Kam investovat 100k€?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Ahojte,

mam volnych 100k€, ktore by som chcel niekam dlhodobo investovat. Momentalne mam 50k uz zainvestovanych (60% SP500, 30% rozne technologicke ETF a 10% krypto) a najlepsie, co mi napada, je rozlozit investovanie tych 100k na jeden rok a kazdy mesiac prikupovat SP500 a ETF tak, aby som sa drzal pomerov vyssie.

Na druhej strane, trochu sa bojim inflacie, takze hladam nejaku alternativu, ktora by mi umoznila tych 100k zainvestovat skor, ako o rok. Napady? :)

Vdaka!
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

Vigrem napísal: Ne 02 01, 2022 4:13 pm Ahojte,

mam volnych 100k€, ktore by som chcel niekam dlhodobo investovat. Momentalne mam 50k uz zainvestovanych (60% SP500, 30% rozne technologicke ETF a 10% krypto) a najlepsie, co mi napada, je rozlozit investovanie tych 100k na jeden rok a kazdy mesiac prikupovat SP500 a ETF tak, aby som sa drzal pomerov vyssie.

Na druhej strane, trochu sa bojim inflacie, takze hladam nejaku alternativu, ktora by mi umoznila tych 100k zainvestovat skor, ako o rok. Napady? :)

Vdaka!
Stale mozem zvysok zainvestovat tak, ako som popisal vyssie (t.j. rozlozene do jedneho roka a 60% SP500, 30% tech ETF, 10% krypto) a je to uz lepsie diverzifikovane, ale aj tak by som rad preskumal nejake alternativy.
Neviem, ake maš mesačné príjmy, ale 150 000€ už bežný smrteľník na Slovensku nemá usporené. Tak budem vychádzať z toho, že sú to tvoje dlhoročné úspory.

Tých prvých 50 000€ si zainvestoval za aký čas? Boli to pravidelné nákupy?

Tých ďalších 100 000€ chceš zainvestovať rýchlo, lebo sa bojíš inflácie....ono bolo potrebné na tú infláciu myslieť skôr a nakupovať už dávnejšie. Potom už by si mal dostatočný zisk, aby si ľahšie prečkal nejakú 30%-50% korekciu na indexoch, ktorá môže a nemusí prísť.
V princípe maš v indexoch tretinu majetku, indexy rástli minulý rok 40% vyjadrené v Eurách, tak máš zisk 13%. Infacia je 5%, tak si chránený voči inflácii aj s tou pozíciou, čo máš teraz.

Takže chceš zarobiť. :)
Ak nakúpiš behom roka indexy za 100 000€ a po roku index prepadne 50%, čo budeš robiť?
Ja mam tiež zainvestované celé úspory v indexoch, ale som na burze už 15 rokov a dokážem použiť stop lossy na zastavenie strát v prípade 50% korekcie. Ale čo budeš robiť ty?
Preto, ak chceš 100 000€ pravidelne investovať do indexov, nerob to za rok, ale aspoň za 5-10 rokov s ohľadom na riziko strát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Rocne viem odlozit cca 30k (po odpocitani vsetkych moznych vydavkov). Mam nejake uspory a okrem toho som sa teraz dostal skrz podnikanie k vacsiemu jednorazovemu zisku. Ked zaratam tych zainvestovanych 50k a fakt, ze chceme kupovat v blizkej dobe nehnutelnost, na co si chcem drzat cash, ostane mi prave volnych 100k, s ktorymi nemam nejaky konkretny plan - teda okrem garaze resp. doinvestovania tak, ako som popisal.

Mam nastavene stop lossy (na cca 15% korekciu), takze ak pride 50% pad, budem drzat u brokera cash a potit sa :D Kazdopadne, tvoj pohlad je zaujimavy. Ano, v podstate chcem zarobit a mrzi ma, ze mam len tak na ucte cash, ktory mi bude pozierat inflacia. 5 az 10 rokov sa mi zda byt popravde vela (aj v kontexte prijmov), ale dava zmysel, ze rok je asi primalo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

Vigrem napísal: Po 03 01, 2022 1:43 pm 5 az 10 rokov sa mi zda byt popravde vela
A mne primalo. :)
Tak si pozri, ako by si dopadol v kríze 2008, ak by si 10 rokov pred ňou pravidelne investoval. Minimálne 30% strata na dne.
https://finance.yahoo.com/chart/%5EGSPC ... CMIn19fX0-

Ale používaš SL, tak by ťa od najhoršieho ochránil, len čo budeš robiť po vyrazení SL. Znova pravidelne investovať od začiatku?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa rmaly »

Vigrem napísal: Po 03 01, 2022 1:43 pm Rocne viem odlozit cca 30k (po odpocitani vsetkych moznych vydavkov). Mam nejake uspory a okrem toho som sa teraz dostal skrz podnikanie k vacsiemu jednorazovemu zisku. Ked zaratam tych zainvestovanych 50k a fakt, ze chceme kupovat v blizkej dobe nehnutelnost, na co si chcem drzat cash, ostane mi prave volnych 100k, s ktorymi nemam nejaky konkretny plan - teda okrem garaze resp. doinvestovania tak, ako som popisal.

Mam nastavene stop lossy (na cca 15% korekciu), takze ak pride 50% pad, budem drzat u brokera cash a potit sa :D Kazdopadne, tvoj pohlad je zaujimavy. Ano, v podstate chcem zarobit a mrzi ma, ze mam len tak na ucte cash, ktory mi bude pozierat inflacia. 5 az 10 rokov sa mi zda byt popravde vela (aj v kontexte prijmov), ale dava zmysel, ze rok je asi primalo.
no a ked chces kupovat nehnutelnost... na to mas ine penaize ci ako tu chces riesit (namaxovat hypo?). Lebo aj ked mas fajn prijem, stale by som mozno radsej vycashoval co najviac za nehnutelnost ako to vrazal do (momentalne) rizikovych aktiv (co su vsetky, vratane nehnutelnosti okrem tych an byvanie) :) :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Po 03 01, 2022 2:04 pm Ale používaš SL, tak by ťa od najhoršieho ochránil, len čo budeš robiť po vyrazení SL. Znova pravidelne investovať od začiatku?
Toto by aj mňa zaujímalo. Aký je plán PO realizácii SL 15%? Ak klesne trh o 17%, vyrazí ti SL, následne začne opäť rásť, čo spravíš, kedy znova nakúpiš? Ak klesne trh o 50% (budeš to vedieť až spätne že to bolo dno), kedy začneš znova nakupovať, pri poklese 40% oproti maximám, alebo budeš čakať na nejaký trhový signál alebo nebudeš už nakupovať vôbec? :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

Presne tak. Idealna investicia na paku s minimalnym rizikom.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Po 03 01, 2022 5:11 pm Presne tak. Idealna investicia na paku s minimalnym rizikom.
Mam v USA známych, čo pred krízou 2008 bývali vo svojom a splácali hypotéky. Po kríze bývajú znova v podnájmoch...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Po 03 01, 2022 6:08 pm a mega zbohatli ;)
Na nehnuteľnostiach? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

rmaly napísal: Po 03 01, 2022 3:46 pm no a ked chces kupovat nehnutelnost... na to mas ine penaize ci ako tu chces riesit (namaxovat hypo?)
Mam este separatny cash okrem tych 100k, ktory mam na to vyhradeny, ale urcite vyuzijem hypo v co najvacsej miere - ako pisu ostatni, pri aktualnych urokovych sadzbach mi pride hriech nevyuzit to.
Peter222 napísal: Po 03 01, 2022 4:29 pm Toto by aj mňa zaujímalo. Aký je plán PO realizácii SL 15%?
jogo napísal: Po 03 01, 2022 2:04 pm Ale používaš SL, tak by ťa od najhoršieho ochránil, len čo budeš robiť po vyrazení SL. Znova pravidelne investovať od začiatku?
Priznam sa, ze na toto odpoved tu a teraz vymyslenu nemam. Co by ste robili vy? Ultimatny ciel tohto mojho investovania je, aby mi zabezpecilo dochodok. Neviem vobec odhadnut, ako by som sa zachoval pri takom velkom poklese, ale po vyrazeni SL by som s najvacsou pravdepodobnostou znova zacal pravidelne investovat - co ine s tymi peniazmi? :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Neviem vobec odhadnut, ako by som sa zachoval pri takom velkom poklese, ale po vyrazeni SL by som s najvacsou pravdepodobnostou znova zacal pravidelne investovat - co ine s tymi peniazmi? :)

Mozem Ti povedat , co som robil ja v 2008. :) Zostal som zraneny zo straty a zamrzol som . Vacsina traderov (investorov) zostane zamrznuta pri velkych stratach. Efekt varenej zaby.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

Co sa stane so zabou ked sa uvari? :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v portfoliu ktore mam urcene na dlhodobu investiciu tak tam mam filozofiu ze proste nepredavam v strate bez ohladu na aktualnu cenu /mozem ale dokupovat/. Takto som prezil 60perc DD a pohoda, psychicky ma to zocelilo. Z racionalneho hladiska takyto pristup nie je uplne najlepsi, ale na oplatku dava velku psychicku vyrovnanost, pretoze pracuje s dlhym scasovym horizontom. Su to iba čísla ktore su raz vacsie a raz mensie a tak sa to neustale strieda.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Po 03 01, 2022 9:36 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa andre »

Vigrem napísal: Po 03 01, 2022 1:43 pm Mam nastavene stop lossy (na cca 15% korekciu), takze ak pride 50% pad, budem drzat u brokera cash a potit sa :D Kazdopadne, tvoj pohlad je zaujimavy. Ano, v podstate chcem zarobit a mrzi ma, ze mam len tak na ucte cash, ktory mi bude pozierat inflacia. 5 az 10 rokov sa mi zda byt popravde vela (aj v kontexte prijmov), ale dava zmysel, ze rok je asi primalo.
A co spravies ked to klesne o 16% a otoci sa to? Budes cakat, ci to pojde este dolu,alebo hore..?

Za 1. potrebujes strategiu co robit a za 2. ju do bodky dodrzat. Co byva casto problem z roznych dovodov.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Vigrem napísal: Po 03 01, 2022 7:37 pm po vyrazeni SL by som s najvacsou pravdepodobnostou znova zacal pravidelne investovat - co ine s tymi peniazmi?
V takom prípade ten SL nemá žiaden zmysel :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vigrem napísal: Po 03 01, 2022 7:37 pm po vyrazeni SL by som s najvacsou pravdepodobnostou znova zacal pravidelne investovat - co ine s tymi peniazmi? :)
Po vyrazeni SL zostane viac na investovanie ak sa ukaze novy trend. Ale aj tam sa zide SL, keby si novy trend neuhadol. Do buducnosti nikto nevidi. Vidime vsak do svojej celkovej financnej situacie a teda kolko si mozeme dovolit stratit. O zisku sa netreba trapit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Po 03 01, 2022 9:34 pm v portfoliu ktore mam urcene na dlhodobu investiciu tak tam mam filozofiu ze proste nepredavam v strate bez ohladu na aktualnu cenu /mozem ale dokupovat/. Takto som prezil 60perc DD a pohoda, psychicky ma to zocelilo. Z racionalneho hladiska takyto pristup nie je uplne najlepsi, ale na oplatku dava velku psychicku vyrovnanost, pretoze pracuje s dlhym scasovym horizontom. Su to iba čísla ktore su raz vacsie a raz mensie a tak sa to neustale strieda.
Presne tak. :like:

V dlhodobom investovaní netreba riešiť SL. Namiesto SL treba riešiť dokup. K tomu som došiel aj ja. Ale trvalo mi to dlho.
Trpezlivo a s radosťou nakúpiť levne - toto sa treba naučiť od Ladisa. Mať radosť z levných nákupov, ktoré vám spriemerujú cenu.
Z každej krízy treba vyjsť z nižšou cenou a mať dobrý pocit, že riziko straty je dlhodobo takmer nulové.

Je to mentálne nastavenie ku ktorému sa treba dopracovať. Tak, aby sme mali z investovania radosť a určitý pocit istoty.

P.S. Nie nadarmo Buffett radí ľuďom indexové ETF. Index je diverzifikovaný a bez stresu. Nemusíte sa zaoberať stockpickingom a špekulovať.

K mentálnemu nastaveniu môže pomôcť nekonečný investičný horizont a vyplácanie renty namiesto výberu úspor:
https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... f=13&t=315

K mentálnemu nastaveniu si prosím uvedomte aj to, že neinvestovať úspory znamená dobrovoľne prijať straty !

Ono totiž od prijatia eura v 2009 je inflácia doteraz zhruba 25%. To znamená stratu kúpnej sily úspor -25%.
Ďalších 10 rokov to bude minimálne ďalších -25%, ale môže to byť aj -50%. Lebo posledných 10 rokov bola historicky velmi nízka inflácia.

Preto je choré báť sa poklesu -25% v investovaní, ale v pohode prijať -25% stratu kúpnej sily v úsporach.

Dnes je SP500 na 4800 a za 10 rokov bude s najväčšou pravdepodobnosťou na 10 000 ! ( počítam len 7,62% p.a.)

Takže ten čo vloží 100 000 do akcií dnes, o 10 rokov by mohol mať zhruba 200 000+.
V horšom prípade menej. Iba v najhoršom, málo pravdepodobnom prípade stratu, ktorú však možno vysedieť.

Ak však bežný človek neinvestuje a bude držať úspory v banke , tak s tých 100 000 € bude mať naisto kúpnu silu 75 000 až 50 000 €.

Istota straty -25%-50% vs takmer istý výnos s rizikom straty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Joki »

Neskutočné, ako to vieš prepojiť JUGGLER a čo všetko ťa napadne. To prepojenie/ prerátanie inflácie. Ak má niekto strach investovať, že príde o peniaze a pritom mu ich pomaličky berie inflácia.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Dakujem za rady - je to uplne iny pohlad na vec, ako som mal doteraz. Myslim si, ze uz mam iba jedinu otazku: ak mam teraz 100k cash a viem rocne odlozit 30k, do akeho dlheho obdobia by som si mal rozlozit investovanie tych 100k (mozno to bude menej, ale povedzme, ze 100) do indexov? To je momentalne pre mna zasadne. Rozumiem, ze odpoved je vysoko individualna, ale aj tak ma zaujimaju nazory.

Vdaka!
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

Vigrem napísal: Ut 04 01, 2022 9:35 amak mam teraz 100k cash a viem rocne odlozit 30k, do akeho dlheho obdobia by som si mal rozlozit investovanie tych 100k (mozno to bude menej, ale povedzme, ze 100) do indexov? To je momentalne pre mna zasadne. Rozumiem, ze odpoved je vysoko individualna, ale aj tak ma zaujimaju nazory.
Poucka hovori ze rozlozenie investicii neprinesie vacsie zhodnotenie nez jednorazove. Vo vela pripadoch podla mna tomu tak je. Zalezi na aktualnej situacii na trhoch.
- logdavny uz nehrozia (omicron je hadam vykupenie), ludia maju stale neminute prachy na minanie. Ekonomika ide na plne gule.
- rusko-ukrajinsky konflikt moze troska zamavat, do toho evergrade (uvidime co bude po olympiade)
Predpokladam ze ak by som mal ja taku ciastku na starost tak asi to rozdelim na tri casti kazdy mesiac.

Max 30% by som dal do tych spominanych garazi. Dobra diverzifikacia ale starosti navyse.

To je len taky hruby nastrel

Pri tvojej schopnosti si tolko rocne odlozit sa vies lahko dopracovat na FIRE
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 9:51 am Jasne, ze nehnutelnosti, crypto vobec neratam. Na slovensku v 2008-9 trh s nehnutelnostami len zamrzol, cenove prepady neboli nejake extremne a banky riesili asi fakt len neplaticov, cize nie tie hypo ked ti LTV stuplo cez 100% kvoli prepadom cien bytov. Na druhej strane mi nehnutelnosti lepsie zarobili v casovom horizonte tie neskor kupene ako tie pred krizou a hlavne tie z papiera. Ale nejake obavy o byvanie, to som nikdy nemal ani pocas krizy.

Ak tomu správne rozumiem, tak vlastníš nehnuteľnosti, na ktoré máš hypotéku a ich prenajímaš. Lenže ty sa podobáš na podnik s vysokým zadlžením. Tržby máš z nájmu a platiš splátky hypoték, ktorých veľkosť závisí na úrokovej miere(v čase refinancovania).
Prepočítaj si, aké splátky hypoték budeš mať, až ECB zakročí proti inflácii a zdvihne úroky nad úroveň inflácie. Lebo zatiaľ v tých nehnuteľnostiach vlastníš len splatenú istinu a zbytok "vlastnia" banky.
A nemysli si, že nájomníci ti zaplatia také vysoké splátky,väčšina z nich sa vráti do mama-hotelov, alebo pôjdu bývať do opustených domov po starých rodičoch v odľahlejších dedinách. Auto už ma dnes každý, aby dopravil seba a deti do školy a práce.
Navyše je tu riziko, že zakročí štát a obmedzí nájom napr. Ladis, v centre Mníchova za byt 50m2 platí regulované nájomné 600€ a majiteľ bytu s ním roky bojuje, aby mu nájom zvýšil. A Ladis sa úspešne bráni s pomocou nejakého združenia nájomníkov, ktoré ma na to právnikov, pre svojich členov. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To len mne pride zvratene, ze sa ludia chcu zbavovat penazi, niecoho tak nesmierne silneho, ako EUR ? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa wladas »

To je uplne jedno aka mena to je. Vsetko su to len papieriky stracajuje hodnotu :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 12:09 pm Jogo, niekto riesi keby bolo keby a milion katastrofickych scenarov, niekto realne vyuzije investicnu prilezitost.
Stále počúvam túto otrepanú pesničku, keď tu niekoho upozorním na slabiny jeho investičného zámeru. Mohol by som tu menovať zopár ľudí, ktorých som v dobrom upozornil na slabiny ich prístupu. Čas mi dal často za pravdu, ale nebudem tu spomínať tieto prípady. Niektorí z tých ľudí už propaguju to, čo som im pred rokmi hovoril a možno už si ani nepametajú, že sme tu to v minulosti riešili a zastávali opačný názor ako teraz. To je v poriadku, hlavná vec, že si uvedomili svoj omyl...
Ale keďže si teraz vytiahol na mňa tú otrepanú pesničku ty, tak ti pripomeniem niečo z našej minulosti.
Pred pár rokmi som ťa upozorňoval, že nemôžeš tradingovať crypto bez platenia dani. Neveril si mi, mal si na to svoje teórie, že ty neideš do FIAT meny, traduješ altcoin za altcoin ap. tak to není zdaniteľné plnenie. A teraz, po rokoch tu píšeš, že už crypto netradinguješ, iba ho držíš, lebo nechceš platiť z toho tradingu dane. A upozorňuješ na to aj ostatných, podobne ako som ja upozorňoval na to v minulosti teba.
K tým nehnuteľnostiam vo všeobecnosti toľko:
Čas ukáže, nakoľko budú zadľžený majitelia nehnuteľnosti odolný voči rastu úrokov. Najprv padnú tí, čo sú najzadľženejší...
Ja tvoju fin. situáciu nepoznám, možno si "zdravá REIT-firma" :) , ktorá bez problémov ustojí aj rapidne zvýšenie úrokov. Doteraz som ťa považoval za crypto investora, ale ano, kedysi si mi spomínal, že väčšina tvojho majetku je v nehnuteľnostiach, len už som na to pozabudol.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa Fund »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 12:09 pm O pripadnej "rezerve" v crypte ani nerozpravam
...velmi zaujimava "rezerva"
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 12:56 pm Ale s tymi altcoinami som mal pravdu, zmena zdanovania sa udiala az v roku 2018.
To nie je tak úplne pravda. Lebo pred r. 2018 boli usmernenia daňovej správy, že sa crypto má zdaňovať v kolónke ostatné. Tak isto, ako existuje usmernenie daňovej správy, že by sa mal zdaniť kurzový zisk z držania cudzej meny, ak by niekto robil "trading" výmenou jednej meny za druhú za účelom dosiahnutia zisku, v kolónke ostatné.
Ja viem, usmernenia daňovej správy nie sú záväzné, ale ak ti vyrubia daň podľa ich usmernenia, tak ty musíš v odvolacom konaní a prípadne na súde dokázať, že nemajú pravdu.
Ale maš pravdu, exaktne sa kryptomeny spomínajú v daňovom zákone až od roku 2018.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kam investovat 100k€?

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Ut 04 01, 2022 3:45 pm nechce sa mi to uz niekde hladat :)
Ani mne, lebo mňa sa to priamo netýka. Usmernenia, ktoré sa ma týkajú(trading derivátov a CP) si archivujem, lebo tie usmernenia sa časom menia. Aby som mal čím na daňovej kontrole argumentovať.
Ako vždy, pravdu ukáže až čas, teda ak prebehnú nejaké daňové kontroly na crypto spred roku 2018. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"