ETF cez EIC - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Ahoj. Dovolím si vysloviť predpoklad, že chýbajúce custody fee (z objemu majetku na účte) na jednotkových a dvojkových účtoch v EIC je dočasná záležitosť, že v EIC sú si vedomí toho rozdielu poplatkovania jednotlivých účtov a že aj na 1 a 2 účtoch časom poplatky za držanie zavedú. Inak by tie účty nezmyselne dotovali. Custody je reálny náklad tretej strany, ktorý aj EIC platí svojmu globálnemu custodianovi ak drží naše, teda klientské ETF.
(pri klasických podielových fondoch to nelatí)
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

JUGGLER napísal: St 02 12, 2020 6:24 pm Ak máte niekto kuráž stať sa novým samostatným finančným agentom a členom EIC, som ochotný do detailov zistiť ako sa s najnižšími nákladmi dá prejsť vzdelávaním a skúškami. Potom by ste tu dali ponuku. Ide o to, aby ten vstupný poplatok bol čo najnižší...

3% je limit :like:
2% tlieskam :potlesk:
1% doživotne propagujem a radím známym. :uctievanie:

Dosť veľa ľudí sa na to pýta a mnohí chcú dlhodobé sporenie pre svoje deti.
Ahoj. Tento príspevok od JUGGLER-a je už trošku fúzatý, ale ponuka je dobrá. Ak platí, beriem.
0,8% vstupný poplatok do akýchkoľvek fondov cez EIC
0,5% do vybraných manažovaných stratégií
K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť.
:)
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PEPP.SK napísal: Št 15 04, 2021 6:26 pm Ahoj. Tento príspevok od JUGGLER-a je už trošku fúzatý, ale ponuka je dobrá. Ak platí, beriem.
0,8% vstupný poplatok do akýchkoľvek fondov cez EIC
0,5% do vybraných manažovaných stratégií
K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť.
:)
Ahoj.
Ponuku vítam a zaradím ju do zoznamu na titulnej stránke vlákna.
Spomenul som si, že nedávno bola o vás reč...ledva som to našiel. Asi vám založím osobitné vlákno:
JUGGLER napísal: St 17 03, 2021 12:27 am
K tomu PEPP.SK

Zaujímavá stránka. Som rád, že sa hľadajú rôzne cesty a že to nazvali 4 pilier.
Na druhej strane je to tak trochu zabalená ponuka k aktívnej správe ( 10% podiel zo zisku ) kde narážame na ETFpicking, ktorý sa mne nepáči:

S&P 500 EUR Hedged Index
Stoxx Europe 600 index
MSCI Emerging Markets Index
MSCI EFM Africa Top 50 Capped TRN Index

Čiže vzdávajú sa vstupného poplatku ( ktorý je jednorazový ), ale budú brať 1/10 z výnosu...čo je 1% z každých 10% :roll:

1. Model bez fees: Pri 8% p.a. mám zo 100 000 za 30 rokov 1 milión
2. dám za vstup 1%...za tých 30 rokov stratím len 10 000. Pri jednom milióne ma to nezabije.
3. bez vstupného poplatku, ale dám 1% ročne za správu: za 30 rokov mám 750 000..teda prichádzam o 250 000 !

Ono to neznamená, že tolko ide na poplatky...ale každý podiel na zisku ktorý mi odíde, mi chýba pri zloženom úročení.

Pri tomto ETF pickingu znova vidíme slabiny Finaxu....PEPP si výnos namodelovali podľa minulých výnosov a chcú ľudom budovať dôchodok s 30% expozíciou v EU, 35% USA, pričom dosť veľa stavili na Afriku ( 6,4% na JAR...atd )

Proste znova tu vidím subjektivitu...nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta.

Ja by som určite neinvestoval na 30 rokov do ETFs v tomto zložení. Som presvedčený, že to vôbec nebude dosahovať výnos MSCI World, nie to ešte SP500.... Ked investujem pasívne, nevidím dôvod platiť 10% ako za aktívnu správu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

JUGGLER napísal: St 17 03, 2021 12:27 am
P.S. K tomu PEPP.SK

Zaujímavá stránka. Som rád, že sa hľadajú rôzne cesty a že to nazvali 4 pilier.
Pri tomto ETF pickingu znova vidíme slabiny Finaxu....PEPP si výnos namodelovali podľa minulých výnosov a chcú ľudom budovať dôchodok s 30% expozíciou v EU, 35% USA, pričom dosť veľa stavili na Afriku ( 6,4% na JAR...atd )

Proste znova tu vidím subjektivitu...nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta.
Ahoj. Rozumný komentár. Vďaka zaň.
K tomu "nechajte to na nás...miesto toho, aby to nechali klienta".

Z komentárov na tomto fóre predpokladám, že veľká časť prítomných považuje samostatné investovanie, teda Sam si otvorím účet u brokra, sám si vyberiem kam investovať sám si exekuujem príkazy za ideálnu formu investovania. Lebo nikomu neplatím zbytočné feečka. OK. Toto platilo dlhé roky a sám som bol toho názoru.
(Koniec koncov sám tomu napomáham rôznymi článkami, napr. tu: https://www.pepp.sk/ako-vybrat-etf/
Zo skúsenosti však poviem, že väčšina ľudí si chce nechať poradiť a pomôcť s tak závažným rozhodovaním.
:beer:

No technológie pokročili a konkurencia prispela k zníženiu poplatkov. A tak dnes si napríklad v EIC nastavíte stratégiu (mix ETF) a už len posielate peniaze. Investuje sa "samo". A poplatky sú drobné, v desatinách percenta. Pri jednorazovej investícii 100.000€ samozrejme rozmýšľam inak, no pri sporení 100-200€ mesačne mi automat v podobe EIC (alt. Finaxu, Portu) ušetrí kopec starostí a ručnej práce a stojí ma to jedno - dve eurá mesačne. To je dobrý deal.
:uctievanie:

Druhý rozmer je, že medzi aktívnym a pasívnym investovaním (indexové ETF) ešte existuje niečo, čo sa nazýva Tactical asset allocation. Píšem o tom podrobnejšie tu: https://www.pepp.sk/ako-investovat-v-roku-2021/
v časti "Aktívne vs. Pasívne investovanie vs. Taktická alokácia aktív" ... a v rovnakom článku je aj úvaha
"Investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?"

---
A ešte k Afrike.
Z piatich modelových stratégií PEPP.SK vytvorených v EIC má iba jedna 10% alokáciu do Afriky. Je to stratégia životného cyklu s investičným horizontom odchodu do dôchodku okolo roku 2050. 10% portfólia investovaných v 30 ročnom horizonte do zatiaľ najzaostalejšieho regiónu sveta, je proste opatrná stávka na budúcnosť regiónu. https://www.pepp.sk/portfolio-zivotneho ... -dochodku/
Ostatné 4 stratégie (horizont 3, 7, 10-15 alebo dôchodok 2040) s Afrikou nerátajú.
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Robo »

Chýba tu trošku odvrátená časť EIC - extra poplatky sprostredkovateľom.

EIC ako platforma je pomerne lacná (Spomenuté vyššie).
Provízie sprostredkovateľom sú ale iný level.

Čo sa mi dostali EIC účty, finančným sprostredkovateľom platíš navyše:
0 až 5% vstupný poplatok
0 až 2% ročne za správu.

0 vstupný poplatok a 0 za správu sú veľmi zriedkavé.
Skôr nájdeš najlacnejšie kombinácie
0% vstupný poplatok a 0,7% ročne za správu

Prípadne aj "sprostredkovateľský štandard chamtivého sprostredkovateľa"
Uzavrel si EIC od jeho super kamaráta - ževraj najlepšie na trhu.

Potom našiel tento článok o EIC
https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... kerov/#eic

Zistil, že je tam:
2,5% nevratný vstupný poplatok platený vopred z cieľovej sumy, sporenie uzatvorené na 15 rokov, teda dopredu 37,5% ročnej platby iba poplatky. Potom zistil, že on má vlastne manažovaný účet a platí navyše ešte aj 0,8% ročne za správu sprostredkovateľovi z hodnoty celého účtu.

Teda v číslach:
Sporenie 120€ mesačne
Cieľová suma cca 21000
Nevratný vstupný poplatok za správu 540€ (2100*0,025)
Navyše ročná správa 0,8% z hodnoty účtu.

Napísal, že už zaplatil 540€ poplatok a 100€ prvý vklad. Pýtal sa ma, čo má s tým robiť.
Ja som mu povedal: Už nič, aj keď to zrušíte, ten vstupný vklad vám nevrátia. Už sa tam dá iba nesporiť.
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Pani, ste sa dako rozsantili obaja.

Ku pepp.sk, modelova situacia:
100e mesacne, 30 rocny horizont, cielova suma 36k.
Zhodnotenie pri 10% p.a. je cca 208k eur
Zhodnotenie po tom, ako si vezmete high watermark je teda 9% p.a. a na horizonte 30 rokov to urobi to, ze z 208k eur je 171k. Otazne je ci to je dvojkovy ucet, ktory ponukate, ak nie, tak mozme ocakavat este poplatok za uschovu 0,05-0,2% p.a a samozrejme transakcny 0,3%
Este furt si myslite, ze je to "par eur mesacne"?

Ku vam p. Ďurec, nemozete hadzat vsetkych sprostredkovatelov do jedneho vreca, niekto si priebezne poplatky nepyta a tlaci vstupak na hodnotu 1% (samozrejme, ze sa najde sprostredkovatel bez chrbtovej kosti a bude sa prizivovat na nevedomosti klienta a buchne 5% vstupak a zoberie si kludne 1% management...), kedy pri 30 rocnom horizonte su to smiesne peniaze. Aj broker ma svoje poplatky, nikdy nic nie je zadarmo, vy to velmi dobre viete, takze si spravme prepocet poplatkov broker vs vstupny poplatok EIC.

Interactive Brokers: Activity fee je 20 USD v pripade ak je hodnota pod 2k USD (co na zaciatok nie kazdy ma a chce investovat), cize mozme pocitat ze na zaciatok investovania je to mastny poplatok, rocne 180 USD (prve 3 mesiace su oslobodene od poplatku), povedzme, ze sa casom dostaneme cez 2k a mame poplatok 10 USD, co je 120 USD rocne. Cize nevhodne pre maleho investora, ktory chce investovat 50-100 eur mesacne.

Lynx: 8000 minimalny vklad (nevyhovuje pre bezneho retailoveho klienta, co chce odkladat male sumy), nakup cca 5-6 eur, konverzia EUR/USD cca 5-6 eur, cize dostavame sa zas na nejakych 10 USD/EUR cca mesacne, cize zas mozme ratat ze poplatkovo sme niekde na hodnote 120 eur rocne, ked ratame ze nakupime 1x USD ETF

XTB: Ak spravne pozeram, tak poplatkovo najvyhodnejsie bude XTB, no maju celkom okresanu ponuku ETF, minimalna investicia do ETF je 100EUR/USD, cize ak osoba, ktora chce investovat 50 eur mesacne (ano, samozrejme ze sa najde aj taky clovek, nie kazdy je velky investor) tak musi siahnut "hlbsie" do vrecka. Podla vsetkeho chyba W8-BEN, co su dalsie opletacky pre klienta. Takze jedine poplatky u XTB su +0,5% menova konverzia ked sa jedna o USD akcie, plati sa nasledne "spread" (rozdiel medzi nakupnou a predajnou cenou), ktory je "velmi nizky". Tak isto u xtb je "inactivity fee" "Ak nie je na účte Zákazníka za posledných 365 dní žiadna otvárajúca alebo uzatvárajúca pozícia a žiadny vklad za posledných 90 dní, je účtovaný poplatok vo výške 10 EUR", co je samozrejme nepravdepodobne ze sa u pravidelneho investora stane, ale clovek nikdy nevie co sa v zivote pritrafi.

Poplatky vieme najst tu: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... d8c2ea.pdf

Etoro: myslim ze tu sa ku tomu vyjadrovat nemusim.
Trading 212: pozastavene registracie
Pokracovat myslim ze nemusim, komu sa chce, ja posuvam vas clanok na BlueNumbers https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/ a vie si kazdy spravit svoj zaver.

Na obhajobu EIC:
Vstupny poplatok 1% z cielovej sumy
100 eur, 30 rokov, cielovka 36k - 1% - 360 eur
Transakcny poplatok 0,3%, cize 0,3 EUR/vklad (ak ratame ze sa bude vkladat 100 eur)
Klient nastavi trvaly prikaz a absolutne nic viac riesit nemusi, pride prepad na trhu? Klient dostava info, ze sa oplati nakupit, lebo cena je dole, tak isto sa tym, ze je vsetka "tarcha" na sprostredkovatelovi, redukuje emocne obchodovanie - KOMFORT pre klienta
Samozrejme uz len keby si bezny retail klient vybral kombinaciu SP500 a MSCI World a nastavil trvaly prikaz, najblizsich 30 rokov nemusi v podstate riesit nic viac.
Ja osobne ziadne performance high watermark feecka nedavam, rovnako nerobim manazovne ucty, cize ziadne % zo zhodnotenia klientom nekradnem, za poradenstvo si nic neuctujem a samozrejme ani nemozem... Samozrejme ako bolo spomenute, 0,05 - 0,2% p.a. z hodnoty uctu !MOZE! byt v buducnosti na 2kovych uctoch uctovane, ale zatial nie je, samozrejme, 0,1% (v mojom pripade) je relativne dobra "dan" za komfort ak by ho zaviedli aj tam.

Takze poplatok vstupny za 30 rokov je simulovane 12 eur rocne.
Transakcny poplatok bude 100x0,3 = 3,6 eur rocne.

Ak som niekde urobil chybu, budem rad ak ma opravite a usmernite, u brokeroch som v plienkach, kedze riesim "pohodlne pasivne investovanie" cez EIC...

Samozrejme, kazdy si bude obhajovat svoj biznis, preto by som bol rad aby sme nemuseli pokracovat v "ociernovani" konkurencneho biznisu, samozrejme transparentnost je na prvom mieste, je na jednotlivcoch pre ktoru sluzbu sa rozhodnu a cez co chcu investovat. Preto by som bol rad aby sme to drzali v informacnej rovine aby sa nam to tu zbytocne nezvrtlo do konfliktov.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

aviceN napísal: So 17 04, 2021 3:15 pm
100e mesacne, 30 rocny horizont, cielova suma 36k.
Zhodnotenie pri 10% p.a.
Ahoj, zdravím.
Dve poznámky a už sa nebudeme hádať :beer: :palec_hore: :D

1. nepočítam že najbližších 30 rokov sa nám bude opakovať 10% p.a. zhodnotenie. Budú lepšie a horšie roky samozrejme, no priemer triezvo očakávam a s klientami komunikujem okolo 7%. To je 0,7% performance fee.

2. Považujem performance fee za spravodlivejšie ako management fee. Správcovský si ľudia berú bez ohľadu na výkonnosť, performance platíš iba ak zarábaš. Poplatková štruktúra má zacieľ byť výhodnejšia ako v 2 a 3 pilieri.
Nie je cieľom konkurovať s cenníkom s ľudmi, ktorí si chcú všetko robiť sami, bez asistencie.
(Apropos 100€ mesačne pri 0,7% fee je 8€ a 40 centov za prvý rok, 2x toľko za druhý. V prvých rokoch sú to drobné. Neskôr, klient nemá viazanosť, môže ísť inam :shock: )
Apropos, súhlas že "NE-hadzat vsetkych sprostredkovatelov do jedneho vreca". Dobrý kolega prináša klientovi hodnotu. :palec_hore: :like:
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Lex »

A za co konkretne je poplatok za zhodnotenie vyplacany pri investicii do indexu? Agent len nakupil index, nijak sa na jeho performance nepodielal, fond nie je riadeny spravcom, ktory zaraba svojim knowhow.

Ak sa bavime o ferovosti, bolo by fer uctovat performance fee napriklad len ked pokoris inflaciu. Lebo len vtedy naozaj zarabad. Teda napriklad len z toho co je nad 3%.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Rado »

Je to zderstvo, ale ak existujú leniví ľudia, ktorí sú ochotní za to platiť...tak sa dá prevádzkovať aj taký biznis. Je to o predaji služby a tá musí mať zákazníkov. Keď nebudú, tak nebude ani predaj ETF za poplatky, ktoré nemusia byť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Paly »

Otázka : Mám účet cez Eic, keď chcem ďalší, ale cez iného sprostredkovateľa, je v tom nejaký háčik?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Paly napísal: Po 26 04, 2021 10:43 pm Otázka : Mám účet cez Eic, keď chcem ďalší, ale cez iného sprostredkovateľa, je v tom nejaký háčik?
Nie je, len budes mat nove PID, teda login.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa mapper »

aviceN napísal: Po 26 04, 2021 10:50 pm Nie je, len budes mat nove PID, teda login.
cez tohto pana co Ti odpovedal mam druhy ucet a mozem len vrelo odporucit (ovela ferovejsie podmienky ako mam na prvom ucte). Hoci mam aj brokerov kde robim nakupy ETF len kazdych par mesiacov, tomuto panovi dakujem za ferove podmienky a moznost investovat male sumy pravidelne a automaticky.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pridal som SP500 eurový..zdá sa, že predtým v EIC mali iba USD A EUROHeDGED

iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR https://eic.eu/fond/ISHSP5E
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
goViTeCT
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 02 08, 2021 3:41 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa goViTeCT »

Chcel by som sa spýtať ako to je pri investovaní cez EIC s dividendami. Sú automaticky reinvestované, resp. musím ich zdaňovať? Nie všetky fondy majú v názve ACC, napríklad tie S&P500 od iShares, prípadne Vanguard Total Stock Market.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

goViTeCT napísal: Po 02 08, 2021 3:46 pm Chcel by som sa spýtať ako to je pri investovaní cez EIC s dividendami. Sú automaticky reinvestované, resp. musím ich zdaňovať? Nie všetky fondy majú v názve ACC, napríklad tie S&P500 od iShares, prípadne Vanguard Total Stock Market.
To, ze to nemaju v nazve v EIC neznamena ze nie su acc, treba si to vzdy odkontrolovat napr. na ishares webe, tj. taky MSCI World ma na EIC nazov iShares Core MSCI World UCITS ETF, no ale na zaklade ISIN-u https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund zistujeme, ze je ACC :) Ak teda budes mat ACC, tak sa automaticky reinvestuju.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
goViTeCT
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 02 08, 2021 3:41 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa goViTeCT »

aviceN napísal: Po 02 08, 2021 4:13 pm To, ze to nemaju v nazve v EIC neznamena ze nie su acc, treba si to vzdy odkontrolovat napr. na ishares webe, tj. taky MSCI World ma na EIC nazov iShares Core MSCI World UCITS ETF, no ale na zaklade ISIN-u https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund zistujeme, ze je ACC :) Ak teda budes mat ACC, tak sa automaticky reinvestuju.
Jasné, diky. Z toho som teda pochopil že Vanguard je na nič pre EU :D .
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

goViTeCT napísal: Po 02 08, 2021 4:26 pm Jasné, diky. Z toho som teda pochopil že Vanguard je na nič pre EU :D .
Kukni alternativu ACWI od iShares ;-)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
goViTeCT
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 02 08, 2021 3:41 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa goViTeCT »

aviceN napísal: Po 02 08, 2021 4:59 pm Kukni alternativu ACWI od iShares ;-)
Ja som myslel skôr ten pre US market, bojím sa že tieto svetové ťahá dole Európa + Japonsko.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

goViTeCT napísal: Po 02 08, 2021 7:02 pm Ja som myslel skôr ten pre US market, bojím sa že tieto svetové ťahá dole Európa + Japonsko.
Moja chyba, nevsimol som si ze myslis ten americky a nie all world :) v tom pripade tam je najblizsia moznost asi klasicky SP 500
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

PEPP.SK napísal: Št 15 04, 2021 6:26 pm 0,8% vstupný poplatok do akýchkoľvek fondov cez EIC
0,5% do vybraných manažovaných stratégií
K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť.
:)
Zdravím vospolok.
Rád by som upresnil a upravil svoju staršiu ponuku poplatkov pre záujemcov o otvorenie účtu EIC, nasledovne:

"
0,5% priebežne platený vstupný poplatok do vybraných manažovaných stratégií
alebo
0,8% jednorazovo platený vstupný poplatok do individuálnych stratégií (z akýchkoľvek ETF) + manažérsky poplatok p.a. podľa objemu investície

K tomu kvalifikovaná debata o výbere ETF, zostavení portfólia tak aby sedelo s cieľmi klienta ako samozrejmosť. :)
"
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Zmenil som to.

Vidím, že viacerí sprostredkovatelia sa snažia zakladať manažované účty.
To bohužiaľ nemôžem ľuďom odporúčať, keďže hlavný zmysel investovania do ETFs je nízka nákladovosť.

Vstupný poplatok si vieme vypočítať velmi jednoducho.
Ak investujeme 30 rokov v priemere po 200 € mesačne, vložíme dokopy 200 x 12 x 30 = 72 000 €.
Vstup 1% = náklad 720 € + náklad na nákup 0,3% = 216 € ...spolu cca 1000 €, ktoré by sa v konečnom dôsledku zhodnotili asi 5 násobne.
Pri priemernom zhodnotení 10% p.a. bude na konci investičného horizontu na účte cca 410 000 €
To je menej o -5 000 € ako by to bolo bez poplatkov.

Ak dám vstup 0,5% + 0,3% za nákup a k tomu pridám manažérsky poplatok 1% p.a. : na konci bude na účte 335 000 €.

To je menej o -81 000 € ! Pritom za vstup a nákup zaplatím menej ako 3000 €!

Takže pozor. Ten manažérsky poplatok znamená výnos menší o cca 78 000 € !

Priama strata z poplatkov je cca 15 000 €. Tých -78 000 je z toho, že by sa v konečnom dôsledku zhodnotili približne 5 násobne.

Pozor, lebo tieto peniaze odchádzajú z účtu každý rok z celého objemu peňazí na účte !

To spočiatku nie je veľa, takže máme tendenciu si to nevšímať.
Lenže pozdejšie, ked máme na účte už 300 000, tak platíme 3000 € za rok. !!! Pričom vstup 1% z vkladov je ročne stále iba 24 € !

3000€ ročne a 24€ ročne je rozdiel, nie ? :roll:

Toto sú peniaze na ktoré si brúsia zuby správcovia fondov, banky i sprostredkovatelia.
Toto sú však peniaze, ktoré platí klient. Platí ich vždy, či sa darí, alebo nedarí. Teda aj ked účet ide do strát.

Toto sú však aj peniaze, ktoré ak neodídu z účtu, tak zabezpečia, že ETF bude mať nakoniec vyšší výnos ako aktívne manažované fondy.

Agenti (počul som, že medzi nimi aj RZ) argumentujú, že oni si manažérsky poplatok zaslúžia. Veď sa o klienta starajú.
Ja sa pýtam ako sa starajú? Založia mu účet, nastavia účet a 1x ročne majú povinnosť s klientom sa spojiť a spýtať sa, či je všetko v poriadku.

Za to má klient obetovať 1/4 výnosu ?


Nemyslím si.

Klient totiž investuje pasívne. Rozhodol sa sám. Na začiatku.
Z účtu mu odchádzajú vklady. Sem-tam pošle viac. Žiadnu inú pomoc nepotrebuje. Za to zaplatí v našom prípade 720 €.
Ak je to agentovi málo, tak OK. Kapitalizmus = volný trh a konkurencia nespí:

1. u brokera si založím účet ZADARMO, vedenie účtu je zadarmo a niekde sú aj nákupy zadarmo.
2. u o.c.p a bánk existuje minimálne 5 inštitúcii kde sa nákladovo dostanem pod 1% p.a. a to od 0,8% vstup + 0,12% p.a. až do 1% p.a. max.

Posledná vec je táto:
PEPP.SK napísal: Št 15 04, 2021 6:03 pm Ahoj. Dovolím si vysloviť predpoklad, že chýbajúce custody fee (z objemu majetku na účte) na jednotkových a dvojkových účtoch v EIC je dočasná záležitosť, že v EIC sú si vedomí toho rozdielu poplatkovania jednotlivých účtov a že aj na 1 a 2 účtoch časom poplatky za držanie zavedú. Inak by tie účty nezmyselne dotovali. Custody je reálny náklad tretej strany, ktorý aj EIC platí svojmu globálnemu custodianovi ak drží naše, teda klientské ETF.
(pri klasických podielových fondoch to neplatí)
Súhlasím. Ale pokiaľ viem, tak EIC momentálne žiadny správcovský poplatok na cielenom účte č. 2 neúčtuje.

Ak bude EIC niečo účtovať, tak to bude od 0,05% p.a do 0,2% p.a + DPH podľa toho kolko má člen EIC spolu pod správou u EIC.
Ak by sa niečo zmenilo, prosím o info - zapíšem to do úvodného príspevku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Ja nadalej poskytujem 2kove ucty len so vstupakom a 0,3% transakciou ako to aj bolo, manazment fee nepotrebujem a ani nechcem, u mna su podmienky bez zmeny.
Presne tak, 2kove ucty manazment fee nemaju, takze bacha aky ucet vam sprostredkovatel otvara a vacsinou tie poplatky potom vidiet v pokyne na kupu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Sleepy
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Št 10 06, 2021 9:12 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Sleepy »

V pripade EIC a z hladiska financii by som volil aviceN-ovu ponuku.
heker121
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Št 27 05, 2021 5:38 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa heker121 »

Ahojte. Chcem len potvrdiť ponuku od aviceN keďže cez neho mam účet v eic a som spokojný ako aj s komunikáciou, pomocou, vysvetlením a všetkým čo k tomu patrí. Nie neplatí mi za reklamu :D
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa funky »

Ahojte, vie niekto prosím ako/či sa robí v EIC ("Cieľový účet č.2") rebalancing? Na https://eic.eu/produkty spomínajú rebalancing len v prípade "Aktívne riadený účet (č.7)".

Ak sa robí len taký ten základný, pri dokupovaní, tak to je podľa mňa dosť nanič. V niektorých situáciách (hlavne keď je už investovaná značná suma v porovnaní s pravidelným príspevkami) by návrat do požadovanej alokácie trval príliš dlho. Dá sa dohodnúť na nejakom pravidelnom alebo aj výnimočnom rebalancingu (napr. v prípade prepadu trhov sa to niekedy oplatí...)?

P.S. Ja mám brokera a riešim si to sám podľa potreby. Ale potrebujem vedieť ako presne funguje EIC a či to naozaj chcem odporučiť pár ľuďom.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

funky napísal: St 25 08, 2021 6:04 pm Ahojte, vie niekto prosím ako/či sa robí v EIC ("Cieľový účet č.2") rebalancing? Na https://eic.eu/produkty spomínajú rebalancing len v prípade "Aktívne riadený účet (č.7)".

Ak sa robí len taký ten základný, pri dokupovaní, tak to je podľa mňa dosť nanič. V niektorých situáciách (hlavne keď je už investovaná značná suma v porovnaní s pravidelným príspevkami) by návrat do požadovanej alokácie trval príliš dlho. Dá sa dohodnúť na nejakom pravidelnom alebo aj výnimočnom rebalancingu (napr. v prípade prepadu trhov sa to niekedy oplatí...)?

P.S. Ja mám brokera a riešim si to sám podľa potreby. Ale potrebujem vedieť ako presne funguje EIC a či to naozaj chcem odporučiť pár ľuďom.
Ahoj, povedal by som, ze sa robi len nejaky zakladny na 2kovych uctoch a to upravou investicneho predpisu pre nadchadzajuce vklady, tj. ked ti sprostredkovatel nastavi inu alokaciu investovanych prostriedkov bud do inych fondov alebo podla potreby.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa funky »

aviceN: Ďakujem za info. Tak to vezmem ako ďalšiu nevýhodu pre EIC.

No možno nakoniec po prepočítaní všetkých poplatkov vs. pohodlie bude EIC pre nich aj tak dobré.
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

funky napísal: St 25 08, 2021 10:08 pm aviceN: Ďakujem za info. Tak to vezmem ako ďalšiu nevýhodu pre EIC.

No možno nakoniec po prepočítaní všetkých poplatkov vs. pohodlie bude EIC pre nich aj tak dobré.
Skus napisat, ako konkretne by si si predstavoval aby ten rebalancing fungoval podla teba.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa funky »

aviceN napísal: St 25 08, 2021 10:12 pm Skus napisat, ako konkretne by si si predstavoval aby ten rebalancing fungoval podla teba.
Ja si pamatam (okrem toho uz spomenuteho najzakladnejsieho rebal., pri dokupovani) na 2 najbeznejsie druhy:
  1. V pravidelnych casovych intervaloch (Calendar Rebalancing).
    Napr. kazdy stvrtrok (4x rocne).
  2. Po prekroceni nejakej hranice, ked to moc ujde od pozadovanej alokacie (Percentage-of-Portfolio Rebalancing).
    Napr. ked sa to odchyli +/- 5%.
Vsetko ma samozrejme rozne nuansy a zavisi od mnozstva detailov, aby to davalo zmysel. Hlavne transakcne poplatky a napr. (ne)splnenie casoveho testu resp. dopad na dane/odvody. Ale niekedy je naopak dobre vyuzit aj danove straty pri rebalancingu. Sam som to vyuzil pri prepade v 2020. Tieto realne komplikacie ale teda pre zjednodusenie ignorujme. Oni v praxi mozu napr. urcit, ako casto sa oplati robit rebalanc. Ani moc casto, ani obcas/nikdy nie je dobry napad. Treba si individualne najst, co je vhodne pre daneho investora.

Uvazujme najjednoduchsi priklad, portfolio je zlozene len z dvoch roznych "veci" (tu konkretne teda akciovych ETF). Trochu odbocka: Ale potom v realite serioznejsieho investora je dobre si sledovat AA (Asset Allocation) aj napriec roznymi triedami aktiv. A ked ujdu "akciove ETF" len medzi sebou, ale celkovo to je napr. oproti crypto stale v pozadovanom pomere (alokacii), tak je to v podstate v pohode, a az tak tu realokaciu netreba hrotit (ak su tie jednotlive ETF dostatocne diverzifikovane, nie su to nejake uzko zamerane, sektorove, a pod.).

Najjednoduchsi priklad: 2-zlozkove portfolio. Alokacia 80:20. Rebalancing bude znamenat 2 transakcie (nakup a predaj). (V pripade 3/4/... zlozkoveho portfolia sa to komplikuje, ale moze to byt casto presne N trasakcii na N zlozkove portfolio.)

V EIC by som teda ako minimum privital ten Calendar Rebalancing. Frekvencia by mala byt na dohode. EIC sprostredkovatel sa pripadne moze s klientom dohodnut na miernom navyseni poplatkov, aby si kompenzoval extra pracu s tym rebalancingom. Idealne samozrejme bez navysenia. :)
Netusim, ci "EIC rozhranie" ponuka aspon nieco zakladne, aby sa ta alokacia nemusela dopocitavat/sledovat nejako rucne. Ak nie, tak chapem ze to je trochu extra praca. A idealne by samozrejme bolo, ak by autori EIC doprogramovali automatizaciu rebalancingu podla nejakych zakladnych kriterii. Zohladnovanie dani a pod. by uz bolo asi prilis "sci-fi", ale aj to sa samozrejme da.

Idealny by bol skor ten Percentage-of-Portfolio Rebalancing. Ten vie lepsie reagovat na vykyvy trhov, bez ohladu na to, ako casto sa deju. Je mi jasne, ze sa tu neda jednoznacne odhadnut, ako casto by bol nutny a sprostredkovatel by musel najst sposob, aby sa mu to oplatilo (a klient na tom stale vlastne ziskal).

A takmer dokonale by bolo zohladnenie pravidelnych prispevkov a "dopocitanie", kolko este treba predat/kupit (v ramci rebalancingu) aby sa trosku usetrili transakcne poplatky a vysledok bol pozadovana alokacia.

Dufam ze takto popisane to staci. :D

----

Nasledovne odkazy mozu sluzit hlavne ako referencia/priklady menej skusenym citatelo. Rebalancing totiz nemusi byt az tak jednoducha vec, ked to clovek chce robit naozaj dobre...:
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V jednoduchosti je krása. Najlepší rebalancing je žiadny rebalancing.
Ak šetrím do jedného ETF nepotrebujem nič. Rebalansing si robia samé fondy vo svojom vnútri.

Dávam peniaze do SP500, mám diverzifikáciu do 500 akcií.
Dávam peniaze do MSCI World, mám diverzifikáciu do 2600 akcií.

Som na trhu 21 rokov, ale pojem rebalansing som prvý krát počul od Finaxu v roku 2019. Že som ja bez toho existoval, pánečku.... :roll:

Ak k single SP500 (alebo MSCI World ) pridám jedno dlhopisové ETF, alebo Nasdaq, alebo nejaké crypto ETF, alebo nejaké tématické ETF, je to taká dôležitá vec, že sa musím otravovať rebalansingom? Nestačí zdravý sedliacky rozum, že si druhú (alebo tretiu ) zložku z času na čas znížim/zvýšim sám?

Investovanie cez indexové ETF je krásne práve v tom, že v jednom produkte ( = fonde ) je všetko. Nechápem inštitúcie, ktoré to komplikujú a ešte aj z Exchange Traded indexových fondov robia portfólia fondov. Pomaly žiadna inštitúcia neprekonáva single indexové ETF USA alebo SVET, ale všetci sa hrajú na aktívnych ETF pickerov a správcov portfólii. Kludne sa stavím, že ani jedna inštitúcia svojím portfóliom, rebalansingom a zbytočnými špekuláciami neprekoná výnos ani riziko ETF USA, alebo SVET.

P.S. Okrem toho dnes je taký výber ETFs, že si môžete nájsť single ETF kde vo vnútri majú akcie a dlhopisy v rôznom pomere..takisto kadečo zmixované. Dokonca aj akciové portfólia, alebo dividendové by som sa vôbec nenamáhal individuálnou správou, ved máme ETFs s pekným trackrecordom, ktoré robia aj portfolia: momentum ETF, Mornigstar ETF atd. A zase - o nič sa netreba starať, z ničím stresovať, všetko vrátane rebalansingu sa robí vo vnútri fondu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peto487
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 07 09, 2021 3:28 pm

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa peto487 »

Ties potvrdzujem vynikajucu spolupracu s AviceN
A Kebyze nenatrafim na toto forum tak mam manazovany ucet od "suseda" co sa venuje financiam a vie sprostredkovat do Eic...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj. Všimol som si tvoj príspevok až dnes. Custody fee tam nemám, vymazal som už predtým..nakolko sa vraj neúčtuje. Aj ked sa bude účtovať tak to fakt vyjde minimálne - dá sa povedať že v SR bezkonkurenčne málo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Pi 03 12, 2021 12:45 am Pán RZ je expert na vlastné vrecko. Ľudia nám hlásia, že v sporení do ETFs cez EIC im navrhuje založenie manažovaného účtu, kde sa účtuje 1% p.a.
Ako sme viackrát rozoberali, najhoršie poplatky sú tie , ktoré sú účtované KAŽDÝ ROK a z CELEJ SUMY NA ÚČTE.
Suma na účte totiž stúpa, takže poplatky v nominálnom vyjadrení rastú ( 1% p.a pri 10 000 je 100€ ročne...ale pri 200 000 je to už 2000 € ročne )
Zároveň je zničený celý potenciál zhodnotenia, lebo poplatky bránia efektu zloženého úročenia...každý poplatok by sa v budúcnosti mnohonásobne zhodnotil.

Ak my ľuďom radíme EIC kvôli nízkym priebežným poplatkom cca 0,24% p.a, pán RZ im k tomu naúčtuje 1% p.a. pre seba.
Celkový efekt je po 30 rokoch taký, že človek skončí z nižším výnosom minimálne o -25%. Napríklad pri vstupe 20 000 je výnos po 30 rokoch nižší o cca 100 000 €.
Expert na investovanie do vlastného vrecka vyčaruje z pasívnej správy aktívnu a nemá problém účtovať 4 x viac ako EIC, alebo 2,5 x viac ako SLSP.
jogo napísal: Pi 03 12, 2021 1:44 pm Tiež som riešil podobný problém jedného známeho. Poradca mu založil managovaný účet s 1%p.a., navyše mu vybral fondy, ktoré je potrebné nakupovať v USD, čiže je potrebná konverzia meny a dal mu 3% vstupný poplatok.
Známy sa ma neprišiel opýtať, kým podpísal zmluvu, hoci vie, že už 15 rokov som na burze. Ale u nich doma sa slovo burza považuje za synonymum zla, tak sa nesmieme o burze baviť. A tak som sa dozvedel o tej zmluve o pol roka od podpisu. Vôbec nevedel o tom, že ma managovaný fond, že platí konverziu a jeho poradca trval na tom, že to je pre neho najvýhodnejší produkt...
Ak taký poradca zoženie 10 klientov a od každého bude mať 1% p.a. a keď z tých 1% p.a. dostane len polovicu ako províziu, tak ma o dôchodok postarané a nemusí investovať ani Euro. :roll:
jogo napísal: Pi 03 12, 2021 1:44 pm Navrhol som mu oželieť tých pár stovák, čo tam poslal a investovať do identických fondov priamo cez XTB bez poplatkov.
Môj názor: zle si mu poradil. Nemôžeš posielať každého do kasína XTB aby si sám kupoval ETFs každý mesiac ....Nebude sporiť vôbec.

Viac ako 99% ľudí (vrátane mojej rodiny a všetkých známych čo poznám ) nebudú každý mesiac ručne investovať. Na to má povahu 1 zo 100...10 z 1000...1000 zo 100 000 ľudí.

Ja by som mu poradil, aby ostal v EIC, prehodil si sporenie do cieľového účtu č. 2, do iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR (bez konverzie) ...Vstupný poplatok už mal zaplatený, ten by mu platil ďalej a vklady by mu automaticky odchádzali z bankového účtu.

Do účtu je online prístup, takže po čase by videl zhodnotenie v desiatkách % a tak by bol motivovaný investovať až do dôchodku. Poučil by si ho akurát o tom, že hocikedy môže robiť ďalšie vklady - hlavne, ked akcie sú dole. Po vyčerpaní cieľovej sumy by zjednal menší vstupný poplatok, alebo by zmenil agenta na normálneho ako je Avice. Tie vstupy sú jednorázové, môžu sa platiť postupne a celkovo nemajú velký vplyv.

Prakticky každý dospelý človek platí mesačne nejaký stupídny produkt, od životného poistenia, cez IŽP, cez podielové fondy, kde na ňom inštitúcie dlhodobo parazitujú práve preto, že platby odchádzajú z účtu automaticky. Roky plynú a peniaze sa strácajú. Keď tí ľudia vidia po 10 rokoch koľko tam majú, tak sa ani nedivím že sa rozčúlia a zrušia to. Agenti ( často z vlastnej rodiny) ich potom nahovoria na niečo iné...

Ak sa však sporo-investovanie raz a navždy nastaví dobre, tak narastajúci účet je reklama sama o sebe. Veď aj ten Domino tam má po 3 rokoch +40% a jeho dcéra hádam +30%. Je to iné kafé ako sporiť do IŽP, alebo podielových fondov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 03 12, 2021 10:16 pm Ja by som mu poradil, aby ostal v EIC, prehodil si sporenie do cieľového účtu č. 2, do iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR (bez konverzie) ...Vstupný poplatok už mal zaplatený, ten by mu platil ďalej a vklady by mu automaticky odchádzali z bankového účtu.
Veď som mu to radil ako prvé, ale jeho poradca mu povedal, že sa to nedá.
Tak som mu ukázal tvoju stránku Smartinvestor- vlákno EIC, tam to ma všetko popísané aj kontakt na AviceN, ale on už žiadneho iného poradcu nekontaktoval. Komu niet rady, tomu niet pomoci.
Tak potom som mu povedal, že najlacnejšie je to neriešiť s poradcami, ale toho času, ísť priamo cez XTB.
Som u XTB dlhé roky a nevidím žiaden dôvod, prečo cez nich nenakupovať akumulačné eurové ETF na indexy. Sám cez nich nakupujem do výšky poistenia 20 000€, tak ako u každého iného brokera do výšky jeho poistenia. A každý môj broker ma poistenie len do výšky 20 000€.
JUGGLER napísal: Pi 03 12, 2021 10:16 pm Môj názor: zle si mu poradil. Nemôžeš posielať každého do kasína XTB aby si sám kupoval ETFs každý mesiac ....Nebude sporiť vôbec.
Stačí kupovať raz ročne, už sme to tu x-krát preberali. A ak niekto radšej zaplatí 1000€ vstupný poplatok do EIC, ako by raz ročne nakúpil ETF, tak tomu už niet pomoci.
Ak by za tých 1000€ kúpil jednorazovo SXR8, tak by zabezpečil dôchodok ešte pre svoje nenarodené deti. Ale 1000€ nikto nechce zainvestovať ani pre svoje novorodeniatko, ale nejakému poradcovi ich kľudne dá.
Naposledy upravil/-a jogo v So 04 12, 2021 8:34 am, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

Alojz napísal: Pi 03 12, 2021 10:35 pm Ti agenti to je taka cudna sorta ludi. Dnes na mna jeden navrieskal, holt stratil klienta so vstupakom za 2 litre a nastavenym manazovanym uctom. Neda sa s tym ani diskutovat lebo clovek polozi otazku a on 10 minut keca a odpoved neda. Odprednasaju to co maju naskolene. Ale clovek sa necuduje. S takym nastavenim oni dobre zarobia a v spolocnosti vlastne maju vysoke prijmy tak ich to potvrdzuje v ich sikovnosti.
Preto s poradcami nediskutujem a vo všeobecnosti nedoporučujem, aby sa niekto radil s poradcami, ako investovať peniaze. Česť výnimkám.
Raz, v slabej chvíľke, som chcel jednému poradcovi vysvetliť, aké nevýhodné produkty ponúka, a potom som sa ho nemohol zbaviť. :)

Ináč, ten poradca v predošlom príspevku, dával nepravdivé informácie a musel som si ich overovať. Napríklad, že preto ma managovaný účet, aby mohol predčasne vybrať peniaze a že pri nemanagovanom sa to nedá.
Keďže sa žiaden iný poradca so mnou nechcel baviť, kým mu nepošlem všetky možné údaje o sebe, tak som zavolal na centrálu EIC. Tam mi aspoň odpovedali bez potreby dodania všetkých možných informácii o mne. Samozrejme, peniaze sa predčasne dajú vybrať aj v nemanagovanom účte.
Preto mam taký rezervovaný postoj k poradcom.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

jogo napísal: So 04 12, 2021 8:21 am Preto s poradcami nediskutujem a vo všeobecnosti nedoporučujem, aby sa niekto radil s poradcami, ako investovať peniaze. Česť výnimkám.
Raz, v slabej chvíľke, som chcel jednému poradcovi vysvetliť, aké nevýhodné produkty ponúka, a potom som sa ho nemohol zbaviť. :)

Ináč, ten poradca v predošlom príspevku, dával nepravdivé informácie a musel som si ich overovať. Napríklad, že preto ma managovaný účet, aby mohol predčasne vybrať peniaze a že pri nemanagovanom sa to nedá.
Keďže sa žiaden iný poradca so mnou nechcel baviť, kým mu nepošlem všetky možné údaje o sebe, tak som zavolal na centrálu EIC. Tam mi aspoň odpovedali bez potreby dodania všetkých možných informácii o mne. Samozrejme, peniaze sa predčasne dajú vybrať aj v nemanagovanom účte.
Preto mam taký rezervovaný postoj k poradcom.
So sprostredkovatelmi je to na trhu bohuzial smutne, je ich coraz viac a cest vynimkam vacsina len slepo nasleduje to, co im je povedane na motivacnom skoleni a neoveruju si fakty a radsej trepnu blbost (alebo vyslovene zaklamu?) nez by povedali "Neviem, dakujem za otazku, prezistim"... co podla mna vobec nie je hanba... keby si ma clovek pamatat a vediet vsetko z financneho trhu, nestaci byt na trhu pol roka :palec_hore:

Potom cele toto hadze vsetkych sprostredkovatelov do jedneho vreca, uz tak je to meno roky poskodene bordelom, co tu narobilo OVB a straca sa cela pridana hodnota, ktora by tam proklientsky mala automaticky byt a nie je to len o provizii a dovidenia. Ale to je zas uz na inu debatu. Ak mas nejaky takyto podnet, netreba sa bat nahlasit to NBS, nech sa ten trh redukuje od "odpadu"...
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Alojz napísal: So 04 12, 2021 11:34 am Inak neviem ci sa na EIC pozeram dobre. Ale kazdy tu hovori o poisteniach pri brokeroch. U mna je zaklad pozriet sa na nejaku sk firmu aj cez finstat
https://finstat.sk/36864633
neviem ci to je ich jedina entita ale trzbovo nevyzeraju moc vysoko. Aj ked rastu. Zisky nevykazuju vysoke. Nastastie zadlzenost nie je moc vysoka. Pozeral sa nato niekto aj z tejto strany?
Ideme otvarat oblubenu facebookovu temu, ktora sa casto vytahuje pri Finaxe, lebo vykazuje stratu?
Teraz okienko na zamyslenie, EIC pri spravnom nastaveni je na slovenske pomery nizkonakladovy broker, ktory pre seba hrabe "minimum", samozrejme da sa nastavit aj nespravne, kedy tie poplatky idu vacsinou aj tak sprostredkovatelovi, no nieco viac si tam ukroji aj EIC... preco by mal doshovat astronomickych trzieb?

Nie som uctovnik, rad sa priucim ak to niekto objasni :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ked hovoríme o poisteniach, tak doma máme 50 000 €, v IBCE 90 000 €, všade inde v EU väčšinou 20 000 €.
EIC je tu 10 rokov a nikdy som na nich nepočul sťažnosti. Majú férové ceny, chovajú sa ako low-discount sprostredkovateľ, čo nemôžem povedať o ich konkurencii z ČR Consequ. Tisíce agentov, všetci SFA prakticky idú cez nich. Tržby im rastú, zdaniteľné zisky v ročných uzávierkach nemajú výpovednú hodnotu, red flag sú podľa mňa vysoké straty a zadĺženosť.

Tak ako máme debaty, či akcie, alebo nie, nepoznám lepšiu nízkonákladovú alternatívu v SR kde klient môže cez trvalý príkaz sporo-investovať do ETFs ktoré si sám vyberie. SLSP pri 0,4% p.a. je možná alternatíva, ale ten 1% vstup na drobné mesačné platby zatial asi nemajú.

Bavíme sa samozrejme o bežných ľudoch, ktorí nebudú disciplinovane investovať cez brokera.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa wladas »

Vie mi niekto vysvetlit to disciplinovane nakupovanie cez brokera? Preco by to bezny clovek nedodrziaval/nedodrziava? Teda ak berieme zaucenych ludi co vedia otvorit poziciu.
Ja si sice uvedomujem ze v tejto sfere nemam zmyslanie priemerne bezneho slovaka ale aj tak.
Ja ako uplny zacinajuci retail az s radostou posielam neminute prachy brokerovy.
Sice zarabam mierne nadpriemerne a mam nizke zivotne naklady ale sakra ja nechcem spavat s nozikom pri krku. Preco to inym nevadi?
Mne praveze nevyhovuje pravidelne posielat presne rovnaku sumu. Sem tam si daco doprajem tak logicky mi menej ostane.
Naposledy upravil/-a wladas v Ne 05 12, 2021 9:50 am, upravené celkom 5 krát.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Ani do EIC nemusis posielat vzdy rovnaku sumu, ja klientom vzdy radim maj nastaveny trvaly, ale bud pripraveny pri prepade tam poslat viac ked ti to situacia bude dovolovat. Slovaci su zvyknuti po rokoch platit veciz uctu, trvaly prikaz, poistenie domu, zivotne poistenie, inkaso.... preto je pre nich pohodlnejsie nastavit trvaly prikaz a neriesit.

Ked investuju su roky zvyknuti posielat do zapoplatkovanych Amundi, Consequ, Finaxu, Acrossu etc. kde maju nastavenu strategiu a neriesia, su spokojni lebo im to prinajlepsom "zaraba efektivne"...
Naposledy upravil/-a aviceN v Ne 05 12, 2021 10:34 am, upravené celkom 1 krát.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"