FIO - prevod penazi

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
STONE
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 14 01, 2016 10:26 am

FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa STONE »

Zdravim, obchodujem cez FIO v USD mene a ucet na posielanie fin. prostriedkov som si zadal svoj osobny vedeny v EUR a problem je ze mi to nedovoli posielat peniaze v USD ale len v EUR, myslel som ze mi USD normalne prevedie na EUR cez kurz devizy nakup v mojej banke. ale teraz som nuteny pouzit ten ich nevyhodny kurz v E-broker zmenarni. Mam si u nich zalozit osobny ucet v USD, alebo ako minimalizovat kurzove straty ? Vdkaka
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa jogo »

Kvoli tomuto som si u nich neotvoril ucet, ale tam, kde mi menia eura na USD za forexovy kurz.Aj som ich na to telefonicky upozornil, ze toto sa investorom nerobi(tak nevyhodna zmenaren) a im to bolo tusim fuk.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Dost ma nahneval ten e-broker od Fia, Kedze som robil doteraz len mensie konverzia tak som stale pozuzival tu ich nevyhodnu menovu kalkulacku. Teraz som dal poslat doTatrabanky 600 USD na eurovy ucet mi doslo 507,87 a to este mi e-broker stiahol fixnych 8 eur ... takze de-fakto som menil kurzom 1,20. Bolo to min tyzden ked bol kurz 1,08 - 1,09.
Odoslene: 600 USD ( okamzity poplatok 8 USD )
Poplatok FIO - 25 USD
Poplatok TB - 10 USD

Prijem 565 USD - konverzia na 507,87.

Zaver: 608 USD - > 507,87 EUR

Sila v roku 2020....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Ok. Viem ze e-broker je dinosaurus ale zatial mi pre obcasny obchod stacil. Nie som ziadny trader, ale sucasny dobry kurz USD voci euru som chcel nejako spenazit. Pisem svoje skusenosti - ako vystraha inym a hadam mozno niekto da tip ako z e-brokera vybera a prevadza USD na Eura. Spravil som pokus c.2. Zalozil som USD ucet vo FIO ( vedenie zdarma) a spravil prevod na ucet v USD vo FIO. Peniaze okamzite na ucte, poplatok 0 - zatial vsetko super. Kedze viem dobre zmenit USD na EUR v Revolut-e tak som si poslal 800 USD na Revolut. FIO poplatok 21 USD. Skoro ma drblo. Volam ze co to je a oni ze to preto lebo som dal specifikaciu ze vsetko plati odosielatel. Inac by som platil vraj len 8 USD za prevod. Este spravim pokus c.3. ze si poslem USD na Revolut so specifikaciou kazdy svojej banke a dam info. Mozno ze este aj pokus c4 ze cez Transfervise poslem z FIO-USD do Tatry-EUR. Len aby mi terajsi dobry kurz neutiekol, ked FED zahlasil neobmedzenene QE.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja som najprv doteraz vzdy menil poslane eura na usd riamo v e-brokerovi ale minule ma nejak napadlo, ze zadat menu na vykonanie v eur a samo si to prekonvertovalo... kurz som neriesil (iba 2000 eur)...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Priamo pri predaji si mal taku moznost ze predaj do EUR ? Tiez som neriesil a bol som happy - teraz riesim a zatial som viac prerobil ako keby som nic neriesil. Este aspon jeden polus spravim ked uz som sa na to dal.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal:Priamo pri predaji si mal taku moznost ze predaj do EUR ? Tiez som neriesil a bol som happy - teraz riesim a zatial som viac prerobil ako keby som nic neriesil. Este aspon jeden polus spravim ked uz som sa na to dal.
este som tusim ani nic nepredaval... len kupoval... Takze pri kupe US ETF som normalne mal 2000 eur na ucte, zadal som nakup a mena na vysporiadanie v EUR (alebo tak nejak)... a ako to bolo "uspokojene", tak som mal interny prevod "nakup USD" a "nakup ETF"... to (ten interny prevod) do par dni zmizol... ked sa to vysporiadalo... kurz som neriesil...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Poslali ste ? Mam fio 10 rokov a nikdy som to este nedaval. https://www.fio.sk/docs/sk/W8BEN_informace_SK.pdf
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Martin7 »

Glogol, W8 som podpisoval, keď som u nich otváral účet v 2016. A teraz v lete boli 4 roky, tak pri zadávaní pokynov na burzu mi vždy vyskočilo, že to musím ísť znova podpísať, inak nebudem môcť o nejaký čas zadávať pokyny na burzu. Bol som to podpísať osobne (jedna A4), chlapík mi to vyklikol v počítači že OK. No ďalšie 2 týždne ma to stále upozorňovalo, tak som im napísal cez Fio servis a dali to do poriadku + sa ospravedlnili. Treba tam buď skočiť alebo poštou. Hlavne nevolaj na infolinku, lebo tam vôbec netušia, čo je W8BEN :lol: . Keď tak písomne cez Fio servis. Bude to treba podpisovať každé 4 roky.

Edit: keď som tam bol osobne, nemusel som nič vypisovať, stačilo len podpísať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal:Poslali ste ? Mam fio 10 rokov a nikdy som to este nedaval. https://www.fio.sk/docs/sk/W8BEN_informace_SK.pdf


ano hned... aj mi poslali odpoved, ze dakuju a ze maju zaregistrovane :)

bolo super elektronicky... podpisat a poslat...
airwolker
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: St 15 05, 2013 2:21 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa airwolker »

Ahojte, trapim sa dnes na FIO ucte kedze som zistil, ze mi nedovoluje nakupovat OTC akcie so zameranim na podnikanie s THC. Konkretne titul PLPL. Volal som do FIO a povedali mi, ze THC akcie sa nemozu nakupovat, ze je to zakazane na Slovensku. Mam este Interactive Brokers ucet ale tam mam problem, ze ked nakupim vacsie mnozstva OTC akcii tak mi to uplne zablokuju a neviem to predavat, musim volat na help desk a predavat celu obrovsku poziciu naraz ako likvidaciu pozicie. A samozrejme ked tam volam tak sa neviem nikdy dovolat. A dalsia vec na Interactive Brokers je, ze ked mam ucet v plusovej hodnote oproti predoslemu dnu tak nemozem nic noveho dokupovat. Takze napriklad dnes mi utiekol trade kde sa dalo nakupovat PLPL za 0.0007 po silnej sprave, a aktualne po par hodinach je na cene 0.0013 objemy dnesnych obchodov viac ako 429mil ks, celkom slusny obchod to mohol byt. Viete niekto prosim poradit kde sa daju nakupovat OTC akcie so zameranim na podnikanie v THC segmente ? Nejakeho funkcneho brokera ? Rozmyslam, ze si este otvorim ucet na Bahamach v TRADEZERO https://www.tradezero.co/ . Mate niekto skusenosti s tymto brokerom ?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

airwolker napísal: St 11 11, 2020 6:16 pm A dalsia vec na Interactive Brokers je, ze ked mam ucet v plusovej hodnote oproti predoslemu dnu tak nemozem nic noveho dokupovat.
Neviem ci ti niekto na taketo speciality poradi ale toto by si mohol opisat lepsie. Pocujem to 1x.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Tomcat7
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 5:26 pm
Been thanked: 1 time

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Tomcat7 »

Ahojte, mám otvorený účet vo FIO, ale ešte som neobchodoval. Chcem previesť peniaze z bežného účtu na obchodný účet. Keď som si zobrazil účty v Internetbankingu, tak pri Bežnom účte mám menu EUR ale pri Obchodnom účte CZK. Ak pošlem peniaze v EUR na obchodný účet tak sa prepočítajú na CZK alebo ako je to vlastne? Ďakujem za odpovede.
curiouspd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 22 01, 2021 5:55 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa curiouspd »

Otvoríte aplikáciu FIO Broker a potom v lište kde je uvedené Pokyny Obchody Peniaze ......
kliknete na položku Peniaze a po otvorení sa ukáže:
1./ Peniaze - CZK,USD,EUR,PLN,HUF a GBN
presne koľko máte financií na účte
Mena Celkom Na ceste V nákupoch V predajoch Kúpna sila Peniaze k výberu
pred položkou Mena máte zeleno-červený obdlžník na ktorý kliknete ktorým si môžete finančné prostriedky zaslať na účet
/ prevod na účet alebo zahraničná platba/
2./ Potom máte po tým položku Vaše účty: kde máte uvedený obchodný účet mena a suma ktorú máte k dispozícií.
3./ Ďalej máte: Zmenáreň - nákup a predaj menových párov kde je potrebná zmeniť EUR za CZK alebo podľa potreby
aký je aktuálny ponúkaný kurz a po zadaní sumy a vykoná prevod na požadovanú menu z EUR na CZK / USD/ a toto sa
prevedie aj na obchodný účet.
V položke Peniaze sa automatický požadovaná suma objaví v položke prehľad ako aj Vaše účty. Súčastne sa finančné prostriedky
objavia v položke Portfólio.

Ak pošlete z vlastného účtu v EUR tak prídu na položku EUR a tam si musíte vykonať konverzia na CZK a potom úspešne obchodovať.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa jogo »

Curiouspd, viem na účet u FIO-brokera poslať aj USD z môjho USD bankového účtu a aké tam budú na strane brokera poplatky?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa dany »

Áno vieš, poplatok Fio-brokera (Fio banky) za pripísanie platby je 0.
Osobná skúsenosť z predchádzajúcich rokov, prevod som realizoval z môjho účtu v mene USD banka SK, prevod sa realizuje ako zahraničná platba (poplatok banky podľa cenníka banky), poplatková inštrukcia SHA.
Aktuálne som chcel poslať na obchodný účet do Fio ďaľšiu platbu v mene USD a bolo mi odporučené (Fiom) platbu posielať nie ako doteraz na môj obchodný účet IBAN SK... , ale na IBAN CZ... , (účet IBAN si vygenereješ podľa svojho obchodného účtu na stránke ČNB). Fio to zdôvodnilo, že to bude istejšie. Predchádzajúce platby, ktoré som posielal v mne USD do Fia na IBAN SK... mi doteraz vždy pripísali korektne.
Alternatíva môže byť výber USD v banke v hotovosti a vklad USD v hotovosti vo Fio banke, nákladovo to môže byť výhodnejšie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa jogo »

dany napísal: So 23 01, 2021 11:22 am Alternatíva môže byť výber USD v banke v hotovosti a vklad USD v hotovosti vo Fio banke, nákladovo to môže byť výhodnejšie.
Díky za informácie. Vklad hotovosti v cudzej mene je nevýhodný, lebo FIO si, podľa cenníka, strháva poplatok 0.5% vkladanej sumy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa dany »

jogo napísal: So 23 01, 2021 12:54 pm Díky za informácie. Vklad hotovosti v cudzej mene je nevýhodný, lebo FIO si, podľa cenníka, strháva poplatok 0.5% vkladanej sumy.
0,5 % z vkladanej sumy, min. 3 EUR max. 10 EUR.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

To som zvedavy ci to bude ten prijem USD ozaj v tej istej sume ako vydaj. Nedavny vyber USD z fia brokera do fiobanky som mal bez poplatku ale nasledny prevod USD z fio banky do revolutu ma skoro poplatkom porazil. Neviem ci sa mi chce si jatrit rany a hladat vypis ale myslim ze to bolo daco medzi 20- 30 usd za prevod. Asi preto ze revolut nie je SEPA ? Neviem - priznam sa ze sa v tych SEPA nie_SEPA nevyznam ale chcel som zamenit na eura za co najlepsi kurz tak som isiel cez revolut. Teraz mam normalne obavy poslat z revolutu nejake USD spat do fia. A uz sa radsej ani nepokusam. Prinutilo ma to konecne najst dalsieho brokera - captrader. Fio samozrejme este necham. Nadavam na poplatky ale maju vela tiketov co mi inde chybaju + after/premarket.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa jogo »

dany napísal: So 23 01, 2021 1:00 pm 0,5 % z vkladanej sumy, min. 3 EUR max. 10 EUR.
Aha, tak to som zabudol. Na druhej strane priniesť do banky 20 000USD v hotovosti môže spôsobiť komplikácie, ako to tu spomínal napr. Juggler, keď ho v banke obvinili, že ma falošné(-ú) bankovky(-u). Však USD je celosvetovo asi najviac falšovanou menou. :)

to Glogol: Tam je dôležité, ako tu platbu pošleš(SHA,OUR...), najlacnejší variant je tam tuším 8USD nezávisle od sumy. Sepa asi na USD prevody není, sa mi zdá...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa hokaido »

curiouspd napísal: So 23 01, 2021 12:34 am 3./ Ďalej máte: Zmenáreň - nákup a predaj menových párov kde je potrebná zmeniť EUR za CZK alebo podľa potreby
aký je aktuálny ponúkaný kurz a po zadaní sumy a vykoná prevod na požadovanú menu z EUR na CZK / USD/ a toto sa
prevedie aj na obchodný účet.
Kolko stoji konverzia z EUR na USD? Aky kurz ti tam ponukaju? Banky si rady uctuju 2 aj 3% za konverziu.
long
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 10:34 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa long »

jogo napísal: So 23 01, 2021 1:32 pm Sepa asi na USD prevody není, sa mi zdá...
Ano, SEPA je jen pro EURa a musí ho podporovat obě banky.
https://www.moneta.cz/slovnik-pojmu/det ... pa-platba-

USD vždy posílám OUR, protože je to vždy max. poplatek, který je naúčtován.
Jednou jsem si posílal dividendu 100USD z Brokerjetu, nezadal jsem OUR a na FIO USD účet dorazila částka 60USD.
Zbytek se ztratil v poplatcích korespondenčních bank. Už nikdy více :D
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa dany »

jogo napísal: So 23 01, 2021 1:32 pm Aha, tak to som zabudol. Na druhej strane priniesť do banky 20 000USD v hotovosti môže spôsobiť komplikácie, ako to tu spomínal napr. Juggler, keď ho v banke obvinili, že ma falošné(-ú) bankovky(-u). Však USD je celosvetovo asi najviac falšovanou menou. :)

Výber USD v jednej banke a o pár minút vklad vo Fio banke, rizikom je prenos peňazí, ako som písal je to alternatíva, závisí na okolnostiach (objem, poplatok za zahraničnú platbu, vzdialenosť medzi bankami).
curiouspd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 22 01, 2021 5:55 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa curiouspd »

hokaido napísal: So 23 01, 2021 1:37 pm Kolko stoji konverzia z EUR na USD? Aky kurz ti tam ponukaju? Banky si rady uctuju 2 aj 3% za konverziu.
Hokaido
U FIO Brokera je konverzia nespoplatnená ale je tam stanovený výmenný kurz
Menový pár Nákup Predaj /menšie sumy/ Potom je aj Nákup mnoho a Predaj mnoho pre väčšie sumy
(9:00 - 16:30)
EUR/CZK 25,43422 Prevod 26,84579 Prevod
USD/CZK 20,88447 Prevod 22,04353 Prevod

Fio Banka aktuálny kurzový lístok je totožný s kurzom banky na Fio obchodnom účte.
Nákup Predaj
CZK 26,84579 ...25,43422
USD 1,25440 ... 1,18132
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

asi tak - katastrofalne kurzy - aj preto som aj isiel cez revolut
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa hokaido »

curiouspd napísal: So 23 01, 2021 10:41 pm U FIO Brokera je konverzia nespoplatnená ale je tam stanovený výmenný kurz
Presne na to som narazal. "poplatok" je zaratany vo vymennom kurze. Po prepocitani podla kurzoveho listka je konverzia EUR za USD spoplatnena vo vyske 2.8%. Na slovenske pomery patri k tym horsim.
Ale za konverziu musime platit vsade, ked chceme zamenit EUR/USD

EIC - 1.2% do sumy 5k, nad 5k to potom klesa
Lynx - $5
IB - 2$
Degiro - 0.1% alebo 10€ + 0.01% podla typu
Revolut - do 1000e mesacne 0%, nad 1000 potom 0.5%, ak mate premium tak udajne 0

Aj tieto poplatky potom treba zaratat k celkovym nakladom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa JUGGLER »

curiouspd napísal: So 23 01, 2021 10:41 pm

Fio Banka aktuálny kurzový lístok je totožný s kurzom banky na Fio obchodnom účte.
Nákup Predaj
CZK 26,84579 ...25,43422
USD 1,25440 ... 1,18132

Uff...6% spread...3 % od stredu na tom USD. Fees never sleep. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

STONE napísal: Št 14 01, 2016 10:40 am Zdravim, obchodujem cez FIO v USD mene a ucet na posielanie fin. prostriedkov som si zadal svoj osobny vedeny v EUR a problem je ze mi to nedovoli posielat peniaze v USD ale len v EUR, myslel som ze mi USD normalne prevedie na EUR cez kurz devizy nakup v mojej banke. ale teraz som nuteny pouzit ten ich nevyhodny kurz v E-broker zmenarni. Mam si u nich zalozit osobny ucet v USD, alebo ako minimalizovat kurzove straty ? Vdkaka
mozno hlupa otazka... nepomohlo by ti u fio otvorit osobny usd ucet a posielat to tam (ak to ide)... a ked tak vybrat usd a zmenit inde? Iba ako napad...
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Lex »

Ahojte, akurat toto riesim, vie mi niekto skusenejsi prosim potvrdit ci spravne uvazujem? Situacia je taka, ze mam vo fio ebrokerovi nejake dolare a chcem ich dostat za co najmensiu sumu na eura. Ako uz bolo spominane vyssie interna fio zmenaren sa neoplati, kedze je tam 3% fee od intrabankoveho kurzu/stredu.
Prva zasadna otazka - da sa z ebrokera poslat priamo na dolarovy ucet v inej banke (v tomto pripade revolut) pozadovana suma? Ak ano, ako? Predpokladam, ze je nutne takyto ucet autorizovat podobne ako som nastavil svoj bezny ucet vo fio ako "becpecny", spravne? Ak to je mozne takto, kedy a ako nastavit poplatkovu strukturu? Predpokladám, že treba zvoliť BEN alebo SHA - tieto su u FIO za 8€ a keďže revolut poplatky neúčtuje nemal by to byť problém

Druha vec - ak to nejde podla postupu vyssie da sa otvorit ucet vo fio v dolaroch? Ich stránka je katastrofálna a neviem sa k tejto informácii preklikať. Ak áno postup ako vyššie? Teda autorizácia účtu-prevod v rámci fio zadarmo-prevod von z FIO so správnou poplatkovou štruktúrou (opäť - ktorou?).

Ďakujem vospolok. Priznám sa, že som si vôbec neuvedomil praktický dopad 6% spreadu pri zmenárni a prestáva sa mi to páčiť, keď to človek vidí naživo a obzvlášť pri menších obchodoch/ziskoch to cítiť.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vo Fio vždy treba meniť nad 10k USD, potom je aj lepší kurz. Treba ale kliknúť na ten lepší kurz. Za výber USD si tiež berú nejaké percentá. Poslať peniaze na iný účet tu už niekto v minulosti skúšal, ale prišli mu v eurách. Skús sa opýtať na Fio servise z platformy.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Neverim ze niekto pozna lacny navod na prevod USD z fio do inej banky. Osobne som pred necelym rokom posielal usd z e-brokera -> (zdarma) fio_banky->revolutu a zaplakal som ale aj tak ma to vyslo lepsie ako v ich zmenarni ale celkovo na vyse 1% sumy. :( Samozrejme obidve strany sa vyhovarali na sprostredkovatelske institucie.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

george1 napísal: Po 22 02, 2021 1:41 am U FIO banky si treba otvoriť aj dolárový aj eurový účet a priradiť oba k e-brokerovi. Následne ak človek chce preposlať USD, tak vybrať z e-brokera prevod na vlastný účet vedený v usd. Z tohoto účtu následne preposlať vybraté usd na zmenáreň, ktorá má lepší kurz ako Fio.
Celkom nechapem aky je rozdiel medzi pramym prevodom v zmenarni e-brokera a tymto prevodom cez fio banku. Lepsi je asi priklad. V zmenarni je dnes pre napr 5k USD kurz 1,24729 ( niekedy sa meni v priebehu dna ale teraz 9.18 hod je taky) Aky kurz by bol ak by som poslal z dolaroveho uctu USD fo fio banke na eurovy v e-brokerovi ? Na https://www.fio.sk/ vidim ten isty kurz.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: Po 22 02, 2021 9:19 am ...ak by som poslal z dolaroveho uctu USD fo fio banke na eurovy v e-brokerovi ?
Preco by si posielal usd z dolarovenho na eurovy? Glogol asi myslel, ze by si poslal z USD uctu fio na brokersky a dosli by ti "zadarmo" USD... zmenu by si robil u (asi lacnejsieho) zmenarnika
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Trocha sa stracam - ide nam o co najlacnejsiu zamenu USD - > EUR ? Neviem ako vy ale ja vidim kurzy rovnake aj vo fio banke aj v e-brokerovi. Pri sume do 10k neviem nic vymysliet ako prevod USD do Revolutu a zamenu tam. Aj napriek vysokym poplatkom za prevod ma to vyjde lacnejsie ako zamana ci uz vo Fio banke alebo v zmenarni e-brokera. Ak nieco mate prosim konkretny priklad s dnesnym kurzom.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol, prepac, zamenil som vam mena s Georg1... mne to prislo, ze Georg1 mysli zmenaren normalnu... nie zmenaren v ebrokerovi... proste zmenis usd/eur niekde mimo fio a ked mas usd ucet vo FIO, tak tam vlozis prachy a tie posles uz zmenene na ebrokera.. Aspon tak som to pochopil ja... vtedy by si vyuzil nejaky lepsi kurz u externej firmy a prevadzal uz len USD
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

rmaly napísal: Po 22 02, 2021 10:04 am zmenaren normalnu...
To hadam nie. Vyber + zmenaren + vklad …. nestoji to za to a je otazne ci by sa to vyplatilo.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Lex »

Ja som presne myslel zmenu v revolute, kde je kurz lepsi ako v e-brokerovi, vyrazne. Cize otazka je ci sa da zaslat priamo z e-brokera do revolutu alebo je nutne otvarat dolarovy ucet vo fio a posielat to odtial a kolko to cele vlastne bdue stat, ergo ci sa to oplati, resp. od akej sumy.
chRachel
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Po 22 02, 2021 10:05 am

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa chRachel »

Ak cas nie je dolezity faktor tak konverzia napr. cez Kraken sa mi z hladiska kurzu zda lepsia alternativa ako konverzia vo FIO banke a jej zmenarni/e-brokerovi. Kazdopadne oplati sa otvorit bezplatny Fio USD ucet.
Fio Eur ucet -> Kraken -> Zmena €/$ -> Kraken -> Fio USD ucet. Odhadom asi 2 dni.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Z e-brokera som do revolutu som previest nevedel, spravil som USD ucet vo fio ( je to zdarma, len drzia 10 ci 20 usd.. asi pri ruseni uctu skasiruju ) a z toho uctu som robil prevod USD do revolutu. Robil som ( testoval ) 2 typy prevodov ( nevyznam sa v prevodoch). Jeden s typom poplatkov kazdy svojej banke a druhy myslim ze vsetky poplatky platim vo Fio.Pozriem vecer vysledky a ak je zaujem napisem ale obidve varianty stali vela - jedna este viac ako druha. Ale pamatam ze tak ci tak sa obidve varianty vyplatili oproti ich zmenarni ci uz v e-brokerovi alebo v banke. Islo o zamenu cca 3k. Hlavne som to chcel otestovat. Neviem ako by to bolo pri vacsich alebo mensich sumach. Kazdopadne poplatky nepriznava ani revolut ani Fio. Obidve strany sa vyhovaraju na sprostredkovatelske institucie. Kedze to nie casta operacia ( raz za x rokov - od 2017 taky dobry kurz ako v 03/2020 nebol ) - nejako som sa tym uz potom detailne nezaoberal. Teraz je uz nie az taky dobry kurz ale to je uz ina tema, ked treba tak treba.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Adammd »

Určitě napiš, aké boli poplatky.
chRachel napísal: Po 22 02, 2021 10:46 am Ak cas nie je dolezity faktor tak konverzia napr. cez Kraken sa mi z hladiska kurzu zda lepsia alternativa ako konverzia vo FIO banke a jej zmenarni/e-brokerovi. Kazdopadne oplati sa otvorit bezplatny Fio USD ucet.
Fio Eur ucet -> Kraken -> Zmena €/$ -> Kraken -> Fio USD ucet. Odhadom asi 2 dni.
Skúšal si? Aké boli poplatky na strane fio? Resp koľko usd sa "stratilo" po ceste (korespondencne banky)

f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"