Brokersky ucet a smrt vlastnika

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa hokaido »

Caute, nevedel som do akej sekcie to zalozit tak to skusam tu.
Zaujimalo by ma, ci viete, ako je to s brokerskym uctom pri smrti vlastnika. Ide mi hlavne o pripad, ked pozostali si nie su vedomi, ze zosnuly nieco take mal.
Viem, ze pri bankovych uctoch na to existuje nejaky register, tak som chcel vediet, ci aj u brokerskych je nieco obdobne. Alebo ci sa to potom musi riesit cez zavet...
Dik za kazde info
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal:Ide mi hlavne o pripad, ked pozostali si nie su vedomi, ze zosnuly nieco take mal.
Zosnulý by si mal byť vedomý, že také niečo môže nastať. Takže keď nemá záveť, tak aspoň by mal niekde do obálky napísať, že má účet u brokera, peniaze vo Švajčiarsku a kde zakopal 100 l slivovice...

Niekde sme to rozoberali a mali sme k tomu stanovisko od brokera, že sa to stáva pomerne často. My sme to rozoberali z pohľadu vyrúbenia špeciálnych daní, čo sme zistili, že sa týka občanov a rezidentov USA. Táto komplikácia sa netýka naších, to broker potvrdil. Broker vravel, že ked pozostalí vedia, oni nerobia problémy. Viac sme to nerozoberali.

Naše názory boli také, že treba , aby rodina o účte vedela a mala inštrukcie ako peniaze previesť a účet zavrieť. Ak by nevedela, ja predpokladám, že broker sa po čase ozve. Najprv cez emaily, kde posiela bežné inštrukcie ohladom legislatívnych updatov ( zmena adresy, čísla OP..teraz vyžadujú doplniť rodné čísla, alebo čísla pasov..atd ). Takisto raz štvrťročne posielajú výpis z účtu listom..takže skôr či neskôr by došlo niečo aj cez normálnu poštu.

Ale stretol som sa aj s prípadom, že chlapík mal založený účet u brokera v Kanade a tí sa velmi neotravovali, aby zistili či vôbec žije. Učet ležal asi 10 rokov bez aktivít a polovica malých akcií na ňom bolo delistovaných a bezcenných... Teraz je iná legislatíva a možno by sa to nestalo...Ale radšej odporúčam, aby sa o to postaral každý majitel účtu sám , kým je teda nažive...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahojte. Trosku by som ozivil tuto temu... Da sa napriklad prepisat ucet (brokersky) na ineho cloveka (napriklad zalozim synovi ucet, nakupim papiere a potom to nanho prepisem ked bude plnolety)? To iste plati, ci sa po tej smrti majitela musi ucet zrusit, alebo moze dedic "pokracovat" vo vlastnictve akcii / cennych papierov...?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal:Ahojte. Trosku by som ozivil tuto temu... Da sa napriklad prepisat ucet (brokersky) na ineho cloveka (napriklad zalozim synovi ucet, nakupim papiere a potom to nanho prepisem ked bude plnolety)? To iste plati, ci sa po tej smrti majitela musi ucet zrusit, alebo moze dedic "pokracovat" vo vlastnictve akcii / cennych papierov...?


To som zvedavý aj ja. Hlavne ako si to Ladis predstavuje, že jeho žena a deti budú pokračovať.

Podľa mňa po smrti človeka vystaví lekár úmrtný list a okresný súd začne dedičské konanie. Som presvedčený, že všetok majetok je zablokovaný kým neprebehne dedičské konanie. Všetok známy majetok - napr. učty v banke, u brokera, nehnutelnosti evidované v katastri a pod. Učet u brokera v zahraničí podľa mňa známy nie je, pokial ho neuvedú pozostalí v súpise majetku.
Takže môžu previesť peniaze od brokera na účet zomrelého ( nikde inde to broker neprevedie ) a tam to bude zablokované bankou až do ukončenia dedičského konania. Druhou možnosťou je, že po ukončení dedičského konania právoplatný dedič predloží brokerovi papier a ten mu dá možnosť založiť si nový účet na ktorý sa prevedú akcie, alebo broker na žiadosť dediča odpredá pozície , účet uzavrie a peniaze prevedie na účet dediča.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal:laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.


Tak to je asi jasne... bavime sa o "konecnej" situacii... Ze ja budem teraz x rokov "budovat" nejaky etf/akciovy ucet a ked umriem, tak by bola skoda, keby sa "to muselo predat"... Som si to vzdy nejak predstavoval ako v knizkach "zdedil po pratete akcie IBM"... ale ked uz nie su papierove akcie, tak by ma len zaujimalo, ako to funguje...
Vlastne aj to s tym "darovanim" brokerskeho uctu je podobne... Ved uvidime, ci sa niekto fundovany vyjadri... :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak sa aktiva predaju, co si nemyslim, mozes vzapati kupit to iste znovu. Stratis poplatky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rmaly

Za prve, asi ti to bude vtedy uz jedno, co sa stane s tvojim byvalym portfoliom. :)
Za druhe, je to iba moj predpoklad,vacsinou dedici maju tendenciu portfolio predat a nepokracuju v jeho dalsom rozvijani, pretoze pre to nemaju zmysel a vidia len tu ciselnu hodnotu toho portfolia ktore sa da premenit na peniaze..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal:laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.


Nezákonné to môže byť čo sa týka majetku na Slovensku. Účet v zahraničí ti naše orgány nemôžu zablokovať. Preto je najlepšia cesta, ked majiteľ účtu nechá pokyny najbližšej rodine, napr. manželke a tá účet online uzavrie. U IB to nie je problém.

Stačí podľa inštrukcií zavrieť pozície, odkliknúť výber 99% peňazí na účet majiteľa ( nikde inde to broker neprevedie ), po prevode potom pár dní počkať , znova sa nalogovať, odkliknúť close account...broker vypíše inštrukcie, že treba odhlásiť dáta, pozrie, či všetko je vysporiadané a zbytok peňazí pošle automaticky pri uzatváraní účtu.

Trumpeta1978 napísal:Tak to je asi jasne... bavime sa o "konecnej" situacii... Ze ja budem teraz x rokov "budovat" nejaky etf/akciovy ucet a ked umriem, tak by bola skoda, keby sa "to muselo predat"... Som si to vzdy nejak predstavoval ako v knizkach "zdedil po pratete akcie IBM"... ale ked uz nie su papierove akcie, tak by ma len zaujimalo, ako to funguje...


Ak by som chcel, aby môj investičný účet ostal navždy živý, nemal by som ho u zahraničného brokera. Vybral by som si účet u brokera na Slovensku, ktorý spadá pod ochranu vkladov, alebo účet u silného dlhoročného správcu ako je EIC, alebo investičný účet v banke. Do úvahy pripadá aj LYNX alebo FIO, ale zistil by som si finančné pozadie, či tieto subjekty sú silné a zostanú na trhu dlhodobo.

Investičný účet u slovenského subjektu pôjde do dedičského konania a môžeme ho uviesť v záveti, ktorú spíšeme u notára a ten ju eviduje v registri závetov. Po smrti, kdekolvek sa udeje ( napr. sa časom presťahujete a dedičské konanie sa robí v mieste trvalého bydliska ) sa vždy kontroluje centrálny register záveti. Na konci dedičského konania súd vydá rozhodnutie, kde je jasne napísané, kto sa stáva majiteľom účtu. S týmto papierom potom správca/broker môže účet previesť na dediča.

U zahraničného brokera by ste týmto štýlom mohli mať problém. Rozhodnutie súdu by trebalo preložiť do angličtiny, pravdepodobne apostilovať ( vyššie overenie ) ...pozreli by sa na to právnici brokera v USA a postupovali by podľa ich zákonov. Myslím, že by to stejne skončilo tak, že účet poručiteľa (zosnulého) by chceli uzavrieť a peniaze chceli poslať na Slovensko. Prinajlepšom by dedičovi navrhli založiť si nový účet na seba ( u IB musíš splniť podmienky...nedá sa účet len tak prenášať z jednej osoby na inú) a potom akcie, alebo peniaze vedia previesť na nový účet.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa rmaly »

@juggler dikes moc za vycerpavajucu odpoved
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa amalfi »

Zaujimalo by ma ako toto ma osetrene Slovenska Sporitelna. Nebolo by zle poradit dôchodcovi v ramci rodiny nejakych dobrych par akcii pekne postupne.Len ten zaciatok by musel byt uspesny.Lebo ked dôchodca vidi ze mu historicky prva akcia spociatku este klesa nebude mat snahu ist do dalsej aj ked inej.Najidealnejsie by bolo mu slubit ze ak sa to o rok ci trochu dlhsie neda do plusu minus mu doplatime.Ja sa tiez nemôzem pozerat ako ked chcem niekomu poradit investovat do akcii a dotycna raz chce potom zase nechce a peniaze stoja.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa jogo »

Chcem sa opýtať na hypotetický prípad, napríklad pre Ladisa. :)
Majiteľ brokerského účtu ma nakúpený SPY za celý účet. Keďže pozná povahy svojich dedičov, v prípade smrti nechce, aby jeho dedičia rýchlo rozflákali peniaze a chce, aby jeho účet ostal neporušený pre ďalšie a ďalšie generácie, podobne ako Nobelová cena. Preto by im dovolil vyberať len dividendy, ktoré SPY vypláca. Dá sa to nejak zariadiť?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa rmaly »

jogo napísal: St 04 08, 2021 8:51 pm Chcem sa opýtať na hypotetický prípad, napríklad pre Ladisa. :)
Majiteľ brokerského účtu ma nakúpený SPY za celý účet. Keďže pozná povahy svojich dedičov, v prípade smrti nechce, aby jeho dedičia rýchlo rozflákali peniaze a chce, aby jeho účet ostal neporušený pre ďalšie a ďalšie generácie, podobne ako Nobelová cena. Preto by im dovolil vyberať len dividendy, ktoré SPY vypláca. Dá sa to nejak zariadiť?
ja som nad tym uvazoval aj v inych intenciach (celkovo majetok, nie len investicie)... Podla mna jedine zverenecke fondy (najblizsie) v CR (mozu si to podla vsetkeho vybavit aj Slovaci... videl som stranky, co to ponukaju)... Len sa to asi (urcite) oplati iba od urciteho objemu majetku. Ratam tak od 1m eur, mozno viac...
Lebo predsa len ak platis nejakych 2000 eur rocne a viac pravnikom / spravcom (minimalne po tvojej smrti), tak aby z majetku neubudalo a nieco ostalo aj pozostalym, musi byt znacnejsieho rozsahu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa andre »

ako pisal rmaly v CR sa to riesi cez sverenecke fondy, v anglo-saskom prave cez trusty a v kontinentalnom cez nadacie. Pre zriadenie SF v CR treba splnit podmienky, ak sa dobre pamatam tak pobyt v CR > 6 mesiacov..

Ale prave prebieha pripava novalizacie obcianskeho zakonnika v ktorej by takyto institut mal byt zahrnuty. https://domov.sme.sk/c/22497053/zverene ... ikova.html
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Št 05 08, 2021 11:51 am ako pisal rmaly v CR sa to riesi cez sverenecke fondy, v anglo-saskom prave cez trusty a v kontinentalnom cez nadacie. Pre zriadenie SF v CR treba splnit podmienky, ak sa dobre pamatam tak pobyt v CR > 6 mesiacov..

Ale prave prebieha pripava novalizacie obcianskeho zakonnika v ktorej by takyto institut mal byt zahrnuty. https://domov.sme.sk/c/22497053/zverene ... ikova.html
Dufam, ze to tam daju, podla mna nie je dovod, aby to u nas chybalo...

Podla tejto stranky nie su ziadne podmienky (ale ruku do ohna za to nedam)...
https://www.svsp.cz/magazin/clanky/ako- ... 1QQAvD_BwE
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"