Trhy - aktuálne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Milankos »

Rado napísal: So 12 12, 2020 1:43 am Aby si vedel na čo čakáš:
ja na nic necakam - len som chcel potvrdit Jugglerov vyrok o tom ze pokles je mozny. Vyvratenie tohto tvrdenia na tom grafe nevidim - akcie su znovu vysoko ohodnotene a korekcia moze prist kedykolvek.
Myslim ze Juggler to tu napisal celkom fajn:
Kríza 2000: pomalý internet, málo robotov, žiadne stimuly CB len znižovanie sadzieb...klesalo to 2 roky
Kríza 2008: rýchly internet, viac robotov, FED to obrátil na býka cez úroky, ale hlavne cez QE..natlačil bezprecedentné množstvo peňazí a znárodňovali velké banky ( štát kúpil ich akcie )
Kríza 2020: ultraspeed - optika, AOS všade, FED nakoniec zasypal medveďa natlačenými prachmi...
Ked je vsetko take zrychlene tak preco by sme za 1 rok nemohli mat aj bull market s +300% aj bear s -50%?
Moj pohlad je ze este nie sme vo faze kedy pride ten velky krach - v praci ma zatial nikto neoslovuje ohladom akcii a ani v beznych spravach toho zatial nie je tak vela.. Myslim si ale ze ked pride tak ho vacsina ludi nebude cakat a ze to bude viac ako -30%.. Vobec by som nebol prekvapeny keby ten krach prisiel hned potom ako sa zvladne korona kriza - uz nebude dovod na dalsie stimuly, firmy budu musiet byt realne ziskove,..

Ty mas vyhodu ze sa vyznas v opciach a tym si znizujes riziko straty, ale bezny clovek ktory si investuje do nejakeho ETF toho riskuje dost ak nastupi teraz.

ohladom zlata - neviem preco to vsetci staviate tak ze bud zlato alebo akcie a kazdy chcete iba to co ma najvyssi vynos. Mne pride rozumne si rozlozit riziko aj za cenu nizsieho vynosu. Ved vsetci viete ze ak pride pokles -50% tak musite spravit +100 aby ste sa dostali naspat. Koniec koncov mnohi z Vas si to riziko urcite rozkladaju - napr. nehnutelnosti, dlhopisy, kryptomeny,...

@Trumpeta: MartinPillar ti tu dal graf od roku 1960 pre M1 money supply. Preco si myslis ze FED bude niekedy stahovat likviditu ked doteraz k tomu realne nikdy neprislo? Navyse si treba uvedomit co by take zvysovanie urokovych sadzieb realne zapricinilo - lebo to nie je iba o novych dlhoch, ale aj o zadlzeni ktore tu uz realne je...
Tym ze sa vytvorí likvidita, predsa príbeh nekončí, ta likvidita si nežije ďalej svojim vlastnym nezavislim životom. Tak ako centralna banka dokaze likviditu generovat tak rovnako dokaze ju zase stahovat nazad.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

MartinPillar

áno, súhlasím, termín "výhodná" v tomto kontexte nie je to správne slovo. Ale bola to jediná z rozumnych možností aké mali, žiadne lepšie riešenie nebolo. Občania boli okrádaní vlastným štátom -dnes to funguje principialne rovnako, len v neporovnatelnej mensej miere.
/V každom prípade, pre markových dlžníkov hyperinflacia výhodná skutočne bola. Takže ak sa niekto z občanov/firiem v období pred vypuknutim tlačenia bankoviek silno zadlžil, tak po jeho skončení a menovej stabilizacii bol velmi vysmiaty./

---
Akurat v dnesnej dobe investujeme do podnikania, ktore NEGENERUJE zisk. Firmam nerastie zisk, kupujeme iba pribehy. P/E S&P500 je na all-time high.
-vízie a príbehy su vždy na začiatku akehokolvek ludskeho konania.
Investor vklada peniaze do projektov ktoré v aktualnom case nemá žiadnu realnu materialnu hodnotu, možno iba samé dlhy. Ale vdaka informaciam a svojim analyzam prichadza k zaveru ze v buducnosti mu tato investicia moze priniest zisk. Mozno sa to poadri a bude zisk a mozno nie a bude to strata ale tak to funguje so vsetkym.

Ak by investicie do akcii firiem boli nezmyslom, tak by skoro nikto do nich neinvestoval, ale vsetci by boli v zlate. Ale ako vidime, je to presne naopak, podstatne viacej investory doveruju akciam ako investicnemu zlatu.

Milankos

metody stahovania likvidity som predsa uviedol a v pripade potreby tieto nastroje centralne banky aj realne pouzivaju, staci sa pozriet napr na graf urokovych mier jednotlivych centralnych bank, oni s tym neustale pracuju. Apropo agregat M1 dava iba obmedzeny pohlad na mnozstvo celkovej lividity a sam o sebe nema velku vypovednu hodnotu.

https://www.enotes.com/homework-help/wh ... -m2-445114
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Milankos »

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Milankos napísal: Po 14 12, 2020 9:23 am https://fred.stlouisfed.org/series/M2
?
skus prosim uviest presne kde vidis nekonzistenciu v tvrdeniach a pozrieme sa na to
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rado »

Milankos napísal: Po 14 12, 2020 7:53 am Vobec by som nebol prekvapeny keby ten krach prisiel hned potom ako sa zvladne korona kriza - uz nebude dovod na dalsie stimuly, firmy budu musiet byt realne ziskove,..
...aby cena ich akcií rástla alebo je aktuálny zisk nereálny? Ja myslím, že po korone sa začne ďalší rast cien.
Milankos napísal: Po 14 12, 2020 7:53 am Ty mas vyhodu ze sa vyznas v opciach a tym si znizujes riziko straty, ale bezny clovek ktory si investuje do nejakeho ETF toho riskuje dost ak nastupi teraz.
Nemám žiadnu výhodu. To by som potom nemal 65% drawdown tohto roku. :roll: Musel by som mať nakúpené put opcie, aby ma chránili pred prípadným prepadom. Ja mám však všetky pozície long call okrem Oracle, kde mám aj aj lebo čakám pohyb do niektorej zo strán.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Milankos »

@Trumpeta: ja som sa pytal ze preco si myslis ze FED zacne stahovat likviditu z trhu ked tak doteraz nespravil. Nato si argumentoval ze tak robil nastrojmi ktore si spomenul a zaroven ze nemozem pozerat iba na M1 lebo to nie je vhodny pohlad... tak som dal aj M2 ktore prakticky len rastie.
Co teda povazujes za vhodny nastroj na sledovanie likvidity v obehu?

@Rado:
...aby cena ich akcií rástla alebo je aktuálny zisk nereálny? Ja myslím, že po korone sa začne ďalší rast cien.

ano myslim si ze vela firiem momentalne nedosahuje realny zisk - ak by sa firmam darilo tak naco by potrebovali tie stimuly alebo odkupovanie korporatnych dlhopisov centralnymi bankami?
Toto je ale iba moj sukromny nazor a rad si necham vysvetlit preco je to inak (ak je to podla teba inak)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Milankos

centralna banka stahuje likviditu prave tymi nastrojmi. Tj.ak . zvysi urokove sadzby, tak cast likvidity sa napr ulozi do statnych dlhopisov cim prestava kolovat v ekonomike so vsetkymi naslednymi dosledkami.

Ty poukazujes na fakt ze jednotlive menove agregaty v case rastu- je to dane suhrnom viacerych faktorov.
Akych? napr prave tym ze inflacia je velmi nizka, zaroven spoločnosť ako celok neustale bohatne aj ked sa nam to na prvy pohlad nemusi zdat.

Uvidis co zacne robit Fed ak v buducnosti sa zacne inflacia blizit k 2percentam, momentalne sme ale stale este technicky v krize.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Milankos »

v poriadku - kazdy na to mame odlisny nazor.
Ty to vidis tak, ze FED uspesne dokaze udrziavat urokove sadzby aj mieru inflacie.
Ja to vidim tak, ze sa im to uz velmi nedari a z mojho pohladu je toho dokazom to, ze M1 aj M2 su na uplnych maximach a rastu prakticky kazdym dnom.

Co sa stane ked bude inflacia 2% zistime az vtedy ked sa tam dostaneme.

V roku 1965 bola inflacia 1% a v roku 1980 bola 14%. Tiez FED upravoval mieru inflacie. Zaujimavy clanok je tu (ak mas cas citat).
https://www.stlouisfed.org/publications ... ht-us-much

Samozrejme tym netvrdim ze sa situacia zopakuje - iba chcem poukazat na nemoznost predvidat co presne sa stane.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Milankos

suhlasim ,ale nikto tu predsa ani netvrdil, ze dokazeme predvidat co sa nakoniec stane v buducnosti. Kludne sa moze stat ze sa to centralnych bankam vymkne z ruk, nestihnu vcas reagovat a inflacia vyleti rychlo hore. To s urcitostou nikto nevie.
Ale v kazdom pripade samotny fakt ze menove agregaty za posledne roky rapidne narastli este nemusi znamenat ze sa dockame v buducnosti hyperinflacie, osobne si to nemyslim.
Co bolo v roku 65 ci 80 je historicky sice zaujimave, ale kazda situacia je jedinecna a svetova ekonomika sa odvtedy velmi zmenila.

Samozrejme ak je niekto presvedceny ze riesenim prenho je nakup investicneho zlata/striebra ci Btc tak ma moznost tak kedykolvek urobit podla svojho zvazenia, iba buducnost nam ukaze kto bol najblizsie realnemu stavu vecí.

Jedine na co som chcel poukazat je skutocnost, ze to ze centralne banky vygenerovali urcitu mimoriadnu likviditu neznanema ze s nou nevedia rovnako aj dalej pracovat a usmernovat ju- hysteria nie je na mieste.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 14 12, 2020 3:10 pm, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rado »

Milankos napísal: Po 14 12, 2020 1:00 pm ano myslim si ze vela firiem momentalne nedosahuje realny zisk - ak by sa firmam darilo tak naco by potrebovali tie stimuly alebo odkupovanie korporatnych dlhopisov centralnymi bankami?
Toto je ale iba moj sukromny nazor a rad si necham vysvetlit preco je to inak (ak je to podla teba inak)
To, že kúpim tvoj dlhopis ti zisk nevytvorí. Získaš zdroje, ktoré môžu byť lacnejšie ako úver resp. nemusíš zakladať colaterál alebo môžu byť výhodné splatnosťou.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Trumpeta1978 napísal: Po 14 12, 2020 1:28 pm
centralna banka stahuje likviditu prave tymi nastrojmi. Tj.ak . zvysi urokove sadzby, tak cast likvidity sa napr ulozi do statnych dlhopisov cim prestava kolovat v ekonomike so vsetkymi naslednymi dosledkami.
Nechcem ťa chytať za slová, ale často sa vyjadruješ k témam a mám pocit, že nie vždy chápeš ty sám čo sa deje v daných situáciach.

Vychodzi stav - centralna banka (CB) dodala na trh likviditu tym, ze napr. nakupila statne dlhopisy z trhu. Teda trh +cash (vytvoreny z nicoho), CB +dlhopisy. Bilancia CB rastie.

Ak CB zvysi urokove sadzby - popisujes, ze cast likvidity sa ulozi do statnych dlhopisov, cim prestava kolovat v ekonomike.

Prečo by malo?

Časť likvidity koho? Bánk?

Ak CB zvysi urokove sadzby tak:

1. Bilancia CB sa nezmeni - statne dlhopisy, ktore CB predtym kupila su stale v bilancii CB. CB ich nebude predavat do trhu.
2. Banky kupia statne dlhopisy v aukcii od Ministertstva Financii (Treasury) - teda banky +dlhopisy, MF +cash. Tento cash však MF používa v súlade s rozpočtom, tj platí s nimi tovary a služby tj. ich posiela naspäť bankám na účet. Teda nakoniec banky +dlhopisy, banky +cash. Likvidita nezmenená.
3. Navyše MF platí časom bankám úroky tj. kupón na dlhopisy - tj banky +cash, MF -cash. ak má MF -cash tak emituje ďalšie dlhopisy, ktoré kúpia buď banky alebo CB. atď. atď.

Ak CB zvyšuje úrokové sadzby tak je v bankovom sektore viac likvidity, nie menej (lebo kladné úroky). Preto banky v EÚ majú problémy, lebo negatívne úrokové sadzby znižujú likviditu.

CB stiahne likviditu iba tak, ze by:

1. Znížila bilanciu tým, že predá statne dlhopisy co drzí. Úrokové sadzby by sli prudko nahor, nikdy to CB nerobí.
2. Znížila bilanciu tým, že počká kým jej bondy v portfóliu zmaturujú - to sa deje bežne, prebieha to pozvolna, bez závislosti na výške úrokových sadzieb.
3. Robí aktívne operácie na dodanie likvidity, aka repo operácie s bankami (repurchase agreement) aka Buy/ Sell back na určité obdobie - tj Predá bankám svoje dlhopisy na určitý čas 7-14-30 dní s tým, že ich kúpi späť. Obe ceny sú stanovené naraz ako pri forwardoch na menové obchody.
4. Zavedie negatívne úrokové sazdby. Banky -cash za to, že banky +dlhopisy.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

MartinPillar

áno, uvedená moja citácia je chybná, ospravedlnujem sa, bolo to pisane narychlo popri inej cinnosti a zjavne som moc nad tým nerozmyslal, dakujem ze si na chybu upozornil.

Správna informácia mala byt tak ako som ju povodne myslel v tomto zneni:
štát moze ovplyvnit vysku inflacie napr tým, že emituje dlhopisy s vyssou urokovou hodnotou, čim stiahne časť volnej likvidity investorov prave do dlhopisov miesto toho aby ich investory ulozili do inych aktiv.
Prečo investory tymto sposobom zareaguju? preto, že dlhopisy ponukaju bezpecnejsiu investiciu ako napr spominane akcie pri stale zaujimavom uroceni.
Prečo financie získané štátom za predaj svojich dlhopisov nemaju taký inflačný potencial ako keby boli použité inými subjektami na trhu ?
preto, že štát zvacsa tieto peniaze používa na mandatorne výdaje v rámci štátneho rozpočtu.

Takto si to laicky vysvetlujem, nemám ekonomické vzdelanie. Nachádza sa v texte nejaka logická chyba?
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Milankos »

Rado napísal: Po 14 12, 2020 3:03 pm To, že kúpim tvoj dlhopis ti zisk nevytvorí. Získaš zdroje, ktoré môžu byť lacnejšie ako úver resp. nemusíš zakladať colaterál alebo môžu byť výhodné splatnosťou.
Rado nechcem sa za kazdu cenu rozlisovat v nazoroch ale predpokladam ze earnings per share bude trochu ine ak firma musi zaplatit 10% alebo 0,5% na svojich zavazkoch. Suhlasis?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rado »

To isto, ale aký to podľa teba má vplyv na celkový zisk? Myslíš, že takto upravená úroková sadzba na správu dlhu tvorí napr. 50% celkového zisku?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rado napísal: Po 14 12, 2020 9:29 pm To isto, ale aký to podľa teba má vplyv na celkový zisk? Myslíš, že takto upravená úroková sadzba na správu dlhu tvorí napr. 50% celkového zisku?
To závisí od výšky dlhu a výšky zisku. Ale je to možné, ak más veľký dlh a malý zisk za daný rok.

Pamätám si na rok, kedy Deustche bank oceňovala svoje úrokové deriváty výnosovou krivkou, ktorá ak by sa pohla o 1 bp. (0,01% vo výnose) tak by to vymazalo celý ročný zisk banky za ten rok. Neviem koľko to presne bolo v EUR vyjadrení ale tuším 900 mil. EUR vtedy.
Tak samozrejme tých derivátov, čo sú off balance sheet produkty, mala a asi aj má Deutsche bank mraky ale aj tak je to pekné číslo.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rado »

O.K., ale to neovplyvňuje všetky firmy rovnako. Takže sa nedá tvrdiť, že sa zisky musia zreálniť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Federal Reserve’s final meeting of 2020: four things to watch

https://www.ft.com/content/08c668ca-abf ... 3bb4470989
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

The S&P 500 (+0.2%) edged higher on Wednesday, as investors were content to hear that a stimulus deal is close to being reached and that the Fed remained committed to its dovish monetary policy framework.

... the Fed kept rates near zero as expected and signaled that it will remain there through 2023, increased its forecast for 2021 GDP growth to 4.2% from 4.0%, and said it will continue to purchase at least $120 billion of Treasury and mortgage-backed securities per month until substantial progress has been made with respect to employment and inflation.

Reports indicated that congressional leadership is close to reaching a $900 billion stimulus deal that includes direct paychecks, enhanced unemployment benefits, small business relief, and funding for the paycheck protection program. State and local aid and liability protection are reportedly not included.


Reviewing Wednesday's economic data:

Total retail sales declined 1.1% m/m in November (consensus -0.2%) on top of a downwardly revised 0.1% decline (from +0.3%) in October. Retail sales, excluding autos, declined 0.9% (Briefing.com consensus +0.1%) after declining a downwardly revised 0.1% (from +0.2%) in October.
The key takeaway from the report was that the sales declines were broad based. Building materials (+1.1%), food and beverage stores (+1.6%), and nonstore retailers (+0.2%) were the only major categories that saw m/m increases.

The NAHB Housing Market Index decreased to two points to 86 in December (consensus 88).

Business inventories increased 0.7% in October (consensus 0.6%) following an upwardly revised 0.8% increase in October (from 0.7%).

The preliminary IHS Markit Manufacturing PMI for December decreased to 56.5 from 56.7 in November, while the Services PMI decreased to 55.3 from 58.4 in November.

The weekly MBA Mortgage Applications Index increased 1.1% following a 1.2% decline in the prior week.

Looking ahead, investors will receive weekly Initial and Continuing Claims, Housing Starts and Building Permits for November, and the Philadelphia Fed Index for December on Thursday.

Nasdaq Composite +41.1% YTD
Russell 2000 +17.0% YTD
S&P 500 +14.6% YTD
Dow Jones Industrial Average +5.7% YTD
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dnes to konecne pravdepodobne schvalia a zajtra trhy vyletia zase hore

https://www.reuters.com/article/us-heal ... SKBN28U061
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa martinpa »

Uvidime, co zmutovany koronavirus z Anglicka. To ma potencial zopakovat skor nieco ako marec.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

martinpa napísal: Ne 20 12, 2020 8:52 pm Uvidime, co zmutovany koronavirus z Anglicka. To ma potencial zopakovat skor nieco ako marec.
to snad nie. Aktualne je nova mutacia z Anglicka a dalsie z Juznej Afriky, ale podla vedcov budu uz existujuce vakciny proti nim pravdepodobne chranit
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

A co mali povedat ? Ze sme v prdeli ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

To ze virus mutuje ,co je ich prirodzena vlastnost, nemusi mat ziaden zasadny vplyv na ucinnost povodnych vakcin. Ano je infekcnejsi asi o cca 70percent co dobra sprava nie je, ale nemal by mat vyssiu smrtnost.
Shanghai stock exchange za dnesok zatial mierny rast, Nikkei 225 tesne pod nulou.

--
Dohoda o stimuluse 900miliard Usd schvalena, dalsiemu pumpingu trhov uz nic nebrani

https://finance.yahoo.com/news/democrat ... 23097.html
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

Takze stale zomru iba 2 percenta ludi len z ovela vacsieho poctu.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Adammd »

Pockal by som na vedecke data. Alebo ma niekto nejake info, v com je ta mutacia horsia? Poprosil by som odborny clanok a nie z novinky.cz
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

Uz sa v tom stracam. Dnesna cervena farba je reakcia na mutaciu, ci brexitovu nedohodu ci malu stimulaciu ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol napísal: Po 21 12, 2020 12:18 pm Uz sa v tom stracam. Dnesna cervena farba je reakcia na mutaciu, ci brexitovu nedohodu ci malu stimulaciu ?
aka cervena farba?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

???? mapka vpravo ? https://www.patria.cz/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol

to ano, vyrazne mi klesli napr nemecke akcie. Bude to reakcia asi hlavne na tu novu mutaciu, nikto este presne nevie co od nej cakat.
Us markets este neotvorili, Shanghai +0,76perc, Nikkei 225 - 0,18perc
Ono to treba brat aj v tom kontexte, ze koncom roka zyknu vzdy trhy skôr klesať.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa mapper »

Trumpeta1978 napísal: Po 21 12, 2020 12:54 pm Ono to treba brat aj v tom kontexte, ze koncom roka zyknu vzdy trhy skôr klesať.
Praveze koncom roka stupaju - tu je pisane o jednej anomalii aj ked taky datum bude az buduci tyzden:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

mapper
https://www.investopedia.com/terms/j/januaryeffect.asp
Analysts generally attribute this rally to an increase in buying, which follows the drop in price that typically happens in December when investors, engaging in tax-loss harvesting to offset realized capital gains, prompt a sell-off.
Ono je aj rozdiel medzi trhmi, ine to bude v Usa a trochu ine povedzme v Europe.
Ja co mam skusenost, vacsinou dlhodobo drzane Us stocks, tak koncom roka vzdy zacali padat.
---
edit: zda sa ze nova mutacia virusu zrazila vsetky trhy do silne minusovych cisiel, tento rok uz asi vacsiemu rastu na trhoch nepride..
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa mapper »

dik - pokles sa hodi na par nakupov (ci k Vianociam alebo novemu roku)

kukam ze Tesla dnes padla 5% (SPY to tiez nepomoze)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

Osobne som tiez mal pociit ze pondelkova neistota isla ciastocne aj z malej 600 usd sumy. Ludia cakali viac. Davky treba zvysovat.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/457 ... epise.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol napísal: St 23 12, 2020 9:18 am Osobne som tiez mal pociit ze pondelkova neistota isla ciastocne aj z malej 600 usd sumy. Ludia cakali viac. Davky treba zvysovat.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/457 ... epise.html
-to mozno nie je hlavny dovod, pretoze o tom ze pojde o obmedzeny balik a bude sa davat iba 600Usd sa uz hovorilo par dni dozadu.
Trumpovi a jeho administrative na tom uz nezalezi lebo odchadza a Biden este formalne nema paky tlacit na vyssiu sumu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rokosák »

600 USD je pre osoby s hrubym prijmom do 75 tisic. Potom to je postupne znizovane. Dvojica dostane 1200 a moze zarobit 150 tisic. Aj na deti dostanete nieco. Nezamestnanecka sa predlzi.

Cely balik je 900 miliard, ale navyse zhruba 400 miliard zostalo z predchadzajuceho balika z jari.

Zakon ma vyse 5000 stran a zastupcovia mali dve hodiny na jeho precitanie pred hlasovanim. Z tych 900 miliard isli sta miliony pre firmy a bohatych. Velmi zaujimave je, ze z predchadzujuceho stimulu dostali firmy miliardy ako dar. Nestacilo! Teraz si tie darovane peniaze mozu odpisat z vydavkov a teda znizit dane.
Americanom v nudzi asi velmi pomoze 500 milionov pre Izrael, 250 milionov pre Palestincanov a tusim 7 milionov pre Sudan. Typicky zakon.

Pokial ide o Bidenov vplyv, zavisi na opakovanych volbach senatorov v state Georgia. Ak vyhraju demokraticki kandidati, budu dolnu komoru, hornu komoru aj prezidentsky urad ovladat Demokrati. V tom pripade bude moct Biden presadzovat svoje navrhy lahsie. Nie je vsak zarucene, ze to bude robit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

Tak to bol asi len strach z brexitovej nedohody lebo mutacie mutacie uz nikoho nevzrusuju a dohoda ano
https://www.topky.sk/cl/11/2027645/AKTU ... ronavirusu
https://bleskovky.zoznam.sk/cl/1005003/ ... nej-dohody
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Glogol

tu su take formálne prehlásenia Ciny, pretoze musi nejako reagovat. V skutocnosti ale Cina potrebuje Usa spotrebitelsky trh a Usa potrebuju Cinu aby kupovala ich cenne papiere a ta to robi rada, pretoze potrebuje udrzovat svoju menu lacnu.
Ale z dlhodobeho hladiska uz tu je vidiet zmenu pristupu: Cina zacala znizovat mnozstvo US cennych papierov ktore dlzi, tj snazi sa v tomto smere diverzifikovat
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

ved hej - len ako je to s tym dzbanom co sa mu utrhlo ucho ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tu je preklep,ospravedlnujem sa :
Cina zacala znizovat mnozstvo US cennych papierov ktore dlží , tj snazi sa v tomto smere diverzifikovat
spravne:
Cina zacala znizovat mnozstvo US cennych papierov ktore drží, tj snazi sa v tomto smere diverzifikovat
Cina a Japonsko su najvacsi zahranicni drzitelia Us cennych papierov. Nakupuju ich preto, aby udrziavali svoju menu relativne lacnu a tak podporovali export do USa co je velmi vyznamny spotrebitelsky trh.
To je jasne.
Japonsko nema dovod na zmene tejto ekonomicke paradigmy rozmyslat nakolko je silnym spojencom USa.
Pre Cinu by ale postupne znizovanie zavislosti na Us cennych papieroch bolo vyhodne, hlavne pre nasledne oslabenie USA ako supervelmoci no.1.
Cina na to ale potrebuje dve hlavne veci: aby jej zosilnel jej vlastny vnutorny trh /dopyt po tovaroch a sluzbach/ a zaroven zosilnel export do ostatnych krajin. Tym by sa dala postupne vykryt zavislost od Usa.
Ak si dobre pamatam tak pomer bilancie zahranicneho obchodu Usa-Cina je cca 1:4. Usa vela dovazaju ale malo vyvazaju a u Ciny je to opacne.

Cina tento rok ziskala zaujimavy hospodarsky naskok tym, ze podstatne lepsie zvladla Covid infekciu oproti Usa ci Europe. Zaroven jej postup na poli technologickych inovacii je pozoruhodny, co je riziko ked uz pre nič ine, tak z hladiska vojenskeho.

Cina ma ale aj velke vnutorne problemy ako napr vyrazny rast zadlzenia statu,podnikov, domacnosti.
Mnohe podniky nezvladaju obsluhu svojho dlhu a stat sa rozhoduje ci ich bude dalej drzat alebo ci ich necha padnut. Ako priklad mozme uviest zadlzenie nefinancnych spolocnosti v Cine za 1/4 2020 ktory dosiahol cca 160percent HDP . Napr v Usa je to iba necelych 80percent, v Eurozone 110percent.

Dalsia znama vec je, ze cinskym oficialnym statistikam sa dlhodobo neda prilis doverovat. Takze tamojsia ekonomicka situacia moze byt realne o dost horsia. Okrem ineho to dobre vidno napr na tom ze cinske uverove agentury zvyknu vykazovat vyssie ratingy na domace spolocnosti, ako zahranicne uverove agentury. Neraz sa stalo, ze prestali splacat svoje zavazky tie subjekty ktore mali aj vysoky investicny rating /podla domacich agentur/.
Prílohy
https___s3-ap-northeast-1.amazonaws.com_psh-ex-ftnikkei-3937bb4_images__aliases_articleimage_0_2_0_7_31387020-1-eng-GB_20201223 China debt-debt defaults Combo.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"