Kde držať finančnú rezervu?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked USDT veria miliardove US spolocnosti a fondy, myslim, ze je legit.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa andre »

Blbo som to napisal. Takto, do rezervy povedzme na 3 mesiace si ja predstavujem nerizikove a likvidne aktiva. Idealne nejaky sporiaci ucet, pokial viem PSS stale dava 0.3% https://pss.sk/sporenie/online-sporenie-lisiak/ Alebo nejaky terminak, kde je percento vyssie a v pripade potreby ho viem vypovedat online cez mobil aj za cenu straty urokov napr. https://www.privatbanka.sk/stranka/prod ... obyvatelov

Su to peniaze, ktore mozes potrebovat na zaplatenie uctov napr. v pripade nehody, urazu.. ked ostanes niekolko tyzdnov v nemocnici a pod.

Ostatne ako tu bolo pisane, by som kludne investoval do akcioveho ETF.


Z tohoto pohladu mi pri tychto "krypto schemach" pripadaju rizika nasobne vyssie ako som ochotny u rezervy niest.

Teda nie len riziko USDT, ale ako som pisal aj riziko hacku a fraudu u poskytovatela samotnej sluzby.

Zrovna kucoin ma strasnu povest. Okrem toho, ze ich uz raz hackli a prisli o 275 milionov USD klientskych penazi. https://blog.chainalysis.com/reports/ku ... fi-uniswap Zrovna aj USDT..

Kopcu ludi sa u nich stratili velke sumy a maju problem sa k nim dostat, kedze support takmer nefunguje. Staci hodit do googlu, najdete desiatky pripadov. https://www.reddit.com/r/nearprotocol/c ... urce=share
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rezerva by mala by mat minimalne riziko. Inak to nie je rezervou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa wladas »

A co tak strednodoba rezerva, 2-3r? Nemate nejake tipy na konkretne ETF? Asi daco s dlhopismi?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Adammd »

Moneta 2.5% sporiaci ucet bez viazanosti do 1mil kc, ked teda sa neboji event kurz strat.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa andre »

wladas napísal: Po 29 11, 2021 7:31 pm A co tak strednodoba rezerva, 2-3r? Nemate nejake tipy na konkretne ETF? Asi daco s dlhopismi?
Momentalne jedine inflacne dlhopisy europske ETF napr. FRC4, alebo americke TIP.

Klasicke dlhopisy by som teraz uz velmi nekupoval, kedze sa ocakava zvysovanie urokov a tym padom pokles ich ceny.
Cena dlhopisu sa mení nepriamo úmerne k výnosom. Keď výnosy stúpajú, ceny dlhopisov klesajú, aby sa tak mohli vyrovnať úrok dlhopisu s aktuálnymi úrokmi a naopak.

Ďalší spôsob ako znázorniť tento koncept je, zvážiť aká bude výnosnosť dlhopisu pri zmene ceny a nie ako sa zmenia úroky. Napríklad, ak by cena dlhopisu mala klesnúť z 1000 dolárov na 800, potom výnosnosť dlhopisu stúpne na 12,5%. Stane sa tak preto, že stále dostávate garantovaných 100 dolárov za dlhopis, ktorý má hodnotu iba 800 dolárov (100 dolárov/ 800 dolárov). Naopak ak sa cena dlhopisu zvýši na 1200 dolárov, výnos sa zmenší na 8,33% (100 dolárov/1200 dolárov).

cryptotrader napísal: Ut 30 11, 2021 7:39 am A este jeden moj postreh na zaver k rezerve s minimalnym rizikom. Pri cash rezerve v banke, na terminaku a podobne mate 100% riziko straty, kedze urokovu sadzbu mate mensiu ako je inflacia ;)
Ako sa chces cez inflaciu dostat 100% strate, teda 0? To sa neda, matika nepusti..

Ale jasne, inflacia ti pomaly ale isto "zozerie" vacinu hodnoty rezervy. Ale zarabat mas s inymi penizmi, tieto su na zle casy.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

cryptotrader napísal: Ut 30 11, 2021 12:47 pm Pisal som 100% riziko straty, nie 100% stratu. A ja zarabanim nepovauzjem to, ze udrzujem hodnotu penazi aspon na rovnakej urovni. To potom mozme otocit, a to moje zarabanie mozem prirovnat k vasmu prerabaniu, ze chcete aby financna rezerva permanentne prerabala.
Pri urcitej vyske uctu ci veku ci zarabas, alebo nie je druhorade. Mas dost a nechces menej.

Viackrat som uz na fore pripominal, ze inflacia vplyva nielen na uspesne investicie, ale aj straty. Inymi slovami ak mas nominalne 80 z investicie 100 tak po inflacii povedzme 5% mas v starych peniazoch 76. Vzdy lepsie ako nic. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Filip26 »

andre napísal: Ut 30 11, 2021 12:24 pm Momentalne jedine inflacne dlhopisy europske ETF napr. FRC4, alebo americke TIP.

Klasicke dlhopisy by som teraz uz velmi nekupoval, kedze sa ocakava zvysovanie urokov a tym padom pokles ich ceny.
Pri zvyseni urokov ti poklesne cena klasickych aj protiinflacnych dlhopisov, obzvlast tych ktore maju vyssiu duraciu resp dobu do splatnosti ako napr tie FRC4 10+ rocne.
Okrem toho cenou protiinflacnych dlhopisov viac hybu ocakavania buducej inflacie ako aktualna inflacia. Teda ak trh ocakava inf 3% na najblizsich 5r ale bude 5% tak to cenu pozenie nahor, ak bude realna len 2% tak budu tlaky na pokles ceny. Samozrejme nominalna hodnota a vynos sa stale bude upravovat aj o aktualnu inflaciu, len tie ocakavania to ovplyvnuju tiez. Inak povedane v aktualnej cene protiinf. dlhopisov su uz zaratane buduce ocakavania inflacie.

Tym som nechcel povedat ze protiinflacne dlhopisy su zle (sam mam TIP1E), ale netreba od nich cakat zaruceny vynos pri inflacii.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Všetky Fiat meny raz padnu, resp budu musiet prejst menovou reformou a Euro nebude vynimkou. System v ktorom sa generuju obrovske ciastky len tak z nicoho nemoze inac dopadnut. Masivna inflacia alebo nejaka forma menovej reformy co je defacto okradnutie obcanov o uspory a ich aktiva. Otazkou uz zostava len: kedy. Digitalne € uz sa pripravuje.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Fiat meny nie su kryte. Cim je kryta Tesla? Niecim ako aktivami rovnajucimi sa najvacsich 10 automobiliek? A nie je hodnota TSLA nahodou vyjadrena vo fiat mene?
Ak padnu fiat meny, na kupu auta budete musiet doniest kilo zlata, rukopis romanu, ci manzelku ponuknut na pol roka? Alebo platit digitalnou menou co je podla mna dobry napad. Digitalna mena vsak moze casom odstranit obchadzanie, pardon optimalizaciu dani. Dalsou moznostou je bezpenazna vymena, ktora existuje aj dnes. Prikladom je kde ja ti opravim zuby a ty mi vymenis zachod. To je vsak zlozitejsie ako pouzivat obycajnu fiat menu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: St 08 12, 2021 1:24 am Fiat meny nie su kryte. Cim je kryta Tesla? Niecim ako aktivami rovnajucimi sa najvacsich 10 automobiliek? A nie je hodnota TSLA nahodou vyjadrena vo fiat mene?
Ak padnu fiat meny, na kupu auta budete musiet doniest kilo zlata, rukopis romanu, ci manzelku ponuknut na pol roka? Alebo platit digitalnou menou co je podla mna dobry napad. Digitalna mena vsak moze casom odstranit obchadzanie, pardon optimalizaciu dani. Dalsou moznostou je bezpenazna vymena, ktora existuje aj dnes. Prikladom je kde ja ti opravim zuby a ty mi vymenis zachod. To je vsak zlozitejsie ako pouzivat obycajnu fiat menu.
primarnym problemom nie je ani tak skutocnost ze fiat meny nie su nicim kryte. Tym kamenom na ktorom sa bude kosa lámať je neustale zadlžovanie vsetky subjektov v ekonomike, v prvom rade statov, velmi vysoko nad ramec ktory si mozu dovolit. Staty juznej Europy si poziciavaju za velmi nizke uroky ktore nezodpovedaju vykonnosti ich ekonomiky. Raz ale pride doba, ked uz im za nizke uroky nikto nepozicia a vysoke uroky nebudu schopne splacat. Potom Euro cele padne, resp prebehne nejaky druh menovej reformy ktory zasiahne kazdeho, hlavne radovych obcanov. Za poslednych povedzme 5rokov vzniklo neovritelne mnozstvo novej likvidity, pritom schopnost vyrabat nove tovary a poskytovat sluzby nijako vyrazne nevzrastla a to sa skor cinesko prejavi vo zvysovani cien tychto produktov /co sa uz deje/. System funguje iba na zaklade neustaleho zadlzovania, generovania stale novej likvidity, ale to ma samozrejme svoje limity a nasledne po vycerpani moznosti system zakonite skolabuje.
Vyhraju to iba ludia ktori budu mat majetok, resp jeho znacnu cast, mimo evidencie statneho systemu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa rmaly »

Rokosák napísal: St 08 12, 2021 1:24 am Fiat meny nie su kryte. Cim je kryta Tesla? Niecim ako aktivami rovnajucimi sa najvacsich 10 automobiliek? A nie je hodnota TSLA nahodou vyjadrena vo fiat mene?
Ak padnu fiat meny, na kupu auta budete musiet doniest kilo zlata, rukopis romanu, ci manzelku ponuknut na pol roka? Alebo platit digitalnou menou co je podla mna dobry napad. Digitalna mena vsak moze casom odstranit obchadzanie, pardon optimalizaciu dani. Dalsou moznostou je bezpenazna vymena, ktora existuje aj dnes. Prikladom je kde ja ti opravim zuby a ty mi vymenis zachod. To je vsak zlozitejsie ako pouzivat obycajnu fiat menu.
Len na margo tych poslednych 2 viet... snad na to vznikli peniaze. Aby si za prve nemusel hned a zaraz menit zachod zubarovi ale mohol pockat az sa mu pokazi. Alebo aby mohli do takehoto vztahu vstupit viaceri a navzajom si menit sluzby aj po case...
To, ze sa posledne roky bezprecedentne tlacia papieriky nekryte uz ani tou pracou / tovarom je dalsia vec.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Mňa by celkom zaujímalo čím sú kryté decentralizované peniaze v podobe kryptomien. Nenapadá mi nič okrem dôvery zúčastnených strán (to isté ako pri fiat) a elektrickej energie potrebnej na ich dolovanie :D

Na držanie fin. rezervy pre bežného človeka úplne nevhodné aktívum. Ale v princípe nemám nič proti kryptu, pokiaľ má človek reálne očakávania a rozumie tomu čo kupuje :)
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa wolf25 »

najkvalitnejšie centralitované stablecoiny su kryté americkým dolárom v americkej banke s pravidelným transparentným auditom a regulované americkou štatnou inštituciou. To su PAX ( po novom USDP ) alebo BUSD ( je to PAX len obrandované najvacou burzou Binance ), dalej maš USDC ktorý je tušim krytý 70% hotovostou ( opat amerika, pravidelne audity ) alebo najpopularnejší je USDT, ktorý je pure shit z karibiku a krytý ojebom. Bohužial na nom je postavený celý crypto svet a ostáva len veriť že kym tether praskne zvyšne stablecoiny pridaju na sile ( je to pomale ale deje sa to )
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Ok a akú mam teda výhodu oproti fiatu na bežnom účte v horizonte 5-6 mesiacov, keď nechcem podstupovať zvýšenú volatilitu?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Adammd »

Uroky?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa wolf25 »

Aky urok ti poskytuje banka ? Pretože napr. také crypto.com 12% APY pri 3 mesačnom uzakmnutí, 10% APY pri 1 mesačnom uzakmnutí, a 8% APY bez uzakmnutia vyplácane daily/weekly
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Tango »

Peter222 napísal: St 08 12, 2021 7:19 pm Ok a akú mam teda výhodu oproti fiatu na bežnom účte v horizonte 5-6 mesiacov, keď nechcem podstupovať zvýšenú volatilitu?
10% úročení p.a. + potenciál posilnění USD vůči EUR v dalších měsících + zajímavý refferral bonus + další promo bonus a jsi na cca 15-20% p.a. (nepočítaje to pravděpodobné posilování USD)...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Adammd »

wolf25 napísal: St 08 12, 2021 7:36 pm Aky urok ti poskytuje banka ? Pretože napr. také crypto.com 12% APY pri 3 mesačnom uzakmnutí, 10% APY pri 1 mesačnom uzakmnutí, a 8% APY bez uzakmnutia vyplácane daily/weekly
ja som myslel prave uroky na lender platformach...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Potenciál posilnenia meny sem prosím nepleťme, bavíme sa o rezerve na pár mesiacov, nie o stávke posilnenia USD voči EUR, ktorá môže a nemusí vyjsť.
Takže 10% úrok p.a. BEZ RIZIKA ZMENY CENY PODKLADOVÉHO AKTÍVA? :)
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Tango »

Peter222 napísal: St 08 12, 2021 8:25 pm Potenciál posilnenia meny sem prosím nepleťme, bavíme sa o rezerve na pár mesiacov, nie o stávke posilnenia USD voči EUR, ktorá môže a nemusí vyjsť.
Takže 10% úrok p.a. BEZ RIZIKA ZMENY CENY PODKLADOVÉHO AKTÍVA? :)
yes
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa wolf25 »

slovné spojenie "BEZ RIZIKA" by sa na tomto fóre malo cenzúrovať rovnako ako nadávka. Bez rizika neprejdeš ani cez prechod nie to ešte zarobiť peniažky
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

:lol: :lol: :lol: no ty budeš ťažký kaliber....vieš to dočítať do konca? BEZ RIZIKA ZMENY CENY PODKLADOVÉHO AKTÍVA
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa wolf25 »

možes si zahedgovat poziciu x1 shortom na burze, alebo tušim na nexo vieš stakeovať priamo eurá
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

Neviem ci to tu zaznelo, ale co taky 1. realitny fond od IAD na kratkodobu-strednodobu rezervu?
Neotriasol nim ani 2008 a ani 2020, viem ze su tam poplatky, to mi je jasne, ale vynos je po poplatkoch.

https://iad.sk/podielove-fondy/fond/prvy-realitny-fond/
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
mpady
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 4:50 pm

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa mpady »

Vlastnosti fondu:
Špeciálny fond nehnuteľností
Stredné trhové riziko – vyvážená investičná stratégia
Cieľom fondu je v horizonte nad 5 rokov zabezpečiť stabilný rast investície
Investuje predovšetkým do nehnuteľností na slovenskom a českom trhu
Dbá na diverzifikáciu portfólia – investuje do rôznych typov nehnuteľností, ako sú administratívne budovy,rezidenčné a obchodné objekty, objekty služieb, cestovného ruchu a logistické centrá
Výnos dosahuje prostredníctvom nájmov a z trhového zhodnotenia nehnuteľností
Investuje aj do dlhových prevoditeľných cenných papierov v rámci lepšieho zhodnotenia dočasne voľnej likvidity
Lehota na vyplatenie podielových listov môže dosiahnuť až 1 rok
Ta lehota by mohla byt problemova ak to ma sluzit ako kratkodoba (strednodoba) rezerva..
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

mpady napísal: Št 09 12, 2021 12:21 pm Ta lehota by mohla byt problemova ak to ma sluzit ako kratkodoba (strednodoba) rezerva..
Vyborne, kedy a na zaklade coho moze nastat to, ze sa to predlzi? Ako to funguje v banke, za ziadnych okolnosti nemoze takato situacia nastat aj v banke?
Zo skusenosti vyber trva 3-7 dni.

Pred mesiacom sme sedeli s panom z IAD a ten vravel, ze drzia cca 20-23% v cashi na vyplacanie z AUM, podla polrocnej spravy to sedi.
Naposledy upravil/-a aviceN v Št 09 12, 2021 1:34 pm, upravené celkom 1 krát.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa jogo »

aviceN napísal: Št 09 12, 2021 1:25 pm Vyborne, kedy a na zaklade coho moze nastat to, ze sa to predlzi? Ako to funguje v banke, nemoze takato situacia nastat aj v banke?
Zo skusenosti vyber trva 3-7 dni.
Vstupný poplatok 3% je trochu veľa na finančnú rezervu, ktorú môžem o týždeň potrebovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

jogo napísal: Št 09 12, 2021 1:31 pm Vstupný poplatok 3% je trochu veľa na finančnú rezervu, ktorú môžem o týždeň potrebovať.
Toto sa da osefovat a daju sa vlozit prostriedky za 0,5% z vkladu, kedze sa urok pripisuje kazdy mesiac, za 2 mesiace mas "vstupak" naspat. Ale ano, na strednodobu rezervu to sedi viac ako na kratkodobu. :beer:
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

cryptotrader napísal: Št 09 12, 2021 1:51 pm Tomu nerozumiem. Co mas na mysli pod "banka". Bezny ucet v banke? To akoze mas na mysli, ze potrebujem surne vybrat peniaze a budu vsetky bankomaty vybrakovane, alebo na ziadnej pobocke nebudu mat v trezore cash? Alebo mas na mysli, ze prevod medzi dvoma bankami bude trvat dlhsie ako jeden pracovny den (co je povinnost bank pri SEPA prevodoch), alebo zlyha platobny system visa/mastercard? teda nepojde mi v servise zaplatit kartou za opravu auta? Fakt nerozumiem co myslis tou bankou :)
Prepac, asi som sa nedostatocne vyjadril, v banke maju tiez len cast v cashi, bankove podielove fondy maju tiez len cast v cashi, cize ak by vsetci zacali naraz vytahovat, velmi dobre vieme aky by bol vysledok. Preto si nemyslim, ked si niekto necha 20k strednodobu rezervu v realitnom fonde tak niekto bude vymyslat ci vyplati 20k...

apropo nedosiel som sa hadat, podla mna na strednodobu vhodny produkt :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
mpady
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 4:50 pm

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa mpady »

aviceN napísal: Št 09 12, 2021 1:25 pm Vyborne, kedy a na zaklade coho moze nastat to, ze sa to predlzi? Ako to funguje v banke, za ziadnych okolnosti nemoze takato situacia nastat aj v banke?
Zo skusenosti vyber trva 3-7 dni.

Pred mesiacom sme sedeli s panom z IAD a ten vravel, ze drzia cca 20-23% v cashi na vyplacanie z AUM, podla polrocnej spravy to sedi.
Asi sa chcu proste chranit pred potencionalnymi problemami s likviditou, nebral by som to ako pravidlo, ze to bude trvat rok. Skor si myslim, ze sa chcu chranit pred "keby nieco" a teda kebyze sa vsetci rozhodnu zrazu vyberat, tak su chraneni.

Prihadzujem este tu polrocnu spravu: https://iad.sk/wp-content/uploads/2021/ ... a_2021.pdf
Da sa dohladat kolko maju cashu a v com su zainvestovani, potom sa treba zamysliet co ma aku likviditu.
Nehejtujem vsak tento fond, len hadzem veci do plena...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

banky myslim drzia iba par percent z toho co maju ako vklady od klientov, vsetko ostatne maju zainvestovane
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

Presne tak, zainvestovane a popoziciavane :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

aviceN napísal: Št 09 12, 2021 1:35 pm Toto sa da osefovat a daju sa vlozit prostriedky za 0,5% z vkladu, kedze sa urok pripisuje kazdy mesiac, za 2 mesiace mas "vstupak" naspat. Ale ano, na strednodobu rezervu to sedi viac ako na kratkodobu. :beer:
Toto som celkom nepochopil, ako chces osefovat vstupny poplatok 3% v podielovom fonde? Ked je vstupny poplatok raz 3% a nedostanes povedzme nejaku vynimku od spravcu na nizsi poplatok, tak to vzdy ukroji z hodnoty tvojej prvotnej investicie 3%..nepletme sem teraz uroky z vkladov a neviem co.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

Peter222 napísal: Št 09 12, 2021 4:34 pm Toto som celkom nepochopil, ako chces osefovat vstupny poplatok 3% v podielovom fonde? Ked je vstupny poplatok raz 3% a nedostanes povedzme nejaku vynimku od spravcu na nizsi poplatok, tak to vzdy ukroji z hodnoty tvojej prvotnej investicie 3%..nepletme sem teraz uroky z vkladov a neviem co.
Jednoducho je sposob, ako sa tomu poplatku vyhnut, overeny.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Ok, asi mi niečo uniká. Mám rezervu 20 tis. EUR a rozhodnem sa ju vložiť do fondu s 3% vstup. poplatkom. Podpíšem nákupnú žiadosť so správcom fondu a vložím 20 tis. na účet fondu. V prvom kroku spraví správca to, že z 20 tis. si odkrojí 3% (600 EUR) a reálne zainvestuje 19 400. Ako dostanem svoj poplatok späť? :)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa aviceN »

Vtedy uz nijak, robi sa tam jeden medzikrok, kedy sa vyhnes "priamej" investicii do fondu, vtedy zauctuje len 0,5% vstupak.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa hokaido »

Kvoli tomu prijmu z urokov zrejme bude potrebne podat DP. Plati sa z toho 19% dan, alebo je to tych 33%?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to klasický podielový fond, takže 19% zrážkovo pri výbere.

Nehodí sa to na držanie finančnej rezervy. Horizont odporúčajú min. 5 rokov a výber peňazí je nelikvidný:

Lehota na vyplatenie podielových listov môže dosiahnuť až 1 rok.

Aj ked ten graf je pekný, nemýlme si ho s grafmi s ktorých vieme posúdiť riziko. Oni výnosy vyplácajú priebežne v priebehu roka a rovnako si berú svoje poplatky. Preto graf vyzerá pekný. Ale je to len zdanie, lebo nejde o zaujímavé výnosy a poplatky sú vysoké.

RIZIKO: SR má za sebou nevídaný realitný boom, ale nevieme ako sa bude realitný trh vyvíjať v budúcnosti.

Zoberte si napr. že terajšia inflácia pretrvá ( je to stagflácia, lebo ekonomika stagnuje ), sadzby pôjdu hore, trh s hypotékami môže mať problémy. Alebo, sadzby daní s nehnutelnosťí pôjdu hore a vlastniť nehnuteľnosť sa neoplatí. Znova by šli ceny dole. Alebo pri covide vymrie kopa starých a po nich sa uvoľní kopa nehnuteľností. To čo vidíme teraz je panické investovanie do nehnuteľností, lebo úroky v bankách sú nulové. Ľudia sa boja znehodnotenia úspor, tak kupujú reality, alebo berú na lacnú hypo, kým sa ešte dá.

Odbočil som. Poďme k číslam. Priemerný výnos za 15 rokov je 5,88% p.a. a za posledných 5 rokov už iba 3,88 % p.a.

POPLATKY:
Vstupný poplatok od AviceN = 0,5% ( neberiem 3% klasiku ako bežne berú )
Správcovský poplatok: 1,8% p.a.
Depozitársky poplatok: 0,192 % p.a. vrátane DPH
Poplatok za výkonnosť: 10%.
Daň z výnosu pri redemácii: 19%

Model na 1 rok:

Vložím 100 000. Zaplatím 0,5% vstup = 500 €
99 500 sa mi zhodnotí o 3,88% = mám 103 360 €

Je to moje čisté zhodnotenie pred zdanením. To NAV určite zahŕňa poplatky , ale neviem, či aj performance fee.
Po zaplatení správcovského a depos. poplatkov: cca : -2100 €
Po zaplatení performance fee : cca 500 € ?

Isté je, že pri výbere výnosu bude zrážková daň: 19%
Takže 103360 – 638 = 102 722 € a to je môj čistý výnos na ruku: +2,72% p.a.

Keď si to všetko spočítate, polovicu z reálneho výnosu ste nechali inštitúcii a štátu.
V súčasnosti to nepokryje ani infláciu.

Proti tomu dávam model žiadnej rezervy, ale všetko mám investované u brokera.

Nebudem počítať rok 2021, kedy sedliak v ETF USA má čistých +25%.
Zoberme si čistých 10% p.a. čo je dlhodobý priemer.:

Vložených 100 000 sa mi zhodnotilo o 10%, teda na 110 000 . Čistých, oslobodených od daní.
Potrebujem peniaze a mám účet u brokera? Predám časť ETF, zadám pokyn na výber a ZADARMO mám peniaze na bankovom účte do 24 hodín.

Potrebujem peniaze a mám účet u EIC?
Avice: aké sú podmienky výberu a koľko by to trvalo?

Ak by moja rezerva mala byť 2-3 tisícky a nemám toľko v banke, ak máte kreditku, máte peniaze banky (kredit) k dispozícii bezúročne 40 dní.
Každý má niečo na účte. Okrem toho existuje povolené prečerpanie, ktoré sa dá využiť v núdzi. Reči o nejakých rezervách, ktoré treba niekde držať sú blbosť.

Môžeme sa baviť skôr o krátkodobých horizontoch: čo je vhodné, ked môžete investovať len krátkodobo (1-2 roky),alebo strednodobo (okolo 5 R ). Tam už vedome prijímame nižší výnos, lebo si nemôžeme dovoliť podstúpiť vyššie riziko. Na strednodobo (cca 5R ) sú u mňa top tipom zero coupon bonds ( tip od Andreho ) s oslobodením od daní a výnosom 4-7% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kde držať finančnú rezervu?

Príspevok od používateľa Peter222 »

V NAV je započítané aj performance fee.

Inak, oceňovanie realitných fondov na SVK to je na samostatný topic, nie je to mark-to-market. V podstate len správca vie ako to v reáli oceňuje. Krásny pohľad na vývoj realitných fondov na Slovensku v 2008, keď krivka NAV stúpala aj pri tých brutálnych prepadoch :lol: Trhové realitné fondy padali ako hrušky, v Nemecku sa zatvárali realitné fondy s históriou niekoľkých dekád a na Slovensku smooth NAV krivka hore :) Ok, treba zas priznať, že serióznejší správcovia jednorazovo vtedy precenili real-estate fondy nadol.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"