II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa samo »

Rado napísal: Št 24 06, 2021 12:42 am Ja to ešte trochu vylepším. Ako konateľ s.r.o. budem platiť komplet všetky odvody 20€ mesačne. Nedám si druhý pilier lebo je to pre mňa totálna hlúposť. Nechám si vyplácať minimálny garantovaný dôchodok 330€. Neexistuje lepšie zhodnotenie peňazí ako tento systém. Kam sa hrabú ETF. :lol:
Nuz, toto uz nie tak uplne plati, teda platilo to isty cas kedy pan kpt. Danko zaviedol tento minimalny dochodok bez ohladu na to, kolko clovek odvadzal do socialnej poistovne.
Neskor to bolo zmenene (nepamatam si uz presne kym, ale kedze sa ma to tiez tyka, tak som si to zistoval :D ), konkretne tu je info zo Socialnej poistovne: https://www.socpoist.sk/minimalny-docho ... 021/69148s

Zaviedol sa tam pojem "Kvalifikovane obdovie dochodkoveho poistenia" - "získa najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia,", nizsie je tam aj presne vysvetlene co sa tym mysli:

od 1. januára 1993 (započítajú sa len dni získané v kalendárnom roku, za ktorý patrí osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241, teda ročný príjem bol najmenej 24,1% priemernej mzdy). Bez ohľadu na hodnotu osobného mzdového bodu je kvalifikovaným obdobím aj obdobie dôchodkového poistenia získané

cize odvody 20e mesacne uz urcite nestacia na to, aby si mal narok na minimalny dochodok...
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

Rado napísal: St 23 06, 2021 2:22 pm Takže podvod. A odporúčaš čo? Zostať v 1. pilieri, kde peniaze budú tvoje? Ak by truhlík Fico nekradol a nepotrebovali vykryť schodky, tak mohli byť príspevky vyššie a tiež dedila by sa celá výška úspor v 2. pilieri ako bolo nastavené na začiatku. Bohužiaľ sme tu mali zlodeja a jeho bandu.

Ja odporúčam 2. pilier lebo odovdy do sociálky máš tak, či tak, ale aspoň časť je tvoja aj keď len do čerpania. (môže sa to zmeniť tak ako sa podmienky zmenili od jeho vzniku)


Neviem, píšeš o finančnej gramotnosti, tak by si ma mohol poučiť a vysvetliť mi ako sa dostanem k príspevkom, ktoré posielam do 2. piliera. Ja si ich zhodnotím sám lepšie. Zatiaľ som na to neprišiel.
No s tym nastavenim co sa da urobit teraz odporucam ist do 2. piliera, vkladat tam minimum ake sa tam vkladat da a idelane z neho peniaze nikdy nevybrat a vyberat iba vynos (to je myslim umoznene ale isto to neviem).

No a nedostanes sa nijak a to je to co kritizujem. Vzdy sa dostanes len cez niekoho kto sa na teba nacucne (poistovna) a vysaje tvoje vlastne uspory. Vsetko dostanes jedine ked zomries :/.

Co sa tyka Fica tak tam si myslim, ze nie je jediny kto ma maslo na hlave. Uz ked sa zakladal 2. pilier tak vobec nikto nedomyslel z coho budu financovat ten prvy. Malo sa prechadzat postupne povedzme o 1% kazdy rok by sa viac prispievalo do 2. piliera az by to dosiahlo 50:50. Oni presli hned na 50:50 a potom zistili, ze vlastne nemaju z coho zatiahnut ten prvy. 1. pilier je obrovska zataz na statny rozpocet a predajom strategickych podnikov vykryjete len par rokov. Celkovo to bolo zle urobene a vobec sa nehovorilo o tom ako sa tie peniaze odtial dostanu. A preto maju ludia po 10-15 rokov dochodok vo vyske 20 Eur, co je smiesne. Pritom tam nemaju nasetrene zrovna malo penazi.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

jogo napísal: St 23 06, 2021 7:47 pm Pracuj na živnosť alebo s.r.o., odvody plať z minimálnej mzdy len do 1. piliera a zbytok si zhodnocuj sám na burze. Ale ak ti to na burze nevyjde, nenadávaj na štát, že máš nízky dôchodok.:)
Presne toto robim. Lenze problem je ze ak to na burze nevyde tak mi padne aj 2. dochodkovy pilier, lebo tam som v indexe (co sa aj odporuca) a potom mi zas zostane len ten 1. pilier.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

Rado napísal: Št 24 06, 2021 12:42 am Ja to ešte trochu vylepším. Ako konateľ s.r.o. budem platiť komplet všetky odvody 20€ mesačne. Nedám si druhý pilier lebo je to pre mňa totálna hlúposť. Nechám si vyplácať minimálny garantovaný dôchodok 330€. Neexistuje lepšie zhodnotenie peňazí ako tento systém. Kam sa hrabú ETF. :lol:

Potom môžem vykrikovať mladším ľuďom, že študovali za moje, tak nech sa mi teraz poskladajú na dôchodok. Nie je to úžasný systém? Čudujem sa všetkým, ktorí podnikajú ako FOP a platia minimálne odvody. Toto je rozprávka o troch grošoch, ale...všetky pre mňa. Jogo tým, že platil minimálne odvody si vlastne znížil výnos. Stačilo, aby živnosť zmenil na s.r.o.

(Do doby, kým sa neuzákonil min. dôchodok to až také super nebolo, ale vždy sa dal komplet rozdiel posielať do 2. piliera, alebo investovať sám do ETF. Zamestnanci takú možnosť nemajú, živnostníci si aspoň môžu upraviť výšku na minimum.)

No neviem ci je mozne platit odvody 20Eur mesacne. Ale nevyznam sa v tom, teraz som iba SZCO a odvody mavam vyse 350Eur mesacne. Mozno by to chcelo dat sem na forum este podnikatelske poradenstvo :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

Ako konateľ nemusíš mať pracovnú zmluvu. Za výkon funkcie môžeš dostávať odmenu. Tá odmena môže byť nula alebo nejaká suma z ktorej potom platíš odvody. Ak si dáš mesačnú odmenu 40€, tak budeš odvody platiť z tejto sumy. Hypotéku z toho nedostaneš, ale na odvodoch ušetríš. Nikoho pri ošetrení u lekára nezaujíma, či si zaplatil 7 alebo 200€ na odvodoch. (napr.) Do dôchodku sa to počítalo, ale mohol si si prispievať dobrovoľne do 2. piliera, ale už si sa nedelil o časť s 1. pilierom. Tam sa delíš z odvodu zo 40€.
Potom prišla zmena v podobe garancie minimálneho dôchodku. Úplná paráda pre niekoho, kto to takto praktizuje. Ďalšia zmena nastala, ktorú spomínal samo. Stále však môžeš robiť dobrovoľné príspevky do 2. piliera. Tým, že sa nebudeš deliť, tak našporíš viac.
Najhoršie sú na tom zamestnanci, potom živnostníci.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa incognito »

Do dochodku sa to pocita len od zasahu kpt. v zalohe, pred tym (a zrejme sa to opat opravi) to bol tzv. kvalifikovany rok kedy museli byt soc. odvody v istej minimalnej vyske.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

No neviem to mi pride ako dost neisty system. Urcite by som sa na to nespoliehal.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: St 23 06, 2021 11:57 pm Ak by si sporil tých 180€ mesačne 30 rokov do indexových ETFs, tak vložíš spolu 65 000 a po 30 rokoch máš 375 000 €. Ak si to rozdelíš na 10 rokov, (priemerný vek dožitia), to je dôchodok 3125 € mesačne. 10 x viac ako ti dá štát. A si nezáviský na štáte.
Pred 30 rokmi v roku 1991 som nastúpil po vojenskej službe do prvého zamestnania. Ako čerstvý ing som dostal nástupný plat 2400Kcs hrubého tj. asi 2100Kcs čistého tj asi 70€ mesačne. Moje dôchodkové odvody mohli byť v tom čase tak 30€ vrátane odvodov zamestnávateľa. Potom som už robil na živnosť, čiže odvody s minimálnej mzdy. Do roku 1993 to bolo 100Kcs mesacne, od roku 1993 to bolo asi 1000Skk mesačne a postupne to rástlo až na terajších 180€. Nemal by som veru ani zďaleka taký dôchodok, ako píšeš.

p.s: Zaujímavé, v prvom zamestnaní som robil vedúceho registračného miesta pre kupónovú privatizáciu. Už vtedy ma "osud" smeroval na burzu a až po rokoch som sa k nej okľukou znova dostal. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Št 24 06, 2021 10:18 am Ako konateľ nemusíš mať pracovnú zmluvu. Za výkon funkcie môžeš dostávať odmenu. Tá odmena môže byť nula alebo nejaká suma z ktorej potom platíš odvody. Ak si dáš mesačnú odmenu 40€, tak budeš odvody platiť z tejto sumy. Hypotéku z toho nedostaneš, ale na odvodoch ušetríš. Nikoho pri ošetrení u lekára nezaujíma, či si zaplatil 7 alebo 200€ na odvodoch. (napr.) Do dôchodku sa to počítalo, ale mohol si si prispievať dobrovoľne do 2. piliera, ale už si sa nedelil o časť s 1. pilierom. Tam sa delíš z odvodu zo 40€.
Potom prišla zmena v podobe garancie minimálneho dôchodku. Úplná paráda pre niekoho, kto to takto praktizuje. Ďalšia zmena nastala, ktorú spomínal samo. Stále však môžeš robiť dobrovoľné príspevky do 2. piliera. Tým, že sa nebudeš deliť, tak našporíš viac.
Najhoršie sú na tom zamestnanci, potom živnostníci.
Presne kvôli takýmto špekuláciám sa každé sociálne opatrenie zneužíva. Škoda, že nie sú Slováci takí kreatívni aj v zavádzaní nových technológii, ako v zneužívaní sociálneho zabezpečenia. To by sme sa inač mali. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa martinpa »

Ako je garantovane, ze dalsia vlada v roku 2040 tento garantovany minimalny dochodok proste nezrusi, ak nebudu peniaze?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

martinpa napísal: Ne 27 06, 2021 12:04 pm Ako je garantovane, ze dalsia vlada v roku 2040 tento garantovany minimalny dochodok proste nezrusi, ak nebudu peniaze?
Presne tak. :like:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Ne 27 06, 2021 11:24 am Presne kvôli takýmto špekuláciám sa každé sociálne opatrenie zneužíva. Škoda, že nie sú Slováci takí kreatívni aj v zavádzaní nových technológii, ako v zneužívaní sociálneho zabezpečenia. To by sme sa inač mali. :)
Lepšie ako Slováci je napísať my. Aj živnostník, ktorý stále platí poistné z minimálnej mzdy "zneužíva" systém. Ako zamestanec s tým nemám ako vydrbať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ne 27 06, 2021 2:14 pm Lepšie ako Slováci je napísať my. Aj živnostník, ktorý stále platí poistné z minimálnej mzdy "zneužíva" systém. Ako zamestanec s tým nemám ako vydrbať.
Ja som goraľ. :)
Živnostník platí väčšinou podstatne viac, ako by mal platiť podľa príjmu, lebo až niekde pri prijme 16 000€ ročne sa začnú odvody zvyšovať.
Zamestnanci s tým vydrbávajú tak, že minimálnu mzdu dostávajú na účet a zvyšok cash bez dokladu. To je v tých lepších firmách. Horšie firmy neplatia na účet ani minimálnu mzdu, ale vykazujú len čiastočné úväzky, aby ušetrili na odvodoch. Kopec peňazí sa vypláca cez stravné a vreckové a to sa nezdaňuje ani nezodvodňuje.
Najväčšie daňové a odvodové úniky však vznikajú v sro, stačí pozrieť finstat.
Ja som platil v minulosti dobrovoľné dôchodkové odvody, aj keď som nemusel. Aj teraz platím, lebo som bol zamestnaný, tak som mal príjem na živnosť nižší ako bezodvodové minimum. A oplatilo sa, lebo som dostal covidovú prvú pomoc-pokles príjmu, keď som mal covid a 3 mesiace som kašľal a nechodil do práce. Nikto by mi taký kašel ,v dnešnej dobe, v práci netoleroval.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: Ne 27 06, 2021 6:37 pm Zamestnanci s tým vydrbávajú tak, že minimálnu mzdu dostávajú na účet a zvyšok cash bez dokladu. To je v tých lepších firmách. Horšie firmy neplatia na účet ani minimálnu mzdu, ale vykazujú len čiastočné úväzky, aby ušetrili na odvodoch. Kopec peňazí sa vypláca cez stravné a vreckové a to sa nezdaňuje ani nezodvodňuje.
To som nevedel, že si to zamestnanci sami pýtajú. :D
V nejakých malých firmách to možno tak funguje, ale nie je ich veľa. Záleží to od sektora samozrejme gastro a stavebníctvo bude postihnuté viac. V banke alebo nejakej väčšej firme sa však s takou špekuláciou diskvalifikuješ už na pohovore.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ne 27 06, 2021 8:17 pm To som nevedel, že si to zamestnanci sami pýtajú. :D
Ak ti vyplatí na ruku, tak ten lepší zamestnávateľ ti vyplatí aj odvody, ktoré by za teba zaplatil on, ako firma. Preto dostane takýto zamestnanec na hodinu viac, ako zamestnanec, ktorému poctivo platia odvody do poisťovni. A máloktorý zamestnanec takejto ponuke odolá a na dôchodok sa nepozerá...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

jogo napísal: Ne 27 06, 2021 11:24 am Presne kvôli takýmto špekuláciám sa každé sociálne opatrenie zneužíva. Škoda, že nie sú Slováci takí kreatívni aj v zavádzaní nových technológii, ako v zneužívaní sociálneho zabezpečenia. To by sme sa inač mali. :)
Ved ja som uz vo svojej domacnosti zaviedol :wink: . Pokial ide o SK tak tu je to skor parodia na informacne technologie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa martinpa »

Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Fund »

...to snad nemyslia vazne
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Lex »

Paywall, nejaká dobrá duša?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

druhy pilier je lákava kopa penazi, politici skor ci neskor na ňu siahnu /vid Madarsko, Polsko/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta - netreba hned panikarit. Ano, je to teoreticky mozne hlavne ked sa do vedenia statu vrati mafianska chobotnica.
Slovac si sice rado necha sliapat po hlave ale pokial im siahnu na peniaze tak podla mna pojdu do ulic. Samozrejme ja tam nebudem chybat.
Ale rec je o znizeni prispevku do II.piliera. Teraz je to 5,25%
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Lex »

Mna toto znarodnovanie druheho piliera fascinovalo vzdy. Ved to su moje cenne papiere na majetkovom ucte, ked to chce stat zobrat moze tak spravit len na základe ustavneho mandatu na vyvlastnenie, kde su tie manevrovacie mantinely fakt uzke. Je absurdne, ze je to vobec stale diskusia.

(odhliadnuc od toho, ze krajniak nechce vyvlastnovat len skripliť druhý pilier ako taký)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Slovaci nikdy nepojdu do ulic :) pretoze im vlada povie "znarodenenim budete mat viac!" a divaci TV im to uveria. A ti co pojdu do ulic, budu dezolati ktori chcu ohrozit stat a vseobecne dochodky / system.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Ludia v produktivnom veku im to urcite neuveria.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Lex »

wladas napísal: Pi 19 11, 2021 12:04 pm Ludia v produktivnom veku im to urcite neuveria.
Určite? 17. novembra stáli na bratislavských zhromaždeniach najmä ľudia v produktívnom veku a skandovali o záchrancoch ficovi, úhríkovi a podobnej zberbe. Vážne si myslíš, že keď im táto čvarga povie, že vedia, čo je pre nich najlepšie tak si povedia, že síce im verím so svojim životom a zdravím ale otázka dôchodkového zabezpečenia je pre mňa červená čiara a tu sa chcem rozhodnúť sám? Kiež by si mal pravdu.

Tak či tak, verím, že základné ústavné princípy zatiaľ (!) platia a teda by sa mohlo nájsť dosť poslancov aspoň na ústavnú sťažnosť, obzvlášť keď sa táto diletantská banda tvári, že ochrana 2. piliera je ústavná otázka a zadelili si to rovno do ústavy.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Mentalni atleti zo vcera nie su reprezentativna vzorka, nastastie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Robili ste si prieskum, ako funguje II pilier, u priemerneho zamestnanca? :) Ja co poznam ludi, nikto z nich mi nevedel povedat, co to je, ako to funguje, maximalne co som pocul, ze "no ten prvy pilier to sa plati priebezne to znamena, ze pracujuci hned platia dochodcom a ten durhy tam si nejako setris sam pre seba"
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Tak ja som zistil co to su tie piliere v mojich 33r :mrgreen: Proste nevedomost. Neriesis. Nic ti nechodi do posty. Nie je to nieco co treba platit. Ludia su v priemere jednoduchi
A ked som sa z toho vysomaril tak v momente som utekal prehodit II.pilier do indexov, dakujem Hranol
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

iceberg8 napísal: Pi 19 11, 2021 12:25 pm Ja co poznam ludi, nikto z nich mi nevedel povedat, co to je, ako to funguje
wladas napísal: Po 29 11, 2021 4:28 pm A ked som sa z toho vysomaril tak v momente som utekal prehodit II.pilier do indexov, dakujem Hranol
Keby ľudia tomu rozumeli tak Fica ženú pred sebou lopatami a roxorovými tyčami. Málokto si uvedomuje aké obrovské škody im napáchal v budúcich dôchodkoch. A je to veľká škoda.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Pi 19 11, 2021 12:25 pm Robili ste si prieskum, ako funguje II pilier, u priemerneho zamestnanca? :) Ja co poznam ludi, nikto z nich mi nevedel povedat, co to je, ako to funguje, maximalne co som pocul, ze "no ten prvy pilier to sa plati priebezne to znamena, ze pracujuci hned platia dochodcom a ten durhy tam si nejako setris sam pre seba"
Občas vychádzaju članky na pravda.sk. Čo tam chodia akí ludia nechápem. Napr. často píšu, že koli 2.pilieru nebudu mat oni (horšie zarábajúci) slušný dôchodok. Alebo druhy extrem, že bodaj by vas sporitelov v II.pileri okradli, resp. aj tak to krachne.
Inak sa dosť divím susedom v česku, že to položili. Maju dochodkovy system nastaveny dost solidarne, viac ako na SK.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Už dlhšie sa chystám porovnať aktuálny stav prvého a druhého piliera dôchodkového poistenia ako inak - matematicky, lebo do výpočtov rôznych dôchodkových kalkulačiek na webe nevidím a chcem tomu rozumieť. :)

Najprv napíšem, čo som vypočítal:
Jednoročné dôchodky z 1 a 2 piliera sa vyrovnajú po 16 rokoch, pri projekcii aktuálneho nastavenia a parametrov do budúcnosti. (8%p.a rast USA indexov, 4,15%p.a. rast priemernej mzdy na Slovensku, 4,5% doživotný nevalorizovaný dôchodok z nasporenej sumy)
Pojem "jednoročný dôchodok" je dôchodok, ktorý dostanem za 1 odpracovaný rok.


Pre jednoduchosť robím fiktívny výpočet dôchodku z odvodov len za rok 2020 z 1 a 2 piliera a potom zisťujem, že po koľkých rokoch sa tie dôchodky vyrovnajú.

Beriem rok 2021, v ktorom je aktuálna dôchodková hodnota 14,2107
Dôchodok len z 1 piliera bude 14,2107x12=170,5284€ ročne
Dôchodok, ak by celých 18% vymeriavaceho základu, išlo len do druhého piliera bude:
13596x0.18x0.045 = 110,12€
(priemerná mzda za rok 2020)x(18% odvod)x(4,5% doživotný nevalorizovaný dôchodok)

Teraz musím vypočítať, po koľkých rokoch sa tento "jedno ročný dôchodok" z 2 piliera vyrovná "jednoročnému dôchodku" z prvého piliera.
Dôchodková hodnota sa od roku 2015 ráta z rastu priemernej mzdy a od roku 2015 do roku 2021 narástla z 10,6865 na 14,2107 tj 1,32978 násobne tj. 4.1556% p.a.
Dlhodobé zhodnotenie USA indexov vrátane dividend sa odhaduje na 8% p.a. Od toho odpočítam 10% poplatok zo zisku tj. 0.8% p.a., 0,2% p.a. paušálny poplatok, tak nech to zníži zhodnotenie indexu na 7% p.a.

A teraz rovnica
110*1,07^n = 170*1,0415^n

110/170 = (1,0415/1,07)^n

0,6470 = 0,9733^n

log 0,6470 = n*log 0,9733

n = (log 0,6470)/(log 0,9733)

n=16.0887

Jednoročné dôchodky z 1 a 2 piliera sa vyrovnajú po 16 rokoch, pri projekcii aktuálneho nastavenia a parametrov do budúcnosti. (8%p.a rast USA indexov, 4,15%p.a. rast priemernej mzdy na Slovensku, 4,5% doživotný nevalorizovaný dôchodok z nasporenej sumy)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa hokaido »

Pozrite si podmienky II. piliery. HWM sa tam vyratava z max hodnoty len za posledne 3 roky. Poplatok 0.1% za vykonnost je aj pre indexove fondy. Je to priamo zadefinovane v zakone.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

Teraz sme riešili ponúkané produkty v rámci akéhosi "IV. piliera". To čo píšeš o II. pilieri je pravda, je to však iný segment. V rámci fungovania sú DSS v podstate také "polo-súkromné" inštitúcie, ten zásah štátu do ich operatívy je zásadný. To sa potom samozrejme dotýka aj poplatkovej politiky. Mňa tiež štve, že si niekto účtuje 10% perf. fee v indexovom fonde, kde je nakúpené 1 ETF. Na druhej strane máš štátom obmedzené mng. fee na 0,30% (ok, ešte si berieš 1% z mesačných príspevkov). Bavil som sa s viacerými ľuďmi zo slovenských DSS, ono je to o tom, že bez toho perf. fee by tie firmy boli v zásade nefunkčné z pohľadu profitability, resp. ich akcionárom by sa zrejme neoplatilo držať takéto firmy pri chode :) V podstate DSS robia iba to čo im umožňujú zákony stanovené štátom, takže sa treba pozrieť na fungovanie systému ako takého a nie vždy iba kydať na "nenažrané" DSS.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Peter222 napísal: Pi 10 12, 2021 12:13 pm ten zásah štátu do ich operatívy je zásadný.
Ano stat zasahuje do DSSiek.Celu trzbu DSSiek v podstate vybera stat a zarucuje pravidla tak aby DSSky mohli existovat a zarabat. Tie zasahy su casto vyhodne pre DSSky, i ked z ich hladiska mozno nie idealne. Okrem toho maju moznost obvinit stat za nepopularne opatrenia. Majitelia vsak maju moznost investovat inde. Vsak mame slobodu investovania i neinvestovania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Pi 10 12, 2021 12:13 pm Bavil som sa s viacerými ľuďmi zo slovenských DSS, ono je to o tom, že bez toho perf. fee by tie firmy boli v zásade nefunkčné z pohľadu profitability, resp. ich akcionárom by sa zrejme neoplatilo držať takéto firmy pri chode :) V podstate DSS robia iba to čo im umožňujú zákony stanovené štátom, takže sa treba pozrieť na fungovanie systému ako takého a nie vždy iba kydať na "nenažrané" DSS.
Štát im umožňuje brať 1% vstup + 0,3% p.a. za správu + 10% podiel na zisku HWM. A oni plačú?
Povedz im, že sú neschopáci.

Prečo neburcujú ľudí, aby investovali do indexových fondov? Veď čím viac ľudí vyburcujú, tým väčší výnos by mali. Veď každá DSS má z výnosu 10%.

Ja chápem, že na začiatok to možno nie je lukratívne. Ale systém funguje už 15 rokov. Po 15 rokoch sú výnosy ETF USA 400%, ETF SVET okolo +300% a DSS majú podiel na zisku. Je kopa ľudí, čo sú v II pilieri v garantovaných fondoch, v nevýnosných dlhopisových fondoch, majú tam tisíce € a nikto ich na to neupozorní ! Ved kto by ich na to mal upozorniť, ked nie ten, čo im spravuje peniaze?

Ďalšia vec: agenti. 25 000 agentov funguje na Slovensku. Oni by túto prácu zvládli, keby im DSS dali nejakú odmenu. Neviem či dávajú, alebo nie, ale poznám ľudí, čo majú pekné platy, teda aj do II piliera odchádza pekná suma a divím sa, že sporia do hlúpych dlhopisov. Ked boli v minulosti chyby, že politici ako bolševik Fico hádzali brvná pod nohy II pileru, tak hádam teraz už to tak nie je. Do 3 rokov budú príspevky do II piliera 6% z výplaty, ale nevidím žiadne aktivity aby sa tie peniaze zhodnocovali v indexových fondoch. Bohatnú ľudia = bohatnú aj inštitúcie, táto šanca je teraz premárňovaná.

A kedže je táto šanca premárňová primárne vdaka DSS, lebo oni sú finančníci... ja , keby som bol politik, keby som bol ŠTÁT, tak 10% podiel na zisku DSS zoberiem a do II piliera vpustím šťuky ako Finax, alebo o.c.p ako EIC.

25 000 agentov by za vstupné poplatky 1% oslovilo 1,6 milióna slovákov v II pilieri. EIC, Finax a iní o.c.p by mali povolené za 0,3% až 0,5% p.a. spravovať odvody ľudí v dopredu schválených indexových ETFs. Aj Finax, aj EIC dokážu vyplácať renty, takže nejak by sa to dalo využiť aj pri výplate dôchodkov. Dôležitý je princíp.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: So 11 12, 2021 12:24 am Štát im umožňuje brať 1% vstup + 0,3% p.a. za správu + 10% podiel na zisku HWM. A oni plačú?
Povedz im, že sú neschopáci.
Juggler, oni neplačú, iba hovoria, že bez performance fee sa viacmenej neoplatí, aby takéto firmy fungovali, nie na súkromnej báze, to je celé :)
JUGGLER napísal: So 11 12, 2021 12:24 am Prečo neburcujú ľudí, aby investovali do indexových fondov? Veď čím viac ľudí vyburcujú, tým väčší výnos by mali. Veď každá DSS má z výnosu 10%.

Ja chápem, že na začiatok to možno nie je lukratívne. Ale systém funguje už 15 rokov. Po 15 rokoch sú výnosy ETF USA 400%, ETF SVET okolo +300% a DSS majú podiel na zisku. Je kopa ľudí, čo sú v II pilieri v garantovaných fondoch, v nevýnosných dlhopisových fondoch, majú tam tisíce € a nikto ich na to neupozorní ! Ved kto by ich na to mal upozorniť, ked nie ten, čo im spravuje peniaze?
Opäť, takto to nefunguje v prostredí regulácie fin. trhu. DSS nemajú mandát na investičné poradenstvo, oni nemôže zavolať klientovi, že dobrý deň p. Jožko, máte 38 rokov, ale 100% v dlhopisovom fonde, čo tak si prehodiť 80% do indexového. Toto môže spraviť fin. subjekt, ktorý má licenciu na investičné poradenstvo (resp. Mifid licenciu), napr. banka/o.c.p.

Čiže potom teoreticky dáva logiku to čo píšeš s tým vstupom iných hráčov. Ja by som to však spravil úplne opačne keby som bol ŠTÁT. Úplne by som z II. piliera vylúčil súkromných hráčov - sú to zbytoční sprostredkovatelia, ktorí celý systém iba predražujú - od DSS až po tie "šťuky", ktoré uvádzaš nižšie. Kľudne by sa tie prachy mohli spravovať štátnou agentúrou (z pohľadu legislatívneho rámca niečo podobné ako napr. ARDAL). A nemusel by tam byť žiaden performance fee, žiaden entry fee, ale napr. fixná časť mng. fee, povedzme 0,5%, ktorá by pokryla náklady na fungovanie. Ponuka produktov by ostala viacmenej rovnaká, možno o 1-2 fondy navyše, keďže by týmto krokom zanikla "súkromná" konkurencia v podobe DSS. Nákladovo by to celé vyšlo omnoho efektívnejšie :)

Chápem, že ma tu zrejme označíš za nejakého štátneho etatistu, ale ja tam nevidím žiadne väčšie riziká v porovnaní so súčasným stavom. Zmeny v II. pilieri sú aj tak svojvoľne vykonávané podľa toho, kto je práve pri moci a aj čo sa týka možného znárodnenia, je naozaj úplne jedno či tie prachy spravuje tzv. "súkromný" subjekt v podobe DSS alebo štátna agentúra. To že znárodniť prostriedky v II. pilieri ,aj keď sú akože súkromné, je úplná brnkačka predsa vidíme v okolitých krajinách.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

@Peter222 lenze tym by si odstranil aj tu drobnu zanedbatelnu konkurenciu ktora sa napriklad snazi aspon prinasat dobre fondy. Nejaky uradnik by rozhodol (bez postihu ako casto vidime), ze tam drbne nejaky J&T fond a ty by si nemal na vyber uz vobec.
Takto aspon mame indexove fondy, z ktorych vacsina je dost dobra (okrem tusim 1 dssky, ktora ma nejaky divny index). Ale to je presne o tom... Allianz na to uplne prdi, ti ani nemaju index, jeden divny a 2 ci kolko dobrych indexov... Kazdy si vyberie.
Vacsinou s tvojimi prispevkami suhlasim, tentokrat nie.
Ked uz chcu rusit nieco, tak potom nech povedia, ze ok, s tymi 6.25% ci kolko je to momentalne mozes dat "kam chces" pokial je to na nejaku formu dlhodobeho sporenia... teda sa liberalizuje trh o nejaky finax, eic a kto ja viem co este. Napriklad vtedy by som mozno rozdelil tie peniaze (moje) medzi viac spolocnosti, nie len medzi dajme tomu 2 fondy vramci jednej dssky...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Peter222 napísal: So 11 12, 2021 9:55 amKľudne by sa tie prachy mohli spravovať štátnou agentúrou
Len toto nie pre boha. Neverim statnej efektivite a fungovaniu.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

rmaly napísal: So 11 12, 2021 10:09 am @Peter222 lenze tym by si odstranil aj tu drobnu zanedbatelnu konkurenciu ktora sa napriklad snazi aspon prinasat dobre fondy. Nejaky uradnik by rozhodol (bez postihu ako casto vidime), ze tam drbne nejaky J&T fond a ty by si nemal na vyber uz vobec.
Takto aspon mame indexove fondy, z ktorych vacsina je dost dobra (okrem tusim 1 dssky, ktora ma nejaky divny index). Ale to je presne o tom... Allianz na to uplne prdi, ti ani nemaju index, jeden divny a 2 ci kolko dobrych indexov... Kazdy si vyberie.
Vacsinou s tvojimi prispevkami suhlasim, tentokrat nie.
Ked uz chcu rusit nieco, tak potom nech povedia, ze ok, s tymi 6.25% ci kolko je to momentalne mozes dat "kam chces" pokial je to na nejaku formu dlhodobeho sporenia... teda sa liberalizuje trh o nejaky finax, eic a kto ja viem co este. Napriklad vtedy by som mozno rozdelil tie peniaze (moje) medzi viac spolocnosti, nie len medzi dajme tomu 2 fondy vramci jednej dssky...
@rmaly, myslíš tú konkurenciu oligopolného trhu? :)
Ale v poriadku, bol som si vedomý, že keď sa tu spomenie slovo ŠTÁT tak asi všetkým začnú blikať kontrolky :lol: v princípe je to vcelku jednoduché, úplne by postačovalo mať na výber 2 indexové fondy kopirujúce MSCI World (na výber hedgovaná a nehedgovaná verzia), dlhopisový fond a potom jeden zmiešaný a jeden akciový "aktívne" riadený - tam nech si kľudne dajú hocičo čo len chcú, každý kto aspoň trocha kráčal okolo investovania a dôchodkových schém by aj tak používal indexový a dlhopisový a akurát tak menil pomer medzi nimi. Chápem, že toto by si vyžadovalo aspoň minimálnu efektivitu na strane fungovania štátu, ktorú momentálne nemáme (a nie som v tomto veľký optimista), ale zas momentálne systém II. piliera tiež nefunguje bohvieako.
Zas nakúpiť indexové ETF a manažovať duráciu v dlhopisovom fonde si myslím, že dokážu riadiť portfólio manažéri aj keby boli zaplatení štátnou agentúrou - na toto stačia 3 ľudia nahajrovaní z privátneho sektora. Suma sumarum, máš 5 fondov, z ktorých vyskladáš bez problémov dlhodobý produkt na penzijné investovanie, odstrániš sprostredkovateľské pijavice a výsledok sú nižšie poplatky pre koncového spotrebiteľa - investora/penzistu.
Zopakujem, je to iba myšlienka, som si vedomý, že pri súčasnom politickom zoskupení (či už sa bavíme o ktorejkoľvek strane v koalícii/opozícii) je takéto niečo nemožné, resp. finálny výsledok by mohol dopadnúť nie úplne priaznivo. Je to ale škoda, bolo by to jednoduché, efektívne a lacnejšie pre nás v porovnaní so súčasným stavom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"