Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim ,

Asi som spravil nejaku blbost.
Viack ako rok vlastnim 50 akcii ktore maju zisk.
Dnes som chcel predat tych 50 akcii ale omylom som kupil 50 akcii a hned som ich predal.
Takze zase mam len 50 akcii.

Stale by som chcel predat tych 50 akcii ale mam pocit , ze pre tuto chybu budem musiet zaplatit dan zo zisku ,kezde som tie svoje stare akcii vlastne predal aby som uzatvoril chybny obchod. Asi tu plati pravidlo first in - first out.

Vdaka za radu.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa danno »

prvych 50 akcii vlastnis viac ako rok takze splnas casovy test...tie si predal a danit nebudes nic.
Medzi tym si nakupil dalsich 50 akcii...ak ich predas uplatnis si aj naklad za nakup tych 50akcii, ak ti vijde plus tak zaplatis dan.. Samozrejme mozes si uplatnit v DP ze zisk do 500€ neplatis.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Vdaka za odpoved, to dava zmysel , dnes mam IQ na nule.
matisek666
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2021 4:42 pm

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa matisek666 »

Je to síce iná otázka ale nechcem zakladať novú tému,
Chcem sa opýtať či treba platiť daň ak som kúpil index na xtb (nieje to etf, ale index ktorý mal páku 1:20, a platnosť rok) preto vlastne neviem či to radiť k etf alebo cfd, a či sa na to teda vzťahuje časový test. a druhá otázka: ak zisk z toho indexu musím zdaniť, či si môžem znížiť daň o taký istý index ktorý mám v mínuse?
Ďakujem za každú radu
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa jogo »

matisek666 napísal: Ut 21 12, 2021 4:56 pm Je to síce iná otázka ale nechcem zakladať novú tému,
Chcem sa opýtať či treba platiť daň ak som kúpil index na xtb (nieje to etf, ale index ktorý mal páku 1:20, a platnosť rok) preto vlastne neviem či to radiť k etf alebo cfd, a či sa na to teda vzťahuje časový test. a druhá otázka: ak zisk z toho indexu musím zdaniť, či si môžem znížiť daň o taký istý index ktorý mám v mínuse?
Ďakujem za každú radu
Index u XTB je CFD a nevzťahuje sa na neho daňový test.
Od uzavretého zisku z toho CFD na index môžeš odpočítať uzavretú stratu z každého iného CFD(napr. indexy, komodity, forex, CFD na akcie, CFD na crypto...) uzavretých v rámci posledného kalendárneho roka - teda 2021.
V prípade XTB by si od toho zisku nemohol odpočítať len stratu z fyzických akcii(STC) a fyzických ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa hokaido »

Tak ako pise jogo.
Danovy zakon rozlisuje, pisem len pre nas relevantne
  • z prevodu vlastníctva nehnuteľností
  • z predaja hnuteľných vecí
  • z prevodu opcií
  • z prevodu cenných papierov
  • príjmy z predaja virtuálnej meny
  • úroky a ostatné výnosy z cenných papierov
  • príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia)
Napriklad prijem zo zapocianie akcii tretej strane (pre shortovanie) sa zrejme zaraduje pod úroky a ostatné výnosy z cenných papierov a ak si v akciach v minuse nemozes si to vykryt.
Cize crypto, akcie, opcie, nehnutelnosti, CFD, vsetko z toho sa zaraduje do inej kategorie, cize straty z jedneho nemozno odratat zo zisku ineho. Maju to prespekulovane.
matisek666
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2021 4:42 pm

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa matisek666 »

Ďakujem za odpovede myslel som si že je to tak, a neviete ako to je u xtb na konci roka mi pošlú podklady ku daňovému? A ešte aj tu nezdaniteľnú časť 500 eur si môžem uplatniť? Diki
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Budem musiet platit dan z toho obchodu?

Príspevok od používateľa jogo »

matisek666 napísal: St 22 12, 2021 2:50 pm Ďakujem za odpovede myslel som si že je to tak, a neviete ako to je u xtb na konci roka mi pošlú podklady ku daňovému? A ešte aj tu nezdaniteľnú časť 500 eur si môžem uplatniť? Diki
Niekedy vo februári až marci budeš mať v profile investora pripravené podklady k daňovému priznaniu na stiahnutie.
500€ si na CFD nemôžeš uplatniť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"