Elektrina - rast ceny

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa darkwalker »

Zdravím, chcel by som sa opýtať akým spôsobom by sa dalo investovať do rastu cien elektrickej energie na Slovensku? Táto komodita sa obchoduje na pražskej burze.
Mám účet u Interactive brokers, bohužial tam nie je táto burza zaradená.

Existuje nejaký fond alebo ETF, ktoré by kopírovalo ceny energií na Slovensku?
Prípadne aké sú iné možnosti investovania v tejto oblasti v rámci brokera IB?

Vďaka za rady.
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa darkwalker »

Nemám zatiaľ žiadne skúsenosti s komoditami, nakoľko mám účet u brokera iba 2 mesiace. Tam mám momentálne nakúpených zopár ETF a akcií. Niečo mám naštudované tak okrajovo, čo sa týka budúcich kontraktov - futures. Cena elektriny podla všetkého nadol nepôjde v budúcom roku, preto by ma to zaujímalo, čo by som mohol ako začiatočník v tomto segmente spraviť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa rmaly »

Myslim si, ze ako zaciatocnik najlepsie asi spravis, ked nic nespravis... Alebo sa "zahraj" s par peniazmi, o ktore ked prides, tak to nebude boliet a bude to fajn skolne
Ryman
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 03 02, 2021 6:46 pm

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Ryman »

Elektrinu bude treba vždy a preto som v čase covid-u kúpil akcie Enel-u. Oplatilo sa, lebo ten prepad vtedy bol len dočasný. Momentálne je Enel znova dole, takže to môže byť dobrá investičná príležitosť. Neviem prečo akcie Enel-u tak klesly, vie niekto?
Investovať do elektriny nejde, keďže sa nedá skladovať, ale dajú sa kupovať akcie energetických spoločností. Enel vydáva aj dividendy, je to dividendová akcia.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa wladas »

Tipnem si. Plyn ide raketovo hore a zneho sa vo velkom vyraba elektrika (turbiny)
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa ATHena »

darkwalker napísal: So 04 09, 2021 12:36 pm Zdravím, chcel by som sa opýtať akým spôsobom by sa dalo investovať do rastu cien elektrickej energie na Slovensku? Táto komodita sa obchoduje na pražskej burze.
Mám účet u Interactive brokers, bohužial tam nie je táto burza zaradená.

Existuje nejaký fond alebo ETF, ktoré by kopírovalo ceny energií na Slovensku?
Prípadne aké sú iné možnosti investovania v tejto oblasti v rámci brokera IB?

Vďaka za rady.
riešil som presne to isté čo ty, mám aj účet vo fiu kde je pražská burza len mám obavy o likviditu namiesto toho som chcel kúpiť toto https://finance.yahoo.com/quote/ttf=f/ to by si mal byť schopný kúpit aj z IB
Tu je k tomu fact sheet https://www.theice.com/products/2799666 ... as-Futures

Pozeral som sa na to keď to bolo za 60 :/ ale povedal som si, že hádam nebudem kupovať ATH.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Preto existuje take ze scale in/average down. 🙃
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa rmaly »

tak na hranie mam akcie CEZu cez FIO... tiez platia divi a dokonca po rokoch stupla cena (na chvilu poriadne... ale teda poriadne v ceskych korunach, nie eurach) :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jogo »

Zaujímavé informácie od Radovana Vávry ohľadom krachu Bohemia Energy. Od 10 min
https://www.youtube.com/watch?v=1aSFQ7hjOOI

Ak som to dobre pochopil, tak bývalý zákazníci skrachovanej Bohemia Energy budú teraz nakupovať elektrinu za spotovú cenu, ktorá je násobne vyššia a výrazne im zvýšia zálohy za elektrinu...nevedel som, že odberateľ elektriny(plynu) ručí za riskantné "shorty" svojho dodávateľa, ako to popisuje v prvej časti videa Vávra. :?
Neviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
https://www.slovakiaenergy.sk/
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaja »

Oni automaticky dostají šestiměsíční smouvu. Což znamená při současných cenách a nastávající zimě ohromně vysoké zálohy (vyšší zimní spotřeba x vysoké aktuální ceny). Mohou ale uzavřít nové smlouvy, kde jsou ve stejné situaci jako ti, kterým končí fix.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: So 13 11, 2021 5:09 pm Neviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
https://www.slovakiaenergy.sk/
Doteraz som nezaplatil ani cent. Mám už novú zmluvu, ale posledné čo som platil bol konečné vyúčtovanie do SLOVAKIA ENERGY. (začiatok októbra)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa danno »

Nedavno som pozeral podmienky. Ak padne dodavatel, zastupi ho dodavatel poslednej instancie. SSE teraz zverejnuje kazdy mesiac novy cennik v oktobri to bolo 222 EUR/MWh a teraz v novembri 321 EUR/MWh, oproti klasickym cenam je to 2x drahsie. Dodavatel poslednej instancie ti dodava elektrinu 3 mesiace, za ten cas si mozes najst niekoho noveho. Ak si necinny 3 mesiace platis zvysenu tarifu a potom s tym dodavatelom uzavries novu zmluvu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: So 13 11, 2021 5:09 pm Zaujímavé informácie od Radovana Vávry ohľadom krachu Bohemia Energy. Od 10 min
https://www.youtube.com/watch?v=1aSFQ7hjOOI
Ďakujem za video. Príjemne strávený čas.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: So 13 11, 2021 5:09 pmNeviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
Kedze povodny dodavatel krachne tak zakaznikovi nema kto dodavat. Dodavatel poslednej instancie sluzi len aby pokracovala dodavka. Nieje povinny dat rovnaku cenu ako skrachovany dodavatel. Niekto tu vyssiu cenu musi zaplatit, z neba nepadne - odoberatel, novy dodavatel (preco by to robil?) alebo stat cez dotacie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: So 13 11, 2021 5:09 pm Neviete ako dopadli zákazníci SLOVAKIA ENERGY, ktorá ukončila svoju činnosť? Zdvihli im zálohy za elektrinu?
https://www.slovakiaenergy.sk/
Prišlo mi vyúčtovanie za október. Cena rovnaká ako v SLOVAKIA ENERGY. Nič sa pre mňa nezmenilo. :like:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Kos3 »

Nemecky 1y forward na elektrinu opat pri oktobrovych spike hodnotach, som zvedavy kam to pojde
ger 1y baseload elect.PNG
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa makx »

Tak sme videli, ze to islo od 12.8.2022 zo 180 az na 1050 EUR/MWh (21x priemerne obchodovanej ceny front year futures pred 2021) a teraz sme sa vratili na 523.40 EUR/MWh, co uz znova zodpoveda fundamentalne aktualnej cene obchodovaneho TTF front year.
Minuly tyzden a tento pondelok sa cena elektriny v Nemecku fundamentalne odpojila od ceny zemneho plynu a ten spike bol cisty sentiment.

Obrázok

Dobre vysvetlene fungovanie EEX a cenotvorba vo vlakne
https://twitter.com/KvBahnhof/status/15 ... 9287793666

Autor sa venuje aj minulorocnemu krachu najvacsieho alternativneho dodavatela v CR Bohemia Energy. Tento krach mal dopad aj na Slovensku, kedze najprv krachla ich dcerska spolocnost Slovakia Energy 30.9.2021 (vtedy stal front year futures 2022 118 EUR a 2023 85 EUR, v porovnani so sucasnymi, uplne nizke ceny). Ukazalo sa iba ako sa banky spravne rozhodli a skoncili s externym financovanim Bohemia Energy este vcas a nedufali, ze vysoke ceny elektriny, ci uz na futures/forwarde alebo na spote je prechodny jav.
https://twitter.com/KvBahnhof/status/15 ... 8038530049

Tu sa rozoberaju jednotlive narodne pristupy k vysokym cenam elektriny.
https://twitter.com/faktaoklimatu/statu ... 7636917249
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JUGGLER »

„Všetky veľké priemyselne rozvinuté ekonomiky na svete, všetky v Európe, vrátane tých, ktoré sa rozhodli ísť iným smerom, sa skôr či neskôr k jadrovej energii vrátia,“ povedal francúzsky minister hospodárstva Bruno Maire v piatok (9. 12.). Podľa neho iná možnosť nie je, ak chcú štáty udržať priemysel v chode. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Nestane sa to ihneď, je to otázka niekoľkých rokov. Som však presvedčený, že veľké priemyselné krajiny, je jedno ktoré, sa z dôvodu udržania priemyslu k jadrovej energii vrátia,“ uviedol Le Maire. Na stretnutí so zamestnancami elektrárne v Penly zároveň povedal, že Francúzsko sa ako krajina, ktorá závisí od jadra, nemá za čo hanbiť. Narážal na kritiku od ostatných štátov, najmä Nemecka, ktoré sa rozhodli od jadra odkloniť.

Aj ekologické dôvody hovoria podľa ministra pre jadrovú energiu. „Rozhodnutie v prospech jadra je rozhodnutie v prospech klímy,“ dodal Le Maire.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nuklearna energia nebol nikdy prvorade technicky alebo ekologicky problem - ale vzdy prvorade politicky.

Umoznit niekomu energeticku nezavislost, kto je zavisly na dodavkach energie - nemusi byt ekonomicky vyhodne pre dodavatela energii. A dodavatel energii moze kvoli tomu robit rozlicne priame aj nepriame prekazky v budovani atomovych elektrarni v statoch, ktorym by pomohli k energetickej nezavislosti.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JanH »

jaroslav80 napísal: Po 12 12, 2022 9:15 am Nuklearna energia nebol nikdy prvorade technicky alebo ekologicky problem - ale vzdy prvorade politicky.

Umoznit niekomu energeticku nezavislost, kto je zavisly na dodavkach energie - nemusi byt ekonomicky vyhodne pre dodavatela energii. A dodavatel energii moze kvoli tomu robit rozlicne priame aj nepriame prekazky v budovani atomovych elektrarni v statoch, ktorym by pomohli k energetickej nezavislosti.
No neviem, či práve Nemci sú v tejto pozícii ako ekonomicky najsilnejšia krajina EÚ. Skôr to vidím ako zelené pokrytectvo za každú cenu si dokázať, že majú pravdu. Aj napriek tomu že situácia teraz v porovnaní so situáciou z januára 2022 je diametrálne odlišná.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Slova o pozitivach a nevyhnutnosti nuklearnych elektrarni predsa predniesol francuzky minister hospodarstva, nie niekto z nemeckej vlady.

A o sucasnej nemeckej vlade nie je 100% iste, ci jej nie su nadradene ekonomicke zaujmy USA nad ekonomickymi zaujmami Nemecka.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa wladas »

K tomuto ma napadla otazka. V EU je spolocny trh s elektrinou. Co ale ak niektore krajiny vybuduju atomove elektrarne aby zabezpecili chod vlastnej ekonomiky ale potom budu tuto ele. drankat krajiny bez AE ktore bez nej nedokazu pokryt spotrebu. Ako v tomto pripade funguje vzajomna sudrznost?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa osamely chodec »

wladas napísal: Po 12 12, 2022 8:46 pm K tomuto ma napadla otazka. V EU je spolocny trh s elektrinou. Co ale ak niektore krajiny vybuduju atomove elektrarne aby zabezpecili chod vlastnej ekonomiky ale potom budu tuto ele. drankat krajiny bez AE ktore bez nej nedokazu pokryt spotrebu. Ako v tomto pripade funguje vzajomna sudrznost?
presne takto teraz funguje EU a to je zaklada energetickej krizy co mame teraz.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Peter222 »

Tak ešte možno deň-dva budeme z NRSR počúvať nezmysly o tom ako je "zastropovanie" ceny podmienené schválením (celého) rozpočtu v jeho súčasnej podobe :)

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... elektrarne
Lacná elektrina pre domácnosti je ohrozená. Je tu obrovská nášľapná mína, varujú Slovenské elektrárne
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

No vidim to celkom ako problem, ti kkti si este aj zaberu 3tyzdne volno a je.. na to..ludia mozu aj krachnut..toto urcite povedie ku +++ hlasom stranam anti EU a znarodnit firmy a podobne…
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JanH »

uhlikova_stopa napísal: Ut 20 12, 2022 7:36 am No vidim to celkom ako problem, ti kkti si este aj zaberu 3tyzdne volno a je.. na to..ludia mozu aj krachnut..toto urcite povedie ku +++ hlasom stranam anti EU a znarodnit firmy a podobne…
Zijeme extremne tazku dobu. V mnohych otazkach existuju a existovali len zle a este horsie riesenia.

Covidova kriza - nechame ekonomiku otvorenu a obetujeme starych a chorych? Alebo zatvorime ekomoniku z casti ochranime rizikove skupiny, ale potopime ekonomiku, narusime vzdelavaci proces atd.

Vojnova kriza - nechame Rusko nepovsimnute a budeme dalej odoberat plyn, platit RU a chovat si hada na prsiach alebo zastavime plyn a nechame firmy a ludi nech skrachuju alebo platia nasobne viacej?

Inflacna kriza - nechame nizke uroky a nech sa ludia zblaznia z rastu cien alebo zvysime zakl. urokove sadzby, otvorime dvere recesii a stagnovaniu?

Klimaticka kriza - nechame volny priebeh konzumnemu sposobu zivota a "blahobytu" za cenu vyrazneho poskodzovania zivotneho spostredia, alebo dame sancu buducim generaciam, ale za cenu, ze sa niekde budeme musiet uskromnit a ubrat?

Migracna kriza - asi jedina z kriz, ktora by mala mat pre EU jasne riesenie - ochrana vonkajsich hranic Schengenu, ale ani to sa nedeje.

A toto vsetko behom 3 rokov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vojnova kriza - nechame Rusko nepovsimnute a budeme dalej odoberat plyn, platit RU a chovat si hada na prsiach alebo zastavime plyn a nechame firmy a ludi nech skrachuju alebo platia nasobne viacej?

Tu by som navrhol. Nenechame Rusko nepovsimnute a odsudime agresiu. Neprestaneme odoberat lacny plyn a zacneme urychlene budovat svoju energeticku nezavislost stavbou modernych uholnych elektrarni, alebo jadra (politicke rozhodnutie). Tym nevystavime nasich obyvatelov chudobe a nase firmy neodsudime na kolaps. Za zdroje ktore nam da fungujuca ekonomika zacneme pracovat na celoeuropskej ale aj nasej vlastnej bezpecnosti a podporovat obrancov Ukrajiny.

Ja to vidim ako krizu moralnych hodnot vyspelych kapitalistickych krajin, vyberame si vzdy iba cestu lahsieho odporu pricom ta cesta je vzdy ta horsia.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaja »

osamely chodec napísal: Ut 20 12, 2022 8:51 amJa to vidim ako krizu moralnych hodnot vyspelych kapitalistickych krajin, vyberame si vzdy iba cestu lahsieho odporu pricom ta cesta je vzdy ta horsia.
To ale přeci teď neplatí. Vybrali jsme si tu těžší, morálnější cestu. A jsem za to rád.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Neviem ako je to u vas CR, ale u nas zastropovanie cien energii, odmietanie hovorit ludom ekonomicku pravdu a pouzivanie socialistickych metod v ekonomike . Tragedia, ze to zazivam uz druhy krat v mojom zivote. Kto by setril s energiou ked je stale lacna... a tak funguje vacsina EU. Zial.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: Pi 23 12, 2022 7:58 am Neviem ako je to u vas CR, ale u nas zastropovanie cien energii, odmietanie hovorit ludom ekonomicku pravdu a pouzivanie socialistickych metod v ekonomike . Tragedia, ze to zazivam uz druhy krat v mojom zivote. Kto by setril s energiou ked je stale lacna... a tak funguje vacsina EU. Zial.
Osamely chodec. Ceny zastropovali aj rakusania. V opacnom pripade narast o 400% ak to teda dobre chapem. Teraz aktualne uvadzaju priklad ze domacnost so spotrebou 3500 kWh bude platit 18 EUR mesacne navyse, uz po masivnom ovplyvnovani ceny zlavou a zastropovanim.
Osobne si myslim, ze by krajina pri 400% navyseni bola vystavena nepokojom. Opravte ma ak som to zle prepocital. Je to trosku matuce lebo novu cenu pred zlavou (stredny stlpec) neprepocitali a dali 1:1 uz po zlave. Asi umysel.
Prílohy
strom.png
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaja »

osamely chodec napísal: Pi 23 12, 2022 7:58 am Neviem ako je to u vas CR, ale u nas zastropovanie cien energii, odmietanie hovorit ludom ekonomicku pravdu a pouzivanie socialistickych metod v ekonomike . Tragedia, ze to zazivam uz druhy krat v mojom zivote. Kto by setril s energiou ked je stale lacna... a tak funguje vacsina EU. Zial.
U nás je strop na cca trojnasobku loňských cen a dvojnásobku předcovidových cen. A data říkají, že lidi významně šetří jak plyn tak elektřinu.
Rakušani mají u Stromkostenbremse limit 2,9MWh ročně, co jde nad mají za těch 37c+. Podle mne jsou i tak moc měkcí. Podpora by měla být cílená hlavně na ty, co jí potřebují.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa makx »

osamely chodec napísal: Ut 20 12, 2022 8:51 am Vojnova kriza - nechame Rusko nepovsimnute a budeme dalej odoberat plyn, platit RU a chovat si hada na prsiach alebo zastavime plyn a nechame firmy a ludi nech skrachuju alebo platia nasobne viacej?

Tu by som navrhol. Nenechame Rusko nepovsimnute a odsudime agresiu. Neprestaneme odoberat lacny plyn a zacneme urychlene budovat svoju energeticku nezavislost stavbou modernych uholnych elektrarni, alebo jadra (politicke rozhodnutie). Tym nevystavime nasich obyvatelov chudobe a nase firmy neodsudime na kolaps. Za zdroje ktore nam da fungujuca ekonomika zacneme pracovat na celoeuropskej ale aj nasej vlastnej bezpecnosti a podporovat obrancov Ukrajiny.

Ja to vidim ako krizu moralnych hodnot vyspelych kapitalistickych krajin, vyberame si vzdy iba cestu lahsieho odporu pricom ta cesta je vzdy ta horsia.
Ty tu furt vypisujes ako EU je slaba, ma krizu moralnych hodnot, socialisticka, sankcie nedavaju zmysel, sposobuje deindustrializaciu a sama si strelila do kolien a nakoniec jedine, co napises voci spusteniu plnoformatovej vojny zo strany Ruska u nasho suseda s tym, ze sam Putin vyhlasil v decembri 2021, ze chce ziskat pod svoju sferu vplyvu vsetky krajiny, co vstupili do NATO po 1997 (V4, Pobaltie, atd).... zeby si ju odsudil.

Lebo hlasis najprv mysli a potom konaj. Tak ty si vyborny strateg. Putin by ta rovno vyznamenal za takuto obrannu reakciu, lebo v marci by uz nasi colnici pozerali z Vysneho Nemeckeho na ruskych vojakov.

Tak najprv poporade.

Najvacsi spotrebitelia a najviac zavisle staty v EU neprestali odoberat rusky plyn a neuvalili sankcie na rusky plyn (z nejakeho dovodu sa tato rozpravka furt nejak drzi), dokonca ani neznemoznili ani platby za rusky plyn. Zamerne ponechali Gazprombanku vo SWIFTe aby sa mohli dalej uskutocnovat platby za rusky plyn. Na jednu stranu Rusko tvrdilo, ze ako sankcie nefunguju a ako je vsetko super a profituju z vysokych cien plynu ale na druhu prisli v aprili s poziadavkou aby sa platilo v rubloch, co uz bolo porusenie zmluvnych podmienok. Niektore staty/firmy to odmietli a tak ich Rusko odpojilo (ale to si tiez iba dovolilo bud na slabe staty alebo firmam, ktorym aj tak koncili kontrakty) a ocividne staty a firmy ako napr. zo Slovenska sa nakoniec podriadili a zacali platit Rusku v rubloch. Potom v juni zas zacalo divadlo ohladom opravy turbiny pre NS1 a vtedy Rusko zacalo znizovat dodavky cez NS1. Spatne vidime ake velke divadlo to bolo, lebo nakoniec aj vtedy take Nemecko nakoniec sa podvolilo Rusku a vybavilo navrat turbiny z Kanady spat do Ruska. Potom v auguste zas Rusko prislo, ze tam maju zas nejaky unik oleja a ze zastavuje komplet dodavky z NS1.

Jasne, EU zaviedla sankcie a zmrazila Rusku devizove rezervy v zahranici a odpojila banky zo SWIFTu ale uchovala podmienky za platby dodavky plynu. To ze Rusko prislo furt s nejakymi podmienkami, ktore ak by neboli splnene, tak zastavia dodavky plynu, tak len ukazalo, ze tie sankcie ich teda fakt boleli. No a tie podmienky, s ktorymi nakoniec prichadzali, tak boli nakoniec postupne splnane zo strany EU (ved to divadlo ohladom turbiny NS1 bolo uz fakt komicke) a nakoniec Rusi sa radsej rozhodli uplne zastavit dodavky plynu do EU a teraz si ten plyn niekde palia do vzduchu alebo si nicia vrty, pretoze tu kapacitu nevedia technicky odklonit cez LNG.

Takze okamzita reakcia EU nebola, ze si rovno vpalila do kolena a furt bola ochotna financovat Rusko za dodavky plynu aj ked Rusko vpalilo na celu Ukrajinu ale aspon zaviedla dost silne sankcie (napr. zmrazenie ruskych devizovych rezerv v zahranici). Nechapem preco vypisujes, ze EU je slaba.

Tvoj napad "zacneme urychlene budovat svoju energeticku nezavislost stavbou modernych uholnych elektrarni, alebo jadra (politicke rozhodnutie)", tak by platil v roku 2014, ked Rusko zacalo okupovat Krym a Donecko a Luhansko. Ale teraz? Ked Rusko vyslalo 100-150 tis. vojakov na Ukrajinu s jasnym cielom obsadit celu Ukrajinu a s vyhlasenim, ze sa vlastne zastavia az na hraniciach s NATO pred 1997?
Ty by si vsetko zacal urychlene stavat, nezaviedol ziadne sankcie, by si odsudil okupaciu a zacal budovat obranu (za obranu palec hore) a v roku 2024/2025 by si sa vratil, ze sa odpajame od Ruska a Rusi by ti odpovedali, ok, odpojte sa, Rusko uz neexistuje a ani uz Slovensko uz sme obnovili Sovietsky zvaz a aj Slovensku socialisticku republiku, nejak ste si to nevsimli za posledne 2/3 roky.

Asi tak by dopadlo tvoje "najprv mysli a potom konaj". Heslo spravne ale co navrhujes a v aktualnej dobe a podmienkach, tak len ukazuje, ze ho moc neaplikujes.

EU a hlavne na cele s Nemecko spravilo vela strategickych chyb (zamyslany odklon od jadra a v Nemecku aj realizovany, vysoka zavislost na ruskom zemnom plyne) o tom ziadna ale tie nenapravime za mesiac alebo za rok, ked mame za Michalovciami plnoformatovu vojnu.

To ake boli pociatocne podmienky od 24.2.2022, tak bolo jasne, ze EU to bude stat financne vela aby si uchovalo sucasne demokraticke podmienky a Ukrajina sa taktiez ubranila taktiez. Bude stat europske firmy a aj domacnosti. Z historie vieme (darovanie Sudet Hitlerovi), ze cesta appeasementu voci Rusku po 24.2.2022 by znamenala este vacsie ekonomicke naklady ako teraz.

Je fascinujuce ako ty alebo aj dalsi na tomto fore nechcete navrat totalistickeho Ruska pred 1989 a od klavesnice tu chrlite napady, ktore v realite budu fungovat iba vo vasom teple obyvacky vykurenej na 25° a myslite len na vas ucet za plyn a teplo a za Michalovciami nefunguje poriadne uz ani svetlo a totalisticke Rusko tam bombarduje celu infrastrukturu a zrovnava mesto za mestom.

Myslim, ze aktualny pristup EU prave ukazuje, ze ideme to tazsou cestou. Rusi si mysleli, ze ked po vsetkych divadlach, ktore predviedli aby si len nasli dovod na uplne odstavenie dodavok plynu do EU, tak sa EU polozi na lopatky a prestane podporovat Ukrajinu. Ukazalo sa, ze to sa nedeje. EU sa teraz prebudila, ze energie nie su lacne a predovsetkym zapadna Europa sa rychlejsie adaptuje na nove podmienky ako Slovensko alebo Rusko.

Stropy alebo dotacie energii by tu mali sluzit nato aby europske firmy alebo domacnosti nekrachli na dovode, ze nemaju likviditu ale su fundamentalne stale solventne.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa makx »

NBS v novej prognoze prehladne popisuje nasledok novej regulacie ceny plynu a elektrinu pre domacnosti a firmy. V skratke vysoky narast cien v 2023 sa presunie do 2024 a 2025.
Najväčšia zmena v predpokladoch v porovnaní so septembrovým výhľa-
dom spočíva v zahrnutí medializovaných informácií o regulovaných ce-
nách energií pre domácnosti v budúcom roku.
Trhové ceny naznačovali
niekoľkonásobné zvýšenie regulovaných cien plynu, tepla a elektriny (od-
hliadnuc od Memoranda so Slovenskými elektrárňami). Vláda schválila
1. decembra opatrenia, ktorými tlmí rast regulovaných cien. Nárast silovej
zložky spotrebiteľskej ceny elektriny by mal byť blízky nule a ceny plynu
a tepla by mali vzrásť v budúcom roku o 15 %.

Stanovenie regulovaných cien energií pre rok 2023 vnieslo viac svetla
v krátkodobom horizonte, nejasný ostáva vývoj v ďalších rokoch.
7 Je via-
cero, ako si bude musieť regulátor a vláda poradiť s cenami energií. Jed-
nou z možností je postupný nárast regulovaných cien s tým, že úroveň
vychádzajúcu z trhových informácií dosiahneme v roku 2025. To si bude
vyžadovať opätovné vyplatenie kompenzácií dotknutým dodávateľom
energií zo štátneho rozpočtu. Druhou možnosťou je priblížiť sa trhovým
cenám už v roku 2024, čo by však znamenalo dvojcifernú infláciu tretí rok
po sebe.

V základnom scenári uvažujeme, že ceny plynu sa pre domácnosti vý-
raznejšie zvýšia v roku 2024
v takom rozsahu, aby sa limitovala zvýšená
volatilita (pokles cien v roku 2025). Inými slovami, dotácie pre podniky
z verejných zdrojov sa v roku 2024 nastavia tak, aby sa spotrebiteľské ceny
plynu v roku 2025 už nemuseli zvyšovať. Ceny tepla sa zvýšia adekvátne
k cenám plynu, keďže o niečo viac ak o 50 % teplární používa plyn na pro-
dukciu tepla. V prípade elektrickej energie predpokladáme rastúce ceny aj
v rokoch 2024 a 2025. Aj keď bude v roku 2024 pokračovať Memorandum
so Slovenskými elektrárňami (stanovuje cenu silovej elektriny), ceny os-
tatných komponentov výslednej spotrebiteľskej ceny elektrickej energie
by mali rásť.
Od str. 28
https://nbs.sk/dokument/691960d2-71ae-4 ... orce=false

Rozdiel medzi CR a SR je, ze v CR regulator neschvaluje zmeny ceny energii pre domacnosti od dodavatelov. Je tam liberalnejsi pristup. V SR ano.
V CR az teraz regulator zasiahol do cenotvorby dodavatelov a zastropoval ceny a ako pise Jaja o 2-3x vyssie ako maju domacnosti s kontraktami, ktorym teraz konci viazanost. Myslim, ze vela domacnosti sice zacala setrit ale furt si neuvedomuju naplno, ze su 2-3x vyssie. Podla mna to vela zisti az ked im prijde vyuctovanie.
Fakt je, ze v CR domacnosti a firmy zacali setrit. V Prahe spadla spotreba zemneho plynu o 15%.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa osamely chodec »

makx, svoje politicke skolenie muzstva si nechaj pre seba, mna nezaujima ... ja ti Tvoje videnie sveta neberiem a ak chces platit za plyn a elektrinu minimalne 6x viac ako bezny americky obcan je to Tvoje rozhodnutie. Budes namietat, ze ved mame zastropovane ceny :).Jasne mame, tych 6x viac zaplati stat z nasich dani, alebo zadlzime uz aj nasich vnukov nie len deti. Ja nechcem tolko platit a nik sa ma na to nepytal ci chcem, tolko moj postoj. Nie som ani na strane Ukrajiny ani na strane Ruska a do politiky sa nerozumiem, lebo nemam dost info. Pravdu povediac ma ani nezaujima, to nechavam uz mladym :). Rozumiem sa do plynu a vidim tu hlupost EU tak o tom pisem. Howgh.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JUGGLER »

makx napísal: Pi 23 12, 2022 10:50 am
Tvoj napad "zacneme urychlene budovat svoju energeticku nezavislost stavbou modernych uholnych elektrarni, alebo jadra (politicke rozhodnutie)", tak by platil v roku 2014, ked Rusko zacalo okupovat Krym a Donecko a Luhansko. Ale teraz? Ked Rusko vyslalo 100-150 tis. vojakov na Ukrajinu s jasnym cielom obsadit celu Ukrajinu a s vyhlasenim, ze sa vlastne zastavia az na hraniciach s NATO pred 1997?
Ty by si vsetko zacal urychlene stavat, nezaviedol ziadne sankcie, by si odsudil okupaciu a zacal budovat obranu (za obranu palec hore) a v roku 2024/2025 by si sa vratil, ze sa odpajame od Ruska a Rusi by ti odpovedali, ok, odpojte sa, Rusko uz neexistuje a ani uz Slovensko uz sme obnovili Sovietsky zvaz a aj Slovensku socialisticku republiku, nejak ste si to nevsimli za posledne 2/3 roky.
Zas to nepreháňaj Max. Nestraš babu velkým penisom...
Vravieť že EU nič nepokazila je ďalší extrém... Brusel je slabý ako čaj, plný byrokratov bez vízie. Nemci a Francúzi ako svetové mocnosti si nechali skákať po hlave od američanov a z EU sa stala handra do ktorej si kadekto vytieral nohy.
Teraz aj Putin. Ešteže Briti utiekli...

Nemuselo to tak dopadnúť, keby EU robila na vlastnom území vlastnú politiku s víziou mať dobré vzťahy zo všetkými krajinami v Európe. Všetko začalo expanziou NATO a precedensami ako bombardovanie Srbska bez mandátu OSN, odtrhnutie 10% územia od Srbska ..a to všetko ako rozhodnutie američanov, ktorí si na územi EU robia čo len chcú. Ono to už tak chodí,že ked sa niekde provokuje a provokuje, potom niekto dostane po hube... Žial prefackaná a ponížená bude Európa, či chceme, alebo nechceme.
Z energetickej krízy sú cesty, ale nie z tvrdohlavou politikou eurobyrokratov, ktorí bez súhlasu zámoria neurobia nič. napríklad velmi jednoduchý liek je inšpirovať sa od američanov a dočasne povoliť ťažbu frakovaného plynu v enviromentálne bezpečných lokalitách EU. EU má zásoby na 200 rokov. Bolo by to dočasné a len pre potreby EU. Aké pokrytectvo, ked USA ťaží 70% plynu frakovaním a nerobí to len pre vlastnú spotrebu, ale za peniaze na vývoz do celého sveta. Stačilo by frakovať v EU dovtedy, kým sa nezbavíme závislosti na plynu. Závislosť na plyne je podľa mňa predovšetkým kvôli hlúpemu uprednosťňovaniu zelených energií, pričom veľká časť elektriny sa vyrába z plynu a z uhlia. Treba sa vrátiť k lacnej výrobe elektriny z jadra a ňou pokryť výrobu z plynu a uhlia...takisto nebyť plne závislí na slnku, vetre a vode. Ved sme videli toho roku ako Čína ostala bez elektriny ked prišlo sucho (majú príliš vela vodných elektrárni), vidíme, že švajčiari nemajú 50% elektriny v zime ( zase len vodné elektrárne ), Nemecko nemá dosť elektriny na jeseň, ked nefúka vietor. EU bez lacných energií pôjde do kytek. A to eurobyrokrati už prikázali, že od 2035 všetky autá budú musieť byť na elektrinu. Bez pardonu, aj ked tu elektrinu nebudeme mať...aj ked nevieme aký dopad bude mať 100% elektromobilita na všetky sféry života.
Takže EU môže byť v pohode energeticky nezávislá, ale nemôže chcieť všetko naraz: green deal, odstavovanie jadra, odstavovanie sa od ruských zdrojov.... Kto chce všetko, nebude mať nič. Keď toto nie je kopanie si vlastného hrobu, tak už
neviem čo to je.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

EU si za hlupost svojich obcanov a svoju zahranicnu politiku (k USA, k Rusku, k Ukrajine) plnopravne zasluhuje 5 nasobne ceny energii a pad do ekonomickej priepasti. Konecne.
Lebo ludom v EU by ani po 30 rokoch nezapalilo, aki su zadubeni a ako ich vsetci naokolo precurali.

Takto to uvidia doma na uctoch a behom 5 rokov vysedavajuc na uradoch prace to pochopia este lepsie.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Elektrina moze byt velmi velmi lacna , malo sa v tejto dobe hovori o tom aky uspechu ktore dosiahlo Rusko v 4.generacii jadrovych rekaktorov , nepasuje to propagande o neschopnom rusku , v skratke ak by sme mali uran na 100 rokov tak uzavrety okruh z neho spravi palivo na 10 000 rokov ,menej odpadu , recyklacia stavajuceho odpadu . Fuzia je v nedohladne ale stiepenie atomu moze byt aj efektivnejsie a cistejsie

https://allforpower.cz/jaderna-energeti ... vo-mox-363

OSEL - starsi clanok

https://www.osel.cz/3471-rychly-jaderny ... evku=97854
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

3 posledné príspevky som presunul do politiky, keďže už neobsahovali nič k téme.

Pekné Vianoce všetkým :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa jogo »

Ceny energii sme udržali nízke, ale nikto nevie, aká za to bude výsledná faktúra, ktorú zaplatí štát na dlh.
Myslel som, že ceny energii môžme držať dole, lebo máme dlhodobé kontrakty na plyn s Ruskom a mame tretinový podiel v slovenských elektrárňach a to stačí na udržanie nízkej ceny pre bežných ľudí aj bez zadlžovania štátu. Očividne to tak nie je a presakujú správy, že nízke ceny energii pôjdu na vrub nárastu zadlženia štátu. Ak vojna na Ukrajine neskončí, máme sa na čo tešiť v ďalších rokoch, lebo dlhodobo také zadlžovanie štát neunesie a skončí to ešte väčšou infláciou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Elektrina - rast ceny

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,Prevádzkové náklady na vyrobenú megawatthodinu (MWh) z jadra boli v minulosti okolo 30 eur,,

Ak to správne chápem, je to 3 centy na KWh. A platíme spolu cca 15-16 centov za KWh.
Škoda, že Slovensko je tak dobre plynofikované. To som to považoval za jedno z pozitív dedičstva po komunizme.
A či chceme alebo nie, oproti spalovaniu uhlia a dreva je plyn ,,green deal,,.

O elektrinu z hľadiska budúcnosti nemám obavy. Len aby sme nemali takú vládu ako Česi, ktorí lacno vyrobenú elektrinu pošlú na burzu, aby ju pre svojích občanov nakúpili za 10 x vyššie ceny.

Myslím, že problém v SR je dočasný, lebo export elektriny sa zamluvňuje dopredu a preto istý čas musíme dodávať zazmluvnené objemy za zamluvnené ceny. Potom si pre seba môžeme rezervovať oveľa viac + máme ďalší blok jadrovky a do budúcnosti ešte jeden.
A pokial sa pametám, len samoodstavením hlinikárne sa šetrí 8% z celkovej spotreby elektrickej energie. K tomu ked sa zvýši podiel zelenej energie, budeme sebestační. Ovšem ak sa nebudeme podriaďovať komunistickému modelu riadenia EU, že nami vyrobená elektrina patrí celej EU.

Budúcnosť bude o tom, že elektrina nahradí velkú časť plynu a zbytok budeme dovážať za niekolkonásobné ceny.
Je možné že plyn v domácnostiach nahradíme vodíkom, alebo nejakými inými plynmi. To neviem, ale vykurovanie v novostavbách už asi nikto nebude riešiť cez plyn.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"