automaticka vymena informacii

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa tom14 »

Dobry den,
vela krat sa tu odkazovalo na clanok :
https://www.companyconsulting.sk/blog-8 ... aeoi-facta
a niesom si isty, ci vsetko ohladom toho automatickeho reportingu medzi statmi chapem uplne spravne. Opravte ma prosim, ak som nieco pochopil zle.
Pozeram to vzhladom na moj brokersky ucet.
Bod 1. az 3. je ok. Meno atd...
Bod 4. znamena ze pri brokerskom ucte posielaju koncovu sumu cashu, ci celkovu hodnotu uctu aj z akciami alebo ??
Bod 5. sa tyka uctov ktore spravujeme neplnoletej osobe, takze mna nezaujma.
Bod 6. ide zase mimo mna. Uroky mi broker nepripisuje. Inak spada brokersky ucet vlastne medzi depozitne ucty?
a nakoniec to, co mi je najmenej jasne
Bod 7. tu poslu celkovu kladnu sumu ktora sa mi za cely rok pripisala na ucet z predaja akci, dividend, spatnych odkupov a vlastne vsetkeho bez zohladnenia rocneho testu, 500eurovej ulavy a vsetkeho okolo toho??
Velmi pekne dakujem.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa glengoolie »

Snazil som sa o tom nieco najst ale moc informacii o tejto vymene udajov nie je. Problem je to ze tato vymena dat moze nastat iba v pripade ze si nejaky stat narokuje na teba dane(tzn. mas tam danovu rezidenciu, tu vsak mozes prakticky mat vo viacerych krajinach pocas jedneho roku, napriklad ak si digitalny nomad ktory nechape ako funguju dane) a z toho dovodu, pokial je mne zname - a nemam to nicim potvrdene, tu nenastava automaticka vymena dat ale kazda krajina musi o tie data poziadat(mimo toho plati gdpr v eu a usa ma tiez nieco). A na to ta krajina musi vediet ze mas niekde ucet. Pokial je mi zname, opakujem, nemoze jedna krajina zistovat od vsetkych krajin ci tam mas ucet, ale musi to byt poziadavka na konkretnu krajinu a taktiez dopytujuca sa krajina musi o tebe vobec vediet ze existujes. Inak povedane ta vymena udajov je skor protokol ktorym sa udaje vymnienaju, nie je to nejaka intranetova siet kde je to vsetko prepojene a automatizovane. A je to skor cielene dopytovanie ked danovy urad niekoho vysetruje. Bezneho cloveka by sa to nemalo nijako tykat.

Co sa FATCA tyka, to sa tyka iba americkych obcanov. Nas sa tyka Common Reporting Standard. Nie kazda krajina na svete je v tom zapojena. Tiez to neznamena ze ak je krajina zapojena aj ten system realne funguje.

O svojich 500 eur sa skrata obavat nemusis.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Z brokerov co pozivam , kazdy si plni oznamovaciu povinnost. Data su vsak nic nehovoriace o danovych povinnostiach, skor celkove obraty , co pri forexovych obchodoch je vcelku tragikomicke lebo razom je kazdy USD miliardar.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15777
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

glengoolie napísal: So 25 12, 2021 1:17 am
Co sa FATCA tyka, to sa tyka iba americkych obcanov. Nas sa tyka Common Reporting Standard. Nie kazda krajina na svete je v tom zapojena. Tiez to neznamena ze ak je krajina zapojena aj ten system realne funguje.

O svojich 500 eur sa skrata obavat nemusis.
Nás sa týka FATCA ( podpísaná zmluva od 2015 ) aj CRS/GATCA. FATCA je podpísaná tak, že sa USA zaviazali k reciprocite, teda že aj oni budú posielať údaje o slovenských daňových rezidentoch. Keď americký kongres schvaloval FATCA, reciprocita tam nebola. Pozdejšie však američania prišli na to, že reciprocita je lukratívny deal pre každú vládu. Zároveň sa USA stali pevnou súčasťou globálnej výmeny informácii, aj ked nepodpísali CRS/GATCA.

Treba si zapametať, že výmena informácii funguje prakticky od roku 2016. Myslím, že Rakúsko sa pridalo až v 2017 a vo svete je len velmi málo krajín, čo dohodu nepodpísalo ( napr. Irán ). Podpísali to aj Rusi, aj Číňania...nikto sa nechce naťahovať s amíkmi (zakážu potom investovať v USA, alebo zrážkovo zdania výnosy 30% ). My sme súčasťou FATCA, aj CRS/GATCA, aj prakticky všetkého ostatného (AML/KYC).. a treba si zapametať, že výmena daňových informácii tu bude NAVŽDY a je už AUTOMATICKÁ. Preto brokeri dopĺňali DIČ a u fyzických osôb rodné čísla. Firmy musia mať aj LEI číslo.

Dal som všetko užitočné info dokopy do jedného príspevku:
https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=389#p389
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15777
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Ne 26 12, 2021 11:19 pm Dal som všetko užitočné info dokopy do jedného príspevku:
https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=389#p389
Dal som tam aj prípady z praxe o ktorých viem, že sa daňováci ozvali.

ALL: ak máte nejaké ďalšie info, podeľte sa, napíšte. Môžete aj cez SS (súkromné správy ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: automaticka vymena informacii

Príspevok od používateľa tom14 »

Dakujem vsetkym za odpoved.
Specialne JUGGLERovi. Ten prispevok / clanok je skvely.
Ja ked si aj otvorim zakon a precitam si ho, mam problem ho tak do detailu pochopit a zvacsa mam potom viac otazok jak odpovedi. Toto bolo super ,polopasticky :D
Dakujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"