej a ani to čo si si za tú pôžičku obstaral nezmizne, ale ostáva. Načo by banka potom vymáhala od neplatičov dlhy, keď tie peniaze aj tak zaniknú? Stačilo by, aby klienti splatili úroky. Zvyšok sa podľa teba rozplynie.

Ozaj nemáš požičať? :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal:Banka Ti požičia 200 tisíc . Tých 200 tisíc ide reálne na účet predávajúceho.
Ten to minie, teda posunie ďalej do ekonomiky. Sú to reálne peniaze. Ty splatíš dlh, teda 200 tísic tiež reálnymi peniazmi, ktoré si


1. Banka ti pozicia - tu by som zacal. Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu. Ked ti banka pozicia to znamena, ze ti pripisu peniaze na tvoj ucet. Banka potrebuje voci tomuto iba mat povinne minimalne rezervy, ktore od nej chce centralba banka. To presne neviem kolko je bolo to kedysi 10%, potom uz iba 2%. Trend je ze to bude nula. Myslim Fed uz ma nula teraz. Aj keby banka potrebovala tie rezervy, tak si ich zade pozicia na medzibankovom trhu, cize realne nepotrebuje ziadne rezervy.

2. Ked splatis dlh tak tie realne peniaze stiahnes z nejakej banky a posles tej svojej banke. Kruh sa uzavrel.

3. Pozeral si to video s Wernerom?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rado napísal:Komerčná banka môže požičať len to, čo má v bilanci


1. To mas odkial? Uved zdroj.

2. Prevo sa bavis o Ray Daliovi a nejakom jeho videu? Ja regujem na video s Richardom Wernerom, ktore dal Milankos. Videl si ho?

3. Werner jasne hovori, ze ked si zoberies uver, nema to ziaden minus na ziadnom inom ucte v banke. Pozri video a potom sa porozpravame.

4. Ak komercna banka moze poziciavat iba to co ma v bilancii, ako je mozne, ze ma komercna banka 40x viac aktiv ako primarnych vkladov?

5. Trestny cin to je pre vsetky ine subjekty, fyzicke ci pravnicke, ale nie pre komercne banky.

6. Ja by som ti pozical, keby som bol komercna banka.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

MartinPillar napísal:Ta transakcia je plus na tvojom ucte, ale nie je minus na ziadnom ucte banky. Myslis, ze banka ti pozicia z coho? Z vkladov? To je omyl. Tato transakcia nema druhu stranu.


Teda veľa toho o účtovníctve nevieš a celému tomu nerozumieš. Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív? Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).

Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje. Na čo by potom ECB emitovala peniaze, keď ich komerčné banky vlastne nepotrebujú.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Pletieš tu povinné rezervy, ktoré sa tvoria k záväzkom banky (vklady klientov) a nie k aktívam (pôžičkám pre klientov).



Ale ved to sa neodporuje.

Ked da banka uver klientovi, tak jej zaroven vzrastu vklady, lebo mu ten uver pripise na bezny ucet. :shock:
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rado napísal:
Podľa teba banka požičia 10 mil. €, čím jej narastú aktíva a potom naháňa vklady od klientov, aby si to dorovnala na strane pasív?


Vies citat ci nevies? To presne hovorim, ze sa nedeje.
Banka neuctuje tak ako ta ucili na Ekonomickej v Petrzalke.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »


Keď navýšiš aktíva, tak sa to prejaví aj na pasívach tzn. čo chceš požičať, tak musíš mať. Inak to nefunguje.



Presne tak.

Finta je v tom, ze banke sa naraz zvysia aj aktiva aj pasiva, ked ti da uver.

Aktiva - novy uver
Pasiva - novy vklad z poskytnuteho uveru
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Ak pozeráš len na jednu transakciu, tak to tak je. Je to to isté ako keby si sa pozrel na to, či má skutočne banka takú hotovosť, aby vyplatila všetky účty?
Ak by to bolo také jednoduché, tak by si banky nemuseli medzi sebou nič požičiavať. Na čo? Bilanciu by si nafúkli sami ako potrebujú.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Praveze museli.

Ked ten vklad z noveho uveru klient posle do inej banky, alebo zaplati za hypo predvajucemu atd., tak banke klesnu pasiva a musi ist na medzibankovy trh si tie zdroje pozicat (co mu ta banka kde tie peniaze skoncili rada da). Alebo moze repovat statne dkhopisy co ma v aktivach s CB.

Ked sa uver splati vsetko ide opacne a peniaze zaniknu.

Problem je s urokom, lebo klient splati viac ako si pozical. Teda de facto banka stiahne z trhu viac penazi ako vytvorila. A preto aby karavana mohla ist dalej treba vytvorit nove a nove peniaze cez nove a nove uvery. aby bolo z coho platit uroky.

Preto je dolezite drzat uroky nizko, najlepsie na nule a este lepsie negativne. Hovorim to z pohladu udrzatelnosti tejto schemy.

Inflacia je zaroven vyssia ako uroky (negativne realne sadzby) co poskodzuje sporitelov (primarne vklady). Banky v tomto systeme slabnu a sporitelia tiez. Podla mna to nie je dlhodobo udrzatelne a vedie to ku kolapsu systemu.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

@Rado a Juggler: pravdepodobne ste si to video nepozreli lebo je naozaj dlhe. Ale fakt to odporucam pozriet. Tiez som tomu nemohol uverit ze to tak je. To video som sem nechcel povodne ani dat ale Werner je celosvetovo uznavany odbornik ktory robil aj poradcu pre samotne centralne banky...
Je to tak ako pise Martin Pillar.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Podobný šok by si mal zažiť, keď platíš v obchode kartou alebo keď ti cinkne sms, že ti prišla výplata na účet. Nič sa nikam nepresúva. Všetko sa to deje v bankách a ich účtovných knihách. Veď z pohľadu práva je to len záväzok banky voči tretím stranám.
Či je to dlhodobo udržateľné? Neviem. Nikto nevidí do budúcna.
Počas druhej svetovej vojny bolo brané za fakt, že zásoby ropy sú na max. 20 rokov. Ja som sa v škole učil, že do roku 2000. V júnovom čísle National Geographic v roku 2004 som čítal, čo sa stane, keď dôjde lacná ropa...po 16 rokoch prišla ešte lacnejšia...a o rok možno budeme na benzinke platiť 2€ za liter. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:@Rado a Juggler: pravdepodobne ste si to video nepozreli lebo je naozaj dlhe. Ale fakt to odporucam pozriet. Tiez som tomu nemohol uverit ze to tak je. To video som sem nechcel povodne ani dat ale Werner je celosvetovo uznavany odbornik ktory robil aj poradcu pre samotne centralne banky...
Je to tak ako pise Martin Pillar.



Tak som si to video nakoniec trpezlivo pozrel celé. Nerozumel by som tomu, ale cez titulky to šlo. Bál som sa toho, lebo predošlé videa o monetárnych témach skončili mojím bolehlavom. Teraz som si to užil. Ten chlapík povedal mnoho múdrosti a myslím, že ma to posunulo vpred. Som prekvapený, že Nemecko je taký veľký exportér ako Čína. Konečne som pochopil, prečo sú Nemci takí úspešní.
Chlapík potvrdil, že ECB a MMF robia hlúposti. Veľmi ma zaujalo, že vysvetlil prečo Japonsko po vojne bolo po 1 roku vonku z recesie, kým v 80 tych rokoch sa zlými rozhodnutiami BoJ dostalo do 20 ročnej recesie. Takisto sa mi potvrdilo presvedčenie, že veľké banky sú v svojej podstate zlé a že základom prosperity sú malé lokálne banky. Tie prosperujú vtedy, keď prosperujú malé lokálne firmy. Vždy som obdivoval miestnych bankárov, ktorí pomáhali miestnej komunite, na rozdiel od pobočiek gigantov, kde o všetkom rozhoduje centrála. A nakoniec sa mi potvrdilo, že centralizácia moci je škodlivá a to sa týka aj vývoja v EÚ. Európa ide zlým smerom, ked za každú cenu pretláča Spojené štáty európske.
Teším sa aj z toho, že skupovanie non-performing dlhu zo strany CB je dobré. A myslím si, že hyperinflácie sa z dôvodu ,,digitálneho tlačenia,, a QE nemusíme báť. Upokojilo ma, že CB v skutočnosti tvoria len nepatrné množstvo kreditného dlhu.
Je to lepšie ako som myslel. CB môžu tlačiť koľko chcú, môžu skupovať čo len chcú, skutočné kreditné riziko a prosperitu majú v rukách banky. Tie stačí držať na uzde. Veľké systémové, medzinárodné banky by mali byť pod prísnou kontrolou a malým bankám pod dohľadom akcionárov treba dopriať viac slobody a menej regulácie. Na to by mali dohliadať CB, to je ich hlavná zodpovednosť ak chcú predchádzať krízam.

Dík za video. Všeličo som pochopil, resp. mám o čom rozmýšlať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

https://goldswitzerland.com/can-too-big-for-fed-ecb/

trosku depresivnejsi pohlad od predajcu zlata. Aby som ale uplne neodradil vsetkych od pripadneho precitania clanku musim povedat ze pochybujem o tom ze tymito clankami si nadhana kupcov.
Matterhorn Asset Management ma min. nakup za 400 000$. Okrem Matterhorn-u je pan von Greyerz interesovany aj vo firme Goldbroker.com kde sa da nakup spravit od 10 000$.
Ja si myslim ze na jeho clankoch je dost pravdy, nieco samozrejme prifarbi.. Paci sa mi ze apeluje aj na beznych ludi aby sa zamysleli nad realnou hodnotou penazi a varuje ich pred "bezpecnymi" investiciami. Kazda investicia nesie svoje riziko. Zaroven ale dufam ze jeho predpovede sa nenaplnia a "zodpovedni" dokazu situaciu zvladnut tak aby pripadne dopady boli co najmensie...

Je zaujimave ze napriek tomu ze zlato robi all time highs takmer vo vsetkych menach konci clanok vetou:
Measured in overvalued paper money, gold and silver are absurdly cheap.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

hmm zlato na 1932/oz.... preco sa z toho netesim? :-/
Jim Rickards je jeden z autorov ktori idu do poriadnych extremov, jeho predpovede su okolo 5 - 10 tisic /oz... uvidime ci sa naplnia..
V roku 2010 bola cena okolo 500/oz takze dodnes 4 nasobok.. ak od dnes o 10 rokov bude znovu 4 nasobok tak je realnych aj tych 10 tisic/oz... ktovie :)

https://twitter.com/JamesGRickards/status/1287568136972140546

P.S. drzim palce vsetkym ktori su nalozeni v striebre - to ide mimo mna ale je to velmi zaujimave sledovat
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ak može byť TSLA za 1800 tak može byť zlato za 10000 do konca roku.
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Tango »

:) :) :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Ladis »

Cena zlata v dolaru se může letošní rok zdvojnásobit, jestli se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů.
To je logické, jinak to ani nejde, když nepanuje silný nezájem o zlato.
A jestli se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů, pak se zdvojnásobí i kurz mnohé americké akcie,
jestli tržba a zisk podniku neklesnou a akcie není předražená.
A vypadá to, že se letošní rok zdvojnásobí počet dolarů, protože USA je dnes asi v takové krizi jako 1930
a v centrální bance FED jsou darebáci a největší manipulátoři světa.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vsetko sa nemusi zdvojnasobit ak pocet Dolarov sa zdvojnasobi. Zalezi aj na konkretnej ponuke a dopyte.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Milankos »

https://goldprice.org/gold-price-turkey.html

cena zlata v tureckej lire.. zaujimavy graf od zaciatku roka...


a trochu pre zabavu:
https://www.kitco.com/news/2020-08-14/Warren-Buffett-buys-gold.html
Buffet asi cital moje vlakno :D
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Uz tu dam len malicku poznamku, niekedy na konci 90 tych rokov a zaciatku noveho milenia amici vypustili dzina z flase , v podobe kvantitativneho uvolnovania , teraz su to uz helikopter money, ked vlady celeho sveta si lamu hlavu ako minut nove pozicane peniaze. Davam tu graf spy aj s reinvestovanymi divi, po 22 rokoch posudte samy.
total-return-stock-index (1).jpeg
zlta - zlato
cierna index s reinvestovanymi divi
cervena-spy
siva -striebro
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milovník zlata sa nezaprie :) Áno zlato išlo hore...zachytil si jeho najlepšie roky...ale posúd teraz ty:

Cena zlata išla dole:

1. o -50% v období 1913-1920, to je počas 1. svetovej vojny i pandémie španielskej chrípky
2. o -60% od 1934 až do 1971 to je dlhých 36 rokov

Keď Nixon zrušil zlatý štandard v 1971, nasledujúcich 10 rokov cena zlata prudko stúpla, aj inflácia bola vysoká. Lenže potom znova išla cena dole:

3. o -80% od 1980 do 2001 ..klesala dlhých 21 rokov, pričom inflácia bola cca 4-5% p.a.

Ak by ste zlato nakúpili v 1980, do roku 2001 by ste stratili -80%.

Po 40 rokov by ste boli teraz na zlate na NULE !
Zlato by nás dlhé obdobia ani nechránilo pred infláciou!

Dávam dlhodobý graf akcií s reinvestovaním dividend v porovnaní s investíciou do zlata.
Ako vidíte, šťastných 20 rokov zlata zmizne vo výnose za 40 rokov...takisto si treba uvedomiť, že len vdaka covidu sa teraz zlato vrátilo hore...ináč 10 rokov nedalo žiadny výnos.

P.S. To je z môjho článku čo píšem ako reakciu na Jartyho odhalenie nechutných praktík v predaji zlata retailu.
P.S. Ten graf je starší...zachytáva pokles akcií vdaka covidu...teraz je to cez 50 000% .

ALL: Nezabudnime, že my hladáme cestu pre obyčajných ľudí...my si nepotrebujeme dokazovať, že aktívna správa je lepšia. Je, ale len pre nás fanatikov, čo ju máme sami v rukách. Pre obyčajných ľudí je svätým grálom pasívne investovanie s efektom reinvestovania a zloženého úročenia.

ZLATO vs. AKCIE.JPG
Zlato vs inflácia 40 rokov.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Pre obyčajných ľudí je svätým grálom práve to pasívne investovanie
Presne tak držať pasívne zlato stále.

Akcie treba selovať na crazy topoch ako teraz a dokupovať pri 60-80% dipoch.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa jaja »

JUGGLER napísal: So 05 12, 2020 12:47 am Vyznavači zlata: raz bude sranda, ked z iných planét donesú tony zlata.. alebo zistia, že vo vnútri Zeme sú tony zlata ( nie som fyzik, ale čo spôsobuje zemskú gravitáciu? ). Neviem či nie s Tomášom Virdzekom sme na stretku mali pokec o meteoritoch plných zlata...Dobre si pametám?
Fyzikální okénko:
Gravitaci způsobuje hmota. I ty vytváříš gravitaci (úměrnou tvojí hmotnosti).
V jádře je zlata poměrně hodně, protože v počátcích byla Země rozžhavená a tedy tekutá (jak láva). A zlato je těžké, takže klesalo do jádra. Sopečnou činností se pak občas dostalo na povrch (proto např. zlaté žíly).
Celkově zlato ve vesmíru podle mne nebude příliš rozšířené, vzniká nejspíš při srážkách neutronových hvězd a to není moc častý jev.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaja napísal: So 05 12, 2020 2:53 am Fyzikální okénko:
Gravitaci způsobuje hmota. I ty vytváříš gravitaci (úměrnou tvojí hmotnosti).
V jádře je zlata poměrně hodně, protože v počátcích byla Země rozžhavená a tedy tekutá (jak láva). A zlato je těžké, takže klesalo do jádra. Sopečnou činností se pak občas dostalo na povrch (proto např. zlaté žíly).
Celkově zlato ve vesmíru podle mne nebude příliš rozšířené, vzniká nejspíš při srážkách neutronových hvězd a to není moc častý jev.
-zlata vo vesmire asi zas tak malo nebude, ked nam za oknom poletuje jeden taky šuter.. :D
https://www.bloomberg.com/opinion/artic ... rth-richer

Apropo ja osobne by som nikdy do investicneho zlata ci inych kovov, pripadne diamantov nesiel. Aj ked je pravda, ze kedysi som trochu uvazoval nad striebrom pretoze predsa len ma nejake sirsie vyuzitie v priemysle. Ale celkovo si myslim ze zlato neposkytuje dsotatocne zhodnotenie oproti napr akciovemu trhu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ahoj Juggler : Ja nie som milovnik zlata, ja som milovnik vsetkeho, kde by som mohol ulozit majetok pre buduce generacie.

K tvojej poznamke poklesu zlata od1934 po 1970. Vsimni si ze skoncil presne ako skoncil zlaty standard. Naco by niekto drzal zlato, ked usa vlada garantovala pevnu zmenitelnost usd za zlato. Ved bolo logicke ze zo zvysujucou produktivitou prace muselo zlato a ine tovary klesat. Deflacia cien je v zlatom standarde bezna a aj nutna ak rastie produktivita. Lenze to skoncilo... takze pozerat grafy pred 1970 nema zmysel.
1970 -1980 zlato vystrelilo lebo to bolo obdobie stagnacie ekononiky , ropny sok, vysoka inflacia
1980 -2000 zlato padalo z vrcholu 2200 na 400( inflacne osetrene) , zacal sa mohutny 20 rocny byci trh akcii, ale ekonomovia este nepouzivali monetarnu stimulaciu ( rozumej bezbrehe tlacenie penazi), takze sa to spravalo standardne, zlato klesalo.
2000 roku praskla technologicka bublina, zacalo sa tlacit mohutne, zlato zacalo rast a vratilo sa tesne pod ATH 2100 USD v roku 2011 , nastalo ozivenie ekonomiky akciove trhy rastli a rastu ale zlato nechce padat dole , nieco sa zmenilo a to nieco je obrovske mnozstvo penazi , ktore sinatlacili a napozicali staty a tie treba zo systemu vysat. Na to sa vynasiel perfektny vysavac uspor obyvatelov, ktory to vsetko zaplatia z uspor, v podobe zapornych urokovych sadzieb . Len pri 3% zapornej urokovej sadzbe ma priemerny clovek ktory zaraba 12000 eur rocne o 360 eur menej, tie ste darovali na splacanie dlhov.Keby vam niekto z penazenky zobral 360 eur boli by ste nahnevavi, ale tu su vsetci spokojni :). Takze krasa zlozeneho urocenia je v tom po takto po 20 rokoch mate iba plovicu penazi co ste za 20 rokov zarobili. Deja vu Japan.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Neviem či nie s Tomášom Virdzekom sme na stretku mali pokec o meteoritoch plných zlata...Dobre si pametám?
@juggler: dobrá pamäť :beer: ale v meteoritoch je hlavne veľa iných drahých kovov...

https://www.mining.com/nasa-finds-rare- ... l-economy/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To jen istý Psyche 16, čo píše Bloomerg. Nenažranci mi to nedovolia dočítať.. :(
Nestačí im príjem z hromady reklám...chceli by spoplatniť každý obsah. Keby aspoň obsah, čo stojí za peniaze. Ale často ide o fejkový, povrchný obsah ako vidím aj z tohto príspevku:

Bloomberg píše, že hodnota je taká, že každý človek na planéte by dostal 93 miliárd USD.

At current prices, the minerals contained in asteroid 16 Psyche are said to be worth $700 quintillion -- enough to give everyone on the planet $93 billion. We’re all going to be richer than Jeff Bezos!

Tá druhá mining.com je stránka zameraná na baníctvo (teda nie konšpiračná, ani bulvár) píše, že asteroid 16 Psyche má hodnotu 10 000 quadriliónov, kým celá svetová ekonomika 142 triliónov USD. Hodnote je taká, že každý človek na planéte by dostal 1,2 miliardy:

If the mission could kindly bring the asteroid back to Earth, every person on the planet — all 7.8 billion of us — would get roughly $1.2 billion, based on current metal prices.

V každom prípade, zlato by na Zemi stratilo hodnotu.... a nedostali by sme toľko :(

P.S. Investori do zlata traste sa: Amíci sa tam už chystajú ... Číňania a Rusi tiež len tak nevyhadzujú peniaze na cesty do vesmíru..

...NASA already has plans to do just that as part of its Discovery Program, with an orbiter set to launch from Florida’s Kennedy Space Center in August 2022.

The mission would arrive at 16 Psyche in January 2026 and spend at least 21 months mapping and studying the asteroid’s unique properties.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Tá druhá mining.com je stránka zameraná na baníctvo (teda nie konšpiračná, ani bulvár) píše, že asteroid 16 Psyche má hodnotu 10 000 quadriliónov, kým celá svetová ekonomika 142 triliónov USD.
Fed a ostatné centrálne banky dokážu natlačiť 1000000000000000 quadriliónov USD viac skôr ako sthineš žmurknúť :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DEBATA o investovaní do ETF 2020

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nenatlačia viac ako treba. Nezničia sami seba. Nezničia svoje bohatstvo. Dlhy ľudí a inštitúcii budú regulovať podľa potreby.
Ak by dlžníci zbankrotovali, skolabujú aj veritelia. Ak dlžníkov dostaneš iba do problémov, môžeš ich ovládať,alebo od nich lacno kúpiť majetok.
Dlh je super vec pre toho kto má peniaze. FED ich ani nemusí mať - natlačí ich v mene štátu. Śtát sa stáva veriteľ ( a paradoxne i dlžník) .

Vlastne už ani tlačiť netreba,, veď šéf Fedu priznal, že rotačky nemusia ísť...peniaze sa tvoria digitálne, stačí odhlasovať sumu a číslo nahodiť do systému :lol:


osamely chodec napísal: So 05 12, 2020 11:46 am 2000 roku praskla technologicka bublina, zacalo sa tlacit mohutne, zlato zacalo rast a vratilo sa tesne pod ATH 2100 USD v roku 2011 , nastalo ozivenie ekonomiky akciove trhy rastli a rastu ale zlato nechce padat dole , nieco sa zmenilo a to nieco je obrovske mnozstvo penazi , ktore sinatlacili a napozicali staty a tie treba zo systemu vysat. Na to sa vynasiel perfektny vysavac uspor obyvatelov, ktory to vsetko zaplatia z uspor, v podobe zapornych urokovych sadzieb . Len pri 3% zapornej urokovej sadzbe ma priemerny clovek ktory zaraba 12000 eur rocne o 360 eur menej, tie ste darovali na splacanie dlhov.Keby vam niekto z penazenky zobral 360 eur boli by ste nahnevavi, ale tu su vsetci spokojni :). Takze krasa zlozeneho urocenia je v tom po takto po 20 rokoch mate iba plovicu penazi co ste za 20 rokov zarobili. Deja vu Japan.
Mohutne sa začalo tlačiť po kríze 2008. Je zdokumentované, že v kríze hrozil finančný kolaps v dôsledku nedostatku likvidity.

Fed nemal dostatok peňazí, aby pokrýval mohutné požiadavky bánk. Z uniknutých komunikácii politikov v USA vyplývalo, že sa zásobovali cashom, lebo hrozil nedostatok peňazí. Hrozilo to isté čo v Grécku, keď bolo Grécko v kríze, banky nemali cash, ľudia stáli v radoch pri bankomatoch, pričom limit na výber bol iba 20€.

Zlato išlo hore po kríze 2000-2003...pametám si, že som mal kúpených 10 kontraktov futures po 395. Predal som po 400. Prudký rast ceny zlata, čo nastal pripisujem oslabovaniu dolára. Dolár bol pred rokom 2000 silnejší ako euro. Potom začal oslabovať a to zhruba zhruba s parity až na kurz 1,60.

Nevravím, že monetárna politika nemá vplyv. Má. Ale sú aj iné vplyvy, ktoré dvíhajú dopyt a cenu. Ja to vidím z brucha na tri hlavné:

1. zlato ako safe heaven ( ked sa niečo deje, peniaze sa presúvajú do zlata )
2. kurz dolára ( ked oslabuje, idú hore všetky komodity )
3. monetárna politika ( tlačenie peňazí nie samo o sebe, ale ten strach, že sa ich do systému dostane zbytočne veľa ( hrozba inflácie + že dlhy budú neudržateľné - že oslabí dolár... )

Ďalšie vplyvy sú hlavne špekulatívny dopyt po fyzickom zlate. Ľuďom masírujú mozgy aby kupovali . Veľké nákupy robia mocnosti ako Čína a Rusko, lebo nechcú aby svetovému obchodu vládol dolár. Logika vraví, že v ekonomických problémoch a narastajúcich dlhoch budú amíci pomaly oslabovať dolár. Oslabeným dolárom získavajú ekonomickú výhodu + vedia udržať/dvihnúť ceny komodít...pomôcť inflácii a uchrániť sa pred defláciou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Nenatlačia viac ako treba. Nezničia sami seba. Nezničia svoje bohatstvo.
Tak presne toto si hovorili aj v Rimskej ríši a predsa natlačili toľko až sami seba zničili.
Dokonca aj Nemci vo Weimare urobili to isté.
Ako vedia koľko je tak akurát?
Logika vraví, že v ekonomických problémoch a narastajúcich dlhoch budú amíci pomaly oslabovať dolár. Oslabeným dolárom získavajú ekonomickú výhodu + vedia udržať/dvihnúť ceny komodít...pomôcť inflácii a uchrániť sa pred defláciou.
Logika vraví, že rezervná mena je preto rezervná, že sa v nej držia rezervy a taká mena nemôže dlhodobo oslabovať už len z definície.
Ak budú dolár ďalej oslabovať tak príde nová rezervná mena, v ktorej sa budú zúčtovavať platby v medzinárodnom obchode.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Meny su navzajom nepriamo prepojené. Ak Usd zacne z nejakého dovodu, akehokolvek,vyraznejsie oslabovat, tak ostatne meny na to skor ci neskor musia tiez zareagovat a musia zacat znizovat hodnotu vlastnej meny. Pretoze silna domaca mena vyrazne oslabuje export. Takže je to previazaný kruh a to sa aj teraz deje a tie peniaze sa preto presuvaju do relativne aktualne bezpecnejsich pristavov ako su nehnutelnosti, akcie a dalsie.

Usd je sice teraz voci Euru cca o 20percent slabsie, ale je nepravdepodobne ze by oslabovanie malo nadalej pokracovat, ak by sa to stalo, tak rast Us stocks by isiel hore este vyrazne viacej ako doteraz.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zhodou okolnosti tohto roku (2020) bol Dolar urcity cas presne tam kde bolo Euro pri jeho nastupe.

Ak sa Dolar oslabi, nakup zahranicnych aktiv bude pre dolarovych (USA) investorov drahsi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: So 05 12, 2020 8:39 pm Usd je sice teraz voci Euru cca o 20percent slabsie, ale je nepravdepodobne ze by oslabovanie malo nadalej pokracovat..
Dolár oslabil dosť voči euru a práve teraz na konci roka, ked sa človek teší zo ziskov :roll:
Rezervu máme...ved si pametám aj kurz 1,60...ale rozmýšlam prečo teraz oslabuje, keď kvantitatívne uvoľňovanie robí aj ECB?...

Žeby preto, že amíci dávajú do covid stimulov väčšiu sumu?
Žeby preto, že amíci pridali k QE helicopter money?..rozdávali aj obyčajným ľuďom..paušálne mesačne..čistý socializmus .
Neviem si predstaviť že by u nás platili každému mesačne stovky eúr..bez rozdielu či pracuje, alebo je bezdomovec...
Žeby preto, že nastupuje Biden a demokrati budú sociálnejší? (Obamacare, podpora mestám, zvýšenie daní korporáciám..)

Niekde som čítal, že sa dá urobiť nejaký prepočet, ktorý indikuje aký silný by mal byť dolár...také niečo ako vnútorná hodnota akcií..
A že v tom prepočte je euro na tom lepšie...teda by malo voči doláru posiľňovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa jaja »

Co se týče Psyche, to bude kapku novinářská kachna. Je to hrouda železa a niklu, zastoupení ostatních kovů tam určitě nějaké bude ale nečekal bych vysokou koncentraci. Planetka je ale obrovská, 200 km v průmětu, takže váží kolem 3E16 tun. Tedy kdyby tam bylo třeba 0.001% zlata, bylo by ho 3E11 tun, což je sice přes milionkrát víc než hmotnost vytěženého zlata na Zemi, ale v takové koncentraci to je k ničemu. Ale hezky se to čte. Tedy on by se hodil i ten nikl a železo, ale to není tak novinářsky zajímavý.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: So 05 12, 2020 11:53 pm Neviem si predstaviť že by u nás platili každému mesačne stovky eúr..bez rozdielu či pracuje, alebo je bezdomovec...
Das miliony ludom tak ich minu a tym povzbudia ekonomiku. Das miliony firmam, pouziju peniaze na kupu vlastnych akcii co pomoze firme, trosku aj burze, ale nie ekonomike.

Jednym z problemov v USA je, ze do infrastruktury sa tazko investuje. Hlavne, ze pozemky su drahe a obcas aj nedostupne. Povolenie na stavbu je dlhe. V Cine, pozemok vyvlastnia nasilim a majitel sa moze stazovat na lamparni. Preto buduju v Cine trate pre rychlovlaky rovnou ciarou. Na druhej strane v Kalifornii postavili trat s viac miliardovou odbockou. Je pravda, ze ciastocne aj z politickych dovodov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"