Zlato + Gold

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Zlato je moja najobľúbenejšia komodita. Ešte som s ním neurobil stratový obchod. Sporiť by som v ňom však nechcel od kedy som ho pridal do porovnania, tak je to z pohľadu výnosu dosť slabé.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa rastislaf »

Rado napísal: So 27 02, 2021 12:32 am Sporiť by som v ňom však nechcel od kedy som ho pridal do porovnania, tak je to z pohľadu výnosu dosť slabé.
Toto autor knihy vysvetluje hned v uvode zhruba takto: Zlato nie je investicia (preto aj pouziva termin "sporit" a nie "investovat"). Vynosnost zlata teda nemozes porovnavat s akciami alebo nehnutelnostami. Zlato mozes porovnavat s Eurami alebo dolarmi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rastislaf napísal: Ne 28 02, 2021 9:28 pm Toto autor knihy vysvetluje hned v uvode zhruba takto: Zlato nie je investicia (preto aj pouziva termin "sporit" a nie "investovat"). Vynosnost zlata teda nemozes porovnavat s akciami alebo nehnutelnostami. Zlato mozes porovnavat s Eurami alebo dolarmi.
To si vysvetľuje po svojom. Aj do akcií môžeš sporiť a predsa je to investícia. Podstata je rovnaká. Či sporíš do zlata, alebo do akcií, alebo do čohokolvek iného, stále ide o dve veci: výnos a riziko. Aj hypotéka je investícia do nehnuteľností. Aj sporenie do eura, alebo dolárov v banke je investícia. Samozrejme, môžeme sa baviť, či dobrá/zlá...likvidná/nelikvidná...riziková/neriziková..krátkodobá/dlhodobá atd...

Mňa by len zaujímalo ako sa dá sporiť do zlata v malom okrem cesty ktorou ide Tango: zberateľské mince. Pretože sporenie do zlata je využívané šmejdami na predražené sporiace schémy so vstupnými poplatkami a z dlhodobého hľadiska sa vôbec nehodí pre bežných ľudí. Hodí sa pre zberateľov, alebo pre bohatých ľudí.

Však prečítajte a prídte povedať pointu. Som zvedavý. Digitálne zlato? Fyzické zlato? Cryptozlato? Ako si to predstavuje Juraj Karpiš a aké má argumenty. Chcel som mu vzdať hold a jednu hodinu počúvať čo vraví, ale nie som ochotný za to platiť, ani si kupovať knižku. Niektoré knižky by som nečítal ani zadarmo ..napr. Gladišove. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Rado napísal: So 27 02, 2021 12:32 am Zlato je moja najobľúbenejšia komodita. Ešte som s ním neurobil stratový obchod. Sporiť by som v ňom však nechcel od kedy som ho pridal do porovnania, tak je to z pohľadu výnosu dosť slabé.
rastislaf napísal: Ne 28 02, 2021 9:28 pm Toto autor knihy vysvetluje hned v uvode zhruba takto: Zlato nie je investicia (preto aj pouziva termin "sporit" a nie "investovat"). Vynosnost zlata teda nemozes porovnavat s akciami alebo nehnutelnostami. Zlato mozes porovnavat s Eurami alebo dolarmi.
Mňa si citoval a čo som tam napísal? Investovať? (knihu som nečítal) :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa rastislaf »

Sorry Rado, automaticky som predpokladal, ze ked sa ti vynos zlata zda slaby, ze ho asi porovnavas s akciami. S cim ho teda ty porovnavas, ked hovoris o slabom vynose?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

rastislaf napísal: Ne 28 02, 2021 11:10 pm Sorry Rado, automaticky som predpokladal, ze ked sa ti vynos zlata zda slaby, ze ho asi porovnavas s akciami. S cim ho teda ty porovnavas, ked hovoris o slabom vynose?
Začal som tu zhodnocovať 5000$ (nie je to investovanie). Po 2,5 roku som na hodnote 19 299$. Ak by som tých 5 000 dal do zlata, tak by som mal dnes 6 087$. Je jedno, či to nazveš sporenie alebo investovanie do zlata. Pre mňa je to z tohto pohľadu slabý výnos.
Zlato som si zadal do svojho screeningu a urobil na ňom 5 obchodov. Nižšie máš porovnanie ako by som dopadol ako sporiteľ a čo som zatiaľ z neho stačil "vyťažiť" ako špekulant. :) Chcem ešte povedať, že ako sporiteľ by som mal svoje peniaze stále investované. Ja už na obchodovanie so zlatom používam peniaze zarobené.
1.png
1.png (480.12 KiB) 10568 zobrazenia
2.png
2.png (427.37 KiB) 10568 zobrazenia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozeral som Smatanove video o jeho ťažkom covide a hľa..hned vedľa 30 min. video: Juraj Karpiš o zlate:
https://youtu.be/vi3ScFUAxW8

Tak som to zadara pozeral 30 minút v nádeji, že sa niečo naučím...Nuž nedozvedel som sa nič zaujímavé. Skôr som sa dozvedel o Jurajovi, že je 10 rokov prorok apokalypsy na finančných trhoch...nuž a z toho mu vychádza, že zlato je super ochrana. Forma nákupu pre obyčajných ľudí: mince viedenských filharmonikov...lebo máme obrovské šťastie, že Bratislava je tak blízko rakúskej štátnej mincovne.

Škoda, že nerozoberali to podstatné: o kolko to zlato v minciach preplatím. Akurát dal radu, že treba nakupovať u tých, čo aj garantujú výkup.
Ďalej som sa dozvedel, že FED natlačil o 30% viac peňazí, čo zvyšuje riziko inflácie. Juraj síce pripomenul, že sme mali min. roku infláciu 3%, ale nevyhodnotil fakt, že 10 ročná inflácia je najnižšia za celé desaťročia, čiže stal sa presný opak toho, čo sa predpovedalo ( a zrejme to predpovedal aj on ) po kríze 2008.

Juraj dostal otázku, že čo striebro. To považuje za viac rizikové...vraj je to zlato pre chudobných. Nuž zdá sa mi, že Juraj nevidel dlhodobý graf ceny striebra očisteného o infláciu.
Prílohy
silver-m2-adjusted.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ok beriem vsetky argumenty co pises, ale skus mi vysvetlit , ako moze nepotrebna komodita mat cca rovnaky vynos ako vykladna skrina akcii sveta tak dlhe obdobie, ktore sa nahodou kryje s monetarnou stimulaciou (tlacenim penazi) . Inak pred covidom sa peniaze priamo nepoukazovali ludom , teraz su to uz realne helikopter money. Samo ze graf je bez zapocitania dividend ,
gold vs sp.png
no tiez je bez zapocitania inflacie , ci uz oficialnej alebo neoficialnej.Dividendy SPY su ale hlboko pod 2% p.a.. To nech si kazdy vyhodnoti sam, ze ci mame za 10 rokov nizku realnu inflaciu :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sme si vysvetlovali 4 dec v tomto vlákne.
ÁNO: Posledných 20 rokov je šťastných 20 rokov zlata, kedy má zlato zhruba rovnaký výnos ako akcie.
ALE neplatí to o posledných 10 rokoch , ani o 30 rokoch, ani o 40 rokoch atd.

Pretože tých šťastných 20 rokov zlata prišlo po poklese o -80%...zlato predtým 20 rokov klesalo a vôbec nechránilo pred infláciou.

Nuž a výsledkom je, že zlato očistené o infláciu je teraz nižšie ako pred 40 rokmi...to asi ťažko môžeme povedať o akciách.

To či rast zlata za posledných 20 rokov bol vplyvom monetárnej politiky, to nevieme povedať s istotou. To ukáže budúcnosť.
Ja si myslím, že tá monetárna politika dvihla aj cenu akcií. A QE nevidím posledných 20 rokov, ale od krízy 2008.
Po roku 2008 si investori mysleli, že bude inflácia a cena zlata stúpla. Nič také sa nestalo a odvtedy je zlato lúzer.
V roku 2020 cena zlata stúpla...znova kvôli tlačeniu...ale všimni si, že máme trojnásobné stimuly a cena zlata STAGNUJE. Deje sa opak: akcie stúpli.

Akcie bez dividend nie sú vôbec samozrejmá vec.

Výnosový zázrak akcií je práve v tom, že ich treba držať ako to zlato - nekradnúť z nich dividendy a využiť efekt zloženého úročenia.
A práve to je 9 div sveta.

Takže čisté fakty:

1.Sedliak v ETF na SP500 s reinvestíciou dividend vs. 2. sedliak sediaci na truhlici zlata.
Odpúšťam zlatému sedliakovi akékolvek náklady s držbou zlata. Obaja nech spia pokojne.

Posledných 10 rokov: sedliak1: +265% ... zlatý sedliak: +28%
.
Gold vs Stocks 10Y.JPG
.
Posledných 30 rokov: sedliak1: +1913% ... zlatý sedliak: +404%
.
Gold vs Stocks 30Y.jpeg

Posledných 50 rokov
: sedliak1: +16 400% ...zlatý sedliak: +1800%
.
Gold vs Stocks 50Y.jpeg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ok pokusim sa to zhrnut mojim pohladom,tie fazy co si pisal, graf je klasicky sp500 v zlate:

1. 1945-1965 povojnovy boom, obnova, akcie vyrazne prekonavaju zlato
2. 1971-1980 koniec zlateho standardu, akcie klesaju zlato je kral ,aj dlhopisy su super , akcie nik nechce vlastnit
3. 1980-2000 koniec blbej nalady, internet... akcie rastu do nebies a zlato nik nechce mat, zle aktivum
4. 2000-2011 praskla bublina, zacina experiment monetarnej stimulacie , akcie klesaju a zlato v obavach o osud sveta rastie
5. 2011- doteraz, obavy z konca sveta sa nenaplnili, tak zlato klesa a akcie utesene rastu, uz su na maximach z 1970 a 2008 aj ked do bubliny 2000
maju este nejaky, mozny rast pred sebou, ale v nasom jazyku uz rrr je jasne na strane zlata, alebo si myslime, ze tentokrat to bude inak
ako na tom grafe?
Prílohy
SP500-1871.png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Zlato má jednu zásadnú nevýhodu...z výnosov sa tešíš, keď väčšina ľudí v tvojom okolí plače. Kostolany to popísal, keď zarobil na krachu v 1929. Mal peniaze, ale jeho kamaráti a blízky o peniaze prišli. Mohol sa tešiť zo svojho majetku, ale nebolo s kým.
Po krachu Kreuger & Toll a samovražde Kreugera už nikdy viac z neho nebol medveď.
Ja myslím, že sa treba tešiť so ziskov s ostatnými a plakať s nimi aj nad stratami. Zlato v dobrých časoch však pekné zisky neprinesie.
Je to však iba môj názor.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rád by som pripomenul či zopakoval čo mnohí vedia a možno niektorí nevedia.

Fyzické zlato sa dá kúpiť obyčajne v tehličkách a minciach. Mince máme dva druhy. Prvé sú numizmatické s historickou či umeleckou hodnotou . Druhým typom sú investičné mince, ktoré sú bežne razené a ktorých cena je tesne nad cenou váhy zlata v minci.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa rastislaf »

Rokosák napísal: Ut 02 03, 2021 2:06 pm Fyzické zlato sa dá kúpiť obyčajne v tehličkách a minciach. Mince máme dva druhy. Prvé sú numizmatické s historickou či umeleckou hodnotou . Druhým typom sú investičné mince, ktoré sú bežne razené a ktorých cena je tesne nad cenou váhy zlata v minci.
Akurat som pozeral kolko stoji taky Philharmoniker voci spotovej cene, je to tak +3-4%

https://www.muenzeoesterreich.at/eng/pr ... gold-999.9

Ja zatial ziadne zlato v portfoliu nemam, ale priznam sa, ze ma trochu laka ta jeho poistna funkcia voci doom scenariam. Ze by som mal aj nejaky iny likvidny majetok ako len zaznamy v databazach. Mozno si nejaku mincu do rodinneho pokladu kupim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Ut 02 03, 2021 10:43 am ok pokusim sa to zhrnut mojim pohladom,tie fazy co si pisal, graf je klasicky sp500 v zlate:

1. 1945-1965 povojnovy boom, obnova, akcie vyrazne prekonavaju zlato
2. 1971-1980 koniec zlateho standardu, akcie klesaju zlato je kral ,aj dlhopisy su super , akcie nik nechce vlastnit
3. 1980-2000 koniec blbej nalady, internet... akcie rastu do nebies a zlato nik nechce mat, zle aktivum
4. 2000-2011 praskla bublina, zacina experiment monetarnej stimulacie , akcie klesaju a zlato v obavach o osud sveta rastie
5. 2011- doteraz, obavy z konca sveta sa nenaplnili, tak zlato klesa a akcie utesene rastu, uz su na maximach z 1970 a 2008 aj ked do bubliny 2000 maju este nejaky, mozny rast pred sebou, ale v nasom jazyku uz rrr je jasne na strane zlata, alebo si myslime, ze tentokrat to bude inak ako na tom grafe?

...ked si zhrniem čo si zhrnul, tak zlato bolo od 2 sv vojny králom 2 desaťročia: 1971-1980 /bod 2/ a 2000-2011 /bod 4/ (ktorý ty spájaš s monetárnou politikou, ale boli tam 2 splasnutia bublín: internetovej a realitnej)

... graf akcií v cene zlata pre mňa nemá praktický úžitok...žijem v EUROzóne, nie v GOLDzóne.

... realita dlhodobých výnosov je jednoznačná: akcie dávajú minimálne dvakrát viac.

...budúcnosť dlhodobých výnosov: nie je žiadny dôvod vidieť v zlate vyšší výnos ako v podnikaní...to len emócie ako strach z rizika a ľudská posadnutosť zlatom podvedome preferujú zlato. V reále každý staví radšej na podnikanie ako na chladný kov...a tak by to malo byť aj s investíciami do akcií ( = do podnikania ).

...súhlasím s rrr čo sa týka krátkodobých timefrejmov. ZLATO JE VYNIKAJÚCA KOMODITA NA ŠPEKULÁCIU.
Ak ho kúpiš pri nízkych cenách, máš nízke riziko straty, stačí to len vysedieť. To je podobné aj u indexov, ale nie u jednotlivých akcií.
Keď sa človek má hrať na stockpickera lacných akcií, to nech radšej kúpi zlato pri nízkych cenách.

Áno súhlasím, že teraz ked sa zlato blíži ku 1700, by som radšej investoval do zlata, než kupoval akcie. Ale to je vec špekulatívna - nie čo sa týka dlhodobého sporenia či investovania pre ľudí s 30-40 ročným horizontom. Ľudia musia staviť na maximalny výnos z podnikania, nie premrhať život tým, či trafia desaťročia kedy bude zlato kráľom.

P.S. naposledy som kupoval zlato pri 1230...nevydržal som držať. Predtým som kupoval po 400...nevydržal som držať. A teraz možno niečo kúpim pri 1700, ked už pozerám do grafov :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Cena zlata pred 1971 je irelevantna, lebo cena bola dlhodobo manipulovana a fixne navizana na USD bez volneho trhu. Hodnotme ho az po Bretton Woode.

Zlato je hedge proti systemovemu kolapsu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Adammd »

Ak by ste dnes kupovali zlato za vyssi obnos, povedzme za 100k €, tak skor fyzicke(a zavriet do trezoru v banke), investicne mince napriklad, alebo papierove?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa polovnik »

papierove asi nekupovat , v krize / recesii rastie dopyt po fyzickom zlate, myslim ze to tu uz niekto spominal , a ked tak kupuj nunizmaticke mince ktore maju malu emisiu nekupovat tzv medaily. napr v cechach bol celkom dopyt po zlatej minci jana husa ma najmesiu emisiu , minuly rok sa dala kupit za 35 -40 K KC teraz asi 66 -70K :(

myslim ze je lepsie kupovat cz mince maju vyssi obsah zlata ako sk mince, zalezi kde zijes na sk sa tazsie predavaju cz mince a naopak.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zlaté mince sú vynikajúce ako platidlo počas spoločenských nepokojov a vojen. Môžu prispieť k osobnej bezpečnosti. A tá je dôležitejšia ako peniaze či výnos investície. Zlato ako investícia je ako každá iná. Občas výnosná a občas nie, krátkodobo či dlhodobo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

V nasledujúcej vojne bude platidlo... prístup na wi-fi. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa hokaido »

pokus napísal: St 03 03, 2021 2:01 pm Skor by som ako platidlo pocas vojen videl cigarety, lieky, zbrane a sex...
A chlast :D
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Substance242 »

Xbox ovládač zo zlata, anyone...? :-)
https://youtu.be/Hk2E1Tunoc8
(Linus Tech Tips, časť 2 z 3)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Adammd »

Co tam po zlate a iba ovladaca, co takto platinovy PlayStaton 5?
https://www.trulyexquisite.co.uk/produc ... er-deposit

Ale kludne i 24K zlato
https://www.trulyexquisite.co.uk/24k-gold-ps5
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

JUGGLER napísal: Po 14 12, 2020 6:36 pm Ja nie som oponent držby zlata. Zlato sa hodí ako doplnok portfólia pre bohatého jedinca.
Ak má bohatý človek majetok v akciách, dlhopisoch, nehnuteľnostiach, ako doplnok sa hodí ZLATO do výšky 10-15% z hodnoty majetku.

Investičné zlato, keď ho chceš kúpiť ako fyzické, potrebuješ kúpiť aspoň 1 kg aby si ho kúpil s maržou do 1%. To je okolo 50 000 €.
Ďalej potrebuješ bezpečné uskladnenie. Bežný človek obyčajne nemá trezor, ani dobermanov okolo domu, či bezpečnosstnú schránku v banke.

Prečo neodporúčam zlato bežným ľuďom:

Bežný človek nemá prebytok majetku, aby si mohol dovoliť experimentovať, či mu zlato prinesie výnos.
Bežný človek má obmedzený príjem, preto svoje úspory potrebuje maximálne zhodnocovať.

Väčšina ľudí vlastní nejakú nehnuteľnosť, lebo potrebuje bývať. Preto ďalšia investícia, kde by mali ísť úspory musí niesť maximálny dlhodobý výnos!

Bežný človek nie je bohatý podnikateľ...je zamestnanec alebo drobný podnikateľ...jedine cez akcie má možnosť investovať do skutočného podnikania, preto by to mal využiť. To nie je teória, to je normálna vec, ktorú praktizujú všetci ľudia na Západe. Nás to nemal kto naučiť... Vhupli sme do kapitalizmu bez toho, aby sme vedeli načo slúžia kapitálové trhy ...

Samozrejme, nemám nič proti tomu, keď aj bežný človek vlastní nejaké zlato. Všetci máme nejaké šperky...všetci máme doma pár gramov a nikomu neublíži, keď pre potešenie v malom investuje do zlata. Ale v takom prípade som za to, aby sa to robilo tak ako Tango...naštudoval si to, stal sa takým malým zberateľom a kúpil niečo zberateľské....čo bude rásť ako zlato + zberateľská hodnota + možno to raz bude starožitnosť.

Najväčšiu chybu ktorú ľudia robia je to, že zlato kupujú v malom, bez pridanej hodnoty...kupujú s vysokou maržou = preplácajú 20 až 70% !
Keď to funguje tak ako nám tu prezentoval Jarty...,že ľudí nahovárajú na sporenie do zlata...tak to je úplná katastrofa..Ľudia plnia vrecka predajcom zlata + sprostredkovateľom a seba ( a svoju rodinu )ochudobňujú o možnosť maximálneho výnosu.
Čau Juggler,

K Tvojmu poslednému odseku.


1.

Na to som veľmi rýchlo prišiel ako Golden Gate funguje aj sám.(Poradci vv GG tam majú dosť vymyté mozgy - česť výnimkám). Hlavne po meetingu /

schôdzke s Poradkyňou 22.2. čo som Ti v diskusii s ThomasLLoyd udával modelový príklad - možte si to tam naštudovať... ako chcela klientke bez bývania (s našporením 1 mil. CZK a , ktorá si mohla šporiť 30.000 CZK mes) streliť 20 - 25% našporeného majetku do Zlata :)

2.

Prečo otvárať Komoditné účty na 1 - 2 mil. CZK v Golden Gate klientom ak viem, že si cieľovú sumu s rodinami nikdy v živote nenaplnia ? A predávať Fyzické kovy s premrštenými maržami na trhu ?

Poradci GG všetko riešia cez Komoditné účty, pretože z toho majú provízie ako Prasa (málokedy priame nákupy)... .

OK beriem, že GG je Leader na trhu v ČR s 40% pokrytím trhom s priamym napojením na 5 Rafinérii (Valcambi, PAMP, Argor Heraeus, Perth Minth, Scottdale Minth)

Btw...ešte k tomu na okraj. Priame napojenie na 3 Rafinérie zo Švajčiarska (PAMP, Valcambi, Argor) je riziko, pretože sídlia v Mendrisiu na juhu Švajcu všetky 3 na jednom mieste a ak má odstávku 1 Rafinéria z nich, vypnú a majú odstávky aj ostatné, a je problém s dodávkami fyz. kovov... .

Z týchto vyššie uvedených dôvodov som si našiel iného Obchodníka s Drahými kovmi s o -20% lacnejšími cenami ako iných Obchodníci aj širokým spektrom produktov... .

3.

Spravím s priemernými klientmi jednorázové nákupy aké chcú na Zlato 4x31,1 g, 2x50 g,

či Podnikateľmi 3x100 g či 2x250 g 4x250 g..atď a to isté aj na Striebre, Platine, Invest. minciach aj Pamätných.

Okrem toho kľudne klientom rozložím financie aj v iných produktoch, pretože nemám rád ťažký stret záujmov ako na meetingu v GG 22.2. a v portfóliu pre klientov preferujem 3 - 4 kvalitné produkty a absolútnu slobodu rozhodovania v Poradenstve pre mojich klientov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jarty. keby som chcel kúpiť zlato, nikdy to neurobím cez obchodníka, a už vôbec nie cez ,,poradcu,,. Je tolko podvodov so zlatom, že dôverujem len sebe samému.

Najlepšia ,,rafinéria,, je štátna. Už ako malý chlapec som prišiel na to, že zlomky zlata treba zobrať do štátneho skúšobného ústavu.
Tam ich pred mojím zrakom roztavili, zmiešali, zliali do jedného zliatku a dali k tomu osvedčenie. Stačil občiansky preukaz a platil sa menší poplatok. Dnes sa ten ústav volá Puncový úrad: https://puncovyurad.sk/

Ak by som dnes chcel kúpiť zlato, kúpim ho 2 spôsobmi: cez štátny Puncový úrad (na nich by som nechal preverenie a ocenenie ), alebo cez štátnu mincovňu, trebárs aj cez tu rakúsku, ovšem len ked sa zmestím do marže 1-2%. Pri takej prirážke nie je priestor pre provízie ,,poradcov,, :)

Mimochodom, vôbec nemám problém s digitálnym zlatom na burze. Je bez prirážky, likvidné a bezpečné. Ľudia sú naivní, keď si myslia, že doma, alebo v banke to majú bezpečnejšie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

JUGGLER napísal: Ne 14 03, 2021 12:21 am jarty. keby som chcel kúpiť zlato, nikdy to neurobím cez obchodníka, a už vôbec nie cez ,,poradcu,,. Je tolko podvodov so zlatom, že dôverujem len sebe samému.

Najlepšia ,,rafinéria,, je štátna. Už ako malý chlapec som prišiel na to, že zlomky zlata treba zobrať do štátneho skúšobného ústavu.
Tam ich pred mojím zrakom roztavili, zmiešali, zliali do jedného zliatku a dali k tomu osvedčenie. Stačil občiansky preukaz a platil sa menší poplatok. Dnes sa ten ústav volá Puncový úrad: https://puncovyurad.sk/

Ak by som dnes chcel kúpiť zlato, kúpim ho 2 spôsobmi: cez štátny Puncový úrad (na nich by som nechal preverenie a ocenenie ), alebo cez štátnu mincovňu, trebárs aj cez tu rakúsku, ovšem len ked sa zmestím do marže 1-2%. Pri takej prirážke nie je priestor pre provízie ,,poradcov,, :)

Mimochodom, vôbec nemám problém s digitálnym zlatom na burze. Je bez prirážky, likvidné a bezpečné. Ľudia sú naivní, keď si myslia, že doma, alebo v banke to majú bezpečnejšie...

Digitálne - papierové Zlato je na krátkodobé špekulácie. Ľudia naivný nie sú a hlavne nie z minulosti..., prečítaj si knihu Den kdy došli prachy, keď po krachu na New Yorskej burze a v čase Veľkej Hospodárskej kríze boli dni, keď jedli celé rodiny napr. celé týždne len šošovicu alebo čokoládu, keď im došli všetky peniaze a nezamestnanosť cez 50% v USA, nemali na platenie škôl deťom, na ošetrenie u doktorov, na nemocnice, absolutne na nič rodiny nemali cash... . Ja som si tu knihu prečítal a mal som dosť... .

Príp., keď komunisti spravili Menovú Reformu v r. 1953 v 20 storočí a ľudia v ČSSR páchali samovraždy, pretože prišli o všetko... .

https://sk.wikipedia.org/wiki/Menov%C3% ... _roku_1953

Zlato pri marži 1-2% nikde vo svete nekúpiš - neverím... . Seriózny Obchodník s Cennými kovmi Ti ho za takú maržu nepredá a vysmeje sa Ti... .

Aj Česká mincovňa - https://ceskamincovna.cz má svoje marže, aj Rakúska štátna mincovňa... . To by si musel Juggler priamo kontaktovať asi Rafinérie :), keď vidím, že si dáš za euro koleno vŕtať, aby si náhodou neplatil v živote Obchodníkov či Poradcov... . Prípadne ten Puncovný úrad.

Ja osobne Fyzickému Zlato vždy veriť budem v živote... .
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Jarty, ty si zábavný chlapík. Nemáš problém uraziť niekoho, kto poukazuje na to, že sa dá fungovať aj inak ako kŕmiť predajcov lebo to v skutočnosti "poradcovia" sú. Vždy sa každého poradcu pýtam, akú časť jeho príjmov tvorí výnos z investícií, ktoré radí urobiť. Potom sa poradca zmení na predajcu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

Rado napísal: Ne 14 03, 2021 1:55 pm Jarty, ty si zábavný chlapík. Nemáš problém uraziť niekoho, kto poukazuje na to, že sa dá fungovať aj inak ako kŕmiť predajcov lebo to v skutočnosti "poradcovia" sú. Vždy sa každého poradcu pýtam, akú časť jeho príjmov tvorí výnos z investícií, ktoré radí urobiť. Potom sa poradca zmení na predajcu.
Dá sa fungovať inak ? "S 1-2% maržami u Obchodníkov? Zadarmo ?" :roll:

Prosím Ťa Rado to hovor detičkám v Materskej škôlke, nie mne, ktorý sa nejaký piatok - roky pohybuje v Obchode... . NIKDY Predstavenstvo žiadneho Obchodníka s Drahými kovmi v celom svete Ti nepredá Zlato s 1 -2% maržou...inak by boli šiši na hlavu a neviem z čoho by žili, tiahli firemné, režijné a mzdové náklady... .

a) Musel by si navštíviť priamo bane v Južnej Afrike, Austrálii či v Rusku

b) Priamo Rafinérie - tie by sa s Tebou nebavili... Prípadne chodiť vždy na Puncovný úrad alebo si kúpiť Digitálne Zlato cez ETF

c) Ryžovať si Zlato v rieke :)

Ja to kľudne napíšem:

- mne príjmy Tvorí - na predaji zlata % z menšej marže

- investície: na vstupáku z neho 50% potom už klienti nič neplatia 0% a klientovi sa vstup vracia po 5 rokoch investície, 0% výstup + mgm. fee 0,4% / mes.

- u VIP klientov - 0% vstup a 0% výstup + mgm. fee 0,4% / mes. = pasívny príjem

- provízia ak ide klient do projektu cez 4 r. Dlhopis, ale žiadne popatky nemá

- aj pol ročné slušné odmeny ak sa ovšem plní plán nie je to zadarmo ! napr. ThomasLloyd

Ty žiješ "zo vzduchu" Rado ? :) U Teba by ma to v prvom rade zaujímalo... .
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa MartinPillar »

No a potom je este jedna otazka a tou je aka je PRIDANA HODNOTA sprostredkovatela v celom systeme.
A odpoved je NULA.
Ale marzu by chceli najvacsiu od vyroby az po konecnu distribuciu.
Aj 1-2% marza je pre nich vela.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Adammd »

Mna by zaujimalo, aky je vlastne profil zakaznika, ktory si dovoli taky luxus vyhodit 5% rocne vo forme poplatkov, ak teda nepocitam dalsi vstupny naklad.
Niekde vo vlakne je zmienka vydajov - obcerstvenie, prenajom priestorov atd, mam z toho pocit, ako z tych predajcov hrncov a dek, kde dochodcovi, po veceri rezna a salatu a vypiti coly vnutili sadu predrazenych hrncov a masazny vankus ako bonus.

Nedokazem si predstavit, ze maju aspon trochu financne gramotnu klientelu...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

Jarty asi si ma nepochopil.
Na začiatok musím povedať, že si myslím, že obchod je jedna z najťažších profesií. Pohybujem sa v ňom už viac ako 20 rokov. Viem, čo to je plniť plány, myslieť na nich deň, noc, víkend, dovolenka, choroba...proste stále. Venujem sa fin. produktom, ale nie s potenciálnym kreditným profitom.
To by som nedokázal predávať. Neverím, že sú prínosné pre klienta. Viac verím profitu z finančného vzdelania klienta... aj keď sa do toho nechce skoro nikomu.
Potom nastupujú produkty aké ponúkaš + ETF. Malá investícia do vzdelania = nízky výnos. To, čo robíš ty je predaj a nie poradenstvo. Ja mám trochu inú predstavu ako by to malo vyzerať. Príkladom je investícia do TL. Predal si klientom produkt o ktorom si toho veľa nevedel a ani nevieš, ale provízia bola dobrá. Tí, ktorí investovali skoro, tak sú na tom lepšie ako tí, ktorí investovali napr. na začiatku roku 2020. Už sa môžete len spolu modliť, aby to dobre dopadlo. Len čo to bude možné, tak sa všetci budú chcieť rýchlo tejto investície zbaviť.
To, koľko tvorí profit z predaj na tvojom príjme som sa nepýtal preto lebo som chcel vedieť ako ho máš rozložený, ale preto, aby som vedel koľko % tvorí príjem z investičných produktov, ktoré ponúkaš.
Jarty, ak by som chcel rozbehnúť biznis s predajom dlhopisov, investičného zlata, podielových fondov..., tak by som chcel poznať tvoje skúsenosti a know how. Si v biznise asi dobrý lebo sa tým živíš už dlho, ale keď chcem vedieť ako investovať, tak budem hľadať niekoho, kto má hlavnú časť z príjmov zo svojich investícií. Od neho chcem nakúpiť know how a nechať si poradiť. Ty to urobiť nevieš, ale neber to v zlom.

U mňa poplatky netvoria príjem lebo nič nepredávam.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL: predstavte si, že idete investovať 50 000 € do etf na SP500.

U IB za to zaplatíte 1-2 €.
Investor v Lynxe zaplatí 2-4 €
investor vo FIO dajme tomu 10-15 €.
najdrahší broker si možno zoberie 30-50 €

Cez banky a o.c.p. to stojí od 0,5% - 1,5% = 250-750 €
So vstupným poplatkom 1% sa už dostávame na 500 + 500 = 1000 €

Myslím si, že tých 1000 € je hranica únosnosti, kedy sa vlk nažral ( = inštitúcia + agent ) a ovca je ešte celá (= klient )

Takže to máme cca 2%...ked sa o klienta bude agent starať ten vstup môžeme tolerovať aj+ 1% vyšší, teda dokopy 2-3%.


Kým napíšem ako vás okradnú pri zlate, zopakujme si čísla: Za investíciu v hodnote 50 000 € zaplatíme od 1€ do 1000 €.


Teraz si predstavte sporenie do zlata kde zaplatíte vstup 5% a máte cieľovú sumu 50 000 €.
V okamihu keď ste niečo také podpísali, ste chytení: agentovi zaplatíte 2500 € a zaviazali ste sa nakupovať zlato s prirážkou 25-75% !!!

Jarty kričí, že super obchod , lebo tých 5% vám vrátia !
Áno, ked budete nakupovať za ceny o 50% vyššie, tak vám vrátia 2500 €....postupne, s veľkým krikom... veď im dokopy preplatíte 25 000 €.

Jartyho vôbec nezaujíma aké nevýhodné je toto pre ľudí.
Robil som výpočet, že pri výnose zlata 3%p.a. je klient po 10 rokoch v strate -20%, kým normálny investor zarobí +35%.

Takto sa do zlata investovať nemá. Bežný človek je podvedený 3x: na predražení, na nízkom výnose, na dlhodobo nevýnosnej forme investovania

Má sa investovať tak, že ked má človek už zainvestované 500 000 € , tak si môže prikúpiť 1 kg zlata ako diverzifikáciu za 50 000 €.

TAKŽE SPRÁVNY PORADCA BY MAL RADIŤ ZLATO IBA BOHATÝM. AKO DOPLNOK K INVESTÍCII max. v rozsahu 10-20% z portfólia.

Zlato v malom sa neoplatí, lebo v predaji platí nepriama úmera... čím menej zlata kúpiš , tým viac ho preplatíš.


Jarty. Tvoj problém je, že vôbec nemáš prehľad o tom aký parazitizmus vládne v zlate. Ty si jeho súčasťou.

2 marca nám rastislav vypočítal, že ,,Akurat som pozeral kolko stoji taky Philharmoniker voci spotovej cene, je to tak +3-4%,,

To sme sa tuším bavili o 1 unci, takže 31 gramov.

Ja som písal o investícii najmenej 1 kg ( pri zainvestovanom kapitále najmenej 500 000 ) a som pri vtedajšom kurze preveril, že sa to dalo nakúpiť s prirážkou 1-2%.

Dať 51 000 za tehličku zlata pri spotovej cene 50 000 sa mi vidí na hranici normálnosti. Tí čo zato dajú viac nie sú dobrí investori, ani obchodníci.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Jari »

JUGGLER :potlesk:
K tomu niet co dodat. Iba ten, kto nechce vidiet pravdu ti bude oponovat.
Time in the market beats timing the market…
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

Rado napísal: Ne 14 03, 2021 11:08 pm Jarty asi si ma nepochopil.
Na začiatok musím povedať, že si myslím, že obchod je jedna z najťažších profesií. Pohybujem sa v ňom už viac ako 20 rokov. Viem, čo to je plniť plány, myslieť na nich deň, noc, víkend, dovolenka, choroba...proste stále. Venujem sa fin. produktom, ale nie s potenciálnym kreditným profitom.
To by som nedokázal predávať. Neverím, že sú prínosné pre klienta. Viac verím profitu z finančného vzdelania klienta... aj keď sa do toho nechce skoro nikomu.
Potom nastupujú produkty aké ponúkaš + ETF. Malá investícia do vzdelania = nízky výnos. To, čo robíš ty je predaj a nie poradenstvo. Ja mám trochu inú predstavu ako by to malo vyzerať. Príkladom je investícia do TL. Predal si klientom produkt o ktorom si toho veľa nevedel a ani nevieš, ale provízia bola dobrá. Tí, ktorí investovali skoro, tak sú na tom lepšie ako tí, ktorí investovali napr. na začiatku roku 2020. Už sa môžete len spolu modliť, aby to dobre dopadlo. Len čo to bude možné, tak sa všetci budú chcieť rýchlo tejto investície zbaviť.
To, koľko tvorí profit z predaj na tvojom príjme som sa nepýtal preto lebo som chcel vedieť ako ho máš rozložený, ale preto, aby som vedel koľko % tvorí príjem z investičných produktov, ktoré ponúkaš.
Jarty, ak by som chcel rozbehnúť biznis s predajom dlhopisov, investičného zlata, podielových fondov..., tak by som chcel poznať tvoje skúsenosti a know how. Si v biznise asi dobrý lebo sa tým živíš už dlho, ale keď chcem vedieť ako investovať, tak budem hľadať niekoho, kto má hlavnú časť z príjmov zo svojich investícií. Od neho chcem nakúpiť know how a nechať si poradiť. Ty to urobiť nevieš, ale neber to v zlom.

U mňa poplatky netvoria príjem lebo nič nepredávam.

Súhlas, že obchod je jedna z najťažších profesií... .

Teraz tu miešaš hrušky s Jalbkami Rado - my sme sa bavili o Zlate nie o ThomasLLoyd, ale OK... .

ThomasLloyd funguje od r. 2010 a počúvam 11 rokov od iných Poradcov vždy na trhu obohranú pieseň, že rachne, TL už "analyzoval jeho slávnymi analýzami" Juggler od 25.9.2018 čo sa diskusia ThomasLloyd založila... . Dnes je 15.3.2021 Rado ak si si všimol... .

Prečo by sme sa mali všetci modliť a maľuješ čerta na stenu ? Možno nie som úplny macher na čísla, ale určite viem, že TL naberie na nových produktoch cash a ak dôjde k predajom projektom elektrárňam, kde TL má podiel či sa zapoja do siete po dokončení, tak viem na 100%, že začne generovať nový zisk, do firmy natečie nový kapitál, ktorý použije na výplatu klientov + na dokončenie ďalších projektov a firma sa môže. stabilizovať / aj nemusí = riziko je všade... .

Vidno, že nič nepredávaš v živote :) , pretože robiť Poradenstvo v ČR na Slovensku je najťažšie...preto ja mám kombináciu Predaj 60% a Poradenstvo 40% - keď som klientke rozkladal financie do viacerých produktov, vypočul som si ju a písal som si jej požiadavky do notesu a poslal jej plán do mailu... . Predajom sa to začína a potom ak sa vybuduješ vzťah s klientom, tak mu robíš aj Poradenstvo.

Nabral som aj korporátneho klienta za 10 mil. CZK aj investora za 300 tis. USD cez telefón a dodnes za nimi chodím na kávu v Prahe a bavíme sa aj o iných produktov. Tak asi to robím dobre v živote Rado, ak sa takáto liga investorov (medzi 50 - 65 rokmi) so mnou 39 ročným Obchoďákom baví normálne... . Vzťahy s nimi sú pre mňa "cena Zlata" v živote.

Taktiež aj ako Poradca sa tiež starám o majetok klientov a ak sú niekde problémy, tak ich varujem a investíciu s nimi predčasne vyberiem... .
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

JUGGLER napísal: Po 15 03, 2021 12:36 am ALL: predstavte si, že idete investovať 50 000 € do etf na SP500.

U IB za to zaplatíte 1-2 €.
Investor v Lynxe zaplatí 2-4 €
investor vo FIO dajme tomu 10-15 €.
najdrahší broker si možno zoberie 30-50 €

Cez banky a o.c.p. to stojí od 0,5% - 1,5% = 250-750 €
So vstupným poplatkom 1% sa už dostávame na 500 + 500 = 1000 €

Myslím si, že tých 1000 € je hranica únosnosti, kedy sa vlk nažral ( = inštitúcia + agent ) a ovca je ešte celá (= klient )

Takže to máme cca 2%...ked sa o klienta bude agent starať ten vstup môžeme tolerovať aj+ 1% vyšší, teda dokopy 2-3%.


Kým napíšem ako vás okradnú pri zlate, zopakujme si čísla: Za investíciu v hodnote 50 000 € zaplatíme od 1€ do 1000 €.


Teraz si predstavte sporenie do zlata kde zaplatíte vstup 5% a máte cieľovú sumu 50 000 €.
V okamihu keď ste niečo také podpísali, ste chytení: agentovi zaplatíte 2500 € a zaviazali ste sa nakupovať zlato s prirážkou 25-75% !!!

Jarty kričí, že super obchod , lebo tých 5% vám vrátia !
Áno, ked budete nakupovať za ceny o 50% vyššie, tak vám vrátia 2500 €....postupne, s veľkým krikom... veď im dokopy preplatíte 25 000 €.

Jartyho vôbec nezaujíma aké nevýhodné je toto pre ľudí.
Robil som výpočet, že pri výnose zlata 3%p.a. je klient po 10 rokoch v strate -20%, kým normálny investor zarobí +35%.

Takto sa do zlata investovať nemá. Bežný človek je podvedený 3x: na predražení, na nízkom výnose, na dlhodobo nevýnosnej forme investovania

Má sa investovať tak, že ked má človek už zainvestované 500 000 € , tak si môže prikúpiť 1 kg zlata ako diverzifikáciu za 50 000 €.

TAKŽE SPRÁVNY PORADCA BY MAL RADIŤ ZLATO IBA BOHATÝM. AKO DOPLNOK K INVESTÍCII max. v rozsahu 10-20% z portfólia.

Zlato v malom sa neoplatí, lebo v predaji platí nepriama úmera... čím menej zlata kúpiš , tým viac ho preplatíš.


Jarty. Tvoj problém je, že vôbec nemáš prehľad o tom aký parazitizmus vládne v zlate. Ty si jeho súčasťou.

2 marca nám rastislav vypočítal, že ,,Akurat som pozeral kolko stoji taky Philharmoniker voci spotovej cene, je to tak +3-4%,,

To sme sa tuším bavili o 1 unci, takže 31 gramov.

Ja som písal o investícii najmenej 1 kg ( pri zainvestovanom kapitále najmenej 500 000 ) a som pri vtedajšom kurze preveril, že sa to dalo nakúpiť s prirážkou 1-2%.

Dať 51 000 za tehličku zlata pri spotovej cene 50 000 sa mi vidí na hranici normálnosti. Tí čo zato dajú viac nie sú dobrí investori, ani obchodníci.
Nechápem, prečo píšeš o simulácii 50.000 EUR do ETF. Ja ETF neponúkam.

1. Na Finax sa nejde v ČR cez legislatívu napojiť ani cez IZ. Musel by som byť výhradne VZ Finaxu.

- ak môj kamarát, známy alebo klient ma záujem investovať do ETF ukážem mu web Finaxu nech si sám otvorí účet... .

2. Ja šporenie cez Golden Gate neponúkam, kde klient zaplatí 3% vstup (nie 5% Juggler) pri Kom. účte 1 mil. CZK. GoldenGate klientovi vracia vstupný poplatok za otvorenie Kom. účtu v Investičných minciach, medailách a edíciách mincí touto formou rokmi späť. Určite nekričím, že je to výhodný obchod iba som korektne na to poukázal.

- písal som Ti Juggler, že mám o dosť lacnejšieho Obchodníka na Cenné kovy (počúvaj čo Ti ľudia píšu), Golden Gate sú nevýhodný

- Tvoje výpočty na Zlato ma nezaujímajú (analyzuj si akcie či ETF), ja Fyzické Cenné kovy ponúkam ako ochranu majetku pred infláciou, uchovateľ hodnoty, tvrdú poistku a nie Investíciu = už som Ti to písal asi snáď 100 krát v diskusiách a stále si meleš svoje...

Ja s Tebou nesúhlasím, že v malom sa nakupovať Zlato neoplatí len pri 500.000 EUR. Kľudne si ku ETF a iným investíciám budem prikupovať v roku vždy 31,1 g a mám časť majetku aj v Zlate, ETF aj akciách či indexoch... .

Áno zvyčajne ho predávam bohatším podnikateľom 2x250 g, 4x250 g ako doplnok do portfólia a ochranu majetku pred infláciou

3. Parazitizmus by som to priamo nenazval - nech si ich klienti platia ak chcú drahšie spoločnosti, to je ich vec... .

- sú veľmi drahý Obchodníci so Zlatom (kvalitné služby aj výkup -2% pod LME do 500 g, -1% pod LME nad 1 kg) napr. Zlato.cz - 9% marža nad fix LME - www.zlato.cz

a nevýhodné ceny a nevýhodné šporenia + výkup GoldenGate - www.goldengate.cz, ale aspoň klientom vracajú vstupný poplatok, priamie napojenie na 5 Rafinérii a 40% pokrytého trhu v ČR.

A spoločnosti s malými maržami na Fyzické Cenné kovy a Mince na trhu Česká Mincovňa - https://ceskamincovna.cz, TrustWorthy - www.twicz.com a iné spoločnosti.. .
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to Juggler: U IB za to zaplatíte 1-2 €. Nie celkom tak, aj IB potrebuje tych +10 usd mesacne z kazdeho uctu, teda 0,24 % z tych 50k. Bavime sa o investovani , nie o tradingu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa Rado »

JartyGulak napísal: Po 15 03, 2021 8:58 am - písal som Ti Juggler, že mám o dosť lacnejšieho Obchodníka na Cenné kovy (počúvaj čo Ti ľudia píšu), Golden Gate sú nevýhodný
Vekom slabne sluch. :lol: :like:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: Po 15 03, 2021 12:36 am ALL: predstavte si, že idete investovať 50 000 € do etf na SP500.

U IB za to zaplatíte 1-2 €.
Investor v Lynxe zaplatí 2-4 €
investor vo FIO dajme tomu 10-15 €.
najdrahší broker si možno zoberie 30-50 €

Cez banky a o.c.p. to stojí od 0,5% - 1,5% = 250-750 €
So vstupným poplatkom 1% sa už dostávame na 500 + 500 = 1000 €
Len taky technicky detail.
Za eura je to v IB aj v Lynxe vzdy drahsie ako za usd.
Pri 50k by v IB vyslo 25 € (0.05%), v Lynxe 60 €(0.12%) (IWDA na Holandskej burze) a Fio 75 € (0.15%)
JartyGulak napísal: Po 15 03, 2021 8:27 am Vidno, že nič nepredávaš v živote :) , pretože robiť Poradenstvo v ČR na Slovensku je najťažšie...preto ja mám kombináciu Predaj 60% a Poradenstvo 40% - keď som klientke rozkladal financie do viacerých produktov
Neviem co si predstavujes pod poradenstvom ty, ale na SVK je to zadefinovane zakonom. Poradca poskytuje poradenstvo klientovi za odplatu, nic mu ale nepredava. V zakone je uvedene, ze bud si jedno, alebo druhe. Poradca musi byt nezavisly.
finančný agent nebude môcť vykonávať finančné poradenstvo a naopak finančný poradca nemôže vykonávať finančné sprostredkovanie. Zákon teda zakazuje, aby jeden subjekt vykonával aj finančné poradenstvo aj finančné sprostredkovanie,
http://www.fininfo.sk/sk/financne-produ ... oradenstvo

Na SVK sa sprostredkovatelia tiez oznacuju ako poradcovia, ale z pohladu zakona je to zavadzanie. Ludia tomu nerozumeju a nevidia v tom rozdiel.
Z beznej konverzacie: Tuto investiciu do PF mi poradila moja financna poradkyna z OVB.
Neviem si zatial predstavit, ze by bol slovak ochotny zaplatit za poradenstvo 250 alebo 500€. Preto si myslim, ze vsetci skoncili ako sprostredkovatelia, aspon pre kapitalovy trh toho plati.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: Po 15 03, 2021 5:48 pm Neviem si zatial predstavit, ze by bol slovak ochotny zaplatit za poradenstvo 250 alebo 500€. Preto si myslim, ze vsetci skoncili ako sprostredkovatelia, aspon pre kapitalovy trh toho plati.
Hlavne by to nemalo byť podmienené praxou 7 rokov. To nespĺňa ani minister financií.

Mohli to nazvať nejak inak, napr. ,,profesionálny poradca a správca,,. Aby bolo jasné, že ide o profesionála, ktorý sa vie kompletne postarať o kapitál jednotlivca, alebo firmy. Tak ako si ľudia hľadajú advokáta aby ich zastupoval v právnych veciach, tak by si mohli hľadať ,,profi poradcu a správcu,, ktorý sa im postará o financie.

Ono to tak v podstate funguje vo svete...aj v Čechách sme tu spomínali dvoch. Vysvetlia klientom o čom je investičný biznis a postarajú sa im o peniaze ( založia účet kde treba, nakúpia, predajú atd. )...Odmenou je podiel na zisku ( aj advokát si môže zvoliť podiel až do 20% ), alebo fixná odmena ( ako u advokáta, ktorý má svoj cenník ), alebo mesačný/ročný paušál a pod.

jarty je vlastne ,,poradca - agent,,...ale nie je motivovaný ziskom klienta. Je motivovaný mu niečo predať...najlepšie podielový fond s ktorého mu bude kvapkať. Nad ním je ,,poradca - správca,, ktorý nepredáva produkty, len vlastný rozum.

Na Slovensku máme 8 000 investičných agentov, ale ani jedného profi investičného poradcu-správcu,,. Obchodníci s cennými papiermi môžu takú činnosť vykonávať, ale to už je zas niečo iné...oni sú braní ako inštitúcie (aj kapitálové požiadavky ) a kritéria sú ešte prísnejšie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

JUGGLER napísal: Po 15 03, 2021 11:36 pm Hlavne by to nemalo byť podmienené praxou 7 rokov. To nespĺňa ani minister financií.

Mohli to nazvať nejak inak, napr. ,,profesionálny poradca a správca,,. Aby bolo jasné, že ide o profesionála, ktorý sa vie kompletne postarať o kapitál jednotlivca, alebo firmy. Tak ako si ľudia hľadajú advokáta aby ich zastupoval v právnych veciach, tak by si mohli hľadať ,,profi poradcu a správcu,, ktorý sa im postará o financie.

Ono to tak v podstate funguje vo svete...aj v Čechách sme tu spomínali dvoch. Vysvetlia klientom o čom je investičný biznis a postarajú sa im o peniaze ( založia účet kde treba, nakúpia, predajú atd. )...Odmenou je podiel na zisku ( aj advokát si môže zvoliť podiel až do 20% ), alebo fixná odmena ( ako u advokáta, ktorý má svoj cenník ), alebo mesačný/ročný paušál a pod.

jarty je vlastne ,,poradca - agent,,...ale nie je motivovaný ziskom klienta. Je motivovaný mu niečo predať...najlepšie podielový fond s ktorého mu bude kvapkať. Nad ním je ,,poradca - správca,, ktorý nepredáva produkty, len vlastný rozum.

Na Slovensku máme 8 000 investičných agentov, ale ani jedného profi investičného poradcu-správcu,,. Obchodníci s cennými papiermi môžu takú činnosť vykonávať, ale to už je zas niečo iné...oni sú braní ako inštitúcie (aj kapitálové požiadavky ) a kritéria sú ešte prísnejšie.
Čau Juggler, aj Ja mám klientov, kde sa im starám o viac produktov naraz. Ak niečo poklesne informujem, ak je problém varujem ich alebo to rozložíme inde a vyberieme vklady - presunieme do iných produktov...atď

To nie je len, tak napochodovať si za veľkými klientmi a: Zdravím Vás "Jožko Novotný" idem Vám robiť Poradenstvo....písal som vyššie, že som riešil aj vklady za 10 mil. CZK aj za 300 tis. USD, začína sa to predajom a ak produkt - obchod funguje až časom sa buduje Poradenstvo ! A s klientmi som v dlhodobom kontakte (maily, telefonáty) a občas sa navštevujeme... .

Jan Traxler, Vladimír Fichtner sú úplne iná liga..., jednak sú to ľudia z dosť bohatších rodín a veľkým zázemím v živote, kontaktami... . Na nich sa klienti pozerajú úplne inak aj vnímaním ich postaveniu ako Poradcu "ako na normálneho Obchodníka" napr. Ja a iných, ktorích poznám z okolia a iných firiem.

Ja agent nie som, nepôsobím na Slovensku: skôr môj obchod je kombinácia Predajca (60%) / Poradca (40%)... . Predávam však defenzívne.

Podielové fondy nerobím: iba som naposledy pred rokom riešil portfólio fondov z akciových fondov Franklin Templeton čo si klient vydupal, aj keď som ho upozornil, že ETF sú výkonnejšie.... .

Mám jeden E15 fond v ponuke (Akcie, Komodity, Private Equity), kde sme taktiež interesovaný na zisku klienta, ak mu nezarobíme nič nemáme.... . Robí mi fix / pasívny príjem.

Inak riešim Fyzické Cenné kovy, Private Equity ThomasLLoyd, projekt na Recykláciu odpadu, príp. nad 1 mil. CZK otvorím Nova Green Energy Fund z REDSIDE...atď
Naposledy upravil/-a JartyGulak v Ut 16 03, 2021 11:21 am, upravené celkom 1 krát.
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zlato + Gold

Príspevok od používateľa JartyGulak »

Juggler čisto 100% PREDAJ (ukážka: aby ste videli ako vyzerá...) -

- Ja som riešil r. 2013 - 2014, keď som valil v obchode s výbornou formou Rafinériu PAMP SA 8 kg až 10 kg ročne cez Fidea Metal Import, a.s. - Zlato.cz - www.zlato.cz .

Staré dobré a zlaté časy :) :) rád na to spomínam = Good Live ... . :D . Dukáty sa zarobili :), bol som s partnerkou v Dominikánskej republike - Punta Cana :)

Klienti si Zlato nakúpili pri dobrej ceny do 1300 USD / unce, vtedy, keď bol zošup z 1800 USD / unce na 1200 USD/ unce - tuším Apríl 2013... .

Máš to v prílohe (mám to ešte zaznamenané z hľadiska štatistik...), ale časom som sa učil od iných Poradcov aj tu som od Vás pochytil užitočné rady na ako-investovat.sk a tento agresívny štýl obchodu mi nesedí a ani ho nechcem v živote robiť...preferujem už iné hodnoty v živote. Mám radšej kľud a pohodu + dlhodobé vzťahy s klientmi.


PS: Pikoška :) - bol cez leto 2013 u nás Živnostník - Maliar, ktorý nám maľoval kanceláriu aj tomu strelil jeden člen z Vedenia Fidei - 250 g :lol:



https://ulozto.cz/tamhle/XIuFeIWl9cM5/n ... v-10-57-00
Prílohy
fidea_certifikat-+1kg_copy.jpg
fidea_certifikat-2.jpg
PRODUKCIA IZ 2013 - Fidea.doc
(12.37 KiB) 219 stiahnutia
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"