Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ahojte,

existujú na SK tz. milionárske banky s vyššou ochranou vkladov príp. private banking má automaticky vyššiu ochranu vkladu? Googlil som ale nič konkrétne som nenašiel, viem že v rámci EÚ sú milionárske banky kde je vyššia ochrana vkladu a myslím že minimum je 1mega na konte.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa rmaly »

DanteUnchained napísal: Po 21 06, 2021 10:20 am Ahojte,

existujú na SK tz. milionárske banky s vyššou ochranou vkladov príp. private banking má automaticky vyššiu ochranu vkladu? Googlil som ale nič konkrétne som nenašiel, viem že v rámci EÚ sú milionárske banky kde je vyššia ochrana vkladu a myslím že minimum je 1mega na konte.
No, co viem (co som cital), tak samozrejme tu posobi aj Rotschild banka apod pre eurovych milionarov so specialnymi sluzbami, ale som si na 100% isty, ze zo zakona tych 100k nikto negarantuje navyse... Mozno maju v internych smerniciach, ze oni garantuju viac z dobrej vole, ale to je podla mna take, ze keby skrachovali, tak sa chod sudit :) :)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa Lex »

Ani nemôže garantovať. Výplata sa realizuje z fondu ochrany vkladov v prípade ak banka nie je schopná vyplácať vklady, a pravidlá su dané zákonom/smernicou na 100k. Jedine, že by banka garantovala viac v rámci svojej bankovej skupiny, prípadne mala nejaké osobitné poistenie pre tieto prípady, čo pochybujem že by tu taká bola...každopádne aj v takom prípade, ak by kľakla celá skupina tak ti je to nanič (jedine, že by to bola taká brutálna poistka...)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa rmaly »

cryptotrader napísal: Po 21 06, 2021 2:18 pm Presne tak, naslubovat mozu hocico, ale pokial nebudu mat realne poistovne. Nieco ako je poistovna poistena velkou zaistovnou. To su miliardove palky. Cize mi to vychadza jedine tak, mat vklad v dakej banke "too big to fail" a keby krachla, tak radsej ju odkupi stat aby jej krach nevyvolal dalsiu krizu. Ale mat taky velky cash v banke, podla mna riadna hovadina? Vsak ti to zozere inflacia.
Akoze nebola tak povodne postavena otazka, tak som nechcel extra mudrovat, ale presne si to myslim. Ak mas 100 mega, tak asi je to diverzifikovane "trosku inac" a ked mas 1 mega, tak uplne pri najhorsom 10x 100k v 10 bankach alebo ak mas zenu, tak to iste deleno dva (na 1 rodne cislo / banku je 100k fond ochrany)... a snad tiez aj ten milion nikto nema len tak v cistom cashi...

Asi najnebezpecnejsie je teoreticky, ze niekto preda dom/byt (200-300k) a zrovna vtedy banka skrachuje... nez to "rozdeli"... :)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa martinpa »

po predaji domu je tusim ta ochrana vyssia
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Neviem, ja som len cital ze su milionarske banky aj po europe, skusim to dohladat ake tam mali podmienky.. viem ze EU alebo nasa NBS prikazuje len 100k.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa andre »

100k. je ochrana podla EU smernice v celej EU. Garantom je v kazdom state nejaka statna organizacia na Slovensku https://www.fovsr.sk/ , ktora si v pripade nutnosti pozicia peniaze od statu..

Ale v Nemecku a Rakusku existuju skupiny bank, ktore garantuju vyssiu sumu na vklady na uctoch svojich clenov.

napr. Volksbank Löbau-Zittau vid. https://www.mesec.cz/clanky/internetove ... au-zittau/
Vklady jsou pojištěny na 100 %, jinak napsáno také neomezeně, a ručí za ně Bundesverband der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken.
Samozrejme existuje aj kopec tzv. "privatnych" bank, ktore sa zameriavaju na bohatu klientelu. Ale neviem o tom, ze by niekto u nich garantoval vacsiu sumu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Existuje zoznam TBTF (Too Big too Fail ). V USA, aj v EU.

Sú to banky 50x väčšie ako priemerná banka. Nikdy im nedovolia padnúť, lebo by sa zrútil celý systém.

Treba uvažovať jednoducho. Ktoré banky sú u nás zraniteľné? Podľa mňa malé domáce, tie čo patria fin. skupinám.

Takže, ak by som sa mal otravovať úlohou kde uložiť milióny, alebo cez koho ich investovať, bola by to domáca banka patriaca pod silnú zahraničnú skupinu, najlepšie z tzv. zodpovedných krajín ako sú Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a pod.

Celkom dobre sa na to hodí Erste Private Banking cez SLSP.
- má 1500 klientov, v správe 800 mil.
- je len pre klientov s min. vkladom 200K

Veľká rakúska skupina, kde pre SR robí vstup a správu dcéra SLSP
Spolu pôsobí v 6 krajinách, má 16 000 klientov a v správe 17 miliárd € .

A teraz to najlepšie, pričom sa môžu červenať všetci o.c.p, pri ktorých tu riešime investovanie cez ETF: ročný poplatok za správu: 0,1% + DPH.
To znamená, že ked vrazíš 1 000 000 € napr. do ishares SP500 UCITS acc a chceš držať, bude ťa to stáť len 1200 € ročne za každý melón.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal: Po 21 06, 2021 6:29 pm po predaji domu je tusim ta ochrana vyssia
Hmm... velmi by som sa cudoval, ak by toto bola pravda... Nema to ziadne racio. Kto by skumal za co si dostal peniaze? Ako dlho by boli chranene?
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa Lex »

§9 ods. 6 zákona o ochrane vkladov:
Fond poskytuje náhradu v plnej výške vkladu aj nad hornú hranicu náhrady za krytý vklad podľa odseku 2 pri vzniku ich nedostupnosti podľa § 3 ods. 5 počas obdobia 12 mesiacov od dátumu prvého pripísania vkladu alebo od okamihu, v ktorom sa stal vklad právne prevoditeľný, ak tento vklad preukázateľne
a)
pochádza z prevodu alebo prechodu nehnuteľnosti určenej na bývanie,

Otázky položené správne, odpoveď by ukázala až prax. A či to má racio alebo nie, sa treba pýtať v EU, toto je myslím priama transpozícia, zrejme ešte pozostatok poslednej krízy.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa rmaly »

Lex napísal: Ut 22 06, 2021 9:13 am §9 ods. 6 zákona o ochrane vkladov:
Fond poskytuje náhradu v plnej výške vkladu aj nad hornú hranicu náhrady za krytý vklad podľa odseku 2 pri vzniku ich nedostupnosti podľa § 3 ods. 5 počas obdobia 12 mesiacov od dátumu prvého pripísania vkladu alebo od okamihu, v ktorom sa stal vklad právne prevoditeľný, ak tento vklad preukázateľne
a)
pochádza z prevodu alebo prechodu nehnuteľnosti určenej na bývanie,

Otázky položené správne, odpoveď by ukázala až prax. A či to má racio alebo nie, sa treba pýtať v EU, toto je myslím priama transpozícia, zrejme ešte pozostatok poslednej krízy.
Tak to sa hlboko ospravedlnujem martinpa a dakujem za informaciu... Naozaj naozaj som toto ani netusil... dikes...
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa pedrito »

rmaly napísal: Ut 22 06, 2021 7:32 am Kto by skumal za co si dostal peniaze?
Ohladom krytia vkladu v plnej vyske ak pochadza z predaja nehnutelnosti na byvanie:

§ 9 odsek (7)
Skutočnosti podľa odseku 6 vkladateľ oznámi banke pri pripísaní alebo bezodkladne po pripísaní sumy vkladu v banke.

Samozrejme to treba vediet zdokladovat. Banka zoznam takto chranenych vkladov eviduje a podla zakona je tiez povinna poskytnut tuto informaciu fondu na ochranu vkladov.

P.S. Viem ze toto je trochu starsie vlakno, ale natrafil som nan tak len doplnam pre inych, ktori by tu v buducnosti hladali uzitocne info.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skompletizoval som info o ochrane vkladov v inštitúciách do jediného príspevku na smartinvestora:
https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=385#p385
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Dobré shrnutí!
gargi
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 20 01, 2022 5:49 pm

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa gargi »

To je nič, ja už dlhšie obchodujem cez súkromnú banku, ktorá ponúka 18% garantované výnosy p.a. musíte vedieť, kde investovať
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa Tango »

gargi napísal: Št 20 01, 2022 6:50 pm To je nič, ja už dlhšie obchodujem cez súkromnú banku, ktorá ponúka 18% garantované výnosy p.a. musíte vedieť, kde investovať
:lol: :lol:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Banky na Slovensku s vyššou garanciou ochrany vkladov?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

zmeskal som SS? :)
inak - vankus/matrac, ma neobmedzenu garanciu..

edit: aha, to je este z juna 2021 :)

PS: podla mna ak sa to zacne sypat, tak ani Boh nepomoze.. garancia negarancia..co z toho bude mat ten kto tu garanciu ponuka? :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"