Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahojte.

Nemám k tomu vedomosti, nikdy som to neriešil. Obchodoval som vždy v USD. Lenže od 2009 máme EUR a USD od 2020 dosť oslabuje.
Kurz v úvode roka bol 1,08...teraz je cca 1,22...pametám si aj 1,60... nerád by som sa toho znova dožil.

Výhľad mám zmiešaný: krátkodobo bude zrejme USD oslabovať, ale dlhodobo bude zrejme eurozóna v problémoch, teda EUR veľmi neverím...
Takisto si myslím, že flexibilný FED skôr začne zvyšovať úroky...kým EU to v stagnujúcej ekonomike neurobila už viac ako 10 rokov.

Podľa toho, či robíme trading, alebo investovanie je možné držať účet v USD, alebo EUR.
U IB a Lynx sa mena účtu volá base currency, ...stanovuje sa pri zakladaní účtu, ale dá sa kedykoľvek požiadať o zmenu:
Account manažment - Settings – v sekcii Configuration je kolonka Base Currency. Po zmene to prehodia za 1-2 dni.

Tu je prvá možnosť ako sa vyhnúť kurzovému riziku pri obchodovaní.
Rado napísal: St 30 12, 2020 1:08 am Ja som sa rozhodol mať účet v EUR v mene v ktorej mám spotrebu. USD mi na obchodovanie vždy požičia broker, ktorý ich hneď po uzavretí znova preklopí na EUR. V priemere mám obchod otvorený 10 dní a tak kurz na mňa nemá veľký dopad.

Druhá možnosť, ktorá ma napadá je mať účet v EUR a polovicu účtu zmeniť na USD. Keď stúpne EUR, klesne USD..takže ako spojené nádoby.
Hodí sa pre trejderov čo nevyužívajú celý účet a často ho majú v cashi.

Táto možnosť platí aj opačne: mať účet v USD a za polovicu účtu kúpiť EUR.


Tretia možnosť, pre tých, čo sú na 100% zainvestovaní v USD by mohol byť hedžing cez:

- OPCIE...niečo sme preberali tu: viewtopic.php?p=101342#p101342

- FORWARDY ...napr. ishares SP500 EUR hedged ETF ....mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu

- SWAPY - k tomu nemám žiadne vedomosti

Otázka 1: ak má investor účet v EUR a na ňom si kúpi na celý účet americké akcie...to asi nie je výhodné..lebo si USD požičiava a platí úrok.
To mi len potvrďte, keby som sa mýlil.

Otázka 2: ak má investor účet v EUR a na ňom si zamení, teda kúpi USD..a následne kúpi americké akcie ...už neplatí úrok?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Rokosák »

USD je rezervna mena co ma vyhody aj nevyhody. Dnes okolo 80% obchodov ma USD aspon na jednej strane medzinarodnych obchodov. Pre Euro to je zhruba 30%. Predtym ako niekto napise ze 80 + 30 je viac ako 100, pripominam, ze ide o aspon jednu stranu. Teda spolu to je 200 percent.

Jednou z predpovedi je, ze obchody sa budu robit vo vacsej miere v lokalnych menach a menej v USD. To moze byt jeden dovod na znizovanie ceny Dolara. Dalsi dovod je takzvane tlacenie Dolara, teda nutnost tlacit Dolare poziciavanim na pokrytie obchodov inych nez americkych subjektov. To posobi inflaciu a s tym aj znizovanie hodnoty USD, Nizke uroky v porovnani s inymi menami tiez tlacia Dolar dole.

Nevyhodou nizkeho Dolara je, ze kupa zahranicnych firiem je drahsia. Na druhej strane nizky Dolar nepomaha prilis exportu, lebo USA nie su exportnou krajinou. Obrovske mnozstvo zisku prichadza zo zahranicia americkym kapitalom vlastnenymi firmami. Je to vyse polovica ziskov americkych firiem.

Vyzera to vsak tak, ze FED sa nebrani znizovaniu hodnoty Dolaru. Rusko ihned meni Dolare na zlato. Cinsky Yuan, alebo ak chcete Renminbi ma tiez snahu stat sa medzinarodnou menou. Ako to skonci samozrejme neviem.

Hedzovanie vo vseobecnosti znizuje vynosy a takisto znizuje riziko. Individualnemu investorovi sa vsak obcas oplati. Napriklad pri udziavani zisku zo ziskovych obchodov pripadne obmedzenia straty. Do velkej miery to plati u futurit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Tilbur »

Otázka 1: ak má investor účet v EUR a na ňom si kúpi na celý účet americké akcie...to asi nie je výhodné..lebo si USD požičiava a platí úrok.
To mi len potvrďte, keby som sa mýlil.

Otázka 2: ak má investor účet v EUR a na ňom si zamení, teda kúpi USD..a následne kúpi americké akcie ...už neplatí úrok?
Otazka 1:
Cash v EUR:
Tu si pozri vypocet: https://www1.interactivebrokers.com/en/ ... hp?f=46385
obrázok_2020-12-31_112722.png
Do 100K neplatis zapory urok. Od 100K uz platis za to, ze mas cash na ucte!!!

Pozicanie USD:
v tom istom linku, len si musis zmenit zalozku.
obrázok_2020-12-31_112929.png
Otazka 2:
nie
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Adammd »

Podla mna to treba brat ako pride, tzn, ides kupit US akcie, premenis si adekvatnu ciastku na USD. Ked predas a a mienis kupit nieco ine v kratkodobom horizonte nechas v USD, ked chces cash vybrat, premenis na EUR. Ci sa poistit nejakym hedgom, je loteria, kto sa nevenuje spekulaciam na kurz to podla mna nema vyznam, nacasovat sa to skor nepodari.
Ked som sa hral v Degire na tradera, mal som ucet v GBP a podla potreby si kupoval USD a viceversa vzdy za spotovy kurz bez prirazky. V tom case mi este platili za cash v USD alebo GBP nejake desatiny perecent uroky rocne.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tilbur: dík. :D

Pri IBCE píšu: ,,There are changes to the interest on positive cash (credit) balances.
IBCE will not pay interest on credit balances as Hungarian law that governs investment service companies does not allow for it.
There will be a currency handling fee for currencies that have negative interest rates.,,

To znamená, že:

1. Účet v EUR. Cash do 100K je 0% p.a. Na cash presahujúci 100K účtujú aktuálne -1,1% p.a. Napríklad pri cashi 200K je to aktuálne -0,551% p.a.

2. Účet v EUR. Kúpim US akcie s tým, že keď predám, zmení sa to späť na EUR. Po dobu požičania USD broker účtuje aktuálne -1,59% p.a.

3. Účet v EUR. 100K v cashi je 0% p.a. a zvyšok keď sám zamením za USD, tak v IBCE nedostanem žiadne pozitívne úroky, ani keď FED zvýši úroky.
Výhoda zámeny je, že mi broker neúčtuje negatívne úroky za požičanie.

V IB UK, Írsku a Luxemburgu pri pozitívnych sadzbách pri USD ( alebo EUR ) broker vyplatí úrok.

4. Účet v USD: u IBCE žiadne pozitívne úroky. Iné IB vyplatí pozitívny úrok na cash 100K a viac , ked je sadzba v USA pozitívna (teraz nie je, pred covidom to bolo okolo 1% p.a. )

Zhrnutie: u IBCE žiadne pozitívne úroky, ani keď ECB, alebo FED zvýši sadzby.
Treba si dávať pozor na negatívne úroky, ktoré sú momentálne u EUR pri cashi nad 100K.

P.S. Negatívne sadzby na USD zatiaľ FED zamietol, že vraj nad tým ani neuvažujú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobre vidím,alebo sa mi sníva?

IB účtuje na EUR cash nad 100 000 negatívny úrok -2,87% p.a....ale už aj pod 100 000 úrok -0,87% p.a ?
Prílohy
IB neg interest.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja tam vidim toto:

EUR 0 ≤ 100,000 0% 0%
> 100,000 -0.872% (BM - 0.25%) -1.872% (BM - 1.25%)


https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46385
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Pi 16 04, 2021 8:56 pm ja tam vidim toto:

EUR 0 ≤ 100,000 0% 0%
> 100,000 -0.872% (BM - 0.25%) -1.872% (BM - 1.25%)


https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46385
OK. Dík.
Ja som hľadal kolko je úrok za shortovanie LTCN a myslel som, že vidím tú tabulku čo ty.
Ale to je nejaká iná...Úroky vyplatené z výnosov z predaja nakrátko ? Keby som shortoval EUR aktíva na margin?

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =46377&p=m
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER napísal: Pi 16 04, 2021 9:54 pm OK. Dík.
Ja som hľadal kolko je úrok za shortovanie LTCN a myslel som, že vidím tú tabulku čo ty.
Ale to je nejaká iná...Úroky vyplatené z výnosov z predaja nakrátko ? Keby som shortoval EUR aktíva na margin?

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =46377&p=m
áno, vyzera to na uroky na shortovanie na margin, ale v shortovani sa prilis nevyznam a nepouzivam
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ako by ste konkrétne u IB zahedžovali USD?

Euro je od začiatku apríla +3%. Kto nechce platiť negatívne sadzby musí držať USD. Lenže v EUR vyjadrení účet ide dolu vodou...

Čítal som predošlé návrhy, napr. Airmike vždy cez spot. Ale IBCE nedovolí forexové obchody. Dovolí iba zmenáreň.
Ostávajú opcie, futures options, futures a CFD.

Pri americkom eurohedged ETF vidím náklad menového zaistenia cca 2% ročne. Pri fondoch píšu, že ide o ,,mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu,,. Viem že forwardy sú deriváty, ale v živote som také niečo neobchodoval.

Nevie niekto po lopate, konkrétne u brokera IB napísať ako by teraz zahedžoval dajme tomu 100 000 USD?

Kľudne napíšte ako dementovi...dáš do riadka ticker...kúpiš to a to...ked to má expiráciu, tak akú atď... Dík za vyjadrenie sa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Kupis M6E futures contract
To je e-micro eur/usd na CME
1 contract je 12500 Eur
aktualne najblizsi contract je jun 21
pred koncom obchodovania v juni zarolujes na september atd.

https://www.cmegroup.com/trading/fx/e-m ... tions.html
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal: Po 19 04, 2021 10:51 pm Kupis M6E futures contract
To je e-micro eur/usd na CME
1 contract je 12500 Eur
aktualne najblizsi contract je jun 21
pred koncom obchodovania v juni zarolujes na september atd.

https://www.cmegroup.com/trading/fx/e-m ... tions.html

Dík :)
To ma nenapadlo. Však som to voľakedy trejdil. :roll:
Velký kontrakt je normálne pod tickerom EUR a má hodnotu 125 000 USD. Jeden pip 12,5 USD
Settlement by delivery...ked zabudnem prerolovať, tak dodajú eurá

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ticker 6E je Euro FX futures 1 contract = 125 000 EUR
Ticker E7 je E-mini Euro FX futures 1 contract = 62 500 EUR
Ticker M6E je E-micro Euro FX futures 1 contract = 12 500 EUR

Môžeš si to skombinovať
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pedrito napísal: St 29 12, 2021 4:55 pm Suma sumarum: kupuj fondy na Xetre v EUR. A hedgovane asi nepotrebujes, pokial mas dlhy investicny horizont.

Súhlasím. Aj ja sa dostávam k týmto záverom.

pedrito napísal: St 29 12, 2021 4:55 pm Hedgovane fondy robia to, ze pouzivaju specialne financne nastroje, ktorymi ta chrania pred menovym rizikom, suvisiacim s bodom (1). S tym su spojene dodatocne naklady, preto poplatky (vyjadrene ako TER) tych fondov su o nieco vyssie.
Všimol som si v letákoch, že udávajú hedžing ,,monthly,, a vraj ide o ,,mesačné zaistenie s použitím mesačnej forwardovej FX kontraktu na zníženie menovej expozície,,

Pri TER sa udáva, že ide o manažment fee + výdavky ako trustee, custody a operating expense.

Rozdiel v TER je 0,13% p.a. ( nehedžované ishares 0,07%p.a. a hedžované 0,20% p.a.)

Sám som sa toho roku hedžoval a poviem otvorene: som naštvaný
Hedžoval som sa cez futures EUR/USD...nie je to zložité a cez micro, mini a full kontrakty nie je problém zahedžovať akýkolvek účet.
Nestálo to veľa, ale všimol som si, že prekonávam hnusné kontango asi 200 pipsov
Mesačný hedžing je problém, lebo likvidné sú len kvartálne kontrakty. A trojmesačný rozdiel v cene je tých +200 pipsov.

No ďakujem pekne, to je veľa. Celý rok to išlo proti mne, takže hedžing bol nielen zbytočný a nákladný, ale som sa pripravil o kurzové zisky, ktoré by som mal, ak by som sa vôbec nehedžoval.

Aby sme videli aký je kurzový zisk z oslabenia eura v 2021, tak k dnešnému dňu:
ishares SP500 nehedžované: +40%
ishares SP500 hedžované: +27,83%.

Ten cost hedžingu teda nie je len v TER, ale je oveľa vyšší. A úplne zbytočný, ked kurz chodí len hore/dole. A dokonca škodlivý, keby euro dlhodobo oslabovalo.

Napadlo ma porovnať výnos ishares nehedžované a hedžované, ked kurz chodí len hore/dole.
To hedžované ishares má históriu iba od 2010..tak som od tejto doby hladal deň s rovnakým kurzom ako je dnes: 1,13.
A našiel som, že rovnaký kurz EUR/USD bol 15.2.2015.

Takže za cca 6 rokov je rozdiel vo výnose takýto:

ishares SP500 od 15.2.2015 dodnes: +156,3%
ishares SP500 HEDŽOVANÉ od 15.2.2015 dodnes: +121,3%

To nehedžované ETF dalo za ten čas výnos väčší o 28,96%
Ked som to nahodil do kalkulačky, je to ROI 3,77% p.a

To je veľmi veľa. Mal som v hlave cost na úrovni 2-3% p.a. Je možné, že také číslo som dostal pri nejakom krátkodobom porovnaní.

Teraz zisťujem, že pri strednodobom je to viac.

A čo je najhoršie, že dlhodobo to musí mať devastačný účinok.
Ved si len porovnajme výnos IAD indexového fondu, ktorý si berie 3,65% p.a. s výnosom ETF = indexového fondu bez -3,65% (výpočet ku koncu septembra):

IAD fond má výnos za 20 rokov okolo +42%...to znamená, že 100 000 by sa vám po 20 rokoch zhodnotilo na 142 000.
V ETF svet za rovnaký čas by ste mali +209%...to znamená 309 000.
V ETF USA za rovnaký čas +382%...to znamená 482 000 €.

Záver: s IAD by ste si nemohli vyplácať rentu...to zhodnotenie nebije ani infláciu.
S ETF SVET a USA by ste už teraz mohli mať rentu čistých 1200-1500 € mesačne a to by ste si vyplácali len 3,8%p.a (teda cost IAD alebo hedžingu )

:shock:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: St 29 12, 2021 9:10 pm To nehedžované ETF dalo za ten čas výnos väčší o 28,96%
Ked som to nahodil do kalkulačky, je to ROI 3,77% p.a

To je veľmi veľa. Mal som v hlave cost na úrovni 2-3% p.a. Je možné, že také číslo som dostal pri nejakom krátkodobom porovnaní.
Ten cost hedgingu môže byť kľudne 2-3% p.a. Rozdiel medzi hedžovaným a nehedžovaným nie je len o costoch na hedging. Príklad: ak sa americké akcie za rok nepohnú a dolár voči euru oslabí a polovicu, tak pri hedžovanej verzii budeš mať zisk 0%, resp. 0% mínus náklad na hedging a pri nehedgovanej stratu 50%.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

JUGGLER napísal: St 29 12, 2021 9:10 pm Napadlo ma porovnať výnos ishares nehedžované a hedžované, ked kurz chodí len hore/dole.
To hedžované ishares má históriu iba od 2010..tak som od tejto doby hladal deň s rovnakým kurzom ako je dnes: 1,13.
A našiel som, že rovnaký kurz EUR/USD bol 15.2.2015.

Takže za cca 6 rokov je rozdiel vo výnose takýto:

ishares SP500 od 15.2.2015 dodnes: +156,3%
ishares SP500 HEDŽOVANÉ od 15.2.2015 dodnes: +121,3%
Super napad, takto to porovnat. Ten rozdiel mi vyrazil dych.
Podla mna aspon cast toho rozdielu moze byt sposobena tym, ze ten hedging z principu nefunguje dokonale. Ked napriklad majetok fondu ma hodnotu 100m, a oni to zahedzuju, a medzitym dojde k rastu na trhu a majetok stupne na 110m a zaroven dojde k nepriaznivemu pohybu menoveho kurzu, tak ten hedging nestaci a cast menoveho pohybu sa negativne premietne do vykonnosti. Na horizonte rokov sa taketo veci deju mnohokrat, a neda sa vopred urcit, aky dopad to bude mat.
Ale mozu tam iste byt aj ine faktory, je to uz nad moj pochop.

Kazdopadne, pre bezneho DLHODOBEHO investora do akciovych ETF, kde vacsinu tvoria USD-denominovane akcie, hedging pokladam za zbytocny.
Osobne hedging pokladam za vhodny pre dlhopisove ETF. Je na inu diskusiu, kedy a preco pouzivat dlhopisove ETF, ale ked uz ich niekto pouzije, lebo chce mat na kratkom horizonte v portfoliu aktivum s nizsou volatilitou, tak dava zmysel mat to menovo hedgovane.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa incognito »

pedrito napísal: St 29 12, 2021 10:26 pm Super napad, takto to porovnat. Ten rozdiel mi vyrazil dych.
Podla mna aspon cast toho rozdielu moze byt sposobena tym, ze ten hedging z principu nefunguje dokonale. Ked napriklad majetok fondu ma hodnotu 100m, a oni to zahedzuju, a medzitym dojde k rastu na trhu a majetok stupne na 110m a zaroven dojde k nepriaznivemu pohybu menoveho kurzu, tak ten hedging nestaci a cast menoveho pohybu sa negativne premietne do vykonnosti. Na horizonte rokov sa taketo veci deju mnohokrat, a neda sa vopred urcit, aky dopad to bude mat.
Ale mozu tam iste byt aj ine faktory, je to uz nad moj pochop.

Kazdopadne, pre bezneho DLHODOBEHO investora do akciovych ETF, kde vacsinu tvoria USD-denominovane akcie, hedging pokladam za zbytocny.
Osobne hedging pokladam za vhodny pre dlhopisove ETF. Je na inu diskusiu, kedy a preco pouzivat dlhopisove ETF, ale ked uz ich niekto pouzije, lebo chce mat na kratkom horizonte v portfoliu aktivum s nizsou volatilitou, tak dava zmysel mat to menovo hedgovane.
Hedge-ing je o riadeni rizika, nie o nahanani vynosu. Hedge-ovane cokolvek ma o jedno riziko menej, otazne je za aku cenu. Ak chce niekto nahanat vynos (kludne), tak bude riskovat viac. Ak chce riskovat menej, moze vyuzit hedge. Vybrat jedno 6-rocne obdobie a na nom nieco jednoznacne tvrdit mi prijde odvazne... hlavne ked to je viac otazka okolnosti ako jednoznacneho zaveru.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa hokaido »

Ste vo vlakne o SLSP a riesite hedging, jasne ze potom je tazke nieco najst fore. Admin by mal oddelit tieto prispevky od tejto temy. Teda ak tu nejaky je.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: Št 30 12, 2021 2:39 pm Ste vo vlakne o SLSP a riesite hedging, jasne ze potom je tazke nieco najst fore. Admin by mal oddelit tieto prispevky od tejto temy. Teda ak tu nejaky je.
Máš pravdu. Presunul som to.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skúšal som získať nejaké info o nákladoch hedžingu a tento chlapík tvrdí, že pre EUR investorov cost kulminoval v 2018 pri 3,6% p.a. a teraz ked USA znížili sadzby je pre europanov 0,7% ( pre britov dokonca nula ).

Nefunguje mi už hlava, je noc...ale pripadá mi to ako požičanie si USD a čím vyšší bol úrokový diferenciál, tým viac to stálo.


Monetary changes have driven down hedging costs for European investors, supporting a more diversified, global approach to fixed income management.

For a number of years prior to the COVID crisis, U.K.- and EU-based investors viewed currency hedging costs as a massive barrier to investing in U.S. dollar-denominated bonds. These costs, driven by differences in short-term rates between local currencies and the dollar, peaked in late 2018 at 3.6% per annum for euro-based investors and approximately 2.1% for pound sterling. What did that mean in practice? Well, for example, a European investor buying a BBB-rated USD-denominated bond with the yield of 4.5% was forced to give up most of that yield after FX hedging, taking the EUR-hedged yield figure down to 0.9%.

Fast forward to today, and the U.S. Federal Reserve’s multiple rate cuts from early last year have substantially reduced hedging costs for non-U.S. investors. The cost of hedging for U.K. investors is now essentially zero (as USD and GBP short term rates have converged), whereas for EUR investors it comes to a mere 0.7%—nowhere near as prohibitive as it was just a couple of years ago.

https://www.nb.com/en/global/insights/n ... l-approach

P.S. Všimol som si, že niektoré fondy sú denne hedžované, indexové väčšinou mesačne hedžované a ja som sa hedžoval kvartálne (lebo ináč neviem ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 31 12, 2021 1:04 am Skúšal som získať nejaké info o nákladoch hedžingu a tento chlapík tvrdí, že pre EUR investorov cost kulminoval v 2018 pri 3,6% p.a. a teraz ked USA znížili sadzby je pre europanov 0,7% ( pre britov dokonca nula ).

Nefunguje mi už hlava, je noc...ale pripadá mi to ako požičanie si USD a čím vyšší bol úrokový diferenciál, tým viac to stálo.
Hedžing menového rizika pre USA-ETF je long pozícia na páre EURUSD o takej istej menovitej veľkosti, ako je veľkosť ETF.
Náklady na tento hedžing je swap, ktorý sa platí o polnoci za držanie long EURUSD.
Swap je v tomto prípade rozdiel (overnight Libor EUR) - (overnight Libor USD)
https://www.global-rates.com/en/interes ... libor.aspx

Ak bude overnight Libor pre Euro väčší ako overnight Libor pre USD, náklad na hedžing môže byť aj kladný-ziskový.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pi 31 12, 2021 9:30 am Hedžing menového rizika pre USA-ETF je long pozícia na páre EURUSD o takej istej menovitej veľkosti, ako je veľkosť ETF.
Náklady na tento hedžing je swap, ktorý sa platí o polnoci za držanie long EURUSD.
Swap je v tomto prípade rozdiel (overnight Libor EUR) - (overnight Libor USD)
https://www.global-rates.com/en/interes ... libor.aspx

Ak bude overnight Libor pre Euro väčší ako overnight Libor pre USD, náklad na hedžing môže byť aj kladný-ziskový.
Ďakujem za odpoveď.

Lenže u IBCE sa nedá otvoriť forexová pozícia EURUSD lebo forexové obchody sú zakázané.

Preto som sa hedžoval cez futures. Teraz sa nehedžujem a potrebujem to poriešiť.
Trápilo ma, že ked kúpim futures s kvartálnou expiráciou tak prekonávam contango zhruba 200 pipsov.

To som hedžoval USD, lebo účet je v EUR, ale od začiatku mám 2/3 USD ktoré si pri obchodovaní nemusím požičiavať od brokera.
Teraz už broker zakázal takéto zámeny (dá sa to len zmenou hlavnej meny na účte).
Mať USD na eurovom účte je dôležité aj preto, lebo IB účtuje negatívny úrok na EUR nad 50K. Bolo to -1,5% a teraz by to malo byť cca -0,8% p.a

Mám otázku, či nemôžem vydrbať s tým contangom nasledovne:

Mal by som celý účet v EUR a otvoril by som futures EURUSD na SHORT. Čiže by som hedžoval nie USD proti oslabeniu, ale EUR proti posilneniu.
Rozmýšlam dobre?

P.S. Asi to je hlúposť. Som unavený. Pri 100% EUR účte nie je čo hedžovať. Utrpel by som straty, kedy euro išlo hore. Dokonca nelimitované straty..
Taký hedžing by mal význam pre američana, ktorý nechce mať straty v USD...

Vymažem to potom ked sa niekto vyjadrí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Mal by som celý účet v EUR a otvoril by som futures EURUSD na SHORT.

Ja tomu rozumiem tak, ako keby si vlastne zmenil eur na usd , mal by si usd ucet. Podla mna je hedzing blbost, ak clovek chce dlhodobo obchodovat na US trhoch najlepsie je jednorazovo zmenit obchodny ucet na USD a potom to neriesit.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Obchodovanie v USD + hedžing menového rizika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej. Napísal som hlúposť. Ale aspoň som nad tým rozmýšlal a prišiel na to, že ten hedžing čo som robil bol volovina.
Hedžoval som totiž voľné USD, nie investíciu v USD. Len preto, aby broker neúčtoval negatívny úrok na EUR a aby som si nepožičiaval USD pri tradingu.
Tým som mal zbytočné náklady na hedžing, aj cez contango a ešte som sa pripravil o parádne kurzové zisky s posilnenia USD.
Tým hedžingom som sa vlastne chránil len proti kurzovým stratám z meny, ktorú nepotrebujem mať na účte, ked nie som zainvestovaný.

Ono mať účet v USD má dlhodobú, investičnú logiku.
Ale pri obchodovaní, ked ťa zaujíma len ročný zisk a pozrieš na 2020...tak kurzová strata -10% nepoteší.

Pri tom USD boli v minulosti pripisované úroky. Pred covidom to pridávalo +1-2%. Ale u IBCE pokial viem tak dovidenia úroky. Vyplácať nemôžu, účtovať musia :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

ahojte,
od 14.januara sledujem S&P a cakam na prilezitost na kupu ETF.
ako som pochopil, najmudrejsie asi bude kupit ishares s&p acc IE00B5BMR087 na xetre.
som laik, preto dve veci nechapem:

1/ prva-zasadna> vraj ETF je algoritmus kopirujuci svoj original. ako je potom mozne, ze
S&P padol YTD -18,66%
ETF IE00B5BMR087 na nextre padol YTD -12.05%

to je ako mozne?
neviem ci sa dividendy pripocitavaju k hodnote ETF, ale za pol roka to moze byt cca. 1%+
alebo to robi menovy rozdiel? ten by mal sposobit opacnym smerom, nie? dolar zosilnuje.
to potom aj v opacnom smere bude v takomto pomere? ETF bude rast umernym 2/3vym tempom? potom sa oplati iba hedged.

2/ spravne som pochopil, ze ETF aktualizuje svoju hodnotu denne? kde sa da skontrolovat aktualna hodnota ETF, na zaklade ktorej sa da zadat limit prikaz?

isto su tie otazky laicke, ale dakujem pekne za pripadne odpovede.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa pedrito »

lordH napísal: Ne 22 05, 2022 9:56 pm S&P padol YTD -18,66%
ETF IE00B5BMR087 na nextre padol YTD -12.05%
Primarne je to kvoli vyvoju kurzu USD/EUR. Zakladnou menou toho ETF je USD. Na Xetre ho mozes kupit v EUR, ale ked potom rastie hodnota USD voci EUR, tak sa to pozitivne premieta aj do rastu hodnoty ETF vyjadrenej v EUR. Plati to samozrejme aj naopak.
lordH napísal: Ne 22 05, 2022 9:56 pm
potom sa oplati iba hedged.
Ak mas dlhy investicny horizont, podla mna sa to velmi neoplati. Kurz USD/EUR ma tendenciu oscilovat hore dole, ten hedging nefunguje dokonale, a nieco to stoji a casom sa to nazbiera. Je o tom kopec clankov kade-tade, napr. tu: https://www.justetf.com/en/news/etf/the ... -etfs.html
lordH napísal: Ne 22 05, 2022 9:56 pm
2/ spravne som pochopil, ze ETF aktualizuje svoju hodnotu denne? kde sa da skontrolovat aktualna hodnota ETF, na zaklade ktorej sa da zadat limit prikaz?
ETF = Exchange Traded Fund, teda z definicie je obchodovany na burze, a jeho cena sa hybe pocas obchodnych hodin burzy (Xetra - pracovny tyzden 9:00 - 17:30, alebo tak nejak). Toto v Georgovi nevidis, lebo SLSP ukazuje len poslednu close cenu (cenu z konca predosleho obchodneho dna), ale vies si to lahko pozriet napr. na Yahoo Finance alebo ak chces tak priamo na Xetre (https://www.boerse-frankfurt.de/en/xetra-realtime).
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Lord: skús si to prepočítať na príklade...

V Usd / Eur.Usd = V Eur
490 / 1 = 490 (dnes)
500 / 1,1 = 454,55 (včera)


ETF v USD pokles, v EUR/USD kurze tiež pokles... prepočítané ETF na EUR nárast.
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

dakujem pekne za odpovede, aj tak mi to nejde do hlavy:

eur usd mi pise ze YTD -7,12% zoslablo euro voci USD.
S&P a jeho ETF sa vsak rozchadzaju o viac ako 50%.

tak potom, ze by to bolo jednoducho, ze

18% (S&P chart) - 7% (menovy kurz) = 12% (EUR ETF xetra) (+ mozno divideny 1%)?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

V prvom rade porovnávaš index s ETF. Skúsim Ti to podľa ISIN prepočítať, aký bude rozdiel.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Šiel som prepočtami cez yahoo dáta ISIN vs SPY, takže presne rovnaké výsledky nemám, ale jj je tam rozdiel, mne vychádza trochu viac ako 12%. Tak asi to také jednoduché nebude a musíme loviť v štatútoch tých fondov, kde môže byť na YTD taký rozdiel :)

Kde zisťuješ Lord tie rozdiely v %? - link.
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

ETF napr tuto - vedla grafu. (pri USD to viacmenej sedi so S&P -18,76%, pri eur je iba -12,05%)
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview

S&P YTD a EURUSD cez google.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dik. V prvom rade sorry, rátal som YTD ako ročnú výkonnosť, nie ako YTD :roll: Čiže čísla a rozdiely sú menšie, cca na úrovni 6%, ale aj tak sa mi to zdá veľa. Zajtra sa Ti na to po robote pozriem, tam bude treba určite treba kuknúť nielen tieto parametre výkonnosti, ale aj samotné fondy, kde majú rozdiel, teda štatúty a ich info materiály.

PS: iba kurzovým rozdielom to nebude.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lordH napísal: Ne 22 05, 2022 11:38 pm ETF napr tuto - vedla grafu. (pri USD to viacmenej sedi so S&P -18,76%, pri eur je iba -12,05%)
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview

S&P YTD a EURUSD cez google.
Správne ! daj si tam CHART..potom YTD a dole si zmeň menu GBP na USD. Pozri výnos. Potom pozri výnos v EUR.

Ber to tak, že index sa nedá kúpiť. Môžeš kúpiť iba deriváty na index, alebo fond, ktorý kúpi všeky akcie z indexu za teba ..ten fond je Physical (Full replication)..teda reálne vlastní tie akcie a reinvestuje dividendy z každej akcie.

Všetci investori, čo kupujú europske verzie míňajú eurá, ale investujú do dolárových aktív (všetky tie akcie sú v USD ). Takže ked USD posiľňuje, v eurách rastie hodnota investície (dostaneš viac EUR za tie USD ktoré by si získal predajom ETF ).

Budúcnosť EU nevyzerá ružovo, preto by som sa neobával toho, že euro bude posilnovať, čo by malo opačný efekt. Len vtedy by sa ti oplatilo hedžovať proti kurzovým stratám. neide len o budúcnosť EU, ale aj o to, že USD bude vyššie úročený, teda atraktívny a EUR nie, preto dopyt po EUR by nemal byť vysoký.

Prečo všeobecne hedžovanie neodporúčam? Lebo kurz dlhodobo chodí hore a dole...teda raz ti hedžovanie zabráni kurzovým stratám, ale inokedy zabráni kurzovým ziskom ..pritom stále za neho platíš nejaké % z ročnej investície, čo sa dá prirovnať poplatkom v podielovom fonde, alebo k poisteniu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

dakujem pekne za odpovede.
toto vsetko potom znamena, ze kurzove pohyby mozu mat nieze marginalny ale zasadny vplyv na casovanie nakupu euroveho ETF.

EUR stratilo voci USD za rok 13%. ak je pravda, ze osciluju okolo nejakej teoretickej osi, tak lahko moze zosilniet za dalsi rok o 10%. to moze zozrat aj dvojrocny potencionalny zisk z vyvoja kurzu S&P.

clovek potom musi skusit odhadnut nielen trend burzy ale aj trend kurzoveho paru. Mam pocit, ze kurz meny menej zavisi od vykonnosti ekonomiky ako od rozdohnuti centralnych bank (vid rubel). ECB vraj uz z inflacneho hladiska vadi slabe euro. Okrem toho mam pocit, ze ak burza pada, tak dolar zosilnuje (asi oba su dosledkom prisnovania politiky FED), takze po obrate trendov bude pravdepodobne dolar zoslabovat. Toto vsetko tlmi a pracuje proti potencionalnemu zisku z obratu indexu S&P, a dokonca tlaci rozhodovanie smerom k rizikovejsim ETF napr. Nasdaq.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Lord: tak ako som už písal a písal Ti aj Juggler, index sa nedá kúpiť a ani porovnávať s ETF. Ja som preto porovnal SPY (najznámejšie ETF na index SP500 v Usd) a prerátal som ho cez kurz Eur/Usd do EUR. Následne som to porovnal s tým Tvojim ETF v Eur (IE00B5BMR087). Dnes som si však uvedomil, že som Ti neposlal vlastne nič nové. Poslal som Ti vlastne len to isté, čo si už aj sám videl a vedel, len prepočítané z yahoo dát, čiže fakt nič nové (sorry únava alebo nepozornosť). A pritom som to v tom exceli mal. :roll: Takže posielam graf porovnania nižšie.

porovnanie ETF.jpg

Je to teda predsa iba tým kurzom ako písal už aj Pedrito, potom Juggler. Výsledky sú aj po tak dlhom období (od mája 2010) takmer rovnaké, iba pár % rozdiel na tak dlhých dátach. Však vidíš sám v grafe...

Čo sa týka investovania do ETF v dlhodobom horizonte, nie je dôležité smerovanie Eur/Usd, ale smerovanie trhov. Človek by to navyše iba zbytočne komplikoval.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa wladas »

lordH napísal: Po 23 05, 2022 12:28 pmEUR stratilo voci USD za rok 13%. ak je pravda, ze osciluju okolo nejakej teoretickej osi, tak lahko moze zosilniet za dalsi rok o 10%. to moze zozrat aj dvojrocny potencionalny zisk z vyvoja kurzu S&P.
Lenze taketo velke vykyvy sa nestavaju bezne cize by som to nedramatizoval.
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

ahojte,
dakujem pekne aj za graf. ani nahodou nechcem, aby to vyzeralo ze sa hadam s mudrejsimi, ale:

akurat sme sa zhodli, ze za ten spominany 7(polrocny) resp. 14%ny (rocny) rozdiel mozu kurzove pohyby, potom tento graf je az podozrivo dokonaly. Mali by tam byt nejake vykyvy. Myslim si, ze tu ten kurzovy pohyb vobec nie je zohladneny.

Za ten casovy interval dolar zosilnel o 30%, takze ak je pravda ten zaver predtym, tak ten kurz v EUR nominalnej hodnote by mal byt vo finale o 30% vyssie.

Inac to nevysvetluje preco je ten isty IE00B5BMR087 ETF za rok v eurach +8,88 a v dolaroch -5,45%.
lordH
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 22 05, 2022 9:17 pm

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa lordH »

inac dakujem za vsetky trpezlive odpovede. uz aspon chapem ze co nechapem, a viem, ze aj toto treba zohladnit len este neviem ako.
to uz sa ani nebudem pytat kde v tom vzorci sa objavia akumulovane dividendy.

uprimne povedane na toto by mi mali dat odpovede moji "vip" "poradcovia" v SLSP, ale to uz radsej ani nebudem komentovat...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Lord: počkaj, spravím Ti to v exceli aj s vysvetlením, len moment, musím to prerobiť do stavu, aby si tomu rozumel v tom exceli.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - SLSP

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Stiahneš si dáta z finance.yahoo: IE00B5BMR087 (v EUR), SPY (v USD) a potom kurz EUR/USD

https://finance.yahoo.com/quote/CSSPX.M ... Close=true

https://finance.yahoo.com/quote/SPY/his ... Close=true

https://finance.yahoo.com/quote/EURUSD% ... Close=true

Naimportuješ do excelu všetky tieto dáta. A potom už len počítaš. Spravíš prepočet SPY z USD do EUR (cez kurz). Potom už len vypočítaš výnosy a dáš do grafu.

Spravil som Ti tam aj záložku "Prepočty All data" aj "Prepočty YTD". V tej záložke "Prepočty YTD" som Ti spravil aj 2 grafy. Výnos EUR vs EUR. Pod tým grafom je potom ešte jeden: USD vs EUR (to sú tie rozdiely, ktoré si videl na webe, a kde smerovala aj Tvoja pôvodná otázka, či to je z dôvodu pohybu kurzu Eur/Usd).

Píšeš: "to uz sa ani nebudem pytat kde v tom vzorci sa objavia akumulovane dividendy."

To ETF je podľa dát z yhoo: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) (CSSPX.MI) - Milan - Milan Delayed Price. Currency in EUR. Je to Acc ETF, čiže tie dividendy sú už v cene (reinvestované), čo v prípade finance.yahoo dát znamená, že close cena = adjusted cene. V prípade SPY to tak ale nie je, nakoľko nereinvestuje, ale Ti vypláca dividendy extra cash => že musíš použiť na prepočty jedine adjusted close dáta (dáta upravené o dividendy).

porovnanie ETF.xlsx
(227.58 KiB) 62 stiahnutia

EDIT: Ešte jedna vec Lord, to All data som tam škoda nespravil EUR vs USD (kľudne si ten jeden stĺpec ale dovzorcuj podľa vzoru z YTD), ale takto by vyšiel graf:

porovnanie ETF 2.jpg

Ten rozdiel je práve kvôli tomu taký, že EUR/USD pár je od 2010 v klesajúcom trende. Viac sa to teda "oplatilo" v EUR.
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"